Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2851 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

medvjed23 wrote:
pussysmoke wrote:
medvjed23 wrote:ma imaju i riječi tih, kako si ih nazvao, kukavica, težinu i nose podosta istine.. na svijetu ima altruizma i hrabrosti, to je jasno, al nažalost, licemjerja ima više..
Prijatelju, bio je rat. Došli su ljudi da ubiju druge ljude i uzmu njihovu zemlju. Neki su morali bježati jer nije bilo teoretske šanse da se odbrane. To shvatam i podržavam. Pa nećeš čekati da dođu i ubiju tebe i tvoju porodicu. Međutim, bilo je i situacija gdje su ljudi mogli otići ali nisu. Rizik. Udružili su se da odbrane one koji se braniti ne mogu. Na taj način su mnogi dali svoj život svjesno, za dobrobit drugih. Znam ih dosta. Mogli su otići ali nisu. Sad ih nema. Ostat će u sjećanju ljudi kao oni koji su sve učinili da mi danas živimo i govorimo o tome. To se kupiti ne može, ni pozajmiti, a ni oteti. Takav se rodiš.
sve se slažem i ponovo dodajem da postoji nemalo ljudi koji lažu da su slični tim koje ti opisuješ.. stoga doza cinizma nije nadomet..
Ja ne govorim o sebi i mislim da nećeš nigdje u vezi navedenog pronaći da govorim u prvom licu. Govorim o čovjeku sa kojim sa bio povezan i koji je bio član moje porodice, a da ga nije bilo ne bi danas bilo ni mene, a ni velikog broja drugih ljudi, većinom žena i djece. Bio je musliman. Vjernik. Kada je dao svoj život učinio je to svjesno. Nije bilo razmišljanja. Mogao je otići i spasiti svoje najbliže, ali je izabrao da ipak ostane i svojim životom plati živote drugih koji nisu bili u krvnom srodstvu s njim. Znao je da tačno šta ga čeka i da poslije njegove odluke ima samo par dana života, ali eto... izabrao je. Ne želim da imenujem o kome se radi.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2852 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

zforumas wrote:Druze pussy, sto bi Smrcak rekao, cemu visok pritisak?
Kakve veze ima to jesmo li vjernici ili ne sa hrabroscu?

Uostalom zar je hrabrost samo ako platis zivotom?

O meni i mojoj hrabrosti, ma kolika i kakva ona bila, ima ko da govori a vala i ne mora. Sve sto sam uradio (ili nisam) uradio sam jer sam u tom trenutku mislio da je to ispravno.
Pisemo o slici naseg drustva a ti to dozivljavas kao napad na sebe.
Ako bas sebe vidis u liku svecenika koji se sampzapalio zbog viseg cilja, bujrum brate, ciljeva ima dovoljno.
Prijatelju visok pritisak je zbog toga što se ljudi olako izjednačavaju i porede sa drugima. Ne poznajemo se ali ipak smatram da je forum odlično mjesto gdje se mogu razmijeniti mišljenja i stavovi drugih, bez da se između redova, suptilno ponižava ili osuđuje. Ako je to slučaj, mogu ja do sutra tako razgovarati, iako mi nije cilj, niti je zanimljivo.
Ne smatram da je hrabrost samo ako si platio životom, ali smatram da je najviše što se može, naravno ako za to ima potrebe.

P.s. Tema je: Ateizam vs. Religija, pa sam postavio pitanje; U šta vjerujete? Razlog tome je što poznajem dosta veliki broj vjernika koji dijele moje mišljenje o navedenom.
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#2853 Re: Ateizam vs. Religija

Post by medvjed23 »

pussysmoke wrote:
Ja ne govorim o sebi i mislim da nećeš nigdje u vezi navedenog pronaći da govorim u prvom licu. Govorim o čovjeku sa kojim sa bio povezan i koji je bio član moje porodice, a da ga nije bilo ne bi danas bilo ni mene, a ni velikog broja drugih ljudi, većinom žena i djece. Bio je musliman. Vjernik. Kada je dao svoj život učinio je to svjesno. Nije bilo razmišljanja. Mogao je otići i spasiti svoje najbliže, ali je izabrao da ipak ostane i svojim životom plati živote drugih koji nisu bili u krvnom srodstvu s njim. Znao je da tačno šta ga čeka i da poslije njegove odluke ima samo par dana života, ali eto... izabrao je. Ne želim da imenujem o kome se radi.
naklon pred djelima tog čovjeka i njemu sličnih.. ja pišem načelno, bez želje da prozivam imena ili forumske nikove..

odgovor na pitanje koje si, u skladu sa temom, postavio: ja sam agnostik i, kao što rekoh, spreman sam u određenim okolnostima žrtvovati život, al ne smatram to najvećom mogućom žrtvom.. postoje druge, koje bi mi teže pale..
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2854 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

medvjed23 wrote:...odgovor na pitanje koje si, u skladu sa temom, postavio: ja sam agnostik i, kao što rekoh, spreman sam u određenim okolnostima žrtvovati život, al ne smatram to najvećom mogućom žrtvom.. postoje druge, koje bi mi teže pale..
Hvala na odgovoru, kao i na razumijevanju.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2855 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Gojeni H »

4L0n3 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: eh, pa altruizam bi trebao biti dolsovno zakonom naredjen, jer pojedinci ne mogu mnogo pomoci, zasto vecina pucanstva zivi jadno :)
Sve krece od pojedinaca, na kraju krajeva, mora neko zavaljat kuglu :D
Svako od svog praga nek krene, i zacas se zgrada ocisti.
Connaisseur Karlin wrote:taj ciko sa wiki je tipican primjer reakcije pojedinca iz nezdraog drustva
Ja se bas sa ovim ne mogu sloziti, jer po meni tipicni primjer reakcije nekog iz nezdravog drustva je neki vid kriminala tj. namjerna povreda svojih sunarodnjaka zarad sopstvene koristi.
Primjeri ovoga su povecane stope kriminala u drzavama kojem vlada lose socio-ekonomsko stanje. A ovo sto je ciko uradio je bas netipicno po meni :)
Zrtvovanje vlastitog zivota zarad nikakve sopstvene koristi, a s ciljem da se obrati paznja na los zivot njegovog naroda.
:thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2856 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Gojeni H »

Hakiz wrote:
Jedno je neprisiljen uzeti pištolj i ubiti drugu osobu. Drugo je pod prisilom donijeti odluku da preživiš naštetu druge osobe. Ja nemam moralnu dilemu po tom pitanju.

Uostalom, ako si na planini, vezan za kolegu planinara, kolega se oklizne i ostane visiti nad provalijom, ti ne možeš da ga izvučeš, potpuno je i moralno i pravno prihvatljivo presjeći konopac i pustiti kolegu u provaliju. Bolje jedan mrtav nego dva, a ako već mora jedan biti mrtav, bolje on nego ja.

Trijaža je odlučivanje ljekara da je povrijeđeni u tako lošem stanju da bi pomaganje oduzelo puno vremena i resursa drugm povrijeđenim, a rezultat je nesiguran. Pa ljekar ostavi tog povrijeđenog prirodi ili bogu na milost i nemilost.

Odluke o životu i smrti nisu tako romantične kao što misliš. Često su matematika.
Interesantan pokusaj povezivanja (relativno) kontrolisane situacije gdje je kontrola uspostavljena procedurama rada sa slucajnim situacijama pojedinca.
Mislim da veze s vezom nema i da je pi.kin misli na neato drugo.

*inace tvoji upisi na zadnjih par stranica uopste nisu zacudjujuci. Bilo bi iznandjujuce da je drugacije :wink:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#2857 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

pussysmoke wrote:
zforumas wrote:Druze pussy, sto bi Smrcak rekao, cemu visok pritisak?
Kakve veze ima to jesmo li vjernici ili ne sa hrabroscu?

Uostalom zar je hrabrost samo ako platis zivotom?

O meni i mojoj hrabrosti, ma kolika i kakva ona bila, ima ko da govori a vala i ne mora. Sve sto sam uradio (ili nisam) uradio sam jer sam u tom trenutku mislio da je to ispravno.
Pisemo o slici naseg drustva a ti to dozivljavas kao napad na sebe.
Ako bas sebe vidis u liku svecenika koji se sampzapalio zbog viseg cilja, bujrum brate, ciljeva ima dovoljno.
Prijatelju visok pritisak je zbog toga što se ljudi olako izjednačavaju i porede sa drugima. Ne poznajemo se ali ipak smatram da je forum odlično mjesto gdje se mogu razmijeniti mišljenja i stavovi drugih, bez da se između redova, suptilno ponižava ili osuđuje. Ako je to slučaj, mogu ja do sutra tako razgovarati, iako mi nije cilj, niti je zanimljivo.
Ne smatram da je hrabrost samo ako si platio životom, ali smatram da je najviše što se može, naravno ako za to ima potrebe.

P.s. Tema je: Ateizam vs. Religija, pa sam postavio pitanje; U šta vjerujete? Razlog tome je što poznajem dosta veliki broj vjernika koji dijele moje mišljenje o navedenom.
Ja nisam vidio na ovih par zadnjih stranica da je neko nekog pokusao poniziti ili osuditi, bas upravo to sto ti kazes, desila se razmjena misljenja i stavova kao i komentar na stanje svijesti u nasoj drzavi.
Ja ti rekoh, ako mislis da je herojski cin samozapaliti se, niko ti ne brani da to posvetis nekome ili necemu, samo da li zaista mislis da bi to nesto promjenilo?
Prosla su ta vremena....
Ako sam te ja necim, nesvjesno, povrijedio i uvrijedio, htio bih da ti se izvinem. Zaista mi nije namjera nikome normalnom (gdje i sam spadas po mojim kriterijma) spustati i "sukati".
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#2858 Re: Ateizam vs. Religija

Post by cLo »

Je li to bloo poslala Smrčka na autobus za Wrongville? :D
Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2859 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

cLo wrote:Je li to bloo poslala Smrčka na autobus za Wrongville? :D
Image
Siguran sam da ce on dekriptovati zastite i ukinuti ban :D
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#2860 Re: Ateizam vs. Religija

Post by cLo »

славянин wrote: Siguran sam da ce on dekriptovati zastite i ukinuti ban :D
Image
:izet: :D
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#2861 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

cLo wrote:
славянин wrote: Siguran sam da ce on dekriptovati zastite i ukinuti ban :D
Image
:izet: :D
Passwords don't match, please try again!
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#2862 Re: Ateizam vs. Religija

Post by cLo »

:lol: :lol: :lol: zbunio se
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2863 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

zforumas wrote:Ja nisam vidio na ovih par zadnjih stranica da je neko nekog pokusao poniziti ili osuditi, bas upravo to sto ti kazes, desila se razmjena misljenja i stavova kao i komentar na stanje svijesti u nasoj drzavi.
Ja ti rekoh, ako mislis da je herojski cin samozapaliti se, niko ti ne brani da to posvetis nekome ili necemu, samo da li zaista mislis da bi to nesto promjenilo?
Prosla su ta vremena....
Ako sam te ja necim, nesvjesno, povrijedio i uvrijedio, htio bih da ti se izvinem. Zaista mi nije namjera nikome normalnom (gdje i sam spadas po mojim kriterijma) spustati i "sukati".
Nisi ti ništa pogriješio, do mene je. Shvatim tek kada dva puta pročitam. Izvini i ti ako sam, a sigurno jesam, pretjerao u nekim postovima. Zanemarimo to i nastavimo dalje.

Što se tiče samospaljivanja... Ne znam. Meni ne izlazi iz glave. Nije to tako jednostavno kao što se čini. Postavimo se u položaj čovjeka koji je to uradio. Morao je u jednom trenutku pomisliti da njegov čin možda i neće proizvesti rezultat koji je on želio, ali je ipak odlučio da to sprovede i djelo. S druge strane, iako je u neku ruku i postigao cilj, sve je to vrlo brzo zaboravljeno. Velika je to žrtva da se olako uzme i objasni. Hrabrost je u pitanju, a da li je i pametno nisam baš siguran. Međutim, šta čovjek da uradi kada misli da nema drugog izlaza?
Zanima me kakve bi reakcije bile kada bi se neko od ljudi na "našim" prostorima odlučio na ovakav čin.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2864 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

https://en.wikipedia.org/wiki/Self-immo ... s_in_China

Govorimo o vjernicima. Koliko je jaka snaga vjerovanja kod ovih ljudi?

How deep is the rabbit hole?

Image
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#2865 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

cLo wrote:
славянин wrote: Siguran sam da ce on dekriptovati zastite i ukinuti ban :D
Image
:izet: :D
:lol:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#2866 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

pussysmoke wrote:
zforumas wrote:Ja nisam vidio na ovih par zadnjih stranica da je neko nekog pokusao poniziti ili osuditi, bas upravo to sto ti kazes, desila se razmjena misljenja i stavova kao i komentar na stanje svijesti u nasoj drzavi.
Ja ti rekoh, ako mislis da je herojski cin samozapaliti se, niko ti ne brani da to posvetis nekome ili necemu, samo da li zaista mislis da bi to nesto promjenilo?
Prosla su ta vremena....
Ako sam te ja necim, nesvjesno, povrijedio i uvrijedio, htio bih da ti se izvinem. Zaista mi nije namjera nikome normalnom (gdje i sam spadas po mojim kriterijma) spustati i "sukati".
Nisi ti ništa pogriješio, do mene je. Shvatim tek kada dva puta pročitam. Izvini i ti ako sam, a sigurno jesam, pretjerao u nekim postovima. Zanemarimo to i nastavimo dalje.

Što se tiče samospaljivanja... Ne znam. Meni ne izlazi iz glave. Nije to tako jednostavno kao što se čini. Postavimo se u položaj čovjeka koji je to uradio. Morao je u jednom trenutku pomisliti da njegov čin možda i neće proizvesti rezultat koji je on želio, ali je ipak odlučio da to sprovede i djelo. S druge strane, iako je u neku ruku i postigao cilj, sve je to vrlo brzo zaboravljeno. Velika je to žrtva da se olako uzme i objasni. Hrabrost je u pitanju, a da li je i pametno nisam baš siguran. Međutim, šta čovjek da uradi kada misli da nema drugog izlaza?
Zanima me kakve bi reakcije bile kada bi se neko od ljudi na "našim" prostorima odlučio na ovakav čin.
Bilo je i kod nas pokusaja samospaljivanja, u sjecanju mi je onaj Ibrahimovic na protestima za prava bivsih boraca.
Mada, vise je pricao o tome i nadao se da ce ga neko zaustaviti, kao sto i jeste.
Zar ne mislis da je to nesto kao "Hail Mary"? Nije znao da li ce to pomoci onima za koje se samospalio. Sta da nije imalo nikakvog uticaja? Mislis li da bi mogao vise napraviti boreci se na neke druge nacine?
Hrabrost i pamet su jako cesto na dvije suprotne strane. Za mene je veca habrost da je ostao ziv i borio se protiv sistema, ovako je nesto pokusao pa ako upali upali, ako ne, on se rijesio tereta....pobjegao, doduse na spektakularan nacin.
Samoubistvo je kukavicki cin, ma kakvu poruku nosilo.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#2867 Re: Ateizam vs. Religija

Post by pussysmoke »

zforumas wrote:Bilo je i kod nas pokusaja samospaljivanja, u sjecanju mi je onaj Ibrahimovic na protestima za prava bivsih boraca.
Mada, vise je pricao o tome i nadao se da ce ga neko zaustaviti, kao sto i jeste.
Zar ne mislis da je to nesto kao "Hail Mary"? Nije znao da li ce to pomoci onima za koje se samospalio. Sta da nije imalo nikakvog uticaja? Mislis li da bi mogao vise napraviti boreci se na neke druge nacine?
Hrabrost i pamet su jako cesto na dvije suprotne strane. Za mene je veca habrost da je ostao ziv i borio se protiv sistema, ovako je nesto pokusao pa ako upali upali, ako ne, on se rijesio tereta....pobjegao, doduse na spektakularan nacin.
Samoubistvo je kukavicki cin, ma kakvu poruku nosilo.
Ne možeš se boriti protiv sistema, barem ne u našem "društvu". Možeš misliti da se boriš protiv sistema, ali to jednostavno nije moguće. Ovaj sistem ne dozvoljava da se boriš protiv njega. Zato mislim da je suicid u javnosti zapravo potez očajnika koji misli da nema više šta da izgubi.
S tim da se i dalje postavlja pitanje kako se boriti protiv sistema? Pogotovo kada postoji toliko podjela, ateisti/vjernici, pa podjele po vjerama, staleži...
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#2868 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

pussysmoke wrote:
zforumas wrote:Bilo je i kod nas pokusaja samospaljivanja, u sjecanju mi je onaj Ibrahimovic na protestima za prava bivsih boraca.
Mada, vise je pricao o tome i nadao se da ce ga neko zaustaviti, kao sto i jeste.
Zar ne mislis da je to nesto kao "Hail Mary"? Nije znao da li ce to pomoci onima za koje se samospalio. Sta da nije imalo nikakvog uticaja? Mislis li da bi mogao vise napraviti boreci se na neke druge nacine?
Hrabrost i pamet su jako cesto na dvije suprotne strane. Za mene je veca habrost da je ostao ziv i borio se protiv sistema, ovako je nesto pokusao pa ako upali upali, ako ne, on se rijesio tereta....pobjegao, doduse na spektakularan nacin.
Samoubistvo je kukavicki cin, ma kakvu poruku nosilo.
Ne možeš se boriti protiv sistema, barem ne u našem "društvu". Možeš misliti da se boriš protiv sistema, ali to jednostavno nije moguće. Ovaj sistem ne dozvoljava da se boriš protiv njega. Zato mislim da je suicid u javnosti zapravo potez očajnika koji misli da nema više šta da izgubi.
S tim da se i dalje postavlja pitanje kako se boriti protiv sistema? Pogotovo kada postoji toliko podjela, ateisti/vjernici, pa podjele po vjerama, staleži...
Pa u tome i jeste kvaka. Otkriti "toplu vodu". Ne kopirati druge. Treba biti inovativan.
Ja nemam taj kapacitet, ali cesto razmisljam kako. I mislim da time vise doprinosim nego kada bih izasao i spalio se. Nase drustvo je tako da bi se o meni pricalo 24 sata i "pojeo vuk magarca".
Protiv svakog sistema se moze boriti, samo treba proci odredjeno vrijeme dok se ne nakupi dovoljna kolicina volje, tad prestaju sve podjele osim one dvije, osnovne, ZA i PROTIV.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2869 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

zforumas wrote: Protiv svakog sistema se moze boriti, samo treba proci odredjeno vrijeme dok se ne nakupi dovoljna kolicina volje, tad prestaju sve podjele osim one dvije, osnovne, ZA i PROTIV.
Misliš kritična masa?
Evo već 20 godina čekamo. Očito još nismo dosegli dno dna.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#2870 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

Bloo wrote:
zforumas wrote: Protiv svakog sistema se moze boriti, samo treba proci odredjeno vrijeme dok se ne nakupi dovoljna kolicina volje, tad prestaju sve podjele osim one dvije, osnovne, ZA i PROTIV.
Misliš kritična masa?
Evo već 20 godina čekamo. Očito još nismo dosegli dno dna.
Pa ocito da je tako. Traje dugo ker postoji alternativa, svako malo jedan dio kriticne mase nadje drugo rjesenje (odlazak). Kada ostanu oni koji ne mogu otici sami protiv sistema, tad prednost dajem "borcima".
Ja nisam nasao nacin da se izborim i o vidim kao svoj poraz. Borio sam se 20 godina i nisam uspio. Da je bar moj stari to uradio '92. a ne primio geler i metak za penziju od 320 KM nakon 40 godina staza.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2871 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Nismo. Trenuno kopamo rupu u dnu, da sidjemo jos malo nize. Valjda cemo tako dok ne dodjemo do granitnog sloja kroz koji ne mozemo. I tu cemo se lagano ugasiti, k'o sibice...

A najinteresantnije u svemu tome je sto nas sve zajedno predvode - deklarisani vjernici. Aferim...
Last edited by Dozer on 23/06/2018 22:45, edited 1 time in total.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#2872 Re: Ateizam vs. Religija

Post by L u c i f e r »

.
Last edited by L u c i f e r on 23/06/2018 22:45, edited 1 time in total.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#2873 Re: Ateizam vs. Religija

Post by L u c i f e r »

MarlboroGold wrote:
cLo wrote:
славянин wrote: Siguran sam da ce on dekriptovati zastite i ukinuti ban :D
Image
:izet: :D
:lol:
:lol: :evil:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#2874 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

...
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#2875 Re: Ateizam vs. Religija

Post by belfy »

1. na temi Ateizam vs. Religija raspravljaju vjernici i nevjernici.

2. na istoj toj temi vjernici pricaju kako se treba zrtvovati u ovom zivotu za iduci
2.1. kazu nevjernici da ne treba

3. kaze nevjernik da je sasvim ok zrtvovati svoj zivot za tudji
3.1. kaze drugi nevjernik da ne treba

4. postavlja se hipoteza da se vise moze uraditi ziv, nego umrijeti hrabro
4.1. ne moze se zbog sistema, a i izbog podjela (ukljucujuci i vjerske)
4.2. treba biti inovativan, jer ako umres, a o tebi se poslije brzo razvodni prica onda to ne pije vode

mislim da treba secekati i misljenje nekog vjernika...
Locked