Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11776 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

I trollanje treba učiti.
User avatar
geralt
Posts: 5201
Joined: 14/09/2017 12:45

#11777 Re: Ateizam vs. Religija

Post by geralt »

allem_77 wrote:Šta spriječava inteligentnog ateistu, koji ima mala primanja, a plus radi posao koji mrzi, da se ne počne baviti unosnijim poslom? Pa i onim poslom koji je protuzakonit?
Da ne bih bio pogrešno shvaćen, ne nagovaram, niti podstičem nekoga na mutne radnje, :D samo sam radoznao.
Da li je to strah od zakona, kućni odgoj ili nešto treće?

Pitanje je iz filma, uhvati me ako možeš.
Tvrdis li da medju kriminalcima nema iskrenih vjernika?

Edit: Nasao sam dobar link na tu temu sa statistikom americkih zatvora: https://fivethirtyeight.com/features/ar ... -atheists/

Image
Last edited by geralt on 24/06/2019 15:14, edited 1 time in total.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#11778 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Bloo wrote: Pa šta onda radiš na ovoj temi?
Kliknem povremeno da vidim šta se dešava i vidim Smrle prošao kao Batinić. :mrgreen: Zato prokomentarisah da kako Batiniću ni Smrletu nije to neka šteta. Ja sam se svojevremeno naradio i dosta od mene. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11779 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

vatrogasac wrote:
Bloo wrote: Pa šta onda radiš na ovoj temi?
Kliknem povremeno da vidim šta se dešava i vidim Smrle prošao kao Batinić. :mrgreen: Zato prokomentarisah da kako Batiniću ni Smrletu nije to neka šteta. Ja sam se svojevremeno naradio i dosta od mene. :D
Dobro je Mamiću :mrgreen:

Tvoj izbor.
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#11780 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Sara03 »

Ne zanima ga, a svojevremeno pisao sa dva profila ovdje. Kiblo mila...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#11781 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Sara03 wrote:Ne zanima ga, a svojevremeno pisao sa dva profila ovdje. Kiblo mila...
A u taj vakat bilo je čak tri. U tom već prošlom vremenu. Nasa mi obrisala onaj najstariji. Ali nisam nikada istovremeno nego me nema par godina pa naletim pa onda se ispišem za sve to što sam bio odsutan pa opet odem. Forumi nemaju danas više taj značaj kao nekada pored toliko društvenih mreža gdje se vode žešće bitke.

Sada kada odavno nema mene, a više nema ni Smrleta....bit će zanimljivije pratiti raspravu i sučeljavanja. :mrgreen:
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#11782 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Sara03 »

Ma neka te ba, možda ispraviš što je Smrle napravio. :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#11783 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zagortenej »

Mnogi Arapi tvrde da nisu religiozni, manjina odobrava i homoseksualne veze
Od 2013. godine broj ljudi u regionu koji se identificiraju kao "nereligiozni" porastao je s osam na 13 posto. Porast je najveći kod ljudi mlađih od 30 godina, među kojima se čak 18 posto izjašnjava nereligioznim. Samo je Jemen imao pad u ovoj kategoriji, prenosi BBC.
https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /190624034
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#11784 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

Što slobodniji narod to manje religije u društvu, čak i one normativne gdje se ljudi izjašnjavaju kao vjernici ali ne praktikuju.
Što je ujedno i čudan stav, vjeruješ da ima bog koji će ti suditi al ko nije ti bitno...
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#11785 Re: Ateizam vs. Religija

Post by allem_77 »

geralt wrote:
allem_77 wrote:Šta spriječava inteligentnog ateistu, koji ima mala primanja, a plus radi posao koji mrzi, da se ne počne baviti unosnijim poslom? Pa i onim poslom koji je protuzakonit?
Da ne bih bio pogrešno shvaćen, ne nagovaram, niti podstičem nekoga na mutne radnje, :D samo sam radoznao.
Da li je to strah od zakona, kućni odgoj ili nešto treće?

Pitanje je iz filma, uhvati me ako možeš.
Tvrdis li da medju kriminalcima nema iskrenih vjernika?

Edit: Nasao sam dobar link na tu temu sa statistikom americkih zatvora: https://fivethirtyeight.com/features/ar ... -atheists/

Image
Ništa ja ne tvrdim. Ja samo pitao? :D
A što se tiče statistike i zatvora, to je posebno pitanje? Sve zavisi od države do države. Na primjer, nama su nametnuli Evropska zatvorska pravila. Tako da jedan sedamnaestogodišnjak može poubijati sve ljude na planeti, osim sebe i sudije. U tom slučaju sudija ga ne može osuditi duže od deset godina zatvora. :D
Gdje je tu pravda? Drugi primjer, ako je čovjek bolestan, te nabavi ulje od kanabisa, bez obzira bio vjernik ili ateista, ako ga policija uhvati, i on će završiti u zatvoru.
Ima toga još...
Uglavnom, neko želi da se prikaže kao human, moralan.. preko tuđih leđa, odnosno svih nas, poreskih obveznika.
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#11786 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Sara03 »

allem_77 wrote:Na primjer, nama su nametnuli Evropska zatvorska pravila. Tako da jedan sedamnaestogodišnjak može poubijati sve ljude na planeti, osim sebe i sudije. U tom slučaju sudija ga ne može osuditi duže od deset godina zatvora. :D
:facepalm:
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#11787 Re: Ateizam vs. Religija

Post by oaza85 »

Sara03 wrote:
allem_77 wrote:Na primjer, nama su nametnuli Evropska zatvorska pravila. Tako da jedan sedamnaestogodišnjak može poubijati sve ljude na planeti, osim sebe i sudije. U tom slučaju sudija ga ne može osuditi duže od deset godina zatvora. :D
:facepalm:
Image
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11788 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

3 puta sam pročitao taj dio... i opet wtf :facepalm:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#11789 Re: Ateizam vs. Religija

Post by allem_77 »

Sara03 wrote:
allem_77 wrote:Na primjer, nama su nametnuli Evropska zatvorska pravila. Tako da jedan sedamnaestogodišnjak može poubijati sve ljude na planeti, osim sebe i sudije. U tom slučaju sudija ga ne može osuditi duže od deset godina zatvora. :D
:facepalm:
Član 51.

ZAKON O ZAŠTITI I POSTUPANJU SA DJECOM I MALOLJETNICIMA U KRIVIČNOM POSTUPKU «Službene novine Federacije BiH», broj 7/14 /29.1.2014./

Mislim da je izašao novi zakon, gdje su još bolje zaštićeni. :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11790 Re: Ateizam vs. Religija

Post by arzuhal »

geralt wrote:Image
U, kako je ovo odlično, podsjeti me na poglavlje u nekoj Renanovoj knjizi: "Američki Indijanci i muslimani - pomagači Antihrista".
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11791 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Ode Smrcak, dode arzuhal....

Coincidence?

I think not!
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#11792 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Sara03 »

allem_77 wrote:
Sara03 wrote:
allem_77 wrote:Na primjer, nama su nametnuli Evropska zatvorska pravila. Tako da jedan sedamnaestogodišnjak može poubijati sve ljude na planeti, osim sebe i sudije. U tom slučaju sudija ga ne može osuditi duže od deset godina zatvora. :D
:facepalm:
Član 51.

ZAKON O ZAŠTITI I POSTUPANJU SA DJECOM I MALOLJETNICIMA U KRIVIČNOM POSTUPKU «Službene novine Federacije BiH», broj 7/14 /29.1.2014./

Mislim da je izašao novi zakon, gdje su još bolje zaštićeni. :D
Kolega, ne znam ko te je slagao, ali Europska zatvorska pravila nemaju apsolutno ikakve veze sa odmjeravanjem kazne zatvora, već sa izvršavanjem iste, te se uglavnom odnose na poboljšanje prava i uslova boravka zatvorenika na izdržavanju kazne zatvora u zavodskoj ustanovi.

A što se tiče tzv. zaštićenosti maloljetnika, postoje i te kako opravdani razlozi zašto se na njih primjenjuje poseban krivičnopravni status, a ne onaj koji se odnosi na punoljetne učinioce krivičnih djela. Prvenstveno se tiče specifičnog uzrasta i svega što isti povlači, poput biopsihičkog razvoja, stepena intelektualne, emocionalne i socijalne zrelosti i slično. U prijevodu, ista osnova koja postoji i kod uslovljavanja određenog uzrasta radi ostvarivanja pojedinih prava, poput stupanja u brak, upravljanja motornim vozilom... Lokanja i tako dalje. :D

Capisci?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#11793 Re: Ateizam vs. Religija

Post by allem_77 »

Sara03 wrote: Kolega, ne znam ko te je slagao, ali Europska zatvorska pravila nemaju apsolutno ikakve veze sa odmjeravanjem kazne zatvora, već sa izvršavanjem iste, te se uglavnom odnose na poboljšanje prava i uslova boravka zatvorenika na izdržavanju kazne zatvora u zavodskoj ustanovi.


Capisci?
Lijepo objašnjeno. I u teoriji Europska zatvorska pravila ne bi trebala da imaju veze sa odmjeravanjem kazne?

Ali, objasni mi primjer koji ću navesti, a tiču se zakona i EU pravila.
Zamisli maloljetnika, koji usmrti sve u zatvoru, od osoblja do drugih maloljetnika koji izdržavaju kaznu. On i dalje ne može biti osuđen na duže od deset godina. Čak ni u samicu ne može biti izdvojen. Jer su mu EU pravila omogućila bolje uslove, a on te pogodnosti zloupotrijebio.

I ja nisam nikakav pravnik, jedva srednju završio. :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#11794 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zagortenej »

Bloo wrote:Ode Smrcak, dode arzuhal....

Coincidence?

I think not!
Da nije obrnuto, ode arzuhal, ode i smrcak.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11795 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

allem_77 wrote:
Sara03 wrote: Kolega, ne znam ko te je slagao, ali Europska zatvorska pravila nemaju apsolutno ikakve veze sa odmjeravanjem kazne zatvora, već sa izvršavanjem iste, te se uglavnom odnose na poboljšanje prava i uslova boravka zatvorenika na izdržavanju kazne zatvora u zavodskoj ustanovi.


Capisci?
Lijepo objašnjeno. I u teoriji Europska zatvorska pravila ne bi trebala da imaju veze sa odmjeravanjem kazne?

Ali, objasni mi primjer koji ću navesti, a tiču se zakona i EU pravila.
Zamisli maloljetnika, koji usmrti sve u zatvoru, od osoblja do drugih maloljetnika koji izdržavaju kaznu. On i dalje ne može biti osuđen na duže od deset godina. Čak ni u samicu ne može biti izdvojen. Jer su mu EU pravila omogućila bolje uslove, a on te pogodnosti zloupotrijebio.

I ja nisam nikakav pravnik, jedva srednju završio. :D
Mislim da imas super ideju za jedan film sa Plisskenom...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11796 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

zagortenej wrote:
Bloo wrote:Ode Smrcak, dode arzuhal....

Coincidence?

I think not!
Da nije obrnuto, ode arzuhal, ode i smrcak.
Not really, moj najdrazi dobacivacu iz pozadine.

But nice try. :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11797 Re: Ateizam vs. Religija

Post by arzuhal »

Bloo wrote:Ode Smrcak, dode arzuhal....

Coincidence?

I think not!
You know nothing Danny Targaryen.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11798 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:Ode Smrcak, dode arzuhal....

Coincidence?

I think not!
You know nothing Danny Targaryen.
Mislim da smo se dogovorili...
Ja sam the Imp, ti si Varys.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11799 Re: Ateizam vs. Religija

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:
Bloo wrote:Ode Smrcak, dode arzuhal....

Coincidence?

I think not!
You know nothing Danny Targaryen.
Mislim da smo se dogovorili...
Ja sam the Imp, ti si Varys.
Dijeliš uloge ko ni sebi ni svom :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11800 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Dr Who i the Master...?
Deckard i Roy?

Endless possibilities.

Jest da zagines uglavnom u svakoj kombinaciji... :mrgreen:
Locked