Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#126 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by kabal1337 »

Ma moze kupiti zabica preko neta dosta povoljno
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#127 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by ja71 »

lavic wrote: 16/12/2019 15:38 Pozz svima,

muzika u autu mi je totalna nepoznanica.... a i ne petljam se gdje ne znam.

Cini mi se da jedan zvucnik mi ne daje zvuk kakav bi trebao, pa hocu da ga zamjenim.

Pa kad vec radim to da nesto probam popravit....

Pitanje glasi: da li cu i sta dobiti ako na fabricki HU stavim bolje zvucnike.

Koliko sam upratio u autu je fabricki 2x woofer, 4x srednjotonci i 2x visokotonci.

Hvala svima na savjetu.
pretpostavljam da je naprijed trosistemsko ozvucenje bas/srednjotonac/visokotonac a pozadi jedan sirokopojasni zvucnik, ili ?

o kojem autu se radi ?
da li taj sistem ima ugradjeno pojacalo sa aktivnim skretnicama ili je sve direktno spojeno na autoradio ?
koji autoradio to sve tjera ?

ako si do sada bio zadovoljan zvukom a cilj ti je samo da taj jedan zvucnik "prosvira" onda zamijeni samo taj jedan
zvucnik (ali moras naci isti).
Moguce je isto da samo kablo do tog jednog zvucnika nije dobro prikaceno. Onda bi cak bilo dovljno samo to jedno kablo promijeniti
odnosno bolje ustekati.

ako generalno nisi zadovoljan zvukom onda moras odrijesiti kesu.
naravno da ces boljim zvucnicima postici i bolji zvuk, samo je pitanje koliko si spreman platiti :D .
Npr. ne moras nuzno mijenjati i basove jer ces tu generalno malo dobiti dok zvucno ne izolujes vrata.
Srednjotonce a pogotovu visokotonce bi morao zamijeniti.
jos bolje rezultate ces dobiti dobrim pojacalom. pojacalo ne mora biti nuzno tu da pravi buku.
ono moze bitno promijeniti kvalitet zvuka.

i sta ti podrazumijevas pod "dobrim zvukom".
nekome je dobar zvuk da ima disko sa puno basa u kolima a neko (npr. ja) pokusava dobiti prostornost i jasnocu zvuka
Last edited by ja71 on 17/12/2019 11:47, edited 1 time in total.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#128 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by ja71 »

.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#129 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by lavic »

Hvala za info. Auto je e60, ima dva woofera ispod sjedista, dva srednjotonca u prednjim vratima I dva srednjotonca na zadnjoj polici. Prestao je da radi jedan srednjotonac u vratima. Njega cu zamjenit sa orginalnim ali onim koji je 40W. Sad je ovaj crknuti 25W. Za pojacalo nemam pojma ima li, mislim da nema vec da cd/radio sve gura. Ako neko ima jos nesto da savjetuje hvala u naprijed.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#130 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by lavic »

ja71 wrote: 17/12/2019 11:15
lavic wrote: 16/12/2019 15:38 Pozz svima,

muzika u autu mi je totalna nepoznanica.... a i ne petljam se gdje ne znam.

Cini mi se da jedan zvucnik mi ne daje zvuk kakav bi trebao, pa hocu da ga zamjenim.

Pa kad vec radim to da nesto probam popravit....

Pitanje glasi: da li cu i sta dobiti ako na fabricki HU stavim bolje zvucnike.

Koliko sam upratio u autu je fabricki 2x woofer, 4x srednjotonci i 2x visokotonci.

Hvala svima na savjetu.
pretpostavljam da je naprijed trosistemsko ozvucenje bas/srednjotonac/visokotonac a pozadi jedan sirokopojasni zvucnik, ili ?

o kojem autu se radi ?
da li taj sistem ima ugradjeno pojacalo sa aktivnim skretnicama ili je sve direktno spojeno na autoradio ?
koji autoradio to sve tjera ?

ako si do sada bio zadovoljan zvukom a cilj ti je samo da taj jedan zvucnik "prosvira" onda zamijeni samo taj jedan
zvucnik (ali moras naci isti).
Moguce je isto da samo kablo do tog jednog zvucnika nije dobro prikaceno. Onda bi cak bilo dovljno samo to jedno kablo promijeniti
odnosno bolje ustekati.

ako generalno nisi zadovoljan zvukom onda moras odrijesiti kesu.
naravno da ces boljim zvucnicima postici i bolji zvuk, samo je pitanje koliko si spreman platiti :D .
Npr. ne moras nuzno mijenjati i basove jer ces tu generalno malo dobiti dok zvucno ne izolujes vrata.
Srednjotonce a pogotovu visokotonce bi morao zamijeniti.
jos bolje rezultate ces dobiti dobrim pojacalom. pojacalo ne mora biti nuzno tu da pravi buku.
ono moze bitno promijeniti kvalitet zvuka.

i sta ti podrazumijevas pod "dobrim zvukom".
nekome je dobar zvuk da ima disko sa puno basa u kolima a neko (npr. ja) pokusava dobiti prostornost i jasnocu zvuka
Kad si rekao da moram naci isti, mislis iste snage.... zasto ne moze malo jaci? Ima neki razlog??
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#131 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by basicm »

lavic wrote: 17/12/2019 16:12 Hvala za info. Auto je e60, ima dva woofera ispod sjedista, dva srednjotonca u prednjim vratima I dva srednjotonca na zadnjoj polici. Prestao je da radi jedan srednjotonac u vratima. Njega cu zamjenit sa orginalnim ali onim koji je 40W. Sad je ovaj crknuti 25W. Za pojacalo nemam pojma ima li, mislim da nema vec da cd/radio sve gura. Ako neko ima jos nesto da savjetuje hvala u naprijed.
Provjeri dobro sta imas, i taj od 40w ima li isti otpor kao taj od 25w?
Vecina harman kardon nisu bili isti kao obicni zvucnici.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#132 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by lavic »

basicm wrote: 17/12/2019 20:46
lavic wrote: 17/12/2019 16:12 Hvala za info. Auto je e60, ima dva woofera ispod sjedista, dva srednjotonca u prednjim vratima I dva srednjotonca na zadnjoj polici. Prestao je da radi jedan srednjotonac u vratima. Njega cu zamjenit sa orginalnim ali onim koji je 40W. Sad je ovaj crknuti 25W. Za pojacalo nemam pojma ima li, mislim da nema vec da cd/radio sve gura. Ako neko ima jos nesto da savjetuje hvala u naprijed.
Provjeri dobro sta imas, i taj od 40w ima li isti otpor kao taj od 25w?
Vecina harman kardon nisu bili isti kao obicni zvucnici.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#133 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by lavic »

lavic wrote: 17/12/2019 21:31
basicm wrote: 17/12/2019 20:46
lavic wrote: 17/12/2019 16:12 Hvala za info. Auto je e60, ima dva woofera ispod sjedista, dva srednjotonca u prednjim vratima I dva srednjotonca na zadnjoj polici. Prestao je da radi jedan srednjotonac u vratima. Njega cu zamjenit sa orginalnim ali onim koji je 40W. Sad je ovaj crknuti 25W. Za pojacalo nemam pojma ima li, mislim da nema vec da cd/radio sve gura. Ako neko ima jos nesto da savjetuje hvala u naprijed.


Provjeri dobro sta imas, i taj od 40w ima li isti otpor kao taj od 25w?
Vecina harman kardon nisu bili isti kao obicni zvucnici.
Sta se moze desiti ako ne stavim potpuno isti??? Svi znamo da BMW krije podatke o snazi, otporu, proizvodjacu...razlika od 15 W nije sad nesto drasticno. Otpor pretpostavljam da je isti a i oni sto sam uspio naci su 2 ili 4 omma.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#134 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by ja71 »

Je li to to ?

Image

https://www.ebay.de/itm/BMW-5er-E61-E60 ... 2735885026

cini mi se da su srednjotonci pozadi isti kao i naprijed.
U tom slucaju bih ja samo halalio zvucnike pozadi i premjestio jedan naprijed.
Pozadi ionako (bar meni) nije bitan zvuk.

Nije jednostavno neki zvucnik zamijeniti bilo kojim drugim zvucnikom.
Nije u pitanju samo snaga nego da li ce se taj novi zvucnik "uklopiti" u skretnicu i da li ce zvucati skladno sa basom i visokotoncom.

Eventualno taj novi od 40W mozes staviti pozadi a jos bolje dva ista pozadi staviti.

A mozda fakat i jesu iste karakteristike zvucnika izuzev snage (mada je mala vjerovatnoca).
u tom slucaju bi mogao bez problema staviti i taj od 40W.
probaj.

Jedino nemoj taj od 40W ugradjivati ako mu je otpor manji od originalnog (pretpostavljam 4 ohma).

a ako imas viska para onda kupis ovako nesto:
https://www.ebay.de/itm/Dietz-CX-BM841- ... 0010.m2109
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#135 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by lavic »

Da to je to,

mislim da bi to trebalo radit i da necu nista spalit.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#136 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by ja71 »

jos jednom sam procitao tvoj 1. post i ovo mi je palo za oko
"Cini mi se da jedan zvucnik mi ne daje zvuk kakav bi trebao, pa hocu da ga zamjenim."

ovo zvuci kao da taj zvucnik daje nekakve tonove ali slabo , ili ?

ako je tako onda mislim da je taj zvucnik ispravan a da ti se elektrolitski kondenzator prije zvucnika osusio.
onda bi trebao zamijeniti samo taj kondenzator.
To otprilike izgleda ovako i trebalo bi na njemu pisati otprilike 100µF (ili mozda malo vise ili manje).

inace neces nista dobiti ako zamijenis zvucnik a taj kondenzator ostane isti

Image
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#137 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by lavic »

Juce sam se zadubio u problem i trazenje rjesenja....

Zvucnik suti bez ikakvog zvuka, a ono sto se culo je dio tonova iz voofera koji se odbija od vrata...

za vikend ide trazenje uzroka, puknuta zica ili mrtav zvucnik, naravno ako vrijeme i obaveze dozvole.

Hvala na dosadasnjim savjetima.

Na piku nasao zvucnika koji meni odgovaraju, polovni i novih...pa cu nesto naci.
Muhamed1
Posts: 5
Joined: 10/12/2019 23:45

#138 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by Muhamed1 »

Ima li mi iko prijedlog za navigaciju za Skodu Octaviju 2013 godiste?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#139 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by Ned071 »

pun alegro i olx pa biraj
User avatar
opal
Posts: 64
Joined: 09/02/2010 16:18

#140 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by opal »

zigson wrote: 06/11/2019 11:43
Revolucionar ★ wrote:Jeste ga u offtopic otjerali. Evo da pokazem slike toga sto sam uradio u autu od otvaranja teme. Igracka ima 2 GB RAM i 16 GB memorije, dva USB izlaza, kameru ( nisam jos ugradio ), Android 8.1, Bluetooth , Wi FI, sa canbus adapterom podrzava Torque, ali i aplikaciju koja je dosla predinstalirana i prikazuje sve parametre automobila ( otvaranje vrata, gepeka, brzinu, potrosnju, RPM, senzore akumulatora, pojasa itd itd ) Telefon se sjajno povezuje s uredjajem, mikrofon je OK, meni zadovoljava trenutne potrebe, neki bi voljeli mozda da je cisci zvuk, hvata sve radio stanice, sto se tice kvaliteta zvuka, mozda je subjektivan osjecaj, ali meni je zvuk trenutno bolji zbog ekvilajzer aplikacije s kojom se mogu stimati neki parametri koje na originalno RCD nisam mogao. Navigacija je dosla u iGO aplikaciji, ali i Google maps, GPS radi savrseno, postoje i glasovne upute. Youtube pici na 1080p ako imate stabilnu konekciju, ostale aplikacije su ok. Sucelje izrazito nagodno, osnovne stvari su na home screen, ostalo kroz all apps.

Image

Image

Image

Image

Sto lijepo izgleda, koliko kosta i gdje si uzeo ako se moze znati
Gdje su USB portovi?.. . Bas hoću da naručim istu
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#141 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by Norm »

Image
Umene u stojadinu 'vaki...valjal to ista?
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#142 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by konektovan »

opal wrote: 23/01/2020 20:57
Revolucionar ★ wrote:Jeste ga u offtopic otjerali. Evo da pokazem slike toga sto sam uradio u autu od otvaranja teme. Igracka ima 2 GB RAM i 16 GB memorije, dva USB izlaza, kameru ( nisam jos ugradio ), Android 8.1, Bluetooth , Wi FI, sa canbus adapterom podrzava Torque, ali i aplikaciju koja je dosla predinstalirana i prikazuje sve parametre automobila ( otvaranje vrata, gepeka, brzinu, potrosnju, RPM, senzore akumulatora, pojasa itd itd ) Telefon se sjajno povezuje s uredjajem, mikrofon je OK, meni zadovoljava trenutne potrebe, neki bi voljeli mozda da je cisci zvuk, hvata sve radio stanice, sto se tice kvaliteta zvuka, mozda je subjektivan osjecaj, ali meni je zvuk trenutno bolji zbog ekvilajzer aplikacije s kojom se mogu stimati neki parametri koje na originalno RCD nisam mogao. Navigacija je dosla u iGO aplikaciji, ali i Google maps, GPS radi savrseno, postoje i glasovne upute. Youtube pici na 1080p ako imate stabilnu konekciju, ostale aplikacije su ok. Sucelje izrazito nagodno, osnovne stvari su na home screen, ostalo kroz all apps.

Image

Image

Image

Image



Gdje su USB portovi?.. . Bas hoću da naručim istu
Iza displeja, sa straznje strane imas opciju za 2 usb izlaza i kabl koji provuces do najpogodnijeg mjesta. :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#143 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by basicm »

Ovo izgleda odlicno.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#144 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by NediM17 »

Sminka, ali pitanje je koliko ce trajati. Pretanko je, vrlo brzo ce se poceti pregrijavati i crknuti.

Image
Tako to izgleda kada je nesto kvalitetno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#145 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by tempuser »

Jaran moj kupio ovo Android cudo 10" za isti auto kao moj, preko Aliexpressa na crni petak ga izaslo manje do 300 KM.
Ja se mal zagrijao, grafika onako, ljepota je u oku posmatraca, funkcije sve rade, on tvrdi da svira korektno, ali samo odustao je meni izgleda bas nakaradno, kao da je neko prevelik tablet ugurao u konzolu, iz nekih uglova zasjenjuje komande ventilacije.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#146 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by amar1994 »

ja mu dajem pola godine :-D
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#147 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by milejovic1971 »

moze li na pp broj telefona elektricara da mi ugradi multimediju u renoa , prednost Mostar, Trebinje, Hercegovina, hvala
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#148 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by kabal1337 »

nema razloga zasto ne bi trajao, svaki ima ventilator. Pa pogledaj telefone, tablete, kamere za snimanje voznje. Svakako postoje recenzije gdje ljudi ih koriste svaki dan preko godinu dana.
uostalom da li si ikada otvorio fabricki 2Din da vidis sta ima unutra?
noDiscussion
Posts: 39
Joined: 15/07/2013 20:34

#149 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by noDiscussion »

Pozdrav svima :D

Ima li neko iskustva sa MP5 radio dvd? Kakva su iskustva, kako radi, kakav je zvuk? Isplati li se uzimati, je li pouzdan?

https://www.olx.ba/artikal/33100057/rad ... zvlacenje/ ovakav i slični koji se mogu naći na fb od 160 KM do nekih koji koštaju oko 320KM.
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#150 Re: Auto Multimedija/Radio/2DINAndroid/DVD sistemi

Post by basicm »

Ja sam imao mrtvog kineza u bmw-u, 4 godine. Sve radilo. Par puta je morala cackalica za reset raditi, i to zimi kad je hladno. Ostalo je bilo sve ok, osim mikrofona za telefon, morao sam galamiti da me cuju. Bila je opcija eksternog mikrofona da se ugradi, mrsko mi bilo provlaciti ga.
Post Reply