Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1 Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Danguba »

Je li osoba u prekrsaju ako vozi auto sa BH tablama i stranom vozackom za vrijeme god. odmora.
Nije rentacar nego privatno vozilo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by insomnia78 »

Mislim da nije, ne vidim zasto bi bio
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#3 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Danguba »

Idem onom logikom da bi u svakoj drugoj drzavi bio neki prekrsaj.
U Francuskoj mozes privremeno(a ne znam tacno koliko) voziti auto na francuskim tablama i bosanskom vozackom.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by insomnia78 »

Pa zavisi
Ako si turisticki tu, onda mozes
Ako imas boravak onda mozes sest mjeseci i moras zamjeniti vozacku
Leon16v
Posts: 5717
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Leon16v »

Ja mislim da mozes, proslo ljeto je rođak iz Švedske sa njihovom vozačkom ovde rento auto i na more otisao, nije imao problema.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#6 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Danguba »

Leon16v wrote:Ja mislim da mozes, proslo ljeto je rođak iz Švedske sa njihovom vozačkom ovde rento auto i na more otisao, nije imao problema.
Nemam ja problema zato sto imam dvije vozacke ali sin planira par dana na odmor pa bih mu ja rentao auto. :D

On ima samo EU vozacku a auto je na BH tablama.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by insomnia78 »

Ma nema problema
Vozacka je priznata i vazeca
U prvu i po gasu :D
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#8 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Auto nije na njegovo ime pa ne bi trebao imati problema.
Redovno to radim i nikad mi policija nije pravila problem.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#9 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

Danguba wrote:Je li osoba u prekrsaju ako vozi auto sa BH tablama i stranom vozackom za vrijeme god. odmora.
Nije rentacar nego privatno vozilo.
A osiguranje? Osiguranje mora znati ako ti vozis tudje vozilo! Kako i ko placa troskove,ako se desi udes?

Ja sma vozila rentano auto iz EU,tj. iz HR sa americkom vozackom dozvolom,ali obavezno osiguranje auta ,papiri o autu i informacija o koristenju auta,tj. koliko cu bti dugo sa autom van EU zone. Sve crno na bijelo!
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#10 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:Je li osoba u prekrsaju ako vozi auto sa BH tablama i stranom vozackom za vrijeme god. odmora.
Nije rentacar nego privatno vozilo.
A osiguranje? Osiguranje mora znati ako ti vozis tudje vozilo! Kako i ko placa troskove,ako se desi udes?

Ja sma vozila rentano auto iz EU,tj. iz HR sa americkom vozackom dozvolom,ali obavezno osiguranje auta ,papiri o autu i informacija o koristenju auta,tj. koliko cu bti dugo sa autom van EU zone. Sve crno na bijelo!
Nema to veze. Auto je registrovano i osigurano i to je to.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#11 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Danguba »

Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:Je li osoba u prekrsaju ako vozi auto sa BH tablama i stranom vozackom za vrijeme god. odmora.
Nije rentacar nego privatno vozilo.
A osiguranje? Osiguranje mora znati ako ti vozis tudje vozilo! Kako i ko placa troskove,ako se desi udes?
Dobro pitanje. Moram zvati osiguranje i pitati ''vazi li osiguranje i za drugog vozaca''?
Auto je osigurano sa obaveznim i kasco osiguranjem. Ako neko nesto zna prije nego nazovem osiguranje.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#12 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:Je li osoba u prekrsaju ako vozi auto sa BH tablama i stranom vozackom za vrijeme god. odmora.
Nije rentacar nego privatno vozilo.
A osiguranje? Osiguranje mora znati ako ti vozis tudje vozilo! Kako i ko placa troskove,ako se desi udes?

Ja sma vozila rentano auto iz EU,tj. iz HR sa americkom vozackom dozvolom,ali obavezno osiguranje auta ,papiri o autu i informacija o koristenju auta,tj. koliko cu bti dugo sa autom van EU zone. Sve crno na bijelo!
Nema to veze. Auto je registrovano i osigurano i to je to.
Mozda u BiH nije vazno koliko osoba vozi isti auto,ali u inostranstvu jeste vazno. Da li osiguranje za auto pokriva osobe voace cije ime nije na osiguranju?
U inostrnastvu ,svaka osoba koja vozi je odgovorna licno za trsokove putem osiguranja na kojem je locirano njeno ime.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#13 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:Je li osoba u prekrsaju ako vozi auto sa BH tablama i stranom vozackom za vrijeme god. odmora.
Nije rentacar nego privatno vozilo.
A osiguranje? Osiguranje mora znati ako ti vozis tudje vozilo! Kako i ko placa troskove,ako se desi udes?
Dobro pitanje. Moram zvati osiguranje i pitati ''vazi li osiguranje i za drugog vozaca''?
Auto je osigurano sa obaveznim i kasco osiguranjem. Ako neko nesto zna prije nego nazovem osiguranje.
Pitaj,pa nam napisi ovdje,hvala :-D
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#14 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Connaisseur Karlin wrote:
Mozda u BiH nije vazno koliko osoba vozi isti auto,ali u inostranstvu jeste vazno. Da li osiguranje za auto pokriva osobe voace cije ime nije na osiguranju?
U inostrnastvu ,svaka osoba koja vozi je odgovorna licno za trsokove putem osiguranja na kojem je locirano njeno ime.
Ništa te ne skontah. Izvini. Živim u inostranstvu, imam stranu vozačku koja mi je izdata na osnovu bh vozačke.
Prošao sam pola evrope sa autima koja nisu na moje ime. Svaki dan vozim jedno koje nije na moje ime, nego ženino :))
U BiH vozim i auto koje je na moje ime i tri koja nisu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Mozda u BiH nije vazno koliko osoba vozi isti auto,ali u inostranstvu jeste vazno. Da li osiguranje za auto pokriva osobe voace cije ime nije na osiguranju?
U inostrnastvu ,svaka osoba koja vozi je odgovorna licno za trsokove putem osiguranja na kojem je locirano njeno ime.
Ništa te ne skontah. Izvini. Živim u inostranstvu, imam stranu vozačku koja mi je izdata na osnovu bh vozačke.
Prošao sam pola evrope sa autima koja nisu na moje ime. Svaki dan vozim jedno koje nije na moje ime, nego ženino :))
U BiH vozim i auto koje je na moje ime i tri koja nisu.
Pa ne mora auto biti na tvoje ime,to nisam nigdje napisala :-D

Mora osiguranje vlasika auta ili tvoje osiguranje znati u vezi koristenja auta.

Npr, ti slupas auto svog prijetelja,tvoje osiguranje ce platiti troskove,ali istovremeno ,ce tvoj prijatelj putem njegovog osiguranja biti kaznjen jer te nije prijavio na koristenje njegovog auta na duzi period. Bitan je faktor,koliko dugo korsitis necije auto,dali su putovanja poslovna i sl.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#16 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by 530i »

Pojedinci izgleda odavno ili nikako nisu bili u BiH.
Ako je auto registrovano i osigurano u BiH sva potraživanja od strane trećih lica zbog neke štete idu na teret važeće polise obaveznog osiguranja, bez obzira na vlasnika...za inostranstvo mu treba zeleni karton, a mogu da traže i punomoć od vlasnika. Sa kaskom je već druga priča i to zavisi od ugovora. U principu, ako ne napravi problem nikom drugom bit će potpuno bezbrižan.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#17 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Connaisseur Karlin wrote:
sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Mozda u BiH nije vazno koliko osoba vozi isti auto,ali u inostranstvu jeste vazno. Da li osiguranje za auto pokriva osobe voace cije ime nije na osiguranju?
U inostrnastvu ,svaka osoba koja vozi je odgovorna licno za trsokove putem osiguranja na kojem je locirano njeno ime.
Ništa te ne skontah. Izvini. Živim u inostranstvu, imam stranu vozačku koja mi je izdata na osnovu bh vozačke.
Prošao sam pola evrope sa autima koja nisu na moje ime. Svaki dan vozim jedno koje nije na moje ime, nego ženino :))
U BiH vozim i auto koje je na moje ime i tri koja nisu.
Pa ne mora auto biti na tvoje ime,to nisam nigdje napisala :-D

Mora osiguranje vlasika auta ili tvoje osiguranje znati u vezi koristenja auta.

Npr, ti slupas auto svog prijetelja,tvoje osiguranje ce platiti troskove,ali istovremeno ,ce tvoj prijatelj putem njegovog osiguranja biti kaznjen jer te nije prijavio na koristenje njegovog auta na duzi period. Bitan je faktor,koliko dugo korsitis necije auto,dali su putovanja poslovna i sl.
Zato sam napisao da te nisam skontao :)
Ja ne znam kako je u Usa ali znam kako je ovdje. Osiguranje se placa za vozilo. Dakle, slupao ja svoje ili tuđe, u slučaju da sam kriv, osiguranje na kojem je auto plaća onom koga sam spucao.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#18 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

530i wrote:Pojedinci izgleda odavno ili nikako nisu bili u BiH.
Ako je auto registrovano i osigurano u BiH sva potraživanja od strane trećih lica zbog neke štete idu na teret važeće polise obaveznog osiguranja, bez obzira na vlasnika...za inostranstvo mu treba zeleni karton, a mogu da traže i punomoć od vlasnika. Sa kaskom je već druga priča i to zavisi od ugovora. U principu, ako ne napravi problem nikom drugom bit će potpuno bezbrižan.
Moguće fkt da misle na kasko. Ja govorim o obaveznom osiguranju.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#19 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

530i wrote:Pojedinci izgleda odavno ili nikako nisu bili u BiH.
Ako je auto registrovano i osigurano u BiH sva potraživanja od strane trećih lica zbog neke štete idu na teret važeće polise obaveznog osiguranja, bez obzira na vlasnika...za inostranstvo mu treba zeleni karton, a mogu da traže i punomoć od vlasnika. Sa kaskom je već druga priča i to zavisi od ugovora. U principu, ako ne napravi problem nikom drugom bit će potpuno bezbrižan.
Jesam ja :D naravno da sam imala taj zeleni karton auta rentanog u ZG :)

Nije isto voziti rentano auto sa osiguranjem i auto od prijatelja ili rodbine.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#20 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by 530i »

Za rent-a-car vozila važe druga pravila, mogu se voziti bilo gdje i bilo kada dok god se ispunjavaju uslovi iz ugovora.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#21 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Pa ne mora auto biti na tvoje ime,to nisam nigdje napisala :-D

Mora osiguranje vlasika auta ili tvoje osiguranje znati u vezi koristenja auta.

Npr, ti slupas auto svog prijetelja,tvoje osiguranje ce platiti troskove,ali istovremeno ,ce tvoj prijatelj putem njegovog osiguranja biti kaznjen jer te nije prijavio na koristenje njegovog auta na duzi period. Bitan je faktor,koliko dugo korsitis necije auto,dali su putovanja poslovna i sl.
Zato sam napisao da te nisam skontao :)
Ja ne znam kako je u Usa ali znam kako je ovdje. Osiguranje se placa za vozilo. Dakle, slupao ja svoje ili tuđe, u slučaju da sam kriv, osiguranje na kojem je auto plaća onom koga sam spucao.
Razumijem,ali ti kao vozac bi trebao preuzeti privremenu odgovornost vlasnika auta,jer nije OK da njegovo osiguranje placa tsokove ako zaglavis u bolnici. Mozda je u BiH nomrlano da ti kao vozac tudjeg atua nemas nikakvu finansijsku odgovornost ,ali meni to jednsotavno nije logicno. Ja sam mislila da osiguranje auta tvog priajtelja moze kontaktirati tvoje osiguranje auta.
Last edited by Connaisseur Karlin on 25/04/2016 23:48, edited 1 time in total.
kikilika
Posts: 258
Joined: 10/01/2011 22:41

#22 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by kikilika »

imam i ja jedno pitanje; auto je na moje ime i imam BiH vozacku; uskoro cu ostati bez vozacke na 30 dana :D - mogu li za to vrijeme voziti auto sa drugom vozackom koju imam (njemacka vozacka je u pitanju)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#23 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

530i wrote:Za rent-a-car vozila važe druga pravila, mogu se voziti bilo gdje i bilo kada dok god se ispunjavaju uslovi iz ugovora.
naravno :-D Cak se i rute voznje zabiljeze na ugovoru; na mom ugovoru prilikom prelaza je bukvalno pisalo planirani datum ulaska i izaska , i vracanja auta,plus drugi dokumenti.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Connaisseur Karlin »

kikilika wrote:imam i ja jedno pitanje; auto je na moje ime i imam BiH vozacku; uskoro cu ostati bez vozacke na 30 dana :D - mogu li za to vrijeme voziti auto sa drugom vozackom koju imam (njemacka vozacka je u pitanju)
Gdje vozis?
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#25 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Connaisseur Karlin wrote:
sparky wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Pa ne mora auto biti na tvoje ime,to nisam nigdje napisala :-D

Mora osiguranje vlasika auta ili tvoje osiguranje znati u vezi koristenja auta.

Npr, ti slupas auto svog prijetelja,tvoje osiguranje ce platiti troskove,ali istovremeno ,ce tvoj prijatelj putem njegovog osiguranja biti kaznjen jer te nije prijavio na koristenje njegovog auta na duzi period. Bitan je faktor,koliko dugo korsitis necije auto,dali su putovanja poslovna i sl.
Zato sam napisao da te nisam skontao :)
Ja ne znam kako je u Usa ali znam kako je ovdje. Osiguranje se placa za vozilo. Dakle, slupao ja svoje ili tuđe, u slučaju da sam kriv, osiguranje na kojem je auto plaća onom koga sam spucao.
Razumijem,ali ti kao vozac bi trebao preuzeti privremenu odgovornost vlasnika auta,jer nije OK da njegovo osiguranje placa tsokove ako zaglavis u bolnici. Mozda je u BiH nomrlano da ti kao vozac tudjeg atua nemas nikakvu finansijsku odgovornost ,ali meni to jednsotavno nije logicno. Ja sam mislila da osiguranje auta tvog priajtelja moze kontaktirati tvoje osiguranje auta.
Govorim o obaveznom autoosiguranju. Potpuno je nebitno ko je vozio. Moze mene prijatelj da tereti za štetu na njegovom autu(ako sam kriv) jer on neće dobiti ništa od osiguranja, ali to onda ne ide preko osiguranja, nego sudskim putem, privatna tužba i sta ja znam.
Iznajmljena auta i kasko osigurana vjerovatno imaju neka druga pravila uslovljena ugovorom. To ne znam. Tema je počela tako što je otac pitao smije li dati sinu da vozi bh table sa stranom vozackom. Tek kasnije se spomenulo osiguranje tako da je po meni riješeno.

Neko je pitao smije li voziti sa stranom dok mu je oduzeta bh vozačka. Posto si svakako na prevaru stekao jednu od te dvije dozvole, vjerovatno bas zbog ovih situacija,onda vozi slobodno. Nadam se da ce ti oduzeti i drugu prije nego nekog ubiješ prolazeci kroz crveno, vozeci pijan, preticuci na punoj i sl.
Post Reply