Auto Plin

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#1 Auto Plin

Post by Deriguz »

Vozdra raja

Nesto dumam oko tog plina, i kupovine benzinca sa vec ugradjenim plinom. Stvar je u tome sto dosad nisam imao iskustva sa tim, pa bi volio da neko upuceniji malo objasni kako i sta.
Ono sto me zanima jeste koji je preporuceni nacin voznje sa takvom instalacijom, cuo sam da je dobro s vremena na vrijeme odvoziti na benzin da auto dodje sebi. Sta vi radite? Jos jedna stvar bi bila da li plin ima los uticaj na sam motor, zbog vecih temperatura koje proizvodi pri sagorijevanju. Konkretno recimo golf 4 1.6 benzinac kako bi to podnio. A mozete dodati i jos neka auta iste klase i godista koja bolje podnose plin.

:bih:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2 Re: Auto Plin

Post by bitanga_sa_otesa »

cuj da dodje sebi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#3 Re: Auto Plin

Post by MOSALJOZE »

Deriguz wrote:Vozdra raja

Nesto dumam oko tog plina, i kupovine benzinca sa vec ugradjenim plinom. Stvar je u tome sto dosad nisam imao iskustva sa tim, pa bi volio da neko upuceniji malo objasni kako i sta.
Ono sto me zanima jeste koji je preporuceni nacin voznje sa takvom instalacijom, cuo sam da je dobro s vremena na vrijeme odvoziti na benzin da auto dodje sebi. Sta vi radite? Jos jedna stvar bi bila da li plin ima los uticaj na sam motor, zbog vecih temperatura koje proizvodi pri sagorijevanju. Konkretno recimo golf 4 1.6 benzinac kako bi to podnio. A mozete dodati i jos neka auta iste klase i godista koja bolje podnose plin.

:bih:
http://forum.klix.ba/ugradnja-plina-cij ... s1525.html
User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#4 Re: Auto Plin

Post by Deriguz »

:thumbup:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#5 Re: Auto Plin

Post by trambusek88 »

Za šta služi položaj R i za šta služi crveni prekidač?
I pošto je na ovom tipu ručno prebacivanje, kad je najoptimalnije prebaciti?
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#6 Re: Auto Plin

Post by bitanga_sa_otesa »

r kao rally :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Auto Plin

Post by drndalo »

Srednji, tj. R ti je "ler", tj. neutral.

Rucno prebacivanje na karburatoru ide ovako: Na potezu koji znas da ima bar 1 min. voznje bez stajanja, prebacis sa benzina na R. Vozis normalno i cekas kad ces osjetiti nestajanje benzina u kadici u karburatoru. Osjeti se kao knedla nekon koje tvoj gas nogom koci umjesto da ubrzava motor. U tom momentu prebacis na GAS, i nastavis normalno...

U kontra smjeru isto vozis u brzini i prebacujes na benzin bez mrdjukoraka, direkt gas->benzin. Bitno je da se kreces jer treba sekund-dva da povuce benzin do karburatora.

Drugi prekidac je kao saug, pri direkt paljenju na plin, sa datim kontaktom, kliknes na njega 2-3x, el. dizna ubrizga nesto plina u karb. i upalis. Mora se cuti neki relej "klik" kad to pritisnes...
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#8 Re: Auto Plin

Post by trambusek88 »

drndalo wrote:Srednji, tj. R ti je "ler", tj. neutral.

Rucno prebacivanje na karburatoru ide ovako: Na potezu koji znas da ima bar 1 min. voznje bez stajanja, prebacis sa benzina na R. Vozis normalno i cekas kad ces osjetiti nestajanje benzina u kadici u karburatoru. Osjeti se kao knedla nekon koje tvoj gas nogom koci umjesto da ubrzava motor. U tom momentu prebacis na GAS, i nastavis normalno...

U kontra smjeru isto vozis u brzini i prebacujes na benzin bez mrdjukoraka, direkt gas->benzin. Bitno je da se kreces jer treba sekund-dva da povuce benzin do karburatora.
Hvala :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9 Re: Auto Plin

Post by bitanga_sa_otesa »

ja danas kupio sebi plintegrale

Image

Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: Auto Plin

Post by mk ultra »

Ja danas potrosio i nasuo 28.20KM :D
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#11 Re: Auto Plin

Post by NediM17 »

Mali ti tank. :mrgreen:
Jutros na Umaxu LPG 0.91. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12 Re: Auto Plin

Post by mk ultra »

NediM17 wrote:Mali ti tank. :mrgreen:
Jutros na Umaxu LPG 0.91. :D
Ne znam, sipamo za 1.06, ugovor :mrgreen:
38l boca, a presao oko 300km
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Auto Plin

Post by drndalo »

bitanga_sa_otesa wrote:ja danas kupio sebi plintegrale

Image

Image
Daj mi krug, da odjednom 2 nostalgije ispunim... :evil:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14 Re: Auto Plin

Post by bitanga_sa_otesa »

drndalo wrote: Daj mi krug, da odjednom 2 nostalgije ispunim... :evil:
zauzeta je do iduce hefte,svi mi traze... :(
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Auto Plin

Post by drndalo »

bitanga_sa_otesa wrote:
drndalo wrote: Daj mi krug, da odjednom 2 nostalgije ispunim... :evil:
zauzeta je do iduce hefte,svi mi traze... :(
Ma jasta, Bajram ide i tako to... :mrgreen:
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#16 Re: Auto Plin

Post by NediM17 »

Kad smo kod plina HIFA Ugorsko i Hotonj plin 0.91 KM minus 5 KF na Bihamk karticu.
Pun za 25 kmica. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17 Re: Auto Plin

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote:ja danas kupio sebi plintegrale

Image

Image
:shock: :shock: :shock:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#18 Re: Auto Plin

Post by trambusek88 »

drndalo wrote:Srednji, tj. R ti je "ler", tj. neutral.

Rucno prebacivanje na karburatoru ide ovako: Na potezu koji znas da ima bar 1 min. voznje bez stajanja, prebacis sa benzina na R. Vozis normalno i cekas kad ces osjetiti nestajanje benzina u kadici u karburatoru. Osjeti se kao knedla nekon koje tvoj gas nogom koci umjesto da ubrzava motor. U tom momentu prebacis na GAS, i nastavis normalno...

U kontra smjeru isto vozis u brzini i prebacujes na benzin bez mrdjukoraka, direkt gas->benzin. Bitno je da se kreces jer treba sekund-dva da povuce benzin do karburatora.

Drugi prekidac je kao saug, pri direkt paljenju na plin, sa datim kontaktom, kliknes na njega 2-3x, el. dizna ubrizga nesto plina u karb. i upalis. Mora se cuti neki relej "klik" kad to pritisnes...
Šta se dešava i dali je mnogo štetno kad se iz položaja R prebaci na plin nešto ranije, ili u krajnjem slučaju odmah?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: Auto Plin

Post by drndalo »

Nista posebno, ali "stuca", jer dobija 2 goriva od jednom (preostali benzin u karb. i plin koji krene dolaziti) a na istu kolicinu zraka. To je prebogata smjesa, i tako se manifestuje, stisces a ono nista. Knedla. Pa onda procepi sekund, pa opet...

Dok god imas brzinu, tj.inerciju koja te gura naprijed u ukljucenoj brzini mjenjaca, to se proguta na silu, jer inercija okrece tockove, ovi vrte motor preko mjenjaca, i nakon 7-10 sek. progura se to kroz cilindre... Nakon toga radi normalno, jer mu ostaje samo podesena kolicina plina.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#20 Re: Auto Plin

Post by trambusek88 »

Hvala :thumbup:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#21 Re: Auto Plin

Post by trambusek88 »

E ovako

Imam problema sa plinom.

Tamo negdje početkom prošlog mjeseca nasuo sam plina i nakon nekog vremena, možda sam prešao 60-70km kao da nestaje goriva, ništa prebacim na benzin, kontam da mi ne pušta gdje ali ništa ne osjetim osim malo oko isparivača.

Opet naspem, pređem 40-tak kilometara, gasi se. Poslije vozim na benzin neko vrijeme prebacim na plin radi. Danas opet mi se ugasio u sred vožnje, ništa upalio i nastavio voziti na benzin, na parkingu opet prebacim na plin (ono naravno, pošto je ručni, prebacim na R sačekam da nestane benzina, pa prebacim na plin) i nastavio je raditi neko vrijeme norala kao da ništa nije bilo, šta bi mogao biti uzrok?

Pokazivač nivoa plina u boci ne radi (kažu da mi se ne isplati stavljati novi jer to kao brzo ode).

Naravno planiram otići kod majstora, svakako zamijeniti i filter plina, ali volio bi da čujem jeli iko imao slično iskustvo i šta bi moglo biti.

Negdje po forumima sam čuo i za tzv. prljavi plin da može napraviti problem i začepljenja, al danas kad sam to spomenuo kolegi koji ima 25 godina vozačkog iskustva, hejbet auta iza sebe i sve kategorije, dobro mi se ismijao, kaže "kako će plin biti pljav, jesi li svjestan šta pričaš?" E nisam pametan.
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#22 Re: Auto Plin

Post by Throttle »

Kad skines filter pokazi kolegi unutra onu prasinu :mrgreen:
Prvo zamijeni filtere pa onda prati sta se desava, to ti je osnovno a svakako to moras odradit
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#23 Re: Auto Plin

Post by tabija »

Ja sam imao slican prblem na proslom autu, fabija 1.4mpi.
Zamjenjeni filteri i jos malo neka crijeva prociscena (citiram majstora) i nikad vise se problem nije ponovio.

Doduse u tom trenutku smo presisali servis plina za cca 1000 km i bilo je pitanje vremena kad bi to zavrsilo.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#24 Re: Auto Plin

Post by preludezalude »

trambusek88 wrote:E ovako

Imam problema sa plinom.

Tamo negdje početkom prošlog mjeseca nasuo sam plina i nakon nekog vremena, možda sam prešao 60-70km kao da nestaje goriva, ništa prebacim na benzin, kontam da mi ne pušta gdje ali ništa ne osjetim osim malo oko isparivača.

Opet naspem, pređem 40-tak kilometara, gasi se. Poslije vozim na benzin neko vrijeme prebacim na plin radi. Danas opet mi se ugasio u sred vožnje, ništa upalio i nastavio voziti na benzin, na parkingu opet prebacim na plin (ono naravno, pošto je ručni, prebacim na R sačekam da nestane benzina, pa prebacim na plin) i nastavio je raditi neko vrijeme norala kao da ništa nije bilo, šta bi mogao biti uzrok?

Pokazivač nivoa plina u boci ne radi (kažu da mi se ne isplati stavljati novi jer to kao brzo ode).

Naravno planiram otići kod majstora, svakako zamijeniti i filter plina, ali volio bi da čujem jeli iko imao slično iskustvo i šta bi moglo biti.

Negdje po forumima sam čuo i za tzv. prljavi plin da može napraviti problem i začepljenja, al danas kad sam to spomenuo kolegi koji ima 25 godina vozačkog iskustva, hejbet auta iza sebe i sve kategorije, dobro mi se ismijao, kaže "kako će plin biti pljav, jesi li svjestan šta pričaš?" E nisam pametan.
Taj tvoj jaran koji ima gomilu iskustva, ocigledno da nema apsolutno nikakvog iskustva sa plinom. Upitaj jarana moze li zrak koji udisemo biti prljav. Ja ne vidim prljavstinu ali kad mijenjam zracmi filter on bude haos. Upitaj ga kako to. Upitaj ga kako benzin ili dizel moze biti prljav.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#25 Re: Auto Plin

Post by Naslovnica »

trambusek88 wrote:E ovako

Imam problema sa plinom.

Tamo negdje početkom prošlog mjeseca nasuo sam plina i nakon nekog vremena, možda sam prešao 60-70km kao da nestaje goriva, ništa prebacim na benzin, kontam da mi ne pušta gdje ali ništa ne osjetim osim malo oko isparivača.

Opet naspem, pređem 40-tak kilometara, gasi se. Poslije vozim na benzin neko vrijeme prebacim na plin radi. Danas opet mi se ugasio u sred vožnje, ništa upalio i nastavio voziti na benzin, na parkingu opet prebacim na plin (ono naravno, pošto je ručni, prebacim na R sačekam da nestane benzina, pa prebacim na plin) i nastavio je raditi neko vrijeme norala kao da ništa nije bilo, šta bi mogao biti uzrok?

Pokazivač nivoa plina u boci ne radi (kažu da mi se ne isplati stavljati novi jer to kao brzo ode).

Naravno planiram otići kod majstora, svakako zamijeniti i filter plina, ali volio bi da čujem jeli iko imao slično iskustvo i šta bi moglo biti.

Negdje po forumima sam čuo i za tzv. prljavi plin da može napraviti problem i začepljenja, al danas kad sam to spomenuo kolegi koji ima 25 godina vozačkog iskustva, hejbet auta iza sebe i sve kategorije, dobro mi se ismijao, kaže "kako će plin biti pljav, jesi li svjestan šta pričaš?" E nisam pametan.
Koji ti je isparivač i koliko si km na njemu pregulio?
Post Reply