Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#1 Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by raoul duke »

Zam ovo, zam ono.. :D

Tema je namijenjena za razmjenu "mudrih" misli slobodnog uma ..

Albert Einstein
"Ako su ljudi dobri samo zato jer se boje kazne ili se nadaju nagradi, onda smo zaista žalosni."

"Vjerujem u Boga koji se otkriva u harmoniji svega što postoji, ne u Boga koji se interesuje za sudbinu i djela ljudske vrste."



Gautama Buddha
"Ne vjeruj zato što je to mudrac rekao. Ne vjeruj zato što je to uobičajeno mišljenje. Ne vjeruj zato što je to zapisano. Ne vjeruj zato što je to prorečeno. Ne vjeruj u tradicije zato što su prenošene generacijama. Ne vjeruj zato što netko drugi to vjeruje. Tek nakon promatranja i analize kada otkriješ da se tvoje gledište slaže sa zdravim razumom, te je pogodno za dobrobit svih, prihvati to i živi u skladu s tim"

"Sumnjaj u sve, pronađi svoje vlastito svijetlo"



Edmond de Goncourt
"Ako Bog postoji, ateizam je za njega manja uvreda od religije."


Donald Morgan
"Podrobno čitanje i razumijevanje Biblije je najsigurniji put ka ateizmu."


Albert Camus
"Budući da je poredak u svijetu regulisan smrću, biće možda za Boga bolje da u njega ne vjerujemo i da se borimo svim silama protiv smrti, ne dižući pogleda prema nebu gdje on ćuti."


Bertrand Russell
Religija se temelji, primarno i uglavnom na strahu. Djelimično je to strah od nepoznatog, a djelimično želja da imate neku vrstu starijeg brata koji će stajati iza vas u svim neprilikama i opasnostima. Strah je temelj cijeloj stvari – strah od misterioznog, strah od poraza, strah od smrti. Strah je roditelj okrutnosti, te stoga nije ni čudno da su okrutnost i religija uvijek išle ruku pod ruku.
Last edited by raoul duke on 25/11/2017 18:55, edited 3 times in total.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#2 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

Friedrich Nietzsche
Ne mogu da vjerujem u Boga koji želi da ga hvale sve vrijeme.


Charles Baudelaire
Bog je jedino biće koje, da bi vladalo, nije čak potrebno ni da postoji.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#3 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by harač »

mislim da je besmisleno citirati bez daljih komentara, ali evo i jedan moj prilog 8-)

"Religijska bijeda je jednim dijelom izraz zbiljske bijede, a jednim dijelom protest protiv zbiljske bijede. Religija je uzdah potlačenog stvorenja, duša svijeta bez srca, kao što je i duh bezdušnih prilika. Ona je opijum naroda. Prevladavanje religije kao iluzorne sreće naroda zahtjev je njegove zbiljske sreće. Zahtjev da napusti iluzije o svome stanju jest zahtjev da napusti stanje u kome su iluzije potrebne. Dakle, kritika je religije u klici kritika doline suza čiji je oreol religija. Kritika je potrgala imaginarno cvijeće s lanca ne zato da bi čovjek nosio lanac bez fantazije, bez radosti, nego da bi lanac odbacio i brao živi cvijet. Kritika religije razočarava čovjeka da bi mislio, radio, oblikovao svoju zbiljnost kao razočaran čovjek, kao čovjek koji je došao do razuma, da bi se kretao oko samoga sebe i time oko svog zbiljskog sunca." (K. Marx, ''Kritika Hegelove filozofije države i prava'')
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Kikibombona »

raoul duke wrote:Bertrand Russell
Religija se temelji, primarno i uglavnom na strahu. Djelimično je to strah od nepoznatog, a djelimično želja da imate neku vrstu starijeg brata koji će stajati iza vas u svim neprilikama i opasnostima. Strah je temelj cijeloj stvari – strah od misterioznog, strah od poraza, strah od smrti. Strah je roditelj okrutnosti, te stoga nije ni čudno da su okrutnost i religija uvijek išle ruku pod ruku.
Super tema. :thumbup:

Trebamo agitovati da nam zalijepe na vrh ovu temu, svakako smo vecina na ovom podfroumu. :lol: :mrgreen:
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#5 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by shmizlica »

da se priheftam :zoka:
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#6 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

harač wrote:mislim da je besmisleno citirati bez daljih komentara
Ne bi trebalo da škodi pokoji komentar na određeni citat, ispravka ili dodatak.

Christopher Hitchens
Philosophy begins where religion ends, just as by analogy chemistry begins where alchemy runs out, and astronomy takes the place of astrology


Davorin Trstenjak
"Dva nazora o svijetu i životu stoje jedan protiv drugoga. Jedan je slobodni i znanstveni ili moderni nazor, a drugi je ukočeni crkveni ili sredovječni. Oni ne mogu da stoje i žive jedan uz drugi. Jedan mora da propane."


Stephen Weinberg
"Religija je uvreda ljudskom dostojanstvu. Bez nje, dobri ljudi bi činili dobro, a zli ljudi zlo, ali da bi dobri ljudi činili zlo potrebna je religija."


Aldous Huxley
"Što je historija? Zapis o tome što je sve ljudski rod učinio potaknut svojim neznanjem i golemom umišljenošću koja je navela ljude da kanoniziraju to svoje neznanje kao političke ili religijske dogme"
User avatar
frontalni_kokuz
Posts: 93
Joined: 02/02/2013 15:33
Location: od mora do Save, od Drine do Une

#7 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by frontalni_kokuz »

ova tema ce ko da gledam osvanuti sutra u saff-u. :lol:
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#8 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

Richard Dawkins
"Razlog zbog kojeg organizirana religija zaslužuje toliko neskriveno neprijateljstvo leži u tome što je ona, za razliku od vjerovanja na Russellovom čajniku, moćna, utjecajna, oslobođena od plaćanja poreza i sustavno se prenosi na djecu, premladu da bi se sama mogla od nje obraniti.“

"Oponašanje je način na koji dijete uči jedan konkretan jezik, a ne neki drugi. Ono je razlog zbog kojeg ljudi govore sličnije vlastitim roditeljima negoli nečijim tuđim. Zbog njega postoje regionalni dijalekti i formiraju se, tijekom dužih vremenskih razdoblja, zasebni jezici. Zbog njega religije egzistiraju unutar obiteljskih linija, umjesto da ih svaki naraštaj bira za sebe.“

"Kad razgovaraju s intelektualcima, (apologeti religije) paze da ne zadiru u područje nauke te se drže zasebnog i nepovredivog religijskog učenja. Ali kad govore masovnoj publici koja se ne sastoji od intelektualaca, obijesno koriste priče o čudesima koje očigledno zadiru u područje nauke. Djevičansko rođenje, uskrsnuće, Lazarovo dizanje iz mrtvih, viđenja Djevice Marije i svetaca diljem svijeta, pa čak i starozavjetna čuda – sve se to slobodno koristi za religijsku propagandu, i to vrlo učinkovito u slučajevima kad se publika sastoji od neobrazovanih ljudi i djece. Svako od tih čuda zapravo se tiče područja nauke i predstavlja povredu normalnog funkcioniranja prirodnog svijeta. Teolozi bi se, ako žele biti pošteni, morali odlučiti.“



Michel Onfray
"Monoteizmi ne vole inteligenciju, ni knjige, ni znanje, ni nauku. Tome valja pribrojiti i silnu mržnju prema materiji i realnom, dakle prema svakom obliku imanentnosti. Slavljenje neznanja, nevinosti, naivnosti, poslušnosti, pokornosti, tri Religije Knjige dodaju slično gađenje prema sastavu, oblicima i snagama svijeta. Ovaj naš svijet nema pravo građanstva budući da cijela Zemlja nosi teret istočnog grijeha sve do kraja vremena."
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#9 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

Christopher Hitchens
"Kad proučite ljepotu i simetriju dvostruke uzvojnice i zatim se upustite u potpunu analizu slijeda svog vlastitog genoma, istog će vas trena dojmiti činjenica da je jedan takav, gotovo savršen fenomen skriven u samoj suštini vašeg bića. To će vas (barem se nadam) uvjeriti da imate mnogo zajedničkog s ostalim skupinama koje pripadaju vašoj vrsti - teorija o "rasi" pretvorit će se, zajedno s biblijskom teorijom "postanka", u pepeo - a još će vas više fascinirati saznanje da ste vrlo slični ostalim pripadnicima životinjskog carstva. Sada konačno imate pravo biti ponizni pred svojim stvoriteljem, a ispada da to nije "osoba", već proces mutacije koji uključuje poprilično proizvoljne elemente, proizvoljnije nego što bi to naša taština možda željela. To je i više nego dovoljno misterije i čuda za jednog sisavca, više ih ne bi mogao ni podnijeti..."

"Religija zaista na nekoliko načina pokazuje da nije samo amoralna, već i da je, u punom smislu te riječi, nemoralna. Te greške i zločini nisu posljedica ponašanja njenih sljedbenika (koje ponekad može biti i uzorno) već njenih izvornih postavki. One uključuju: -Nevinima i lakovjernima predočava se iskrivljena slika svijeta; - Uvodi se doktrina žrtve u krvi; - Uvodi se doktrina okajanja; - Uvodi se doktrina vječne nagrade i/ili prokletstva; Nameću se nemogući zadaci i pravila."
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#10 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

shmizlica wrote:da se priheftam :zoka:
Doprinesi ekipi :hmpf:

Carl Sagan
"Prva velika vrlina čovjekova bijaše sumnja, a prva velika mana vjera."

Christopher Htchens
"Religiji je ponestalo argumenata. Zahvaljujući teleskopu i mikroskopu, ona više ne pruža dokaze za bilo što bitno."
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#11 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by shmizlica »

Kada sam shvatio da sam ja Bog? Pa, dok sam se molio, odjednom sam shvatio da pričam sam sa sobom.
~ Peter O’Toole
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#12 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

Do you believe in free will?
“I believe we have no choice.”
“But I’ll tell you something I’m sure of: You cannot be given free will.”

Hitchens

Svaka cast za temu
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#13 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

shmizlica wrote:Kada sam shvatio da sam ja Bog? Pa, dok sam se molio, odjednom sam shvatio da pričam sam sa sobom.
~ Peter O’Toole
:komi:

Michel Onfray

"Religija jedinoga Boga radi na mržnji prema sebi, na preziranju vlastita tijela, na nepovjerenju prema inteligenciji, na ozloglašavanju puti, na umjetnom podizanju cijene svemu što poriče otvorenu subjektivnost; uperena protiv drugoga ona potiče prezir, zloću, nesnošljivost, izaziva rasizam, ksenofobiju, kolonijalizam; rat, društvenu nepravdu."

"Religija: praktično i političko polaganje prava na vlast, proizašlu tobože od Boga koji ne govori, jer umjesto njega govori svećenstvo."

"Odbacivanje Prosvjetiteljstva obilježuje monoteističke religije: one vole duhovne pomrčine pogodne za održavanje njihovih izmišljotina."

Image
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#14 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Kikibombona »

raoul duke wrote:Carl Sagan
"Prva velika vrlina čovjekova bijaše sumnja, a prva velika mana vjera."
:thumbup: :thumbup:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#15 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by dustaban »

raoul duke wrote:Stephen Weinberg
"Religija je uvreda ljudskom dostojanstvu. Bez nje, dobri ljudi bi činili dobro, a zli ljudi zlo, ali da bi dobri ljudi činili zlo potrebna je religija."
...kao sto je potrebnam zlim da se osjecaju dobro.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#16 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

Christopher Hitchens

"Mnoge religije sada dolaze pred nas ulizujući se glupostima i širom otvorenim rukama kao pobožni trgovci u trgovini. Nude utjehu i solidarnost i uzdizanje, natječući se kao na tržnici. Ali imamo pravo sjetiti se kako su se barbarski ponašali kada su bili jaki i kada su davali ponude koje ljudi nisu smjeli odbiti."


"Čuvajte se iracionalnog, ali zavodljivog. Izbjegavajte “transcedentne” i sve koji vas pozivaju da se pokorite i uništite sebe. Ne vjerujte suosjećanju; izaberite dostojanstvo za sebe i druge. Ne bojte se biti arogantni i sebični. Zamislite sve stručnjake kao da su sisavci. Nikada nemojte biti promatrač nepravde ili gluposti. Tražite argument i raspravu zbog njih samih; grob će vam omogućiti dovoljno vremena za tišinu. Sumnjajte u vlastite motive i sve izlike. Nemojte živjeti za druge više nego što bi ste očekivali da drugi žive za vas."


"Ljudska pristojnost ne potječe od religije. Ona joj prethodi. "


"Naša vjera nije uvjerenje. Naši principi nisu vjera. Ne oslanjamo se isključivo samo na nauku i razum, jer oni su neophodni, pak nedovoljni faktori, ali ne vjerujemo onome što se suprotstavlja nauci ili vrijeđa razum. Možemo se razlikovati u mnogim stvarima, ali ono što poštujemo je sloboda ispitivanja, otvorenost uma i traženje ideja zbog njih samih. "
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#17 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

Mark Twain
"Ne plašim se smrti. Bio sam mrtav milijardama godina prije nego što sam rođen i nisam imao ni najmanju neprijatnost zbog toga."


Džerald Mejsi
"Čuvajte se ljudi koji uzimaju autoritet za istinu, a ne istinu za autoritet."


Thomas Jefferson
"Oslobodi se svih strahova od poniznih predrasuda, iza kojih su se pokorno pritajili slabašni umovi. Postavi razum na čvrste noge i prizivaj ga da sudi o svakoj činjenici, svakom mišljenju. Ispitaj smjelo čak i postojanje Boga; jer, ako postoji, on bi morao slaviti razum, a ne slijepi strah."



Image
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#18 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

George Bernard Shaw
"Tvrdnja da je vjernik srećniji od skeptika, nije ništa tačnija od tvrdnje da je pijanac srećniji od trijeznog čoveka."


Gene Roddenberry
Moramo preispitati logiku o postojanju svemogućeg i sveznajućeg boga, koji je stvorio ljude sa nedostacima, i onda ih okrivljuje zbog sopstvenenih grešaka.


Thomas S. Szasz
Kada se obraćaš Bogu, znači da se moliš. Kada se Bog obraća tebi, znači da patiš od šizofrenije.


Robert G. Ingersoll
Na Zemlji ne može biti puno slobode dok god se ljudi klanjaju tiraninu sa neba.
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#19 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by shmizlica »

Živi pravednički život. Ako bogovi postoje i pravedni su, oni neće mariti koliko si pobožan bio, nego kakav si život vodio. Ako postoje i nepravedni su - takve i ne treba obožavati ni poštovati. Ako bogova nema, onda ćeš nestati, no ostat će, među onima koji su te voljeli, sjećanje da si vodio plemenit život. Ja se ne bojim.

Marko Aurelije

:mrgreen:
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#20 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

shmizlica wrote:
:mrgreen:
:trepp: skoro pa sam pomislio da se sam sa sobom dopisujem na ovoj temi
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#21 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by shmizlica »

vidim da patiš pa rekoh da štogod nabacim :wink:
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#22 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

shmizlica wrote:vidim da patiš pa rekoh da štogod nabacim :wink:
:mokri:
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#23 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by shmizlica »

a pazi ovu....

Svaka je beba ateist.

Anon.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#24 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

shmizlica wrote:a pazi ovu....

Svaka je beba ateist.

Anon.
Image

:lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#25 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by fatamorgana »

Image
Post Reply