Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#9551 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

aurora313 wrote:
Edouard wrote:Zoro, na studiju sam pored ostalih fizika čitav jedan semestar imao posebno kvantnu, a jedan nuklearnu fiziku, pa nisam u tome ono, što bi se reklo, kao pao s kruške i da me podučavaju wiki fizičari.
E pa nemoj se samo time hvaliti, nego uvijek malo pročačkaj. Nisam do toga dolazio preko Wiki kako kažeš, nego čitajući i kopajući svuda, a posebno slušajući predavanja na YouTube.

Naravno da je Lemaitre nešto ‘skontao‘ oko praska, ali vidim da bi ti dobio groznicu da nisi spomenuo da je on bio i sveštenik. Srećom, nije otišao naučno tako daleko pa da otkrije nešto opasnije, što ga je moglo koštati mantije i koječega. Ali ti prećera sa ...I CMB o kojem govoriš, opažanje je, potvrda, dokaz valjanosti Lemaitre-ove dotada hipoteze o nastanku svemira, koja po tome postaje važeća teorija, ali oprašta ti se... neiskustvo.

Jeste, Arno Penzias. Ali kada si u penziji kao ja, onda penzija/Penzias se lako pomiješaju. :D


Još ako penzija nije neka, onda se ništa ne zamjera.
Ma šta nešto ‘skontao‘ oko praska, Lemaitre je korigirao i samog Einsteina oko njegove kozmološke konstante koju je bio nepotrebno uveo.
A štaš, moro sam i spomenuti da je Lemaitre bio svećenik jer mnogi ateisti vjeruju da se ne može biti vjernik i pravi naučnik.
Ali ti prećera sa ...I CMB o kojem govoriš, opažanje je, potvrda, dokaz valjanosti Lemaitre-ove dotada hipoteze o nastanku svemira, koja po tome postaje važeća teorija, ali oprašta ti se... neiskustvo.
Zoro, nema se šta oprostiti. Teorija velikog praska potvrđena je mnogim opažanjima a među njima najvažniji su:
Širenje svemira
Količina lakih elemenata (H, He, Li) u svemiru
Kozmičko pozadinsko zračenje CMB
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#9552 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zaitsev »

Smrcak15 wrote: :lol:
drugim rijecima
hvata ti boze sto si me ucinio da nevjerujem u tebe, paradox teski, toliko velik, i tezak da bi se zemlja zatresla ili stvrila crna rupa na forumu i sviju nas progutala :lol:
Nemoguće, fakat nemoguće da nisi skontao čovjekovu ironiju...
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#9553 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by SamoVasGledam »

Smrcak15 wrote:za postojanje inteligente ruke se nemoze reci da nema nikakvih dokaza
Ne možeš reći da ni da ima dokaza, već u najboljem slučaju naznaka. Kao što ti navodiš te ''dokaze'' za inteligentni dizajn isto tako ja mogu navesti i masu za ne baš tako inteligentni dizajn, a čim ja mogu navesti te primere to znači da automatski pobijam tvoju tezu, jer ne možeš biti malo ili 99% savršen. Ili si savršen ili nisi.

Pa sam čovek oko kojeg se Bog toliko cimao i pažnju mu davao, koji je vladar ove planete je prepun mana. Umnjaci, kičma, previše izloženi penis i testisi, muške bradavice, ogromni bolovi i komplikacije tokom porođaja što često dovodi i do smrti majke i deteta...

Gene tek da ne spominjem. Silne mutacije koje su dovele do trajne promene među ljudima. Plave oči su recimo rezultat mutacije od pre najviše 10 000 godina. Pa onda mešanje naših dalekih predaka sa drugim arhaičnim ljudima poput Neandertalaca, Denisovana, Homo Heidelbergensisa... Recimo za nas u Evropi je karakteristično da imamo do nekoliko procenata Neandertalskih gena što nam čini mozak nešto većim, ali smo zbog toga takođe i osetljviji na alergije i lakše padamo u depresiju. Afrikanci recimo imaju više gena Homo Sapiensa od nas što ih čini generalno nešto agresivnijima, ali imaju i mali udeo Homo Heidelbergensisa što im čini mozak nešto manji od prosečnog čoveka. A Melanezijci osim gena Neandertalaca i Denisovana poseduju i gene treće još uvek nepoznate arhaične grupe.

Šta hoću da kažem ovim? Da svi ljudi uopšte nisu isti. Abrahamovske religije uče da je Bog stvorio Adama i Evu, odnosno prve 100% Homo Sapiense, ali mi više nismo nalik njima. Mi nismo 100% Homo Sapiensi i nismo 100% potomci Adama i Eve. Zbog mešanja naših predaka Homo Sapiensa sa drugim ljudskim podvrstama mi smo nasledili različite pozitivne i negativne osobine (uglavnom negativne) koje utči na naš svakodnevni život.

Bog je stvorio jedno, mi smo danas nešto drugo. Nije uspeo da zaštiti svoju kreaciju, niti da joj da mogućnost da se zaštiti. Zbog toga inteligentni dizajn pada u vodu.

Smrcak15 wrote:dok za supermena nema nista dokaza
Ja ga video na tv-u, Boga nisam. Osim ako nije u pitanju Morgan Freeman.

Smrcak15 wrote:sto je Bog nastimao sve da bi mogli zivjeti, od nagiba zemlje 23.5 stepeni, udaljenost o sunca, dao nam mjesec bez kojeg nebi mogli isto takodjer zivjeti, i mnogo toga jos sto nama omgucava normalan zivot.
To je čista teorija verovatnoće i nema mnogo veze sa Bogom. Kod nas se eto sve potrefilo, ali na trilion drugih planeta nije. Da nije naša planeta u pitanju, bila bi neka druga, pa bi tamo neka bića sa planete Kripton vodila istu ovu debatu koju sada ti i ja vodimo.

Jednostavno što je više nenaseljivih planeta to teorija verovatnoće dobija veću prednost u odnosu na Boga iliti inteligentni dizajn. Isti slučaj kao sa pucanjem trojki. Koliki god antitalenat bio za košarku što više šutiraš veće su šanse da ćeš pogoditi barem jednom. Kad tad.

Drugo bi bilo da je recimo naša planeta jedina planeta koja postoji i da ispunjava sve uslove za život, onda bi mogao da pričaš o inteligentnom dizajnu, mada ni onda teorija verovatnoće ne bi bila u potpunosti isključena. To je isto kao kada bi trojku pogodio iz prve, pa bi neki pomislili da to nije slučajno, da si možda zaista dobar u tome... Ali opet možda je to bila samo velika sreća.

Pa ako hoćeš ni naša planeta nije baš savršena u tom smislu, jer se na njenim različitim delovima javljaju različite temparature i uslovi za život. Pa tako recimo imamo Evropu koja je dosta hladnija i u kojoj je na kraju krajeva vladalo Ledeno doba, pa ljudi koji žive ovde imaju svetlu/belu kožu zbog slabijeg Sunca i dlake po telu koje bi nas grejale. S druge strane u Africi gde Sunce itekako prži ljudi nemaju toliko izražene dlake, a u koži im se nalazi takozvani melanin koji ih čuva od Sunčevih zračenja. Dakle nije Bog baš ni Zemlju tako savršeno stvorio kako ti želiš to da predstaviš, a sigurno je nije prilagođavao čoveku. Naprotiv, EVOLUCIJA je ta koja je čoveka prilagođavala Zemlji, odnosno uslovima koji su vladali na njenim određenim delovima.
Smrcak15 wrote:a sta mislis mozda da upravo toliko mase u univerzumu je upravo nastimao kako bi ocuvalo svojom gravitacijom sirenje univerzuma, ili bolje reci sa mnostvom planeta i zvijezda balansira se i njihivom gravitacijom sirenje univerzuma
A zašto tvoj Bog jednostavno sam ne zaustavi širenje univerzuma? Koja je poenta daljeg širenja? Ili zašto mu sam barem ne smanji brzinu?

Smrcak15 wrote:nije se to samo poklopilo, kad kazes samo, to je meni dokaz koliko slabo si upucen sta se sve kalibriralo da bi zivot bio moguc
Opet ti kažem to je čista teorija verovatnoće. Jedan pogodak od beskonačno mnogo pokušaja. kažeš ja sam neupućen, a ja sam taj koji traži odgovor u nauci i logici, dok ti za sve što ti na prvi pogled deluje ''vau!'' oduševljen tražiš odgovor samo u Bogu.

To je kao kada bih ja iz izmešanog špila pokušavao da pogodim kartu koju si ti ranije izvukao i kada bih konačno posle 100-tog pokušaja uspeo ti bi mi zadivljen aplaudirao i pitao se kako sam znao.
Smrcak15 wrote:ovo je isto kao kad bi ja tvrdio, gdje je mudrost da profesor stvori tezak test za studente, zar nije mogao lahak test uraditi da svi lagano prodjemo
Uopšte nije isto. Koliko god test bio težak ti ga možeš položiti ako si ga valjano spremio, a Sunce neće nikoga pitati da li želi rak kože ili ne.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9554 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
Zaitsev wrote:Ovaj Smrle kako piše, još malo pa bog... On na svaku ima odgovor i o svemu zna sve. Od botanike, matematike, elektrotehnike, termodinamike, preko programiranja, zoologije, hemije, nanobiologije, pa do historije, filozofije, fizike, astronomije, kvantne-mehanike, itd. itd. i u svemu ekspert jebote...

Pravopis ga malo hebe, ali u svakom žito ima kukolja... :D
boze sacuvaj.

to sto ja znam pomalo svega to je zato sto su me nevjernici natjerali na to, kroz diskusije o Kuranu, a Kuran ulazi u mnoga ova podrucja, pa sam morao izcitavati o svemu pomalo da vidim sta to oni u stvari napadaju.

sad ispade ko nesto lose znati pomalo o svemu. ja nevolim da im iko palamudi ni nevjernici ni vjernici, jer ima i nevbjernika i vjernika svakakvih, pa zato volim u svoje ruke uzeti stvari prostudirat temu da vidim o cemu se to radi, i tako se naucio o svemu pomalo.
Ali, izvini, istovremeno kroz te diskusije pokazuješ da uopće nisi razumio i primijenio 26. ajet sure el-Bekare koji govori o dva različita odnosa spram jedne te iste stvari, pojave, fenomena, dokaza, znaka, koji govori o dvije drukčije trase, dva puta, dvije orbite kojima se kreću oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju, o dva različita koordinatna sistema, dva sistema vrednovanja, dva pogleda, dva narativa, dvije emocije, dvije svijesti...I to samo Bog može promijeniti, ako to On želi, a nijedan čovjek, nikad i ničim.

I cijelo vrijeme, govoreći iz jednog polja, nastojiš da ljude koji ne pripadaju tvom polju dovučeš nekako na svoje polje, na svoj teren, da pogledaju na znakove kako ti gledaš, kako ti vidiš, kako ti prihvataš, iako sam Allah ukazuje jasno na tu različitost odnosa spram iste stvari - ma kako ona banalna bila ili je mi banalnom smatrali.

I kada izazoveš kod tih ljudi, dakle onih koji ne vjeruju - svojim neprekidnim, kontinuiranim i ničim obeshrabrenim stalnim uvjeravanjem, objašnjavanjem, tumačenjem i iznošenjem znanstvenih ili neznanstvenih dokaza o mušici ili nečemu sićušnijem od nje - ljutnju, bijes, podrugivanje, sprdnju, pa i vrijeđanje same vjere, odnosno Stvoritelja u čije ime to sve radiš (što dobrom dijelu njih nije nimalo mrsko), ti i dalje ne vidiš u tome nikakav problem, ne odustaješ nego, vječitim sjajem neuništivog nefsa, samo još više nagaziš po gasu...Držeći se uvjerenja da s njima na najljepši način raspravljaš, ti neprestano dolijevaš ulje na vatru čineći jednu sasvim beslovesnu stvar...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9555 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
Zaitsev wrote:Ovaj Smrle kako piše, još malo pa bog... On na svaku ima odgovor i o svemu zna sve. Od botanike, matematike, elektrotehnike, termodinamike, preko programiranja, zoologije, hemije, nanobiologije, pa do historije, filozofije, fizike, astronomije, kvantne-mehanike, itd. itd. i u svemu ekspert jebote...

Pravopis ga malo hebe, ali u svakom žito ima kukolja... :D
boze sacuvaj.

to sto ja znam pomalo svega to je zato sto su me nevjernici natjerali na to, kroz diskusije o Kuranu, a Kuran ulazi u mnoga ova podrucja, pa sam morao izcitavati o svemu pomalo da vidim sta to oni u stvari napadaju.

sad ispade ko nesto lose znati pomalo o svemu. ja nevolim da im iko palamudi ni nevjernici ni vjernici, jer ima i nevbjernika i vjernika svakakvih, pa zato volim u svoje ruke uzeti stvari prostudirat temu da vidim o cemu se to radi, i tako se naucio o svemu pomalo.
Ali, izvini, istovremeno kroz te diskusije pokazuješ da uopće nisi razumio i primijenio 26. ajet sure el-Bekare koji govori o dva različita odnosa spram jedne te iste stvari, pojave, fenomena, dokaza, znaka, koji govori o dvije drukčije trase, dva puta, dvije orbite kojima se kreću oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju, o dva različita koordinatna sistema, dva sistema vrednovanja, dva pogleda, dva narativa, dvije emocije, dvije svijesti...I to samo Bog može promijeniti, ako to On želi, a nijedan čovjek, nikad i ničim.

I cijelo vrijeme, govoreći iz jednog polja, nastojiš da ljude koji ne pripadaju tvom polju dovučeš nekako na svoje polje, na svoj teren, da pogledaju na znakove kako ti gledaš, kako ti vidiš, kako ti prihvataš, iako sam Allah ukazuje jasno na tu različitost odnosa spram iste stvari - ma kako ona banalna bila ili je mi banalnom smatrali.

I kada izazoveš kod tih ljudi, dakle onih koji ne vjeruju - svojim neprekidnim, kontinuiranim i ničim obeshrabrenim stalnim uvjeravanjem, objašnjavanjem, tumačenjem i iznošenjem znanstvenih ili neznanstvenih dokaza o mušici ili nečemu sićušnijem od nje - ljutnju, bijes, podrugivanje, sprdnju, pa i vrijeđanje same vjere, odnosno Stvoritelja u čije ime to sve radiš (što dobrom dijelu njih nije nimalo mrsko), ti i dalje ne vidiš u tome nikakav problem, ne odustaješ nego, vječitim sjajem neuništivog nefsa, samo još više nagaziš po gasu...Držeći se uvjerenja da s njima na najljepši način raspravljaš, ti neprestano dolijevaš ulje na vatru čineći jednu sasvim beslovesnu stvar...
:thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9556 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by mali jomu »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
Zaitsev wrote:Ovaj Smrle kako piše, još malo pa bog... On na svaku ima odgovor i o svemu zna sve. Od botanike, matematike, elektrotehnike, termodinamike, preko programiranja, zoologije, hemije, nanobiologije, pa do historije, filozofije, fizike, astronomije, kvantne-mehanike, itd. itd. i u svemu ekspert jebote...

Pravopis ga malo hebe, ali u svakom žito ima kukolja... :D
boze sacuvaj.

to sto ja znam pomalo svega to je zato sto su me nevjernici natjerali na to, kroz diskusije o Kuranu, a Kuran ulazi u mnoga ova podrucja, pa sam morao izcitavati o svemu pomalo da vidim sta to oni u stvari napadaju.

sad ispade ko nesto lose znati pomalo o svemu. ja nevolim da im iko palamudi ni nevjernici ni vjernici, jer ima i nevbjernika i vjernika svakakvih, pa zato volim u svoje ruke uzeti stvari prostudirat temu da vidim o cemu se to radi, i tako se naucio o svemu pomalo.
Ali, izvini, istovremeno kroz te diskusije pokazuješ da uopće nisi razumio i primijenio 26. ajet sure el-Bekare koji govori o dva različita odnosa spram jedne te iste stvari, pojave, fenomena, dokaza, znaka, koji govori o dvije drukčije trase, dva puta, dvije orbite kojima se kreću oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju, o dva različita koordinatna sistema, dva sistema vrednovanja, dva pogleda, dva narativa, dvije emocije, dvije svijesti...I to samo Bog može promijeniti, ako to On želi, a nijedan čovjek, nikad i ničim.

I cijelo vrijeme, govoreći iz jednog polja, nastojiš da ljude koji ne pripadaju tvom polju dovučeš nekako na svoje polje, na svoj teren, da pogledaju na znakove kako ti gledaš, kako ti vidiš, kako ti prihvataš, iako sam Allah ukazuje jasno na tu različitost odnosa spram iste stvari - ma kako ona banalna bila ili je mi banalnom smatrali.

I kada izazoveš kod tih ljudi, dakle onih koji ne vjeruju - svojim neprekidnim, kontinuiranim i ničim obeshrabrenim stalnim uvjeravanjem, objašnjavanjem, tumačenjem i iznošenjem znanstvenih ili neznanstvenih dokaza o mušici ili nečemu sićušnijem od nje - ljutnju, bijes, podrugivanje, sprdnju, pa i vrijeđanje same vjere, odnosno Stvoritelja u čije ime to sve radiš (što dobrom dijelu njih nije nimalo mrsko), ti i dalje ne vidiš u tome nikakav problem, ne odustaješ nego, vječitim sjajem neuništivog nefsa, samo još više nagaziš po gasu...Držeći se uvjerenja da s njima na najljepši način raspravljaš, ti neprestano dolijevaš ulje na vatru čineći jednu sasvim beslovesnu stvar...


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9557 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

a taman htjedoh reci ono kad ti lucifer lajka post.. :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9558 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
Zaitsev wrote:Ovaj Smrle kako piše, još malo pa bog... On na svaku ima odgovor i o svemu zna sve. Od botanike, matematike, elektrotehnike, termodinamike, preko programiranja, zoologije, hemije, nanobiologije, pa do historije, filozofije, fizike, astronomije, kvantne-mehanike, itd. itd. i u svemu ekspert jebote...

Pravopis ga malo hebe, ali u svakom žito ima kukolja... :D
boze sacuvaj.

to sto ja znam pomalo svega to je zato sto su me nevjernici natjerali na to, kroz diskusije o Kuranu, a Kuran ulazi u mnoga ova podrucja, pa sam morao izcitavati o svemu pomalo da vidim sta to oni u stvari napadaju.

sad ispade ko nesto lose znati pomalo o svemu. ja nevolim da im iko palamudi ni nevjernici ni vjernici, jer ima i nevbjernika i vjernika svakakvih, pa zato volim u svoje ruke uzeti stvari prostudirat temu da vidim o cemu se to radi, i tako se naucio o svemu pomalo.
Ali, izvini, istovremeno kroz te diskusije pokazuješ da uopće nisi razumio i primijenio 26. ajet sure el-Bekare koji govori o dva različita odnosa spram jedne te iste stvari, pojave, fenomena, dokaza, znaka, koji govori o dvije drukčije trase, dva puta, dvije orbite kojima se kreću oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju, o dva različita koordinatna sistema, dva sistema vrednovanja, dva pogleda, dva narativa, dvije emocije, dvije svijesti...I to samo Bog može promijeniti, ako to On želi, a nijedan čovjek, nikad i ničim.

I cijelo vrijeme, govoreći iz jednog polja, nastojiš da ljude koji ne pripadaju tvom polju dovučeš nekako na svoje polje, na svoj teren, da pogledaju na znakove kako ti gledaš, kako ti vidiš, kako ti prihvataš, iako sam Allah ukazuje jasno na tu različitost odnosa spram iste stvari - ma kako ona banalna bila ili je mi banalnom smatrali.

I kada izazoveš kod tih ljudi, dakle onih koji ne vjeruju - svojim neprekidnim, kontinuiranim i ničim obeshrabrenim stalnim uvjeravanjem, objašnjavanjem, tumačenjem i iznošenjem znanstvenih ili neznanstvenih dokaza o mušici ili nečemu sićušnijem od nje - ljutnju, bijes, podrugivanje, sprdnju, pa i vrijeđanje same vjere, odnosno Stvoritelja u čije ime to sve radiš (što dobrom dijelu njih nije nimalo mrsko), ti i dalje ne vidiš u tome nikakav problem, ne odustaješ nego, vječitim sjajem neuništivog nefsa, samo još više nagaziš po gasu...Držeći se uvjerenja da s njima na najljepši način raspravljaš, ti neprestano dolijevaš ulje na vatru čineći jednu sasvim beslovesnu stvar...

Ali, izvini, istovremeno kroz te diskusije pokazuješ da uopće nisi razumio i primijenio 26. ajet sure el-Bekare koji govori o dva različita odnosa spram jedne te iste stvari, pojave, fenomena, dokaza, znaka, koji govori o dvije drukčije trase, dva puta, dvije orbite kojima se kreću oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju, o dva različita koordinatna sistema, dva sistema vrednovanja, dva pogleda, dva narativa, dvije emocije, dvije svijesti...I to samo Bog može promijeniti, ako to On želi, a nijedan čovjek, nikad i ničim.
itekako sam ja razumio ovo:


26. Allah se ne ustručava da za primjer navede mušicu ili nešto sićušnje od nje; oni koji vjeruju - ta oni znaju da je to Istina od Gospodara njihova; a oni koji ne vjeruju - govore: "Šta to Allah hoće sa ovim primjerom?" Time On mnoge u zabludi ostavlja, a mnogima na Pravi put ukazuje; ali, u zabludi ostavlja samo velike grješnike,

mada prikladnije bi bilo da mi naznaci na ajet 6 u istoj suri

6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

znacdi neki ljudi nece vjeorvati neznam se sta da se desi, toga sam svjestan, ali isto zaboravio si ovaj ajet

13:7. A oni koji ne vjeruju govore: "Zašto mu Gospodar njegov ne pošalje čudo?" Tvoje je da opominješ, a svaki narod je imao onoga ko ga je na Pravi put upućivao.

znaci po onome kako sam ja vjeru razumio, nasa je duznost pozivanje na puteve spasa, a do Allaha je kome ce srce preusmjeriti na koji put, nase duznost nije da ubijedimo nekoga, to je u Allahovim rukama, nasa je da pozivamo, jer prestanemo li pozivati na dobro a odvracati od zla, onda moze biti da da nas Allah sviju potamani

13:18. Onima koji se Gospodaru svome odazovu - nagrada najljepša, a onima koji Mu se ne odazovu - kad bi sve što je na Zemlji njihovo bilo, i još toliko, rado bi se time otkupili. Njih čeka mučno polaganje računa; prebivalište njihovo biće Džehennem, a grozna je on postelja!

22. i nisu nikako isti živi i mrtvi. Allah će učiniti da čuje onaj koga On odabere, a ti ne možeš one u grobovima dozvati,
23. tvoje je samo da opominješ.
24. Mi smo te poslali s Istinom da radosne vijesti donosiš i da opominješ; a nije bilo naroda kome nije došao onaj koji ga je opominjao.
25. Ako te oni u laž utjeruju - pa, i oni prije njih su poslanike u laž utjerivali, a oni su im očigledna čuda donosili, i listove, i Knjigu svjetilju.*
26. I Ja sam onda kažnjavao one koji nisu vjerovali, a kakva je samo bila kazna Moja!


I cijelo vrijeme, govoreći iz jednog polja, nastojiš da ljude koji ne pripadaju tvom polju dovučeš nekako na svoje polje, na svoj teren, da pogledaju na znakove kako ti gledaš, kako ti vidiš, kako ti prihvataš, iako sam Allah ukazuje jasno na tu različitost odnosa spram iste stvari - ma kako ona banalna bila ili je mi banalnom smatrali.
zar nije forum mjesto diskusije, ako nebi diskutovali, kakva je svrha foruma onda?
I kada izazoveš kod tih ljudi, dakle onih koji ne vjeruju - svojim neprekidnim, kontinuiranim i ničim obeshrabrenim stalnim uvjeravanjem, objašnjavanjem, tumačenjem i iznošenjem znanstvenih ili neznanstvenih dokaza o mušici ili nečemu sićušnijem od nje - ljutnju, bijes, podrugivanje, sprdnju, pa i vrijeđanje same vjere, odnosno Stvoritelja u čije ime to sve radiš (što dobrom dijelu njih nije nimalo mrsko), ti i dalje ne vidiš u tome nikakav problem, ne odustaješ nego, vječitim sjajem neuništivog nefsa, samo još više nagaziš po gasu...Držeći se uvjerenja da s njima na najljepši način raspravljaš, ti neprestano dolijevaš ulje na vatru čineći jednu sasvim beslovesnu stvar.
zamisli se da svi lljudi koji iimalo nesto pricaju o vjeri islamu, dignu ruke i nikome vise nikada ne ukazuje na stvari iz vjere, gdje bi to otislo

dobro je Deedat opisano stanje muslimana danas
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9559 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Zna smrle, sta ti njemu pametujes... :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9560 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Samovasgledam krenuo lagano u rasizam...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9561 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:.....
Ne možeš reći da ni da ima dokaza, već u najboljem slučaju naznaka. Kao što ti navodiš te ''dokaze'' za inteligentni dizajn isto tako ja mogu navesti
ako pricamo empirijskih dokaza, to apsolutno niko nema niti ce ikad do smaka svijeta imati.

kad govorim o dokazima, to ciljam na dokaze koji daju opravdanje za vjerovanje, znaci da se moze vjerovati u njegovo postojanje, a ne da bi otisli na direktno znanje o njegovom postojanju pa samim tim i nebi se vise zvala vjera nego cvrsto znanje u ubijedjenje.
i masu za ne baš tako inteligentni dizajn, a čim ja mogu navesti te primere to znači da automatski pobijam tvoju tezu, jer ne možeš biti malo ili 99% savršen. Ili si savršen ili nisi.
ali neshvatas da je Bog namjerno nesavrseno stvorio stvorenja, jer jasno kaze u Kuräan da je On stvorio ocvjeka slabasnim, znaci mahanama, dodje mala bakterija u itjelo zakuje te za krevet itd itd

vi brkate neke stvari ,kontas INteligentni dizajn je savrsenstvo, ama covje nije savrsenstvo jer je ovaj svijet prolazan i odmah nije savrseno, sta je onda savrseno, savrsen je buduci zivot, to jeste Raj, tamo nema mahana i onda mozemo reci savrseno je. a ovdje gdje mahane na svakom koraku, i to je Bog namjerno uradio da bude manjkav, jer je mjesto testiranja a ne vjecnog uzivanja.
Bog je stvorio jedno, mi smo danas nešto drugo. Nije uspeo da zaštiti svoju kreaciju, niti da joj da mogućnost da se zaštiti. Zbog toga inteligentni dizajn pada u vodu.
cuj nije uspio da zastiti :D pa nije poenta ni bila da budemo uvijek isti.
To je čista teorija verovatnoće i nema mnogo veze sa Bogom. Kod nas se eto sve potrefilo, ali na trilion drugih planeta nije. Da nije naša planeta u pitanju, bila bi neka druga, pa bi tamo neka bića sa planete Kripton vodila istu ovu debatu koju sada ti i ja vodimo.
cekaj malo, naucnici kazu da bi univerzum bio kakav je sad tolika ogromna je kalibracija bila, da samo jedan dio kvintiliona , to jeste 1 sa 18 nula oduzme se od tog broja, da bi univerzum nebi opstao.

da slikovito pojasnim, kao sto kazu, kada bi sav pijesak sa svih plaza ovoga svijeta donijeli na jedno mjesto, i oduzeli samo jedno zrno iz te ogromne mase, univerzum bi bio unisten...jeli sad jasno kolika kalibracija je univerzuma bila, i ne kazem to ja nego naucnici koji se bave astro-fizikom.

kako to moze biti slucajnost?

A zašto tvoj Bog jednostavno sam ne zaustavi širenje univerzuma? Koja je poenta daljeg širenja? Ili zašto mu sam barem ne smanji brzinu?
polahko druze doci ce i to vrijeme, samo sto to ce biti tako naglo i neocekivano da ce uzrokovati kataklizmu univerzuma.

Jasno kaze u Kur'anu:


104. onoga Dana kada smotamo nebesa kao što se smota list papira za pisanje. Onako kako smo prvi put iz ničega stvorili, tako ćemo ponovo iz ništa stvoriti, - to je obećanje Naše, Mi smo doista kadri to učiniti.


sad se siri, ali kad dodje trenutak znaci bit ce i kontrakcija/smotavanje i to nebesa/univerzuma sporedi sa listom papira

A sta mislis sto sporedi UNiverzum/nebesa sa listom papira??

evo nek ti NASA kaze zasto
https://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_shape.html

The simplest version of the inflationary theory, an extension of the Big Bang theory, predicts that the density of the universe is very close to the critical density, and that the geometry of the universe is flat, like a sheet of paper.

geometrija univerzuma je Omega.0=1, poput lista papira ravan
Image
Opet ti kažem to je čista teorija verovatnoće. Jedan pogodak od beskonačno mnogo pokušaja. kažeš ja sam neupućen, a ja sam taj koji traži odgovor u nauci i logici, dok ti za sve što ti na prvi pogled deluje ''vau!'' oduševljen tražiš odgovor samo u Bogu.

To je kao kada bih ja iz izmešanog špila pokušavao da pogodim kartu koju si ti ranije izvukao i kada bih konačno posle 100-tog pokušaja uspeo ti bi mi zadivljen aplaudirao i pitao se kako sam znao.
znaci slucajno, pa de onda vidi sta ti kaze profesor na ovom videu u vezi toga slucajno, pogotovo pri kraju kad pojasnjava sto nije slucajno


Uopšte nije isto. Koliko god test bio težak ti ga možeš položiti ako si ga valjano spremio, a Sunce neće nikoga pitati da li želi rak kože ili ne.
itekako je isto, a evo sad cu objasnit

kako je studentu test znanja na fakultetu kad im profesor donese ispit na kraju godine

dok bolest ima visestruku funkciju iz BOzanske perpektive. Bolest je relativna stvar a evo i zasto

Nekome je bolest kazna, nakon koje ga ceka smrt i jos gora kazna na buducem svijetu
Nekome je test iskusenje strpljivosti, nakon kojeg ili umre ili bude izlijecen, a ako umre takav ide cist od grijeha onolikoj mjeri koliko ga je bolest ocistila, kao sto se zlato mora na vatru staviti da se odstrane nedostaci tako nekad i covjeka se mora staviti na bolest radi prociscavanja od grijeha ili podizanja stepena u Raju, posto ga takav nije u stanju podici svojim djelima pa mu BOg dize stepene u Raju sa bolescu.
I imamo isto tako bolest koja je hajmo reci cekirana karta za direktan let u Raj, kao recimo djeca koja umru od neke bolesti, takvi idu u Raj bez mucnog polaganja racuna
i jos nestom bolest nekad moze biti i produkt nemarnosti vlastite pa sam sebi prouzrokuje to

znaci ukratko, test u skoli je test znanja
dok bolest za ljude je test iskusenja (prvenstveno ciljam na vjernike)
Last edited by Smrcak15 on 10/12/2017 14:25, edited 2 times in total.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9562 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

:eh:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9563 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dozer »

Ma nece... Valjda....

Nego, sta kaze Smrle...Ateisti ga natjerali da uzme Kur'an i nesto nauci... Kako ces ,crn iSmrle, nauciti nesto iz necega sto, po tvojim vlastitim rijecima, nije ni strucna knjiga ni enciklopedija...?

Ali, vrhunac ove tvoje izjave, a evo je u citatu, da ne bude da ti to nisi napisao...
Smrcak15 wrote: boze sacuvaj.

to sto ja znam pomalo svega to je zato sto su me nevjernici natjerali na to, kroz diskusije o Kuranu, a Kuran ulazi u mnoga ova podrucja, pa sam morao izcitavati o svemu pomalo da vidim sta to oni u stvari napadaju.

sad ispade ko nesto lose znati pomalo o svemu. ja nevolim da im iko palamudi ni nevjernici ni vjernici, jer ima i nevbjernika i vjernika svakakvih, pa zato volim u svoje ruke uzeti stvari prostudirat temu da vidim o cemu se to radi, i tako se naucio o svemu pomalo
...jeste cinjenica koju ti svi mi uporno ponavljamo, a glasi - nemas ti pojma ni o cemu izvan onoga sto pise u Kur'anu.
Za tebe je ta jedna knjiga sve. Sva moguca istina o svemu, i tu je kraj.

Za sve sto se u njoj ne spominje, bilo eksplicitno, bilo da se ne spominje nikako na bilo koji nacin, a takvih primjera smo ti dali na desetine, kao i za mnoge stvari koje se spominju kao nekakva cuda, a odavno su naukom demantovane i razjasnjene, ti sve to jednostavno zaobidjes.
U najboljem slucaju, pokusas ispasti sarkastican i ironican s komentarima "da Kur'an nije enciklopedija znanja".
Pri tome, uopste ne kontas da masu stvari na koje se ti pozivas iz Kur'ana upravo ti pokusavas predstaviti kao naucno dokazane cinjenice, odnosno nesvjesno (ili vrlo svjesno, a samim tim i perfidno, u sta niko ovdje nece povjerovati), upravo ti se prema Kur'anu i njegovom sadrzaju odnosis kao da jeste enciklopedija znanja.

I jos hoces da te neko shvati kao ozbiljnog sagovornika, a kontradiktoran si sam sebi...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9564 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote: 6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

znacdi neki ljudi nece vjeorvati neznam se sta da se desi, toga sam svjestan, ali isto zaboravio si ovaj ajet

13:7. A oni koji ne vjeruju govore: "Zašto mu Gospodar njegov ne pošalje čudo?" Tvoje je da opominješ, a svaki narod je imao onoga ko ga je na Pravi put upućivao.

znaci po onome kako sam ja vjeru razumio, nasa je duznost pozivanje na puteve spasa, a do Allaha je kome ce srce preusmjeriti na koji put, nase duznost nije da ubijedimo nekoga, to je u Allahovim rukama, nasa je da pozivamo, jer prestanemo li pozivati na dobro a odvracati od zla, onda moze biti da da nas Allah sviju potamani
Nisam ja ništa zaboravio, ma kako to zvučalo oholo s moje strane: navodiš ajet o opominjanju kako bi njime pravdao svoju praksu raspravljanja, jer se ti raspravljaš s ateistima (na način kojeg sam pokušao opisati u prethodnom postu), a ne da ih tek opominješ. A Kur'an i hadis razlikuju opominjanje od raspravljanja jer:

1) inicijator i sudionik rasprave (za razliku od nekih drugih stvari) može biti šejtan:

A šejtani navode štićenike svoje da se s vama raspravljaju (el-En'am, 121)

2) raspravljanje je odlika nesretnih kojima je rasprava sav smisao:

A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački (Ez-Zuhruf, 58)

3) opomena (!) vjernicima da se klone rasprava s onima koji (jasno, dosljedno i otvoreno) negiraju Kur'an:

Zato se ti okani onoga koji Kur'an izbjegava... (en-Nedžm, 29)

4) ukazivanje vjernicima da se klone besplodnih rasprava u kojima se stalno ponavljaju besmislice o njihovoj vjeri, opisivanjem svojstava takvih vjernika:

...a kada čuju besmislicu kakvu, od nje se okrenu i reknu: “Nama naša djela, a vama vaša djela; mir vama! Mi ne želimo društvo neukih.” (el-Kasas, 55)

5) i tako dalje, i tako dalje, ima dosta ajeta i hadisa koji ukazuju na beslovesnost i pogubnost rasprava. Ima čak i hadis koji kaže kako je onom, koji se ostavi rasprave čak i onda kada zna da je potpuno u pravu, nagrada džennet, što posebno ukazuje na mjesto rasprave u islamu.
Smrcak15 wrote:
22. i nisu nikako isti živi i mrtvi. Allah će učiniti da čuje onaj koga On odabere, a ti ne možeš one u grobovima dozvati,
23. tvoje je samo da opominješ.
24. Mi smo te poslali s Istinom da radosne vijesti donosiš i da opominješ; a nije bilo naroda kome nije došao onaj koji ga je opominjao.
25. Ako te oni u laž utjeruju - pa, i oni prije njih su poslanike u laž utjerivali, a oni su im očigledna čuda donosili, i listove, i Knjigu svjetilju.*
26. I Ja sam onda kažnjavao one koji nisu vjerovali, a kakva je samo bila kazna Moja!
...i ti to upravo radiš samo što ne vidiš sebe sa strane, ti "ne opominješ" nego - kazano kur'anskim jezikom koji opisuje one koji ne vjeruju u Kur'an a kojima se ti uporno obraćaš na ovim stranicama - "one u grobovima dozivaš".

Smrcak15 wrote:zar nije forum mjesto diskusije, ako nebi diskutovali, kakva je svrha foruma onda?
To isto da kažeš: zar smisao otrova nije da truje, ubija i uništava? Ako ne bismo njime trovali sebe i druge, pa dovraga, što će nam onda otrov uopće!?

Kur'an ne zabranjuje svaku raspravu i svaku diskusiju, ali postavlja neke smjernice za raspravu, ukazuje na neke karakteristike. Recimo ima ajet u kojem Allah kaže da se vodi rasprava sa Narodom Knjige (Jevrejima i hrišćanima), ali ne i sa onima koji su nepravedni, itd.

Nije ovo ovdje opominjanje nego raspravljanje jer tebi ljudi ovdje kažu: haj sjaši više s ....!, a ti uporno nastavljaš da njima "otvaraš oči" (baš kao što ateisti istog levela otvaraju oči vjernicima nastojeći da im ukažu na ili otkriju tajne upotrebe razuma, logike, kritičkog promišljanja, naučnih otrkića i dometa, znanstvenih metoda i sličnog). To nije opomena nego potreba da se raspravlja, da se dokaže istina, da se dokaže da je vjera istina. A istina, prema Kur'anu, dolazi od Boga, ne od ljudi.

Ako ti iznosiš neke stvari koje trebaju da pokažu da je vjera koju ti živiš istina, a zauzvrat izazoveš ruganje i vrijeđanje te vjere, ponajprije samog Allaha, Njegovog poslanika i Kur'ana, ti bi trebao da prestaneš s daljnjim "opominjanjem" jer te tome islam uči, da ne ideš dalje, da ne osnažuješ neprijateljstvo. Ali ako ti, i pored toga, ostaneš uporan u svom "opominjanju", usprkos tome što će se ljudi sprdati sa Kur'anom, onda to pokazuje da ti to radiš više zbog samog sebe a ne zbog Allaha jer da tebe boli vrijeđanje Allaha ti više nikada ne bi raspravljao s onima koji Ga vrijeđaju, ili Kur'an, ili Poslanika.

To, dakle, meni nije jasno: ti to sebi samo objasniš i opravdaš kao "opominjanje kafira" i pleteš, ne gledaš...Ako imaš znanje o nečemu onda ga dijeli s onima koji to žele da čuju, vrednuju, smatraju ga dobrim, itd. a ne s onima koji ti uporno i samo jače i jače, jasnije i jasnije govore da nisi sav svoj...
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#9565 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

muslimanima se svašta može s pravom prigovoriti, čak i ako se zbog toga zna zagaziti i van opsega "političke korektnosti", ali jedna stvar koja se često ne potencira jeste ta nevjerovatna pretencioznost, u klasičnom značenju te riječi: uobraženost i ničim opravdana sigurnost u sebe. na zapadu se takve osobe, zbog sveopće nazadnosti miljea iz kojeg dolaze, tek ignorišu, poput seoskih luda. međutim, ovdje to i nije slučaj, što je posljedica i dekadencija društva u kojem živimo. forum je punudio lijepu studiju slučaja u tom smislu:

1) imamo muslimana poput ovog smrčka koji je sebi, na početku 21. stoljeća, zamislio - pazi sad - galaktičku misiju da u djelo sprovede božanstvenu zapovijest da ljude vrati na pravi put. i to je lik koji je u tu svrhu potrošio hiljade sati gledajući youtube klipove*, te još hiljade sati provodeći svoju galaktičku misiju nad ateistima klix foruma. međutim, lijep je primjer za ovu raspravu jer, kao što neko primjeti, taj muslimanski "vitez vjere" na galaktičkoj misiji još uvijek nije ovladao ni elementarnim pravilima pravopisa, što nas ponovo vraća na onaj milje iz kojeg je potekao, te zbog čega ga u drugim kontekstima tek ignorišu

2) imamo priliku vidjeti i drugu vrstu muslimana koja ne savjetuje ovom prvom da smiri doživljaje iz razloga što demonstracijom sveopćeg neznanja samo dalje kalja ugled ideologije čiji su članovi i jedan i drugi, već ga napominje, upućujući na teologiju, da su pokušaji vraćanja ovih prvih na pravi put, kroz "znanstvene i neznanstvene argumente", nepodobni pokušaj, te da će oni - zbog svoje prirode - to samo iskoristiti da su njihovu ideologiju još više unize. ipak, koristi šansu da ga napomene, opet upučujući na njima jedino relevantne reference, da se ne treba previše uzrujavati jer su ovi "veliki grješnici" namjerno ostavljeni u zabludi, te će svakako "nastradati" (2: 26-27) (ovdje se uz pretencioznost može natuknuti i suptilni schadenfreude - kod ovog prvog je to rijetko suptilno)



*svoju "potkovanost" ne zasniva čitajući knjige, npr., jer kao što sam priznaje nikada nije pročitao niti jednu dawkinsovu knjigu o evoluciji - digresije radi, the royal society je prije par mjeseci ocijenio the selfish gene najutjecajnijom naučnom knjigom svih vremena - što ga ne spriječava da se (pretenciozno) predstavlja teorijskim autoritetom na tu temu (kao i na svaku drugu). štaviše, u odgovoru na zahtjev za peer review člancima, isti upućuje da pojma nema o čemu se raspravlja, te ponovo postavlja youtube klip
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9566 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

:lol:

Koja frustracija, koji vječiti teret i obilježenost... :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9567 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote: 6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

znacdi neki ljudi nece vjeorvati neznam se sta da se desi, toga sam svjestan, ali isto zaboravio si ovaj ajet

13:7. A oni koji ne vjeruju govore: "Zašto mu Gospodar njegov ne pošalje čudo?" Tvoje je da opominješ, a svaki narod je imao onoga ko ga je na Pravi put upućivao.

znaci po onome kako sam ja vjeru razumio, nasa je duznost pozivanje na puteve spasa, a do Allaha je kome ce srce preusmjeriti na koji put, nase duznost nije da ubijedimo nekoga, to je u Allahovim rukama, nasa je da pozivamo, jer prestanemo li pozivati na dobro a odvracati od zla, onda moze biti da da nas Allah sviju potamani
Nisam ja ništa zaboravio, ma kako to zvučalo oholo s moje strane: navodiš ajet o opominjanju kako bi njime pravdao svoju praksu raspravljanja, jer se ti raspravljaš s ateistima (na način kojeg sam pokušao opisati u prethodnom postu), a ne da ih tek opominješ. A Kur'an i hadis razlikuju opominjanje od raspravljanja jer:

1) inicijator i sudionik rasprave (za razliku od nekih drugih stvari) može biti šejtan:

A šejtani navode štićenike svoje da se s vama raspravljaju (el-En'am, 121)

2) raspravljanje je odlika nesretnih kojima je rasprava sav smisao:

A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački (Ez-Zuhruf, 58)

3) opomena (!) vjernicima da se klone rasprava s onima koji (jasno, dosljedno i otvoreno) negiraju Kur'an:

Zato se ti okani onoga koji Kur'an izbjegava... (en-Nedžm, 29)

4) ukazivanje vjernicima da se klone besplodnih rasprava u kojima se stalno ponavljaju besmislice o njihovoj vjeri, opisivanjem svojstava takvih vjernika:

...a kada čuju besmislicu kakvu, od nje se okrenu i reknu: “Nama naša djela, a vama vaša djela; mir vama! Mi ne želimo društvo neukih.” (el-Kasas, 55)

5) i tako dalje, i tako dalje, ima dosta ajeta i hadisa koji ukazuju na beslovesnost i pogubnost rasprava. Ima čak i hadis koji kaže kako je onom, koji se ostavi rasprave čak i onda kada zna da je potpuno u pravu, nagrada džennet, što posebno ukazuje na mjesto rasprave u islamu.
Smrcak15 wrote:
22. i nisu nikako isti živi i mrtvi. Allah će učiniti da čuje onaj koga On odabere, a ti ne možeš one u grobovima dozvati,
23. tvoje je samo da opominješ.
24. Mi smo te poslali s Istinom da radosne vijesti donosiš i da opominješ; a nije bilo naroda kome nije došao onaj koji ga je opominjao.
25. Ako te oni u laž utjeruju - pa, i oni prije njih su poslanike u laž utjerivali, a oni su im očigledna čuda donosili, i listove, i Knjigu svjetilju.*
26. I Ja sam onda kažnjavao one koji nisu vjerovali, a kakva je samo bila kazna Moja!
...i ti to upravo radiš samo što ne vidiš sebe sa strane, ti "ne opominješ" nego - kazano kur'anskim jezikom koji opisuje one koji ne vjeruju u Kur'an a kojima se ti uporno obraćaš na ovim stranicama - "one u grobovima dozivaš".

Smrcak15 wrote:zar nije forum mjesto diskusije, ako nebi diskutovali, kakva je svrha foruma onda?
To isto da kažeš: zar smisao otrova nije da truje, ubija i uništava? Ako ne bismo njime trovali sebe i druge, pa dovraga, što će nam onda otrov uopće!?

Kur'an ne zabranjuje svaku raspravu i svaku diskusiju, ali postavlja neke smjernice za raspravu, ukazuje na neke karakteristike. Recimo ima ajet u kojem Allah kaže da se vodi rasprava sa Narodom Knjige (Jevrejima i hrišćanima), ali ne i sa onima koji su nepravedni, itd.

Nije ovo ovdje opominjanje nego raspravljanje jer tebi ljudi ovdje kažu: haj sjaši više s ....!, a ti uporno nastavljaš da njima "otvaraš oči" (baš kao što ateisti istog levela otvaraju oči vjernicima nastojeći da im ukažu na ili otkriju tajne upotrebe razuma, logike, kritičkog promišljanja, naučnih otrkića i dometa, znanstvenih metoda i sličnog). To nije opomena nego potreba da se raspravlja, da se dokaže istina, da se dokaže da je vjera istina. A istina, prema Kur'anu, dolazi od Boga, ne od ljudi.

Ako ti iznosiš neke stvari koje trebaju da pokažu da je vjera koju ti živiš istina, a zauzvrat izazoveš ruganje i vrijeđanje te vjere, ponajprije samog Allaha, Njegovog poslanika i Kur'ana, ti bi trebao da prestaneš s daljnjim "opominjanjem" jer te tome islam uči, da ne ideš dalje, da ne osnažuješ neprijateljstvo. Ali ako ti, i pored toga, ostaneš uporan u svom "opominjanju", usprkos tome što će se ljudi sprdati sa Kur'anom, onda to pokazuje da ti to radiš više zbog samog sebe a ne zbog Allaha jer da tebe boli vrijeđanje Allaha ti više nikada ne bi raspravljao s onima koji Ga vrijeđaju, ili Kur'an, ili Poslanika.

To, dakle, meni nije jasno: ti to sebi samo objasniš i opravdaš kao "opominjanje kafira" i pleteš, ne gledaš...Ako imaš znanje o nečemu onda ga dijeli s onima koji to žele da čuju, vrednuju, smatraju ga dobrim, itd. a ne s onima koji ti uporno i samo jače i jače, jasnije i jasnije govore da nisi sav svoj...
mozda si u pravo..neznam

ali kako god mogu povuc malo rucnu nije problem :D

ako ateisti hoce da diskutuju izmedju sebe bez vjernika, mogu se ja skinut sa teme,nije problem :D
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#9568 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

ne samo teolog u pokušaju, već i psihoanalitičar :D
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9569 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote: 6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

znacdi neki ljudi nece vjeorvati neznam se sta da se desi, toga sam svjestan, ali isto zaboravio si ovaj ajet

13:7. A oni koji ne vjeruju govore: "Zašto mu Gospodar njegov ne pošalje čudo?" Tvoje je da opominješ, a svaki narod je imao onoga ko ga je na Pravi put upućivao.

znaci po onome kako sam ja vjeru razumio, nasa je duznost pozivanje na puteve spasa, a do Allaha je kome ce srce preusmjeriti na koji put, nase duznost nije da ubijedimo nekoga, to je u Allahovim rukama, nasa je da pozivamo, jer prestanemo li pozivati na dobro a odvracati od zla, onda moze biti da da nas Allah sviju potamani
Nisam ja ništa zaboravio, ma kako to zvučalo oholo s moje strane: navodiš ajet o opominjanju kako bi njime pravdao svoju praksu raspravljanja, jer se ti raspravljaš s ateistima (na način kojeg sam pokušao opisati u prethodnom postu), a ne da ih tek opominješ. A Kur'an i hadis razlikuju opominjanje od raspravljanja jer:

1) inicijator i sudionik rasprave (za razliku od nekih drugih stvari) može biti šejtan:

A šejtani navode štićenike svoje da se s vama raspravljaju (el-En'am, 121)

2) raspravljanje je odlika nesretnih kojima je rasprava sav smisao:

A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački (Ez-Zuhruf, 58)

3) opomena (!) vjernicima da se klone rasprava s onima koji (jasno, dosljedno i otvoreno) negiraju Kur'an:

Zato se ti okani onoga koji Kur'an izbjegava... (en-Nedžm, 29)

4) ukazivanje vjernicima da se klone besplodnih rasprava u kojima se stalno ponavljaju besmislice o njihovoj vjeri, opisivanjem svojstava takvih vjernika:

...a kada čuju besmislicu kakvu, od nje se okrenu i reknu: “Nama naša djela, a vama vaša djela; mir vama! Mi ne želimo društvo neukih.” (el-Kasas, 55)

5) i tako dalje, i tako dalje, ima dosta ajeta i hadisa koji ukazuju na beslovesnost i pogubnost rasprava. Ima čak i hadis koji kaže kako je onom, koji se ostavi rasprave čak i onda kada zna da je potpuno u pravu, nagrada džennet, što posebno ukazuje na mjesto rasprave u islamu.
Smrcak15 wrote:
22. i nisu nikako isti živi i mrtvi. Allah će učiniti da čuje onaj koga On odabere, a ti ne možeš one u grobovima dozvati,
23. tvoje je samo da opominješ.
24. Mi smo te poslali s Istinom da radosne vijesti donosiš i da opominješ; a nije bilo naroda kome nije došao onaj koji ga je opominjao.
25. Ako te oni u laž utjeruju - pa, i oni prije njih su poslanike u laž utjerivali, a oni su im očigledna čuda donosili, i listove, i Knjigu svjetilju.*
26. I Ja sam onda kažnjavao one koji nisu vjerovali, a kakva je samo bila kazna Moja!
...i ti to upravo radiš samo što ne vidiš sebe sa strane, ti "ne opominješ" nego - kazano kur'anskim jezikom koji opisuje one koji ne vjeruju u Kur'an a kojima se ti uporno obraćaš na ovim stranicama - "one u grobovima dozivaš".

Smrcak15 wrote:zar nije forum mjesto diskusije, ako nebi diskutovali, kakva je svrha foruma onda?
To isto da kažeš: zar smisao otrova nije da truje, ubija i uništava? Ako ne bismo njime trovali sebe i druge, pa dovraga, što će nam onda otrov uopće!?

Kur'an ne zabranjuje svaku raspravu i svaku diskusiju, ali postavlja neke smjernice za raspravu, ukazuje na neke karakteristike. Recimo ima ajet u kojem Allah kaže da se vodi rasprava sa Narodom Knjige (Jevrejima i hrišćanima), ali ne i sa onima koji su nepravedni, itd.

Nije ovo ovdje opominjanje nego raspravljanje jer tebi ljudi ovdje kažu: haj sjaši više s ....!, a ti uporno nastavljaš da njima "otvaraš oči" (baš kao što ateisti istog levela otvaraju oči vjernicima nastojeći da im ukažu na ili otkriju tajne upotrebe razuma, logike, kritičkog promišljanja, naučnih otrkića i dometa, znanstvenih metoda i sličnog). To nije opomena nego potreba da se raspravlja, da se dokaže istina, da se dokaže da je vjera istina. A istina, prema Kur'anu, dolazi od Boga, ne od ljudi.

Ako ti iznosiš neke stvari koje trebaju da pokažu da je vjera koju ti živiš istina, a zauzvrat izazoveš ruganje i vrijeđanje te vjere, ponajprije samog Allaha, Njegovog poslanika i Kur'ana, ti bi trebao da prestaneš s daljnjim "opominjanjem" jer te tome islam uči, da ne ideš dalje, da ne osnažuješ neprijateljstvo. Ali ako ti, i pored toga, ostaneš uporan u svom "opominjanju", usprkos tome što će se ljudi sprdati sa Kur'anom, onda to pokazuje da ti to radiš više zbog samog sebe a ne zbog Allaha jer da tebe boli vrijeđanje Allaha ti više nikada ne bi raspravljao s onima koji Ga vrijeđaju, ili Kur'an, ili Poslanika.

To, dakle, meni nije jasno: ti to sebi samo objasniš i opravdaš kao "opominjanje kafira" i pleteš, ne gledaš...Ako imaš znanje o nečemu onda ga dijeli s onima koji to žele da čuju, vrednuju, smatraju ga dobrim, itd. a ne s onima koji ti uporno i samo jače i jače, jasnije i jasnije govore da nisi sav svoj...
mozda si u pravo..neznam

ali kako god mogu povuc malo rucnu nije problem :D

ako ateisti hoce da diskutuju izmedju sebe bez vjernika, mogu se ja skinut sa teme,nije problem :D
Gluho bilo :pasamoj:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9570 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by mali jomu »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote: 6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

znacdi neki ljudi nece vjeorvati neznam se sta da se desi, toga sam svjestan, ali isto zaboravio si ovaj ajet

13:7. A oni koji ne vjeruju govore: "Zašto mu Gospodar njegov ne pošalje čudo?" Tvoje je da opominješ, a svaki narod je imao onoga ko ga je na Pravi put upućivao.

znaci po onome kako sam ja vjeru razumio, nasa je duznost pozivanje na puteve spasa, a do Allaha je kome ce srce preusmjeriti na koji put, nase duznost nije da ubijedimo nekoga, to je u Allahovim rukama, nasa je da pozivamo, jer prestanemo li pozivati na dobro a odvracati od zla, onda moze biti da da nas Allah sviju potamani
Nisam ja ništa zaboravio, ma kako to zvučalo oholo s moje strane: navodiš ajet o opominjanju kako bi njime pravdao svoju praksu raspravljanja, jer se ti raspravljaš s ateistima (na način kojeg sam pokušao opisati u prethodnom postu), a ne da ih tek opominješ. A Kur'an i hadis razlikuju opominjanje od raspravljanja jer:

1) inicijator i sudionik rasprave (za razliku od nekih drugih stvari) može biti šejtan:

A šejtani navode štićenike svoje da se s vama raspravljaju (el-En'am, 121)

2) raspravljanje je odlika nesretnih kojima je rasprava sav smisao:

A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački (Ez-Zuhruf, 58)

3) opomena (!) vjernicima da se klone rasprava s onima koji (jasno, dosljedno i otvoreno) negiraju Kur'an:

Zato se ti okani onoga koji Kur'an izbjegava... (en-Nedžm, 29)

4) ukazivanje vjernicima da se klone besplodnih rasprava u kojima se stalno ponavljaju besmislice o njihovoj vjeri, opisivanjem svojstava takvih vjernika:

...a kada čuju besmislicu kakvu, od nje se okrenu i reknu: “Nama naša djela, a vama vaša djela; mir vama! Mi ne želimo društvo neukih.” (el-Kasas, 55)

5) i tako dalje, i tako dalje, ima dosta ajeta i hadisa koji ukazuju na beslovesnost i pogubnost rasprava. Ima čak i hadis koji kaže kako je onom, koji se ostavi rasprave čak i onda kada zna da je potpuno u pravu, nagrada džennet, što posebno ukazuje na mjesto rasprave u islamu.
Smrcak15 wrote:
22. i nisu nikako isti živi i mrtvi. Allah će učiniti da čuje onaj koga On odabere, a ti ne možeš one u grobovima dozvati,
23. tvoje je samo da opominješ.
24. Mi smo te poslali s Istinom da radosne vijesti donosiš i da opominješ; a nije bilo naroda kome nije došao onaj koji ga je opominjao.
25. Ako te oni u laž utjeruju - pa, i oni prije njih su poslanike u laž utjerivali, a oni su im očigledna čuda donosili, i listove, i Knjigu svjetilju.*
26. I Ja sam onda kažnjavao one koji nisu vjerovali, a kakva je samo bila kazna Moja!
...i ti to upravo radiš samo što ne vidiš sebe sa strane, ti "ne opominješ" nego - kazano kur'anskim jezikom koji opisuje one koji ne vjeruju u Kur'an a kojima se ti uporno obraćaš na ovim stranicama - "one u grobovima dozivaš".

Smrcak15 wrote:zar nije forum mjesto diskusije, ako nebi diskutovali, kakva je svrha foruma onda?
To isto da kažeš: zar smisao otrova nije da truje, ubija i uništava? Ako ne bismo njime trovali sebe i druge, pa dovraga, što će nam onda otrov uopće!?

Kur'an ne zabranjuje svaku raspravu i svaku diskusiju, ali postavlja neke smjernice za raspravu, ukazuje na neke karakteristike. Recimo ima ajet u kojem Allah kaže da se vodi rasprava sa Narodom Knjige (Jevrejima i hrišćanima), ali ne i sa onima koji su nepravedni, itd.

Nije ovo ovdje opominjanje nego raspravljanje jer tebi ljudi ovdje kažu: haj sjaši više s ....!, a ti uporno nastavljaš da njima "otvaraš oči" (baš kao što ateisti istog levela otvaraju oči vjernicima nastojeći da im ukažu na ili otkriju tajne upotrebe razuma, logike, kritičkog promišljanja, naučnih otrkića i dometa, znanstvenih metoda i sličnog). To nije opomena nego potreba da se raspravlja, da se dokaže istina, da se dokaže da je vjera istina. A istina, prema Kur'anu, dolazi od Boga, ne od ljudi.

Ako ti iznosiš neke stvari koje trebaju da pokažu da je vjera koju ti živiš istina, a zauzvrat izazoveš ruganje i vrijeđanje te vjere, ponajprije samog Allaha, Njegovog poslanika i Kur'ana, ti bi trebao da prestaneš s daljnjim "opominjanjem" jer te tome islam uči, da ne ideš dalje, da ne osnažuješ neprijateljstvo. Ali ako ti, i pored toga, ostaneš uporan u svom "opominjanju", usprkos tome što će se ljudi sprdati sa Kur'anom, onda to pokazuje da ti to radiš više zbog samog sebe a ne zbog Allaha jer da tebe boli vrijeđanje Allaha ti više nikada ne bi raspravljao s onima koji Ga vrijeđaju, ili Kur'an, ili Poslanika.

To, dakle, meni nije jasno: ti to sebi samo objasniš i opravdaš kao "opominjanje kafira" i pleteš, ne gledaš...Ako imaš znanje o nečemu onda ga dijeli s onima koji to žele da čuju, vrednuju, smatraju ga dobrim, itd. a ne s onima koji ti uporno i samo jače i jače, jasnije i jasnije govore da nisi sav svoj...


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9571 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

harač wrote:ne samo teolog u pokušaju, već i psihoanalitičar :D
:mrgreen:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9572 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Vjernik se ne spusta na nivo ateiste, u suprotnom svatko ce reci da su isti, odnosno kao jedan..recimo u ovom slucaju teske rasprave Smrcak i Dozer...sto nije iskljuceno :mrgreen:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#9573 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

greška je u koracima: argumenti se ne primaju (začepljene uši, ovo-ono), dok se kolektivno ne salije strava

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9574 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by mali jomu »

Smrcak15 wrote:
mozda si u pravo..neznam

ali kako god mogu povuc malo rucnu nije problem :D

ako ateisti hoce da diskutuju izmedju sebe bez vjernika, mogu se ja skinut sa teme,nije problem :D

Nije niko u pravu osim samo tebe,

i ne povlaci nikakvu rucnu, vec sve pusti da se do daske zabijes u zid,

jer su najvise zla i nepravde Islamu i muslimanima donijeli upravo "vijernici" koji ni u ista ne vjeruju osim samome sebi.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#9575 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by irac300 »

harač wrote:muslimanima se svašta može s pravom prigovoriti, čak i ako se zbog toga zna zagaziti i van opsega "političke korektnosti", ali jedna stvar koja se često ne potencira jeste ta nevjerovatna pretencioznost, u klasičnom značenju te riječi: uobraženost i ničim opravdana sigurnost u sebe. na zapadu se takve osobe, zbog sveopće nazadnosti miljea iz kojeg dolaze, tek ignorišu, poput seoskih luda. međutim, ovdje to i nije slučaj, što je posljedica i dekadencija društva u kojem živimo. forum je punudio lijepu studiju slučaja u tom smislu:

1) imamo muslimana poput ovog smrčka koji je sebi, na početku 21. stoljeća, zamislio - pazi sad - galaktičku misiju da u djelo sprovede božanstvenu zapovijest da ljude vrati na pravi put. i to je lik koji je u tu svrhu potrošio hiljade sati gledajući youtube klipove*, te još hiljade sati provodeći svoju galaktičku misiju nad ateistima klix foruma. međutim, lijep je primjer za ovu raspravu jer, kao što neko primjeti, taj muslimanski "vitez vjere" na galaktičkoj misiji još uvijek nije ovladao ni elementarnim pravilima pravopisa, što nas ponovo vraća na onaj milje iz kojeg je potekao, te zbog čega ga u drugim kontekstima tek ignorišu

2) imamo priliku vidjeti i drugu vrstu muslimana koja ne savjetuje ovom prvom da smiri doživljaje iz razloga što demonstracijom sveopćeg neznanja samo dalje kalja ugled ideologije čiji su članovi i jedan i drugi, već ga napominje, upućujući na teologiju, da su pokušaji vraćanja ovih prvih na pravi put, kroz "znanstvene i neznanstvene argumente", nepodobni pokušaj, te da će oni - zbog svoje prirode - to samo iskoristiti da su njihovu ideologiju još više unize. ipak, koristi šansu da ga napomene, opet upučujući na njima jedino relevantne reference, da se ne treba previše uzrujavati jer su ovi "veliki grješnici" namjerno ostavljeni u zabludi, te će svakako "nastradati" (2: 26-27) (ovdje se uz pretencioznost može natuknuti i suptilni schadenfreude - kod ovog prvog je to rijetko suptilno)



*svoju "potkovanost" ne zasniva čitajući knjige, npr., jer kao što sam priznaje nikada nije pročitao niti jednu dawkinsovu knjigu o evoluciji - digresije radi, the royal society je prije par mjeseci ocijenio the selfish gene najutjecajnijom naučnom knjigom svih vremena - što ga ne spriječava da se (pretenciozno) predstavlja teorijskim autoritetom na tu temu (kao i na svaku drugu). štaviše, u odgovoru na zahtjev za peer review člancima, isti upućuje da pojma nema o čemu se raspravlja, te ponovo postavlja youtube klip
Potpis! S tim, što sa ovakvim kao @Smrle znaš na čemu si, ovi pod brojem dva su narodski rečeno hinje, najgora sorta ljudi. Smijat će ti se, a jedva čeka da te naguzi!
Post Reply