Auto-praonice...unistavaonice

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#51 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by emotivac »

Jbg, i ja perem na samouslužnim auto-praonicama, znaju po nekad ostati fleke kao od kamenca, al' riješim to ručnim pranjem automobila, nekim kvalitetnijim sonaxovim proizvodima, barem jednom u mjesecu :D
User avatar
nitro_90
Posts: 489
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#52 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by nitro_90 »

Perem auto na samousluznim odavno. Nakon pranja ga uvijek prebrisem cijelog krpom da ga osusim, nikad nista nije ostalo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17391
Joined: 31/03/2019 14:56

#53 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by vjeshalica »

Altsa wrote: 12/08/2023 09:57
Ako nemas nista pametno napisati onda je najbolje da se poklopis. Na autu prije sadasnjeg sam isao na rucno pranje i nije mi padalo na pamet da sam perem sve dok nakon pranja u praonici nisam vidio ogrebotine na laku.Istom spuzvom trljaju gume i felge pa onda po limu. A ti idi peri gdje hoces zivo mi se jebe.
Upadnu u spuzvu mali kamencici i onda drljaju sa tim. Auto se prvo ispere,pogotovo kad blato i bas bas prljavo, pa se onda jednom spuzvom pere dole prag,prednji dio karambolke gdje su maglenke i maska, pa se spuzva ispere nju za felge ili ko ima Alu one cetke za felge, i gume, a drugom se pere ostatak karoserije i to do lajsne, pazljivo. Tu ima posla ako hoces da sacuvas lak,al jbg ko je naviko prati dvicu moze mu i obicna spuzva za sudje valjat nece imat probleme
User avatar
Rockefeller
Posts: 7375
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#54 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Rockefeller »

Ma prodjem kroz autopraonu za 20€ i to je to. Ispod opere isto tako i zdravo.
izvrsni direktor
Posts: 9720
Joined: 20/12/2018 16:11

#55 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by izvrsni direktor »

Rockefeller wrote: 12/08/2023 11:03 Ma prodjem kroz autopraonu za 20€ i to je to. Ispod opere isto tako i zdravo.
Rokfelerovski ili direktorski :thumbup:

Ja vozim sluzbena pa mi svejedno
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#56 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

Osjecam se odgovornim da demantujem sam svoje navode i da opovrgnem lazne optuzbe prema samousluznoj praonici u Merkator-u Tuzla. Naime, nakon nekog vremena sam zakljucio da fleke koje sam pokazao na autu nisu nastale od auto praonice. Krivac je drvece kestena ispod kojih stoje parkirana auta. Pocelo se pojavljivati i na zeninom autu koje uopte ne ide u ovu praonicu. Izgleda da kada pada kisa nesto sapire sa krosnji kestena i to ostavlja uzasne masne fleke po autu.
Jos jednom se izvinjavam na laznim optuzbama.

Image
HelaS
Posts: 5796
Joined: 22/09/2018 13:21

#57 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by HelaS »

preludezalude wrote: 20/08/2023 22:30 Osjecam se odgovornim da demantujem sam svoje navode i da opovrgnem lazne optuzbe prema samousluznoj praonici u Merkator-u Tuzla. Naime, nakon nekog vremena sam zakljucio da fleke koje sam pokazao na autu nisu nastale od auto praonice. Krivac je drvece kestena ispod kojih stoje parkirana auta. Pocelo se pojavljivati i na zeninom autu koje uopte ne ide u ovu praonicu. Izgleda da kada pada kisa nesto sapire sa krosnji kestena i to ostavlja uzasne masne fleke po autu.
Jos jednom se izvinjavam na laznim optuzbama.

Kažu da je nedavno samouslužna auto-praonica u Mercator-u u Tuzli - bankrotirala :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11126
Joined: 10/03/2022 22:16

#58 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by ZoomZoomKiwi »

preludezalude wrote: 20/08/2023 22:30 Osjecam se odgovornim da demantujem sam svoje navode i da opovrgnem lazne optuzbe prema samousluznoj praonici u Merkator-u Tuzla. Naime, nakon nekog vremena sam zakljucio da fleke koje sam pokazao na autu nisu nastale od auto praonice. Krivac je drvece kestena ispod kojih stoje parkirana auta. Pocelo se pojavljivati i na zeninom autu koje uopte ne ide u ovu praonicu. Izgleda da kada pada kisa nesto sapire sa krosnji kestena i to ostavlja uzasne masne fleke po autu.
Jos jednom se izvinjavam na laznim optuzbama.

Image
Kako rekoh, u pitanju je previsoka pH vrijednost. A uzrokuje ju zagađenje. Padaju "prljave" kiše.

Nekad pojava rezervisana samo za Zenicu, a eto vidimo danas i šire.
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#59 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

EFD22 wrote: 20/08/2023 22:35
preludezalude wrote: 20/08/2023 22:30 Osjecam se odgovornim da demantujem sam svoje navode i da opovrgnem lazne optuzbe prema samousluznoj praonici u Merkator-u Tuzla. Naime, nakon nekog vremena sam zakljucio da fleke koje sam pokazao na autu nisu nastale od auto praonice. Krivac je drvece kestena ispod kojih stoje parkirana auta. Pocelo se pojavljivati i na zeninom autu koje uopte ne ide u ovu praonicu. Izgleda da kada pada kisa nesto sapire sa krosnji kestena i to ostavlja uzasne masne fleke po autu.
Jos jednom se izvinjavam na laznim optuzbama.

Image
Kako rekoh, u pitanju je previsoka pH vrijednost. A uzrokuje ju zagađenje. Padaju "prljave" kiše.

Nekad pojava rezervisana samo za Zenicu, a eto vidimo danas i šire.
Sutra ide crvendac na sredjivanje laka i keramicku zastitu. Vidjet cemo da li ce to sta pomoci u laksem pranju fleka kad se ponovo pojave.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7375
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#60 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Rockefeller »

Rezi kesten!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17391
Joined: 31/03/2019 14:56

#61 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 20/08/2023 22:35
Kako rekoh, u pitanju je previsoka pH vrijednost. A uzrokuje ju zagađenje. Padaju "prljave" kiše.

Nekad pojava rezervisana samo za Zenicu, a eto vidimo danas i šire.
Ne mijesaj babe i zabe..poenta je u tome sto opada sa drveta kestena smola i sastav njegov sa grana i ostavlja tragove na laku od auta isto kao i vosak sto se zalijepi pa ga je tesko skinuti obicnim pranjem
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#62 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

vjeshalica wrote: 21/08/2023 09:14
EFD22 wrote: 20/08/2023 22:35
Kako rekoh, u pitanju je previsoka pH vrijednost. A uzrokuje ju zagađenje. Padaju "prljave" kiše.

Nekad pojava rezervisana samo za Zenicu, a eto vidimo danas i šire.
Ne mijesaj babe i zabe..poenta je u tome sto opada sa drveta kestena smola i sastav njegov sa grana i ostavlja tragove na laku od auta isto kao i vosak sto se zalijepi pa ga je tesko skinuti obicnim pranjem
Pranjem u praonici se ne moze oprati. Probao sa rucnim pranjem i trljanjem, nista nisam dobio. Danas probano u Mostaru sa nekim sredstvom za ciscenje Restor fx i ide bez problema. Lagano skroz mikrofiber krpom i fleke se skidaju. Dobro je, povrsinske fleke su. Mislio sam da su duboko otisle.
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#63 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

Evo jedan update u vezi mog problema. Znaci...od stabla kestena ispod koje je auto parkirano kad kisa pada sapire neko sranje sa lisca i ostavlja fleke uzasne po autu. Pokusano pranje na razne nacine i nista se ne skida. Sampon ovaj, sampon onaj, pjena ova, trljanje sa mikrofiber rukavicom...i opet nista. Danas se nakanim da probam sa novonabavljenim sredstvom. Ali prvo probam sa sircetom da vidim da li sirce nesto skida. Cudno ali ni sirce nista od fleka nije skinulo.

Prva slika je kako je bilo iako u zivo je to izgledalo mnooogo gore.
Image

Druga slika je kako je ispalo. Sve one fleke su skinute.
Image

Koristio sam sredstvo sa slijedece slike i islo je prilicno lako. Naprskao sam i skroz lagano trljao mikrofiber krpom. Jako brzo skida fleke i nakon toga lagano prebrisem drugom mikrofiber krpom navlazenom vodom.

Image
preludezalude
Posts: 5730
Joined: 07/03/2012 00:09

#64 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

Da bi naslov teme imao smisla na slijedecoj slici se vidi sto su mi prije par dana uradili na drugom autu. Na kraju je ispalo da sam bacio 700KM na glancanje auta da nema ogrebotina i svirlova. Ali sam sam kriv sto sam ostavio auto bez nadzora dok sam otisao da kupim je*ene cigare. Vracam se a tip pere auto cetkom. Bukvalno je to metla sa onom ravnom glavom i plasticnim cetkama. Kompletno auto je sjebao do bola.

Image
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13681
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#65 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Evolution_IV »

:roll:

ja sam odustao vjeruj, pogotovo sto je crna :run:
kravamuzara
Posts: 3785
Joined: 15/03/2022 11:18

#66 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kravamuzara »

Gledam jucer tamno plavi G30 facelift u full m opremi, isti vrag ko ova zadnja slika, milion swirlova.

Najbolje se predati prije nego sletis sa pameti, nema teorije da je uvijek savrseno.
Dr Arsla
Posts: 1203
Joined: 05/01/2013 16:16

#67 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Dr Arsla »

kravamuzara wrote: 02/09/2023 23:47 Gledam jucer tamno plavi G30 facelift u full m opremi, isti vrag ko ova zadnja slika, milion swirlova.

Najbolje se predati prije nego sletis sa pameti, nema teorije da je uvijek savrseno.
Prije su ljudi kad kupe novo auto namjerno malo kamenčićem zaparaju po laku, kazu protiv uroka. Ili u nove cipele stavi kamenčić da te malo žulja, ne valja kad je sve potaman u životu. Ne treba robovati stvarima pa ni autu, barem moja filozofija je takva. Meni auto služi da me doveze do određenog mjesta a jel malo zaparano gdje ili ogrebano živo mi se fućka. Ima prečih stvari u životu. A možda to dođe i sa godinama :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7375
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#68 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Rockefeller »

E jbg-a. Dobro pa si crvenog sredio. Ma crna boja je osjetljiva, sve vidis al na suncu pogotovo :mrgreen:

Zato no stress. Jbga.
Throttle
Posts: 13107
Joined: 10/06/2016 12:35

#69 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Throttle »

Vjerovatno folija jedino rjesenje, kod nas nema sanse da sacuvas auto. Uvezeno 10 godina staro, skoro da nema ostecenja, kod nas za 6 mjeseci dobijes milion oziljaka
User avatar
kabal1337
Posts: 8356
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#71 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

hahaha logicno ko ce koga nego svoj svoga :lol:
User avatar
doox
Posts: 895
Joined: 30/04/2010 08:35

#73 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by doox »

Gdje u Sarajevu najbolje uraditi dubinsko pranje?
Juka Jebach
Posts: 841
Joined: 18/04/2017 22:53

#74 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Juka Jebach »

doox wrote: 12/09/2023 20:52 Gdje u Sarajevu najbolje uraditi dubinsko pranje?
sve je to u pet deka, i nije bas bas dubinski. Za neku cifru od 100 KM ti nece sjedista vaditi, nece ti neke tvrde mrlje maknuti...
User avatar
Optimist
Posts: 13737
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#75 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Optimist »

doox wrote: 12/09/2023 20:52 Gdje u Sarajevu najbolje uraditi dubinsko pranje?
Kao sto rece kolega iznad, imas za 100 KM malo bolje pranje i za nekih 300 bolje dubinsko.
Post Reply