Autizam Bosna i Hercegovina

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

sanja_st
Posts: 3
Joined: 04/11/2020 11:11

#1 Autizam Bosna i Hercegovina

Post by sanja_st »

Pozdrav, iscrpila sam sve izvore i na kraju ništa ne riješih, pa sam odlučila ovdje da pišem. Ako neko može pomoći, ima znanja ili iskustva sa istim, bila bih vam zahvalna.
Ovako, gdje se kod nas može dijagnostikovati autizam? Vodila sam dijete u BL u Centar za zaštitu mentalnog zdravlja, dr Kalinić (mislim da se zove tako) je rekla da to kod njega citiram "nije ni vidjelo autizam". Zna li iko kakav je stručnjak, jer se ja uopšte ne razumijem u te doktore i hvala Bogu rijetko sam ih i posjećivala. :)
Ima problem sa govorom, motorika mu je savršena, ali eto govor nikako. :zoka:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by vjesticanametli »

https://kvaka.ba/vijest/dzevida-sulejma ... teligentna

kontaktiraj Dzevidu pa porazgovaraj

ako ne naDZes broj na netu javi se nabavicu ti

sretno
sanja_st
Posts: 3
Joined: 04/11/2020 11:11

#3 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by sanja_st »

Hvala puno, pokušaću kontaktirati doktoricu.

Znači niko nema nekih iskustava sa ovom temom?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#4 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by bingov buraz »

Ima više vrsta autizma,ja sam dugo kontao da mi mali ima Aspergera a onda sam skontao da je u pitanju samo dobri stari bezobrazluk :mrgreen:

Potraži drugo mišljenje ali i taj Kalinić je doktor nije mu diploma pala sa neba.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Dope_Man »

Kako rece komentar iznda autizam nije jedna dijagnoza. Dijagnosticira se poremecaj iz spektra autizma, tako da dva djeteta koja oba imaju dijagnosticiran poremecaj iz spektra autizma mogu prilicno da se razlikuju.

Sto se tice samog dijagnosticiranja, krenuo bih od lokalnog centra za mentalno zdravlje, obicno je to u sklopu doma zdravlja, pa ako nemaju dovoljno iskustva/znanja za procjenu barem bi trebalo da mogu uputiti prema strucnijoj osobi u okolini.

Naravno, nije ni svaki naizgled zaostatak u razvoju poremecaj. Neka djeca jednostavno kasnije pocnu pricati, hodati, interakciju sa drugom djecom itd..
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dobar osjecaj »

Pazite se ljekara poput onih koji su ranijih godina djevojčici iz Travnika ili nekog sličnog mjesta dijagnosticirali teškoće u razvoju, učitelji je stigmatizirali i označili kao osobu s posebnim potrebama a ispostavilo se da djevojčica treba logopeda.

Moje poznanice koje imaju djecu s autizmom su bile aktivne u organizaciji EDUS. Na njihovoj stranici ima raznih resursa koje ne bi bilo loše pročitati.

http://edusbih.org/bhs/ucestala-pitanja/

Plus, u današnje vrijeme kad roditelji mahom malo razgovaraju s malom djecom, ne čitaju im i prepuštaju ih crtićima, pa čak i mobitelima, tabletima i slično, puno djece ne govori ništa i do treće godine života.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

Ja mislim da imam visokofunkcionirajuci autizam i sizofreniju ali neku nespecificnu a ne paranoidnu. Imam simptome neke HFA-izma. Neznam pricat kako treba na telefon, pogled mi svrlja kad pricam s nekim oci u oci itd. Ali u Bosni smo pa je bilo sta tesko dijagnosticirati itd.

Od stare poznanica ima unuka sa autizmom i roditelji rade s njim pravo i dijete sad funkcionse pravo dobro s obzirom na sve.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#8 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by nevenkagaragic »

dobar osjecaj wrote: 05/11/2020 16:42 Pazite se ljekara poput onih koji su ranijih godina djevojčici iz Travnika ili nekog sličnog mjesta dijagnosticirali teškoće u razvoju, učitelji je stigmatizirali i označili kao osobu s posebnim potrebama a ispostavilo se da djevojčica treba logopeda.

Moje poznanice koje imaju djecu s autizmom su bile aktivne u organizaciji EDUS. Na njihovoj stranici ima raznih resursa koje ne bi bilo loše pročitati.

http://edusbih.org/bhs/ucestala-pitanja/

Plus, u današnje vrijeme kad roditelji mahom malo razgovaraju s malom djecom, ne čitaju im i prepuštaju ih crtićima, pa čak i mobitelima, tabletima i slično, puno djece ne govori ništa i do treće godine života.
O da i slazem se (boldirano)!
Da ne bih kopirala sve linkove evo stranice sa mojim objavama od 11. i 15.08.2019.godine pa procitajte. Tu je i Mervanin FB profil, a inace je moja dobra prijateljica (nakon sto smo izgubili mog sina Denisa) koja je zavrsila fakultet u Tuzli.
Ne verujte bezuslovno bez obzira na titulu i proveravajte na vise mesta!
sanja_st
Posts: 3
Joined: 04/11/2020 11:11

#9 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by sanja_st »

bingov buraz wrote: 05/11/2020 14:55 Ima više vrsta autizma,ja sam dugo kontao da mi mali ima Aspergera a onda sam skontao da je u pitanju samo dobri stari bezobrazluk :mrgreen:

Potraži drugo mišljenje ali i taj Kalinić je doktor nije mu diploma pala sa neba.
Pa mislim da nije, to je koliko znam glavni Centar za zaštitu mentalnog zdravlja. Dala je ona njemu dijagnozu, samo se ja bojim da nije nešto a da nisam počela da radim sa njim na vrijeme.
I da, ponekad mi se učini da ima malo i bezobrazluka, kad zagalamim sve razumije i nestane autizma. :D
dobar osjecaj wrote: 05/11/2020 16:42 Pazite se ljekara poput onih koji su ranijih godina djevojčici iz Travnika ili nekog sličnog mjesta dijagnosticirali teškoće u razvoju, učitelji je stigmatizirali i označili kao osobu s posebnim potrebama a ispostavilo se da djevojčica treba logopeda.

Moje poznanice koje imaju djecu s autizmom su bile aktivne u organizaciji EDUS. Na njihovoj stranici ima raznih resursa koje ne bi bilo loše pročitati.

http://edusbih.org/bhs/ucestala-pitanja/

Plus, u današnje vrijeme kad roditelji mahom malo razgovaraju s malom djecom, ne čitaju im i prepuštaju ih crtićima, pa čak i mobitelima, tabletima i slično, puno djece ne govori ništa i do treće godine života.
To je istina sve, slažem se...
Nik-putnik
Posts: 1
Joined: 26/11/2020 00:53

#10 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Nik-putnik »

Dobar Dan,
Ne mogu pomoci za dijagnozu ali mogu savjetovati da naucite vise o Autizmu, ako vase dijete ima Autizam trebace vase puno razumijevanje i shvatanje. To nije bolest nego razlicit nacin razmisljanja od vecine drugih ljudi. Kada smo "drugaciji" tesko je "fitovati" u drustvo ali istovremeno nemojte zaboraviti da drugaciji nacin razmisljanja moze dati izuzetne talente... Sjetite se samo Nikole Tesle i drugih naucnika i umjetnika. Talent moze omoguciti da se skoncentrise na ono sto ga zanima daleko vise nego bilo koje prosjecno dijete (namjerno izbjegavam izraz "normalno" jer smo svi razliciti) i "uspije" u struci ili nekom drugom aspektu zivota. Dijete moze biti jako osjetljivo na buku, na jako svjetlo, dodir tkanina, da hoce da nosi samo jednu garderobu ili mu na primjer moze smetati sav na carapama, dakle bilo koja kombinacija senzornih osjecaja moze biti izrazena. To nije znak inata... Ima puno drugih suptilnih znakova, na primjer moze izbjegavati pogled u oci, zapamtite da je i dalje svaka osoba razlicita, kao sto se mi razlikujemo jedni od drugih tako se i svaka osoba na Autistickom Spektru razlikuje jedna od druge... Ovo dolazi od osobe dijagnozirane sa Autizmom u 57-oj godini, u mom slucaju to je bio "poklon" koji mi je omogucio da zavrsim visoke skole sa odlicnim ocjenama i radim u inostranstvu u svojoj struci zadnjih 30 godina, govorim nekoliko stranih jezika i imam umjetnicke sklonosti. Volite dijete to je najvaznije... Sretno!
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#11 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sunculish »

Poštovana,

kao roditelj cije dijete nije 2,5 g.progovorilo niti jedne riječi osim tata/mama mogu da preporučim EDUS centar u Sarajevu. Godinu dana sam ga vodila raznim psiholozima, logopedima, pedijatrima, ali niko nikada nije htio da kaže da li je neki oblik autizma ili lijenjost. Dovela sam samu sebe do toga da urlam kući i vrištim od nemoći i da radi sebe idem psihologu. Nije više moglo pod kožu. I Bog dragi pošalje rješenje taman kad treba, i na nagovor jedne od logopedica odem u EDUS. Oni su tada imali ranu intervenciju i zaista stručan i ljubazan tim radi sa djecom iz autističnog spektra i drugom djecom koja su imala "problem" poput mog djeteta. Za 6.mjeseci, moje dijete je u autu na putu iz EDUSA u vrtić pjevalo pjesmicu. Ja sam bila ponovo rođena! Zaista. Moram da napomenem da je od njegovog 10.mjeseca u kolektivu, da imamo i starije dijete, i da je prilično kasno i prohodao. Ništa, znači ništa ga nije moglo podstaći da progovori. Ono što znam je da,kada smo prošli period "observacije" u EDUS-u, odmah su mi rekli da nije autizam. Vjerujte, te tete koje rade sa djecom doživljavam kao svoje sestre. Ne znam da li još uvijek rade, nadam se da rade zarad svih drugih kojima je potrebna pomoć.
BTW. Cula sam za centre za pomoć djeci sa autizmom, ali se nalaze u BGD-u i Podgorici.
Zaista vam od srca želim sve najbolje i puno sreće.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#12 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Gray »

Bez želje da umanjujem pitanje autizma i sa najboljom namjerom, moram reći da mi prvi post podsjeca na moju suprugu i našeg prvog sina. Na osnovu ovoga sto ste napisali u prvom postu mislim da se možda malo previše plašite i da tražite nešto čega nema.

Isti je slučaj bio sa mojom suprugom, ona je bila uvjerena da sin ima autizam do njegove 2. Godine. Te ne odgovara na ime kada ga se zove, te ne igra se sa drugom djecom, sva djeca rade jedno on nesdo drugo svoje, trebalo mu je dosta da progovori, itd, baš je bio na svoju ruku.

Ona je bila ubjeđenja da je autizam, a ja sam joj rekao da nema šanse, da je jednostavnog takvo dijete. Logično da se ne odaziva na ime kada ga zoveš dok gleda crtane, neće da se igra sa drugom djecom, ok, nisam ni ja htio, jednostavno je povučen, radi ono sto se njemu radi a ne sta drugi hoće, progovorit će kada bude vrijeme, itd.

I ona je željela da ga vodi na observacije, ispitivala učiteljice po vrticu, itd.

Evo sada sin ima 5 godina, prema stan, priča po cijeli dan usta ne zatvara, igra se sa drugarima, voli on njih, vole oni njega, još uvijek ima svoje faze kada radi po svom i kada se ne želi družiti, i to je ok.

Poenta je da probate malo se odmaknuti i sagledati objektivno, jer dosta roditelja (a posebno, puno, puno više, mama) previše razmišlja i previše brine o svim sitnicama pa možda vide nesto čega ustvari nema..

Eto, to je samo moje iskustvo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#13 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dr_Evil »

Gray wrote: 26/11/2020 22:06 Bez želje da umanjujem pitanje autizma i sa najboljom namjerom, moram reći da mi prvi post podsjeca na moju suprugu i našeg prvog sina. Na osnovu ovoga sto ste napisali u prvom postu mislim da se možda malo previše plašite i da tražite nešto čega nema.

Isti je slučaj bio sa mojom suprugom, ona je bila uvjerena da sin ima autizam do njegove 2. Godine. Te ne odgovara na ime kada ga se zove, te ne igra se sa drugom djecom, sva djeca rade jedno on nesdo drugo svoje, trebalo mu je dosta da progovori, itd, baš je bio na svoju ruku.

Ona je bila ubjeđenja da je autizam, a ja sam joj rekao da nema šanse, da je jednostavnog takvo dijete. Logično da se ne odaziva na ime kada ga zoveš dok gleda crtane, neće da se igra sa drugom djecom, ok, nisam ni ja htio, jednostavno je povučen, radi ono sto se njemu radi a ne sta drugi hoće, progovorit će kada bude vrijeme, itd.

I ona je željela da ga vodi na observacije, ispitivala učiteljice po vrticu, itd.

Evo sada sin ima 5 godina, prema stan, priča po cijeli dan usta ne zatvara, igra se sa drugarima, voli on njih, vole oni njega, još uvijek ima svoje faze kada radi po svom i kada se ne želi družiti, i to je ok.

Poenta je da probate malo se odmaknuti i sagledati objektivno, jer dosta roditelja (a posebno, puno, puno više, mama) previše razmišlja i previše brine o svim sitnicama pa možda vide nesto čega ustvari nema..

Eto, to je samo moje iskustvo.
Sve je to isto kod nas, sada malom 2god i 2 mjeseca. Ja se jos uvijek nadam da je samo na svoju ruku jer je mali genije za slozit oblike i boje. Ona je uvjerena da je autizam, ne mogu spavat od nje.

Dok je bio mladji mogao je da vrti tocak po 2 sata, danas se super igra sa auticima voza ih po kuci. Ali jos uvijek ne konta sta mu govorimo vecinom. Dok recimo kada kazemo spavanje, to zna odma napravi facu. Natjerat ga da sam jede, nema sanse.

Vidit cemo sta ce biti, samo se je nadat
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#14 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by crnivrag »

Podižem ovu temu nakon 4 godine jer me zanima gdje se u Sarajevu mogu dijagnosticirati zdravstvene poteškoće koje spadaju u autistični spektar, ali za odrasle ne za djecu?

Prilično sam siguran da imam Aspergerov sindrom, jer se skoro 100% simptoma ovog sindroma poklapa sa mojim simptomima i obrascima ponašanja, i volio bih da dobijem profesionalno mišljenje i dijagnozu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

crnivrag wrote: 01/03/2024 14:53 Podižem ovu temu nakon 4 godine jer me zanima gdje se u Sarajevu mogu dijagnosticirati zdravstvene poteškoće koje spadaju u autistični spektar, ali za odrasle ne za djecu?

Prilično sam siguran da imam Aspergerov sindrom, jer se skoro 100% simptoma ovog sindroma poklapa sa mojim simptomima i obrascima ponašanja, i volio bih da dobijem profesionalno mišljenje i dijagnozu.
Ne znam sta da ti kazem. Mogu ti puknut neku jbniju dijagnozu. Kazem ja ili sam imao Asperger sindrom tj HFA ili sizofreniju odmah odmalena ali zbog i od penicilinskog soka, ali nemam paranoidnu sizofreniju vjerovatno, na nju sam pristao i nisam se puno bunio zbog primanja.

Nemam paranoja da me neko proganja, nemam glasova, nemam cak ni halucinacija, nego kad imam relaps imam deluzije i strahove, obuzme me buncanje nekakvo, nepovezano govorim, sumanuto se malo ponasam, i strah me uhvati cesto kod tih relapsa.

A triggeri uvijek nesto su bili. Korona sranje, smrt oca preda mnom, rat i ovo sranje u Palestini i tako to.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#16 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by SmokingMan »

I ja bih želio upitati upućene, koji su imali susreta sa ovim, gdje u Sarajevu pronaći dobrog doktora koji bi mogao eventualno utvrditi autizam kod djeteta.
liyf
Posts: 1227
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#17 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by liyf »

SmokingMan wrote: 03/04/2024 15:04 I ja bih želio upitati upućene, koji su imali susreta sa ovim, gdje u Sarajevu pronaći dobrog doktora koji bi mogao eventualno utvrditi autizam kod djeteta.
Mislim da u Sarajevu nema, znam da ima doktorica u Mostaru koja to radi
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#18 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by SmokingMan »

liyf wrote: 04/04/2024 00:38
SmokingMan wrote: 03/04/2024 15:04 I ja bih želio upitati upućene, koji su imali susreta sa ovim, gdje u Sarajevu pronaći dobrog doktora koji bi mogao eventualno utvrditi autizam kod djeteta.
Mislim da u Sarajevu nema, znam da ima doktorica u Mostaru koja to radi
Koji slom od države Tito dragi. :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

Ima, samo ne znaju identifikovati autizam najbolje i rano, kao i kod mene šta su previdili što šta, onda rade i preko one stvari i hoće da im se ide u privatne prakse da im se plati iako su već plaćeni zato i rade u državnim institucijama.

Barem je iskustvo takvo ovdje moje i drugih kod nas u Nicaze.

Čast izuzecima, ima ih, solidno.
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#20 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by bavi »

dr Ferida Ćatibušić sto se tiče Sarajeva.
Ukljuci djete ako ne priča kod logopeda, edus i bio je jos neki vrtic na vojnickom koji je radio sa djecom koja kasne sa govorom. Moje je djete jako kasno propricalo, izludila od brige, vodala ga na sva vrata da nam pomognu.. eno ga sad ne zatvara usta.. cak mu znam cesto reci da zacepi.
Jednostavno je prerastao, eventualno jos losa koncentracija al eto uz mob i tv nije ni cudo.
Autizam je teska dijagnoza, pusti se toga, rastereti i sebe i djete a vrijeme ce pokazati dal treba je potvrditi ili ne.
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#21 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Grunt-SA »

Ovaj covjek je egzorcista koji se time bavi preko 20 godina.Na ovom klipu 24 minuta govori da je 90% autizma uzrok obsjednutost covjeka sa dzinom(zlim duhom).Mnogi ce reci da je izmisljotina ili glupost vrijedi poslusati ako pomogne jednoj osobi vrijedilo je.Dzin je opisan u Kuranu.



Ispod klipa je tekst za testiranje


Ako ste otišli kod nekog "hođze"da vas liječi od sihira koji vas je pitao za ime i prezime, datum rođenja i ime majke,taj je sihirbaz i vjerovatno vam je implantirao đzina u tijelo sa šejtanskom hamajlijom. Šejtanske hamajlije često kamufliraju arapskim pismom da zavaraju.


Ovo je rukja za testiranje da li imate problema sa sihrom (crnom magijom), urokom ili džinima.

Kako se testirati?
Slušajte ovu rukju ujutru i navečer po jedan put, ukupno 15 dana. Nekada se reakcije pokažu odmah, dok nekada treba duže vremena. Način testiranja je da sjedite da ne bi pali u san što je česta pojava, zbog toga je poželjno da neko bude sa vama. Stavite slušalice na uši, opustite tijelo i koncentrišite se na učenje iako ga ne razumijete. Pratite reakcije koje mogu uslijediti, a to su:ako zaspete, velika pospanost, zijevanje, padanje u trans ili san bez da je osoba svjesna, nagon za povraćanjem, igranje želudca, često podrigivanje, mučnina u želudcu i žgaravica, oštri bolovi u stomaku i posebno želudcu, zdravstveni problemi iako su nalazi doktora uredni, glavobolja, osjećaj kao da vas nešto obara nazad, bolovi, probadanje žigova, vrtoglavica, konfuzija, gubitak memorije, dezorjentisanost, strah, drhtanje, osjećaj kao da će se nešto strašno desiti, ubrzani rad srca, nemoć, ružne misli o sebi i drugima, tjeskoba, letargija, ljenost, stalni umor i pospanost, gubitak apetita, nesanica, ružni snovi gdje vas progone razne životinje, paraliza u snu, napadi epilepsije iliti padavice, stezanje, pritiskanje i gušenje u prsima i grlu, strepnja, strujanje po tijelu, zaigravanje mišića, treperenje očnih kapaka, otežan govor, otežano disanje, neravnomjerni rad srca, trnjenje glave i lica, trzanje nekog dijela tijela naročito ruke i noge, drhtanje ili tresenje cijelog tijela naročito noge i ruke, plač, žalost, bezrazložan smijeh, želja za osamljivanjem, nedruštvenost, velika nervoza bez povoda, iritacija, česte svađe bez jačeg razloga, depresija, nemarnost prema higijeni - osoba izbjegava kupanje, bezvoljnost, velika toplota u šakama ili stopalima, velika hladnoća u stopalima, prekomjerno znojenje, osjećaj da vam se nešto kao loptica kreće u tijelu i da gori, jak svrbež, ružne misli da sebe ili druge povrijedite itd...
nekada se covjek prepadne i umisli sam sebi neke od simptoma koje sam naveo kao moguce reakcije tokom slusanja, a u stvari su posljedica umora i straha od neizvjesnosti.
Ukoliko se reakcije budu javljale pri svakom ucenju i cak jacim intezitetom, onda definitivno problem postoji.
Ovo je jedan od dokaza da je ucenje Kur'ana preko zvucnika ljekovito.Ovo je komentar sa sa foruma islambosna
"Bio sam primoran da se koristim rukjama preko interneta da bi spasio svoju majku od sihra. Otisla potpuno zdrava u BiH, i dole nesto pojela kod sumnjive osobe, i pocela se katastrofalno osjecati, nije mogla spavati, totalna nervoza, strah, bas su bili simptomi sihra, kad je dosla nazad kuci, bilo je hitno nest oda se radi, sobzirom da nije bilo nikakvih ucaca rukje u blizini, odlucio sam se ja da preuzmem u svoje ruke , rekao joj da leze na krevet, stavio joj slusalice u usi i pustio rukju, reakcije su iste sekunde krenulo, jako drhtanje i povracanje. i tako sam se borio oko mjesec dana rukjama svaki skoro dan, dok nije dosla sebi , ili tacnije receno dok se sihr nije otupio da sad nema problema sa tim.
ja stvarno neznam sta bi bilo da nisam imao internet rukje ili da nisam znao boriti se protiv sihra kad nekoga zahvati, belaj bi bio, sad bi bila u ludnici i pila anti-depresivne tablete i za smirenje. Hvala Allahu pa je dao lijek u Kuranu. A prije dok sam je testirao sa rukjama prije fasovanja sihra, bila je mrtva hladna, nikakve reakcije nije pokazivala. Tako da cd ili internet rukja itekako moze da pomogne ali se mora biti strpljiv i uzme vremena dok se sihr otupi."

ODLOMAK TEKSTA lijecnika Kur'anom iz bosanske krajine
Za one koji nemaju mogućnost da odu na rukju neka se sami bore dozvoljenim sredstvima. Dobra stvar za one koji posjeduju dvd, kopjuter i sl. da stave kantu ili posudu sa vodom pored zvučnika tako da zvuk udara direktno u vodu i puste učenje Kur'ana a nakon toga može cijela porodica trošiti tu vodu. A možete je i sami naučiti onim što znate od Kur'ana. Voda je Allahov dar i pamti Kur'anske ajete na taj način postaje ljekovita. Neka nam je svima Allah na pomoći. Amin!

Možete staviti 2 zvučnika i kanister sa vodom između njih.Zvučnici treba da su čvrsto prislonjeni uz kanister,najbolje ih je pritegnuti uz kanister sa konopcem ili ljepljivom trakom.Zvučnici treba da su okrenuti prema kanisteru.
Vodu možete staviti u malu kapi za oči flašicu i nositi sa sobom kao hamajliju.
Možete se testirati ako ste pod uticajem crne magije ako pijete tu vodu i vidite ako imate neke od gore navedenih simptoma(jako drhtanje i povracanje).
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#22 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by n+1 »

crnivrag wrote: 01/03/2024 14:53 Podižem ovu temu nakon 4 godine jer me zanima gdje se u Sarajevu mogu dijagnosticirati zdravstvene poteškoće koje spadaju u autistični spektar, ali za odrasle ne za djecu?

Prilično sam siguran da imam Aspergerov sindrom, jer se skoro 100% simptoma ovog sindroma poklapa sa mojim simptomima i obrascima ponašanja, i volio bih da dobijem profesionalno mišljenje i dijagnozu.
Probaj ovo za početak

https://www.autism360.com/aspergers-tes ... ren/#start
liyf
Posts: 1227
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#23 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by liyf »

SmokingMan wrote: 04/04/2024 06:39
liyf wrote: 04/04/2024 00:38
SmokingMan wrote: 03/04/2024 15:04 I ja bih želio upitati upućene, koji su imali susreta sa ovim, gdje u Sarajevu pronaći dobrog doktora koji bi mogao eventualno utvrditi autizam kod djeteta.
Mislim da u Sarajevu nema, znam da ima doktorica u Mostaru koja to radi
Koji slom od države Tito dragi. :-)
Nemoj mi 100% vjerovati, ali znam da su u Sarajevu doktori malo slabiji od onih u Mostaru po tom pitanju, u Mostaru ima neka doktorica koja ima nešto (aparat, tretman, dijagnozu, ne znam) ne znam što je najbolje u državi i jedno od najboljih u regionu, ali nećete nastradati ako odete u Opću Bolnicu, generalno kroz primjere u porodici su se pokazali kao ustanova koja je i profesionalna a i znaju te uputiti u pravom smjeru ako oni nemaju nešto kod sebe za tretman ili dijagnozu, isto tako Dom Zdravlja je od velike pomoći bio barem nama, doktori su isto tako aktivni pomažu i sl, ako se ispostavi da dijete ima autizam, izvadite onaj invalidski doplatak, mislim da najviše možete dobiti 600-700KM, a u Domu zdravlja samo kažite da je za doplatak pa će i oni nabubati latinskih riječi i dijagnoza da izvučete više para.

Ovaj slučaj koji ja znam je bio kompleksniji, neki simptomi su se pokazivali više, neki manje a neki nikako pa je to bilo jeste-nije pa je možda zbog toga dijete išlo u Mostar gdje je imalo baš dobar tretman

ovo što @bavi kaže, logopedi su od dobre pomoći ako dijete nije komunikativno i malo je strašljivo i stidno, ima znam na Grbavici u Zagrebačkoj negdje kod KŠC i na Koševu, Bistriku negdje(?) neki tretmani logopeda koji stvarno pomažu. Jedan tretman na Grbavici je oko 50KM i evo dijete ide 2-3 godine i stvarno je od pomoći
Last edited by liyf on 05/04/2024 00:02, edited 1 time in total.
liyf
Posts: 1227
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#24 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by liyf »

bavi wrote: 04/04/2024 21:46 dr Ferida Ćatibušić sto se tiče Sarajeva.
Ukljuci djete ako ne priča kod logopeda, edus i bio je jos neki vrtic na vojnickom koji je radio sa djecom koja kasne sa govorom. Moje je djete jako kasno propricalo, izludila od brige, vodala ga na sva vrata da nam pomognu.. eno ga sad ne zatvara usta.. cak mu znam cesto reci da zacepi.
Jednostavno je prerastao, eventualno jos losa koncentracija al eto uz mob i tv nije ni cudo.
Autizam je teska dijagnoza, pusti se toga, rastereti i sebe i djete a vrijeme ce pokazati dal treba je potvrditi ili ne.
Izvini, ali oko koje godine i uz kakve tretmane je dijete propričalo na kraju?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#25 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by SmokingMan »

Hvala na savjetima. Moglo bi ovo biti od koristi itelakve.

Ako znate ime doktorice bilo bi od maksimalne koristi.

I također ime dobrog pedijatra u Sa. Da se krene od neke tačke i otklone sve sumnje ilna li dijete autizam ili ne.
Post Reply