Ateizam & Islam i Krscanstvo

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#26 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by sffovac »

ma ovakve teme nemaju svrhe jer su i jedni i drugi tvrdolinijasi, al meni vazda zabavno
jer nikad ne pokusaju prihvatiti razlicite od sebe, vec ih, u duhu preizborne kampanje, pokusavaju prevesti u svoju stranku
a posto su i jedni i drugi takvi kakvi jesu, dijalog vazda prerasta u monolog

and here we go over and over again

samo nek je veselo :sax:
User avatar
damir_m
Posts: 187
Joined: 21/06/2008 21:40

#27 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by damir_m »

Epitop wrote:@ damir m Koliko bi religija trebala da bude privatna stvar tako bi i nevjerovanje trebalo da bude privatna stvar. Zašto onda pokrečeš temu koja se bavi ovim stvarima? Ne znam koja je poenta tvoje teme????
Bilo je mnogo knjiga i dokaza prije intereneta koji su i mnogo stariji pa su govorili o tome da su Arapi Muslimani ulagali u nauku, a te knjige i dokazi koji su govorili pozitivno o Muslimanima nisu pisali oni več njihovi tadašnji največi neprijatelji.
Ti ne vjeruj šta želiš, a ja ču vjerovati šta želim?
tako je, Islam je ispravna religija, neprijatelj je neprijatelj,
naravno da je bilo i danas je tako, ali kod male manjine, dok se narodu pricaju bajke,
jeli neko rekao da nije.
Islam priznaje nauku.

laku noc
n :zzzz:
User avatar
damir_m
Posts: 187
Joined: 21/06/2008 21:40

#28 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by damir_m »

sffovac wrote:ma ovakve teme nemaju svrhe jer su i jedni i drugi tvrdolinijasi, al meni vazda zabavno
jer nikad ne pokusaju prihvatiti razlicite od sebe, vec ih, u duhu preizborne kampanje, pokusavaju prevesti u svoju stranku
a posto su i jedni i drugi takvi kakvi jesu, dijalog vazda prerasta u monolog

and here we go over and over again

samo nek je veselo :sax:
sorry ako je to tako, ja samo navodim ono sto jeste, svoje misljenje nisam ni naveo.
sve cinjenice treba izlistati...
ne pokusavam reci da nema boga, kritikujem religiju
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#29 Re: Ateizam & Islam i Kriscanstvo

Post by sffovac »

damir_m wrote: a zasto ne bi mogao?
evolucija ne znaci da sve se krece istom brzinom.
ili su to stvarno bili vanzemaljci sto bi reko semko...
pa ljudi sve to istrazuju, semko je vise onaj misticni lik, sta znas mozda je i u pravu
nisu oni bili einsteinovci, primitivni primati kao i ostali, samo sa znakovima kulture

ja ne pokusavam ovdje dokazati da ne postoji bog, jer mi se upravo to cini, da stvaram dojam kod vjernika...
Ne, visa sila, bio to bog, mi smo mali da bi nesto tako razumjeli, ali upravo ove stvari Inka, Egipcani itd... za to postoje odgovori, a ja sam pogresna osoba za to, htio sam samo da pokazem sta ljudi sve izmisljaju na racun religije

prije pola god. mi je jedan momak, zavrsio medresu, pokazao video na YouTubu zove se ALIENcHILD u kojem se prikazuje rodjeno djete sa zeleno crvenom kozom, crvenim ocima, koje ta porodica smtatra sejtanom, ustvari se radi o jednoj bolesti, djete stvarno izgleda ko vanzemaljac, te oni onda uce nad tim djetetom i istjeravaju iz njega sta ti ja znam sta...
evo link na wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Harlequin_type_ichthyosis

David Coperfield je sejtan, pogledajte malo na Youtubu kako je poceo david coperfield- obicni papak madzionicar, pa do ovih nemogucih stvari danas, sa tehnikom koja kosta milione... imate cak i sve objasnjeno kako je to sve uradio... kako je prosao kroz kineski zid itd...
sve mi je ovo ispricao jedan lik koji je zavrsio medresu.... inteligencija pur
ako su ovo oruda religije, sta da kazem zalasno, na tudjim nevoljama se osvaja narod

sve od mene
:skoljka:
vidis, ti si ucio jedno, on je uci drugo, zar se nikad nisi zapitao sta je on citao, a ti nisi i gdje ste bliski, a gdje niste

ovo je neka moja teorija, ne mora biti podrzana niti od nauke niti od religije
postoje neki fizicari koji vjeruju da postoje paralelni svjetovi, odnosno postoji vise tokova vremena, paralelni svemir
takodje vjera kaze da postoji nas svjet i svjet dzina, koji su dosta slicni ljudima, ima ih dobrih i losih, vjernika i nevjernika ... mi njih ne vidimo, a oni nas vide i mogu uticati na nas svijet, postoje neki ljudi koji mogu komunicirati s njima

e sada povuci paralelu i nemoj reci da je prvi primjer nerealan jer kad sam ovoga vidio sa vremeplovom, onda je sve moguce, ukoliko uspije :D

http://uk.youtube.com/watch?v=oRWwI61so5Q

cak mislim da postoje 3 teorije vremeplova, priznate za fizikalno moguce, ali im samo jos fali anti-materija ili ono bi anti-gravitacija ? :) koja toretski postoji pa da uredjaji prorade, al to nije tema ovoga elaborata :)

i da rezimiram, tvoj prijatelj vjeruje da ono sto mi vidimo nije sve, vec da david ima pomagace iz paralalenog svemira :D :D :D (mogu mislit kako ce ovo zvucat, ali je teoretski moguce)
iako ovo meni sada sve zvuci sumanuto, da li tebi tvoj prijatelj zvuci ista suvislije ? :D
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#30 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by IceQueen »

Za razliku od religijske bajke, evolucija je dokazana. U muzejima mozete pogledati razvoj covjeka od majmunskog oblika pa do danas.
Evolucija nije dokazana! Ili ipak jeste... ne znam sta ti smatras dokazanim?! Za mene je dokazano nesto sto se moze ponoviti u laboratorijskim uslovima ili matematicki dokazati, a u slucaju evolucije, nije izvedivo nista od navedenog!

Dokazi su toliko jaki, genetika je tolko napredna, da se danas na osnovu kostiju mogu rekonstruisati sva ziva bica. Cak i policija koristi ovu tehniku od ostataka kostiju da bi rekonstruisala izgled osobe koja je podlegla i ciji identitet nije poznat itd...


Kad si vec pomenuo genetiku, da, cinjenica je da se genetski moze utvrditi identitet, ali koliko mi se cini ti "prethodnici danasnjeg covijeka" nemaju isti genom kao mi! Mozes li mi reci kad i zasto su se dogodile mutacije ne genima, i zasto su te mutacije obavezno bile usmjerene ka nastanku sofisticiranije jedinke, poglavito glede umnih sposobnosti!
I nije mi jasna prenaglasena uloga kostiju u ovom tvom postu!
Ateizam ih takve knjige smatra socijalnim pokusajem covjeka da se stvori moral i mir medju ljudima, te ih u danasnjem vremenu ne tolerise, jer su pisane u vrijeme kada su vrijedile druge vrijednosti i kada je covjek bio manje socijalan i vise brutalan i agresivan zbog ratova i manjka hrane.
Sta je prema ovome ateizam?! Meni se cini neki pokret koji negira postojanje Boga i koncept inteligentnog stvaranja! Mozda za par godina postane neka religijska organizacija koja ce umjesto Bozica ili Bajrama slaviti dan "slucajnog nastanka" svijeta! Tek onako da se obiljezi ta ideja...
Mene samo zanima zasto ovi vjernici idu u drzavne skole, zasto idu doktorima, jer se tamo uci upravo ono suprotno od onoga sto religija tvrdi? Ne samo da je suprotno, nego je tolko iluzionarno i bajkovito da se sa malim citanjem biologije moze izkljuciti.
Gdje si ti u ucenju iti jedne religije nasao da se vjernici ne smiju biti obrazovani?! Cinjenica da je veliki dio obrazovane populacije u isto vrijeme i vjernici valjda govori nesto. Ili ti smatras da su svi ti ljudi jednostavno glupi a ti i ateisti ste pametni?!
A sto se tice univerzuma -> naravno da se ne zna ni velicnia niti sirina----ali barem je jasno kako je nastao (taj nas universum), a da li postoji jos nesto drugo u cemu je to sve, atomi, elektroni... ima dovoljno dokumentaraca, da li postoje paralelni univerzumi, to su pitanja za fizicare, koji eto nisu tek tako iz cista mira izmjerili kako ce se spustiti na mjesec :-D
sad je jasno i kako je svemir nastao! :shock: Nisam znala! Koliko ja znam, postoji vise teorija od kojih je najprihvacenija ona o "velikom prasku". Nijedna od njoh jos uvijek nije dokazana.

Ti se razbacujes argumentima koji nisu bas toliko validatorni koliko bi ti htio da budu! Pricas o nekim iskopinama kostura na kojima se moze vidjeti razvoj covijeka od majmuna! Mozes li isti takav model nac u tome kako je nastala bioloska materija od nezive! kako je od nastalih aminokiselina nastao protein, kako se DNA naucila kodirati sintezu bjelancevina u organizmu, znas li ti koliko je to uopce slozen proces, ta sinteza bjelancevina?! Zasto razlicite zivotinjske vrste daju nefertilne potomke? Ja ovakve stvari ne mogu pripisati slucaju! Svemir je previse uređen sistem da bi nastao slucajno, a zajedno s njim i covijek!
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#31 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by spekulant »

meni je samo muka kad pomislim koliko na svijetu ima uciteljica koje djecu uce da evolucija nija tacna, i koliko ima doktora (sa urednom diplomom medicine) koji vjeruju u moc molitve. :evil:

volio bih zivjeti u vremenu kada ce se sve ove religijske dogme citati kao bajke, sto i jesu, i ljudi ce se njima smijati kao sto se danas smiju nekim starijim religijama.. :D
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#32 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by IceQueen »

spekulant wrote:meni je samo muka kad pomislim koliko na svijetu ima uciteljica koje djecu uce da evolucija nija tacna, i koliko ima doktora (sa urednom diplomom medicine) koji vjeruju u moc molitve. :evil:

volio bih zivjeti u vremenu kada ce se sve ove religijske dogme citati kao bajke, sto i jesu, i ljudi ce se njima smijati kao sto se danas smiju nekim starijim religijama.. :D
To ces docekati kad ljudi nađu pouzdane odgovore na sva pitanja na koja odgovor ne znaju! Dakle nikad!

A sto se tice moci molitve, ona ima svoj pozitivan ucinak jer djeluje na psihu covjeka! Pozitivno razmisljanje je pola ozdravljenja!

I prestanite mijesati religiju i vjeru vise! Danas sve vise ljudi bivaju vjernici bez da slijepo slijede religijsku dogmu! Religija je instrument u rukama ljudi i njihovom utjecaju podlozna dugi niz godina! Vjera je osobna stvar svakog covjeka, a isto koliko ti imas argumenta tvrditi da je to sto neko vjeruje supljiranje, toliko on ima argumenata tvrditi da ti nisi u pravu! ko je zaista u pravu, tesko da cemo saznati!
A sto se evolucije tice, i ona se svodi na vjerovanje! Bazira se na nekim cinjenicama vjerodostojnost kojih je bas i ne sasvim pouzdana, tako da u nju mozes vjerovati ili ne, kao i u Boga!
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#33 Re: Ateizam & Islam i Kriscanstvo

Post by emra_a »

sffovac wrote:hajde ovako da krenemo, kada si vec uopsteno poceo
kako objasnjavas kulturu od prije 12-17.ooo godina i kako objasnjavas civilizaciju koja je obitavala na podruciju koje su naseljavali preci inka
koji su tada izlivali legure i povezivali kamene blokove od nekoliko tona, do nekoliko stotina tona

nauka kaze da je tada bilo kameno doba, odnosno da je tada bio kraj zadnjeg ledenog doba i da je covjek bio na pocetku svog "razumnog" razvoja
da nije poznavao bilo kakvu tehnologiju, da nije mogao pomjerati te gromade, a kamoli sa takvom preciznoscu da ih slaze i povezuje legurama ?

zasto mislis da je nasa civilizacija na vrhuncu, koje ljudski rod nije do sada dozivio, kako mozes biti siguran da civilizacije prije nas nisu bile cak i razvijenije od nas, na poslijetku u egipatskim gorbnicama nadjose i baterije, odnosno akumulatore, zasto je to njima trebalo

da se "kozmicko jaje" nalazilo u sredistu vakuuma i da je eksplodiralo, a odkud "jaje" tu i odkud vakuum tu, to je misteri, a nije misteri kada se kaze "rodio nije i rodjen nije ... " to je bajkica za djecu do 10. godina

da je bas ta genetika, koju spominjes, da identificira unesrecene, dokazala postojenje genetskog praoc svih muskaraca "genetskog adama", ovo lako mozes provjeriti na netu, a i religija kaze da smo svi od jednog "oca", ne mislis li da je to prevelika koincidencija

nije mi cilj argumentovati za jedno ili drugo, ali mislim da ljudi premalo razmisljaju o svojim ubjedzenjima, ja svoje vjerovanje ili nevjerovanje preispitujem, skoro pa svakodnevno

mislim da bi i cilj vjere trebao biti, religiju cemo ostaviti po strani, da se sto cesce zapitas sto bas vjerujes u to sto vjerujes, a ne da slijepo slijedis stranu za koju si se odlucio

ne znam, meni naucna teza, jos uvijek, mnogo basnosnovnije zvuci nego religijska, jer se neke stvari u nedostatku dokaza pokusavaju opisati na silu, a polije je strasno tesko greske ispraviti i priznati da se citavo dosadasnje poimanje zasniva na pogresnim zakljucima

a to sto spominjes inviziciju, sablju, raspela i slicne gadosti, to drug moj ne podrzava ni jedna religija, vec su ljudi bili dovoljno zli da iskrive neka shvatanja i da vodu okrenu na svoj mlin i opravdaju svoje postupke pred sobom i ljudima, a religija je bila samo insturment njihovog djelovanja
kad smo kod toga..

http://en.wikipedia.org/wiki/Baghdad_Battery

pa onda mape stare hiljadama godina,a s kojima se ne mogu mjeriti ni ove nase moderne danas po preciznoscu

iskreno vjerujem da ne znamo vise od 10% nase istorije.Prije nas je bilo i vecih i boljih i mocnijih civilizacija(kao sto Allah kaze u Kuranu)
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#34 Re: Ateizam & Islam i Kriscanstvo

Post by spekulant »

emra_a wrote:
sffovac wrote: kako objasnjavas kulturu od prije 12-17.ooo godina
po vrlo popularnim nam religijama svijet nije stariji od 10.000 godina! KAKO TI TO OBJASNJAVAS? ;-)
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#35 Re: Ateizam & Islam i Kriscanstvo

Post by emra_a »

spekulant wrote:
emra_a wrote:
sffovac wrote: kako objasnjavas kulturu od prije 12-17.ooo godina
po vrlo popularnim nam religijama svijet nije stariji od 10.000 godina! KAKO TI TO OBJASNJAVAS? ;-)
kojim to religijama?

ja znam da za moju(islam) to ne vazi..a za druge me ne zanima,i onako ne vjerujem u njih :-) :D
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#36 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by spekulant »

po bibliji je univerzum star 6000-10000 godina.. a ti kao muslimanka vjerujes da je bog slao musu, i isu, zar ne?
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#37 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by spekulant »

IceQueen wrote:
spekulant wrote:meni je samo muka kad pomislim koliko na svijetu ima uciteljica koje djecu uce da evolucija nija tacna, i koliko ima doktora (sa urednom diplomom medicine) koji vjeruju u moc molitve. :evil:

volio bih zivjeti u vremenu kada ce se sve ove religijske dogme citati kao bajke, sto i jesu, i ljudi ce se njima smijati kao sto se danas smiju nekim starijim religijama.. :D
To ces docekati kad ljudi nađu pouzdane odgovore na sva pitanja na koja odgovor ne znaju! Dakle nikad!

A sto se tice moci molitve, ona ima svoj pozitivan ucinak jer djeluje na psihu covjeka! Pozitivno razmisljanje je pola ozdravljenja!

I prestanite mijesati religiju i vjeru vise! Danas sve vise ljudi bivaju vjernici bez da slijepo slijede religijsku dogmu! Religija je instrument u rukama ljudi i njihovom utjecaju podlozna dugi niz godina! Vjera je osobna stvar svakog covjeka, a isto koliko ti imas argumenta tvrditi da je to sto neko vjeruje supljiranje, toliko on ima argumenata tvrditi da ti nisi u pravu! ko je zaista u pravu, tesko da cemo saznati!
A sto se evolucije tice, i ona se svodi na vjerovanje! Bazira se na nekim cinjenicama vjerodostojnost kojih je bas i ne sasvim pouzdana, tako da u nju mozes vjerovati ili ne, kao i u Boga!
tvrditi da se evolucija svodi na vjerovanje je kao tvrditi da se gravitacija svodi na vjerovanje..
ja religiju i vjeru nisam mijesao, pricao sam samo o religiji, zar ne?
pozitivno razmisljanje naravno da moze uticati na psihu covjeka.. no da li se i molitva za druge ljude racuna kao pozitivno razmisljanje? a vjernici i to rade zar ne? mole se za svoje bliznje.. evo jedan zanimljiv eksperiment:

http://www.livescience.com/strangenews/ ... rayer.html

i btw, koji su to argumenti da ja (tj. ateisti) nisam u pravu?
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#38 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by emra_a »

spekulant wrote:po bibliji je univerzum star 6000-10000 godina.. a ti kao muslimanka vjerujes da je bog slao musu, i isu, zar ne?
da..ali ja ne vjerujem u Bibliju ;)

u Kuranu pise da jedan dan.godina itd kod Boga je za nas hiljade godina tako da...
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#39 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by _tulumba_ »

@damir_m, nisam pratio ostale postove, tvoj sam samo procitao....evo da doprinesem temi :D
toplo ti preporucujem da nabavis izdanje "Podvale teorije evolucije" od Haruna Yahye, pa procitaj :!:
Knjiga je korisna, iako govori sa islamskog aspekta, i nemuslimanima, jer u sustini skoro sve religije imaju isti pogled na nacin stvaranja i nastanka ljudi a i mnogi naucnici kreacionisti nemuslimani su citirani u njoj..
Kad procitas, onda te molim da mi izneses "dokaze" o evoluciji....
i btw, evo od mene jedno pitanje :D
Gdje su prelazni oblici zivotinja koje su evoluirale i eto, od gmizavca postale ptice?? :D
btw, evo link za ovu knjigu, ne download nego interaktivan site :-D
http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/index.php
toliko...
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#40 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by dino_sara »

sreca pa u pionirskoj ima jos mjesta
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#41 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by tranquil »

_tulumba_ wrote:@damir_m, nisam pratio ostale postove, tvoj sam samo procitao....evo da doprinesem temi :D
toplo ti preporucujem da nabavis izdanje "Podvale teorije evolucije" od Haruna Yahye, pa procitaj :!:
Knjiga je korisna, iako govori sa islamskog aspekta, i nemuslimanima, jer u sustini skoro sve religije imaju isti pogled na nacin stvaranja i nastanka ljudi a i mnogi naucnici kreacionisti nemuslimani su citirani u njoj..
Kad procitas, onda te molim da mi izneses "dokaze" o evoluciji....
Knjiga je smeće, pročitao sam je prije oko godinu, nešto više. Zlobne laži i poluistine, ali umotano u apel na vjeru, dakle nisko udara pakujući laži zajedno sa najintimnijim osjećanjima, tako da vjernici često postaju žrtve ove propagande. Pisano je za publiku koja nema dublje znanje iz ove oblasti, i manipuliše sa dosta činjenica koje je nemoguće provjeriti. Najsmiješnije od svega, postavlja neke stvari kao aksiom, dakle samo kaže da je neka tvrdnja tačna u stilu "poznato je da evolucija tvrdi da je sve nastalo slučajno" pa dalje sve izvodi od toga. Dosta se kači na neke Darwinove pretpostavke koje su već doživjele izmjene unutar teorije evolucije.

Kao i većina knjiga istog autora pisana je zapaljivim jezikom mržnje i netolerancije prema tuđem mišljenju i sa velikim prezirom prema nauci. Ima smiješne tvrdnje da su evolucija i vjera neprijatelji i da je evolucionizam = nemoral = ateizam = fašizam. Iz nekog razloga autor ne može da prevali da čovjek može vjerovati u Boga a istovremeno priznavati fakat evolucije. Čitanje ove knjige, kao i bilo čega ovog autora je čisti gubitak vremena i žao mi je što sam pročitao ne samo ovo nego i par drugih "knjiga". Nepripremljenog čitaoca može zbuniti, ili još gore, jako loše uticati na njega.

Usput, pisac, koji se pokušava predstaviti kao moralna vertikala a na stup srama stavlja modernu nauku poredeći je sa Hitlerom (da, takav rječnik se koristi) je u međuvremenu završio u zatvoru zbog prevare, čime je uz američkog pastora Ted Haggarda postao još jedan slučaj koji dokazuje da se iza vanjskog imidža najvatrenijih moralizatora, i branioca vjere od ateističkog i modernog naučnog nemorala, obično kriju najgore moralne nakarade.
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#42 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by emra_a »

dobro tranquil,ako je bas tako losa knjiga da cak i ti mozes da je pobijes zasto su evolucionisti cak pokusali da se zabrani u EU(isli su do eu parlamenta)? zasto jednostavno nisu pustili da se siri i onda onako mrtvo hladno sve pobili? :-) ne,,,vec iznosi dosta cinjenica,koje evolucinisti ne iznose rado,i mnogi ateisti,naucnici,vjeruju ono sto Harun Yahya vjeruje

nije to jedina knjiga po tom pitanju,,,ima niz knjiga iz SAD-a od strane naucnika koji dokazuju laz evolucije
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#43 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by JThomas »

"In September 1999 Adnan Oktar was arrested following multiple sex scandals and further allegations that was fully covered by the Turkish media. In that court case, Oktar was charged with using threats for personal benefit and creating an organization with the intent to commit a crime.[35]. One complainant, a fashion model named Ebru Simsek claimed she was blackmailed, and then slandered as a "prostitute" in fax messages sent to hundreds of different newspapers, TV channels, major business companies, foreign consulates and government offices for refusing to have sex with Adnan Oktar. The judicial process lasted over two years, during which most of the complainants' retracted their claims because of threats or bribes from SRF members. As a result most of the cases against Oktar and SRF members were dismissed, with only two member receiving jail sentences for 1 year each.[36]

Amidst ambiguous circumstances all charges were dropped by that court only to be picked by another court 8 years later. On May 2008 Oktar and 17 other members of his organisation were sentenced to 3 years in prison[35]. Oktar intends to appeal these charges.[35]

According to the indictment of the prosecutor’s office, cited by the daily Cumhuriyet, Adnan Oktar and associates raped young women many of whom were under the age of 18 on camera and blackmailed them by threatening to release the sex tapes to their friends and family members. Many of these young women were then forced to entice select young men from wealthy families with the promise of sex in exchange for attending events organised by the BAV. The court heard how in turn these klix were formed into a group called of what they referred to as Odalisques and were ordered to videotape their sex sessions with these young men and deliver the tapes to Oktar."

dežurni dušebrižnik i moralista, zaštitnik od nemoralnih ateista :skoljka: :run:

što ne mogu na erende kora :skoljka:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#44 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by tranquil »

emra_a wrote:dobro tranquil,ako je bas tako losa knjiga da cak i ti mozes da je pobijes zasto su evolucionisti cak pokusali da se zabrani u EU(isli su do eu parlamenta)? zasto jednostavno nisu pustili da se siri i onda onako mrtvo hladno sve pobili? :-) ne,,,vec iznosi dosta cinjenica,koje evolucinisti ne iznose rado,i mnogi ateisti,naucnici,vjeruju ono sto Harun Yahya vjeruje

nije to jedina knjiga po tom pitanju,,,ima niz knjiga iz SAD-a od strane naucnika koji dokazuju laz evolucije
Nisu pokušali nego su uspjeli, dakle postoji zabrana učenja kreacionizma u školama, jer nema nikakvu naučnu osnovu. Zabrana je zato što su u pitanju nenaučne laži koje se prodaju kao nauka i zaglupljuju ljude i kao takve su štetne. Nikakvi naučnici se ne zalažu za kreacionizam, samo samozvani naučnici. Sam H.Y. nije naučnik nego misionar. Name niti jedan rad objavljen po standardima naučno -istaživačkog rada, a ovi pamfleti sigurno nisu ni blizu toga. Osim toga pomenuo sam da je u međuvremenu dokazano da je prevarant.

Čisto sumnjam da postoji ateista, a pogotovo naučnik koji "vjeruje ono što H.Y. vjeruje" jer je, očito, H.Y vjernik a ovi ateisti nisu, a osim toga H.Y. sa velikom mržnjom piše protiv ateista i sa prezirom prema nauci, tako da proizvoljno pišeš u smislu "što je babi milo to joj se i snilo". Taj film koji pominješ nije snimljen, niti će biti.

I da, ima dosta knjiga o tome u svijetu jer je sada fundamentalizam, posebno ovaj antinaučni i antirezonski sada u ofanzivi. Naučnici su se godinama bavili svojim poslom i odmahivali rukom "mah, to su gluposti, ko će povjerovati u tako nešto u današnje vrijeme" i onda su ovi vidjeli da mogu da se nesmetano šire.

Sada kada je svijet nauke vidio da je vrag odnijeo šalu, zabranjuju te stvari. Kada bi sada neko počeo da govori "zemlja je ploča" svi bismo mu se smijali. Kada bi prikupio dosta sljedbenika i pokušavo da to uvede u škole bez i jednog naučnog argumenta, već samo zato što on vjeruje da je tako, i njemu bi rad bio zabranjen, iskreno se nadam. Naravno, kao i svi slični njemu, i taj bi se branio da je to napad protiv njegovog prava na vjeru, da je u toku ofanziva agresivnog ateizma i slične gluposti.

Nema ofanzive agresivnog ateizma, postoji samo kontraofanziva zdravog razuma.
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#45 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by sffovac »

nesto kontam, bas oko tih prelaznih organizama
ako bi ih nasli, automatski religija pada u vodu, a jos ih nisu nasli, znaci da nesto ne stima
a mislim da je religija prva koja je dala teoriju evolucije, jer se kaze da su oni prije nas bili veci rastom, duze zivjeli, metuzalem ... znaci da postoji evolucija unutar vrste, ali ne postoji mogucnost prelaska iz jedne vrste u drugu

laicki, nauka je uzela dio iz religije i dodala jos jedan dio, koji nije dokazala i na tome zasniva svoja ubjedzenja
ispravite me ako grijesim :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#46 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by JThomas »

kakvog recimo ovo smisla ima ako je svijet stvoren odjednom? i uopšte organizmi koji imaju i škrge i pluća?

http://news.nationalgeographic.com/news ... -fish.html
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#47 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by IceQueen »

tranquil wrote:
Nema ofanzive agresivnog ateizma, postoji samo kontraofanziva zdravog razuma.
Otkud ti pravo da nekog ko vjeruje u postojanje vise sile (religije je nazivaju Bogom) proglasavas ludim? :? Tako ispada, osim ako ti nemas neku definiciju "zdravog razuma", koja ne implicira to da ostatak ljudi ima "nezdrav razum"!
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#48 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by WizzardFromBOZ »

damir_m wrote:Pozdrav, selam i faljen isus
da li ova tri pozdrava znace nevjernik, vjernik i vjernik?
ne znace. o ostalom ne vrijedi trositi rijeci. full stop.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#49 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by tranquil »

sffovac wrote:nesto kontam, bas oko tih prelaznih organizama
ako bi ih nasli, automatski religija pada u vodu, a jos ih nisu nasli, znaci da nesto ne stima
a mislim da je religija prva koja je dala teoriju evolucije, jer se kaze da su oni prije nas bili veci rastom, duze zivjeli, metuzalem ... znaci da postoji evolucija unutar vrste, ali ne postoji mogucnost prelaska iz jedne vrste u drugu

laicki, nauka je uzela dio iz religije i dodala jos jedan dio, koji nije dokazala i na tome zasniva svoja ubjedzenja
ispravite me ako grijesim :lol:
Griješiš, pa te ispravljam :lol:

Moderna nauka nema veze sa ovim niti je bilo šta preuzela iz svetih knjiga. To je bila potpuno nova paradigma, apsolutno suprotna i radikalna u tome da nije htjela povlađivati svećenićkoj kasti modificirajući naučne činjenice i na taj način se uklapati u trenutno važeću dogmu.

Kada su u pitanju prijelazni oblici, postoje ali su rijetki. To zahtijeva malo duže objašnjenje i sigurno se može pronaći na dosta izvora na netu pa ću dati samo kratke crtice.

Evolucija teži stabilnosti, varijacije se dešavaju ali takvog tipa da sama varijacija gena neće značiti ništa za jedinku jer već ima stabilni set gena. Dawkins u "Sebičnom genu" postavlja poređenje niza gena sa timom veslača, koji se dobro uklapaju međusobno, i da novi veslač čak i sa efikasnijom tehnikom ne bi često imao šanse u timu jer bi remetio strukturu tima. Da bi cijeli tim prešao na viši nivo, svi veslači moraju da se adaptiraju novoj tehnici, neki veslači skroz zamijene. Drugim riječima - evolucija nije jednoličan proces izmjene, naravno da uvijek ima dosta manjih izmjena, ali skokovi koji dolaze do novih vrsta su kratki, i što je bitno, kratko traju. (Pisac "Sebičnog gena" je evolucioni biolog ali je postao maltene pop zvijezda zahvaljujući jednostavnom načinu objašnjavanja)

Mislim da na temi "Evolucija" na nauci i edukaciji možeš pronaći zanimljiv tekst o evoluciji oka od obične fotosenzitivne ćelije, i hipoteza je da se taj skok desio u nekom kratkom razdoblju od 300.000 generacija. S obzirom na to koliko je zapravo teško naći fosil neke stare životinje generalno (ipak, kosti se raspadaju i potrebni su specifični uslovi da bi nešto toliko dugo vremena bilo sačuvano), mislim, stotine miliona godina su ostavili relativno malo ostataka dinosaura, pogotovo je još teže pronaći takve kratkotrajne prelazne oblike, ali neki ipak postoje, što kreacionisti uporno ignorišu i tvrde da ih nema. Evo iz novije evolucije, čovjekove, ima dosta više dokaza, desetine različitih vrsta u rasponu od zadnjih 5 miliona godina, a i dalje se priča o "karici koja nedostaje", te se dokazi odbacuju, neki proglašavaju majmunima, neki prevarama. A koji su argumenti ? Evo nedavno je bila priča da je neko utvrdio kako neandertalci nisu postojali nego je kostur iz Neandertala deformisano tijelo nekog vojnika iz 18 vijeka ako se ne varam. Ok, lijepo, pročitaš i kažeš WOW pa bili su u krivu sve ovo vrijeme.

Problem je u sljedećem: čak i da je to istina, do sada je otkriveno preko 400 primjeraka ove vrste - što je dosta dobar rezultat, uglavnom ostvaren zato što je to ipak bilo relativno nedavno. Recimo da je ovaj jedan deformisan današnji čovjek
- vjerovatno ni to nije tačno ali taj je podatak nemoguće provjeriti jer nema pouzdanog izvora - ali nek je istina - šta je sa ostalih 400 ?

Najlakše je širiti propagandu, ko od prosječne raje zna da je broj otkrivenih skeleta neandertalca sada već u stotinama ? Zato me nerviraju ovi kada puste bombe, toliko laži i poluistina (nekad širenih svjesno, a nekad nesvjesno) samo da se promoviše vlastiti svjetonazor, pa to je grozno.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#50 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by tranquil »

IceQueen wrote:
tranquil wrote:
Nema ofanzive agresivnog ateizma, postoji samo kontraofanziva zdravog razuma.
Otkud ti pravo da nekog ko vjeruje u postojanje vise sile (religije je nazivaju Bogom) proglasavas ludim? :? Tako ispada, osim ako ti nemas neku definiciju "zdravog razuma", koja ne implicira to da ostatak ljudi ima "nezdrav razum"!
Odakle ti pravo da tvrdiš da sam to rekao ? Nazivam "kreacionizam" neprijateljem zdravog razuma i da si citirala i moj prethodni pasus to bi se i vidjelo. I dalje ostajem pri tome. Nigdje se nisam referirao na sve vjernike, ne izmišljaj.
Post Reply