Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#4676 Re: Ateizam vs. Religija

Post by sekerbay »

cendlerbing wrote:šta ti je sad dark side of the force? :mrgreen:
Pravac koji slijede moji oponenti na ovoj temi.
lijepa u dusi wrote:Da sam vjernik, voljela bih vjerovati da zaista jeste tako, da je zaista bog samo ljubav, milost i prastanje.
Pa eto, budi vjernik i ja ću ti pomoći da shvatiš da je doista tako :)
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#4677 Re: Ateizam vs. Religija

Post by walter kurtz »

Bog je trip :|
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4678 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

sekerbay wrote:
cendlerbing wrote:šta ti je sad dark side of the force? :mrgreen:
Pravac koji slijede moji oponenti na ovoj temi.
lijepa u dusi wrote:Da sam vjernik, voljela bih vjerovati da zaista jeste tako, da je zaista bog samo ljubav, milost i prastanje.
Pa eto, budi vjernik i ja ću ti pomoći da shvatiš da je doista tako :)
A budi nevjernik (barem mainstream nevjernik :D ) ja cu ti pomoci da shvatis da nema premilostivog Boga koji rostilja ljude jer ne rade smijesne stvari koje su napisane u knjigama za koje se tvrdi da ih je Bog napisao ili porucio.. :D
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#4679 Re: Ateizam vs. Religija

Post by lijepa u dusi »

sekerbay wrote:
cendlerbing wrote:šta ti je sad dark side of the force? :mrgreen:
Pravac koji slijede moji oponenti na ovoj temi.
lijepa u dusi wrote:Da sam vjernik, voljela bih vjerovati da zaista jeste tako, da je zaista bog samo ljubav, milost i prastanje.
Pa eto, budi vjernik i ja ću ti pomoći da shvatiš da je doista tako :)
Vidjela sam, nazalost, i onu drugu stranu boga i logicnije mi je da ne postoji, nego da je takav.
Kasno je za mene, nego deder ubaci sta tamo na temu za poguzije, tu sam na tvojoj strani :D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#4680 Re: Ateizam vs. Religija

Post by cendlerbing »

Nisam ateista, šećeru. Možeš li biti vjernik, ukoliko preispituješ, kritikuješ i dovodiš u pitanje? Evo, lijepa je napisala svoj stav.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#4681 Re: Ateizam vs. Religija

Post by sekerbay »

славянин wrote: A budi nevjernik (barem mainstream nevjernik :D ) ja cu ti pomoci da shvatis da nema premilostivog Boga koji rostilja ljude jer ne rade smijesne stvari koje su napisane u knjigama za koje se tvrdi da ih je Bog napisao ili porucio.. :D
OK, challenge accepted. Dokaži mi da nema boga i ok.
lijepa u dusi wrote:Vidjela sam, nazalost, i onu drugu stranu boga i logicnije mi je da ne postoji, nego da je takav.
Koju drugu stranu?
cendlerbing wrote:Možeš li biti vjernik, ukoliko preispituješ, kritikuješ i dovodiš u pitanje?
Da, možeš. Samo neka to bude tvoje preispitivanje bez utjecaja okoline :wink:
LN svima,
Ubi ovo more.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#4682 Re: Ateizam vs. Religija

Post by cendlerbing »

Nažalost, osim Euridike, ne sjećam se da sam pročitala komentar od nekog vjernika, kritički nastrojen prema vjeri.
Ako vas ima još, šta li je razlog tomu?
Održavanje privida neupitnosti pred drugomišljenicima, pred braćom vjernicima ili pred sobom?
Last edited by cendlerbing on 19/08/2018 00:52, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4683 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

Cuj dokazi da nema Boga (oprez samo ja sam rekao da nema Boga koji je milostiv i rostilja ljude jer ne klanjaju ili se razmnozavaju bez braka ili pijun alkohol itd a nagradjuje sa djevicama ird)

Dokazi ti meni da nema jednoroga :lol: kontas da u nauci apsolutno nema nikakvih dokaza postojanje kreatora - posebno je onog koji salje diplomate da dijele mora i mjeseca itd - nemoj mi samo molim te “naucnika” sa islamskih fakulteta po Jeddi itd.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4684 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

lijepa u dusi wrote: Ne tako davno, bijah vjernik koji je iskreno volio, postovao, strahovao, vjerovao, prepirao se ovdje s nevjernicima...
Moja prednost je sto sam bila u vasoj kozi, znam oba osjecaja, zivota, price.
U mojoj koži nisi bila sigurno. :mrgreen:

A da li si sigurna da si završila spoznajni proces ili si na tom putu stala na nekom stepeniku skalina koje se vjera zovu? A tek kako se ljudi znaju skotrljati niz stepenice da više nikada ne ustanu. Nažalost.

Image
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#4685 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Nastasia »

Ja sve razumijem lijepa u duši.

Bila sam vjernik, hardcore vjernik.
Mislim da sam prestala biti vjernik zato što sam previše voljela Boga, previše sam ga poštovala, da se kada sam počela vlastitim mislima da neke stvari rezonujem (stavljajući po strani tu ljubav i subjektivnost) jednostavno nisam mogla pomiriti da je nelogičan, sitničav, egoističan. Bog u mojim mislima je bio savršen, i nisam mu mogla dopustiti da bude išta manje od toga.

I sjela sam jednog dana, pogledala pored sebe, zamišljajući ono njegovo "prisustvo" za koje sam mislila da me čitav život prati i rekla mu, iskreno i najiskrenije: žao mi je Bože, nije do tebe, do mene je, ja jednostavno ne mogu da se pomirim da si ti takav kakvim se predstavljaš. Žao mi je, al' moraš otić.

I nisam ga osjetila ever since.

I nikad se nisam osjećala ovako sretnom, oslobođenom, živom i potpuno, ali potpuno svojom.
I ono ružno u meni je moje, i ono lijepo je moje, i što pogriješim, griješim jer sam ljud, i kad dobro učinim, i to je moje i činim ga zato što sam dobra i što imam srce.

Eto, nisu svi ateisti mrzitelji vjere i svega vjerskog.
Ovo je nešto, od mene kao insana, a sa vaše strane bi bilo lijepo da ne silujete sad moj post i pokušate me pobiti u mojim, vlastitim osjećanjima :)
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#4686 Re: Ateizam vs. Religija

Post by medvjed23 »

Podsjetiste me na Artura Bandinija:
Nisam čitao Lenjina, ali čuo sam kako ga citiraju, religija je opijum za mase. Govorio sam sebi na stepenicama crkve:
da, religija je opijum za mase. Ja sam ateista: pročitao sam Antihrista i smatram ga kapitalnim delom. Verujem u prevrednovanje svih vrednosti. Crkva mora da nestane, to je raj za zatucane, za budale i prostake, za sve šarlatane i prodavce magle.

Otvorio sam ogromna vrata koja kao da su zajecala. Iznad oltara je pljuštala krvavocrvena svetlost večnosti, osvetljavajući grimizne obrise tišine stare gotovo dve hiljade godina. Bilo je kao smrt, ali dobro sam pamtio vrisak dece pri krštenju. Kleknuo sam. To je bila navika, klečanje. Seo sam. Bolje je klečati, jer oštar bol u kolenima čini da zaboraviš na odvratnu tišinu. Molitva. Naravno, jedna molitva: iz sentimentalnih razloga. Svevišnji Bože, žao mi je što sam sada ateista, ali da li si Ti čitao Ničea? Ah, kakva knjiga! Svevišnji Bože, igraću poštenu igru. Predlažem ti nešto. Učini velikog pisca od mene i vratiću se Crkvi.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4687 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Za mene nije teret vjerovanje u Gospodara i život poslije smrti. Jer malo ko je u životu baš zadovoljan s onim što ima, od zdravlja, fizičkog izgleda, bračnog partnera, djece, prijatelja, posla, imovinskog stanja, itd... Sve te nesavršenosti je lakše podnijeti kada vjeruješ da slijedi nešto bolje.

Po meni, mnogo bi veći teret bio da vjerujem kako poslije smrti dolazi kraj mene...

Nego raja, kada se svi jednoga dana sastanemo u Džennetu aBd, pa vas malo budemo trehali jer smo mi bili upravu :kiss:
Last edited by Idemedosumom on 19/08/2018 08:44, edited 1 time in total.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#4688 Re: Ateizam vs. Religija

Post by sekerbay »

Moram se osvrnuti na jednu riječ ili rečenicu iz natinog posta bez da je to upućeno njoj. Dakle, nije poticaj na preispitivanje odluke isl. Ona je izabrala svoj put i poštujem svačiji izbor.
Dakle, više za one koji čitaju.
Dakle, postoje osobe koje stvarno vole Allaha. Ono, neograničena i bezrezervna ljubav.
Što se mene tiče, takvi imaju najteža iskušenja. To su iskušenja "odsustva boga"
Nakon toga dolaze dvoumljenja ubačena od strane šejtana kao i grijesi koji proizlaze iz toga.
Svaki je tačka na srcu. Kad ga te tačke prekriju, mišljenja sam da se postaje atestom.
Ide se postepeno, od malog grijeha ka većem.
Srce je organ koji vidi, čuje i prima spoznaju.
Kada ga prekrije, onda je opasno.
cendlerbing wrote:šta li je razlog tomu?
Šta znači biti kritički nastrojen?!
Naravno da je bilo momenata kada se čovjek zapita postoji li uopšte Bog. Imam osjećaj da se to desi svakom vjerniku.
Druga je stvar ono što ja kritikujem, a to su neke dogme nastale ili izvučene iz nekih hadisa čiju vjerodostojnost ne mogu i ne želim prihvatiti.
Osim toga, postojala je i kritika samog kur'ana, ali je to bila kritika samog prijevoda tj. do onog momenta dok ne naučiš čitati i onda shvatiti original.
славянин wrote:kontas da u nauci apsolutno nema nikakvih dokaza postojanje kreatora.
Niti ima dokaz da ga nema. :)
Et, daj mi dokaz za nepostojanje kur'anskog boga :zoka:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4689 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Idemedosumom wrote:Za mene nije teret vjerovanje u Gospodara i život poslije smrti. Jer malo ko je u životu baš zadovoljan s onim što ima, od zdravlja, fizičkog izgleda, bračnog partnera, djece, prijatelja, posla, imovinskog stanja, itd... Sve te nesavršenosti je lakše podnijeti kada vjeruješ da slijedi nešto bolje.

Po meni, mnogo bi veći teret bio da vjerujem kako poslije smrti dolazi kraj mene...

Nego raja, kada se aBd svi jednoga dana sastanemo u Džennetu aBd, pa vas malo budemo trehali jer smo mi bili upravu :kiss:
Čime trehali... gifovima i memes? :D
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4690 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

:pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
sekerbay wrote:
Dozer wrote:ali nije vjernicima lako zivjeti, fakat... Toliko strahova imaju
Opet fula, baš ko i za onu preuranjenu ejakulaciju i poređenje sa životinjskim svijetom.
Mi nemamo straha.
Allah je premilostiv i neće nas kazniti/mučiti/ostaviti na cjedilu.
Za vjernike nema straha.
Preuranjena ejakulacija :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4691 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

walter kurtz wrote:Bog je trip :|
Lajklajklajj, konačno neko ko zaista razumije a mislio sam da sam usamljen
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4692 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

vatrogasac wrote:
lijepa u dusi wrote: Ne tako davno, bijah vjernik koji je iskreno volio, postovao, strahovao, vjerovao, prepirao se ovdje s nevjernicima...
Moja prednost je sto sam bila u vasoj kozi, znam oba osjecaja, zivota, price.
U mojoj koži nisi bila sigurno. :mrgreen:

A da li si sigurna da si završila spoznajni proces ili si na tom putu stala na nekom stepeniku skalina koje se vjera zovu? A tek kako se ljudi znaju skotrljati niz stepenice da više nikada ne ustanu. Nažalost.
:j

Image
Opet nakav koji u ime Boga bih da sudi, predviđa :jok: :jok: :jok: :jok
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4693 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Pujdo... nije bih, već bi. Bih samo sa "ja".
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4694 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

славянин wrote:
sekerbay wrote:
cendlerbing wrote:Čuj vjernici nemaju straha :lol:
Ni sekunde. Allah je onakav kakvim ga zamišljaš.
Što se mene tiče, od svih milostivih najmilostivniji
Ja ga zamisljam da mu je ok da mi i uzivamo i da se razmnozavamo hhh da zene bez burki hodaju, da se naucno,moralno i drustveno napreduje .. itd Mogu li i ja kod djevica tamo :?
Nemoj tražiti da ideš kod djevica, traži električare :D :D :D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4695 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

MarlboroGold wrote: Čime trehali... gifovima i memes? :D
Taj metod je rezervisan samo i isključivo za Bloo :-D

Ostalima idu ćvoke :P
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4696 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

MarlboroGold wrote:Pujdo... nije bih, već bi. Bih samo sa "ja".
Ma imam ti naku mahnu u grlu, nakav pogančer neće izač, odatle to h :D :D :D
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4697 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

sekerbay wrote:Moram se osvrnuti na jednu riječ ili rečenicu iz natinog posta bez da je to upućeno njoj. Dakle, nije poticaj na preispitivanje odluke isl. Ona je izabrala svoj put i poštujem svačiji izbor.
Dakle, više za one koji čitaju.
Dakle, postoje osobe koje stvarno vole Allaha. Ono, neograničena i bezrezervna ljubav.
Što se mene tiče, takvi imaju najteža iskušenja. To su iskušenja "odsustva boga"
Nakon toga dolaze dvoumljenja ubačena od strane šejtana kao i grijesi koji proizlaze iz toga.
Svaki je tačka na srcu. Kad ga te tačke prekriju, mišljenja sam da se postaje atestom.
Ide se postepeno, od malog grijeha ka većem.
Srce je organ koji vidi, čuje i prima spoznaju.
Kada ga prekrije, onda je opasno.
cendlerbing wrote:šta li je razlog tomu?
Šta znači biti kritički nastrojen?!
Naravno da je bilo momenata kada se čovjek zapita postoji li uopšte Bog. Imam osjećaj da se to desi svakom vjerniku.
Druga je stvar ono što ja kritikujem, a to su neke dogme nastale ili izvučene iz nekih hadisa čiju vjerodostojnost ne mogu i ne želim prihvatiti.
Osim toga, postojala je i kritika samog kur'ana, ali je to bila kritika samog prijevoda tj. do onog momenta dok ne naučiš čitati i onda shvatiti original.
славянин wrote:kontas da u nauci apsolutno nema nikakvih dokaza postojanje kreatora.
Niti ima dokaz da ga nema. :)
Et, daj mi dokaz za nepostojanje kur'anskog boga :zoka:
Naravno da postoji, sve što postoji u ljudskim glavama postoji, čak i djeda mraz
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4698 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Pujdo12 wrote:Opet nakav koji u ime Boga bih da sudi, predviđa :jok: :jok: :jok: :jok
Ne sudim nikome nego me podsjeti na slučajeve kada ovdje upadnu likovi sa pričom kako im je djed hadžija i samim tim je kompetentan da sudi o vjeri. To ti dođe kao neka diploma. :mrgreen:

Islamska zajednica je priznala da je nespremno dočekala pad komunizma i prateće ateističke ideologije pa se narod tih godina sam snalazio da upozna vjeru i posljedice toga su vidljive i danas pa smo imali situaciju da nam se više knjiga o islamu odštampa u Beču nego u Sarajevu na bosanskom jeziku. Dolazi i do buđenje raznih tarikata koji su u onom sistemu bili strogo zabranjeni pa čak sada imamo i šiija u Bosni, a nije ih bilo nikada. Bog je Musaovom narodu dao 40 godina da se srede poslije jakog uticaja egipatskih učenja jer znamo čim su došli na slobodu napravili su po uzoru na Egipćane zlatno tele za obožavanje pa očito je da sa manje godina ni mi nećemo moći. :mrgreen:
User avatar
Pujdo12
Posts: 217
Joined: 11/08/2018 21:10

#4699 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Pujdo12 »

Najjača mi je ova besmislica: "dokaži da ne postoji" :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4700 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Pujdo12 wrote:Najjača mi je ova besmislica: "dokaži da ne postoji" :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Ako tvrdiš da ne postoji na tebi je teret dokaza. :mrgreen: Nemoj samo džaba dangubiti sa Djeda Mrazom, čajnikom ili Crvenkapicom kada znamo da to nije isto. ;-)
Locked