Auto kozmetika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1 Auto kozmetika

Post by Mu'min »

Vidim da nema ove teme (molim za info, ako sam slabo vidio :) ).

Koju auto kozmetiku koristite i od kojeg proizvođača za vašeg limenog jarana? :)

Da li ste probali od BH proizvođača (TISAL.ba, EZ Busovača, BiH) auto-šampon i slično?
Da li još ko u BiH proizvodi šta slično na temu auto-moto kozmetika?

lp
Mu'min


Image
Image
Image
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2 Re: Auto kozmetika

Post by condy »

Nisam probao te proizvode jer ih nema na pumpama gdje obično to kupim.

Obično kupim na pumpi nešto protiv komaraca i sjaj za gume u pjeni. U unutrašnjosti ništa ne koristim osim mikro fiber krpe, jer su ta sredstva jaka i samo mogu razni sprejevi oštetiti plastiku ili izblijediti kožu.

Tražio sam kremu za održavanje auto kože, pa ako ko zna neki proizvod neka postavi link.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Auto kozmetika

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

condy wrote:Nisam probao te proizvode jer ih nema na pumpama gdje obično to kupim.

Obično kupim na pumpi nešto protiv komaraca i sjaj za gume u pjeni. U unutrašnjosti ništa ne koristim osim mikro fiber krpe, jer su ta sredstva jaka i samo mogu razni sprejevi oštetiti plastiku ili izblijediti kožu.

Tražio sam kremu za održavanje auto kože, pa ako ko zna neki proizvod neka postavi link.
Za unutrašnjost sam ja našao spužvicu, isto k'o za cipele :mrgreen: , u OBI-u, mislim da je oko 5KM. Super svar da nakon što jelenskom prebrišeš zaštitiš plastiku i gumu u unutrašnjosti, onako ima neki neutralan miris, super stvar.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#4 Re: Auto kozmetika

Post by condy »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
condy wrote:Nisam probao te proizvode jer ih nema na pumpama gdje obično to kupim.

Obično kupim na pumpi nešto protiv komaraca i sjaj za gume u pjeni. U unutrašnjosti ništa ne koristim osim mikro fiber krpe, jer su ta sredstva jaka i samo mogu razni sprejevi oštetiti plastiku ili izblijediti kožu.

Tražio sam kremu za održavanje auto kože, pa ako ko zna neki proizvod neka postavi link.
Za unutrašnjost sam ja našao spužvicu, isto k'o za cipele :mrgreen: , u OBI-u, mislim da je oko 5KM. Super svar da nakon što jelenskom prebrišeš zaštitiš plastiku i gumu u unutrašnjosti, onako ima neki neutralan miris, super stvar.
Probaću naći tu spužvicu, da nešto novo isporbam, iako sam prestao koristiti te preparate. Mekana mikrofiber krpa za unutrašnjost ( ne za stakla ili za poliranje :D ) odgovoara mi jer upija prašinu puno bolje od jelenske krpe.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

I ja sam condy tražim krenu za održavanje kože jer mislim opet raditi presvlake u Gradčacu (M-Gratex -http://www.autopresvlake.ba).
A ove Tisalove proizvode ja kupujem u Bingu.

@Drvosjeca iz Dejcica
Imaš li sliku embalaže ili kad budeš 2. put išao u OBI slikaj. :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Auto kozmetika

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Mu'min wrote:I ja sam condy tražim krenu za održavanje kože jer mislim opet raditi presvlake u Gradčacu (M-Gratex -http://www.autopresvlake.ba).
A ove Tisalove proizvode ja kupujem u Bingu.

@Drvosjeca iz Dejcica
Imaš li sliku embalaže ili kad budeš 2. put išao u OBI slikaj. :)
Hoću, ali bukvalno kao ona spužvica za cipele, otvoriš, namažeš zatvoriš. Meni traje 3-4 puta.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7 Re: Auto kozmetika

Post by 530i »

Zimus sam sipao Belifovo sredstvo za pranje šajbe do -20. Nije ledilo i ostavljalo tragove, ali nisam zadovoljan kako djeluje na insekte, tj. djeluje kao obična voda...nisam zadovoljan i više neću koristiti. A uzeo sam ga zbog cijene i želje da kupim domaće...
Kao ljetnu tečnost koristim Vitrex Petrolov i mnogo bolje briše, a i nije skup kad se kupuje nerazrijeđen. Od zimskog me odbila cijena od cca. 3KM za litar i to što nisu imali nerazrijeđenu verziju, ali vjerovatno ću ove zime ipak to kupiti...

Za čišćenje kokpita kupio sam, tačnije dobio, neke vlažne maramice iz DM-a ili CM-a, kao namjenski za kokpit...dobro su se pokazale... Osim toga klasično usisavanje.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#8 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

Nisam ni znao za ovu firmu Belif iz Tešnja.
Daćemo joj šansu pošto je domaća firma unatoč tvom negativnom iskustvu. :)
Ti im ovdje možeš dati svoj komentar kako bi se popravili, ipak je to BH firma i treba nam biti interes da budu bolji i na našim policama.
Al prvo ide Tisal iz Busovače. U Gradačcu prave neke tekućine za staklo (neka zimska verzija), ne znam ime.

Ovih dana ću sastaviti komplet za moju makinu. ;)
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#9 Re: Auto kozmetika

Post by Nabucco »

Da ne otvaram novu temu. Kako su se kod vas pokazali mirisi u konzervama ?
Probao sam raznoratne jelkice od 0,5KM do 3 KM, sve su kratkog vijeka ( Ne pridržavam se upustva, oko izvlacenja svako 7 dana, jer me nervira kad mi stoji folija na mirisu :D ). Procitao sam broja iskustva članova foruma o tecnim mirisima, i oni nisu na dobrom glasu. Pa tako da ih ja ne bi uzeo.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#10 Re: Auto kozmetika

Post by Astrix »

Pošto ja i ne koristim pretjerano auto kozmetiku nisam upućen šta je najbolje. Treba mi preporuka za sjaj na gumama. Prije kad sam prao auto na Anexu tad sam koristio onaj sjaj za gume i bio mi je najbolji. Znao je držati i po 7 dana. Ima li neki sličan ali da je pravi sjaj a ne da se osuši nakon nekoliko sati?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#11 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

Nabucco wrote:Da ne otvaram novu temu. Kako su se kod vas pokazali mirisi u konzervama ?
Probao sam raznoratne jelkice od 0,5KM do 3 KM, ...
I ja mrzim jelkice. :)
Probao sam Nabucca one konzerve i pravo lijepo drže mada cijena od 10 KM i nije baš jeftina.
A nekako mi je najdraži onaj Ambipur najviše svidio. Kad upališ puhanje u autu osjetiš onu svježinu u sekundi. :)

Mislim na ovo:
Image
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#12 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

Astrix

velika je stvar šta se može nabaviti u našoj (čitaj tvojoj blizini) jer jedno je preporuka al ne išao ja u Englesku po to.
Ja ću sada probati taj Tisalov Gumal pa da vidimo a čitao sam malo po forumu i fale Armor All al je skup (25KM - skoro ko nečija guma :D ) a ne znam ni gdje ima. Sonax za gume je oko 10KM.
Treba otići u par trgovina i vidjeti šta imaju na ponudi pa onda tražiti mišljenje tj. iskustva.
Ja bi za početak pogledao ponudu na benzinskim pumpama.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#13 Re: Auto kozmetika

Post by Nabucco »

Evo vam tajna, radnika, iz jedne može se reci "elitne" praonice u gradu. Najbolje crnilo za gume i za lajsne po autu je DIZEL. Ako neko ne želi da prlja dizelom lajsne, onda je tu baby ulje, također baby ulje je dobro za poliraje unutrasnjosti auta. Znam samo da to rade vec 10 godina, da ih niko jos nije provalio :D , i da niko nije osjetio nikakve posljedice :D .
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#14 Re: Auto kozmetika

Post by _Astra_ »

Ja bas i ne ih poslusao savjet vezan za "dizel", coca cola i sl.
Sto se tice *low budget* kozmetike, najbolje crnilo je od
ABRO - WET EXTREME -14KM kosta u ATU autodijelovima kod ZK ureda (sarajevo).
Isprobao sam desetine proizvoda, od belif-ovog smeca, do MEGUIARSa (koji definitivno ima najbrutalniji wet look), ali za nase uslove je def ovaj Abrov najbolji. I, mirise extra.
Ako ko slucajno naleti na TURTLE tyre (neka nano verzija, zelena boca crni cep), mlijeko - def neka kupi jer je bolji od ABRO-a, ali nisam vidjao njihove proizvode u Sarajevu (kkupovao sam u CG).
Sto se tice ciscenja felgi tj.crnila/kocione prasine, definitivno best buy je K2-ov wheel cleaner. Ima u Gazpromu (oko 8KM).

Mirisi - hmmm... nemoguce naci nesto sto ce trajati dugo - ja godinama koristim Areon-ove proizvode, i generalno sam zadovoljan njima jer nisu skupi (osim onih premium za ventilaciju koji su 10ak km).

Koristio sam i California scents - zaista su im konzerve VRH. Ali mrsko mi vise da narucujem iz Cro.
U mojoj "kolekciji" su: autofinesee (potroseno),dodo juice, meguiars, blackfire, 3M.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#15 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

Za sada u korišetenju:
Image
neka firma iz Gradačca
Za vjetrobranska stakla

Image
EZ Busovača, BiH
Zimska verzija ostala viška :)

Image
Tisal, EZ Busovača, BiH
Lijevi za stakla desni nije za auta al prijatelj veli da on upravo takve koristi. da li još ko ovo koristi za pranje auta? :)
User avatar
semirsar
Posts: 7540
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#16 Re: Auto kozmetika

Post by semirsar »

Mu'min wrote: Image
Tisal, EZ Busovača, BiH
Lijevi za stakla desni nije za auta al prijatelj veli da on upravo takve koristi. da li još ko ovo koristi za pranje auta? :)
e taj ti je ... ne do ti Bog da se s tijem mimoilazes po noci, moras utrnut svijece od avta svojega, tolko sljasti da ne mres gledat ko u sunce u JAR-u :shock: :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40070
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17 Re: Auto kozmetika

Post by konektovan »

Mu'min wrote:Za sada u korišetenju:
Image
neka firma iz Gradačca
Za vjetrobranska stakla

Image
EZ Busovača, BiH
Zimska verzija ostala viška :)

Image
Tisal, EZ Busovača, BiH
Lijevi za stakla desni nije za auta al prijatelj veli da on upravo takve koristi. da li još ko ovo koristi za pranje auta? :)

Prva slika,Saklo piše na ambalazi. :mrgreen:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#18 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

konektovan wrote:Prva slika,Saklo piše na ambalazi. :mrgreen:
:D :D :D Tek sada vidje. To su ti naše marketing službe koje sve profi odradi.
Uz tekućinu dobiješ i vic na embalaži. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#19 BH proizvođači

Post by Mu'min »

Osim TISAL-a i BELIF firmi da li sa područja BiH dolazi još koja firma koja se bavi proizvodnjom bilo kakve autokozmetike?

lp
Mu'min
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#20 Re: Auto kozmetika

Post by Hemera »

Astrix wrote:Pošto ja i ne koristim pretjerano auto kozmetiku nisam upućen šta je najbolje. Treba mi preporuka za sjaj na gumama. Prije kad sam prao auto na Anexu tad sam koristio onaj sjaj za gume i bio mi je najbolji. Znao je držati i po 7 dana. Ima li neki sličan ali da je pravi sjaj a ne da se osuši nakon nekoliko sati?
Image
solidan,ponekad stavim,kad stignem
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#21 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

Da li je ovo bosanska firma ili ?
Nešto previše spominju Hrvatsku. :)

http://www.alfacar.ba/alfacare

Zanima me gdje se proizvodi, 387 ili 385?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#22 ALFACARE

Post by Mu'min »

Mu'min wrote:Da li je ovo bosanska firma ili ?
Nešto previše spominju Hrvatsku. :)

http://www.alfacar.ba/alfacare

Zanima me gdje se proizvodi, 387 ili 385?
User avatar
konektovan
Posts: 40070
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23 Re: Auto kozmetika

Post by konektovan »

Mu'min wrote:Da li je ovo bosanska firma ili ?
Nešto previše spominju Hrvatsku. :)

http://www.alfacar.ba/alfacare

Zanima me gdje se proizvodi, 387 ili 385?
Hrvatska,oni su po kvalitetu proizvoda u vrhu,bar kad je u pitanju ponuda proizvodjaca sa balkana.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#24 Re: Auto kozmetika

Post by Mu'min »

A šta se proizvodi onda u BiH ili je to HR firma koja ima samo predstavništvo tj. firmu u BiH?
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#25 Re: Auto kozmetika

Post by jedna tamo »

Gdje kupiti sjene za auto al sa sličicama npr. baloni igračke itd. Crne sam našla u fisu al hoću neke slatke za bebu....

pitala i na temi gdje u sa? al niko ne odgovara, zna li neko gdje kupiti te sjene?
Post Reply