Ateizam kao religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#1 Ateizam kao religija

Post by Taras Buljba »

S obzirom na međuvjerske netrpeljivosti koje karakteriziraju vrijeme u kome živimo, ateizam se mnogim ljudima nameće kao put ka boljem svijetu. Engleski novinar Rod Liddle u dokumentarnom filmu „Trouble with atheism“ ukazuje na paradoks da je i sam ateizam vremenom mutirao u religiju koja ima svoja sveta štiva, svoje svećenike i netolerantne pristalice kakve poznajemo iz klasičnih vjera.

Dokumentarac pokazuje da su društva zasnovana na ateizmu odgovorna za najkrvavije masakre tokom historije, počev od jakobinaca Francuske u 18. stoljeću koji su ubili 250.000 neistomišljenika, pa do Staljina i Hitlera.


Film možete pogledati ovdje :

http://navrelumudrosti.com/Vijesti/Arhi ... igija.html
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#2 Re: Ateizam kao religija

Post by kijameta »

Taras Buljba wrote:S obzirom na međuvjerske netrpeljivosti koje karakteriziraju vrijeme u kome živimo, ateizam se mnogim ljudima nameće kao put ka boljem svijetu. Engleski novinar Rod Liddle u dokumentarnom filmu „Trouble with atheism“ ukazuje na paradoks da je i sam ateizam vremenom mutirao u religiju koja ima svoja sveta štiva, svoje svećenike i netolerantne pristalice kakve poznajemo iz klasičnih vjera.

Dokumentarac pokazuje da su društva zasnovana na ateizmu odgovorna za najkrvavije masakre tokom historije, počev od jakobinaca Francuske u 18. stoljeću koji su ubili 250.000 neistomišljenika, pa do Staljina i Hitlera.


Film možete pogledati ovdje :

http://navrelumudrosti.com/Vijesti/Arhi ... igija.html
Zaboravio si Pola Pota i Crvene Kmere,oni su rekorderi po ubijanju neistomisljenika.
Hitler je bio vjernik. Staljin je bio,duboko u dusi,pravoslavac,bio je krsten,sto objasnjava,njegove nepotrebne devijacije,koje su naskodile komunizmu i njegovu nepotrebnu mekocu i slabost prema klasnim neprijateljima.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#3

Post by gospodar kuglastih munja »

Svi vjernici traze svoju suprotnost da bi iskazali, drugima dokazali, svoju vjeru u Boga. Njima nije dovoljno sto je Bog u njima ( ako je), vec moraju druge natjerati da to vide. Zato su izmislili ateiste.
Ateist nije nista, on ne postoji. , to je izmisljotina vjernika.

I naravno, ateiste su proglasili svojim neprijateljima ? Sto bi neko ko ne vjeruje u Boga bio neprijatelj nekome ko vjeruje u njega?

Najveci neprijatelji vjernika su bili komunisti zbog dijalektickog materijalizma, a najveci materijalisti u komunizmu su upravo vjernici. Kad je narod gladovao kuce popova i hodza su bili magacini robe koja se prodavala ko halva.

Monoteizam pati od samoce, nema s cim da se poredi, da pokaze da postoji i da ima vrijednosti, pa je izmisljen ateizam.
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#4

Post by Epitop »

Nije mi jasno što se uvijek pokreču teme koje će na kraju rezultirati verbalnim sukobom. Ja kao vjernik ne želim nikoga "prosvijetljivati", jer znam da ja ili bilo koji čovjek ne može biti uzrok da on počne vjerovati. Mi živimo u demokratskom društvu gdje svako ima pravo na svoje mišljenje i dokle god taj neko ne ugrožava moje mišljenje meni ne smeta da li on vjeruje ili ne. Vjera ili nevjera je lični izbor i to se mora poštovati.
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#5 Re: Ateizam kao religija

Post by morti »

Taras Buljba wrote:S obzirom na međuvjerske netrpeljivosti koje karakteriziraju vrijeme u kome živimo, ateizam se mnogim ljudima nameće kao put ka boljem svijetu. Engleski novinar Rod Liddle u dokumentarnom filmu „Trouble with atheism“ ukazuje na paradoks da je i sam ateizam vremenom mutirao u religiju koja ima svoja sveta štiva, svoje svećenike i netolerantne pristalice kakve poznajemo iz klasičnih vjera.

Dokumentarac pokazuje da su društva zasnovana na ateizmu odgovorna za najkrvavije masakre tokom historije, počev od jakobinaca Francuske u 18. stoljeću koji su ubili 250.000 neistomišljenika, pa do Staljina i Hitlera.


Film možete pogledati ovdje :

http://navrelumudrosti.com/Vijesti/Arhi ... igija.html

hitler je bio rimokatolik!

a monstrumi poput staljina nisu ubijali "u ime ateizma"...tu je suštinska razlika...jer umobolni vjernici ubijaju upravo zbog toga...vjere...

kad je to poveden rat u ime ateizma...?

i ne miješajte komunizam sa ateizmom...prvo ne mora nužno uključivati drugo...

ateizam, bar je moje mišljenje, ne liči na religiju i nije religija i nikad ne može postati jednom...čisto zbog teškoće okupljanja ateista...većina su slobodni umovi koji su SAMI došli do svoje spoznaje, sa kojom se možete slagati ili ne, a nisu bili uvjereni od strane "ateističkog svećenika"...nisu tip ljudi kojima je potrebna institucija da bi se "upotpunili ateistički"...naravno, sigurno postoje izuzeci...
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#6 Re: Ateizam kao religija

Post by Lesli Eldridž »

morti wrote:
Taras Buljba wrote:S obzirom na međuvjerske netrpeljivosti koje karakteriziraju vrijeme u kome živimo, ateizam se mnogim ljudima nameće kao put ka boljem svijetu. Engleski novinar Rod Liddle u dokumentarnom filmu „Trouble with atheism“ ukazuje na paradoks da je i sam ateizam vremenom mutirao u religiju koja ima svoja sveta štiva, svoje svećenike i netolerantne pristalice kakve poznajemo iz klasičnih vjera.

Dokumentarac pokazuje da su društva zasnovana na ateizmu odgovorna za najkrvavije masakre tokom historije, počev od jakobinaca Francuske u 18. stoljeću koji su ubili 250.000 neistomišljenika, pa do Staljina i Hitlera.


Film možete pogledati ovdje :

http://navrelumudrosti.com/Vijesti/Arhi ... igija.html

hitler je bio rimokatolik!

a monstrumi poput staljina nisu ubijali "u ime ateizma"...tu je suštinska razlika...jer umobolni vjernici ubijaju upravo zbog toga...vjere...

kad je to poveden rat u ime ateizma...?

i ne miješajte komunizam sa ateizmom...prvo ne mora nužno uključivati drugo...

ateizam, bar je moje mišljenje, ne liči na religiju i nije religija i nikad ne može postati jednom...čisto zbog teškoće okupljanja ateista...većina su slobodni umovi koji su SAMI došli do svoje spoznaje, sa kojom se možete slagati ili ne, a nisu bili uvjereni od strane "ateističkog svećenika"...nisu tip ljudi kojima je potrebna institucija da bi se "upotpunili ateistički"...naravno, sigurno postoje izuzeci...
Otprilike tako nekako. A jabih još dodao i krstaške ratove. u ime vjere su se pravili nezamislivi zločini. Dodajmo tome i sveti rat džihad kod mulimana i eto zloupotrebe religija. Inače cijela priča oko zločina ateista je krenula od zlobnih ljudi. Zločin je zločin, a činjenica je da su u ime vjere počinjeni neki od najmasovnijih i najokrutnijih zločina i ratova. Svaka religija je imala devijacije koje su se kretale od fanatizma do ideologije. Sada je to aktuelno kod muslimana. Samo čine štetu religiji. Zbog takvih je religija ogađena kod dosta ljudi.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#7

Post by Lesli Eldridž »

I čini mi se da je kroz istoriju samo budizam sačuvao obraz. Sve ostale monoteističke religije su se dobro obrukale. Klali silovali i palili, sve u ime Boga. Strašno.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#8 Re: Ateizam kao religija

Post by kijameta »

morti wrote:
Taras Buljba wrote:S obzirom na međuvjerske netrpeljivosti koje karakteriziraju vrijeme u kome živimo, ateizam se mnogim ljudima nameće kao put ka boljem svijetu. Engleski novinar Rod Liddle u dokumentarnom filmu „Trouble with atheism“ ukazuje na paradoks da je i sam ateizam vremenom mutirao u religiju koja ima svoja sveta štiva, svoje svećenike i netolerantne pristalice kakve poznajemo iz klasičnih vjera.

Dokumentarac pokazuje da su društva zasnovana na ateizmu odgovorna za najkrvavije masakre tokom historije, počev od jakobinaca Francuske u 18. stoljeću koji su ubili 250.000 neistomišljenika, pa do Staljina i Hitlera.


Film možete pogledati ovdje :

http://navrelumudrosti.com/Vijesti/Arhi ... igija.html

hitler je bio rimokatolik!

a monstrumi poput staljina nisu ubijali "u ime ateizma"...tu je suštinska razlika...jer umobolni vjernici ubijaju upravo zbog toga...vjere...

kad je to poveden rat u ime ateizma...?

i ne miješajte komunizam sa ateizmom...prvo ne mora nužno uključivati drugo...

ateizam, bar je moje mišljenje, ne liči na religiju i nije religija i nikad ne može postati jednom...čisto zbog teškoće okupljanja ateista...većina su slobodni umovi koji su SAMI došli do svoje spoznaje, sa kojom se možete slagati ili ne, a nisu bili uvjereni od strane "ateističkog svećenika"...nisu tip ljudi kojima je potrebna institucija da bi se "upotpunili ateistički"...naravno, sigurno postoje izuzeci...
Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#9

Post by dr.gog »

:) vozdra raja...kako ste
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#10

Post by Taras Buljba »

Da li mislite da su ateisti ponekad agresivni u iskazivanju svog nevjerovanja ?
User avatar
LSD
Posts: 27293
Joined: 24/07/2007 08:26

#11

Post by LSD »

Koji ateizam? Borbeni? Filozofsko-intelektualni? ustvari Kvazi ili pseudo filozofsko-intelektualni?
Ma ustvari-nista to...ja ne priznajem ateizam,niti bilo koji Izam...losa je to furka 8-)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#12

Post by dr.gog »

kijameta wrote:
dr.gog wrote::) vozdra raja...kako ste
Hajd' reci nam koju pametnu :-)
Šetajuči strabizam ili šta??...čekam TNTx-com da uleti..a ja ću da čitam.
Pozdrav svima.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#13 Re: Ateizam kao religija

Post by NIN »

kijameta wrote:Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
@kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#14 Re: Ateizam kao religija

Post by Taras Buljba »

NIN wrote:
kijameta wrote:Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
@kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.

If I may :D


Pa recimo za pochetak ne vjeruju u Stvoritelja .
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#15 Re: Ateizam kao religija

Post by NIN »

Taras Buljba wrote:
NIN wrote:
kijameta wrote:Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
@kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.

If I may :D


Pa recimo za pochetak ne vjeruju u Stvoritelja .
...dobro... :D

...i sta jos, ako nije problem?
User avatar
LSD
Posts: 27293
Joined: 24/07/2007 08:26

#16

Post by LSD »

Ne znam ljudi sta bi vam rekao :D ...nedo Bog nikome takvo zlo i nepravdu prema samom sebi...kome je do ateizma,da Bog da mu u kuci bio i nemo sreca i hajra do polaganja racuna (a tad pogotovu nece imati srece zbog oglusavanja na Bozije zakone)...pamet u glavu,pazite sta radite,sa ovim stvarima nema zezanja.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#17

Post by NIN »

Ma bravo maestro!

:-) :-) :-)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#18 Re: Ateizam kao religija

Post by FFK as Lucy01 »

Taras Buljba wrote:
NIN wrote:
kijameta wrote:Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
@kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.

If I may :D


Pa recimo za pochetak ne vjeruju u Stvoritelja .
A onih ostalih skoro 5 milijardi koji vjeruju u tog svtvoritelja, se poklashe dokazujuci kako je "njihov" stvoritelj pravi a onih ostalih 10 'iljada, krivi....

Jos da im je bog, umjesto prosvjetljenja dao upotrebljiv mozak, eh... :zzzz:
User avatar
Pakleni
Posts: 89
Joined: 21/01/2008 01:31

#19 Re: Ateizam kao religija

Post by Pakleni »

FFK as Lucy01 wrote:
Taras Buljba wrote:
NIN wrote: @kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.

If I may :D


Pa recimo za pochetak ne vjeruju u Stvoritelja .
A onih ostalih skoro 5 milijardi koji vjeruju u tog svtvoritelja, se poklashe dokazujuci kako je "njihov" stvoritelj pravi a onih ostalih 10 'iljada, krivi....

Jos da im je bog, umjesto prosvjetljenja dao upotrebljiv mozak, eh... :zzzz:

budha je beton, sve ostalo je prah i pepeo :D i G-God (GoogleGod)

Ja sam cuo da je jedan lik poricao G-God-a i nakon toga je samo search rezultate sa virus stranicama dobivao. Taj lik nije vise medju nama, valjda su ga virusi pojeli
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#20

Post by simi5 »

Ni jedan od ateista kjoe poznajem nije pravi ateista. Neki veruju da "Ima tamo ipak Nešto". Drugi su sujeverni, pljuckali su decu, kucali u drvo, zaobilazili merdevine, pratili horoskop koji im uvek pogađa. Treći su u stvari deisti. Četvrti agnostici. Peti egoisti. A silno bih volela da upoznam pravog pravcatog ateistu. :-D
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#21 Re: Ateizam kao religija

Post by Taras Buljba »

FFK as Lucy01 wrote:
Taras Buljba wrote:
NIN wrote: @kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.

If I may :D


Pa recimo za pochetak ne vjeruju u Stvoritelja .
A onih ostalih skoro 5 milijardi koji vjeruju u tog svtvoritelja, se poklashe dokazujuci kako je "njihov" stvoritelj pravi a onih ostalih 10 'iljada, krivi....

Jos da im je bog, umjesto prosvjetljenja dao upotrebljiv mozak, eh... :zzzz:

Da li to želiš reči da su vjernici glupi i zaostali ?
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#22 Re: Ateizam kao religija

Post by kijameta »

NIN wrote:
kijameta wrote:Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
@kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.
Ateisti,cesto misle da su veliki individualci i da je njihov nacin shvatanja svijeta vrlo orginalan.A ne moze biti orginalno nesto sto se dijeli sa milijadu i po ljudi,niti tu moze biti individualizma.To sam htio da kazem.Inace i sam sam ateista ali naravno ne vidim u tome nesto orginalno,za nekoliko genaracija,svi ce ljudi biti ateisti.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#23

Post by Lesli Eldridž »

Taras Buljba wrote:Da li mislite da su ateisti ponekad agresivni u iskazivanju svog nevjerovanja ?
Religija je privatna stvar. Tebi se ne sviđa ako neko ne vjeruje u Boga. Pa šta to ima veze. Ne vjerujem ni ja, a time se ne hvalim? I ne dam da mi itko nameće stvari. Nego je li ti misliš da se i sveštena lica i velikodostojnici istinski vjernici? Čak i oni kažu da samo Bog može prosuditi ko je istinski vjernik. A vi vjernici ste najagresivniji u som diccipliniranju ateista. Ne vjerujemo pa šta? Šta se to vas tiče? To je naša stvar. Ti vjeruj ne brani ti niko i poštuje se to, samo ne nameći drugom ništa i to ti je recept za koegzistenciju. Kad počne nametanje religije, e onda neću to da prihvatim, I inače kad se nameće bilo šta, na samo vjera, onda proradi inat i nema prihvatanja. Zbog nametanja se religija meni strašno ogadila. Ustvari ne religija kao religija već njeno vanjsko ispoljavanje, a svaka religija je fina, dok vjernici ne ugrožavju druge ljude.
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#24 Re: Ateizam kao religija

Post by pike »

kijameta wrote:
NIN wrote:
kijameta wrote:Ateisti su individualci i veoma orginalni.Samo ih ima milijardu i po koji isto misle.
@kijameta, de nam malo pojasni kako to milijardu ateista isto misli!? Bas me nesto zanima.
Ateisti,cesto misle da su veliki individualci i da je njihov nacin shvatanja svijeta vrlo orginalan.A ne moze biti orginalno nesto sto se dijeli sa milijadu i po ljudi,niti tu moze biti individualizma.To sam htio da kazem.Inace i sam sam ateista ali naravno ne vidim u tome nesto orginalno,za nekoliko genaracija,svi ce ljudi biti ateisti.
Uh, polako da nisi mozda precijenio Homo Sapient-a, ja sam licno pesimistican po tom pitanju. Religija ce uvijek biti prisutna, broj vjernika ce se mozda smanjivati iz godine u godinu ali nikada nece biti da nema vjernika.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#25

Post by a.basko »

Taras Buljba wrote:Da li mislite da su ateisti ponekad agresivni u iskazivanju svog nevjerovanja ?
...u ovom dokumentarcu je odgovor, kao i na postove koji skrenuse sa teme! :D
Post Reply