Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#14351 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Vidis, ja odavno vrlo rijetko komentiram po ovim temama jer znam da postoje ljudi ciji intelektualni kapaciteti su naprosto ograniceni i nesposobni su za shvatiti cak i najjednostavnije stvari, ali bi htjeli da pametuju. S takvima se ne raspravljam. Upravu si, sve si upravu. :kiss:
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#14352 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Dope_Man wrote:Vidis, ja odavno vrlo rijetko komentiram po ovim temama jer znam da postoje ljudi ciji intelektualni kapaciteti su naprosto ograniceni i nesposobni su za shvatiti cak i najjednostavnije stvari, ali bi htjeli da pametuju. S takvima se ne raspravljam. Upravu si, sve si upravu. :kiss:
:thumbup:
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14353 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

Da pitam kolege forumase ateiste/agnostike...sta vas je “navelo” da pocnete sumnjati u ispravnost i istinitost religije (Islama, Krscanstva, nebitno) ?

Neki dio/citat/stav Iz Kur’ana ili Biblije koji ste procitali, te Vam isti nije imao logike ili se ne slazete sa tim, neki dogadjaj u Vasim zivotima koji Vas je promijenio?

Ako Bog ne postoji, koji dokumentarci/naucni dokazi se mogu pogledati/procitati koji bi objasnili kako je sve nastalo (kako smo nastali mi, planeta Zemlja, svemir) ?

Pitam iz radoznalosti jer mislim da sam dovoljno zreo da razmislim o stavovima i dokazima jedne i druge strane, te da sam odlucim sta mi vise ima logike.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14354 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

exampLe. wrote:Da pitam kolege forumase ateiste/agnostike...sta vas je “navelo” da pocnete sumnjati u ispravnost i istinitost religije (Islama, Krscanstva, nebitno) ?

Neki dio/citat/stav Iz Kur’ana ili Biblije koji ste procitali, te Vam isti nije imao logike ili se ne slazete sa tim, neki dogadjaj u Vasim zivotima koji Vas je promijenio?

Ako Bog ne postoji, koji dokumentarci/naucni dokazi se mogu pogledati/procitati koji bi objasnili kako je sve nastalo (kako smo nastali mi, planeta Zemlja, svemir) ?
Ukratko da ne navodim konkretne dijelove iz Biblije,Kurana itd. Meni licno je vise nego ocito da su sve spomenute knjige vremenski "zaostale" , bave se marginalnim stvarima neracionalno,apsolutno nisu u skladu za danasnjim civilizacijskim moralnim i drugim vrijednostima.Ono sto je jos vise problematicno su institucije koje su se utemeljile na tim religijama i koje govore sta i kako treba bez neke potpore cak i u tim knjigama - nego onaj je vidio onog koji je cuo onog kako je rekao ono.

Ono sto volim da kazem da imam "privatnu" :D religiju.Vjerujem u Boga(monoteistickog i omnipotentnog) ali apsolutno ne u liniji sa stavom koji imaju danasnje religije u kojim je npr ropstvo ok - ali popiti casu vina nije ok.Ili ne jesti svinjetinu - a odsjec glavu ako neko napusti vjeru ok.Krscanstvo je ima relativno "blazi" pristup "oni,mi" i gleda manje vise ljude - ali uzmemo li stari zavjet ... da ne pocinjemo o nasilju i nevjerovatnim glupostima.Islam naprimjer distancira ljude i ogradjuje tipa "mi muslimani bog nas pazi oni cafiri neprijatelji gresnici it" judaizam ravan tome pa "jevreji su odabrani" itd.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#14355 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

exampLe. wrote:Da pitam kolege forumase ateiste/agnostike...sta vas je “navelo” da pocnete sumnjati u ispravnost i istinitost religije (Islama, Krscanstva, nebitno) ?
Ako se dobro sjecam, prvenstveno je krenulo istrazivanjem religija mimo moje ''maticne'' koja je bila Islam. A za to me inspirisala situacija u BiH i te svadje oko vjere. Ucen sam samo jednoj, a kako nisam tip koji voli slijepo pratiti, rekoh da vidim sta ostale kazu, zasto se ljudi svadjaju, koja je pozadina. Zasto smo to ''mi'' upravu, a ''oni'' grijese. Ako je tako ocito da smo ''mi'' upravu, zasto se drugi tako cvrsto drze svog pogresnog itd..

Ispocetka je to bilo malo i strasno jer sam ucen, kao i mnogi, da je i najmanja sumnja grijeh. Ipak, brzo sam poceo shvatati da ''moja'' nije nista vise posebna u poredjenju sa drugima. Da svi jednako vjeruju jer su svi tome uceni, a ''dokazi'' za istinitost su jednako ''dobri'' kad pogledas iz ugla bilo koje. Svi imadose svete knjige/spise u kojima je pisalo da oni vjeruju u ispravno.. i nista vise osim tog obecanja da je tako, jer u knjizi pise da je tako. Postajalo mi je jasno da su se jedna na drugu naslanjale (ne samo velike, vec i ranije politeisticke), sa novim pricama koje su brisale stvari koje su zaostale, a dodavale nove koje su odgovarale vremenu u kom su pisane. Sve je to izgubilo bilo kakvu car nadnaravnog, i vidio sam u tome samo obicnu politiku vodja koji su pisali pravilnik za svoj narod u vremenu kada je to bio jedini nacin (osim vojne sile) da osiguras slijepu poslusnost naroda. Sebicnost i djetinjaste zelje koje su projektovali u opisu dzeneta/raja su odlican primjer toga.

Naravno, svemu tome je pomogao moj opci skepticizam za bilo sta misticno, a studij gdje sam detaljno naucio sta je metodologija i kolika je njena vaznost u naucnim istrazivanjima je samo kasnije ucvrstio moje do tad vec jasno uvjerenje da nikakve misticne pojave ne postoje, niti su postojale, i da je sve samo skup legendi koje su vremenom dostigle ogromne razmjere. Elvis je ziv.
User avatar
medvjed23
Posts: 26815
Joined: 16/07/2010 13:49

#14356 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

moj izvor sumnje, koji me drži ni tamo ni vamo, u agnosticizmu, je dosta spominjani nesklad između stvarnosti pune zla i svojstava pripisanih bogu: svemoći i velike dobrote
broj dva
Posts: 4547
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14357 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

exampLe. wrote:Da pitam kolege forumase ateiste/agnostike...sta vas je “navelo” da pocnete sumnjati u ispravnost i istinitost religije (Islama, Krscanstva, nebitno) ?

Neki dio/citat/stav Iz Kur’ana ili Biblije koji ste procitali, te Vam isti nije imao logike ili se ne slazete sa tim, neki dogadjaj u Vasim zivotima koji Vas je promijenio?

Ako Bog ne postoji, koji dokumentarci/naucni dokazi se mogu pogledati/procitati koji bi objasnili kako je sve nastalo (kako smo nastali mi, planeta Zemlja, svemir) ?

Pitam iz radoznalosti jer mislim da sam dovoljno zreo da razmislim o stavovima i dokazima jedne i druge strane, te da sam odlucim sta mi vise ima logike.

Istorija religije. Od bozanstava plodnosti preko sunca i mjeseca do egipatskih i grckih bogova, judeizma kriscanstva i islama.
Vakcinisalo me od religijie ( i vjere) jednom za sva vremena.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14358 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

Postoje li neki od predavača ateista/agnostika koji su svoje stavove i razmišljanja "metnuli" na YouTube i koje se isplati pogledati i poslušati, a da njihova priča ima uporište odnosno da nije "rekla-kazala" ?
User avatar
medvjed23
Posts: 26815
Joined: 16/07/2010 13:49

#14359 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

ja volim sama harrisa slušati, iako se sa dosta njegovih stavova ne slažem.. elokventan čoek..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#14360 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

exampLe. wrote:Postoje li neki od predavača ateista/agnostika koji su svoje stavove i razmišljanja "metnuli" na YouTube i koje se isplati pogledati i poslušati, a da njihova priča ima uporište odnosno da nije "rekla-kazala" ?
Ne moras slusati ''profesionalne'' ateiste, mada se i oni obicno pozivaju na naucne cinjenice koje suprotstavljaju vjerskim objasnjenjima. Slusaj naucnike koji se tu i tamo iz zabave odluce pricati o ''cudima'' iz religijskih knjiga. Slusaj ih i kad ne pricaju uopste o religiji. Pogledaj koji dobar dokumentarac o svemiru, historiji itd... Sve sto ti treba je znanje. A onda donosis odluke sam, na osnovu informacija. Ne treba niko za tebe da donese odluku o tome koje ces religije biti, ili da li ces odbaciti religije.

Bar iz moje sadasnje perspektive, mada to nisam tako vidio dok sam bio mlad i naivan, dovoljno je dokazati jednu od suludih prica iz religijskih knjiga kao nemogucu da dokazes sve, jer toboze te knjige bi trebalo da sadrze samo istinu, posebno u slucaju Islama ciji Kur'an je satro direktno rijec samog Allaha. Dakle tu ne bi smjelo da bude niti jednog, jedinog pogresnog navoda. A ima ih koliko hoces. Takodjer, po tome sto spominju samo stvari koje su mogle biti poznate prorocima koji su ih pisali, a niko ne pise o stvarima koje nisu culi/vidjeli, pokazuje ogranicenje pisaca tih knjiga, a knjige su jedina stvar na kojoj se baziraju sve tri velike religije. Ali ovo je moja perspektiva. Tebi mogu samo preporuciti da ucis, istrazujes, da se ne bojis pomisliti ''zabranjeno'' i da sve to pokusas objektivno analizirati.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14361 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

Dope_Man wrote:
exampLe. wrote:Postoje li neki od predavača ateista/agnostika koji su svoje stavove i razmišljanja "metnuli" na YouTube i koje se isplati pogledati i poslušati, a da njihova priča ima uporište odnosno da nije "rekla-kazala" ?
Ne moras slusati ''profesionalne'' ateiste, mada se i oni obicno pozivaju na naucne cinjenice koje suprotstavljaju vjerskim objasnjenjima. Slusaj naucnike koji se tu i tamo iz zabave odluce pricati o ''cudima'' iz religijskih knjiga. Slusaj ih i kad ne pricaju uopste o religiji. Pogledaj koji dobar dokumentarac o svemiru, historiji itd... Sve sto ti treba je znanje. A onda donosis odluke sam, na osnovu informacija. Ne treba niko za tebe da donese odluku o tome koje ces religije biti, ili da li ces odbaciti religije.

Bar iz moje sadasnje perspektive, mada to nisam tako vidio dok sam bio mlad i naivan, dovoljno je dokazati jednu od suludih prica iz religijskih knjiga kao nemogucu da dokazes sve, jer toboze te knjige bi trebalo da sadrze samo istinu, posebno u slucaju Islama ciji Kur'an je satro direktno rijec samog Allaha. Dakle tu ne bi smjelo da bude niti jednog, jedinog pogresnog navoda. A ima ih koliko hoces. Takodjer, po tome sto spominju samo stvari koje su mogle biti poznate prorocima koji su ih pisali, a niko ne pise o stvarima koje nisu culi/vidjeli, pokazuje ogranicenje pisaca tih knjiga, a knjige su jedina stvar na kojoj se baziraju sve tri velike religije. Ali ovo je moja perspektiva. Tebi mogu samo preporuciti da ucis, istrazujes, da se ne bojis pomisliti ''zabranjeno'' i da sve to pokusas objektivno analizirati.
To mi je i plan.
Čitao sam temu "Brojčana čuda Kur'ana" na ovom forumu, i iako sam se nadao da ću nešto pametno tu naći ipak sam se dobro za*ebao.
Toliko sam stvari pročitao koje mi nemaju logike da pomislim kako je naš forumski kolega "Smrcak15" sve okrenuo naopako. :lol:
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#14362 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Laertes »

Smrle svojim postovima na ovom forumu može samo povećati ateističku populaciju :lol:
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14363 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

Laertes wrote:Smrle svojim postovima na ovom forumu može samo povećati ateističku populaciju :lol:
Dobro mu ide. :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#14364 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Laertes wrote:Smrle svojim postovima na ovom forumu može samo povećati ateističku populaciju :lol:
Ako je iko ikoga uspio na ovom forumu inspirisati da promijeni misljenje o religiji onda je to on uradio. E sad.. To sto je efekat suprotan od onoga sto je zelio, to je druga prica :D
zposao
Posts: 2581
Joined: 22/03/2019 09:27

#14365 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

exampLe. wrote:Postoje li neki od predavača ateista/agnostika koji su svoje stavove i razmišljanja "metnuli" na YouTube i koje se isplati pogledati i poslušati, a da njihova priča ima uporište odnosno da nije "rekla-kazala" ?
Jel tražiš potvrdu ateizma/agnosticizma ili utvrđenje u vjeri?
Zavisi vazda s kojim motivima se traži :lol:

A ima svega. Sad mi ne pada nijedno ime na pamet, al kad čovjek zapne na Youtubeu, svakakvih i gluposti i pamenih stvari ima.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14366 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

zposao wrote:
exampLe. wrote:Postoje li neki od predavača ateista/agnostika koji su svoje stavove i razmišljanja "metnuli" na YouTube i koje se isplati pogledati i poslušati, a da njihova priča ima uporište odnosno da nije "rekla-kazala" ?
Jel tražiš potvrdu ateizma/agnosticizma ili utvrđenje u vjeri?
Zavisi vazda s kojim motivima se traži :lol:

A ima svega. Sad mi ne pada nijedno ime na pamet, al kad čovjek zapne na Youtubeu, svakakvih i gluposti i pamenih stvari ima.
Sad sam negdje na sredini. :lol:
zposao
Posts: 2581
Joined: 22/03/2019 09:27

#14367 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

exampLe. wrote:
zposao wrote:
exampLe. wrote:Postoje li neki od predavača ateista/agnostika koji su svoje stavove i razmišljanja "metnuli" na YouTube i koje se isplati pogledati i poslušati, a da njihova priča ima uporište odnosno da nije "rekla-kazala" ?
Jel tražiš potvrdu ateizma/agnosticizma ili utvrđenje u vjeri?
Zavisi vazda s kojim motivima se traži :lol:

A ima svega. Sad mi ne pada nijedno ime na pamet, al kad čovjek zapne na Youtubeu, svakakvih i gluposti i pamenih stvari ima.
Sad sam negdje na sredini. :lol:
I ja :D
Zato mi je dobra definicija koju je na jednom predavanju J.B.Peterson reko za Jakova (Izraela). Izrael je ime koje mu je dao Bog nakon sto se anđeo hrvao sa njime.
Izrael=onaj koji se bori (hrve) sa Bogom.

Sve više sam uvjerenja, barem tako se osjećam ja osobno, da vjera nije neka spoznaja koja kao obična informacija sjedne na svoje mjesto i tu mirno stoji do kraja života.
Barem tako nije sa mnom, divim se ljudima kojima jeste tako.

Ja se osobno jako puno borim sa vjerom i sa Bogom. Nekad sam u pravu, nekad u krivu, a nekad ne znam ni sam pa tražim odgovore na pitanja.

Mislim da vjera jest stalna borba (sa predasima) sa samim sobom i sa Bogom. Jer mi je neshvatljivo kako olako ljudi kažu da vjeruju u Boga i time implicitno potvrđuju da "znaju" Boga, Božije zakone i da prema njima žive bez ikakvih problema. Bojim se da ljudi koji olako kažu da "vjeruju u Boga" ili nisu svjesni težine te izjave i što sve ona nosi kao odgovornost, ili nisu nikada zapali u ozbiljne probleme, kušnje, napasti, grijehe, sumnje,...itd..
Ako neki jesu, i potpuno svjesni svega toga, jasno i nedvosmisleno dubinom svoga bića iskazuju da vjeruju u Boga, to su za mene svetci, Božiji ljudi. A iz osobnog iskustva mislim da je takvih ljudi jako malo, koji znaju šta znaci izjava "vjerujem u Boga", šta ona nosi i kako se treba ponašati.

Prilog slika :D
Image
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#14368 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by exampLe. »

Kao što je gore rečeno, čovjek se treba naoružati znanjem i onda prevagnuti ili na jednu ili na drugu stranu, to je najbolje i najispravnije riješenje.
zposao
Posts: 2581
Joined: 22/03/2019 09:27

#14369 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

exampLe. wrote:Kao što je gore rečeno, čovjek se treba naoružati znanjem i onda prevagnuti ili na jednu ili na drugu stranu, to je najbolje i najispravnije riješenje.
A dobro... mada mislim da znanje nije nužno direktni uzrok vjere. Nekada da, nekada ne. Za mene je "vjera" prvenstveno duboki unutarnji stav - DA, VJERUJEM U BOGA i još važnije od toga - VJERUJEM BOGU, a to za mene znači:

-vjerujem da postoji neko transcendentalno Biće koje je Stvoritelj svega
-vjerujem da taj Bog sve stvorio iz svoje Mudrosti i ljubavi.
-vjerujem da taj Bog želi i čini svima dobro pa tako i meni
-vjerujem da svaki život ima smisao
-vjerujem da svaka bolest ima smisla
-vjerujem da svaka nepravda ima na kraju pravdu
-vjerujem da relativitet nema zadnju riječ
-vjerujem da laž nije svemoćna i da će je na kraju pobijediti i objaviti se svima istina
-vjerujem da smrt nije kraj
-vjerujem da pretrpljene boli, nepravde itd nisu besmislene
-vjerujem da učinjeno dobro nije uzaludno
-vjerujem da postojim Sveznajući, Istiniti, Pravedni, Milosrdni i Vječni Bog u čijoj je ruci sve.

Eto to bi ovako nabrzinu za mene značilo "biti vjernik".
Lako je biti vjernik dok je sve glatko, treba se dokazati kada nije sve baš tako lijepo i kada čak treba i protiv svojih interesa ići. (npr, reći istinu kada to nije ugodno i kada te može kostati posla ili prijateljstva). Sve što ljudi pričaju , a ako ih to nimalo ne "košta" za mene je talašika :D

Odnos s Bogom je kao i sa ljudima ili kao brak. To je dijalog ne monolog. To je odnos sa amplitudama, sa kušnjama, sa kompromisima.

Eto ovo je bilo ukratko šta za mene znači kad neko kaže "ja vjerujem" :lol: :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14370 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Lijepo si ti to ... :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#14371 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Mozda se example referirao na moj post gdje sam mu rekao da ne trazi ni od koga odgovor, vec da se naoruza znanjem i na osnovu toga formira svoj stav. To ne znaci da je znanje potrebno za vjeru, upravo suprotno. Religija najlakse nastaje iz neznanja.

Nisu ljudi znali sta su dan i noc, otkud munje i jaki vjetrovi.. I u neznanju pripisase to nekoj svjesnoj sili/silama kojoj/ima se pocese moliti. Danas uglavnom znamo da molitva nece donijeti ili zaustaviti kisu. Covjek koji ima znanje moze birati da li ce vjerovati u nesto ili ne, covjek koji nema ce vrlo vjerovatno vjerovati jer neznanje mu ne ostavlja izbor da donosi informisane odluke.

Dakle znanje prijen svega, i sto vise, a onda na osnovu onoga sto znamo probati objektivno odvagati sve ideje i prihvatiti onu koja nam se cini najsmislenijom.

A dobro si napisao taj post o tezini rijeci "vjerujem u Boga". To je nesto o cemu sam takodjer dosta razmisljao u toj "srednjoj" fazi i shvatio koliko ljudi samo nonsalantno to izjavljuje, ali to ne zivi, iako bi te rijeci morale da se zive a ne samo onako usput kazu kao da kazes da si clan ovog ili onog amaterskog sportskog kluba. Ukratko, vecina "vjeruje onako" jer drustvo laze da trebaju, a ne istinski zato sto su sigurni u svoja uvjerenja.
zposao
Posts: 2581
Joined: 22/03/2019 09:27

#14372 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

Dope_Man wrote:Mozda se example referirao na moj post gdje sam mu rekao da ne trazi ni od koga odgovor, vec da se naoruza znanjem i na osnovu toga formira svoj stav. To ne znaci da je znanje potrebno za vjeru, upravo suprotno. Religija najlakse nastaje iz neznanja.

Nisu ljudi znali sta su dan i noc, otkud munje i jaki vjetrovi.. I u neznanju pripisase to nekoj svjesnoj sili/silama kojoj/ima se pocese moliti. Danas uglavnom znamo da molitva nece donijeti ili zaustaviti kisu. Covjek koji ima znanje moze birati da li ce vjerovati u nesto ili ne, covjek koji nema ce vrlo vjerovatno vjerovati jer neznanje mu ne ostavlja izbor da donosi informisane odluke.

Dakle znanje prijen svega, i sto vise, a onda na osnovu onoga sto znamo probati objektivno odvagati sve ideje i prihvatiti onu koja nam se cini najsmislenijom.

A dobro si napisao taj post o tezini rijeci "vjerujem u Boga". To je nesto o cemu sam takodjer dosta razmisljao u toj "srednjoj" fazi i shvatio koliko ljudi samo nonsalantno to izjavljuje, ali to ne zivi, iako bi te rijeci morale da se zive a ne samo onako usput kazu kao da kazes da si clan ovog ili onog amaterskog sportskog kluba. Ukratko, vecina "vjeruje onako" jer drustvo laze da trebaju, a ne istinski zato sto su sigurni u svoja uvjerenja.
E pa baš to. Neću sada oholo ulaziti u svačiju pamet i tvrditi da znam šta se krije iza nečije vjere jer mislim da ima ljudi koji se iskreno trude vjerovati i živiti to u što vjeruju. Ali mislim (sudeći po svom nekom rezonu i iskustvu) da je "pravih" vjernika vrlo malo.
Dosta ima i oko mene ljudi koji to vrlo nonšalantno kažu kao da su dio neke stranke ili udruge :D a kad dođe stani-pani ili neka teža situacija, brzo isplivaju najdublja vjerovanja. Je li vjeruješ u Boga i da će sve u Bozijoj ruci, ili vjeruješ u svoju moć, novac, položaj, druge ljude, zvijezde, gatare...itd
(Ne isključujem sebe iz ovog što nabrajam)

Iskrena i jaka vjera se ne hvalisa, jer se nema čime hvalisati. Ne nadima (oholi) se jer je iskrena vjera u Boga ponizna.
I siguran sam da pravi vjernik ne poteže tako lako Boga na svoje usne i ne priča isprazno.

Btw. ja se lomim između nevjere i vjere. Dnevno 10 puta izgubim vjeru i 2-3 puta ponovo povjerujem :D

Gadan sam ja slučaj, nekad za, nekad protiv :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#14373 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Ja mogu reci da sam u zivotu znao dvojicu vjernika. Svi ostali oko mene, koliko god meni znali nesto govoriti zbog mog ateizma, su samo clanovi udruzenja :D

Inace, ta dvojica nikad nisu rekli ni A drugima. Ljudi vjeruju i zive za sebe, ne tjeraju ljude oko sebe da rade ista vezano za vjeru, ne pitaju ni clanove udruzenja "sto te nema u dzamiji" i slicne stvari.

Trik pitanje: Da li clanovi udruzenja vjeruju za sebe, ili broje ko jeste, a ko nije sinoc bio na teraviji :D

A to lomljenje je normalno.. Kod mene je trajalo sigurno 2-3 godine dok konacno cvrsto nisam odlucio na koju stranu mosta da se bacim :D
zposao
Posts: 2581
Joined: 22/03/2019 09:27

#14374 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by zposao »

Dope_Man wrote:Ja mogu reci da sam u zivotu znao dvojicu vjernika. Svi ostali oko mene, koliko god meni znali nesto govoriti zbog mog ateizma, su samo clanovi udruzenja :D

Inace, ta dvojica nikad nisu rekli ni A drugima. Ljudi vjeruju i zive za sebe, ne tjeraju ljude oko sebe da rade ista vezano za vjeru, ne pitaju ni clanove udruzenja "sto te nema u dzamiji" i slicne stvari.

Trik pitanje: Da li clanovi udruzenja vjeruju za sebe, ili broje ko jeste, a ko nije sinoc bio na teraviji :D

A to lomljenje je normalno.. Kod mene je trajalo sigurno 2-3 godine dok konacno cvrsto nisam odlucio na koju stranu mosta da se bacim :D
A dobro, ima ti i te...mada ja kontam da ništa nije konačno. Dok god je čovjek živ sumnja, ispituje, misli, koleba se... Dobro je zauzeti nekakav intelektualni stav na temelju iskustva i saznanja. Ali ja osobno mislim da ti to nije konačno :D

Znaš kako kažu, samo kenjac ne mijenja mišljenje :lol: pa taman iz jednog u drugo mijenjao mišljenje. Meni je normalnije da čovjek mijenja svoje stavove u skladu sa novim spoznajama i iskustvima, nego da se ukopa na početku i ne razmišlja.

Eto malo utjehe :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14375 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Nemojte smrleta spominjati... da malo odmorimo od njegovih slikovnica i brojčanih čuda.
Post Reply