Auto kozmetika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1251 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

obi xenon kod grasa ne znam je li ima onaj na stupu kod wise
uglavnom ovi autodijelovi za kozmetiku kako ih ja zovem
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1252 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

u Xenonu mi je i uvalio :lol:
moram negdje drugo
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1253 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

black_adrian wrote: 02/06/2021 14:54 u Xenonu mi je i uvalio :lol:
moram negdje drugo
pa idi u xenon i trazi ovo
uvalio ti je zato sto nisi znao ni sta da trazis ili nemaju na stanju kao po obicaju a reklamiraju da imaju
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1254 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

ja mu rekao sonax sredstvo za skidanje smole.. kaze evo to je i radi garant blabla.. suplja neka... rekoh haj nisu neke pare i da propadne.. otici cu sa slikom sredstva i samo to trazit..
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1255 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

a ti ne znas citati sta pise na proizvodu? :D
doslovno pise za uklanjanje ljepila i sl doduse na njemackom ili engleskom al eto
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1256 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

iskreno da ti kažem nisam ni gledao... samo platio i uzeo proizvod, žurio nešto i rekoh hajd kad dođem kući odradit ću to.. ja kući kad :run:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1257 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

foxlife wrote: 02/06/2021 15:08 a ti ne znas citati sta pise na proizvodu? :D
doslovno pise za uklanjanje ljepila i sl doduse na njemackom ili engleskom al eto
evo update jedan.. zamijenio sam onaj "podvaljeni" za ovaj što si mi poslao.. ne radi ni ovaj od 8.5KM

preostaje alkohol jedino.. ja dalje ideja nemam.. jedino na neko budget poliranje
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1258 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

Ja ti jedino za alkohol mogu garantovati a ovo nisam probao al eto namjenjeno je za to
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1259 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

pokušat ću sutra onda :thumbup:
znaš li gdje ima da kupim manje neko pakovanje, da ne bacim pare bezveze ako ne radi.. ovo što ja vidim 1L sve...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1260 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

Pa kupi litar neće ti propasti nije skupo to
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#1261 Re: Auto kozmetika

Post by preludezalude »

Image

Ovo sam ja koristio za skidanje smole. S tim da preporucujem ovaj desni. Mnogo bolje radi posao.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#1262 Re: Auto kozmetika

Post by isx »

Skidanje smole najbolje radi žilet/sprava za struganje za kuhinjsku staklenu ploču. Pričekajte hladnije vrijeme.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1263 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

preludezalude wrote: 02/06/2021 18:49 Image

Ovo sam ja koristio za skidanje smole. S tim da preporucujem ovaj desni. Mnogo bolje radi posao.
e hvala ti.. probst ću taj desni onda s obzirom da lijevine radi..već sam ga probao u međuvremenu
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#1264 Re: Auto kozmetika

Post by artur morgan »

black_adrian wrote: 02/06/2021 13:24
artur morgan wrote: 31/05/2021 17:33
black_adrian wrote: 31/05/2021 16:15 čime sad da skinem smolu sa auta, sve joj ...bem i kud parkirah ispod bora... probao vodom i sapunicom ne ide nema šanse da odstoji 3 sata ne ide.. neki dijelovi su se očistili ali većina ne može
Nitro razrjedjivac to skida. Probaj na jednom mjestu pa da vidis. Samo nemoj na vruc lak. Nakvasis neku mekanu krpu npr. mikrofiber ili na neku gazu sa nitro razrjedjivacem i povuci je po smoli.
Ja sam ponekad skidao sa nitrom svasta sa laka i nece ostetit lak.
Pranjem ili trljanjem ces jos vecu stetu napraviti na laku. Imas kupit i od sonaxa tih sredstava za ciscenje smole. Koliko su efikasni ne znam.
nešto me strah tog nitra.. :) to bih ostavio kao zadnju opciju.. ako ima šta blaže s obzirom da moram čitav krov naprskati i lijevu komplet stranu
Neceš prskati, niti to trebaš raditi. Već trebaš natopiti manji dio mekane krpe, i onda tim dijelom natopljene krpe povući tačno po smoli. To je jedan potez rukom, nema trljanja ili prskanja ili razvlačenja krpe po cijelom limu. Jedna po jedna smola se skida...Probaj samo na jednom mjestu, da vidiš rezultate. Samo nemoj na vruć lak. Nema tu trljanja ili prskanja, ne radi se tako. Ja sam par puta koristio nitro i nije bilo problema sa lakom. Prvi put sam skidao katran, a drugi put otisak sa drugog auta. I skinuo je sve iz jednog poteza. Ne baš bukvalno sve :D

Ako te strah ok, ali onda prestani trošiti pare na ta sredstva i odvezi auto nekome ko se bavi profi poliranjem. :)

Jesi siguran da je smola ? Nešto mi rano za smolu. Jeli ljepljivo pod rukom ?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1265 Re: Auto kozmetika

Post by black_adrian »

artur morgan wrote: 03/06/2021 10:47 Neceš prskati, niti to trebaš raditi. Već trebaš natopiti manji dio mekane krpe, i onda tim dijelom natopljene krpe povući tačno po smoli. To je jedan potez rukom, nema trljanja ili prskanja ili razvlačenja krpe po cijelom limu. Jedna po jedna smola se skida...Probaj samo na jednom mjestu, da vidiš rezultate. Samo nemoj na vruć lak. Nema tu trljanja ili prskanja, ne radi se tako. Ja sam par puta koristio nitro i nije bilo problema sa lakom. Prvi put sam skidao katran, a drugi put otisak sa drugog auta. I skinuo je sve iz jednog poteza. Ne baš bukvalno sve :D

Ako te strah ok, ali onda prestani trošiti pare na ta sredstva i odvezi auto nekome ko se bavi profi poliranjem. :)

Jesi siguran da je smola ? Nešto mi rano za smolu. Jeli ljepljivo pod rukom ?
E hvala ti na objašnjenju :thumbup:
Neću više kupovati sredstva, pomirio sam se već sa tim da ću možda morati polirati auto..

Iskreno da ti kažem, ne znam ni ja. Ono što znam je da sam bio parkiran ispod bora. Parkirao ujutro ispod bora, navečer padala kiša a auto je sve vrijeme tu bilo, i naredni dan skontao da je auto prljavo i da se ne može oprati. Dok nije bilo kiše, nije ni bilo toga, nego kontam da je kiša saprala smolu ili nešto sa bora na auto. Nije ljepljivo toliko, oni veći dijelovi malo jesu a ovo što se slilo nije..

Ukratko, izgleda kao da je neko zalio auto sadolinom.. da je samo krov pa hajd ja bih to prežvakao nekako, al sa strana sve i hauba i branik i sve.. Ne vidi se toliko na slikama koliko se uživo vidi.
User avatar
steelworker_
Posts: 17
Joined: 04/08/2007 17:20

#1266 Re: Auto kozmetika

Post by steelworker_ »

imam problem sa gadnim mirisom u autu... prije nekoliko mjeseci ostao mi je u autu (koje se kasnije nije dugo vozilo) otvoren jak miris za auto (onaj iz konzervi)... probao sam svasta, dubinsko ciscenje, nekoliko puta osvježivače za klimu, ostavljao kafu u autu... ali sve bude kratkotrajno, dan ili dva... i opet isto...
zadnje što sam probao je SONAX Smoke Ex sprej, navodno uklanja nikotinske i ostale ružne mirise, ali i on je imao slab efekt...

je li neko imao sličan problem pa da mi da neki savjet? glava me zaboli često, pogotovo kad budu duge vožnje..

i kad unutrašnjost prebrišem onim kokpit sprejevima...njihov miris brzo ishlapi i ne osjećam ga skoro nikako
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1267 Re: Auto kozmetika

Post by foxlife »

ostavi da se izraci auto dan ako si u mogucnosti
ako nisi vozi da ti ga izrace ozonom
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#1268 Re: Auto kozmetika

Post by avijon »

steelworker_ wrote: 03/06/2021 11:02 imam problem sa gadnim mirisom u autu... prije nekoliko mjeseci ostao mi je u autu (koje se kasnije nije dugo vozilo) otvoren jak miris za auto (onaj iz konzervi)... probao sam svasta, dubinsko ciscenje, nekoliko puta osvježivače za klimu, ostavljao kafu u autu... ali sve bude kratkotrajno, dan ili dva... i opet isto...
zadnje što sam probao je SONAX Smoke Ex sprej, navodno uklanja nikotinske i ostale ružne mirise, ali i on je imao slab efekt...

je li neko imao sličan problem pa da mi da neki savjet? glava me zaboli često, pogotovo kad budu duge vožnje..

i kad unutrašnjost prebrišem onim kokpit sprejevima...njihov miris brzo ishlapi i ne osjećam ga skoro nikako
Probaj ozonom kod nekog otici da urade
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#1269 Re: Auto kozmetika

Post by avijon »

black_adrian wrote: 03/06/2021 10:57
artur morgan wrote: 03/06/2021 10:47 Neceš prskati, niti to trebaš raditi. Već trebaš natopiti manji dio mekane krpe, i onda tim dijelom natopljene krpe povući tačno po smoli. To je jedan potez rukom, nema trljanja ili prskanja ili razvlačenja krpe po cijelom limu. Jedna po jedna smola se skida...Probaj samo na jednom mjestu, da vidiš rezultate. Samo nemoj na vruć lak. Nema tu trljanja ili prskanja, ne radi se tako. Ja sam par puta koristio nitro i nije bilo problema sa lakom. Prvi put sam skidao katran, a drugi put otisak sa drugog auta. I skinuo je sve iz jednog poteza. Ne baš bukvalno sve :D

Ako te strah ok, ali onda prestani trošiti pare na ta sredstva i odvezi auto nekome ko se bavi profi poliranjem. :)

Jesi siguran da je smola ? Nešto mi rano za smolu. Jeli ljepljivo pod rukom ?
E hvala ti na objašnjenju :thumbup:
Neću više kupovati sredstva, pomirio sam se već sa tim da ću možda morati polirati auto..

Iskreno da ti kažem, ne znam ni ja. Ono što znam je da sam bio parkiran ispod bora. Parkirao ujutro ispod bora, navečer padala kiša a auto je sve vrijeme tu bilo, i naredni dan skontao da je auto prljavo i da se ne može oprati. Dok nije bilo kiše, nije ni bilo toga, nego kontam da je kiša saprala smolu ili nešto sa bora na auto. Nije ljepljivo toliko, oni veći dijelovi malo jesu a ovo što se slilo nije..

Ukratko, izgleda kao da je neko zalio auto sadolinom.. da je samo krov pa hajd ja bih to prežvakao nekako, al sa strana sve i hauba i branik i sve.. Ne vidi se toliko na slikama koliko se uživo vidi.
Pa hajde jesi iz Sarajeva uzmi u Sensu 3m pastu za poliranje zeleni cep 50gr 5km. I na krpu i samo dok ne skines smolu nemoj trljat puno po laku. I nek je auto u hladu.
Nejasno mi skroz kako ne moze alkohol da skine.
User avatar
kabal1337
Posts: 7799
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1270 Re: Auto kozmetika

Post by kabal1337 »

Dosta mirisa se uvuce u nebo.
DonieBrasco
Posts: 15212
Joined: 31/08/2016 16:09

#1271 Re: Auto kozmetika

Post by DonieBrasco »

Da li je neko od vas probao od Sonaxa neki proizvod za ogrebotine, ili kako ste vi sredili - umanjili vidljivost ogrebotina mozda na neki drugi nacin.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#1272 Re: Auto kozmetika

Post by JavierBosnia »

DonieBrasco wrote: 19/06/2021 15:05 Da li je neko od vas probao od Sonaxa neki proizvod za ogrebotine, ili kako ste vi sredili - umanjili vidljivost ogrebotina mozda na neki drugi nacin.
U sustini postoje 2 vrste ogrebotina, one koje se mogu polirati i one koje ne mogu. Zavisno od dubine iste. Kako da znas koja je koja, mozes testirati tako sto to mjesto polijes vodom i ako ogrebotinu ne vidis, moze se polirati.

Najbolje bi bilo negdje odvuci da se to sredi, a mozes probati nekom pastom za poliranje sam da izvuces ta mjesta, ali moras racunati da ako radis tipa dio vrata, moras citava malo ispolirati da ujednacis sjaj koji se dobije istin postupkom
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#1273 Re: Auto kozmetika

Post by nagibSA »

Trebao bih ceradu za auto (komplet), neku dobru do 100KM. Sta da gledam? Citroen C4 II. Makar da znam proizvodjaca sta gledati, pa da trazim otprilike po dimenzijama, da ne bude ni preveliko ni premalo, da se lako skida/stavlja da nije onaj lagan materijal. :)
Leon16v
Posts: 5716
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#1274 Re: Auto kozmetika

Post by Leon16v »

Čime bi bilo najbolje očistiti/osvježiti pod auta, ili vratiti malo crniju boju jer vremenom izblijedi pa više izgleda sivkasto.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1275 Re: Auto kozmetika

Post by Optimist »

Kobitom. :lol:
Post Reply