Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14376 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

zposao wrote: A dobro, ima ti i te...mada ja kontam da ništa nije konačno. Dok god je čovjek živ sumnja, ispituje, misli, koleba se... Dobro je zauzeti nekakav intelektualni stav na temelju iskustva i saznanja. Ali ja osobno mislim da ti to nije konačno :D

Znaš kako kažu, samo kenjac ne mijenja mišljenje :lol: pa taman iz jednog u drugo mijenjao mišljenje. Meni je normalnije da čovjek mijenja svoje stavove u skladu sa novim spoznajama i iskustvima, nego da se ukopa na početku i ne razmišlja.

Eto malo utjehe :lol:
Naravno, poenta i jeste otvoriti um za nove ideje. Religije traze da se prihvati jedna i da se drzi te ideje. Ja sam odlucio da, na osnovu svega sto znam o svijetu, i sto znaju drugi (nauka) ne vjerujem u postojanje nicega nadnaravnog. Naravno, mogu promijeniti misljenje.. ali za to bi se moralo desiti cudo.. ali bukvalno cudo :lol:
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#14377 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

Neka, bitno je da si otvoren :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14378 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Najgore od svega je sto sam ja zapravo prije zelio vjerovati da bar nesto postoji.. npr. telekineza, telepatija.. nesto od toga. Al sipak.. nacitah se o raznim ljudima koji su sve to tvrdili, trazih koga su i kako testirali.. i sipak, koga god su testirali u dobro kontrolisanim uvjetima odjednom im nestale supermoci :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14379 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

Dope_Man wrote:Najgore od svega je sto sam ja zapravo prije zelio vjerovati da bar nesto postoji.. npr. telekineza, telepatija.. nesto od toga. Al sipak.. nacitah se o raznim ljudima koji su sve to tvrdili, trazih koga su i kako testirali.. i sipak, koga god su testirali u dobro kontrolisanim uvjetima odjednom im nestale supermoci :lol:
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#14380 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

Dope_Man wrote:Najgore od svega je sto sam ja zapravo prije zelio vjerovati da bar nesto postoji.. npr. telekineza, telepatija.. nesto od toga. Al sipak.. nacitah se o raznim ljudima koji su sve to tvrdili, trazih koga su i kako testirali.. i sipak, koga god su testirali u dobro kontrolisanim uvjetima odjednom im nestale supermoci :lol:
Jedina moć kod tih "zanimanja" je moć manipulacije ljudima :thumbup:
Mada nisu jedini, što jes jes... 8-) Ima toga na svim poljima..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14381 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

славянин wrote:
Dope_Man wrote:Najgore od svega je sto sam ja zapravo prije zelio vjerovati da bar nesto postoji.. npr. telekineza, telepatija.. nesto od toga. Al sipak.. nacitah se o raznim ljudima koji su sve to tvrdili, trazih koga su i kako testirali.. i sipak, koga god su testirali u dobro kontrolisanim uvjetima odjednom im nestale supermoci :lol:
Mislim da sam pogledao sve zivo sto sam mogao naci oko Randija. Posebno oko njegovog izazova. Naravno, niko od vecih imena nikada nije pristao, obicno sica. Al dobar materijal za nasmijati se :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14382 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

Ma ludjak, najaci dio je onaj britanski humor i ironija kojom ih poklapa :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14383 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

Sam Harris: And so it's true to say that you can go through the curriculum of becoming a scientist and never have your faith explicitly challenged, because it's taboo to do so, and now we have engineers who can build nuclear bombs in the Muslim world, who still think it's plausible metaphysics that you can get to paradise and get seventy-two virgins, and we have people like Francis Collins who think that on Sunday you can kneel down in the dewy grass and give yourself to Jesus, because you are in the presence of a frozen waterfall, and on Monday you can be a physical geneticist.

Christopher Hitchens: Or according to our friend, the great Pervez Hoodbhoy, the great Pakistani physicist, there are people who think you can use the djinns, the devils and harness their power for the reactor.

Sam Harris: It's almost tempting to fund such a project.
:lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21556
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14384 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Jako :mrgreen:
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#14385 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

Blaise Pascal:
"Razum ne priječi da se vjeruje u Boga, već oholost i tvrdoća srca."
Malo tvrđe rečeno.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14386 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

Image :skoljka:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14387 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Postavljao sam nekad davno i ovog covjeka, nakon Randija, a zatim Penn i Tellera, mozda i najzanimljiviji u tom svijetu iluzija.. nekad se bavi obicnim trikovima, ali ima i ovakve emisije koje se bave ozbiljnim temama i pokazuju kako je lako obmaniti um:

allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#14388 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by allem_77 »

L u c i f e r wrote:
Dope_Man wrote:Vidis, ja odavno vrlo rijetko komentiram po ovim temama jer znam da postoje ljudi ciji intelektualni kapaciteti su naprosto ograniceni i nesposobni su za shvatiti cak i najjednostavnije stvari, ali bi htjeli da pametuju. S takvima se ne raspravljam. Upravu si, sve si upravu. :kiss:
:thumbup:
I ja vrlo rijetko komentiram po ovim temama. :D
Što bi šejtan rekao:
"ubijam ljubaznošću" :lol:
THE DEVIL´S ADVOCATE
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14389 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14390 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

Dope_Man wrote:Image
Image :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#14391 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:Image
MATRIX 8-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14392 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

A glitch in the matrix :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14393 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

Whatever happened to @hrastov žižak?

Nedostaje mi. :zoka:
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#14394 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by strucnjakdemagog »

nisam ateista, ali vala mi i ovi vjernici na baterije vise idu na neku stvar. gdje god se okrenes, svi nesto poste nesto se dice s tim sto idu u dzamiju, crkvu. idi brate mili gdje hoces, popusti mene. to sad neki fol moda in ici molit se bogu? zar ne bi trebalo da je vjera neka intimna stvar, da postis ili ides u vjerski objekat iskljucivo radi sebe, a ne da se na sav glas hvalis s tim? sad si izgleda veci musliman/srbin/hrvat ako ides u dzamiju/crkvu. samim tim si bolji covjek? ima cak i onih koji idu korak dalje, pa ti namecu svoje misljenje, odnosno da bi i ti trebao da upraznjavas vjerske obicaje vise i cesce.
sjecam se da prije nije bilo ovoliko vjernika i mislim da je sve to produkt politika nacionalnih stranaka koje su godinama na vlasti.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#14395 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tuzlak1212 »

Ali i ateisti istom mjerom iznose ateizam, čak i više... Recimo znam ljudi psuju Boga kad god mu kakav kamenčič upadne u cipelu ili zapuše vjetar kako njemu ne godi, zamoliš ga da to ne radi eto njeg loži se i objašnjava kako je ateista i ne vjeruje u Boga i on može psovat šta hoće... A hoće s vjernikom da se druži...
Pa nemoj radi drugih čovječe, al ne, džaba... Ne shvataju da to vjernika nekad vrijeđa više nego da mu mater i sestru sastaviš u psovki...

Zbog takvih dešavanja vjera nije privatna stvar, ako ti možeš psovat Boga u statusu na fb zbog utakmice, može Meho aga stavit sliku džamije ili neko drugi sliku crkve... Sve je to u istim omjerima, možda čak vam dođemo jedno 200 galerija džamija i sinagoga, hadisa i stihova da se izbalansira promovisanje različite misli u javnosti gdje svi imamo jednaka prava.
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#14396 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

tačno :thumbup: mislim da je o tome već bilo govora na prethodnim stranicama.. i arogancije i skromnosti na obje strane, u pofinim količinama.. na kojoj strani je čega više, teško je, možda i nepotrebno odvagati..
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14397 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

To nema veze sa ateizmom ili religijom.

Ako si debil, debil si, bio budista, ateista ili musliman.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14398 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Licno ne psujem boga, niti iko od ateista a znam ih dosta... ovi drugi pak... :lol:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#14399 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zforumas »

Dope_Man wrote:Licno ne psujem boga, niti iko od ateista a znam ih dosta... ovi drugi pak... :lol:
Zato sto tebi licno bog ne znaci nista, dok ovima je to ultimativni nacin iskazivanja nezadovoljstva, ljutnje, bijesa...u smislu "vidi na sta sam spreman" :mrgreen:
Ima, naravno, i onih kojima je to jednostavno navika ostala iz pionirskih dana.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14400 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

tuzlak1212 wrote:Ali i ateisti istom mjerom iznose ateizam, čak i više... Recimo znam ljudi psuju Boga kad god mu kakav kamenčič upadne u cipelu ili zapuše vjetar kako njemu ne godi, zamoliš ga da to ne radi eto njeg loži se i objašnjava kako je ateista i ne vjeruje u Boga i on može psovat šta hoće... A hoće s vjernikom da se druži...
Pa nemoj radi drugih čovječe, al ne, džaba... Ne shvataju da to vjernika nekad vrijeđa više nego da mu mater i sestru sastaviš u psovki...

Zbog takvih dešavanja vjera nije privatna stvar, ako ti možeš psovat Boga u statusu na fb zbog utakmice, može Meho aga stavit sliku džamije ili neko drugi sliku crkve... Sve je to u istim omjerima, možda čak vam dođemo jedno 200 galerija džamija i sinagoga, hadisa i stihova da se izbalansira promovisanje različite misli u javnosti gdje svi imamo jednaka prava.
Pomiješano je to nekako...znam i jedne i druge (mada više agnostika da psuju boga nego ateista) da opsuju boga.
Mislim da ti niko ne bi trebao biti preći od majke, a Njemu se svi vraćate. :)

Psovanje boga moram primjetiti je nekako opuštena aktivnost u našem društvu bez obzira da li si "vjernik" (koji ocito nije "pravi vjernik") ili jednostavno ne vjerujes.

S druge strane, vjernici ne razmisljaju o jeftinoj komercijalizaciji božjeg imena u svim prilikama, te da li to smeta onima koji nisu vjernici. Odzvanjaju hodnici i kancelarije od Allahami, Bogami, Bogati, akobogda, daćebog...mailovi završavaju sa aBd...bog se dijeli šakom i kapom na svakom koraku, kao flyer koji dokazuje bogobojaznost, dok mi se čini da vam najmanje boravi u srcima.
Post Reply