Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9901 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

славянин wrote:Ajde da i ja jedan argument pozitivan za vjeru :D
Image :D :D Nije vjera tako losa ako izracunamo... samo je problem sto te ogranici u zivotu tako da ga protracis u sustini :sad:

To je zabluda ako mislis da vjernici protrace zivot, da nemaju nikakva uzivanja...ee moj druze , mozda nekas saznas neke stvari :)
User avatar
shbc
Posts: 3344
Joined: 20/07/2012 12:13

#9902 Re: Ateizam vs. Religija

Post by shbc »

Osim ako ne uzmemo u obzir da samo na 5 vakata dnevno vam ode cca 3 godine zivota... Bez ostalih obaveza. Ne znam za tebe, ali ja imam pametnijih stvari da radim za to vrijeme. Tipa: cugam, jedem slaninu, guzim ako se koja sazali :mrgreen:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9903 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

shbc wrote:Osim ako ne uzmemo u obzir da samo na 5 vakata dnevno vam ode cca 3 godine zivota... Bez ostalih obaveza. Ne znam za tebe, ali ja imam pametnijih stvari da radim za to vrijeme. Tipa: cugam, jedem slaninu, guzim ako se koja sazali :mrgreen:
Sažali :lol: :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9904 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:Osim ako ne uzmemo u obzir da samo na 5 vakata dnevno vam ode cca 3 godine zivota... Bez ostalih obaveza. Ne znam za tebe, ali ja imam pametnijih stvari da radim za to vrijeme. Tipa: cugam, jedem slaninu, guzim ako se koja sazali :mrgreen:

Jarane, shvati tih 5 vakata dnevno ne uzmj ukupno ni pola sahata na dan, ta molitve dodje ti kao meditacija gdje malo reflektujes na svoje stanje, gdje pronalazis svoj unutrasnji mir itd

Ako je stvarno istina sto kuran govori onda ta moja molitva je kao kljuc za vrata raja na buducem svijetu, kao da ti neko dadne kljuc bijesne vile samo sto si nesto radio i na taj nacin te nagradi, pa ako je istina kako onda moze nesto poput molitve sto ima meditativni karakter biti tracenje vremena ako je to kljuc vjecnoga sretnog zivota u raju...a evo recimo da nema nista poslije smrti, opet zasto bi molitva kao meditacija bila tracenje vremena ako osjecas neku korist ili zadovoljstvo u tome.

Ta cugas kazes.....

Evo nek cugas...a sta ti ima koristi od cuganja ako odes poslije smrti u dzehenem/pakao....hoce li ti cuganje sta koristiti???

Dok ja isto cugam ali sokove, pa cak dok cugam da mi se upise kao dobro djelo koje me moze voditi prema raju na buducem svijetu???

Kazes jedes slaninu...sta koristi ako zaglavis u dzehenrm zbog toga??

A evo i ja jedem nesto sto izgleda kao slanina samo sto je ukusnije od toga, kao recimo salame od curetine ili kokosije, ili od konjskog mesa ...kad pitam ove neke sta je ukusnije curetina ili svinjsko kazu curetina...pa onda ti dodje ti jedes nesto losije i odes u dzehenem zbog toga a ja jedem ukusnije i odem u raj zbog toga...onda to sto jedes i nije uzivanje...jer kad stvari nisu na svom mjestu onda i receptori za ukus nije se razvilo kako treba kao kad u mene djeca napravim im spagete i fantasrican sos , oni nece sos jedu spageti ali daj babo vegete ili kecapa...da bog sacuva, na nivou jedes papir a bacas cokoladu. :-)


I da se sazali neka...da odradis nekolike minute a to te odvuce u dzehenem...dok ja isto to radim kao ozenjen ali to sto se sexam me vodi prema dzennetu, znaci po islamu , jedan sex sa svojom zenom moze da bude razlog da udjes u raj/dzennet na buducem svijetu.

Ti dok se sexas sa nekom te vodi u pakao a ja sto to isto radim me vodi prema raju,pa ti vidi ko je u boljoj poziciji, ja ili ti :)

I jos da kazem da me zena ne treba sazaljevati, dovoljno je nekad i jedan mig baciti da zna koliko je sati :wink:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#9905 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

Smrcak15 wrote:I da se sazali neka...da odradis nekolike minute a to te odvuce u dzehenem...dok ja isto to radim kao ozenjen ali to sto se sexam me vodi prema dzennetu, znaci po islamu , jedan sex sa svojom zenom moze da bude razlog da udjes u raj/dzennet na buducem svijetu.

Ti dok se sexas sa nekom te vodi u pakao a ja sto to isto radim me vodi prema raju,pa ti vidi ko je u boljoj poziciji, ja ili ti :)
Image
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9906 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Smrle, priznaje li se sex u tom smislu sa ženom koju ne oženiš u džamiji tj. šerijatski? :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9907 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:Smrle, priznaje li se sex u tom smislu sa ženom koju ne oženiš u džamiji tj. šerijatski? :D
priznaje. vazno je vjencanje sa svjedocima.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9908 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zijancer »

Smrcak15 wrote:kad u mene djeca napravim im spagete i fantasrican sos , oni nece sos jedu spageti ali daj babo vegete ili kecapa...da bog sacuva, na nivou jedes papir a bacas cokoladu. :-)
djeca vole jednostavne ukuse :P poštuj to, babuka!!1 :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9909 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

zijancer wrote:
Smrcak15 wrote:kad u mene djeca napravim im spagete i fantasrican sos , oni nece sos jedu spageti ali daj babo vegete ili kecapa...da bog sacuva, na nivou jedes papir a bacas cokoladu. :-)
djeca vole jednostavne ukuse :P poštuj to, babuka!!1 :mrgreen:
nadoci ce vremenom, prezeleni su jos :lol: i dok se receptori u ustima razviju
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9910 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zijancer »

sumnjiv je meni taj tvoj sos :P , dok bambinose nije prošao
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9911 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

zijancer wrote:sumnjiv je meni taj tvoj sos :P , dok bambinose nije prošao
sos je super, sitna raja je jos zelena :lol: sta ono zna sta valja, tek se sa pelena skinuli :lol:

da odrasli traze vegetu ili kecap sa mojim spagetama, tvoja sumnja bi bila opravdana. :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#9912 Re: Ateizam vs. Religija

Post by geralt »

Smrcak15 wrote:
shbc wrote:Osim ako ne uzmemo u obzir da samo na 5 vakata dnevno vam ode cca 3 godine zivota... Bez ostalih obaveza. Ne znam za tebe, ali ja imam pametnijih stvari da radim za to vrijeme. Tipa: cugam, jedem slaninu, guzim ako se koja sazali :mrgreen:

Jarane, shvati tih 5 vakata dnevno ne uzmj ukupno ni pola sahata na dan, ta molitve dodje ti kao meditacija gdje malo reflektujes na svoje stanje, gdje pronalazis svoj unutrasnji mir itd

Ako je stvarno istina sto kuran govori onda ta moja molitva je kao kljuc za vrata raja na buducem svijetu, kao da ti neko dadne kljuc bijesne vile samo sto si nesto radio i na taj nacin te nagradi, pa ako je istina kako onda moze nesto poput molitve sto ima meditativni karakter biti tracenje vremena ako je to kljuc vjecnoga sretnog zivota u raju...a evo recimo da nema nista poslije smrti, opet zasto bi molitva kao meditacija bila tracenje vremena ako osjecas neku korist ili zadovoljstvo u tome.

Ta cugas kazes.....

Evo nek cugas...a sta ti ima koristi od cuganja ako odes poslije smrti u dzehenem/pakao....hoce li ti cuganje sta koristiti???

Dok ja isto cugam ali sokove, pa cak dok cugam da mi se upise kao dobro djelo koje me moze voditi prema raju na buducem svijetu???

Kazes jedes slaninu...sta koristi ako zaglavis u dzehenrm zbog toga??

A evo i ja jedem nesto sto izgleda kao slanina samo sto je ukusnije od toga, kao recimo salame od curetine ili kokosije, ili od konjskog mesa ...kad pitam ove neke sta je ukusnije curetina ili svinjsko kazu curetina...pa onda ti dodje ti jedes nesto losije i odes u dzehenem zbog toga a ja jedem ukusnije i odem u raj zbog toga...onda to sto jedes i nije uzivanje...jer kad stvari nisu na svom mjestu onda i receptori za ukus nije se razvilo kako treba kao kad u mene djeca napravim im spagete i fantasrican sos , oni nece sos jedu spageti ali daj babo vegete ili kecapa...da bog sacuva, na nivou jedes papir a bacas cokoladu. :-)


I da se sazali neka...da odradis nekolike minute a to te odvuce u dzehenem...dok ja isto to radim kao ozenjen ali to sto se sexam me vodi prema dzennetu, znaci po islamu , jedan sex sa svojom zenom moze da bude razlog da udjes u raj/dzennet na buducem svijetu.

Ti dok se sexas sa nekom te vodi u pakao a ja sto to isto radim me vodi prema raju,pa ti vidi ko je u boljoj poziciji, ja ili ti :)

I jos da kazem da me zena ne treba sazaljevati, dovoljno je nekad i jedan mig baciti da zna koliko je sati :wink:
Sta ako je hinduizam jedina ispravna religija, pa i ja i ti nastradamo zato sto nismo bili vegetarijanci?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9913 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

geralt wrote: Sta ako je hinduizam jedina ispravna religija, pa i ja i ti nastradamo zato sto nismo bili vegetarijanci?
uz pretpostavku da je stvarno tako onaj ko nam bude sudio po hinduizmu ili ce nam se smilovati ili kazniti.

to su dvije opcije, trece nema.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#9914 Re: Ateizam vs. Religija

Post by geralt »

Smrcak15 wrote:
geralt wrote: Sta ako je hinduizam jedina ispravna religija, pa i ja i ti nastradamo zato sto nismo bili vegetarijanci?
uz pretpostavku da je stvarno tako onaj ko nam bude sudio po hinduizmu ili ce nam se smilovati ili kazniti.

to su dvije opcije, trece nema.
Ateisti posmatraju sve religije onako kako ti posmatras hinduizam. No, razlika je u tome sto sam sebi propisujes moralni kod po kojem ces se ponasati (koji je bar kod mene u mnogim stvarima stroziji od religijskog), i sto ga se ne pridrzavas radi neke nagrade ili kazne koja te ceka nakon smrti, vec zbog sebe i drugih ljudi.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#9915 Re: Ateizam vs. Religija

Post by oaza85 »

geralt wrote:
Smrcak15 wrote:
geralt wrote: Sta ako je hinduizam jedina ispravna religija, pa i ja i ti nastradamo zato sto nismo bili vegetarijanci?
uz pretpostavku da je stvarno tako onaj ko nam bude sudio po hinduizmu ili ce nam se smilovati ili kazniti.

to su dvije opcije, trece nema.
Ateisti posmatraju sve religije onako kako ti posmatras hinduizam. No, razlika je u tome sto sam sebi propisujes moralni kod po kojem ces se ponasati (koji je bar kod mene u mnogim stvarima stroziji od religijskog), i sto ga se ne pridrzavas radi neke nagrade ili kazne koja te ceka nakon smrti, vec zbog sebe i drugih ljudi.
"Živi život u dobroti. Ako ima božanstava i pravedni su, neće ih biti briga koliko si im bio odan, već će te dočekati zavisno od vrlina po kojim si živio. Ako ima božanstava a nepravedna su, ne bi im se trebao klanjati. Ako nema božanstava, neće te više biti, ali će tvoja dobra djela ostati u sjećanju tvojih najbližih."
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9916 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

oaza85 wrote: "Živi život u dobroti. Ako ima božanstava i pravedni su, neće ih biti briga koliko si im bio odan, već će te dočekati zavisno od vrlina po kojim si živio. Ako ima božanstava a nepravedna su, ne bi im se trebao klanjati. Ako nema božanstava, neće te više biti, ali će tvoja dobra djela ostati u sjećanju tvojih najbližih."
Ne mora to bas biti tako kako ti se cini na prvu....

Sta mislis da je bozanstvo zabranilo neke stvari ali ti i dalje radis te stvari, kso recimo alkohol, bludnicenje, kocka, kamate itd ti mozda to radis sve i kontas kako nikome zlo ne cinis, kako si fin i posten ali volis cugnuti koju itd

Bozanstvo je tu kao sudija da sudi po svojim standardima jer ako te on stvorio on ima pravo da postavlja pravila sta smijes a sta ne smijes.

Da, ne treba bozanstvu nase klanjanje , nego treba nama to, on kaze da moze biti bez toga, jer mu nije potrebno.

A ako nema bozanstva, onda kako moze nastati univerzum sa zakonima sam od sebe iz nista??
Pa evo i da ga nema , opet put islama je put koji donosi sretan zivot na ovom svijetu...pa ako nema nista barem ces zivjeti u sretnom i dusevnom miru na ovom svijetu.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#9917 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Diwan »

Mnogo toga je stvar vjerovanja, tradicije i običaja, a ne same istinitosti. Nisam siguran da ljudi vole i žele istinu bez obzira o kakvoj istini se radi. Evo uzmimo npr., pošto je to aktuelno ovih dana, nadolazeće praznike. Božić, djeda mraz, nova godina.

Kada bi ljudima rekao da su to bajke ili u najmanju ruku nešto što nije utemeljeno na validnim dokazima, mnogi bi te 'popljuvali' smatrajući to 'bogohuljenjem' dok istovremeno ti isti negiraju neka druga vjerovanja, tradicije. .... Ne, mi ne vjerujemo u to, neki bi rekli, ali bi se i pored toga držali čvrsto toga ne dozvoljavajući analizu i kritičnost istog.

Želim reći da je zatucanost karaktera i poremećenost uma najčešće što se može naći kod mnogih forumaša raznih ideologija i vjerovanja. Insana da nađeš – teško.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#9918 Re: Ateizam vs. Religija

Post by oaza85 »

Smrcak15 wrote:
oaza85 wrote: "Živi život u dobroti. Ako ima božanstava i pravedni su, neće ih biti briga koliko si im bio odan, već će te dočekati zavisno od vrlina po kojim si živio. Ako ima božanstava a nepravedna su, ne bi im se trebao klanjati. Ako nema božanstava, neće te više biti, ali će tvoja dobra djela ostati u sjećanju tvojih najbližih."
Ne mora to bas biti tako kako ti se cini na prvu....

Sta mislis da je bozanstvo zabranilo neke stvari ali ti i dalje radis te stvari, kso recimo alkohol, bludnicenje, kocka, kamate itd ti mozda to radis sve i kontas kako nikome zlo ne cinis, kako si fin i posten ali volis cugnuti koju itd

Bozanstvo je tu kao sudija da sudi po svojim standardima jer ako te on stvorio on ima pravo da postavlja pravila sta smijes a sta ne smijes.

Da, ne treba bozanstvu nase klanjanje , nego treba nama to, on kaze da moze biti bez toga, jer mu nije potrebno.

A ako nema bozanstva, onda kako moze nastati univerzum sa zakonima sam od sebe iz nista??
Pa evo i da ga nema , opet put islama je put koji donosi sretan zivot na ovom svijetu...pa ako nema nista barem ces zivjeti u sretnom i dusevnom miru na ovom svijetu.
Vidim da si mnogo opterecena osoba sto se tice vjere, opusti se covjece nije vjera sve u zivotu ima i ljepisih stvari. Ali tesko da ce to tvoj um skontat. Ziv i zdrav ti meni bio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9919 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

oaza85 wrote: Vidim da si mnogo opterecena osoba sto se tice vjere, opusti se covjece nije vjera sve u zivotu ima i ljepisih stvari. Ali tesko da ce to tvoj um skontat. Ziv i zdrav ti meni bio.
Pa i nije , ima li ko to da tvrdi ovdje da nema drugih stvari osim vjere???

Sta ti mislis da ja samo mlataram glavom od pod klanjajuci se Bogu i da nista drugo ne radim....

Kao da ne igram fudbal sa rajom, druzim se sa frendovima na kafi, otici na skijanje, kupanje, pogledati dobar film navecer uz grickalice , a odkako mi je mali saznao za xbox pa me nekad natjera da odigram sa njim koju igricu, sumsko gljivarenje tokom ljeta i jeseni, otici na izlet sa familijom, razbaciti rostilj itd itd

A to sto mi pricamo o vjeri na ovoj temi pa zato sto je ovo religijski forum.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#9920 Re: Ateizam vs. Religija

Post by oaza85 »

Smrcak15 wrote:
oaza85 wrote: Vidim da si mnogo opterecena osoba sto se tice vjere, opusti se covjece nije vjera sve u zivotu ima i ljepisih stvari. Ali tesko da ce to tvoj um skontat. Ziv i zdrav ti meni bio.
Pa i nije , ima li ko to da tvrdi ovdje da nema drugih stvari osim vjere???

Sta ti mislis da ja samo mlataram glavom od pod klanjajuci se Bogu i da nista drugo ne radim....

Kao da ne igram fudbal sa rajom, druzim se sa frendovima na kafi, otici na skijanje, kupanje, pogledati dobar film navecer uz grickalice , a odkako mi je mali saznao za xbox pa me nekad natjera da odigram sa njim koju igricu, sumsko gljivarenje tokom ljeta i jeseni, otici na izlet sa familijom, razbaciti rostilj itd itd

A to sto mi pricamo o vjeri na ovoj temi pa zato sto je ovo religijski forum.
Budi tata da valja i kupi malo PlayStation 4 :mrgreen:

Jeste religijski forum na kojem ti vodis monolog, mislim na tvoju odanost islamu koliko se trudis objasnavajuci neke strvari na forumu
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9921 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

oaza85 wrote:
Smrcak15 wrote:
oaza85 wrote: Vidim da si mnogo opterecena osoba sto se tice vjere, opusti se covjece nije vjera sve u zivotu ima i ljepisih stvari. Ali tesko da ce to tvoj um skontat. Ziv i zdrav ti meni bio.
Pa i nije , ima li ko to da tvrdi ovdje da nema drugih stvari osim vjere???

Sta ti mislis da ja samo mlataram glavom od pod klanjajuci se Bogu i da nista drugo ne radim....

Kao da ne igram fudbal sa rajom, druzim se sa frendovima na kafi, otici na skijanje, kupanje, pogledati dobar film navecer uz grickalice , a odkako mi je mali saznao za xbox pa me nekad natjera da odigram sa njim koju igricu, sumsko gljivarenje tokom ljeta i jeseni, otici na izlet sa familijom, razbaciti rostilj itd itd

A to sto mi pricamo o vjeri na ovoj temi pa zato sto je ovo religijski forum.
Budi tata da valja i kupi malo PlayStation 4 :mrgreen:

Jeste religijski forum na kojem ti vodis monolog, mislim na tvoju odanost islamu koliko se trudis objasnavajuci neke strvari na forumu
Meni je to uzivancija pricati o islamu, vjeri, o bogu itd

A nacekat ce se on jos dok mu ja uzmem ps4, nekad dan mi jedan pokazao dokle je grafika dogurala pokaza mi video nekakve igrice, gdje jedna zenska zakla jednog razbojnika sa macem, ali takvo dobra grafika da mi se zamalo smucilo ta scena...to su igrice za 18+ ,slab je izbor igrica na ps4 za djecu od 5 godina.

Ali ja sam na malo vecem levelu zabave nego ps ili xbox, recimo virtualna stvarnost aplikacije to je bolja tehnologija i vise se mozes uziviti u to...ja sam fasciniran sa VR tehnologijom...upravo gledao neki dan dokumentarac o nauci fizici i astronomiji, zamisli se da se nalazis u dokumentarcu , u svemiru i tu se odvija radnja, takav je osjecaj, naspram gledanja u tv
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9922 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

Smrcak15 wrote:
oaza85 wrote: "Živi život u dobroti. Ako ima božanstava i pravedni su, neće ih biti briga koliko si im bio odan, već će te dočekati zavisno od vrlina po kojim si živio. Ako ima božanstava a nepravedna su, ne bi im se trebao klanjati. Ako nema božanstava, neće te više biti, ali će tvoja dobra djela ostati u sjećanju tvojih najbližih."
Ne mora to bas biti tako kako ti se cini na prvu....

Sta mislis da je bozanstvo zabranilo neke stvari ali ti i dalje radis te stvari, kso recimo alkohol, bludnicenje, kocka, kamate itd ti mozda to radis sve i kontas kako nikome zlo ne cinis, kako si fin i posten ali volis cugnuti koju itd

Bozanstvo je tu kao sudija da sudi po svojim standardima jer ako te on stvorio on ima pravo da postavlja pravila sta smijes a sta ne smijes.

Da, ne treba bozanstvu nase klanjanje , nego treba nama to, on kaze da moze biti bez toga, jer mu nije potrebno.

A ako nema bozanstva, onda kako moze nastati univerzum sa zakonima sam od sebe iz nista??
Pa evo i da ga nema , opet put islama je put koji donosi sretan zivot na ovom svijetu...pa ako nema nista barem ces zivjeti u sretnom i dusevnom miru na ovom svijetu.
Smrle zamisli da si u pravu. Zamisli da ima Stvoritelj Univerzuma. Sa galaksijama, nebulama, crnim rupama, kvazarima i magentarima, megagigasupergigant zvjezama i ostalim kerefecima. I onda se dokopa podvrste sisavca na jednoj planeti i krene micromenagment, ovu zivotinju smijes jesti ovu ne smijes, ovu tekucinu smijes piti ovu ne smijes,ove igre mozes igrati ove ne mozes, u ovu ga rupu mozes metnut u ovu ne smijes...(a cjelo vrjeme mu recimo robovlasnistvo nije problem...nema smisla ni sekunde.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9923 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

broj dva wrote:
Smrcak15 wrote:
oaza85 wrote: "Živi život u dobroti. Ako ima božanstava i pravedni su, neće ih biti briga koliko si im bio odan, već će te dočekati zavisno od vrlina po kojim si živio. Ako ima božanstava a nepravedna su, ne bi im se trebao klanjati. Ako nema božanstava, neće te više biti, ali će tvoja dobra djela ostati u sjećanju tvojih najbližih."
Ne mora to bas biti tako kako ti se cini na prvu....

Sta mislis da je bozanstvo zabranilo neke stvari ali ti i dalje radis te stvari, kso recimo alkohol, bludnicenje, kocka, kamate itd ti mozda to radis sve i kontas kako nikome zlo ne cinis, kako si fin i posten ali volis cugnuti koju itd

Bozanstvo je tu kao sudija da sudi po svojim standardima jer ako te on stvorio on ima pravo da postavlja pravila sta smijes a sta ne smijes.

Da, ne treba bozanstvu nase klanjanje , nego treba nama to, on kaze da moze biti bez toga, jer mu nije potrebno.

A ako nema bozanstva, onda kako moze nastati univerzum sa zakonima sam od sebe iz nista??
Pa evo i da ga nema , opet put islama je put koji donosi sretan zivot na ovom svijetu...pa ako nema nista barem ces zivjeti u sretnom i dusevnom miru na ovom svijetu.
Smrle zamisli da si u pravu. Zamisli da ima Stvoritelj Univerzuma. Sa galaksijama, nebulama, crnim rupama, kvazarima i magentarima, megagigasupergigant zvjezama i ostalim kerefecima. I onda se dokopa podvrste sisavca na jednoj planeti i krene micromenagment, ovu zivotinju smijes jesti ovu ne smijes, ovu tekucinu smijes piti ovu ne smijes,ove igre mozes igrati ove ne mozes, u ovu ga rupu mozes metnut u ovu ne smijes...(a cjelo vrjeme mu recimo robovlasnistvo nije problem...nema smisla ni sekunde.
Ali u islam je robovlasnistvo Bogu nesto cega se covjek treba rjesavati, da li si znao za to???

Na masa mjesta Bog podstice ljude da oslobadjaju robove, cak obecava nagrade nabuducem svijetu onima koji oslobadjaju ljude ropstva.

Ono sto Bog dozvoljava u islamu je uzimanje robova tokom rata ih neprijatelja dabi ih muslimani integrirali u drustvo i oslobodili na kraju, jer nije prije bilo nikakvih izbjeglickih centara itd
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9924 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Zato danas po bogatim islamskim zemljama imamo primijenjeni sistem robovlasnistva sa Indijcima, Filipincima i Filipinkama.... :mrgreen:


A to da je zabranjena kamata.... :mrgreen: banke imaju druge načine da pokupe kajmak. :) Ta nisu dobrotvorne ustanove.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9925 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:Zato danas po bogatim islamskim zemljama imamo primijenjeni sistem robovlasnistva sa Indijcima, Filipincima i Filipinkama.... :mrgreen:


A to da je zabranjena kamata.... :mrgreen: banke imaju druge načine da pokupe kajmak. :) Ta nisu dobrotvorne ustanove.

Njima na dusu ako iskoristavaju radnu snagu, nema to veze sa islamom.

Koje nacine kupe kajmak,da cujem??
Locked