Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13901 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

arzuhal wrote: Dakle, općenito onako, neki dojam, pozitivni/negativni osjećaji...Neko skoro napisa kako ga nerviraju javni, organizirani iftari, njih se povezuje s previše javnom manifestacijom vjere, potiranjem sekularnosti države na način da država stoji iza organizacije iftara, itd. To je samo jedan način, od mnogo više njih, kako neki ateista može vidjeti i "doživjeti" ramazan...
Vjeruj ili ne, to više smeta vjernicima koji su navikli na tradicionalni iftar sa porodicom u četiri zida nego ateistima, jer to vide kao novotariju.
Mene kao ateistu nije briga kako se isti obilježava, a vjerujem i da većina tako razmišlja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66213
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13902 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by _BataZiv_0809 »

arzuhal wrote: Šta stavljaju, slike iftara? Korice mushafa i tespih?
Tako nekako :mrgreen:

Salu na stranu, nekako elementarna pristojnost mi nalaze da ne jedem pred postacima iako tvrde da im ne smeta :)

Iftare ne organizujem, a pozivu se odazovem ako je u pitanju neko sa kim sam blizak.

Pratim s prozora top sa zute tabije i tako... ;-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13903 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Povremeno me ponese pjesma, pa zaboravim da sam manjina.
Onda se sjetim, u svojoj vjeri na svojoj zemlji.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#13904 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Tomahawk11 »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:Inače, kad smo kod ramazana i posta, da li (ikako) i kako mjesec ramazana utiče na ateiste, ima li empatije prema vjernicima, jeste li razdražljivi zbog (nekog oblika) ramazanske atmosfere, da li vam pada koncentracija zbog posta vjernika u mjestu kojem živite zajedno s njima :mrgreen:, idete li na iftare ili pripravljate li iftare za članove porodice i prijatelje koji su vjernici, itd?
:lol:

uh iftarska rana ove godine je prekasno, nema nista od cejfa , to je ogorman minus :D zato sma radrzavljiva :oops:

ramazanka atmosfera, eh, ja nisam odrastala uz ramaznku atmosferu, zato mi je taj dio prilicno nepoznat, ali to je iskljucivo prsutno kod vjernika u kucama ili u gradovima poput Sarajeva , i ta atmosfera u gradu bi mi se dopala :-D to je nesto specificno za pojedine gradove :)

nemam empatije prema vjernicima , jer ste sami izbarali da se patite tokom posta , od zedji, vrtoglavica, i slinih fizickih tegoba :)
iskreno mi je drago što su iftari sada kasno pa ne možeš da jedeš u to doba :mrgreen: jer time mislim na tvoje zdravlje i liniju :mrgreen:
Mene fascinira njen odgovor na tvoj komentar.
Nije odrasla i haman joj ni današnje okruženje nije u tom fazonu, ali, ali... :mrgreen:
Sveznalica naša. :-D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13905 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Da nema Karlinke bilo bi dosadno :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13906 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

To su govorili i za Zviza. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13907 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Inače, kad smo kod ramazana i posta, da li (ikako) i kako mjesec ramazana utiče na ateiste, ima li empatije prema vjernicima, jeste li razdražljivi zbog (nekog oblika) ramazanske atmosfere, da li vam pada koncentracija zbog posta vjernika u mjestu kojem živite zajedno s njima :mrgreen:, idete li na iftare ili pripravljate li iftare za članove porodice i prijatelje koji su vjernici, itd?
Ma to sam samo onako naveo, mada veoma namjerno jer je riječ empatija u ovom kontekstu provokativna što najbolje vidimo iz samo jedne Karlinkine rečenice (koja nije ni ateista doduše a ja pitao ateiste, al' da ne idemo sad u sitna crevca :lol:). Zato se uopće ne mora ići tamo gdje i ukoliko to tamo ustvari i ne postoji.
Dakle, općenito onako, neki dojam, pozitivni/negativni osjećaji...Neko skoro napisa kako ga nerviraju javni, organizirani iftari, njih se povezuje s previše javnom manifestacijom vjere, potiranjem sekularnosti države na način da država stoji iza organizacije iftara, itd. To je samo jedan način, od mnogo više njih, kako neki ateista može vidjeti i "doživjeti" ramazan...
Osvrnut ću se samo na pojavu javnih, organiziranih iftara. Za mene kao ateistu, iftar je uvijek bio nešto pozitivno i lijepo jer kada me zovnu na iftar sve nekako ima bolju, ljepšu atmosferu. Sve je nekako svečanije. I one dolme i pite, i limunada, i bamija koju ofirno zaobiđem. I sve je nekako ljepše, mekanije, sa nekom patinom druženja i zajedništva i prisnosti. Neko je svoju intimu podijelio sa mnom, i opet je sve ostalo intimno. I ramazanski somuni stvarno imaju slađi okus oduvijek.

Smetaju mi javni organizirani iftari jer su u suštini stranački skupovi SDA podržani od strane IZ, a po plaštom vjere.
Smetaju mi jer nisu otvoreni za sve, i gleda se ko će biti pozvan. U ovakvoj državi. Truloj i raspadnutoj. Sekularnoj. Država, odnosno gradovi učestvuju u organiziranju javnih iftara. I onda se sjetim da iako živim gradu koji se busa reklamno u prsa o svom multikulti jeruzalimstvu, Sarajevo je nacionalno i vjerski monolitan grad, a islam je državna religija. Što je sasvim ok, samo da se ne pretvaramo da smo nešto drugo. A država je SDA ili što Bake reče da je iftar u Stocu poruka cijelom svijetu. Da su muslimani u svojoj vjeri na svojoj zemlji.
Možda se pitaš zašto ovoliko politike uvlačim u priču o Ramazanu i postu? Zato što je islam na ovim prostorima postao neodvojiv od politike. Zato što su to sami muslimani dopustili. Da se ispolitizira nešto intimno i zbližavajuće poput iftara i vjere generalno.
Ali šta ja znam o vjeri...ja sam samo pripadnik ateističke manjine u gradu koji iftarske topove dijeli šakom i kapom kao falusne dokaze islamske nadmoći u ovoj državi.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13908 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

Ponešto je kvalitetno na tu temu već pisao Jergović. I to iz vizure nemuslimana, ako je takvo šta bitno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13909 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Ponešto je kvalitetno na tu temu već pisao Jergović. I to iz vizure nemuslimana, ako je takvo šta bitno.
.. na Sepetarevcu, Mejtašu i Bjelavama...ftw :mrgreen:
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#13910 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by r_faruk »

mjesec kao i svaki drugi mjesec. stvar koja me najvise nervira i nenormalno mi ide na zivce su auta parkirana na svaki slobodni milimetar kvadratni u trenutcima kada ljudi krenu u dzamiju. pa majka mu stara moze li se pjeske, taksijem, tramvajem, ali jok, bosnjo parkir'o i krenuo da klanja, ramazan, posti, ponosan, ide da pokaze drugima kako on posti... a ovamo ljudi hodaju cestom, lome se, provlace. krenuo si u dzamiju da ispunis svoje obaveze, a drugima zijan pravis. kupujes somun, parkiras na cestu, ne moze se proci. sto se tice parkiranja, generalno smo stoka, ali sto se tice ramazana, tu pobudalimo i sva pravila i norme prestaju da vaze.....

meni ramazan ne predstavlja nikakav problem, organizujem par iftara, odem na par iftara i to je to....

pretjerano naglasavanje mi takodjer ne godi, a ne suzdrzavam se nesto posebno pred postacima, jedem kada mi se jede, pijem kada mi se pije, postis zbog sebe, a ne zbog mene.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#13911 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Mišo_Kovač »

Ne smeta mi ramazan. Nek radi ko šta hoće sa svojim tijelom.
Istovremeno, ne vidim ništa čarobno, lijepo ili smisleno u njemu. Primitivni običaj iz primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi... :D Al eto, ko voli da se izgladnjivanjem dodvorava izmišljenom fantomu na nebu, bujrum, široko mu polje :P
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13912 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Eh to za parkiranje se slažem naročito kad je džuma... pa ljudi parkiraju tako da niko ne može proći. Ja bih fino prošao tim dijelovima i svima pisao kazne. Samo treba udarati po novčaniku. ZOBS je neke stvari jasno propisao, a vjerski obredi ne mogu biti iznad istog ni po kojoj osnovi.
User avatar
konektovan
Posts: 40635
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13913 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by konektovan »

Mišo_Kovač wrote:Ne smeta mi ramazan. Nek radi ko šta hoće sa svojim tijelom.
Istovremeno, ne vidim ništa čarobno, lijepo ili smisleno u njemu. Primitivni običaj iz primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi... :D Al eto, ko voli da se izgladnjivanjem dodvorava izmišljenom fantomu na nebu, bujrum, široko mu polje :P
Ne smeta ti, a puna usta serendanja.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13914 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

MarlboroGold wrote:Eh to za parkiranje se slažem naročito kad je džuma... pa ljudi parkiraju tako da niko ne može proći. Ja bih fino prošao tim dijelovima i svima pisao kazne. Samo treba udarati po novčaniku. ZOBS je neke stvari jasno propisao, a vjerski obredi ne mogu biti iznad istog ni po kojoj osnovi.
Gdjes to raditi, haram jebo te :-) :-) :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13915 -mod comment -

Post by Bloo »

konektovan wrote:
Mišo_Kovač wrote:Ne smeta mi ramazan. Nek radi ko šta hoće sa svojim tijelom.
Istovremeno, ne vidim ništa čarobno, lijepo ili smisleno u njemu. Primitivni običaj iz primitivnih vremena izmišljen od strane primitivnih ljudi... :D Al eto, ko voli da se izgladnjivanjem dodvorava izmišljenom fantomu na nebu, bujrum, široko mu polje :P
Ne smeta ti, a puna usta serendanja.
Spustite loptu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13916 Re: -mod comment -

Post by Bloo »

konektovan wrote:
Bloo wrote:
konektovan wrote:
Ne smeta ti, a puna usta serendanja.
Spustite loptu.
Pa ovdje je izgleda sloboda pisanja, mišljenja zastupljena,...????!!!! Inace, obicaj ateista je da vrijedjaju vjernike i njihovu vjeru, dok je suprotno zabranjeno,.....
Arzuhal je postavio pitanje na temi Ateizam i dobio raznolike odgovore. Očito značenje primitivnog percipiramo drugačije ja i i ti.
Ako si se našao uvrijeđenim, nemoj dolaziti ovdje i čitati iz prikrajka i čekati da neko nešto napiše što će tebe triggerovati, prijavi post pa će isto biti uzeto u razmatranje.

U suprotnom - SPUSTI LOPTU i pripazi na rječnik.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#13917 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by JVC »

Ovdje vidim cakulaju jos uvijek o postu :D Na sta su ovi ateisti spali cccccc
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13918 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

JVC wrote:Ovdje vidim cakulaju jos uvijek o postu :D Na sta su ovi ateisti spali cccccc
Dođe čovjek vedra čela i postavi pitanje... :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13919 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

Fakat nije, ali zanimljivo je primijetiti da ni sami vjernici često ne razumiju poentu posta.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13920 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Najjaci su mi oni "nezaposleni muslimani" koji citav dan prespavaju i u prsa se udara "ja postio citav ramazan"
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13921 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

sherbett wrote:
beni-bu-man wrote:Najjaci su mi oni "nezaposleni muslimani" koji citav dan prespavaju i u prsa se udara "ja postio citav ramazan"
:lol:
Nije smijesno, ima ih bruku, cekaju na forumu sehur, opale jos koji satic forumanja .......
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13922 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

ExNihilo wrote:Fakat nije, ali zanimljivo je primijetiti da ni sami vjernici često ne razumiju poentu posta.
Ovo je tačno i ne odnosi se samo na post, a to je u pet deka sa onim kada se mole i uče a ne znaju ni šta uče.
Međutim to često samo i ostane u domenu našeg posmatranja, jer kad bi se na to ukazivalo samo bi proizvodilo shitstorm :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13923 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

sherbett wrote: Jesu to ti kojima je zabranjeno cestitat krscanske blagdane? :mrgreen:
Vjerujem da ima i takvih, ali pretpostavljam da su velika manjina... barem na ovim prostorima. Takve još uvijek nisam upoznao.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13924 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

sherbett wrote:
MarlboroGold wrote:
sherbett wrote: Jesu to ti kojima je zabranjeno cestitat krscanske blagdane? :mrgreen:
Vjerujem da ima i takvih, ali pretpostavljam da su velika manjina... barem na ovim prostorima. Takve još uvijek nisam upoznao.
Kud sam onda ja naletila na takve. :mrgreen:
Iako zakon brojeva tvrdi suprotno
Moguće. Meni i jedni i drugi čestitaju i Bajram i Božić/Uskrs iako sam ateista :lol:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13925 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by beni-bu-man »

Đurđevdan ?
Post Reply