Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#1451 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Euridika »

Nurudin wrote:
Euridika wrote:
arzuhal wrote:Drugo je to što Nurudin s tesavufom, Kur'anom, ibn Arebijem ili Rumijem radi suštinski isto ono što Smrčak radi sa znanošću: pabirči i uzima neke dijelove kako bi njima objašnjavao i opravdavao neku navlastito svoju priču, stavove, mišljenje, uvjerenje i sl. Nemoj to brkat, bit ćeš nepravedna prema ibn Arebiju, kadasallahu sirrehu, i sličnim ljudima...
Meni zapravo ovo najviše smeta na čitavom ovom PDF (zapravo, na čitavom forumu). Jedni s jedne strane, drugi s druge, raspravljaju na istom nivou argumentacije, a jedini cilj im je nadglasati protivnika. Nemoguće je voditi diskusiju izvan ovih okvira: "il' si moj il' si neprijatelj". Najgore je biti ničiji, odnosno onaj u sredini... :zoka:
nemam ja taj problem, naprotiv , baš bih volio da se događa neka konstruktivna rasprava
ali to nije moguće, naročito sa vjernicima ove vrste. evo npr juče cijeli dan ja se trudim Gojenom kulturno odgovarati na pitanja
o svojim stavovima, razmišljanjima itd. čisto eto da se objasnimo svi , jer je lakše nekoga razumjeti nakon toga i voditi dijalog.
jutros dođem i vidim ga kako mi se obraća nešto podrugljivo i piše nešto što uopšte nisam rekao.
od cijele te moje pisanije njemu je bilo zanimljivo i valjda potrebno samo takve niske i bespotrebne poteze da povuče.
zašto bih ja dalje s njim razgovarao kao sa normalnim sugovornikom, nakon što je isto to ponovio bar 10 puta ?
Ja ne mogu govoriti u svačije ime, ali ću reći kako ja postupam u tim situacijama. Kad vidim da mi se neko obraća nekorektno, napravim odstupnicu, tj. ne reagujem namjerno odmah. Ne želim ulaziti u konflikte s drugima, to nije moj cilj na forumu, niti se inače želim raspravljati na nivou "ja mislim ovo, ti misliš ono". Svako ima pravo na svoj stav, opravdan ili ne.
Tek kad se dobro smirim, tad odgovorim u neutralnom tonu. Ili ne odgovorim ništa, posebno ne kad me neko počne direktno vrijeđati (to su ljudi koji mene ne poznaju, o meni donose sud na osnovu onog što pročitaju i shvate iz mojih komentara na forumu).
Vremenom, većina ljudi s kojima diskutujem shvati kakav je moj način komunikacije, pa ili prihvate da tako komuniciraju sa mnom ili me zaobilaze. Be the change you want to see in the world. :)
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#1452 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Euridika »

dadinjo33 wrote:
Euridika wrote:
Nurudin wrote:"nije to ibn Arebijevo nego Nurudinovo tumačenje".... i onda on krene tumačiti ibn Arebija.
pa to je opet tvoje tumačenje, nije to ibn Arebi nigdje napisao , osim ako ti ne misliš da si ti jedini mjerodavan
o tome dati sud i tumačiti, iako si se dokazano i više puta na tu temu muški obrukao.
naravno, šta te briga, samo nastaviš dalje kao Irsar ili Smrčak , tvrdoglavo mantrajući ono što uopšte nisi razumio.
sve te začkoljice, zarezi, finese, zagradice koje ti postavljaš , su u stvari samo način na koji ti sam sebe zavodiš i zajebavaš.
al ' šta te briga, kad može alah možeš i ti :lol:
A da iskopirate konkretan citat iz ibn Arebijevog djela i da nijedan ne tumači, već da ostavite svakom forumašu da po vlastitom shvatanju sam sebi protumači? Imamo valjda i mi ostali malo mozga. :-D
Da su tako sa mushafom uradili, hodza ne bi ni bilo.

Svakako, doduse, hodze i tvrde da ih nema, da u islamu nema klera. :lol:

Sta sad, ti sto slusaju i slijede hodzanska tumacenja implicitno nemaju mozga, tj. rentali su ga hodzama i cak placaju to rentanje. Ono "mozak na pašu"...ili su jedna pravila za razumijevanje Arebija, a druga za razumijevanje mushafa?

Ironiju na stranu, pitanje je ozbiljno.
Ako neko svjesno odluči da ne želi koristiti mozak i želi da mu drugi tumače nauku/religiju/whatever, to je njihova odluka. Ja je neću sporiti, iako se ne slažem s tim. Većina ljudi (masa) nažalost ne voli čitati ni novine ili časopise, a ne naučna ili filozofska djela.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#1453 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Euridika »

arzuhal wrote:
Euridika wrote: A da iskopirate konkretan citat iz ibn Arebijevog djela i da nijedan ne tumači, već da ostavite svakom forumašu da po vlastitom shvatanju sam sebi protumači? Imamo valjda i mi ostali malo mozga. :-D
Koji konkretni citat?
Ma ovo oko kamena, biljaka itd. Ako se tu radi o jednom odlomku/citatu, a ne sad o čitavom djelu. Ako je duži citat, možeš navesti samo izvor i link (ako slučajno ima gdje online izdanje).
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#1454 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Nurudin »

Euridika wrote: Ja ne mogu govoriti u svačije ime, ali ću reći kako ja postupam u tim situacijama. Kad vidim da mi se neko obraća nekorektno, napravim odstupnicu, tj. ne reagujem namjerno odmah. Ne želim ulaziti u konflikte s drugima, to nije moj cilj na forumu, niti se inače želim raspravljati na nivou "ja mislim ovo, ti misliš ono". Svako ima pravo na svoj stav, opravdan ili ne.
Tek kad se dobro smirim, tad odgovorim u neutralnom tonu. Ili ne odgovorim ništa, posebno ne kad me neko počne direktno vrijeđati (to su ljudi koji mene ne poznaju, o meni donose sud na osnovu onog što pročitaju i shvate iz mojih komentara na forumu).
Vremenom, većina ljudi s kojima diskutujem shvati kakav je moj način komunikacije, pa ili prihvate da tako komuniciraju sa mnom ili me zaobilaze. Be the change you want to see in the world. :)
sve si dobro rekla , naročito uvodnu rečenicu u kojem se ograđuješ da nije svako na istom stepenu iskušenja, rečeno jezikom vjernika.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1455 Re: Ateizam vs. Religija

Post by arzuhal »

Euridika wrote:
arzuhal wrote:
Euridika wrote: A da iskopirate konkretan citat iz ibn Arebijevog djela i da nijedan ne tumači, već da ostavite svakom forumašu da po vlastitom shvatanju sam sebi protumači? Imamo valjda i mi ostali malo mozga. :-D
Koji konkretni citat?
Ma ovo oko kamena, biljaka itd. Ako se tu radi o jednom odlomku/citatu, a ne sad o čitavom djelu. Ako je duži citat, možeš navesti samo izvor i link (ako slučajno ima gdje online izdanje).
Ne znam odakle je Nurudin uzeo, to neka on navede. Ja mogu navesti neke stvari o kojima sam pro/govorio, na tom tragu...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#1456 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Nurudin »

ne znaš odakle sam ja to uzeo, a znaš šta je pisac navodno htio da kaže ? :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1457 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Dozer wrote:....
aaaa jeli moguce ljudi, pa jeli ovo moguce :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1458 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Ocito je moguce. Ima li kakvog odgovora? :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1459 Re: -mod comment -

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote: ja se ne razbacivam sa slikama tek tako, kad ih postiram postiram ih sa svrhom, to su mi dokazi da nije samo rekla kazala price
Ako nesto tvrdim, onda potkrepljujem dokazima, je li ti smeta sto dokazujem stvari slikama??? :-)
Banned user for reason
Smrcak15


15 dana
komentarisanje rada moderacije
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1460 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

:sad:

Ne znam jel' mi vise zao Smrcka ili izbrisanih postova.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#1461 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

zforumas wrote::sad:

Ne znam jel' mi vise zao Smrcka ili izbrisanih postova.
Pssst shuti banovat ce te Diktatorka Bloo :mrgreen:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#1462 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

beni-bu-man wrote:
zforumas wrote::sad:

Ne znam jel' mi vise zao Smrcka ili izbrisanih postova.
Pssst shuti banovat ce te Diktatorka Bloo :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1463 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

zforumas wrote::sad:

Ne znam jel' mi vise zao Smrcka ili izbrisanih postova.
Kada moderatori izbrišu postove zbog kojih su nekoga banovali to otvara prostor sumnji da nisu pošteni. Nije dokaz, ali otvara mogućnost.

Nije ni moderatorima lako, često se mogu dogoditi diskusije koje same po sebi i ne moraju kršiti pravila foruma, ali su "politički nekorektne". Kada moderator kaže ne dozvoljavam da se spominje ovo ili ono u tom kontekstu. Ne kaže pravila ne dozvoljavaju, nego kaže ja ne dozvoljavam.

Zato meni nije žao ni Smrčka ni postova, neće mi biti žao ni mene kada me banuju. I, naravno, izbrišu ovaj post. Komentarisanje rada moderatora.

Žao mi je moderatora. Stara poslovica kaže, daj nekome vlast da vidiš kakav je. Ko zna, možda se i sami moderatori iznenade kada vide promjene na sebi uslovljene metamorfozom iz forumaša u moderatora.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1464 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Još kad bi Hakiz znao na šta se zforumaš referira bilo bi još tužnije.

Sve u svemu:
Tugy, plaky.

Ako smo svi završili sa lamentiranjem i komentarisanjem i izljevima emocija, da se vratimo u realnost.

:)
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1465 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

Bloo wrote:Još kad bi Hakiz znao na šta se zforumaš referira bilo bi još tužnije.

Sve u svemu:
Tugy, plaky.

Ako smo svi završili sa lamentiranjem i komentarisanjem i izljevima emocija, da se vratimo u realnost.

:)
Eh vidis Bloo, brisanje nekih postova nakon kojih cak nije bilo ni banovanja, je proizvelo ovu Hakizovu "zbunjenost".

Neise, mislio sam se nasaliti, nije mi bila namjera da komentarisem bilo ciji rad. Na kraju krajeva, svi smo ovdje dobrovoljno (barem je tako na papiru, ima i onih koji su tu po sluzbenoj duznosti) tako da ovo ne shvatam previse ozbiljno, prihvatim stanje kakvo jeste. Ukoliko mi se ne svidja, uvijek postoji alternativna opcija ili bar klinika za odvikavanje. :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1466 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:
Connaisseur Karlin wrote: postoje ogranicenja i nesavresnosti, od kosmosa, Plenate Zemlje, ljudi su nesavresne biloloske i psiholoske strukture :)
Cek, cek... Kako je to moguce ako nas je bog stvorio po svom liku, a "znamo" da je bog savrsen, nepogrijesiv, pravedan, posten, svemocan, sveznajuci i sve ostalo "sve" i "naj"?
Kako onda mi, njegova vrhunska kreacija, ispadosmo ovako naopaki? Valjda je to zbog nase "slobodne volje", a koju nam takodjer on dade, i to s ciljem da njemu dokazemo da smo zasluzni da odemo u raj/dzennet. Ili pakao/dzehennem ako nismo zasluzili... :D

I onda tu upadosmo u kauzalnu petlju...Gordijev cvor iz kojeg nema izlaza :D
to nitko ne zna, a ti koristis izvore koji nemaju dokze da su vidjeli Boga i plili kafu sa njim :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1467 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
Idemedosumom wrote:Svako svoje mahane i hrđava djela mora nečim opravdati. Lakše se diše, ljepše se spava :thumbup:
:thumbup: Uvijek! Pedofil kaze kaze da se ne moze suzdrzati, serijski ubica da mu glasovi govore da ubije ... stravicna ljudska reakcija da opravda sve svoje postupke. Valjda nagon za dusevnim/mentalnim opstankom? Moze li covjek zivjeti znajuci da mu savjest nije cista?
aha, slobodna volja :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1468 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Connaisseur Karlin wrote: to nitko ne zna, a ti koristis izvore koji nemaju dokze da su vidjeli Boga i plili kafu sa njim :)
Pa...zar izvori religija nisu svete/vjerske knjige, koje napisase/diktirase boziji poslanici, a kojima se direktno bog obracao? :?

Sad...da li su ti silni poslanici, ili bar jedan od spominjanih 124.000 s bogom pio kafu i vidjeo ga, to ne znamo :D
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1469 Re: Ateizam vs. Religija

Post by HardcoreMX »

u poznatoj v. narodnoj poslovici bi rekli da je polozaj vlast vrlo nezahvalan polozaj..upuceni bi rekli da imaret u vecini slucajeva vodi u propast, zulum je teska tmina na Sudnjem danu..a neki nece da vide kako i ban ima svoju simboliku...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1470 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:
Connaisseur Karlin wrote: to nitko ne zna, a ti koristis izvore koji nemaju dokze da su vidjeli Boga i plili kafu sa njim :)
Pa...zar izvori religija nisu svete/vjerske knjige, koje napisase/diktirase boziji poslanici, a kojima se direktno bog obracao? :?

Sad...da li su ti silni poslanici, ili bar jedan od spominjanih 124.000 s bogom pio kafu i vidjeo ga, to ne znamo :D
izvori religija jesu knjige, ali ne i Bog :D

Bog se nije nikome direktno obracao, gdje si to procitao :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1471 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Connaisseur Karlin »

HardcoreMX wrote:u poznatoj v. narodnoj poslovici bi rekli da je polozaj vlast vrlo nezahvalan polozaj..upuceni bi rekli da imaret u vecini slucajeva vodi u propast, zulum je teska tmina na Sudnjem danu..a neki nece da vide kako i ban ima svoju simboliku...
slobodna volja je Boziji blagoslov :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1472 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Connaisseur Karlin wrote: izvori religija jesu knjige, ali ne i Bog :D

Bog se nije nikome direktno obracao, gdje si to procitao :lol:
:shock:
Bog se nije obracao Muhammedu?!
Mojsiju?
Mislim...bar se tako tvrdi u knjigama :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1473 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:
Connaisseur Karlin wrote: izvori religija jesu knjige, ali ne i Bog :D

Bog se nije nikome direktno obracao, gdje si to procitao :lol:
:shock:
Bog se nije obracao Muhammedu?!
Mojsiju?
pa nije direktno :D u tome i jeste fazon, niko nije vidio i cuo Boga istovremeno :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1474 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

Nego kako im se obracao, to indirektno...? Preko andjela/meleka? Na to mislis?

A ko ga jeste vidio, a ko cuo? :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1475 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:Nego kako im se obracao, to indirektno...? Preko andjela/meleka? Na to mislis?

A ko ga jeste vidio, a ko cuo? :D
pa nije nitko :-D
Locked