Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9926 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Zato danas po bogatim islamskim zemljama imamo primijenjeni sistem robovlasnistva sa Indijcima, Filipincima i Filipinkama.... :mrgreen:


A to da je zabranjena kamata.... :mrgreen: banke imaju druge načine da pokupe kajmak. :) Ta nisu dobrotvorne ustanove.

Njima na dusu ako iskoristavaju radnu snagu, nema to veze sa islamom.

Koje nacine kupe kajmak,da cujem??
Čuj njima na dušu :lol:
Jasno ti je da banka mora izvuci profit iz poslovanja s tobom :)
Nacin na koji ti izvuce novac, a nisu kamate su visoki troskovi bankarskih provizija,bankakrskih i finansijskih proizvoda, plaćanje penala u slucaju kasnjenja uplate, jako komplicirane i za banku povoljne odredbe u slucaju dijeljenja gubitka (u scenariju profit loss sharinga), contractum trinius ako si upoznat sa izrazom.


Nije šija nego vrat.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9927 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Zato danas po bogatim islamskim zemljama imamo primijenjeni sistem robovlasnistva sa Indijcima, Filipincima i Filipinkama.... :mrgreen:


A to da je zabranjena kamata.... :mrgreen: banke imaju druge načine da pokupe kajmak. :) Ta nisu dobrotvorne ustanove.

Njima na dusu ako iskoristavaju radnu snagu, nema to veze sa islamom.

Koje nacine kupe kajmak,da cujem??
Jasno ti je da banka mora izvuci profit iz poslovanja s tobom :)
Nacin na koji ti izvuce novac, a nisu kamate su visoki troskovi bankarskih provizija,bankakrskih i finansijskih proizvoda, plaćanje penala u slucaju kasnjenja uplate, jako komplicirane i za banku povoljne odredbe u slucaju dijeljenja gubitka (u scenariju profit loss sharinga), contractum trinius ako si upoznat sa izrazom.


Nije šija nego vrat.
Nije to isto kao kamata...

Banka moze da zaradi na musterijama na legalan nacin a ne kako to sad radi preko kamate.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9928 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Nije to isto kao kamata...

Banka moze da zaradi na musterijama na legalan nacin a ne kako to sad radi preko kamate.
i kamate su legalan nacin ako zakonom nisu zabranjene.
Kamata je isto nacin zarade kao i provlacenje zarade banke na tebi kroz razne instrumente.
S tim da su kamate starije od finansijskih i bankarskih proizvoda kakve poznajemo danas.
Nacin da se zaobidu kamate je da ono sto bi banka dobila od kamata provuce kroz druge instrumente.
I dodes na isto.
:)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9929 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Nije to isto kao kamata...

Banka moze da zaradi na musterijama na legalan nacin a ne kako to sad radi preko kamate.
i kamate su legalan nacin ako zakonom nisu zabranjene.
Kamata je isto nacin zarade kao i provlacenje zarade banke na tebi kroz razne instrumente.
S tim da su kamate starije od finansijskih i bankarskih proizvoda kakve poznajemo danas.
Nacin da se zaobidu kamate je da ono sto bi banka dobila od kamata provuce kroz druge instrumente.
I dodes na isto.
:)

Legalno kod ljudi nije legalno kod boga da ljudi ljudima uzimaju kamate ili daju.

Islsmski nacin poslova je eticki cist , banka i musterija zajedno dijele rizik i profit, dok u ksmatarskim bankama, banke uvijek dobijaju i prave od ljudi duznicke robove.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9930 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Nema kamate, ali zato postoji profitna marža i premije koje se dodaju na nju, pa to dođe skoro na isto.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#9931 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Smrcak15 wrote:Islsmski nacin poslova je eticki cist , banka i musterija zajedno dijele rizik i profit, dok u ksmatarskim bankama, banke uvijek dobijaju i prave od ljudi duznicke robove.
Šejhuna, hajde nam objasni gdje se ta banka nalazi, kako posluje i po kojim to šerijatskim principima radi.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9932 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

Dino34 wrote:
Smrcak15 wrote:Islsmski nacin poslova je eticki cist , banka i musterija zajedno dijele rizik i profit, dok u ksmatarskim bankama, banke uvijek dobijaju i prave od ljudi duznicke robove.
Šejhuna, hajde nam objasni gdje se ta banka nalazi, kako posluje i po kojim to šerijatskim principima radi.
Moze da i ja kakvih beskamatnih para onda posudim - vracam na vrijeme.Mogu odma 10 mil dati ja vracam kad god oces, lagano u drugu banku i orocim kratkorocno - vratim dragoj islamskoj banci njihovo sebi kamatu uzmem i odem ziviti na sejchele :D sto mi prije ne rekoste za ovo ... ja se budala patim :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#9933 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Ne znam ti ja to. Vidiš da i sam čekam šejha da objasni kako radi ta dobrotvorna org...pardon, banka.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9934 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:
Smrcak15 wrote:Islsmski nacin poslova je eticki cist , banka i musterija zajedno dijele rizik i profit, dok u ksmatarskim bankama, banke uvijek dobijaju i prave od ljudi duznicke robove.
Šejhuna, hajde nam objasni gdje se ta banka nalazi, kako posluje i po kojim to šerijatskim principima radi.
da ti ja ne bi pricao, nek ti strucnjak islamskog bankarstva kaze stagod




da ne mislis da je to neki salabajzer, covjek je strucnjak svjetski iz te oblasti
https://www.almircolan.com/

About Almir
Almir Colan is a Director of Australian Centre for Islamic Finance (AUSCIF). Almir is also an adviser to number of institutions that provide Islamic finance and member of a working group at AAOIFI.


Previously, Almir was a consultant lecturer and board member for the Master of Islamic Banking and Finance Course at La Trobe University.
Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9935 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

Znaci samo da mi potvrdite - koliko para "posudim" ili uzmem za nekretninu ili bilo sta - toliko i vratim ? Nema nesto "taksa za ovo" "doplata za ono" sto ustvari na kraju dovede u istu ravan kao da sam sa kamatom uzeo samo sto to drugacije nazivaju. Samo mi potvrdite to i ja idem do Islamske banke.. pa covjece ja sam godinama u zabludi :oops: :oops: :oops:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9936 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Smrle govori o islamskom bankarstvu u teoriji, ali u praksi je nešto skroz drugo. Vraćaš više, ali to oni ne zovu kamata.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9937 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Kao i svaka tema koje se dotaknemo...da on nama ne objasnjava, da nam link.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9938 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

I taj na videu je to lijepo upakovao, ali kad se uđe malo dublje... ne vidim ni da zrači nekim znanjem iz ekonomije na videu, već onako laički objašnjava. Pretpostavljam da je to iz razloga kako bi svi mogli shvatiti.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9939 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

MarlboroGold wrote:I taj na videu je to lijepo upakovao, ali kad se uđe malo dublje... ne vidim ni da zrači nekim znanjem iz ekonomije na videu, već onako laički objašnjava. Pretpostavljam da je to iz razloga kako bi svi mogli shvatiti.
Ne ide to matematicki - imas 10 maraka i posudjujes 10 maraka i cak da si prilagodis inflaciji nema rasta.A sada kako ces nazvati uzimanje para - kamata ili provizija ili odbotal dobitak sta vec .. tehnikalija koja zavrsi na tome da moras platiti vise. Ekonomski bankama je nemoguce bez kamate ziviti.


a) Ijara: Here, the bank buys an asset on behalf of the customer and leases it out to the same customer. Ownership of the asset remains with the bank, which is also responsible for its maintenance. The lease agreement is made for a certain period and after the time period gets over (and all the lease is paid off); the asset is transferred to the customer.
Znaci dobijes pare oni kupe na sebe objekt pa ti iznajmljuju (po svojoj cijeni) pa kada otplatis onda prepisu ti objekt :D

b) Murabaha: Here the bank acts as an intermediary and buys an asset like motor vehicle. This property is then sold to the customer at cost plus profit which is known and agreed. The customer pays back the value in deferred payments.
Oces motor banka ga kupi pa ti proda po “dogovorenoj cijeni” pa kada otplatis postaje tvoj :D

d) Salam: As per the Salam structure, the Bank pays a purchase price to the customer for an upfront purchase of a fungible commodity which will be delivered on a deferred basis by the customer. The commodity that is to be delivered to the Bank will be purchased by customer through a commodity broker and the Bank in turn, will assign another commodity broker to sell the commodity.

Banka kupi nesto od tebe po jednoj pa proda po drugoj cijeni :D naravno mislim da tu moras da finu cijenu dadnes :D

A Tawarruq (literally "turns into silver",[327] or "monetization")[207] contract/product where the client/customer can raise cash to be repaid later by buying and selling some readily saleable asset. An example of this would be a customer wishing to borrow $1000 in cash having their bank buy $1,100 worth of a commodity such as iron from a supplier, buying the iron from the bank on credit with 12 months to pay the $1100 back, immediately selling the metal back to the bank for $1000 cash to be paid on the spot. The bank resells the iron to the supplier. (This would be the equivalent of borrowing $1000 for a year at an interest rate of 11 per cent.) :lol:

Bitno je da je halal i nema kamate :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9940 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Nedostaje ti pod c) :D

To je to... zato ima svega ostalog. Ali eto neka nije kamata kako bi se ajet zadovoljio...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9941 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

MarlboroGold wrote:Nedostaje ti pod c) :D

To je to... zato ima svega ostalog. Ali eto neka nije kamata kako bi se ajet zadovoljio...
Pa valjda kopiram ono sto se odnosi na “posudbe” jel :)
Ako oces mogu svih 10 stranica :D

Nije kamata nego “zajednicki profit” kaze :D,
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#9942 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Nema mi ništa mrže nego kad na neki upit dobiješ video.
Iz toga izvlačim zaključak da dotični nije upoznat sa radom tih banaka pa nam ne zna prepričati.
Ako je tako, daj nam barem link te banke za koju tvrdiš da je islamska pa ćemo pročitati njihov poslovnik i ocijeniti.
Tako sam dobio link one bbi banke, prostudirao i na osnovu svog znanja zaključio da gotovo i nema razlike između te i klasičnih banaka.
Kasnije sam se posavjetovao sa čovjekom koji je to studirao i on je potvrdio.
Ako ovi misle da griješimo, neka iznesu argumente.


Evo u par rečenica da objasnim kako bi radila prava islamska banka.
Ono, najjednostavnije moguće objašnjenje kroz primjer.

Prije svega treba naglasiti da banka nije dobrotvorna organizacija, nego firma koja ganja profit.

Evo načina koji je u potpunosti halal.
Banka angažuje građevinsku firmu koja izgrađuje stambene objekte.
Onda eksperti sjednu i izračunaju koliko mora koštati kvadrat stana da bi banka imala zaradu.
U obzir se uzimaju mnogi faktori, čak i inflacija.
U islamskoj trgovini imaš riziko.
Riziko banke je da neće prodati stanove.
Banka određuje cijenu kvadrata stana.
Recimo da su eksperti izračunali da moraju uzeti 2000 km/m2 ako žele da imaju zaradu.
Dolazim ja i uzimam stan od 100 m2 i plaćam 200k maraka.
Onda se dogovorimo da to ide na rate i period otplate od recimo 15 godina iliti 180 mjesečnih rata.
Rata bi bila 1111 km.
Dakle, nakon 15 godina, otplatio bih tačno 200k.maraka.
Ne 250, ne. 300, ne bi 350k, nego tačno onoliko koliko stan košta.
Ovo je čisto islamsko bankarstvo koje je ustvari trgovina.

Ima kad šerijuni kažu da banka može obračunati nešto kao obradu podataka i sl, ali je to ona siva zona, a ovo gore je čisto ko suza.

Isto tako, islamska banka može ulagati u ideje, može ulagati u trgovinu i sl.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#9943 Re: Ateizam vs. Religija

Post by sinuhe »

Kako biti ateista u srednjevijekovnoj Evropi.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9944 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

sinuhe wrote:Kako biti ateista u srednjevijekovnoj Evropi.
Kao danas na bliskom istoku - nekako lijep i precizan opis sa kvalitetnim poredjenjem.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9945 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ExNihilo »

Dino34 wrote:Nema mi ništa mrže nego kad na neki upit dobiješ video.
Iz toga izvlačim zaključak da dotični nije upoznat sa radom tih banaka pa nam ne zna prepričati.
Ako je tako, daj nam barem link te banke za koju tvrdiš da je islamska pa ćemo pročitati njihov poslovnik i ocijeniti.
Tako sam dobio link one bbi banke, prostudirao i na osnovu svog znanja zaključio da gotovo i nema razlike između te i klasičnih banaka.
Kasnije sam se posavjetovao sa čovjekom koji je to studirao i on je potvrdio.
Ako ovi misle da griješimo, neka iznesu argumente.


Evo u par rečenica da objasnim kako bi radila prava islamska banka.
Ono, najjednostavnije moguće objašnjenje kroz primjer.

Prije svega treba naglasiti da banka nije dobrotvorna organizacija, nego firma koja ganja profit.

Evo načina koji je u potpunosti halal.
Banka angažuje građevinsku firmu koja izgrađuje stambene objekte.
Onda eksperti sjednu i izračunaju koliko mora koštati kvadrat stana da bi banka imala zaradu.
U obzir se uzimaju mnogi faktori, čak i inflacija.
U islamskoj trgovini imaš riziko.
Riziko banke je da neće prodati stanove.
Banka određuje cijenu kvadrata stana.
Recimo da su eksperti izračunali da moraju uzeti 2000 km/m2 ako žele da imaju zaradu.
Dolazim ja i uzimam stan od 100 m2 i plaćam 200k maraka.
Onda se dogovorimo da to ide na rate i period otplate od recimo 15 godina iliti 180 mjesečnih rata.
Rata bi bila 1111 km.
Dakle, nakon 15 godina, otplatio bih tačno 200k.maraka.
Ne 250, ne. 300, ne bi 350k, nego tačno onoliko koliko stan košta.
Ovo je čisto islamsko bankarstvo koje je ustvari trgovina.

Ima kad šerijuni kažu da banka može obračunati nešto kao obradu podataka i sl, ali je to ona siva zona, a ovo gore je čisto ko suza.

Isto tako, islamska banka može ulagati u ideje, može ulagati u trgovinu i sl.
I prodaja novca je trgovina, a cijena istog se zove kamata. Sa ekonomskog aspekta, potpuno je nevažno da li prodajemo novac, stanove ili bitcoin. Sve je commodity, sve ima svoj rizik i svoju cijenu. Za sve ostalo tu je semantika.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#9946 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Kamatarsko poslovanje nije i nikada neće biti trgovina.
Ono ima par alternativnih naziva, recimo zelenaštvo ili lihvarstvo, ali nikada trgovina.
Ustvari, vi koji ne vjerujete, slobodni ste da ga nazivate kako god hoćete.
Ali, dopustite i nama da kažemo ono što mislimo i držimo za ispravno.
U kamatsrskom poslovanju nema rizika.
Isto je osmišljeno kako bi nekih 10% populacije, možda čak i manje, upravljalo gotovo svim kapitalom i porobljavalo ostale.
Dakle, tu nema cirkulacije kapitala, dok u trgovini itekako ima.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9947 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ExNihilo »

Dino34 wrote:Kamatarsko poslovanje nije i nikada neće biti trgovina.
Ono ima par alternativnih naziva, recimo zelenaštvo ili lihvarstvo, ali nikada trgovina.
Ustvari, vi koji ne vjerujete, slobodni ste da ga nazivate kako god hoćete.
Ali, dopustite i nama da kažemo ono što mislimo i držimo za ispravno.
U kamatsrskom poslovanju nema rizika.
Isto je osmišljeno kako bi nekih 10% populacije, možda čak i manje, upravljalo gotovo svim kapitalom i porobljavalo ostale.
Dakle, tu nema cirkulacije kapitala, dok u trgovini itekako ima.
Ja ti govorim sa aspekta nauke, pa je moj ili tvoj lični odnos prema tome irelevantan.

Što se tiče ovog "kamatarsko poslovanje" nema rizika, pogledati discipilinu pod nazivom credit risk.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#9948 Re: Ateizam vs. Religija

Post by HAVANA »

Ne znam sta imate prostudirat.Imam ja revolving 50 milja u bbi.Posalju mi mjesecno obracun profita i platim cini mi se svaki mjesec 234 km,glavnica ostaje do isteka roka...I tako.Eki islamsko bankarstvo. :lol: Kako ba islamsko,isto sranje drugo pakovanje.Svi rade da zarade.Kakvi bogovi i suplje price.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#9949 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

ExNihilo wrote:Ja ti govorim sa aspekta nauke
Nemoj molim te. Ne želimo pisanje uz vjetar.
Demantuje te realni sektor.
ExNihilo wrote:Što se tiče ovog "kamatarsko poslovanje" nema rizika, pogledati discipilinu pod nazivom credit risk.
Šuplja i zamazivanje očiju ljudima poput tebe koji bez kritičnog razmišljanja uzimaju sve što dobiju na nekim "provjerenim stranicama"
Istina je jedna i ona kaže da bogati uvećavaju bogatstvo, srednji stalež nestaje a siromašni postaju sve siromašniji.
45 osoba u njemačkoj posjeduje više nego 40 miliona iz tzv srednjeg staleža i siromašnih.
Barvermögen iliti keš (Dakle, ne govorimo o nekretninama) najbogatijih 20-ak % je u posljednjih 30 godina narastao sa 2000 na 5000 milijardi eura.
O kakvim mi to rizicima pričamo jbt država.
HAVANA wrote:Ne znam sta imate prostudirat.
Recimo to da ne čitaš šta pišu prethodnici :mrgreen:
U prethodnom postu napisah da nema razlike između te i klsicnih banaka.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9950 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Kako ono ide onaj vic kad dođe čo'ek u Islamsku banku da digne kredit?

- Znači vi nemate kamate?
- Estakfirula, nemamo.
- Znači dignem 10 hiljada, vratim 10 hiljada?
- Ne, dignete 10, vratite 15.
- Znači ipak imate kamate?
- Kakve kamate, to nije po šerijatu.
- Pa kako onda dignem 10, a vratim 15?
- Allah zna.

:lol: :lol: :lol: jel' tako nešto?
Locked