Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#14276 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

vatrogasac wrote:
Bloo wrote: Iznenadio bi se.
Pa dobro, ne tipkam ja sa Marsa. Živim decenijama među ljudima različitih svjetonazora i znam da mi je lakše naći kompromis u određenim stvarima sa kršćanima iz Smedereva ili Bamberga nego rođakom Mehmedom koji podsjeća na ovdje neke sa antiteističkim stavovima. Džaba bajramska baklava, ni ona nas ne zbliži osim u kritici da li je trebalo više agde. :mrgreen:
grijesis, mislim da tu nije bitno dali je covjek nevjernik ili vjerink nego koliko je koja strana opterecena svojim idealima.

Evo primjer, Ja kao nevjernik imam dosta rodjaka prvog koljena koji su obavili hadz cak i otac mi je hadzija.
Isad zamisli kako to izgleda kad sjedimo zajedno. svakog zaboli pimpek ko sta radi, treba se klanjat "Beni halali odo klanjat"
ja njima ne govorim sta trebaju ni oni meni....
I zasto neko kao vjernik/nevjernik ne moze imati svoj pravac i gledati svoja posla.....
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#14277 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by vatrogasac »

beni-bu-man wrote:
vatrogasac wrote:
Bloo wrote: Iznenadio bi se.
Pa dobro, ne tipkam ja sa Marsa. Živim decenijama među ljudima različitih svjetonazora i znam da mi je lakše naći kompromis u određenim stvarima sa kršćanima iz Smedereva ili Bamberga nego rođakom Mehmedom koji podsjeća na ovdje neke sa antiteističkim stavovima. Džaba bajramska baklava, ni ona nas ne zbliži osim u kritici da li je trebalo više agde. :mrgreen:
grijesis, mislim da tu nije bitno dali je covjek nevjernik ili vjerink nego koliko je koja strana opterecena svojim idealima.

Evo primjer, Ja kao nevjernik imam dosta rodjaka prvog koljena koji su obavili hadz cak i otac mi je hadzija.
Isad zamisli kako to izgleda kad sjedimo zajedno. svakog zaboli pimpek ko sta radi, treba se klanjat "Beni halali odo klanjat"
ja njima ne govorim sta trebaju ni oni meni....
I zasto neko kao vjernik/nevjernik ne moze imati svoj pravac i gledati svoja posla.....
Pa to sam i ja gore napisao.
Drugo, zar vjeruješ da nam je moguće stavove približiti osim onoga da je ružno slagati, ubiti, prevariti, ukrasti.....otprilike što se milenijima vuče iz Dekaloga?
....neka svako svoj pos'o.
Ali ako ovdje atesta koji se u kritici religije pretvori u antiteistu i počne pisati kako su vjernici zabludjele ovce, preplašeni munjama i gromovima i slične nebuloze kako je iskreno to njegovo druženje uz kafu sa vjernikom?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#14278 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

nikako :mrgreen:
raja ovdje na forumu je generalno opterecena, i ja to znam napisati sve sto si ti naveo cisto i radoznalosti kako ce se pojedine osobe pronaci u mome komentaru :mrgreen:
broj dva
Posts: 4535
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14279 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Bloo wrote:
vatrogasac wrote:
Bloo wrote: Iznenadio bi se.
Pa dobro, ne tipkam ja sa Marsa. Živim decenijama među ljudima različitih svjetonazora i znam da mi je lakše naći kompromis u određenim stvarima sa kršćanima iz Smedereva ili Bamberga nego rođakom Mehmedom koji podsjeća na ovdje neke sa antiteističkim stavovima. Džaba bajramska baklava, ni ona nas ne zbliži osim u kritici da li je trebalo više agde. :mrgreen:
Udrobi i ti svasta.
Bitno je samo da nema bamije.
I škembića. Mada to više generalno nego bajramski...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21551
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14280 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Gojeni H wrote:
MarlboroGold wrote: ...

Konkretno pitanje koje se ovdje treba postaviti je da li su ljudska prava uskraćena dolaskom ljudi u stranu kulturu?
Izuzetno dobro pitanje, mada se nas i ne tice previse jer smo mi i domace Cigane relativno u skorije vrijeme poceli prihvatati kao ravne sebi.

Previse otvorenosti (da otvorenost moze otici u krajnost) je dovelo do apsurdne situacije, npr. u VB, gdje pojedine zajednice stvaraju nekakve "emirate" do dvije cestite ulice, i zele uvodjenje zakona koji su cesto u potpunoj suprotnosti s onima koje deklarativno ili istinski sprovodi drzava.

Istovremeno, getoizacija, praksa je pokazala, dovodi do narusavanja ljudskih prava, ali i pojava koje su definitivno destruktivne po drustvo te zauzimanja neprijateljskog stava prema drzavi.
Evo ti i kontra primjer - japanaci, a o tome smo već govorili. Oni su izuzetno osjetljivi kada je njihova kultura u pitanju. Koliko su rigorozni čak mislim da i ne postoje geta sa strancima i njihovim supkulturama.
r_faruk
Posts: 4683
Joined: 20/01/2003 00:00

#14281 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by r_faruk »

Laertes wrote:Jedna stvar mi se mota po glavi:
Da li vi zagovornici i branitelji burke sanjate i priželjkujete da vam kćerke ovo nose?
kak'e kcerke? :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14282 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Here we go again..
Samo bez poziva za silovanje, jer...no homo.


http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/fr ... ecaji-3590


„Treba govna komunjarska lešiti gdje god ih sretne insan.“ „I tako se nađe neka ateistička gejčina da vrijeđa islam i muslimane.“ „Ovog treba kamenovati do Sudnjeg dana.“ „Nek se pripazi da neko njega ne zvrči, haha.“ „Molim Allaha da te ubije. Molim Allaha da ti slomi kičmu. Ti si pogani kafir. Molim Allaha da goriš u džehennemu. Amin.“

Ovo su neke od mnoštva poruka i komentara, njih na stotine, što ih je u proteklih 36 sati dobio Jasmin Hasanović, društveni aktivist, asistent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i suradnik Prometeja. Razlog za ovako direktne izljeve ljubavi, mira, tolerancije i praštanja je nebitni i usputni Facebook komentar napisan na status druge osobe na privatnom Facebook profilu u kojem se dotakao jednog od obreda u sklopu hadža, a kojeg su kao vijest prenijele neke stranice zadužene za propagandu što Stranke demokratske akcije (SDA) što radikalnog islama (primjerice Saff).

Da, Hasanovićeva rečenica jest nespretna. Reći da gađanje šejtana kamenom u 21. stoljeću predstavlja primitivizam nije u redu, zato što taj čin treba shvaćati simbolički. Osobno ne bih napisao nešto takvo jer znam što je izraženo tom simbolikom – za one koji ne shvaćaju doslovno. Međutim, Hasanović je shvatio da je pogriješio, nedugo nakon toga je povukao izjavu i akademskim tonom uputio izvinjenje onima koji su osjetili da su njihovi vjerski osjećaji povrijeđeni. Nije pomoglo: lavina se pokrenula i Hasanović se pored verbalnih prijetnji stotina što anonimnih što imenovanih branitelja Jedine Prave Vjere našao i u otvorenom pismu člana Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu i kandidata SDA na predstojećim izborima Harisa Zahiragića, koji se s Hasanovićem obećao pozabaviti na sjednici Odbora.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#14283 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Bloo wrote:Here we go again..
Samo bez poziva za silovanje, jer...no homo.


http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/fr ... ecaji-3590


„Treba govna komunjarska lešiti gdje god ih sretne insan.“ „I tako se nađe neka ateistička gejčina da vrijeđa islam i muslimane.“ „Ovog treba kamenovati do Sudnjeg dana.“ „Nek se pripazi da neko njega ne zvrči, haha.“ „Molim Allaha da te ubije. Molim Allaha da ti slomi kičmu. Ti si pogani kafir. Molim Allaha da goriš u džehennemu. Amin.“

Ovo su neke od mnoštva poruka i komentara, njih na stotine, što ih je u proteklih 36 sati dobio Jasmin Hasanović, društveni aktivist, asistent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i suradnik Prometeja. Razlog za ovako direktne izljeve ljubavi, mira, tolerancije i praštanja je nebitni i usputni Facebook komentar napisan na status druge osobe na privatnom Facebook profilu u kojem se dotakao jednog od obreda u sklopu hadža, a kojeg su kao vijest prenijele neke stranice zadužene za propagandu što Stranke demokratske akcije (SDA) što radikalnog islama (primjerice Saff).

Da, Hasanovićeva rečenica jest nespretna. Reći da gađanje šejtana kamenom u 21. stoljeću predstavlja primitivizam nije u redu, zato što taj čin treba shvaćati simbolički. Osobno ne bih napisao nešto takvo jer znam što je izraženo tom simbolikom – za one koji ne shvaćaju doslovno. Međutim, Hasanović je shvatio da je pogriješio, nedugo nakon toga je povukao izjavu i akademskim tonom uputio izvinjenje onima koji su osjetili da su njihovi vjerski osjećaji povrijeđeni. Nije pomoglo: lavina se pokrenula i Hasanović se pored verbalnih prijetnji stotina što anonimnih što imenovanih branitelja Jedine Prave Vjere našao i u otvorenom pismu člana Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu i kandidata SDA na predstojećim izborima Harisa Zahiragića, koji se s Hasanovićem obećao pozabaviti na sjednici Odbora.
Uspjeh je vjestina dodvoravanja.

Zar danas moze biti pametnijeg od onog koji svemoguceg brani od beznacajnog?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14284 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Tlapnja je uvjerenje da to Svemoguci ocekuje ili pak da ce isto biti nagradeno na ovom ili onom.svijetu.
Ali, egocentrizam ljudi (u odnosu na takav poredak stvari -Gospodar svjetova versus mi) nam ne dozvoljava da se pomirimo sa.cinjenicom o nebitnosti takvih postupaka(ofanzivnih i defanzivnih), te se srlja u krizarske pohode virtualnim bespucima u svrhu punjenja vlastitih grudi ponosom sto je poput muhe krenuo da odbrani Kolosa.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#14285 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Da ga ima, i da mu to godi, definitivno ne bi bio vrijedan pohvale, a kamoli obozavanja. Barem meni...

Ali razumijem potrebu slabih da se dodvoravaju jacim, pa makar i imaginarnim, tako sto ce napadati jos slabije zbog navodne uvrede upucene jacim. Sto ne znaci da tu potrebu odobravam.

Da ga ima, svemoguci bi bio cool lik s kojim bi normalan insan mogao popiti pivu i smijati se ovim debilima.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#14286 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

.
Last edited by harač on 25/08/2018 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#14287 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

vjera mira u službi života... ili je to kršćanstvo?
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#14288 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

Bloo wrote:
Retardinho wrote:Molim Allaha da ti slomi kičmu.
:lol:
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#14289 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

L u c i f e r wrote:Da ga ima, svemoguci bi bio cool lik s kojim bi normalan insan mogao popiti pivu i smijati se ovim debilima.
Lajk :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#14290 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ramzess Veliki »

Vecih izhlapitisa of religioznih fanatika nikad nece biti.
Da se razumijemo, ne govorim o vjernicima nego o vjerskim fanaticima. Vjernik te nikada nece nagovarati na svoje stavove a posebno nece atakovati I dosadjivati ti kao fanatici. Pravi vjernik je smjeran u svojoj vjeri I zna da je njegova vjera samo njegovo osjecanje i da je to njegova licna povezanost sa duhovnim, vanvremenskim, sa Stvoriteljem. Pravi vjernik gleda svoja posla i ne glumata mesaju.

Ovi drugi te zaskacu i prepadaju dzehennemom, prijete i agresivni su, gledaju tvoja a ne svoja posla, strase narod a prodaju se za paketice saudijske hedije, ne poznaju istoriju zemlje u kojoj su se rodili ali znaju sve o arapima, o nama nepoznatim filozofima islama koje su izvukli iz naftalina kako bi opravdavali svoje vidjenje svijeta, one druge koji su kriticni prema tim filozofima su satanizirali. Imaju samo jedan pravac u razmisljanju i nesposobni su da razmisljaju u sirem spektru.
I sa takvima nema rasprave, nema price, nema druzenja.

Nije mi jasno zasto trosite svoje vrijeme u pokusajima da raspravljate sa osobama koje misle jednosmjerno i koje nemaju kapacitet da sagledavaju dogadjaje dugorocno-posljedicno.
Samo im omogucavate da se osjecaju bitnijima.

To se metne na FOE i problem rijesen.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21551
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14291 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Ma kakav foe... ne bih se imao kome smijati kao npr. u vezi priče o menstruaciji u raju :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#14292 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

zadnji post
27/08/2018

to znaci NO SMRLE NO PARTY :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21551
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14293 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

MarlboroGold wrote:Ma kakav foe... ne bih se imao kome smijati kao npr. u vezi priče o menstruaciji u raju :lol:
Znači samog sebe nogom u guzicu...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14294 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

Moral certainty is always a sign of cultural inferiority. The more uncivilized the man, the surer he is that he knows precisely what is right and what is wrong.

All human progress, even in morals, has been the work of men who have doubted the current moral values, not of men who have whooped them up and tried to enforce them. The truly civilized man is always skeptical and tolerant, in this field as in all others. His culture is based on "I am not too sure".

― H.L. Mencken
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45439
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#14295 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Chmoljo »

ExNihilo wrote:
Moral certainty is always a sign of cultural inferiority. The more uncivilized the man, the surer he is that he knows precisely what is right and what is wrong.

All human progress, even in morals, has been the work of men who have doubted the current moral values, not of men who have whooped them up and tried to enforce them. The truly civilized man is always skeptical and tolerant, in this field as in all others. His culture is based on "I am not too sure".

― H.L. Mencken
sad me podsjeti kako nas čovjek popljuva zbog rasprave je li Ivo Andrić dobar ili loš k'o čovjek... :lol: :D
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#14296 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

Chmoljo wrote:
ExNihilo wrote:
Moral certainty is always a sign of cultural inferiority. The more uncivilized the man, the surer he is that he knows precisely what is right and what is wrong.

All human progress, even in morals, has been the work of men who have doubted the current moral values, not of men who have whooped them up and tried to enforce them. The truly civilized man is always skeptical and tolerant, in this field as in all others. His culture is based on "I am not too sure".

― H.L. Mencken
sad me podsjeti kako nas čovjek popljuva zbog rasprave je li Ivo Andrić dobar ili loš k'o čovjek... :lol: :D
pa jest bio...
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#14297 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

zanimljiv tekst: Forging Islamic science: Fake miniatures depicting Islamic science have found their way into the most august of libraries and history books. How?

https://aeon.co/essays/why-fake-miniatu ... everywhere
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#14298 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

Na temi o ateizmu moguće je pričati i o moralu, razvoju moralne svijesti, ali pritom bitno je kazati da ateizam kao takav urušava same temelje moralnosti i umnosti ljudske zbilje.
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#14299 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

jah
broj dva
Posts: 4535
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14300 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Edouard wrote:Na temi o ateizmu moguće je pričati i o moralu, razvoju moralne svijesti, ali pritom bitno je kazati da ateizam kao takav urušava same temelje moralnosti i umnosti ljudske zbilje.
A moglo bi se okrenuti i argumentovati da religijski moral uopšte nije moral u smislu autonomnog moralnog agenta nego samo dati set naredba koje se moraju slijediti bez razmišljanja i kritike.
Post Reply