Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#14751 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Piaty »

PRO testant wrote: 06/10/2023 19:50
Piaty wrote: 16/09/2023 02:11 Mislim da je za današnju braću kršćane Pavle odlučio ko će biti Isusov otac, dok se sam Isus, u Novom Zavjetu, 88 puta izjasnio da je "Sin čovječji".

Dok je opet po Starom Zavjetu i David bio "Son of God" a i oni Nephili su bili "Sons of God".
Image
Zar se nakon toliko godina i dalje mora dogovarati na ovu besmislicu?
Prijatelju ... barem malo potraži i raspitaj se, provjeri malo svoje zanje, prije no li nešto tako izjaviš.

To što ti predpostavljaš kao istinu, te laži islamskih Dawah-gandista, to je davno dokazano kao netačno.
Davno!

Jedino kod ljudi koji nisu skloni provjeri informacija i izvora to prolazi, ni kod koga više.
Heeej, bolje da šutim. Bolje da ne idemo dalje jer ja želim poštovati svakoga. Mislim, nezgodno mi je zbog toga. Svaki čovjek - brat.

Hoćeš jednu o Sudnjem danu iz Novog Zavjeta koja savršeno korespondira sa ovim iznad?
Samo AKO HOĆEŠ?

Btw. moji izvori su 90% naučni -ateistički i nemaju vezs sa Dawa (il šta to već znači).
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#14752 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by PRO testant »

Hoćeš jednu o Sudnjem danu iz Novog Zavjeta koja savršeno korespondira sa ovim iznad?
Samo AKO HOĆEŠ?
Koji stav superiornosti! Ono u stilu " Samo jednom da te mlatnem ovim odmah će ti sve bit jasno! Jes' me čuo!!" :-)
OK - "gi' me your best shot."
Mislim da je za današnju braću kršćane Pavle odlučio ko će biti Isusov otac, dok se sam Isus, u Novom Zavjetu, 88 puta izjasnio da je "Sin čovječji". Dok je opet po Starom Zavjetu i David bio "Son of God" a i oni Nephili su bili "Sons of God".
U dvije rečenice - minimalno! - 3 argumenta konstantno korištena od muslimana, dominantno promovirana by Didat i Zakir Naik. Moglo bi se čak reći da ne postoji kršćanin koji je probao da razgovara o tome što vjeruje a da nije morao odgovoriti na ta 3 argumenta.
Didat i Zakir Naik su inače dva lažova i petljanca koja su u neku ruku i bili razlog/početak napuštanja islama mnogih ljudi uključujući i mene.
A mislim da nije teško doći do tog zaključka samo treba poslušati mali segment bilo kojih od njihovih izlaganja.
Btw. moji izvori su 90% naučni -ateistički i nemaju vezs sa Dawa (il šta to već znači).
Jel ovo neka šala? Ateizam = Nuka!! Nadam se da nisam pogrešno pročitao.
I to uz implikaciju one klasične nebuloze - Religja ≠ Nauka!!

Jer koliko je meni poznato, i ateizam je "worldview!" Koji je baziran na sistemu određenih vjerovanja, koja se naravno drže zbog određene količine dokza. I po tome je na istoj ravni sa svim formama teizma.

btw. Postoji li neki skup činjenica koji bi te ponukao da preispitaš ateizam kao svoj "worldview"?
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14753 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

PRO testant wrote: 08/10/2023 12:22
Hoćeš jednu o Sudnjem danu iz Novog Zavjeta koja savršeno korespondira sa ovim iznad?
Samo AKO HOĆEŠ?
Koji stav superiornosti! Ono u stilu " Samo jednom da te mlatnem ovim odmah će ti sve bit jasno! Jes' me čuo!!" :-)
OK - "gi' me your best shot."
Mislim da je za današnju braću kršćane Pavle odlučio ko će biti Isusov otac, dok se sam Isus, u Novom Zavjetu, 88 puta izjasnio da je "Sin čovječji". Dok je opet po Starom Zavjetu i David bio "Son of God" a i oni Nephili su bili "Sons of God".
U dvije rečenice - minimalno! - 3 argumenta konstantno korištena od muslimana, dominantno promovirana by Didat i Zakir Naik. Moglo bi se čak reći da ne postoji kršćanin koji je probao da razgovara o tome što vjeruje a da nije morao odgovoriti na ta 3 argumenta.
Didat i Zakir Naik su inače dva lažova i petljanca koja su u neku ruku i bili razlog/početak napuštanja islama mnogih ljudi uključujući i mene.
A mislim da nije teško doći do tog zaključka samo treba poslušati mali segment bilo kojih od njihovih izlaganja.
Btw. moji izvori su 90% naučni -ateistički i nemaju vezs sa Dawa (il šta to već znači).
Jel ovo neka šala? Ateizam = Nuka!! Nadam se da nisam pogrešno pročitao.
I to uz implikaciju one klasične nebuloze - Religja ≠ Nauka!!

Jer koliko je meni poznato, i ateizam je "worldview!" Koji je baziran na sistemu određenih vjerovanja, koja se naravno drže zbog određene količine dokza. I po tome je na istoj ravni sa svim formama teizma.

btw. Postoji li neki skup činjenica koji bi te ponukao da preispitaš ateizam kao svoj "worldview"?
Ateizam nije isto sto i nauka. Tacno je da dosta ateista prihvata nauku, ali to nije pravilo.
Religija i nauka se kose u mnogim stvarima tako da mozemo staviti znak nejednakosti, ne bih sad ponavljao ali puno je neslaganja izmedju religija i naucnih cinjenica.

Ateizam nije skup vjerovanja, to je iskljucivo stav da bog ne postoji i nista drugo. Razlozi mogu biti razliciti,svako moze imati svoj razlog zasto ne vjeruje u boga i koji god da je razlog to ga ne cini manje ili vise ateistom. Vezano za prvi dio, nije obavezno ni prihvatanje naucnih cinjenica i ako ih neki ateista iz nekog razloga ne prihvata to ne znaci da nije ateista, niti je onaj ko ih prihvata bolji ili veci ateista. Nema nikakvog skupa vjerovanja ni bilo sta drugo, samo stav da bog ne postoji.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#14754 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Piaty »

Ateist, napisao sam to zbog konteksta.
Kada sam rekao da je izvor "naučni" pa ga poistovjetio sa ateističkim, to je bio odgovor protestantu na ono njegovo da koristim izvore muslimana i slično.

A šta ćemo ako kažemo naučno=povijesno i naučno=antropološko?
Pa ni to ne paše, jelde :)

Pro Testant, cijenim ja kristijaniti, nemoj pogrešno razumiti(mada čovjeka ionako ne gledam kroz te naočare).
Npr.kada čitam Akvinskog, čitam ga oslobođen bilo kakvih osnovnih proturječja njegovih uvjerenja i isključivo se fokusiram na ono šta on ima reći o tome i tome. Taman ću tražiti dlaku u jajetu u djelima takvih opsega.
A eto, da znaš i da posebno cijenim tvoj protestantizam.
Btw. čitao sam i Webera.

Nema potrebe za tim gimme your best shot. Nije meni namjera da dajem best šot, nemam ja ništa ni protiv koga da bi se sada zadavao sa best šotovima.

Evo ovako:

O Sudnjem danu.
Mathew 24-36

“No one knows about that day or hour, not even the angels in heaven, nor the Son, but only the Father.”

Po John 10:30 su Sin i Otac jednaki ali evo ovdje nisu.

Ovo nije Pavlov Isus ili šta?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#14755 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by n+1 »

Ne znam šta je tužnije, to što Dawkins na preobraćenje Ayaan Hirsi Ali reaguje kao ateistički apostol, vidljivo nervozan, ili to što ona citira smrčovske razloge za svoje preobraćenje. Predviđam za desetak godina članak "Why I am muslim again".

A oboje, kao, zamisli, intelektualne gromade Novog ateizma. Možda bi ipak sve bilo drugačije da je Richard na vrijeme naučio razliku između empiricizma i racionalizma.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14756 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

n+1 wrote: 22/11/2023 01:53 Ne znam šta je tužnije, to što Dawkins na preobraćenje Ayaan Hirsi Ali reaguje kao ateistički apostol, vidljivo nervozan, ili to što ona citira smrčovske razloge za svoje preobraćenje. Predviđam za desetak godina članak "Why I am muslim again".

A oboje, kao, zamisli, intelektualne gromade Novog ateizma. Možda bi ipak sve bilo drugačije da je Richard na vrijeme naučio razliku između empiricizma i racionalizma.


Ona je intelektualni isprdak "novog ateizna" šta got to značilo, ateizam je star koliko i izmišljena božanstva. Bila je interesantna jer je crnac i pišala je po Islamu, što je popularno u određenim krugovima
Sada je skontala da je neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj pa je postala krišćanin koji ne vjeruje u Isusa ili bezgrješno začeće ili ostale glupoati, prihvata krst kao oružje protiv Isama i to je to
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#14757 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by hamos »

Gledaj Turske :mrgreen:

Image
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#14758 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by toska »

a vidi Albanije, u tome je znači razvoj :)
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#14759 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by hamos »

toska wrote: 31/01/2024 16:58 a vidi Albanije, u tome je znači razvoj :)
Pa da lagano idu ka tome☝️al je cifra prenapuhana za Bosnu, kod nas je kao Srbija
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#14760 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Piaty »

hamos wrote: 31/01/2024 16:51 Gledaj Turske :mrgreen:

Image
Ma ne valja ta mapa jer čuj Srbija 33%. Izgleda da su oni imali prosvjetiteljstvo prije Francuza i cijelog zapada ili su imali neki gadni boljševizam koji je trajao jedno 100 godina.

Odmah mi je sumnjivo i sve ostalo tj kontam da je neko lupao te procente
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#14761 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Nema teoretske sanse da postoji razlika u tom konkretnom pitanju izmedju Srbije, BiH i generalno ovih ex yu zemalja (izuzev Slovenije) visa od par procenata. Srbija je sigurno tu negdje sa BiH, kao i CG. I za Hrvatsku je procenat vjerovatno visi od prikazanog.

Svi raniji podaci, bar onih koji se sjecam iz Gallupovih studija od prije 10tak godina, su imali rezultate koji su po Balkanu u par procenata, a znatno su religiozniji ljudi na Balkanu nego recimo Njemacka, Francuska itd.. A nije se nista toliko drasticno promijenilo da bi rezultati bili ovakvi kao na slici. A biti religiozan = vjerovati u zivot poslije smrti valjda jer sve tri dominantne religije Balkana imaju zivot poslije smrti kao nagradu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#14763 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by apsidejzi »

Polako al sigurno, mladja generacija prestaje vjerovati u "licnog boga" kakvim ga predstavljaju danas dominantne religije i pocinje jal nevjerovati u njega skroz ili vjeruju u neki oblik vise sile koja je neodredjena i nejasna. Slika je bazirana na godisnjem ispitivanju americke omladine 18-34 godina od 1985 do 2022

Image
User avatar
john smith
Posts: 166
Joined: 03/08/2009 19:29

#14764 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by john smith »




“Religija je totalitarno uvjerenje. To je želja da se bude rob. Želja je da postoji nepromjenjiv, neosporan, tiranski autoritet koji vas može osuditi za misaoni zločin dok spavate, koji vas može podvrgnuti potpunom nadzoru danonoćno svakog trenutka vašeg života, bilo da ste budni ili da spavate, prije nego što se rodite i, što je najgore i gdje počinje prava zabava, nakon što umreš. Nebeska Severna Koreja. Ko želi da ovo bude istina? Ko osim roba priželjkuje tako strašnu sudbinu? Bio sam u Sjevernoj Koreji. Za predsjednika imaju mrtvog čovjeka, Kim Jong-Il je samo šef stranke i šef vojske. On nije šef države. Ta titula pripada njegovom preminulom ocu Kim Il-Sungu. To je nekrokratija, tanatokratija. To je za jedan manje od trojstva, mogao bih dodati. Sin je reinkarnacija oca. To je najodvratnija i najpotpunija i apsolutna i bezdušna tiranija koju je ljudska vrsta ikada razvila. Ali barem možeš je#$% umrijeti i napustiti Sjevernu Koreju!"

― Christopher Hitchens

Eto, toliko od mene.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14765 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#14766 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by BiBi911 »

sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Kako mislis odstranjeni od drustva? I mi jedem i pijemo i slavimo kada i vi samo ne vjerujemo u sto vi. Nama su vasa uvjerenja fazoni/furanje jer mislite da ste IN vasa uvjerenja padnu u vodu kada ih trebate objasnit.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14767 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Ja sam poprilicno ukljucena u drustvo, ne vidim da sam odstranjena.
Zove me se na iftare, bajramske ruckove, bozicne ruckove, slave i tako to.

Ne vidim da vas iko poziva na kvartalna ateisticka okupljanja kada se orgija sa nepoznatim ljudima jer nemamo morala i koljemo male bebe da bismo ostali zauvijek mladi.

Go figure.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14768 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

BiBi911 wrote: 12/04/2024 22:07
sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Kako mislis odstranjeni od drustva? I mi jedem i pijemo i slavimo kada i vi samo ne vjerujemo u sto vi. Nama su vasa uvjerenja fazoni/furanje jer mislite da ste IN vasa uvjerenja padnu u vodu kada ih trebate objasnit.
Nema potrebe za vrijeđanjem, dušice.

Mislio sam to više u smislu, recimo, bude bajram, svako zna zašto se obilježava bajram i ko ga obilježava, a ateista tu samo prisustvuje, jeli.
Ne osjećate li se onda malo uljezima u takvom društvu?

Ili kada se pozdravlja sa selamom, kada neko leti sa posla da ide na džumu, kada svi poste i tkd.

Ovo važi i za ostale dvije dominantne religije u BiH, kada odete negdje u zgradu a krst na vratima, ikona negdje u prodavnici ili šta već.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14769 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 22:11 ada odete negdje u zgradu a krst na vratima, ikona negdje u prodavnici ili šta već.
Ja počnem vrištat i pojave mi se plikovi na koži :cry:
Ti?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14770 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

Bloo wrote: 12/04/2024 22:10
sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Ja sam poprilicno ukljucena u drustvo, ne vidim da sam odstranjena.
Zove me se na iftare, bajramske ruckove, bozicne ruckove, slave i tako to.

Ne vidim da vas iko poziva na kvartalna ateisticka okupljanja kada se orgija sa nepoznatim ljudima jer nemamo morala i koljemo male bebe da bismo ostali zauvijek mladi.

Go figure.
Izgleda sam se pogrešno izrazio.
Mislim da li se osjećate malo "pogrešnim" na tim obilježavanjima, ili da ne pripadate tu?

Da budem veoma prost, zar to vama nije nekako kao kada biste kao Bosanac išli na obilježavanje dana nezavisnosti Finske?
Razumiješ li šta na šta aludiram?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14771 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

Bloo wrote: 12/04/2024 22:14
sehohari wrote: 12/04/2024 22:11 ada odete negdje u zgradu a krst na vratima, ikona negdje u prodavnici ili šta već.
Ja počnem vrištat i pojave mi se plikovi na koži :cry:
Ti?
Ja ne odgovaram na ozbiljno postavljeno pitanje sa zajebancijom.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14772 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 22:14 Izgleda sam se pogrešno izrazio.
Mislim da li se osjećate malo "pogrešnim" na tim obilježavanjima, ili da ne pripadate tu?

Da budem veoma prost, zar to vama nije nekako kao kada biste kao Bosanac išli na obilježavanje dana nezavisnosti Finske?
Razumiješ li šta na šta aludiram?
Ne, sto bih. POZVANA sam, nisam se PRIVALILA. :D
Oni slave kraj posta koji su obavili u skladu sa propisima od svog bozanstva, ja sam tu POZVANA da im ULJEPSAM taj lijepi trenutak. :D Dok svi zajedno uzivamo u dolmama.

Mada bude i da se privalis na slave ako je puno ljudi, niko ne prati, samo kazes da si daljnji rodak od Steve (uvijek ima neki Steva) i sve bude udure.

A nosam sa sobom i dovoljno meHlema za plikove kad krene bradonja da se okolo sica svetom vodicom da posveti kucu. :|
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#14773 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by BiBi911 »

sehohari wrote: 12/04/2024 22:11
BiBi911 wrote: 12/04/2024 22:07
sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Kako mislis odstranjeni od drustva? I mi jedem i pijemo i slavimo kada i vi samo ne vjerujemo u sto vi. Nama su vasa uvjerenja fazoni/furanje jer mislite da ste IN vasa uvjerenja padnu u vodu kada ih trebate objasnit.
Nema potrebe za vrijeđanjem, dušice.

Mislio sam to više u smislu, recimo, bude bajram, svako zna zašto se obilježava bajram i ko ga obilježava, a ateista tu samo prisustvuje, jeli.
Ne osjećate li se onda malo uljezima u takvom društvu?

Ili kada se pozdravlja sa selamom, kada neko leti sa posla da ide na džumu, kada svi poste i tkd.

Ovo važi i za ostale dvije dominantne religije u BiH, kada odete negdje u zgradu a krst na vratima, ikona negdje u prodavnici ili šta već.

Sa uskrsa na Bozic pa opet uskrs i u junu Mami na bajram.
Meni je to sve simpaticno, prisustvujem kao i svi ostali. Zderemo dok ne crknemo.

Osjecaju li se muski koji vole muske ili zene koje vole zene uljezom u svome drustvu.

Vi nas svrstavate u neke nenormAlne tipove.

Svako radi sta hoce izborili smo se za to, tebi ako se ide 800000x u dzamiju/crkvu idi. Mene zalibo osim kada ja ne moram da tvoj posao da radim.
Selam, servus, pomoz Bog i ja koristim jer postujem ljude kojima to govorim

Ako nekome smeta dzamija smeta mu i crkva i obratno
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14774 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

Hvala na odgovorima.

Pitanje se jednostavno odnosi na osjećaj pripadnosti jednom društvu općenito, kakvo je naše.

Jedno je otići na proslave, a drugo je npr. sam organizovati onda nešto. Kako, kada?

Mislim da poređenje sa seksualnom orijentacijom nije baš na mjestu, ono ipak ne definiše kulturu koliko to čini religija.

Svi znamo kako je nekome ko ode u drugu zemlju. Tamo to su drugačiji običaji, drugačije fešte, obilježavanja... a većina njih je upravo bazirana na vjeri.

Pitam se onda, kako je nekome koji gdje god dođe nema vjeru?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14775 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 22:36 Hvala na odgovorima.

Pitanje se jednostavno odnosi na osjećaj pripadnosti jednom društvu općenito, kakvo je naše.

Jedno je otići na proslave, a drugo je npr. sam organizovati onda nešto. Kako, kada?

Mislim da poređenje sa seksualnom orijentacijom nije baš na mjestu, ono ipak ne definiše kulturu koliko to čini religija.

Svi znamo kako je nekome ko ode u drugu zemlju. Tamo to su drugačiji običaji, drugačije fešte, obilježavanja... a većina njih je upravo bazirana na vjeri.

Pitam se onda, kako je nekome koji gdje god dođe nema vjeru?
:shock:
..i osta ziv...
Post Reply