Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#14651 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

Edouard wrote: 12/10/2020 22:51
belfy wrote: 09/10/2020 15:20
Edouard wrote: 09/10/2020 13:28
Kada bi racionalni argumenti odlučivali kojoj strani pripadati, na svijetu ne bi bilo ni jednog ateiste.
pozdrav drug Edo. cudno je vidjeti da izrazis svoje misljenje, a ne neciji citat... da vidim samo da li sam te dobro razumio, racionalni argumenti (sta god oni po tvom misljenju znacili, ali to ostavimo za poslije) vode ka vjerovanju u iracionalno?
belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
pozdrav drug Edo. mene tvoj mladalacki um, u tvojim godinama, uvijek razveseli. trudis se da zadas neko tesko pitanje koje bi napokon tocak rasprave okrenulo na tvoju vodenicu ne videci kako su odgovori tako laki. i, opet se pozivajuci na argument autoriteta toliko puta ovdje dokazan pogresnim... praveci iste pokusaje mozes dobiti samo iste rezultate. da te pogodim jednim autoritetom, samo da vidis kako je to besmisleno:

Albert Einstein is widely credited with saying, "The definition of insanity is doing the same thing over and over again, but expecting different results."

et', samo da, opet, pokazemo da gadjanje autoritetima nema bas nekog smisla. ja sam poprilicno siguran da se neces sloziti sa mnom, ali ljudi kojima je jedna knjiga osnova i tabu nemaju bas puno prostora za djelovanje i to u potpunosti razumijem.

elem, ajmo mi na ovaj realni dio u nasim zivotima i to na samom forumu koji je (nadam se) jos manji dio svega toga. gdje i sam mozes vidjeti ko zastupa koju stranu, kako nastupa i sa kojim argumentima. isto tako mozes vidjeti i ljude koji su konvertirali i pricati sa njima. neki od njih su mozda obrazovaniji od tebe, neki nisu, ali sveukupno mozes vidjeti gdje su bili i gdje se nalaze i sta pricaju.

mislim, ti, naravno, mozes nastaviti sa guranjem autoriteta. pitanje je samo da li ce ti vise iko odgovorati na to. imao si i onu fazu prije autoriteta pa nije islo. jel tako?
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#14652 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

belfy wrote: 12/10/2020 23:28
Edouard wrote: 12/10/2020 22:51
belfy wrote: 09/10/2020 15:20

pozdrav drug Edo. cudno je vidjeti da izrazis svoje misljenje, a ne neciji citat... da vidim samo da li sam te dobro razumio, racionalni argumenti (sta god oni po tvom misljenju znacili, ali to ostavimo za poslije) vode ka vjerovanju u iracionalno?
belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
pozdrav drug Edo. mene tvoj mladalacki um, u tvojim godinama, uvijek razveseli. trudis se da zadas neko tesko pitanje koje bi napokon tocak rasprave okrenulo na tvoju vodenicu ne videci kako su odgovori tako laki. i, opet se pozivajuci na argument autoriteta toliko puta ovdje dokazan pogresnim... praveci iste pokusaje mozes dobiti samo iste rezultate. da te pogodim jednim autoritetom, samo da vidis kako je to besmisleno:

Albert Einstein is widely credited with saying, "The definition of insanity is doing the same thing over and over again, but expecting different results."

et', samo da, opet, pokazemo da gadjanje autoritetima nema bas nekog smisla. ja sam poprilicno siguran da se neces sloziti sa mnom, ali ljudi kojima je jedna knjiga osnova i tabu nemaju bas puno prostora za djelovanje i to u potpunosti razumijem.

elem, ajmo mi na ovaj realni dio u nasim zivotima i to na samom forumu koji je (nadam se) jos manji dio svega toga. gdje i sam mozes vidjeti ko zastupa koju stranu, kako nastupa i sa kojim argumentima. isto tako mozes vidjeti i ljude koji su konvertirali i pricati sa njima. neki od njih su mozda obrazovaniji od tebe, neki nisu, ali sveukupno mozes vidjeti gdje su bili i gdje se nalaze i sta pricaju.

mislim, ti, naravno, mozes nastaviti sa guranjem autoriteta. pitanje je samo da li ce ti vise iko odgovorati na to. imao si i onu fazu prije autoriteta pa nije islo. jel tako?
druže belfy, mogao sam tako nešto i očekivati. Ti kao da se upravo trudiš krivo razumijeti stvari. Brkaš uzrok i posljedicu, a onda ti neće pomoći ni Albert Veliki.
Kakvo pozivanje na autoritet? Svjetski poznati naučnici, filozofi, vjerski službenici..., ujedno i osvjedočeni vjernici, a koji ne prelaze na ateizam, nisu oni po sebi dokaz da je ateizam loš izbor, već je ateizam rđav izbor zbog drugih stvari, i upravo jer je rđav izbor, ti ljudi ne prelaze na tu stranu.
Recimo, možda će ti biti lakše shvatiti: nije more jako hladno zbog toga što kupači ne ulaze u njega, već kupači ne ulaze u njega jer je ono (more) jako hladno.
Kad je već bilo govora o prelascima, ja sam ti ono naveo samo kao jednu činjenicu, zanimljivost o kojoj se može diskutirati, a ne kako ti krivo shvati, argumentiranjem iz autoriteta.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#14653 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

Edouard wrote: 13/10/2020 22:04
belfy wrote: 12/10/2020 23:28
Edouard wrote: 12/10/2020 22:51
belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
pozdrav drug Edo. mene tvoj mladalacki um, u tvojim godinama, uvijek razveseli. trudis se da zadas neko tesko pitanje koje bi napokon tocak rasprave okrenulo na tvoju vodenicu ne videci kako su odgovori tako laki. i, opet se pozivajuci na argument autoriteta toliko puta ovdje dokazan pogresnim... praveci iste pokusaje mozes dobiti samo iste rezultate. da te pogodim jednim autoritetom, samo da vidis kako je to besmisleno:

Albert Einstein is widely credited with saying, "The definition of insanity is doing the same thing over and over again, but expecting different results."

et', samo da, opet, pokazemo da gadjanje autoritetima nema bas nekog smisla. ja sam poprilicno siguran da se neces sloziti sa mnom, ali ljudi kojima je jedna knjiga osnova i tabu nemaju bas puno prostora za djelovanje i to u potpunosti razumijem.

elem, ajmo mi na ovaj realni dio u nasim zivotima i to na samom forumu koji je (nadam se) jos manji dio svega toga. gdje i sam mozes vidjeti ko zastupa koju stranu, kako nastupa i sa kojim argumentima. isto tako mozes vidjeti i ljude koji su konvertirali i pricati sa njima. neki od njih su mozda obrazovaniji od tebe, neki nisu, ali sveukupno mozes vidjeti gdje su bili i gdje se nalaze i sta pricaju.

mislim, ti, naravno, mozes nastaviti sa guranjem autoriteta. pitanje je samo da li ce ti vise iko odgovorati na to. imao si i onu fazu prije autoriteta pa nije islo. jel tako?
druže belfy, mogao sam tako nešto i očekivati. Ti kao da se upravo trudiš krivo razumijeti stvari. Brkaš uzrok i posljedicu, a onda ti neće pomoći ni Albert Veliki.
Kakvo pozivanje na autoritet? Svjetski poznati naučnici, filozofi, vjerski službenici..., ujedno i osvjedočeni vjernici, a koji ne prelaze na ateizam, nisu oni po sebi dokaz da je ateizam loš izbor, već je ateizam rđav izbor zbog drugih stvari, i upravo jer je rđav izbor, ti ljudi ne prelaze na tu stranu.
Recimo, možda će ti biti lakše shvatiti: nije more jako hladno zbog toga što kupači ne ulaze u njega, već kupači ne ulaze u njega jer je ono (more) jako hladno.
Kad je već bilo govora o prelascima, ja sam ti ono naveo samo kao jednu činjenicu, zanimljivost o kojoj se može diskutirati, a ne kako ti krivo shvati, argumentiranjem iz autoriteta.
drug Edo ti, vjerujem, vidis da se ovdje opet pozivas na autoritete? eto ti i moja podvucena recenica iznad sa kojom lijepo konstatujem gdje ide tvoja prica.

i, sta velis, ne kupaju se ljudi u moru zato sto je hladno? pa, u mnogim vjerama postoje upravo takvi izazovi da ih se "ohladi". primjera je bezbroj, ali posto pominjes hladnu vodu i vjeru, onda mi naumpadne ono plivanje za krst na pamet. nedavno napravljen i kontraverzni makedonski filma na tu temu kada zena pobijedi...

drug Edo, jel tebi bude ponekada cudno da toliko stvari nisi saznao u zivotu sa toliko godina? zaista pitam iskreno.
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#14654 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

belfy wrote: 13/10/2020 23:58 drug Edo, jel tebi bude ponekada cudno da toliko stvari nisi saznao u zivotu sa toliko godina? zaista pitam iskreno.
Ne dovodeći u pitanje tvoju iskrenost, vrlo mi je čudno ovo tvoje pitanje.
Imaš li ti vlastitu obitelj, ženu, djecu? Pitam te zato jer mi s ovakvim pitanjima djeluješ nekako pogubljeno, a samci nerijetko znaju biti u nekom svom filmu, pogubljeni.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#14655 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

Edouard wrote: 15/10/2020 21:48
belfy wrote: 13/10/2020 23:58 drug Edo, jel tebi bude ponekada cudno da toliko stvari nisi saznao u zivotu sa toliko godina? zaista pitam iskreno.
Ne dovodeći u pitanje tvoju iskrenost, vrlo mi je čudno ovo tvoje pitanje.
Imaš li ti vlastitu obitelj, ženu, djecu? Pitam te zato jer mi s ovakvim pitanjima djeluješ nekako pogubljeno, a samci nerijetko znaju biti u nekom svom filmu, pogubljeni.
znas kako kazu drug Edo - pretpostavka je majka svih zaheba. imam i nisam samac (doduse dijete mi jeste mladje od tvojih), a ti svejedno nisi odgovorio na moje pitanje, nego meni postavio kontrapitanje, sto se obicno smatra nekulturnim u komunikaciji, jel tako?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14656 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ExNihilo »

Prebacujem s Filma. :lol:

Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#14657 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

belfy wrote: 16/10/2020 14:57
Edouard wrote: 15/10/2020 21:48
belfy wrote: 13/10/2020 23:58 drug Edo, jel tebi bude ponekada cudno da toliko stvari nisi saznao u zivotu sa toliko godina? zaista pitam iskreno.
Ne dovodeći u pitanje tvoju iskrenost, vrlo mi je čudno ovo tvoje pitanje.
Imaš li ti vlastitu obitelj, ženu, djecu? Pitam te zato jer mi s ovakvim pitanjima djeluješ nekako pogubljeno, a samci nerijetko znaju biti u nekom svom filmu, pogubljeni.
znas kako kazu drug Edo - pretpostavka je majka svih zaheba. imam i nisam samac (doduse dijete mi jeste mladje od tvojih), a ti svejedno nisi odgovorio na moje pitanje, nego meni postavio kontrapitanje, sto se obicno smatra nekulturnim u komunikaciji, jel tako?
Pa odgovorio sam ti rekavši da mi je čudno tvoje pitanje, preciznije, evidentno besmisleno. A znaš da kod takvih pitanja nema potrebe odgovarati šire.
A ako ti to ne uviđaš, žao mi je.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#14658 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy »

Edouard wrote: 16/10/2020 22:19
belfy wrote: 16/10/2020 14:57
Edouard wrote: 15/10/2020 21:48

Ne dovodeći u pitanje tvoju iskrenost, vrlo mi je čudno ovo tvoje pitanje.
Imaš li ti vlastitu obitelj, ženu, djecu? Pitam te zato jer mi s ovakvim pitanjima djeluješ nekako pogubljeno, a samci nerijetko znaju biti u nekom svom filmu, pogubljeni.
znas kako kazu drug Edo - pretpostavka je majka svih zaheba. imam i nisam samac (doduse dijete mi jeste mladje od tvojih), a ti svejedno nisi odgovorio na moje pitanje, nego meni postavio kontrapitanje, sto se obicno smatra nekulturnim u komunikaciji, jel tako?
Pa odgovorio sam ti rekavši da mi je čudno tvoje pitanje, preciznije, evidentno besmisleno. A znaš da kod takvih pitanja nema potrebe odgovarati šire.
A ako ti to ne uviđaš, žao mi je.
izvinjavam se ako sam te pitanjem uvredio na bilo koji nacin. mozda ga jesam prepotentno napisao. vidim gdje sam pogrijesio i jos jednom se izvinjavam. :kakoste:
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#14659 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

saint_mirad wrote: 12/10/2020 23:07
Edouard wrote: 12/10/2020 22:51
belfy wrote: 09/10/2020 15:20

pozdrav drug Edo. cudno je vidjeti da izrazis svoje misljenje, a ne neciji citat... da vidim samo da li sam te dobro razumio, racionalni argumenti (sta god oni po tvom misljenju znacili, ali to ostavimo za poslije) vode ka vjerovanju u iracionalno?
belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
Ja sam sad de facto vernik. Spinozin bog, doduse, but still.

Ono sto hocu reci jeste da je bilo koja konverzija neke prominentne licnosti sa religije na ateizam ili vice versa samo logicka greska pozivanja na argument autoriteta. Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
Oprosti, ali ne primijetih do ovog trenutka ovaj tvoj upis.
Dobro, ali reci, šta vidiš, za koju to ja svoju tvrdnju, tezu, ovdje koristim argument autoriteta?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#14660 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by saint_mirad »

Edouard wrote: 16/10/2020 22:36
saint_mirad wrote: 12/10/2020 23:07
Edouard wrote: 12/10/2020 22:51

belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
Ja sam sad de facto vernik. Spinozin bog, doduse, but still.

Ono sto hocu reci jeste da je bilo koja konverzija neke prominentne licnosti sa religije na ateizam ili vice versa samo logicka greska pozivanja na argument autoriteta. Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
Oprosti, ali ne primijetih do ovog trenutka ovaj tvoj upis.
Dobro, ali reci, šta vidiš, za koju to ja svoju tvrdnju, tezu, ovdje koristim argument autoriteta?
Generalno je argument autoriteta kad bilo koji naucnik ili neka druga licnost od znacaja ili prigrli veru ili je napusti, a ti njihjovi prelasci se koriste kao dokaz za nesto. Ni jedan ni drugi scenario, niti dokazuju nii opovrgavaju postojanje nekog bozanstva.
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#14661 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

belfy wrote: 16/10/2020 22:26
Edouard wrote: 16/10/2020 22:19
belfy wrote: 16/10/2020 14:57
znas kako kazu drug Edo - pretpostavka je majka svih zaheba. imam i nisam samac (doduse dijete mi jeste mladje od tvojih), a ti svejedno nisi odgovorio na moje pitanje, nego meni postavio kontrapitanje, sto se obicno smatra nekulturnim u komunikaciji, jel tako?
Pa odgovorio sam ti rekavši da mi je čudno tvoje pitanje, preciznije, evidentno besmisleno. A znaš da kod takvih pitanja nema potrebe odgovarati šire.
A ako ti to ne uviđaš, žao mi je.
izvinjavam se ako sam te pitanjem uvredio na bilo koji nacin. mozda ga jesam prepotentno napisao. vidim gdje sam pogrijesio i jos jednom se izvinjavam. :kakoste:
Cijenim ovdje tvoju dobru namjeru da se ispričaš ako si me možda uvrijedio. Nije, ali zaista i ne vidim što bi me u onom tvom pitanju uvrijedilo.
Rekoh, čudno mi bilo da postaviš takvo pitanje.
Hajd da i pojasnim: šta bi mi bilo neugodno da prođe toliko godina, a toliko toga ne saznam. Meni je to sasvim normalno, čovjek i umre kao neznalica. A posjedovanje brojnih informacija i nije po sebi znanje. Da i ne spominjem Sokrata (samo da ne bude opet logičke greške...) i onu njegovu čuvenu izreku o svome znanju.
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#14662 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard »

saint_mirad wrote: 12/10/2020 23:07 Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
saint_mirad wrote: 16/10/2020 22:53 Generalno je argument autoriteta kad bilo koji naucnik ili neka druga licnost od znacaja ili prigrli veru ili je napusti, a ti njihjovi prelasci se koriste kao dokaz za nesto. Ni jedan ni drugi scenario, niti dokazuju nii opovrgavaju postojanje nekog bozanstva.
Niti sam ja pokušao preko njih dokazivati postojanje božanstva, niti neispravnost ateizma, već ukazati na jednu zanimljivu činjenicu, da ličnosti od značaja koji su ujedno osvjedočeni vjernici, ne prelaze na ateizam (barem meni nije poznato), dok su mnogima poznate ličnosti od značaja koje su napustile ateizam.
Kako to da se da se ovim prvim od značaja, koji su vjernici, ne desi neka epifanija, neki emocionalni razlog, neka posljedica traume, pa prijeđu na ateizam?
Da je ateizam loš izbor, kao što rekoh ranije, postoje drugi argumenti, a ovi spomenuti značajni ljudi, i jedni i drugi, dalo bi se zaključiti, da su to samo dobro shvatili.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#14663 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by DEMONIKA »

irac300 wrote: 08/10/2020 12:09
DEMONIKA wrote: 08/10/2020 04:51
MarlboroGold wrote: 07/10/2020 18:31 Tačno jbt nema lika nigdje. Jest znao šuknuti da valja :lol:

Možda ga je Bloo banovala :D
i to je kao smiješno :roll:
Pa nije umro (pu pu pu daleko bilo), nego ban dobio. :D
jaba kad se nema gdje ispraznit pa se udaraju naokolo banovi :mrgreen:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#14664 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Nocty »

Image
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#14665 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 17/10/2020 00:13
saint_mirad wrote: 12/10/2020 23:07 Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
saint_mirad wrote: 16/10/2020 22:53 Generalno je argument autoriteta kad bilo koji naucnik ili neka druga licnost od znacaja ili prigrli veru ili je napusti, a ti njihjovi prelasci se koriste kao dokaz za nesto. Ni jedan ni drugi scenario, niti dokazuju nii opovrgavaju postojanje nekog bozanstva.
Niti sam ja pokušao preko njih dokazivati postojanje božanstva, niti neispravnost ateizma, već ukazati na jednu zanimljivu činjenicu, da ličnosti od značaja koji su ujedno osvjedočeni vjernici, ne prelaze na ateizam (barem meni nije poznato), dok su mnogima poznate ličnosti od značaja koje su napustile ateizam.
Kako to da se da se ovim prvim od značaja, koji su vjernici, ne desi neka epifanija, neki emocionalni razlog, neka posljedica traume, pa prijeđu na ateizam?
Da je ateizam loš izbor, kao što rekoh ranije, postoje drugi argumenti, a ovi spomenuti značajni ljudi, i jedni i drugi, dalo bi se zaključiti, da su to samo dobro shvatili.
Ali to nije dokaz. To što je neki naučnik ateista (ako je uopšte ateista, ko zna šta je ljudima u glavi a da to ne govore. A i ljudi mijenjaju uvjerenja iz raznih razloga) postao religiozan ne znači da bog postoji. I da je taj naučnik postao religiozan jer je pronašao naučni dokaz postojanja boga.

Da jeste, to bi već bilo objavljeno i ne bi se u boga vjerovalo nego bi se sigurno znalo da postoji.

Ergo, promjena uvjerenja govori nešto samo o onome ko uvjerenje mijenja i mimo te osobe je irelevantno. Čak ne govori ništa i o tome u šta se počinje ili prestaje vjerovati. Govori samo o tome zašto je ta osoba to uradila.

Ako kao argument uzmeš broj ljudi koji promijene uvjerenja, ja kao protivargument uzmem broj ljudi koji ne vjeruju u boga u kakvog ti vjeruješ kao dokaz da je tvoja vjera pogrešna (većina ljudi na planeti ne vjeruje u abrahamskog boga). Još gore kada je u pitanju religija jer čak ni svi oni koji vjeruju u boga u kojeg ti vjeruješ ne vjeruju po dogmi tvoje religije, vjeruju prema nekoj drugoj. Tako da ti ni broj nije ni argument, a kamoli dokaz.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#14666 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sarajlija120 »

Može li neko od ateista da mi odgovori na pitanje šta poslije smrti biva sa lošim ljudima koji su na Zemlji činili zlo i veliki nered. Uzmimo kao primjer ratne zločince kroz historiju. Toliko su ljudi pobili, zaklali, žena silovali, kuća spalili, rastavili roditelja od djece i dalje da ne nabrajam. Dakle, mnogo su bola i nepravde nanijeli. Budući da ateisti tvrde da poslije smrti nema ničega, zanima me da li su ti ljudi kada umru pobjegli od odgovornosti? Možda će neko reći da su neki od njih osuđeni i "odslužili" zatvorsku kaznu. Tada bih pitao da li je zatvorska kazna adekvatna za nekoga ko ubije 10 hiljada ljudi, manje ili više od toga?

No, osvrnimo se na prvo pitanje koje se tiče onih koji počine nezamislive zločine, bježe od zakona i u tom stanju umru. To ostavlja priliku bilo kome da čini šta želi, bez kontrole i straha da će biti pozvan na odgovornost. Po takvom shvatanju, ateisti imaju ogroman problem i vjernici su u prednosti. :roll:
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14667 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

sarajlija120 wrote: 29/12/2020 10:54 Može li neko od ateista da mi odgovori na pitanje šta poslije smrti biva sa lošim ljudima koji su na Zemlji činili zlo i veliki nered. Uzmimo kao primjer ratne zločince kroz historiju. Toliko su ljudi pobili, zaklali, žena silovali, kuća spalili, rastavili roditelja od djece i dalje da ne nabrajam. Dakle, mnogo su bola i nepravde nanijeli. Budući da ateisti tvrde da poslije smrti nema ničega, zanima me da li su ti ljudi kada umru pobjegli od odgovornosti? Možda će neko reći da su neki od njih osuđeni i "odslužili" zatvorsku kaznu. Tada bih pitao da li je zatvorska kazna adekvatna za nekoga ko ubije 10 hiljada ljudi, manje ili više od toga?

No, osvrnimo se na prvo pitanje koje se tiče onih koji počine nezamislive zločine, bježe od zakona i u tom stanju umru. To ostavlja priliku bilo kome da čini šta želi, bez kontrole i straha da će biti pozvan na odgovornost. Po takvom shvatanju, ateisti imaju ogroman problem i vjernici su u prednosti. :roll:
Isto sto i sa dobrim ljudima. Istrunu i nestanu. Univerzum nam ne duguje pravdu ni smisao.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#14668 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sarajlija120 »

broj dva wrote: 29/12/2020 11:01
sarajlija120 wrote: 29/12/2020 10:54 Može li neko od ateista da mi odgovori na pitanje šta poslije smrti biva sa lošim ljudima koji su na Zemlji činili zlo i veliki nered. Uzmimo kao primjer ratne zločince kroz historiju. Toliko su ljudi pobili, zaklali, žena silovali, kuća spalili, rastavili roditelja od djece i dalje da ne nabrajam. Dakle, mnogo su bola i nepravde nanijeli. Budući da ateisti tvrde da poslije smrti nema ničega, zanima me da li su ti ljudi kada umru pobjegli od odgovornosti? Možda će neko reći da su neki od njih osuđeni i "odslužili" zatvorsku kaznu. Tada bih pitao da li je zatvorska kazna adekvatna za nekoga ko ubije 10 hiljada ljudi, manje ili više od toga?

No, osvrnimo se na prvo pitanje koje se tiče onih koji počine nezamislive zločine, bježe od zakona i u tom stanju umru. To ostavlja priliku bilo kome da čini šta želi, bez kontrole i straha da će biti pozvan na odgovornost. Po takvom shvatanju, ateisti imaju ogroman problem i vjernici su u prednosti. :roll:
Isto sto i sa dobrim ljudima. Istrunu i nestanu. Univerzum nam ne duguje pravdu ni smisao.
Mogu shvatiti za dobre ljude, slome se cijeli život, rade dobre stvari, pomažu druge i troše imetak... Hajd, mogu shvatiti nekako pod pretpostavkom da nestanu poslije smrti. Iako bi i to bilo pomalo nepravedno.

E, pa vidiš, za razliku od fundamentalnih ateista, onih pravih, fundamentalni i pravi vjernici imaju granice, odnosno imaju kočnicu da ne čine loša djela, a sa druge poticaj da čine dobra djela. Ateisti mogu odlučiti da čine što žele, jer im uvjerenje nalaže da poslije smrti nema ODGOVORNOSTI. Ovo pitanje koje sam postavio dovoljno je da sruši kompletan ateizam kao ideju.
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14669 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Samo ako si ubjedjen da je izvor ljudskog morala van ljudi, u nekom "bozanstvu" sto je poprilicno neutemeljna i nedokazana ideja.
Moral/empatija su igrali odlucujucu ulogu u nasem prezivljavanju kao vrste. Bez ikakvih bozanstava ljudi si pomagali (i odmagali) jedni drugima.
Nikakvo jebeno pustinjsko bozanstvo koje odobrava genocid, etnicko ciscenje, robovlasnistvo, torturu...nam ne moze dati moralne smjernice.
A i bilo kakava "odgovornost" koja se manifestuje poslje smrti je ociglenda laz.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#14670 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sarajlija120 »

broj dva wrote: 29/12/2020 11:12 Samo ako si ubjedjen da je izvor ljudskog morala van ljudi, u nekom "bozanstvu" sto je poprilicno neutemeljna i nedokazana ideja.
Moral/empatija su igrali odlucujucu ulogu u nasem prezivljavanju kao vrste. Bez ikakvih bozanatava ljudi si pomagali (i odmagali) jedni drugima.
Nikakvo jebeno pustinjsko bozanstvo koje odobrava genocid, etnicko ciscenje, robovlasnistvo, torturu...nam ne moze dati moralne smjernice.
A i bilo kakava "odgovornost" koja se manifestuje poslje smrti je ociglenda laz.
Ne pričamo o istom. Ljudi trebaju da se potpomažu bez obzira na religiju. Niko ne bi trebao da čini zlo, ali ima onih koji ga čine. Dok god ateisti smatraju da će zločinci smrću pobjeći od odgovornosti, vjernici su u prednosti. Mislim da sam ovim pitanjem završio diskusiju. Hvala na odgovoru. Živ bio.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#14671 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by The 51st State »

broj dva wrote: 29/12/2020 11:12 Samo ako si ubjedjen da je izvor ljudskog morala van ljudi, u nekom "bozanstvu" sto je poprilicno neutemeljna i nedokazana ideja.
Moral/empatija su igrali odlucujucu ulogu u nasem prezivljavanju kao vrste. Bez ikakvih bozanstava ljudi si pomagali (i odmagali) jedni drugima.
Nikakvo jebeno pustinjsko bozanstvo koje odobrava genocid, etnicko ciscenje, robovlasnistvo, torturu...nam ne moze dati moralne smjernice.
A i bilo kakava "odgovornost" koja se manifestuje poslje smrti je ociglenda laz.
upravo sam ti na drugom topiko pokazao da je utemeljena, jasno se vidi na cemu je ateistcki moral utemeljen, tako da bi te zamolio da ne pricas besmislice o moralu, moral ili je subjektivan gdje je sve relativno ili dozvoljeno ili objektivan koji postavlja standarde na osnovu autoriteta, a posto jedan covjek ne moze biti autoritet drugom covjeku. logican odgovor se namece da je to Bog.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#14672 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tovarish »

Zamolio bih neke od ovih vjernika da ne lupaju gluposti i da im je bolje da ne pišu ništa ovdje. Znate kako kaže ona poslovica: "bolje šutjeti i da ljudi ne znaju da li si glup, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju."

Je*eš insana kojem treba neki izmišljeni lik da mu kaže da bude moralan i pošten, da bi on to bio.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#14673 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

Edouard wrote: 17/10/2020 00:13 Niti sam ja pokušao preko njih dokazivati postojanje božanstva, niti neispravnost ateizma, već ukazati na jednu zanimljivu činjenicu, da ličnosti od značaja koji su ujedno osvjedočeni vjernici, ne prelaze na ateizam (barem meni nije poznato), dok su mnogima poznate ličnosti od značaja koje su napustile ateizam.
Kako to da se da se ovim prvim od značaja, koji su vjernici, ne desi neka epifanija, neki emocionalni razlog, neka posljedica traume, pa prijeđu na ateizam?
Da je ateizam loš izbor, kao što rekoh ranije, postoje drugi argumenti, a ovi spomenuti značajni ljudi, i jedni i drugi, dalo bi se zaključiti, da su to samo dobro shvatili.
Ovo baratanje nekakvim izmišljenim statistikama nema mjesta. Od kuda ti znaš sve one koji su prešli iz jednog u drugi ‘tabor?‘ Normalan čovjek generalno smatra religiju vlastitim osjećanjem, i nema potrebe da to javno obznanjuje. Još manje ima interesa da prebacivanje sa jednog u drugi tabor razglasi izuzev ako mu to na neki način koristi iz straha ili možda u materijalnom smislu. A generalno, ne mogu se baš svi nositi sa svakidašnjicom pa religijo pomagaj.

A to da je po tebi ateizam loš ‘izbor‘... Ah druže Edo...
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#14674 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

sarajlija120 wrote: 29/12/2020 10:54 Može li neko od ateista da mi odgovori na pitanje šta poslije smrti biva sa lošim ljudima koji su na Zemlji činili zlo i veliki nered. Uzmimo kao primjer ratne zločince kroz historiju. Toliko su ljudi pobili, zaklali, žena silovali, kuća spalili, rastavili roditelja od djece i dalje da ne nabrajam. Dakle, mnogo su bola i nepravde nanijeli. Budući da ateisti tvrde da poslije smrti nema ničega, zanima me da li su ti ljudi kada umru pobjegli od odgovornosti? Možda će neko reći da su neki od njih osuđeni i "odslužili" zatvorsku kaznu. Tada bih pitao da li je zatvorska kazna adekvatna za nekoga ko ubije 10 hiljada ljudi, manje ili više od toga?

No, osvrnimo se na prvo pitanje koje se tiče onih koji počine nezamislive zločine, bježe od zakona i u tom stanju umru. To ostavlja priliku bilo kome da čini šta želi, bez kontrole i straha da će biti pozvan na odgovornost. Po takvom shvatanju, ateisti imaju ogroman problem i vjernici su u prednosti. :roll:
‘Religija za naivne‘, kurs 101.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#14675 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

sarajlija120 wrote: 29/12/2020 10:54 Može li neko od ateista da mi odgovori na pitanje šta poslije smrti biva sa lošim ljudima koji su na Zemlji činili zlo i veliki nered. Uzmimo kao primjer ratne zločince kroz historiju. Toliko su ljudi pobili, zaklali, žena silovali, kuća spalili, rastavili roditelja od djece i dalje da ne nabrajam. Dakle, mnogo su bola i nepravde nanijeli. Budući da ateisti tvrde da poslije smrti nema ničega, zanima me da li su ti ljudi kada umru pobjegli od odgovornosti? Možda će neko reći da su neki od njih osuđeni i "odslužili" zatvorsku kaznu. Tada bih pitao da li je zatvorska kazna adekvatna za nekoga ko ubije 10 hiljada ljudi, manje ili više od toga?

No, osvrnimo se na prvo pitanje koje se tiče onih koji počine nezamislive zločine, bježe od zakona i u tom stanju umru. To ostavlja priliku bilo kome da čini šta želi, bez kontrole i straha da će biti pozvan na odgovornost. Po takvom shvatanju, ateisti imaju ogroman problem i vjernici su u prednosti. :roll:
Ako za života ne budu uhvaćeni i ne odgovaraju kroz pravni sistem i budu po zakonu osuđeni, da, izbjegnu odgovornost.

Privlačnost religija je, između ostalog, u nadi da će sve biti plaćeno, dobro nagradom, zlo kaznom.

Ali, to što je privlačno ne znači da je tako.

Život ne dolazi sa garancijom. Ima žena koje iznesu savršeno zdravu trudnoću pa pri porodu dijete umre.

Nema garancije.

Ljudi koji to nepostojanje garancije mogu podnijeti, postaju ateisti.

Ljudi koji to ne mogu podnijeti, kojima treba utjeha kada ih zadesi teškoća, nada u nagradu/kaznu, ako ne od ljudi na ovom, onda od boga na onom svijetu, ljudi koji traže viši smisao svog postojanja (iako nema nikakvog ne samo dokaza, nego ni razloga za postojanje tog smisla), ljudi kojima posljedica uvijek mora imati uzrok i ne mogu prihvatiti da se stvari dese tek tako (kao sa spomenutim djetetom, nema razloga da umre, svi, i žena kroz trudnoću i doktor koji je porađa, svi su uradili šta treba, a dijete ipak umrlo. Nešto mora biti uzrok, a kako mi ne možemo skontati šta je, onda je rješenje "božija volja"), takvi ljudi postaju vjernici.
Post Reply