Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14726 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Truba »

mislio sam dodati ili je zastarjeli prijevod
staro ti je to 75 godina tako su naše babe govorile
znam ko je bio ev. šarić
John Cleese
Posts: 36499
Joined: 25/05/2010 18:30

#14727 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

Prevođeno je za vrijeme Endehazije - bila su to stresna vremena za Katoličku Crkvu :|

"Citat" je, inače, zafrkancija :D
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14728 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Truba »

jašta inače za vrijeme endehazije su govorili savršenim hrvatskim koji govorimo danas

pola palatizacija nisu znali
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#14729 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Meni malo prikaze normalni naziv, a malo "Ateista ne zna koristiti forum" :D
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#14730 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by n+1 »

:D :D
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14731 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 08/09/2023 15:00 Meni malo prikaze normalni naziv, a malo "Ateista ne zna koristiti forum" :D
Tek sad to vidjeh. :lol:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#14732 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Truba wrote: 08/09/2023 14:35 jašta inače za vrijeme endehazije su govorili savršenim hrvatskim koji govorimo danas

pola palatizacija nisu znali
A palatalizacija?
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#14733 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by toska »

Truba wrote: 08/09/2023 13:27
Ludzak wrote: 09/04/2023 16:20 Bog je milostiv i samilosan, ali ipak se bojte boga.
bome ne bih rekao ti brkas teologije...radiš sinkretizam


Alah je gospodar
a čovjek je "rob" (nema živa roba - sinonim za čovjeka ne u kontekstu robovlasništva)
sve je od Alaha ... "sudbina" je fatalistička

Isusov tata je milosrdni otac
a covjek je dijete Božje
u kršćanstvu čovjek je slobodan aktivni sudionik svoje "sudbine" koju sam kreira
ne ulazeći u ispravnost napisanog a bio bi i off, zašto ne upitati ateiste za koju opciju bi se prije oprijedjelili?
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14734 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

toska wrote: 08/09/2023 23:54
Truba wrote: 08/09/2023 13:27

bome ne bih rekao ti brkas teologije...radiš sinkretizam


Alah je gospodar
a čovjek je "rob" (nema živa roba - sinonim za čovjeka ne u kontekstu robovlasništva)
sve je od Alaha ... "sudbina" je fatalistička

Isusov tata je milosrdni otac
a covjek je dijete Božje
u kršćanstvu čovjek je slobodan aktivni sudionik svoje "sudbine" koju sam kreira
ne ulazeći u ispravnost napisanog a bio bi i off, zašto ne upitati ateiste za koju opciju bi se prije oprijedjelili?
Sta smatras pod tim opredjelili?
Mislis sta bismo vise voljeli ili sta smatramo da je ispravno?

Ako je drugo, (a i da je prvo ne vidim kako moze biti drugacije) moje misljenje je da je nasa slobodna volja donekle privid jer je ista ppsljedica faktora na koje mu nismo mogli uticati, a to su geni koji nas zapadnu, okolina u kojoj odrastamo i razni drugi vanjski uticaji na koje ne mozemo uticati. Da su se meni poklopili neki drugaciji geni, ja bih sad bio drugacija osoba. Da sam rodjen u nekoj drugoj porodici, drugoj okolini,drzavi i slicno, opet bih bio totalno drugaciji, tako i svako od nas.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#14735 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Piaty »

Ateista wrote: 09/09/2023 10:01
toska wrote: 08/09/2023 23:54
ne ulazeći u ispravnost napisanog a bio bi i off, zašto ne upitati ateiste za koju opciju bi se prije oprijedjelili?
Sta smatras pod tim opredjelili?
Mislis sta bismo vise voljeli ili sta smatramo da je ispravno?

Ako je drugo, (a i da je prvo ne vidim kako moze biti drugacije) moje misljenje je da je nasa slobodna volja donekle privid jer je ista ppsljedica faktora na koje mu nismo mogli uticati, a to su geni koji nas zapadnu, okolina u kojoj odrastamo i razni drugi vanjski uticaji na koje ne mozemo uticati. Da su se meni poklopili neki drugaciji geni, ja bih sad bio drugacija osoba. Da sam rodjen u nekoj drugoj porodici, drugoj okolini,drzavi i slicno, opet bih bio totalno drugaciji, tako i svako od nas.
Pa ja.
Da si kakav Ferhatović - bio bi fudbaler, da si kakav Čengić - bio bi u SDA, a da si Brajlović - radio bi u mesnoj industriji itd itd.

Neko veli da su geni prevaziđeni, jesu k....
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14736 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by MarlboroGold »

Ih nekad je ovo bila najbolja tema :mrgreen:
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#14737 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Plavo-bijeli »

U parku igrao fudbala i poslije za klupom čujem dvojicu dječaka kako pričaju i ovaj jedan govori kako je blokirao dvije curice i pokaza na njih. Reko što ih bolan blokira, kaze zato sto je poslanik Muhammed rekao da ako i dodirneš curu prije braka da je gore nego ... nešto ne znam ni ja... :shock: :shock: reko bolan ne bio sto se zamaras time, fokusiraj se na namaz, na to da budes posten i fin...kaze zato sto nikad ne znas kad ces umrijet... 10 godina ima.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#14738 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Dope_Man »

Plavo-bijeli wrote: 10/09/2023 20:45 U parku igrao fudbala i poslije za klupom čujem dvojicu dječaka kako pričaju i ovaj jedan govori kako je blokirao dvije curice i pokaza na njih. Reko što ih bolan blokira, kaze zato sto je poslanik Muhammed rekao da ako i dodirneš curu prije braka da je gore nego ... nešto ne znam ni ja... :shock: :shock: reko bolan ne bio sto se zamaras time, fokusiraj se na namaz, na to da budes posten i fin...kaze zato sto nikad ne znas kad ces umrijet... 10 godina ima.
A kad se za godinu-dvije upale hormoni i pocne se "uzbudjivati" i na statue koje samo iz daleko, i skiljeci, lice na zensko.. uh..

I sad zamisli da stvarno neko mora zafrzati taj sklop (a ima ih), a vec je usao debelo u dvadesete, zagorio k'o palacinka, a nema nacina da se ohladi.. pa nemre biti mentalno zdrav nikako. Mogu samo oni rijetki kojima je prirodno nizak libido pa im donekle svejedno.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14739 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Truba »

kao vječiti jahač parkova i slušač tuđih razgovora primijetio sam kako djeca po bošnjackim sredinama previše raspravljaju o vjeri
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#14740 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by breuer »

Truba wrote: 11/09/2023 12:08 kao vječiti jahač parkova i slušač tuđih razgovora primijetio sam kako djeca po bošnjackim sredinama previše raspravljaju o vjeri
al makar ne slušaju molitve u javnim ustanovama niti ističu vjerske simbole po istim i ostale religijske nakarade u 21. vijeku

kao što rade komšije i susjedi...
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14741 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Truba »

to ti je šuplja priča jer praviš logičku pogrešku prelaska u drugi red
uspoređuješ nemanje i imanje
uspoređuješ crvenu i žutu
uspoređuješ lika s fićom s likom s trabantom



usporedi mahramu; selamljenje i ostale nesekularne pozdrave; pomijeranje sarajevo film festivala zbog posta; pomijeranje nastave, predavanja sjednica i televizijskih emisija zbog posta, zelene nijanse, i šerijatske brakove
sa tim što si mislio uspoređivati
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#14742 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

breuer wrote: 12/09/2023 09:29
Truba wrote: 11/09/2023 12:08 kao vječiti jahač parkova i slušač tuđih razgovora primijetio sam kako djeca po bošnjackim sredinama previše raspravljaju o vjeri
al makar ne slušaju molitve u javnim ustanovama niti ističu vjerske simbole po istim i ostale religijske nakarade u 21. vijeku

kao što rade komšije i susjedi...
Ali moraju na vjeronauk u javnoj ustanovi :mrgreen:
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#14743 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by breuer »

Truba wrote: 12/09/2023 11:11 to ti je šuplja priča jer praviš logičku pogrešku prelaska u drugi red
uspoređuješ nemanje i imanje
uspoređuješ crvenu i žutu
uspoređuješ lika s fićom s likom s trabantom



usporedi mahramu; selamljenje i ostale nesekularne pozdrave; pomijeranje sarajevo film festivala zbog posta; pomijeranje nastave, predavanja sjednica i televizijskih emisija zbog posta, zelene nijanse, i šerijatske brakove
sa tim što si mislio uspoređivati
samo ti muti vodu, ne prolazi ta šuplja više...znamo svi ko je vjerski ostrašćen i ko se ne libi to slobodno unositi u institucije sekularnog i demokratskog društva...

Selam Alejkum bruda...
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14744 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Truba »

kad se muslimanke odreknu marama u javnim institucijama, muslimani posta i bradica te selama u uniformama policije u policiji, pravoslavni ikona i posne hrane i svojih vojvoda junaka 16 ratova, komunjare svojih petokraka kipova i fotografija idola zatrpavača klasnih neprijatelja, i katolici će se odreći svojih simbola u javnim ustanovama
to je tako jednostavno...nećemo ići dalje o javnim ustanovama na istoku jugu planete i tako dalje... samo si se na zapad fokusirao

svi moramo pružiti nešto...odreknuti se nečega
za bolju budućnost


al u panjevima
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#14745 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by toska »

Ateista wrote: 09/09/2023 10:01
toska wrote: 08/09/2023 23:54
ne ulazeći u ispravnost napisanog a bio bi i off, zašto ne upitati ateiste za koju opciju bi se prije oprijedjelili?
Sta smatras pod tim opredjelili?
Mislis sta bismo vise voljeli ili sta smatramo da je ispravno?

Ako je drugo, (a i da je prvo ne vidim kako moze biti drugacije) moje misljenje je da je nasa slobodna volja donekle privid jer je ista ppsljedica faktora na koje mu nismo mogli uticati, a to su geni koji nas zapadnu, okolina u kojoj odrastamo i razni drugi vanjski uticaji na koje ne mozemo uticati. Da su se meni poklopili neki drugaciji geni, ja bih sad bio drugacija osoba. Da sam rodjen u nekoj drugoj porodici, drugoj okolini,drzavi i slicno, opet bih bio totalno drugaciji, tako i svako od nas.
magična riječ "donekle", svi je koriste, i religiozni i ateisti.

zašto ne bi rekli ovako: @Ateista je od rođenja (pa i prije) oblikovan kao ličnost pod okolinskim i zadatim biološkim faktorima.
on, kao takav, oblikovan stvarima na koje nije imao nikakav uticaj, neminovno je morao dana 9.9.2023. u 10 sati i 1 minut napisati odgovor na prehodni post.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#14746 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Piaty »

Truba wrote: 08/09/2023 13:27
Ludzak wrote: 09/04/2023 16:20 Bog je milostiv i samilosan, ali ipak se bojte boga.
bome ne bih rekao ti brkas teologije...radiš sinkretizam


Isusov tata je milosrdni otac
a covjek je dijete Božje
u kršćanstvu čovjek je slobodan aktivni sudionik svoje "sudbine" koju sam kreira
Mislim da je za današnju braću kršćane Pavle odlučio ko će biti Isusov otac, dok se sam Isus, u Novom Zavjetu, 88 puta izjasnio da je "Sin čovječji".

Dok je opet po Starom Zavjetu i David bio "Son of God" a i oni Nephili su bili "Sons of God".
Last edited by Piaty on 16/09/2023 02:15, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#14747 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Piaty »

Truba wrote: 11/09/2023 12:08 kao vječiti jahač parkova i slušač tuđih razgovora primijetio sam kako djeca po bošnjackim sredinama previše raspravljaju o vjeri
ja to nisam cuo, kunem se, nijednom.

nazalost nisam, da se razumijemo.
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14748 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

toska wrote: 16/09/2023 01:44
Ateista wrote: 09/09/2023 10:01
Sta smatras pod tim opredjelili?
Mislis sta bismo vise voljeli ili sta smatramo da je ispravno?

Ako je drugo, (a i da je prvo ne vidim kako moze biti drugacije) moje misljenje je da je nasa slobodna volja donekle privid jer je ista ppsljedica faktora na koje mu nismo mogli uticati, a to su geni koji nas zapadnu, okolina u kojoj odrastamo i razni drugi vanjski uticaji na koje ne mozemo uticati. Da su se meni poklopili neki drugaciji geni, ja bih sad bio drugacija osoba. Da sam rodjen u nekoj drugoj porodici, drugoj okolini,drzavi i slicno, opet bih bio totalno drugaciji, tako i svako od nas.
magična riječ "donekle", svi je koriste, i religiozni i ateisti.

zašto ne bi rekli ovako: @Ateista je od rođenja (pa i prije) oblikovan kao ličnost pod okolinskim i zadatim biološkim faktorima.
on, kao takav, oblikovan stvarima na koje nije imao nikakav uticaj, neminovno je morao dana 9.9.2023. u 10 sati i 1 minut napisati odgovor na prehodni post.
Moze se tako reci, sve sto uradimo je samo slijed raznih okolnosti, i zbog svih tih okolnosti je moralo biti bas tako.
Ja kao ateista smatram da ne postoji bice koje moze proracunati sve okolnosti i znati sta ce se desiti. Ljudi (i mozda neka druga napredna vrsta koja negdje postoji, ili je postojala ili ce postojati) mogu predvidjeti neke prirodne pojave poznavanjem zakona fizike, ali zbog nedostatka dovoljno svih preciznih podataka i nepoznavanja bas svega,ne mogu sve predvidjeti. Ljudsko ponasanje je previse kompleksno i uzima u obzir puno varijabli zbog kojih vjerovatno nikad ni najnapredniji AI to nece moci predvidjeti i znati sta ce se desavati kad je u pitanju ljudsko djelovanje.
Vjernici tu boga smatraju kao bice koje je to u mogucnosti i koje nas je stvorilo, te bi po meni ako je takvo bilo i idgovorno za sve nase postupke.
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14749 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Truba wrote: 12/09/2023 11:11 to ti je šuplja priča jer praviš logičku pogrešku prelaska u drugi red
uspoređuješ nemanje i imanje
uspoređuješ crvenu i žutu
uspoređuješ lika s fićom s likom s trabantom



usporedi mahramu; selamljenje i ostale nesekularne pozdrave; pomijeranje sarajevo film festivala zbog posta; pomijeranje nastave, predavanja sjednica i televizijskih emisija zbog posta, zelene nijanse, i šerijatske brakove
sa tim što si mislio uspoređivati
U čemu je razlika između šerijatskog i crkvenog braka ? Ista stvar iz svakog tovora...
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#14750 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by PRO testant »

Piaty wrote: 16/09/2023 02:11 Mislim da je za današnju braću kršćane Pavle odlučio ko će biti Isusov otac, dok se sam Isus, u Novom Zavjetu, 88 puta izjasnio da je "Sin čovječji".

Dok je opet po Starom Zavjetu i David bio "Son of God" a i oni Nephili su bili "Sons of God".
Image
Zar se nakon toliko godina i dalje mora dogovarati na ovu besmislicu?
Prijatelju ... barem malo potraži i raspitaj se, provjeri malo svoje zanje, prije no li nešto tako izjaviš.

To što ti predpostavljaš kao istinu, te laži islamskih Dawah-gandista, to je davno dokazano kao netačno.
Davno!

Jedino kod ljudi koji nisu skloni provjeri informacija i izvora to prolazi, ni kod koga više.
Post Reply