Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#14926 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

broj dva wrote: 18/04/2024 07:06
-Chesterfield- wrote: 18/04/2024 00:14
piupiu wrote: 17/04/2024 21:52

Mogli bi krenuti od mog omiljenog 'ateističkog aktiviste' :D, Baruha Spinoze, koji bi rekao da razum traži od nas da učinimo nešto što je mnogo teže za nas od najstrožijih religijskih praksi askeze. Traži od nas da se sagledavamo svijet sa nepristrasnom objektivnošću. Traži od nas da potčinimo naše prirodne sklonosti ka samopromociji, naše pokušaje da ojačamo svoju dječiju krhkost maštarijama o Bogu koji nas favorizuje jer smo rođeni - hvala Bogu! :D - u pravoj grupi vjerujućih, ili smo se prevjerili u nju. Traži da se suočimo sa strahom od sopstvene smrtnosti. I traži od nas da uz sve to budemo fer prema ljudima oko sebe i svojoj zajednici. Drugim riječima, biti moralno biće znači biti biće koje koristi razum diskriminatorno - protiv svojih implusa, instinktivnog djelovanja i strahova.
Vjeruješ li da je ispravno ovo o čemu Spinoza trabunja?
Ispravnije od mnogih, ispravnije od svih drugih "filozofa vjere" tog doba ala sveti Toma Akvinovnski sa svojim the best of all possible worlds..
To je Lajbnicova, mnogo kasnija, misao. Toma Akvinski je tvrdio da kad god bog stvara, stvara najbolje sto moze te stoga ono sto je on stvorio ne moze biti bolje nego sto jeste :D
broj dva
Posts: 4555
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14927 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Jeste da je prošlo par decenija i da nisam obnavljao gradivo al bi se mogo zaklet da su me učili da je Toma imo priču o the best of all possible worlds, ako me pamćenje izdaje (a śto bi pamćenje bilo mimo leđa ) onda se izvinjavam da dezinformaciji...
Ne budi mi ljeno evo sam guglo 3 minute, apsolutno si u pravu ali ja nisam apsolutno u krivu, i on se zajebavo sa tim problemom :D



https://intermediummontium.wordpress.co ... le-worlds/
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#14928 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

Pa njegova tvrdnja je u savrsenom skladu sa Lajbnicovom, naravno da nisi potpuno u krivu :D
Škobo Habu
Posts: 9072
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#14929 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 17/04/2024 23:48
Jesi li nekad, kojim slučajem, čuo da je čovjek društveno biće? :D

Ako jesi, misliš li da je razumno pretpostaviti da onda mora postojati i neko društveno čulo ili osjetilo? :D
Prvo se vrati na pojam telos, pa ako smatraš da ti je urođen onda i po defaltu posjeduješ to društveno osjetilo.

To su postavke o kojim raspravljaju Aristotel i Platon.
zoon politikon (grčki ζῷον πολιτιϰόν: društveno biće), u antičkoj filozofiji, pojam koji označava čovjeka kao biće određeno vlastitom društvenošću. Čovjek je društveno biće, koje oblikuje zajednicu i koje je na nju upućeno. Stoga je on nužno političko biće (ili politička životinja). Termin je skovao Aristotel, no i ranije je Platon shvaćao pojedinca kao političko biće. Kod Aristotela se koncept zoona politikona temelji na njegovu viđenju svrhovitosti (teleologija). Telos, koji nastanjuje svaku stvar, određuje svrhu njezine biti, kao i put k daljnjem usavršavanju. Budući da je telos urođen svakom čovjeku, on ima prirodnu određenost k izgradnji zajednice, odn. države. Država postoji u svakom pojedincu te je stoga metafizički pojam. Ona ne postoji samo na metafizičkoj razini već i u prirodnome stanju, a izgrađuje se razvojem telosa zoona politikona. Čovjek teži izgradnji države jer očekuje sreću i radost u životu, a glavna je pretpostavka izgradnje države posjedovanje logosa, s pomoću kojega čovjek ima sposobnost razlikovati pravedno od nepravednoga i dobro od lošega. Ta se sposobnost razlikovanja oslanja na moć spoznaje i govora, po kojima se čovjek razlikuje od životinja.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#14930 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 18/04/2024 09:37
John Cleese wrote: 17/04/2024 23:48
Jesi li nekad, kojim slučajem, čuo da je čovjek društveno biće? :D

Ako jesi, misliš li da je razumno pretpostaviti da onda mora postojati i neko društveno čulo ili osjetilo? :D
Spoiler
Show
Prvo se vrati na pojam telos, pa ako smatraš da ti je urođen onda i po defaltu posjeduješ to društveno osjetilo.

To su postavke o kojim raspravljaju Aristotel i Platon.
zoon politikon (grčki ζῷον πολιτιϰόν: društveno biće), u antičkoj filozofiji, pojam koji označava čovjeka kao biće određeno vlastitom društvenošću. Čovjek je društveno biće, koje oblikuje zajednicu i koje je na nju upućeno. Stoga je on nužno političko biće (ili politička životinja). Termin je skovao Aristotel, no i ranije je Platon shvaćao pojedinca kao političko biće. Kod Aristotela se koncept zoona politikona temelji na njegovu viđenju svrhovitosti (teleologija). Telos, koji nastanjuje svaku stvar, određuje svrhu njezine biti, kao i put k daljnjem usavršavanju. Budući da je telos urođen svakom čovjeku, on ima prirodnu određenost k izgradnji zajednice, odn. države. Država postoji u svakom pojedincu te je stoga metafizički pojam. Ona ne postoji samo na metafizičkoj razini već i u prirodnome stanju, a izgrađuje se razvojem telosa zoona politikona. Čovjek teži izgradnji države jer očekuje sreću i radost u životu, a glavna je pretpostavka izgradnje države posjedovanje logosa, s pomoću kojega čovjek ima sposobnost razlikovati pravedno od nepravednoga i dobro od lošega. Ta se sposobnost razlikovanja oslanja na moć spoznaje i govora, po kojima se čovjek razlikuje od životinja.
Da li ti zaista vjerujes da znas o cemu pricas? :D

Samo kratko, molim te :D
Škobo Habu
Posts: 9072
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#14931 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 17/04/2024 21:52
Škobo Habu wrote: 17/04/2024 21:24 O.k. Možeš razumjeti kako hoćeš.

Tvoja tvrdnja jeste da je čovjek moralno biće. Ja se pitam kakvog je karaktera taj moral kroz povjest.

No, ono što ti ne razumješ iz onoga što si napisla jeste da ako je čovjek moralno biće, onda mora postojati i neko moralno čulo ili osjetilo.

Ja za tako što još ne znam.
Ne mora postojati nikakvo 'moralno čulo ili osjetilo' osim razuma.

Izraz "čovjek je moralno biće" implicira da ljudi imaju sposobnost razumijevanja i primjene moralnih principa u svojim postupcima. To znači da ljudi razvijaju svijest o tome što je ispravno i pogrešno, pa samim tim i kreiraju društvene ugovore, zakone, društvena očekivanja, te da imaju sposobnost da se vode moralnim vrijednostima. "Čovjek je moralno biće", dakle, znači da čovjek ima sposobnost da kreira, razumije i prakticira društvene norme i očekivanja.

A za to kako se moral razvijao kroz vrijeme ima podforum filozofija. :D

Mogli bi krenuti od mog omiljenog 'ateističkog aktiviste' :D, Baruha Spinoze, koji bi rekao da razum traži od nas da učinimo nešto što je mnogo teže za nas od najstrožijih religijskih praksi askeze. Traži od nas da se sagledavamo svijet sa nepristrasnom objektivnošću. Traži od nas da potčinimo naše prirodne sklonosti ka samopromociji, naše pokušaje da ojačamo svoju dječiju krhkost maštarijama o Bogu koji nas favorizuje jer smo rođeni - hvala Bogu! :D - u pravoj grupi vjerujućih, ili smo se prevjerili u nju. Traži da se suočimo sa strahom od sopstvene smrtnosti. I traži od nas da uz sve to budemo fer prema ljudima oko sebe i svojoj zajednici. Drugim riječima, biti moralno biće znači biti biće koje koristi razum diskriminatorno - protiv svojih implusa, instinktivnog djelovanja i strahova.
Super da si spomenula Baruha Spinozu. On, recimo, u svom "Teološko-političkom traktatu" pokušava racionalno objasniti sve staro-zavjetna i novo-zavjetna čuda i čudesa. Spinoza smatra da je čovjek obdaren jednom božanskom osobinom a to je racio iliti razum. Po tome se izdvajamo od životinja, valjda...

No, zašto je Baruh de Spinoza ekskomuniciran iz jevrejske zajednice? Upravo zbog svojih stavova, odnosno zbog moralnih načela koja su bila proturiječna onim dominantnim u njegovo doba. Spinoza je zbog svojih stavova proglašen za jeretika.

Isus je, zbog svog morala, razapet na križ. Imaš bezbroj primjera u Bibliji, kojima Isus primjerima vlastitog morala, prkosi kompletnoj postavci sistema i tradicije.

Isus je svojim primjerom ustanovio moral kršćana, Baruh Spiniza racionalista. Ovakvih primjera bezbroj. Morala bezbroj, moralnosti isto tako.

I svi ti morali su u proturječnosti sa nekim drugim moralom.

Da citiram Nietzschea za kraj: "Moral je potreba društva, ali i njegova najveća laž".
Last edited by Škobo Habu on 18/04/2024 10:00, edited 2 times in total.
Škobo Habu
Posts: 9072
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#14932 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 18/04/2024 09:49

Da li ti zaista vjerujes da znas o cemu pricas? :D

Samo kratko, molim te :D
Ako smatraš da ne znam, slobodno me ispravi.

Al' bez djetinjarija sa mr.greenom, da te shvatim ozbiljno.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#14933 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 18/04/2024 09:58
John Cleese wrote: 18/04/2024 09:49

Da li ti zaista vjerujes da znas o cemu pricas? :D

Samo kratko, molim te :D
Ako smatraš da ne znam, slobodno me ispravi.

Al' bez djetinjarija sa mr.greenom, da te shvatim ozbiljno.
Ne, ne, samo pitam, jer me stvarno zanimalo :D
Barem si bio kratak ovaj put, hvala :D

P.S.
Ovo je Very Happy, a ne Mr. Green, ne bih bio tako neozbiljan :D
Hakiz
Posts: 40616
Joined: 30/07/2015 20:01

#14934 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Da upitam nešta:

Da li je to šta su filozofi zaključili božija riječ? Nepogrešiva? I ako neko pomisli drugačije, mora da šuti jer sigurno nije u pravu. FIlozofi su nepogrešivi, ali ne nepograšivi kao papa, nepogrešivi kao bog

Ukratko: Smije li forumaš misliti svojom glavom, ili se pamet i znanje o nečemu mjere po broju zaključaka i citata raznih filozofa koje je zapamtio?
Škobo Habu
Posts: 9072
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#14935 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 18/04/2024 10:03

Ne, ne, samo pitam, jer me stvarno zanimalo :D
Barem si bio kratak ovaj put, hvala :D

P.S.
Ovo je Very Happy, a ne Mr. Green, ne bih bio tako neozbiljan :D
Nikakva razlika. Zbog njih imam uvijek osjećaj da si na bongu dok si na forumu.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#14936 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 18/04/2024 10:47
John Cleese wrote: 18/04/2024 10:03

Ne, ne, samo pitam, jer me stvarno zanimalo :D
Barem si bio kratak ovaj put, hvala :D

P.S.
Ovo je Very Happy, a ne Mr. Green, ne bih bio tako neozbiljan :D
Nikakva razlika. Zbog njih imam uvijek osjećaj da si na bongu dok si na forumu.
Da, vjerujem da bi ti tako percipirao znacenja opcenito, a i vizuelne razlike :D
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#14937 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

piupiu wrote: 18/04/2024 01:10
belfy wrote: 17/04/2024 02:36 pa, ako odes u kolektvitet i to sagledas sa te strane sve prije receno gubi smisao, kao i nit rasprave u kojoj smo bili. ja se svakako slazem sa Vulkancima da (ugrubo prevedeno) "potreba mnogih preovladava potrebu nekolicine."

ali! takvo drustvo ne postoji. postoje samo drustva od interesa. sto nas opet vod do istog zakljucka...
Šta su 'društva od interesa'? Šta je 'interes'? Nisam sigurna ni da razumijem, a ni da bih se složila. :D
ne znam kako je moguce da ne razumijes sta je drustvo od interesa (ili ovo pokusavas da kopiras mene gdje ja stvarno nesto ne razumijem sto si ti rekla, u 'quid pro quo' stilu?). drustvo od interesa je ono gdje se jedinka pridruzi jer vidi da tamo moze ostvariti svoje interese (danas popularno nazvano stranka), a prije toga plemensko drustvo. a, da bi ostali u okviru prijesnje rasprave mozemo se samo zapitati sta ga to tamo goni, jel tako?
Hakiz
Posts: 40616
Joined: 30/07/2015 20:01

#14938 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

U tom slučaju, svako društvo je društvo od interesa. Ostavaruje se interes, od zaštite, materijalne dobiti, emocionalne dobiti itd

Društva i jesu interesne zajednice, zajednice ostvarenja materijalnog ili nematerijalnog interesa.
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#14939 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by piupiu »

broj dva wrote: 18/04/2024 08:38 Jeste da je prošlo par decenija i da nisam obnavljao gradivo al bi se mogo zaklet da su me učili da je Toma imo priču o the best of all possible worlds, ako me pamćenje izdaje (a śto bi pamćenje bilo mimo leđa ) onda se izvinjavam da dezinformaciji...
Ne budi mi ljeno evo sam guglo 3 minute, apsolutno si u pravu ali ja nisam apsolutno u krivu, i on se zajebavo sa tim problemom :D



https://intermediummontium.wordpress.co ... le-worlds/
:lol: Care :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#14940 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by piupiu »

belfy wrote: 18/04/2024 21:12
piupiu wrote: 18/04/2024 01:10
belfy wrote: 17/04/2024 02:36 pa, ako odes u kolektvitet i to sagledas sa te strane sve prije receno gubi smisao, kao i nit rasprave u kojoj smo bili. ja se svakako slazem sa Vulkancima da (ugrubo prevedeno) "potreba mnogih preovladava potrebu nekolicine."

ali! takvo drustvo ne postoji. postoje samo drustva od interesa. sto nas opet vod do istog zakljucka...
Šta su 'društva od interesa'? Šta je 'interes'? Nisam sigurna ni da razumijem, a ni da bih se složila. :D
ne znam kako je moguce da ne razumijes sta je drustvo od interesa (ili ovo pokusavas da kopiras mene gdje ja stvarno nesto ne razumijem sto si ti rekla, u 'quid pro quo' stilu?). drustvo od interesa je ono gdje se jedinka pridruzi jer vidi da tamo moze ostvariti svoje interese (danas popularno nazvano stranka), a prije toga plemensko drustvo. a, da bi ostali u okviru prijesnje rasprave mozemo se samo zapitati sta ga to tamo goni, jel tako?
'Društvo od interesa' je za mene ideološka, a i ekonomska, konstrukcija. Za mene je društvo=solidarnost (da je puki interes, ne bi moglo biti formirano jer bi ga trgale i razvlačile u mikro-interesne sfere razne interesne grupe - baš kao Bosnu danas). Sve što je stvoreno isključivo principom interesa je anti-društveno i društvo-podrivajuće, a često i neodrživo.
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#14941 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 18/04/2024 09:56 Super da si spomenula Baruha Spinozu. On, recimo, u svom "Teološko-političkom traktatu" pokušava racionalno objasniti sve staro-zavjetna i novo-zavjetna čuda i čudesa. Spinoza smatra da je čovjek obdaren jednom božanskom osobinom a to je racio iliti razum. Po tome se izdvajamo od životinja, valjda...

No, zašto je Baruh de Spinoza ekskomuniciran iz jevrejske zajednice? Upravo zbog svojih stavova, odnosno zbog moralnih načela koja su bila proturiječna onim dominantnim u njegovo doba. Spinoza je zbog svojih stavova proglašen za jeretika.

Isus je, zbog svog morala, razapet na križ. Imaš bezbroj primjera u Bibliji, kojima Isus primjerima vlastitog morala, prkosi kompletnoj postavci sistema i tradicije.

Isus je svojim primjerom ustanovio moral kršćana, Baruh Spiniza racionalista. Ovakvih primjera bezbroj. Morala bezbroj, moralnosti isto tako.

I svi ti morali su u proturječnosti sa nekim drugim moralom.

Da citiram Nietzschea za kraj: "Moral je potreba društva, ali i njegova najveća laž".
Pa da, sve se slažemo. Spinoza je baš dobar primjer nekoga ko je nama danas potreban. A strašno je da bi i danas, vjerovatno, imao sličnu sudbinu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21585
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14942 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Spinozin Bog je vrlo interesantan :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40616
Joined: 30/07/2015 20:01

#14943 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 19/04/2024 04:09
belfy wrote: 18/04/2024 21:12
piupiu wrote: 18/04/2024 01:10

Šta su 'društva od interesa'? Šta je 'interes'? Nisam sigurna ni da razumijem, a ni da bih se složila. :D
ne znam kako je moguce da ne razumijes sta je drustvo od interesa (ili ovo pokusavas da kopiras mene gdje ja stvarno nesto ne razumijem sto si ti rekla, u 'quid pro quo' stilu?). drustvo od interesa je ono gdje se jedinka pridruzi jer vidi da tamo moze ostvariti svoje interese (danas popularno nazvano stranka), a prije toga plemensko drustvo. a, da bi ostali u okviru prijesnje rasprave mozemo se samo zapitati sta ga to tamo goni, jel tako?
'Društvo od interesa' je za mene ideološka, a i ekonomska, konstrukcija. Za mene je društvo=solidarnost (da je puki interes, ne bi moglo biti formirano jer bi ga trgale i razvlačile u mikro-interesne sfere razne interesne grupe - baš kao Bosnu danas). Sve što je stvoreno isključivo principom interesa je anti-društveno i društvo-podrivajuće, a često i neodrživo.
Je li društvo rezultat, evolutivna posljedica, grupe koja se formirala da bi se lakše štitila od opasnosti (svih vrsta, od životinja, preko drugih ljudi, do prirpdnih nepogoda) i lakše ulovila hranu. A to (zaštita, hrana) je interes, ako se ne varam.
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#14944 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

piupiu wrote: 19/04/2024 04:09
belfy wrote: 18/04/2024 21:12
piupiu wrote: 18/04/2024 01:10

Šta su 'društva od interesa'? Šta je 'interes'? Nisam sigurna ni da razumijem, a ni da bih se složila. :D
ne znam kako je moguce da ne razumijes sta je drustvo od interesa (ili ovo pokusavas da kopiras mene gdje ja stvarno nesto ne razumijem sto si ti rekla, u 'quid pro quo' stilu?). drustvo od interesa je ono gdje se jedinka pridruzi jer vidi da tamo moze ostvariti svoje interese (danas popularno nazvano stranka), a prije toga plemensko drustvo. a, da bi ostali u okviru prijesnje rasprave mozemo se samo zapitati sta ga to tamo goni, jel tako?
'Društvo od interesa' je za mene ideološka, a i ekonomska, konstrukcija. Za mene je društvo=solidarnost (da je puki interes, ne bi moglo biti formirano jer bi ga trgale i razvlačile u mikro-interesne sfere razne interesne grupe - baš kao Bosnu danas). Sve što je stvoreno isključivo principom interesa je anti-društveno i društvo-podrivajuće, a često i neodrživo.
pa... u oba slucaja si u pravu. neko ce se pridruziti plemenu (olitiga stranci) da bi mu bilo bolje i da bi napravio da svima bude bolje. dok ce se neki voditi samo prvim i biti podrivajuca tacka. ne postoji savrseno drustvo. uvijek ce biti supaka. :mrgreen:

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16663
Joined: 05/01/2008 05:08

#14945 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by piupiu »

1942.-2024.

Image
User avatar
Truba
Posts: 81839
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14946 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Truba »

Ja mislio djerdj martin
Post Reply