Atentat na Bhutto

fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#51

Post by fenjer »

boki071 wrote:Može li mi neko ukratko objasniti situaciju u Pakistanu... ko je na jednoj ko na drugoj strani?

Bhutto je dva puta izvrsavala funkciju premijera Pakistana i oba puta je morala da napusti istu zbog optuzbi korupcije. Kao rezultat ovog, "99 je napustila Pakistan, nastanjila se u Dubaj, gdje je i dalje ostala politicki aktivna.

I ako je stroga opozicija Musarafu, cesto puta je izgledalo da oni zapravo suradjuju, zbog ovoga su joj fundamentalisti zamjerili, koji su prije ove godine na racun iste te suradnje upucivali prijetnje.

Nakon obecanja predsjednika Musaraf-a, da ce povuci krivicnu prijavu, koja je ostala na snazi protiv nje, zbog korupcije, Bhutto se vratila u Pakistan, jos u oktobru ove godine. Istog dana izvrsen je atentat na nju, u kojem je 140 osoba poginulo, Bhutto je tom prilikom ostala nepovrijedjena.

Od pocetka ove godine cesto puta je djelovalo da Bhutto i Musharaf suradjuju. Jednom prilikom bi postavljala uslove Musharafu, dok bi drugom prilikom ipak se naklonila predsjedniku Musharafu, iako uslovi nisu bili ispunjeni.Ovo zadnje sugerise koliko je zapravo Bhutto vazna politicka moc, a za taj cilj je naravno Musharaf bio neophodan.

Zanimljivo je napomenuti, prije ove godine kad je Musharaf proglasio vanredno stanje u zemlji, Bhutto je bila jedina osoba, od opozicije, kojoj nije bila uskracena mogucnost da prica s novinarima, iako je tad bila pod kucnim pritvorom, dok su sa druge strane njezine "kolege" iz opozicije zavrsavali u zatvorskim celijama ili su se suocavali s raznim mjerama ogranicenja.

Politicka situacija u Pakistanu se moze podijeliti na tri strane:

-Musharaf
-demokratska opozicija, izmedju kojih se i Bhutto nalazila
-muslimanski fundamentalisti.


O tome ko sve stoji iza ubistva Bhutto, sepekulise se izmedju ove tri struje:

-Talibani, fundamentalisti, koji naravno zele vlast.

-Musharaf, iz vishe razloga, on je takodje taj koji je garantovao bezbjednost Bhutto.

-I geo politicke struje. S obzirom da je Pakistan zemlja koja ima strateski znacajan polozaj, dijeli granicu s Afganistanom, zemlja bogata naftom i gasom i povrh svega posjeduje nuklearno oruzje.
Sve skupa sabrano ovima je vise u interesu da zemlju vodi jaka vlada zajedno s vojskom nego slaba demokracija.

Benazir Bhutto je cerka od ex-premijera, ex-predsjednika ("70) Zulfikar Ali Bhutto , koji je zbog optuzbi manipulisanja i varanja na izborima, osudjen na smrtnu kaznu.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#52

Post by encian »

malo se drugacije stvari cuju kad razgovarate sa ljudima iz tog regiona. u biti je ne vole. bhutto je prodala dio pakistana i zatrazila azil vani. korumpirana je bila i ostala do bola. sa podrskom amerike u skladu sa americkim a ne pakistanskim interesima. i otisla je sto joj je njen narod od kojeg se nakrala htio doci glave. jedino sto je vadi jeste da je ekonomija bila nesto bolja za njenog doba, a sirotinja ko sirotinja, daj makar hljeba pa nek me gazi kol'ko hoce. nije bas sve onako kako nam mediji serviraju.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#53

Post by Bosanac sa dna kace »

encian wrote:malo se drugacije stvari cuju kad razgovarate sa ljudima iz tog regiona. u biti je ne vole. bhutto je prodala dio pakistana i zatrazila azil vani. korumpirana je bila i ostala do bola. sa podrskom amerike u skladu sa americkim a ne pakistanskim interesima. i otisla je sto joj je njen narod od kojeg se nakrala htio doci glave. jedino sto je vadi jeste da je ekonomija bila nesto bolja za njenog doba, a sirotinja ko sirotinja, daj makar hljeba pa nek me gazi kol'ko hoce. nije bas sve onako kako nam mediji serviraju.
upravo sma i ja to cuo, isto :)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#54

Post by zlata »

jeza u ledja wrote:
Orbini wrote: Musaraf nije bez mane, ali sumnjam da je on naredio ovo. Osim toga, on je i americi pozeljniji covjek na vlasti nego Bhuto. Pakistan raspolaze nuklearnim arsenalom i tu je bolje imati diktatorsku cvrstu ruku i apsolutnu kontrolu nego demokratiju gdje se nikad nezna koja frakcija moze na sekundu dobiti svoj prostor i vrijeme. Bhuto sigurno nebi mogla kontrolisati nuklearni arsenal tako sigurno kao Musaraf. Sad ce i Amerika i Indija i Izrael i domaci islamisti da odahnu,...
,...
Takvo razmisljanje je za mene suvise naivno. Diktatorska ruka je najslabija jer kad pukne - ono bas pukne. Tako su SAD podrzavale i shaha u Iranu pa smo vidjeli sta se desilo, isto vazi i za Husseina u Iraku. Musharaffu se drma stolica plaho i vrlo lako moze zaginuti u kakvom vojnom pucu, a tad sigurnost nuklearnog oruzja dolazi u pitanje.
Eh....pa tu smo dosli. Nece ljudi vise prihvatit demokraciju koju KONTROLIRAJU i uvjetuju SAD i Izrael. Siti su vise licemjerne politike....duplih arsina....a imaju nuklearku...:x Bush je vec pokuso STVORITI nekakvu demokraciju (u Iraku) po svom kroju....pod americkim patronatom i kontrolom. Projekat je propao....a snjim...i takva politika.
Pakistan je na raskrsnici....ali takodjer....i SAD politika! Za mene....ovo je zaista krah SAD politike u tom djelu svjeta....a ako imamo u vidu ekonomske uspjehe susjednih zemalja...(znaci $$$ i moc)....Ni SAD nece, i NE MOZE vise ikad...biti istE.
Ovo im je kaubojsko puhanje, i *urcenje po Bliskom Istoku...bilo zadnje! :P
Jedino sto su usjpeli....natjerati nekkve Palestince da dodju u Annapolis.... :roll: i dobro s*ebati US$ dolar i ekonomiju.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#55

Post by encian »

zlata wrote:
jeza u ledja wrote:
Orbini wrote: Musaraf nije bez mane, ali sumnjam da je on naredio ovo. Osim toga, on je i americi pozeljniji covjek na vlasti nego Bhuto. Pakistan raspolaze nuklearnim arsenalom i tu je bolje imati diktatorsku cvrstu ruku i apsolutnu kontrolu nego demokratiju gdje se nikad nezna koja frakcija moze na sekundu dobiti svoj prostor i vrijeme. Bhuto sigurno nebi mogla kontrolisati nuklearni arsenal tako sigurno kao Musaraf. Sad ce i Amerika i Indija i Izrael i domaci islamisti da odahnu,...
,...
Takvo razmisljanje je za mene suvise naivno. Diktatorska ruka je najslabija jer kad pukne - ono bas pukne. Tako su SAD podrzavale i shaha u Iranu pa smo vidjeli sta se desilo, isto vazi i za Husseina u Iraku. Musharaffu se drma stolica plaho i vrlo lako moze zaginuti u kakvom vojnom pucu, a tad sigurnost nuklearnog oruzja dolazi u pitanje.
Eh....pa tu smo dosli. Nece ljudi vise prihvatit demokraciju koju KONTROLIRAJU i uvjetuju SAD i Izrael. Siti su vise licemjerne politike....duplih arsina....a imaju nuklearku...:x Bush je vec pokuso STVORITI nekakvu demokraciju (u Iraku) po svom kroju....pod americkim patronatom i kontrolom. Projekat je propao....a snjim...i takva politika.
Pakistan je na raskrsnici....ali takodjer....i SAD politika! Za mene....ovo je zaista krah SAD politike u tom djelu svjeta....a ako imamo u vidu ekonomske uspjehe susjednih zemalja...(znaci $$$ i moc)....Ni SAD nece, i NE MOZE vise ikad...biti istE.
Ovo im je kaubojsko puhanje, i *urcenje po Bliskom Istoku...bilo zadnje! :P
Jedino sto su usjpeli....natjerati nekkve Palestince da dodju u Annapolis.... :roll: i dobro s*ebati US$ dolar i ekonomiju.
kad dolar padne, to je za ameriku super.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#56

Post by anais_nin »

nemam obicaj oglasavati se u ovom djelu foruma, ali citajuci ovu temu, bas danas, pozelih...da kazem naglas kako kroz politiku, naglabanja, razglabanja, ono sto mi je najocitije u svemu je cinjenica da ljudski zivot gubi munjevitom brzinom na vrijednosti svakim danom koji prolazi :roll:

da li je (barem danas) bitno da li je krala ili nije? je li bila ovakva ili onakva? :roll: zivot je cesto prljav....svijet je cesto prljav....politika posebno je prljava....a ljudi, pa nikad ne sretoh ni jednog jedinog savrsenog....oni koij pristadoshe da pleshu ples u taktovima politike se cine "prljavijim" od ostalih....a jesu li zaista? ili su samo isti, obicni, neobicni ljudi kao i ostali, samo pod vecom lupom, pod kojom se mane bolje i dalje vide?

navodno nam se desila neka "evolucija" :oops: za one nasilne, divlje, tamo negdje uvijek rado koristimo rijec "ma primitivni" :roll: a mi smo svi toliko napredovali evolucijom i modernizacijom, izadjosmo iz te "divljine" i "primitivizma", a ujedno vise i ne trepnemo zbog nasilja...oguglali smo mi na to...postali imuni...malo ona politicarka u skandinaviji koja je bila zbodena....pa onda malo ona novinarka u rusiji koju "smaknuse"...pa evo sada Bhutto, nekima korumpirani izdajica, nekima potencijalna nada Pakistana....ni prva ni zadnja...."ode" ona, malo nasilno, al eto, nego da mi vidimo je l ona valjala ili nije, i sta ce biti u sljedecoj epizodi serije :roll:

juce video snimci pogubljenja (jucer nam valjo, danas ne valja) tiranina Saddama Husseina, danas malo uspjesan atentat (kako to samo klinicki zvuci) na Bhutto, sutra ce se naci vec nesto, sto ce nam isto biti ko "dobar dan" - normalno....jedan dio planete spreman ubiti, a i zaginuti zbog "ideala", nudi neiscrpne zalihe nasilja....drugi dio zivi u blazenom neznanju, nezainteresiranosti ili jednostavnom prihvatanju ovog prvog....a opet treci dio lagano umire od gladi i neimastine.....i tako to sve u globalu je jednostavno normalno.....

ja samo vidim jedan besmislen cin nasilja...izgovore koji uvijek bivaju pronadjeni....prsti koji upiru u ovom ili onom pravcu....a na kraju puta stoji uzimanje za pravo da se ODUZME neciji zivot....pravo koje postaje sve vise svakidasnje i opsteprihvaceno....ili barem prestaje sokirati :roll: nasilna smrt :( a ne bi trebalo da prestane....jer i pored nebrojeno mnogo (nasih) i jedna je opet suvise....
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#57

Post by taxi_driver »

zlata wrote:
jeza u ledja wrote:
Orbini wrote: Musaraf nije bez mane, ali sumnjam da je on naredio ovo. Osim toga, on je i americi pozeljniji covjek na vlasti nego Bhuto. Pakistan raspolaze nuklearnim arsenalom i tu je bolje imati diktatorsku cvrstu ruku i apsolutnu kontrolu nego demokratiju gdje se nikad nezna koja frakcija moze na sekundu dobiti svoj prostor i vrijeme. Bhuto sigurno nebi mogla kontrolisati nuklearni arsenal tako sigurno kao Musaraf. Sad ce i Amerika i Indija i Izrael i domaci islamisti da odahnu,...
,...
Takvo razmisljanje je za mene suvise naivno. Diktatorska ruka je najslabija jer kad pukne - ono bas pukne. Tako su SAD podrzavale i shaha u Iranu pa smo vidjeli sta se desilo, isto vazi i za Husseina u Iraku. Musharaffu se drma stolica plaho i vrlo lako moze zaginuti u kakvom vojnom pucu, a tad sigurnost nuklearnog oruzja dolazi u pitanje.
Eh....pa tu smo dosli. Nece ljudi vise prihvatit demokraciju koju KONTROLIRAJU i uvjetuju SAD i Izrael. Siti su vise licemjerne politike....duplih arsina....a imaju nuklearku...:x Bush je vec pokuso STVORITI nekakvu demokraciju (u Iraku) po svom kroju....pod americkim patronatom i kontrolom. Projekat je propao....a snjim...i takva politika.
Pakistan je na raskrsnici....ali takodjer....i SAD politika! Za mene....ovo je zaista krah SAD politike u tom djelu svjeta....a ako imamo u vidu ekonomske uspjehe susjednih zemalja...(znaci $$$ i moc)....Ni SAD nece, i NE MOZE vise ikad...biti istE.
Ovo im je kaubojsko puhanje, i *urcenje po Bliskom Istoku...bilo zadnje! :P
Jedino sto su usjpeli....natjerati nekkve Palestince da dodju u Annapolis.... :roll: i dobro s*ebati US$ dolar i ekonomiju.


ma jasta.nek im talibani dodju na vlast.onda ce svijet biti sigurniji od najezde amerikanaca i jevreja.
goldenlily
Posts: 246
Joined: 28/06/2007 10:57
Location: sarajevo

#58

Post by goldenlily »

HRVojeVukcicHRVATinic wrote:Inače sav se naježim kad se sjetim koje sranje se može tamo dogoditi.
Kojeg vraga su išli razvijati nuklearno oružje, kad još nisu izišli iz plemenskog doba, maltene tamo ljudi po mentalnom sklopu nisu još izašli iz pećina.
Ujkice,šta radi Tomson?Zapjeval se ona stara ''Jasenovac i...''?Ti ćeš govorit ko je u plemenskom dobu,od ljudi ste pravili sapune u srcu Evrope i sad si mi doš'o pričat o mentalnom sklopu neandertalca.Nije mi jasno odkud tolika mržnja prema nečem,što i ne poznaješ.
A onaj post o Paštunima :D :''The major ethnic groups are - Punjabis (44.68% of the population), Pashtuns (15.42%), Sindhis (14.1%), Seraikis (10.53%), Muhajirs (7.57%), Balochis (3.57%) and others (4.66%). As of November 2007, about 2 million registered Afghan refugees remain in Pakistan as a result of the ongoing war and instablity in Afghanistan''.
Jedino mogu da ti poručim,razligu u srednji vijek klerikalac jedan i nemoj krasti plemstvo tuđe države. :D
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#59

Post by taxi_driver »

goldenlily wrote:
HRVojeVukcicHRVATinic wrote:Inače sav se naježim kad se sjetim koje sranje se može tamo dogoditi.
Kojeg vraga su išli razvijati nuklearno oružje, kad još nisu izišli iz plemenskog doba, maltene tamo ljudi po mentalnom sklopu nisu još izašli iz pećina.
Ujkice,šta radi Tomson?Zapjeval se ona stara ''Jasenovac i...''?Ti ćeš govorit ko je u plemenskom dobu,od ljudi ste pravili sapune u srcu Evrope i sad si mi doš'o pričat o mentalnom sklopu neandertalca.Nije mi jasno odkud tolika mržnja prema nečem,što i ne poznaješ.
A onaj post o Paštunima :D :''The major ethnic groups are - Punjabis (44.68% of the population), Pashtuns (15.42%), Sindhis (14.1%), Seraikis (10.53%), Muhajirs (7.57%), Balochis (3.57%) and others (4.66%). As of November 2007, about 2 million registered Afghan refugees remain in Pakistan as a result of the ongoing war and instablity in Afghanistan''.
Jedino mogu da ti poručim,razligu u srednji vijek klerikalac jedan i nemoj krasti plemstvo tuđe države. :D

sta si se napalio na nik?boze sacuvaj ,covjek ne moze nista ni napisati a da mu se nacionalnost ne odredi.nego gledas li ti tv?i po meni su oni negdje u 50-tim godinama proslog vijeka .malo sam realniji od hrvoja.
Last edited by taxi_driver on 28/12/2007 08:09, edited 1 time in total.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#60

Post by pojedinac »

anais_nin wrote:nemam obicaj oglasavati se u ovom djelu foruma, ali citajuci ovu temu, bas danas, pozelih...da kazem naglas kako kroz politiku, naglabanja, razglabanja, ono sto mi je najocitije u svemu je cinjenica da ljudski zivot gubi munjevitom brzinom na vrijednosti svakim danom koji prolazi :roll:

da li je (barem danas) bitno da li je krala ili nije? je li bila ovakva ili onakva? :roll: zivot je cesto prljav....svijet je cesto prljav....politika posebno je prljava....a ljudi, pa nikad ne sretoh ni jednog jedinog savrsenog....oni koij pristadoshe da pleshu ples u taktovima politike se cine "prljavijim" od ostalih....a jesu li zaista? ili su samo isti, obicni, neobicni ljudi kao i ostali, samo pod vecom lupom, pod kojom se mane bolje i dalje vide?

navodno nam se desila neka "evolucija" :oops: za one nasilne, divlje, tamo negdje uvijek rado koristimo rijec "ma primitivni" :roll: a mi smo svi toliko napredovali evolucijom i modernizacijom, izadjosmo iz te "divljine" i "primitivizma", a ujedno vise i ne trepnemo zbog nasilja...oguglali smo mi na to...postali imuni...malo ona politicarka u skandinaviji koja je bila zbodena....pa onda malo ona novinarka u rusiji koju "smaknuse"...pa evo sada Bhutto, nekima korumpirani izdajica, nekima potencijalna nada Pakistana....ni prva ni zadnja...."ode" ona, malo nasilno, al eto, nego da mi vidimo je l ona valjala ili nije, i sta ce biti u sljedecoj epizodi serije :roll:

juce video snimci pogubljenja (jucer nam valjo, danas ne valja) tiranina Saddama Husseina, danas malo uspjesan atentat (kako to samo klinicki zvuci) na Bhutto, sutra ce se naci vec nesto, sto ce nam isto biti ko "dobar dan" - normalno....jedan dio planete spreman ubiti, a i zaginuti zbog "ideala", nudi neiscrpne zalihe nasilja....drugi dio zivi u blazenom neznanju, nezainteresiranosti ili jednostavnom prihvatanju ovog prvog....a opet treci dio lagano umire od gladi i neimastine.....i tako to sve u globalu je jednostavno normalno.....

ja samo vidim jedan besmislen cin nasilja...izgovore koji uvijek bivaju pronadjeni....prsti koji upiru u ovom ili onom pravcu....a na kraju puta stoji uzimanje za pravo da se ODUZME neciji zivot....pravo koje postaje sve vise svakidasnje i opsteprihvaceno....ili barem prestaje sokirati :roll: nasilna smrt :( a ne bi trebalo da prestane....jer i pored nebrojeno mnogo (nasih) i jedna je opet suvise....
:thumbup:
Divni Novi Svijet [Brave New World (1932) - Aldous Leonard Huxley (July 26, 1894 – November 22, 1963)]
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#61

Post by kijameta »

Rvoje,ne lupaj,ne blentaj,Pastuni nisu ni nacionalna manjina u Pakistanu,to jest nemaju ni taj status.Cine samo oko 15 posto stanovnista.Prilikom engleskog osvajanja Indije,englezi su proglasili liniju(Gordonovu) ili tako nesto,koja je razdijelila pastunska plemena,na one u njihovoj zemlji Afghanistanu,gdje su uvijek bili na vlasti i u vecini i na manjinu u Pakistanu,koji su se 40-50 godina borili gerilski protiv Engleza,da bi na kraju kod njih prevladal islamisticka struja,koja je pomogla englezima,jer za islamiste je svejedno u kojoj zemlji zivis ako nije kalifat.Sada su se njima pridruzile afghanistanske izbjeglica i zive svi zajedno uz granicu sa Afghanistanom,drze u rukama svu afghansku kamionsku,uvoznu,auto mafiju.Kao i velik dio posla sa drogom i kompletnu muzicku industriju.Nemaju nikakvih politickih pretenzija. Inace,Pastuni su narod-kao Hrvati a cine ih plemena-kao Hrvate,samo su na visem civilizacijskem nivou.Dokaz,Pastuni imaju kraljevsku afghansku dinastiju od 1736,pastunski gradovi su stari po dvije hiljade godina,itd,itd...
A sada da kazem koju o Bhuto,pripadala je dijelu ekstremno bogatih u zemlji ekstremno siromasnih.Oduvijek je bila na vlasti,porodicno,plemkinja,bogatasica.Takva joj je bila i politika.Krala je od siromasnih da bi davala bogatima.Nikad nije imala program za siromasne za zene,za obrazovanje,nista.Bila je na vlasti vec dva puta,nikome nije bilo zao sto je otisla.Ko ne zna prijeratna izjava,nekog od Milosevicevih krpa iz predsjednistva da ce Srbi jesti travu ako zatreba,pripada orginalno bas Bhuto,to je bila njena izjava prilikom razvoja pakistanskog nuklearnog programa,rekla je;da ce ako treba,svi u Pakistanu,jesti travu ali ce Pakistan imati atomsku bombu.I svi su jeli travu i imali su bombu.Ona nije jela travu,ona je jela vikendima u Dubai-u i Londonu.
Jedan oligarh na svijetu manje,mali gubitak za svijet,mali i za Pakistan.
goldenlily
Posts: 246
Joined: 28/06/2007 10:57
Location: sarajevo

#62

Post by goldenlily »

taxi_driver wrote:
goldenlily wrote:
HRVojeVukcicHRVATinic wrote:Inače sav se naježim kad se sjetim koje sranje se može tamo dogoditi.
Kojeg vraga su išli razvijati nuklearno oružje, kad još nisu izišli iz plemenskog doba, maltene tamo ljudi po mentalnom sklopu nisu još izašli iz pećina.
Ujkice,šta radi Tomson?Zapjeval se ona stara ''Jasenovac i...''?Ti ćeš govorit ko je u plemenskom dobu,od ljudi ste pravili sapune u srcu Evrope i sad si mi doš'o pričat o mentalnom sklopu neandertalca.Nije mi jasno odkud tolika mržnja prema nečem,što i ne poznaješ.
A onaj post o Paštunima :D :''The major ethnic groups are - Punjabis (44.68% of the population), Pashtuns (15.42%), Sindhis (14.1%), Seraikis (10.53%), Muhajirs (7.57%), Balochis (3.57%) and others (4.66%). As of November 2007, about 2 million registered Afghan refugees remain in Pakistan as a result of the ongoing war and instablity in Afghanistan''.
Jedino mogu da ti poručim,razligu u srednji vijek klerikalac jedan i nemoj krasti plemstvo tuđe države. :D

sta si se napalio na nik?boze sacuvaj ,covjek ne moze nista ni napisati a da mu se nacionalnost ne odredi.nego gledas li ti tv?i po meni su oni negdje u 50-tim godinama proslog vijeka .malo sam realniji od hrvoja.
Nije bitna nacija,al me štrecne kad ovi balkanski indijanci počnu da se smiju nekim tamo,koje i ne znaju :D .
A što se tiče globalno političe situacije u Pakistanu...tipično post kolonijalno društvo,koje ne može da kroji vlastitu politiku bez vanjskih uticaja,raspolažu velikim resursima koji zapinju za oko strancima.Oni su džin kojem ne daju da se pridigne.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#63

Post by DaysleepeR »

Vrhovni zapovjednik Al-Kaide u Afganistanu preuzeo je odgovornost za atentat na bivšu pakistansku premijerku i oporbenu čelnicu Benazir Buto, piše web-izdanje dnevnika Asia Times.

U telefonskom razgovoru Mustafa Abu al-Jazid, koji je u svibnju postao zapovjednik Al-Kaidinih operacija u Afganistanu, kazao je da je naredio ubojstvo Buto, koja je likvidirana u četvrtak nakon govora održanog na skupu u gradu Ravalpindiju.

"Ovo je naša prva značajnija pobjeda protiv onih koji su se udružili s nevjernicima u borbi protiv Al-Kaide i objavili rat mudžahedinima", rekao je Mustafa Abu al-Jazid.

Po naredbi Al-Kaide, pojasnio je al-Jazid, napad na Buto izvršili su pripadnici islamske skupine sa sjedištem u Pakistanu Laskhar-i-Jhangvi.

Nakon što je vijest Asia Timesa prenijela i pakistanska televizija, ministarstvo unutarnjih poslova je priopćilo da pakistanska vlada "nema saznanja o povezanosti Al-Kaide s jučerašnjim ubojstvom u samoubilačkom napadu na bivšu premijerku i oporbenu čelnicu Benazir Buto".

No, priznao je Džaved Čema, glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova, "ekstremistički muslimanski elementi" bliski Al-Kaidi i talibanima, odgovorni za val samoubilačkih napada u posljednjih godinu dana, mogli bi biti autori atentata na Benazir Buto.

Hina|Net.hr
28.12.2007.
Dakle kao što se potvrđuje stoti put, najveći neprijatelj Al Kaide su muslimani...
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#64

Post by Hendrix »

Koliko ja vidim Benazir je bila nešto kao Silajdžić , šminka na medijima , elokventna , obrazovana , svi je vole , u inostranstvu popularna a ovamo korumpirana do daske.
Ali ovako je ubiti , baš ekstremno , koje su to budale kad zagine radi nečega ovako , čisti fanatizam.
Čitam da joj je otac strijeljan , 2 brata ubijena i sada ona.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#65

Post by DaysleepeR »

Ista je kao Silajdžić samo što Silajdžića ne vole svi niti je popularan u inostranstvu.

Čak naprotiv, okarakterisan je kao bošnjački ekstrem.
zimomor
Posts: 555
Joined: 17/07/2007 14:58

#66

Post by zimomor »

Sjećanje iz ratnog Sarajeva
Piše: E. KREHIĆ
28/12/07

Benazir je bila među nama

Bio je drugi februar 1994. godine kada je tadašnja pakistanska premijerka Benazir Buto, skupa sa kolegicom iz Turske Tansu Čiler, došla u opkoljeno Sarajevo, jasno osudivši apatiju svijeta prema, bez uvijanja su poručile - genocidu.

Šokirana premijerka

Komad Titove ulice ispred Predsjedništva BiH ratnih godina je bio na zlu glasu jer su ga često zasipale granate, ali su brojne Sarajlije tada stale upravo tu da toplim aplauzom pozdrave dolazak gošći, koje će nešto kasnije sa domaćim zvaničnicima potpisati ugovore o međusobnom prijateljstvu, koje traje i danas.

„Međunarodna zajednica ne smije političkim pregovorima kupovati vrijeme koje koristi agresor i zračne udare treba razmotriti odmah“, kazala je tada Benazir Buto. “Ukoliko se velike sile ne mogu dogovoriti oko toga, moramo ukloniti embargo na oružje bh. strani.“

Ostala je zapamćena njena rečenica kako rat u BiH nije izolovan niti sukob kršćanstva i islama, već da su u pitanje dovedene globalne ljudske vrijednosti na kojima počiva svijet.

Bila je šokirana što se tragedija dešava u srcu kontinenta koji se hvali odanošću ljudskim pravima i poštovanjem dostojanstva.

Zanimljivo je da su Benazir Buto tada iznervirala pitanja novinara BBC-ja koji je insistirao na činjenici da su obje premijerke predstavnice islamskih zemalja.

„Zar smo mi samo premijerke muslimanskih država? Ne znam zašto me uporno pitate o tome, mi smo prije svega majke i žene, mi smo ljudska bića, a upravo čovjek je ugrožen sada u BiH!“

Inače, posjetu je tada pratilo 60 stranih novinarskih ekipa iz cijelog svijeta, što je dodatno skrenulo pažnju na stradanje BiH.

Ostalo je zabilježeno da su Buto i Čiler razgovarale sa predsjednikom Alijom Izetbegovićem, članovima Predsjedništva Ejupom Ganićem, Ivom Komšićem i Mirkom Pejanovićem.

No, jednodnevna posjeta nije okončana isključivo unutar predsjedničkih zidina. Slijedeća stanica bio je Klinički centar Koševo, a potom Radio-televizija BiH.

Dodatna snaga

Benazir Buto i njena turska kolegica posebno su insistirale na obilasku ranjenih mališana, sa kojima su se najduže i zadržale.

„Ono što smo ovdje vidjele, nisu pakistanski dobrovoljci, već prerano rođene bebe i njihove ranjene majke”, kazala je Benazir Buto za CNN. „Ljekari su nam rekli da će, ako se granatiranje nastavi, biti sve više takve djece i sve više majki koje su svoju djecu izgubile.“

Benazir Buto je, za razliku od drugih brojnih dušebrižnika što su iz karijerističkih i nedobronamjernih pobuda po­hodili ratno Sarajevo, došla s iskrenim namjerama, koje su ljudima pod opsadom davale dodatnu snagu da izdrže. Ali, i puno više od toga...

http://www.oslobodjenje.ba
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#67 Re: Atentat na Bhutto

Post by Fox Mulder »

dek wrote:Poginula Benazir Bhutto usljed napada bombaša samoubice. :sad:

Koji su to idioti Bože sačuvaj :x :x :x
Duvancic je to predvidio :lol: Ne radujem se smrti Boze sacuvaj, ali zasluzila je jer je bila korumpirana. Pakistan je potonuo u vjersko ludilo, sekularizma tamo vise nema.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#68

Post by Fox Mulder »

DaysleepeR wrote:Ista je kao Silajdžić samo što Silajdžića ne vole svi niti je popularan u inostranstvu.

Čak naprotiv, okarakterisan je kao bošnjački ekstrem.
'96 ju je "lepi" docekao na aerodromu. Nasla krpa zakrpu. Korumpirana djubrad. Hare gdje je onih 20 miliona dolara koje ti je ona dala? :D
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#69

Post by Maja_XXX »

Meni nije jasno zasto bi talibani zeljeli nju smaknuti kada im je ona pomagala i slala vojnu pomoc za vrijeme rata u Afganistanu?
User avatar
victory
Posts: 2197
Joined: 17/12/2002 00:00
Contact:

#70

Post by victory »

koga zanima vise: Pakistani TV stream in English

http://wwitv.com/a1/b4086.asx
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#71

Post by Gaia »

izgubili smo jos jednog velikog covjeka - neka joj je vjecni rahmet dusi!
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#72

Post by Gaia »

:shock:
prosto ne mogu da vjerujem sto sve pisete o osobi koja se ocito citav zivot borila za demokratiju i sekularnu drzavu!! :sad:
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#73

Post by Fox Mulder »

Gaia wrote::shock:
prosto ne mogu da vjerujem sto sve pisete o osobi koja se ocito citav zivot borila za demokratiju i sekularnu drzavu!! :sad:
Jasta je. Pa americka administracija je podrzavala, da bi usla medju vjerske fanatike i kontrolirala ih. Ona je bila zadrta muslimanka i totalni anisekularist. Sto zasluzila - to dobila.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#74

Post by Gaia »

Fox Mulder wrote:
Gaia wrote::shock:
prosto ne mogu da vjerujem sto sve pisete o osobi koja se ocito citav zivot borila za demokratiju i sekularnu drzavu!! :sad:
Jasta je. Pa americka administracija je podrzavala, da bi usla medju vjerske fanatike i kontrolirala ih. Ona je bila zadrta muslimanka i totalni anisekularist. Sto zasluzila - to dobila.
aha, zato se borila, izmedju ostalog, i za slobodu zena, za njihovo mjesto u drustvu i politici... politika, nazalost, nije bijela ili crna, vec siva. i oca joj objesise zbog korupcije i ubistva covjeka koji je i danas dan ziv! ... cinjenica je da je bila jedina politicka opozicija koja je ugrozavala militarni rezim koji vlada Pakistanom.

niko nije zasluzio biti ubijen na nasilan nacin!!
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#75

Post by Fox Mulder »

Gaia wrote:
Fox Mulder wrote:
Gaia wrote::shock:
prosto ne mogu da vjerujem sto sve pisete o osobi koja se ocito citav zivot borila za demokratiju i sekularnu drzavu!! :sad:
Jasta je. Pa americka administracija je podrzavala, da bi usla medju vjerske fanatike i kontrolirala ih. Ona je bila zadrta muslimanka i totalni anisekularist. Sto zasluzila - to dobila.
aha, zato se borila, izmedju ostalog, i za slobodu zena, za njihovo mjesto u drustvu i politici... politika, nazalost, nije bijela ili crna, vec siva. i oca joj objesise zbog korupcije i ubistva covjeka koji je i danas dan ziv! ... cinjenica je da je bila jedina politicka opozicija koja je ugrozavala militarni rezim koji vlada Pakistanom.

niko nije zasluzio biti ubijen na nasilan nacin!!
Mundjosi jesu zasluzili, a ona je bila extremist i lopov. Eno joj brata sa Hamasom. Fina neka familija. :lol:
Post Reply