Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9626 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Oceraste nakog smrleta a zaebaete s ovom prculadijom...
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#9627 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tlr »

...
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#9628 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sekerbay »

TLR wrote:...
Ovim si opiso vaše životarenje brez nas 8)
Da nas nema, ugasili bi temu i to najkasnije za hevtu.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9629 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Ono što ne razlikuje vjernika od ateiste zbog različitosti i suprotstavljenosti njihova ne/vjerovanja, a zbližava ih i čini ih jednakim je onaj isti tamni dio ljudske duše koji uvijek najprije hoće sama sebe pa onda sve drugo, koji povezuje i vjernika i nevjernika.

Tako se i dolazi do taštine kao temelja na kojoj se gradi kula rasprave sva izgrađena od sujeta, samoljublja, sarkazma i cinizma upregnutog u isticanje ega, ponižavanjem drugog i drukčijeg, itd. Što bi rekli @harač i @irac, parafraziram: pošteniji je onaj koji otvoreno kaže da želi da sebe istakne, svoje znanje i ispravnost svoje odluke (smišljene i odlučene svojom sviješću i svojom voljom - uvijek "svojom") nego onaj koji tvrdi kako to sve radi zarad istine same, istine kao takve, odnosno želeći da sruši laž i lažne konstrukcije...

Kada bi se mogla održati ona idealna, zamišljena, knjiška, teoretska rasprava utemeljena na: važno mi je doći do istine, nebitno je da li se ona nalazi u mojim ili argumentima mog oponenta, dobili bismo Platonove dijaloge valjda ili nešto slično :mrgreen:

Ljudi, jamačno, više uživaju u raspravi kao formi koja im pruža mogućnost šukanja i zajebancije, isticanja svog znanja i upućenosti u stvar (svejedno da li je istina ili ne), odnosno ukazivanju na glupavost i pokvarenost oponenta.

I sva pitanja i zapitanost dolazi odatle: koliko sam spreman da ističem sebe a ponižavam drugog. Vrlo jednostavno.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#9630 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by shmizlica »

džaba krečiš arzo :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9631 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

:lol:

Znam, al' mi ne uzima puno vremena... :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9632 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Eh, Arzo-aga... To je sve ljudska priroda, a nema tu ni religija bar previse uticaja.
Evo, vidis ovog @sekera... On je navodno vjernik, a nije se na temi nikada pojavio cinicniji, sarkasticniji, ali ni egoisticniji ucesnik :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9633 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Dozer wrote:Eh, Arzo-aga... To je sve ljudska priroda, a nema tu ni religija bar previse uticaja.
Evo, vidis ovog @sekera... On je navodno vjernik, a nije se na temi nikada pojavio cinicniji, sarkasticniji, ali ni egoisticniji ucesnik :D
Ja ba...On, "navodni vjernik" i "nikada ciničniji, sarkastičniji i egoističniji učesnik" uz'o pa ljude etiketira :lol: :mrgreen:

Nema ba nas niđe vakih :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9634 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Pa i rekao sam "navodno vjernik" upravo radi njegovog nacina komunikacije, koji je nadasve sarkastican i cinican, i vise nego jasno odaje vrlo nafuranu osobu. A svako nafuran je, po defaultu, i veliki egoista.

Ne radi se ovdje o etiketiranju, nego o nacinu komunikacije.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9635 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

Al vidiš ti, rezonovanja, ako se neko izjasni kao vjernik, ne smije imati mana, koje nevjernici smiju imati :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9636 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Pa, ovih nabrojanih - ne smije.
Brani mu ih knjiga, zar ne? :D

Ako ih ima, i jos ako ih je svjestan, onda je licemjerni vjernik ili nije vjernik uopste :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9637 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Dozer wrote:Pa, ovih nabrojanih - ne smije.
Brani mu ih knjiga, zar ne? :D

Ako ih ima, i jos ako ih je svjestan, onda je licemjerni vjernik ili nije vjernik uopste :D
U tebe jasno i odjelito orvelovski: il' je crno il' je bijelo, nema čak ni mrve sivila jugoslavenskog soc-samoupravljanja :mrgreen:

Kur'an nije takav, on uči ljude da ih ima nijansi bezbrojnih...
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9638 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

Dozer wrote:Pa, ovih nabrojanih - ne smije.
Brani mu ih knjiga, zar ne? :D

Ako ih ima, i jos ako ih je svjestan, onda je licemjerni vjernik ili nije vjernik uopste :D
Tebi je, nadam se, jasnop, da su i vjernici ljudi od krvi i mesa, a ne anđeli? :D
Naravno da ima mane, i te nabrojane pa i gore, svaki vjernik, ali se trudi biti bolji, i čovjek i vjernik, bar bi trebalo tako biti.
Ti misliš da, da nema Knjige, vjernici bi bili ... šta? Ubice, lopovi...? A za razliku od njih atesti se trude biti dobri ljudi i bez Knjige?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9639 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Zejnep wrote:
Dozer wrote:Pa, ovih nabrojanih - ne smije.
Brani mu ih knjiga, zar ne? :D

Ako ih ima, i jos ako ih je svjestan, onda je licemjerni vjernik ili nije vjernik uopste :D
Tebi je, nadam se, jasnop, da su i vjernici ljudi od krvi i mesa, a ne anđeli? :D
Naravno da ima mane, i te nabrojane pa i gore, svaki vjernik, ali se trudi biti bolji, i čovjek i vjernik, bar bi trebalo tako biti.
Ti misliš da, da nema Knjige, vjernici bi bili ... šta? Ubice, lopovi...? A za razliku od njih atesti se trude biti dobri ljudi i bez Knjige?
To su i sa knjigom---- ISIL i oni vjeruju i za njih nema vecih vjernika, zato nemeres to tako tumaciti.

Ima i Ateista svakakvih......
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#9640 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by shmizlica »

Zejnep wrote:
Ti misliš da, da nema Knjige, vjernici bi bili ... šta? Ubice, lopovi...?
ne.....još gore......bili bi ateisti :shock: :D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9641 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

beni-bu-man wrote:
Zejnep wrote:
Dozer wrote:Pa, ovih nabrojanih - ne smije.
Brani mu ih knjiga, zar ne? :D

Ako ih ima, i jos ako ih je svjestan, onda je licemjerni vjernik ili nije vjernik uopste :D
Tebi je, nadam se, jasnop, da su i vjernici ljudi od krvi i mesa, a ne anđeli? :D
Naravno da ima mane, i te nabrojane pa i gore, svaki vjernik, ali se trudi biti bolji, i čovjek i vjernik, bar bi trebalo tako biti.
Ti misliš da, da nema Knjige, vjernici bi bili ... šta? Ubice, lopovi...? A za razliku od njih atesti se trude biti dobri ljudi i bez Knjige?
To su i sa knjigom---- ISIL i oni vjeruju i za njih nema vecih vjernika, zato nemeres to tako tumaciti.

Ima i Ateista svakakvih......
E jesi našo primjer vjernika :-) ... s tim da oni to uopšte nisu :mrgreen: realno...možeš ti misliti za sebe da si Djeda Mraz ali svijet zna da nisi :mrgreen:
Ovdje pričamo o svakodnevnim vjernicima, ovi ISIL-ovci su za izučavanja i veze nemaju sa vjerom koja postoji 1438 godina a koju oni tek odnedavno tumače kako oni misle da treba.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9642 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Zejnep wrote:
Tebi je, nadam se, jasnop, da su i vjernici ljudi od krvi i mesa, a ne anđeli? :D
Naravno da ima mane, i te nabrojane pa i gore, svaki vjernik, ali se trudi biti bolji, i čovjek i vjernik, bar bi trebalo tako biti.
Ti misliš da, da nema Knjige, vjernici bi bili ... šta? Ubice, lopovi...? A za razliku od njih atesti se trude biti dobri ljudi i bez Knjige?
E, to je taj matrix Zejno :)

Upravo vjernici ovo ovako tvrde. Bar ovi ovdje na ovoj temi. A mene zivot odavno naucio da to nema ama bas nikakve veze jedno s drugim. Zar nije dovoljno pogledati samo domacu politicku scenu i da sve bude jasno k'o dan? :D

S druge strane, vjernici ovdje, pogotovo ovi "moderni", ili ti novokomponovani (citaj: poslijeratni), misle da su ateisti nekakvi da-te-bog-sacuva likovi, sve najgore. A ni to nije tako.
Pocecu od sebe samog - u zivotu nikoga nisam prevario ni za zvaku, niti sam ikada razmisljao da ikoga prevarim za bilo sta. Kome mogu pomoci na bilo koji nacin - pomognem. Kome ne mogu, sigurno mu necu ni odmoci. A zadrti sam ateista.
I poznajem jos gomilu istih kao ja. Tacnije, vecina raje su mi ateisti (vecina nas ima preko 40 kuka), a niko nije ni kriminalac, ni lopov, ni prevarant.

S druge strane, i vidim oko sebe, a i licno poznajem kamaru tzv. vjernika, koje ces ti nazvati "vjernici s manama", a ja "licemjerni vjernici" ili "tzv. vjernici", koji se upiru da budu sto pravovjerniji, zaklinju se u Allaha, idu na dzume, vaze o svemu i svacemu kao "ispravnome", a onda se hladno oblocu, prevare zenu/muza, na kasi u prodavnici hladno odnesu 2-3-5 KM kasirki koja se izradila u brojanju i vratila vise nego je trebala (i onda izadju i smijulje se, a kasnije pricaju o tome u stilu "glupaca se izradila", uz nezaobilazno "Allaha mi". Vlatitim ocima i usima gledao i slusao :roll: ), itd..

Da skratim - svi smo mi zapravo ista govna, samo se kroz kojekakve stvari zelimo prikazati boljima, ili gorima, nego to zaista jesmo. Ljudska priroda je kakva jeste, a sve ostalo je totalno individualno i zavisi iskljucivo od svacijeg pojedinacnog uma.
Ni vjera ni nevjera s tim nemaju nista.
Na kraju krajeva, i vjera i nevjera su samo i jedino - stanje naseg uma.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9643 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

Ne znam stvarno s kim se ti družiš i u kakvom krugu ljudi krećeš ali za mene je vjera/nevjera privatna stvar. Moja najbolja prijateljica je ateista. Možda smo za ovih 17 godina druženja dva tri puta na tu temu došle, onako iz radoznalosti. To što se vjera na našim prostorima zloupotrebljava niti je do vjere niti je do svih vjernika. Jednostavno, to su izrodi koji bi vjerovatno, kako koriste vjeru, koristili i mater rođenu da bi došli do nečeg i koji su prije svega loši ljudi. Kakvi su vjernici nije moje da sudim. Ali nije u redu ni da se zbog takvih sudi svim vjernicima koji poštuju sve ovozemaljske zakone kao i one Božije.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9644 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Pa upravo ti to i govorim :D
A, ja ti imam i prijatelja pravih pravcatih vjernika. Vjerovala ili ne, sad da ih pitas za mene, svi ce ti reci isto - da sam zadrti ateista, ali da me ne bi dali ni za sta na svijetu i da im je najdraze sa mnom sjediti i pricati upravo jer nemam granica i slobodno i otvoreno pricam o svemu.
A nismo jednom nadugo i nasiroko pricali o svemu ovome, pri cemu sam ponekad ja cak bio sam medju njima :D
I nikad se nije desila ni rasprava, a kamoli svadja na ovu temu. Cak znaju i nazvati da pitaju za neki savjet, jer znaju da sam prosao sito i reseto, i probao sve i svasta u zivotu. Vjerovatno i masu stvari s kojima se vecina ljudi nece sresti ni za 3 zivota...

To je naprosto tako jer ja apsolutno prihvatam svacije opredjeljenje, pa ma kakvo da je. Neka opredjeljenja mozda ne opravdavam, i ako znam da su pogresna i da vode u sranje pokusacu to promijeniti i pomoci na sve raspolozive nacine (tipa narkomanije ili alkoholizma, a imam i imao sam i takvih drugova, jbg...ko nije...), ali za bezopasna uvjerenja poput religije ne pada mi na pamet da nekoga ubjedjujem da grijesi ili bilo sta slicno.
Ali, to niposto ne znaci da se o tome ne moze diskutovati. Za mene to nisu tabu teme. Tacnije, za mene ne postoje tabu teme.
Last edited by Dozer on 12/12/2017 13:10, edited 2 times in total.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#9645 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by irac300 »

Zejnep wrote:Ne znam stvarno s kim se ti družiš i u kakvom krugu ljudi krećeš ali za mene je vjera/nevjera privatna stvar. Moja najbolja prijateljica je ateista. Možda smo za ovih 17 godina druženja dva tri puta na tu temu došle, onako iz radoznalosti. To što se vjera na našim prostorima zloupotrebljava niti je do vjere niti je do svih vjernika. Jednostavno, to su izrodi koji bi vjerovatno, kako koriste vjeru, koristili i mater rođenu da bi došli do nečeg i koji su prije svega loši ljudi. Kakvi su vjernici nije moje da sudim. Ali nije u redu ni da se zbog takvih sudi svim vjernicima koji poštuju sve ovozemaljske zakone kao i one Božije.
A šta kad bih ti rek'o, da je meni jedan od najboljih jarana hafiz? :D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9646 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

Dozer wrote:Pa upravo ti to i govorim :D
Pa šta sad? Đe problem? S tobom se ni posvađati čovjek ne može :lol: :mrgreen:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9647 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

irac300 wrote:
Zejnep wrote:Ne znam stvarno s kim se ti družiš i u kakvom krugu ljudi krećeš ali za mene je vjera/nevjera privatna stvar. Moja najbolja prijateljica je ateista. Možda smo za ovih 17 godina druženja dva tri puta na tu temu došle, onako iz radoznalosti. To što se vjera na našim prostorima zloupotrebljava niti je do vjere niti je do svih vjernika. Jednostavno, to su izrodi koji bi vjerovatno, kako koriste vjeru, koristili i mater rođenu da bi došli do nečeg i koji su prije svega loši ljudi. Kakvi su vjernici nije moje da sudim. Ali nije u redu ni da se zbog takvih sudi svim vjernicima koji poštuju sve ovozemaljske zakone kao i one Božije.
A šta kad bih ti rek'o, da je meni jedan od najboljih jarana hafiz? :D
Ne bih ti vjerovala, mada ti ne piješ, pa ima logike :lol: :mrgreen:

Šalim se, bitno je da ti je dobar jaran :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#9648 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by irac300 »

Zejnep wrote:
irac300 wrote:
Zejnep wrote:Ne znam stvarno s kim se ti družiš i u kakvom krugu ljudi krećeš ali za mene je vjera/nevjera privatna stvar. Moja najbolja prijateljica je ateista. Možda smo za ovih 17 godina druženja dva tri puta na tu temu došle, onako iz radoznalosti. To što se vjera na našim prostorima zloupotrebljava niti je do vjere niti je do svih vjernika. Jednostavno, to su izrodi koji bi vjerovatno, kako koriste vjeru, koristili i mater rođenu da bi došli do nečeg i koji su prije svega loši ljudi. Kakvi su vjernici nije moje da sudim. Ali nije u redu ni da se zbog takvih sudi svim vjernicima koji poštuju sve ovozemaljske zakone kao i one Božije.
A šta kad bih ti rek'o, da je meni jedan od najboljih jarana hafiz? :D
Ne bih ti vjerovala, mada ti ne piješ, pa ima logike :lol: :mrgreen:
E pa vjeruj. :D Istina je. On svoj svjetonazor, ja svoj, al' po pitanju sporta smo k'o jedan. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9649 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Zejnep wrote:
Dozer wrote:Pa upravo ti to i govorim :D
Pa šta sad? Đe problem? S tobom se ni posvađati čovjek ne može :lol: :mrgreen:
Pa ne mozes se posvadjati sa mnom upravo radi ovoga gore sto ti rekoh :D
Tacnije - mozemo se posvadjati, ali za to bi zaista trebala biti pravi zadrti uvredljivi kloc :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9650 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Dozer wrote: To je naprosto tako jer ja apsolutno prihvatam svacije opredjeljenje, pa ma kakvo da je. Neka opredjeljenja mozda ne opravdavam, i ako znam da su pogresna i da vode u sranje pokusacu to promijeniti i pomoci na sve raspolozive nacine (tipa narkomanije ili alkoholizma, a imam i imao sam i takvih drugova, jbg...ko nije...), ali za bezopasna uvjerenja poput religije ne pada mi na pamet da nekoga ubjedjujem da grijesi ili bilo sta slicno.
Ali, to niposto ne znaci da se o tome ne moze diskutovati. Za mene to nisu tabu teme. Tacnije, za mene ne postoje tabu teme.
Sto posto tako i treba biti, samo što se to kod nas (veoma često ili najčešće) od besopasne diskusije pretvori očas posla u šukanja, ponižavanja, etiketiranja i sl. A to onda govori o nama kakvi smo kao ljudi, kakvog smo odgoja, kakvih vrijednosti, od čega smo sazdani, itd.

I ne treba da bude tabu tema.
Post Reply