Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8476 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

:roll:
I ne zamislja se da je bog covjek... Ali, time je stvar jos gora i jos vise potvrdjuje ovo sto Hakiz rece. Jer, zasto bi jedno super savrseno i svemocno sta-god-to-bilo stvorilo nesto ovako krhko i nesavrseno kao sto smo mi, a onda od nas trazilo da ga se bojimo i da ga volimo istovremeno, obecavajuci kazne i nagrade?
Sta je smisao raditi to na jednoj nano cestici svemirske prasine?

Koliko dugo bi tebi bilo interesantno, a pogotovo bitno, natjerati neke mikrobe nastanjene na jednom drvetu Amazonske prasume da vjeruju u tebe, da te se boje, i da te vole, a oko tog jednog drveta milijarde drugih stabala s ko zna kakvim hiljadama milijardi raznih drugih mikroba...?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#8477 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Dozer wrote::roll:
I ne zamislja se da je bog covjek... Ali, time je stvar jos gora i jos vise potvrdjuje ovo sto Hakiz rece. Jer, zasto bi jedno super savrseno i svemocno sta-god-to-bilo stvorilo nesto ovako krhko i nesavrseno kao sto smo mi, a onda od nas trazilo da ga se bojimo i da ga volimo istovremeno, obecavajuci kazne i nagrade?
Sta je smisao raditi to na jednoj nano cestici svemirske prasine?

Koliko dugo bi tebi bilo interesantno, a pogotovo bitno, natjerati neke mikrobe nastanjene na jednom drvetu Amazonske prasume da vjeruju u tebe, da te se boje, i da te vole, a oko tog jednog drveta milijarde drugih stabala s ko zna kakvim hiljadama milijardi raznih drugih mikroba...?
O pozitivitetu...

User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8478 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

To nije odgovor na moje pitanje.
Shvati - nasa planeta i mi na njoj smo skoro pa nevidljivi u svemiru i u odnosu na kolicinu i velicinu miliona milijardi objekata u njemu.

Totalno je besmislena postavka da smo mi tu nesto bitni, a pogotovo da se nekakvo svemocno i sveznajuce bice, ili sta taj bog vec jeste, zahmetilo da na ovom svemirskom mikrobu zvanom Zemlja kreira nekakva bica koja ce mu se klanjati.

Ovo je toliko smijesna postavka, da je fakat nevjerovatno da neko vjeruje u to. Mozes li uopste pojmiti ove cifre...?
https://phys.org/news/2017-01-universe- ... axies.html
January 16, 2017 by Lindsay Brooke, Royal Astronomical Society. An international team of astronomers, led by Christopher Conselice, Professor of Astrophysics at the University of Nottingham, have found that the universe contains at least 2 trillion galaxies, ten times more than previously thought.
The Milky Way contains between 200 and 400 billion stars and at least 100 billion planets.
I sve ovo je samo na bazi onoga sto mi trenutno mozemo vidjeti. A ko zna sta i koliko jos ima, a sto jos uvijek ne vidimo.

Shvata(te)s li koliko smo mali, a samim tim i nebitni?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#8479 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Dozer wrote: Totalno je besmislena postavka da smo mi tu nesto bitni...
U startu se ne slažemo pa nije ni čudo za dalje. A onda si se ti kao praška stavio iznad Tvorca te veličine.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8480 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Dobro. Hajde, objasni nam zasto bismo mi bili toliko bitni tom svemocnom kreatoru, medju stotinama milijardni drugih galaksija u svemiru, i hiljadama milijardi drugih planeta, medju kojima 100% ima i onih sa zivim bicima.
Bas me zanima odgovor, iskreno.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#8481 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Dozer wrote:Dobro. Hajde, objasni nam zasto bismo mi bili toliko bitni tom svemocnom kreatoru, medju stotinama milijardni drugih galaksija u svemiru, i hiljadama milijardi drugih planeta, medju kojima 100% ima i onih sa zivim bicima.
Bas me zanima odgovor, iskreno.
Kao što kaže Bog, On ti je ugradio ljubav prema životu. I zar nije?
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#8482 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

Nije.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#8483 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Ramzess Veliki »

Najjaci su mi oni Isusovci, odnosno Jevandjelisti koji vjeruju da je Isus - Bog. Koji ce to Bog koji je stvorio SVE dozvoliti da ga jedna njegova kreacija zakuca na neke parmake ... :nevjerujem:
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8484 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#8485 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

SVI kršćani vjeruju da je Isus Bog. Božanstvo Krista je temelj kršćanstva.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8486 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

vatrogasac wrote:
Dozer wrote:Dobro. Hajde, objasni nam zasto bismo mi bili toliko bitni tom svemocnom kreatoru, medju stotinama milijardni drugih galaksija u svemiru, i hiljadama milijardi drugih planeta, medju kojima 100% ima i onih sa zivim bicima.
Bas me zanima odgovor, iskreno.
Kao što kaže Bog, On ti je ugradio ljubav prema životu. I zar nije?
Prva i krucijalna fula - bog nista ne kaze niti je rekao. Covjek/ljudi su rekli i tvrde da je nesto "bog rekao" ili "bog kaze".
Druga fula - nije mi on nista ugradio. I, sta uopste znaci "ljubav prema zivotu"?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#8487 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ¤ jelena ¤ »

Mišo_Kovač wrote:SVI kršćani vjeruju da je Isus Bog. Božanstvo Krista je temelj kršćanstva.
:thumbup:

Eh, kad bi se nešto i znalo o religijama...
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8488 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Mišo_Kovač wrote:SVI kršćani vjeruju da je Isus Bog. Božanstvo Krista je temelj kršćanstva.
Kako, zar nije on sin Boziji :?
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#8489 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

Image

:)
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8490 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

incest fuuuuj :run:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8491 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Bez zajebancije sad, jeste li fakat ubjedjeni da je Isus Bog ?
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#8492 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

Jednom kad se ubijediš da postoji nevidljivi, sveznajuci i svemoguci duh na nebu, poslije toga je svaki naredni korak sasvim OK... Svaka igra, svaka dobija. Isus je bog? Što da ne, u zadatom referentnom sistemu ima smisla u potpunosti :P
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8493 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Mišo_Kovač wrote:Jednom kad se ubijediš da postoji nevidljivi, sveznajuci i svemoguci duh na nebu, poslije toga je svaki naredni korak sasvim OK... Svaka igra, svaka dobija. Isus je bog? Što da ne, u zadatom referentnom sistemu ima smisla u potpunosti :P
Znaci bog se sastoji kod vas od Oca, Sina i Duha svetog .... 3 bozanske osobe u 1
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#8494 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

Kojih nas? Ja ne vjerujem u boga... Al ako vec neko vjeruje u svemoguceg boga, onda nema problema da bog bude kakav bilo. Svemoguc je, moze biti žaba, može biti na 10000 mjesta u isto vrijeme, može biti trojedan itd... Ako ne može, onda nije svemoguc, jel...
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8495 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Eh sad...nemoj tako... Ipak nije toliko svemoguc :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8496 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Mišo_Kovač wrote:Kojih nas? Ja ne vjerujem u boga... Al ako vec neko vjeruje u svemoguceg boga, onda nema problema da bog bude kakav bilo. Svemoguc je, moze biti žaba, može biti na 10000 mjesta u isto vrijeme, može biti trojedan itd... Ako ne može, onda nije svemoguc, jel...
:kiss: za boldirano :mrgreen:

meni je taj sistem svetog trojstva malo morbidan
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#8497 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Mišo_Kovač wrote:SVI kršćani vjeruju da je Isus Bog. Božanstvo Krista je temelj kršćanstva.
Kako, zar nije on sin Boziji :?
a Biblija kaze ovo i opet se neko nadje da kaze isus je Bog :-)

Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek – Krist Isus“ (1. Timoteju 2,5).

Marko 10,17 Kad pođe dalje svojim putem, pritrča mu netko, pade pred njega na koljena i upita ga: "Učitelju dobri, što moram činiti, da postignem život vječni?"
Marko 10,18 Isus mu reče: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar osim jedinoga Boga.
Last edited by Smrcak15 on 19/09/2018 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8498 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

smrle brate i oni izvlace kao ti sve iz konteksta kako njima odgovara
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#8499 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:smrle brate i oni izvlace kao ti sve iz konteksta kako njima odgovara

pokazi jasno kako ja to radim, dokaz na stol...a Ovako generalno kad pricas uopste neznam na sta ciljas, zato se ne mogu ni braniti.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#8500 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Hakiz wrote: Svi koji mu služe i služe mu iz straha. Da nema raja i pakla, dakle da nema interesa ili straha, tek tada bi se za one koji mu služe moglo reći da mu služe iz istinske ljubavi prema njemu. Ovako ne može ni on biti siguran, a kamoli mi.

Tako da Sotona nije test. Sotona je želja boga da postoji zlo.

U suštini nema potreba da bog testira ljude. Da su ljudi nešto nezavisno od boga, pa se pojave i kažu mu da hoće u raj, onda bi imalo svrhe testirati ih da se vidi zasužuju li ga. Ali nema svrhe stvoriti nešto i onda to testirati da vidiš zaslužuje li raj. Jer, ako ne zaslužuje onda si pogriješio.

To ti je kao proizvod. Napraviš parametre koje proizvod mora zadovoljiti. Ako proizvod koji si napravio ne zadovoli te paramente, to znači da si ti kriv, nisi proizvod napravio kako treba. Druga mogućnost je da je parametre nemoguće zadovoljiti, a tada si opet kriv jer si postavio pogrešne parametre. Ali u svakom slučaju si ti kriv.

A kako je bog svemoguć, jedini razlog za pravljenje proizvoda koji ne zadovoljava parametre je taj da bog neće da taj proizvod zadovolji parametre. A tada nje kriv proizvod.

Tako da sve to, Sotona, testiranje, slobodna volja, raj kao nagrada i pakako kao kazna jednostavno nemaju smisla.
Pravo u centar. Cinjenica je da se ja slazem sa tobom u onome sto pises na pocetku, ali isto tako cinjenica je da ono sto pises i kako gledas na Boga je kroz prizmu Islama, tj ono sto je u Kuranu napisano.

1Ivanova 4:18: "U ljubavi nema straha, nego savršena ljubav izgoni strah napolje; jer strah ima muku. A ko se boji nije savršen u ljubavi."
Locked