Atlantic ili Ariston el bojler

Post Reply
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#1 Atlantic ili Ariston el bojler

Post by photo&video »

Sta mislite, koji je bolje uzeti kao marku.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#2 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by NediM17 »

Zavisno koji Ariston i koji Atlantic.
Ja imam tzv. kombi bojler Ariston od 80 litara, struja i tzv. "serpentina" od centralnog grijanja kroz kazan.
U principu, kad ne radi centralno grijanje radi kao obicni el. bojler sa vanjskim podesavanjem temperature vode putem stapnog termostata.
Ima i neku Mg anodu kao da se manje stvara kamenac.
Vise mu je od 20 godina, jednom mu je grom "ubio" grijac i jednom je crk'o sam od sebe.
Grijac 10ak maraka, laHko za promijenit, mozes sam ako imas malo "alata i zanata".
Usput ga ocistio od kamenca, kazan emajliran jos nije propisao kao ni "serpentina".
Kcerka i zet imaju onaj neki Ariston velis, perverzija digitalna, al' to kad crkne samo baciti.
Last edited by NediM17 on 31/05/2023 22:17, edited 1 time in total.
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#3 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by photo&video »

NediM17 wrote: 31/05/2023 22:07 Zavisno koji Ariston i koji Atlantic.
Ja imam tzv. kombi bojler Ariston od 80 litara, struja i tzv. "serpentina" od centralnog grijanja kroz kazan.
U principu obicni el. bojler sa vanjskim podesavanjem temperature vode putem stapnog termostata.
Ima i neku Mg anodu kao da se manje stvara kamenac.
Vise mu je od 20 godina, jednom mu je grom "ubio" grijac i jednom je crk'o sam od sebe.
Grijac 10ak maraka, laHko za promijenit, mozes sam ako imas malo "alata i zanata".
Usput ga ocistio od kamenca, kazan emajliran jos nije propisao kao ni "serpentina".
Kcerka i zet imaju onaj neki Ariston velis, perverzija digitalna, al' to kad crkne samo baciti.
Gledao sam taj Velis Ariston i Atlantci Genius oPro. Dupla razlika u cijeni, ista garancija. Oba imaju digitlani display. Jedan cetvrtast drugi klasika valjak :)
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#4 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by NediM17 »

Ma ako ne patis od te digitale uzmi klasicni Ariston i miran si godinama.
Nema se sta pokvariti, grijac se laHko mijenja i nije skup, a kazan je emajliran i evo traje vec vise od 20 godina.
User avatar
N.N.
Posts: 3030
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#5 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by N.N. »

Uzeo Atlantic od 50 l...
Radio 2 mjeseca, krene pustati vodu na sigurnosnom ventilu.
Odem u radnju, kaze tako je to, bazdareni na toliko baara, pritisak u vasim cijevima toliki i eto ga, pusta...hahaha
Zamijenim sigurnosni, uzmem onaj Unitasov od 10 bara, nakon mjesec, i on prokapa...
Kada pustim vodu, kap po kap na tusu, bojler ne kapa...i tako deveram zadnjih mjeseci.
Ili cu bojler mijenjati ili neki qurac :D

Ps. smanjivao sam i pritisak na glavnom, smanjio na bojleru grijanje sa max, dzabe sve...
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#6 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by NediM17 »

Dobro su ti rekli, nije do bojlera, nije ni do sigurnosnog ventila nego do vodovodne instalacije.
Dzaba si stavio taj od 10 bara, a bojler recimo ima radni pritisak 8 bara, moze ti bojler eksplodirati.
Voda kad se zagrijava naravno da se siri, i ako nema povrata u vodovodnu instalaciju mora prokapati na sigurnosnom ventilu.
Ili mu stavi cjevcicu i odvedi to negdje u slivnik, a mozes instalirati i malu ekspanzionu posudu.
Prije svega vrati stari sigurnosni ventil koji otvara na manjem pritisku nego sto je radni pritisak bojlera da ne dodje do havarije.
I vodu nikad ne grijati na max, najbolje oko 55 stepeni, to je najekonomicnije.
Na visoj temp. se izdvaja i vise kamenca.
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#7 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by photo&video »

Pazario Ariston Velis 80l pa cemo vidjeti kako ce se ponasati.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#8 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by -Chesterfield- »

N.N. wrote: 31/05/2023 22:27 Uzeo Atlantic od 50 l...
Radio 2 mjeseca, krene pustati vodu na sigurnosnom ventilu.
Odem u radnju, kaze tako je to, bazdareni na toliko baara, pritisak u vasim cijevima toliki i eto ga, pusta...hahaha
Zamijenim sigurnosni, uzmem onaj Unitasov od 10 bara, nakon mjesec, i on prokapa...
Kada pustim vodu, kap po kap na tusu, bojler ne kapa...i tako deveram zadnjih mjeseci.
Ili cu bojler mijenjati ili neki qurac :D

Ps. smanjivao sam i pritisak na glavnom, smanjio na bojleru grijanje sa max, dzabe sve...
Ako ti je vodoinstalater negdje ugradio ovaj ventil https://shop.wass.ba/ventilski-program/ ... iraga.html 99% da je to uzrok.

Kao što ti je Nedim rekao vrati stari od 6 bara da ne pukne cijev ili česma negdje na drugom mjestu.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#9 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by NediM17 »

photo&video wrote: 01/06/2023 19:58 Pazario Ariston Velis 80l pa cemo vidjeti kako ce se ponasati.
Zelimo ti puno sretnih kupanja. :D
I ako prokapa na sigurnosnom ventilu da znas da nije problem u bojleru niti u sigurnosnom ventilu nego u vodovodnoj instalaciji.
Novi vodomjeri djeluju kao nepovratni ventili, regulator pritiska takodje.
Rjesenje, jednostavno nataknuti tanko crijevo na sigurnosni ventil i izvesti negdje u odvod ili skuplja varijanta ugradnja male ekspanzione posude.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by kuli1961 »

photo&video wrote: 01/06/2023 19:58 Pazario Ariston Velis 80l pa cemo vidjeti kako ce se ponasati.
Imao sam Velis od 50 litara, horizontalni. U petoj godni koristenja riknula je stampana ploca. Promijenio je, a ocistio sam i kazan, uz zamjenu dihtunga grijaca, ima ih dva. Nakon 6 mjeseci od ove popravke, kazan je procurio, kamenac je naceo emajl kazana. Inace, kazan prave od crnog lima, pa ga samo emajliraju.
Cijene: stampana ploca- 150 KM, dihtung 7 KM, grijac-80 KM. Mašala!
Bacio sam ovo djubre, kupio Ariston, takodje vodoravni (tako mi odgovara u kupatilu), klasicni grijac, nista elektronika, klasicni grijac.bitno lakša i jeftinija popravka.
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#11 Re: Atlantic ili Ariston el bojler

Post by photo&video »

kuli1961 wrote: 04/06/2023 22:15
photo&video wrote: 01/06/2023 19:58 Pazario Ariston Velis 80l pa cemo vidjeti kako ce se ponasati.
Imao sam Velis od 50 litara, horizontalni. U petoj godni koristenja riknula je stampana ploca. Promijenio je, a ocistio sam i kazan, uz zamjenu dihtunga grijaca, ima ih dva. Nakon 6 mjeseci od ove popravke, kazan je procurio, kamenac je naceo emajl kazana. Inace, kazan prave od crnog lima, pa ga samo emajliraju.
Cijene: stampana ploca- 150 KM, dihtung 7 KM, grijac-80 KM. Mašala!
Bacio sam ovo djubre, kupio Ariston, takodje vodoravni (tako mi odgovara u kupatilu), klasicni grijac, nista elektronika, klasicni grijac.bitno lakša i jeftinija popravka.
Znaci traje tacno onoliko koliko je garancija. Nazalost ko i sve danas
Post Reply