Ateizam & Islam i Krscanstvo

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#151 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by dr.gog »

fia wrote:sve je taština... :D

ali u ovom slučaju Dino je u pravu, jer ja sam odgovarala na brzinu i odgovor nije ispravan.. pa je ispravan ali na neko drugo pitanje :lol: , i on je u pravu, ide o grešku koja je u izvorima - i koja se desila tokom prijepisivanja... samo sad apsolutno nemam vrijemena da malo opširnije kako je treba odgovorim... :-)

aj dobro što si naučila naš jezik...uz veliki trud,respekta vrijedno :) .al si bogme naučila i folirati na našem jeziku :oops: :lol: (oću reć tek sad znaš jezik :wink: )
samo sad apsolutno nemam vrijemena da malo opširnije kako je treba odgovorim...
:evil: :evil:
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#152 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by fia »

dr.gog wrote:
fia wrote:sve je taština... :D

ali u ovom slučaju Dino je u pravu, jer ja sam odgovarala na brzinu i odgovor nije ispravan.. pa je ispravan ali na neko drugo pitanje :lol: , i on je u pravu, ide o grešku koja je u izvorima - i koja se desila tokom prijepisivanja... samo sad apsolutno nemam vrijemena da malo opširnije kako je treba odgovorim... :-)

aj dobro što si naučila naš jezik...uz veliki trud,respekta vrijedno :) .al si bogme naučila i folirati na našem jeziku :oops: :lol: (oću reć tek sad znaš jezik :wink: )
samo sad apsolutno nemam vrijemena da malo opširnije kako je treba odgovorim...
:evil: :evil:
:-) samo sad ne znam šta znači folirati... nema te riječi u mom malo "ostarijelom" riječniku :D

p.s. boriš se protiv začatavanju, pa odgovori i pobriši to bolan ... :D
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#153 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by fia »

fia wrote:
dr.gog wrote:
fia wrote:sve je taština... :D

ali u ovom slučaju Dino je u pravu, jer ja sam odgovarala na brzinu i odgovor nije ispravan.. pa je ispravan ali na neko drugo pitanje :lol: , i on je u pravu, ide o grešku koja je u izvorima - i koja se desila tokom prijepisivanja... samo sad apsolutno nemam vrijemena da malo opširnije kako je treba odgovorim... :-)

aj dobro što si naučila naš jezik...uz veliki trud,respekta vrijedno :) .al si bogme naučila i folirati na našem jeziku :oops: :lol: (oću reć tek sad znaš jezik :wink: )
samo sad apsolutno nemam vrijemena da malo opširnije kako je treba odgovorim...
:evil: :evil:
:-) samo sad ne znam šta znači folirati... nema te riječi u mom malo "ostarijelom" riječniku :D

p.s. boriš se protiv začatavanju, pa odgovori i pobriši to bolan ... :D
...uh... tek sad sam pronašla značaj te riječi.... :oops: ... ma ne, to ne radim ni na svojem jeziku, kamoli na vašem - barem ne svjesno :D
... pa vidi u koliko sati sam pisala, i s obzirom da se ovu sedmicu selim, čini mi se da sam već glavu i pamet u kofere spakovala.. :roll: i osim toga, ovdje kod mene, kad čujem Ahazija - večinom ljudi brkaju tu dvojicu kraljeva, zato - ispravan odgovor, samo drugačije pitanje... :-)
u svakom slučaju, sad ćete malo od mene odmoriti... :)
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#154 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by nigdje.nikog »

Naletih na ovaj interesantan citat, cini mi se da se uklapa u ovu temu

“We are all atheists about most of the gods that humanity has ever believed in. Some of us just go one god further.”
[Richard Dawkins]

@fia - tvoj nacin izrazavanja mi je bas simpatican, ne daj se smesti.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#155 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by NIN »

nigdje.nikog wrote: “We are all atheists about most of the gods that humanity has ever believed in. Some of us just go one god further.”

Richard Dawkins
Upravo!
Law_and_Order
Posts: 66
Joined: 27/06/2008 03:15

#156 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Law_and_Order »

nigdje.nikog wrote:Naletih na ovaj interesantan citat, cini mi se da se uklapa u ovu temu

“We are all atheists about most of the gods that humanity has ever believed in. Some of us just go one god further.”
[Richard Dawkins]
/sign
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#157 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by fia »

nigdje.nikog wrote: .....
@fia - tvoj nacin izrazavanja mi je bas simpatican, ne daj se smesti.
... ma šuti bolan,.... jesi li svjestan da ovim si u trenutku izgubio sve simpatizante, koje si ovdje do sada pridobio.... :D

p.s....hvala, ne dajem ja se lako ... :wink:
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#158 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by mariner »

Puno ljudi ima stav i zastupa panteizam sva materija je bog i vjeruje u energiju kosmicku silu ali nikako u monoteisticke dogme. Ovi panteisti brzo bivaju na meti muslimama i krscana kao nevjernici i nemoralni a ni svjesni nisu koji su oni put morali prevaliti da gnosticki dodju do tih shvatanja poput B.Spinoze koji je ozbiljne probleme imao zbog svojih ideja.
Antiteizam je prisutan sto iz prkosa sto iz saznanja i takvi ljudi drsko ili potajno se bore protiv religija i dogmi koje zatucaju ljude i ispiraju mozgove. Antiteizam moze biti nevjernicki (ateisticki) i moze biti vjernicki (deisticki-vjerovanje u nekog boga a pri tome otvoreno neprijateljstvo prema dogmama i aktuelnim religijama)
Deisti ljudi koji vjeruju u boga kao energiju I cjelogupni univerzum obicno su to visoko nacitani intelektualci poznavaoci kosmologije, kvant.fizike, antropolog.folozof.religija..itd..i oni su do ovoga dosli mukotrpnim razmisljanjem i jakom samokritikom sa osjecajem za moral. Po meni ovakvi ljudi su najvrijedniji u interpersonalnim odnosima i imaju dobar nivo produhovljenosti..
Muslimanima su ovi trn u oku i rado bi ih pokusali uvjeriti u islamsku dogmu ako ne uspiju onda ih treba poubijati ili poniziti..slicno rade i krscani.
Svaki covjek koji ima sposobnost za dijalog na vecem nivou komunikacije moze biti dobar bez obzira kojoj monoteistickoj religiji pripada. Sa njim se moze postici tacka razumjevanja ukoliko posjeduje dovoljno znanja i ukoliko vlada sobom, a da bi vladao sobom mora prethodno imati rijesen svaki strah gledanja u sebe I svoje dubine duse. Sa ovakvim se postize dijalog do jednog odredjenog novoga dok se ne pocnu udarati tabuizirane teme..tad ih obicno krece pomracenje i tu ateisti imaju nemjerljivu prednost u odnosu na dogmatske monoteiste.
Ateizam je progresivan i prilicno realan dok su religije konzerva i paraziti na ateisticke doprinose.
S druge strane ateizam ima problem socijalizacije dok religije kanalom tradicije i obicaja sabiraju narod i olaksava im zivotne tegobe zbog surovosti prirode.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#159 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by patriot_1 »

NIN wrote:
nigdje.nikog wrote: “We are all atheists about most of the gods that humanity has ever believed in. Some of us just go one god further.”

Richard Dawkins
Upravo!
Malo o Sartreu:
Akademik Stephen Priest opisao je Sartreovu perspektivu kao "ateističku metafiziku"[66]. Prevoditelj Sartrea Hazel Barnes napisao je o Sartreu: "Bog kojega on odbija nije neka nejasna sila, nepoznati X s kojim se može dovest u vezu nastanak svemira, niti je to ideal ili mit koji simbolizira čovjekovu potragu za Dobrom. To je izričito Bog skolastike ili barem ideja Boga kao specifičnog, sve moćnog, apsolutnog, postojećeg Kreatora."[67]
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#160 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Ludzak »

Ne treba ateizam mješati sa Islamom i kršćanstvom, niti ih porediti.
Dovoljno je da si temu nazvao Islam & Kršćanstvo (bez ateizma) pa bi vidio diskusije. Ionako su jedni drugima nevjernici, i bez ateizma.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#161 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Nomad123 »

'Ta ce vam bolan religija,nauka,granice,ubjeĐenja. 'Ta ste vise dobili od vjecnih okova ???
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#162 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Nomad123 »

Nije samo religija donijela "jade", donijela ih je i nauka i donijece jako puno. Nova usrana religija "nauka". Bolan pa uvijek isto pa dokle dokle?????
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#163 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Ludzak »

Nomad123 wrote:Nije samo religija donijela "jade", donijela ih je i nauka i donijece jako puno. Nova usrana religija "nauka". Bolan pa uvijek isto pa dokle dokle?????
Ma ja. Nauku treba zabraniti. Škole, fakultet, to treba sve pozatvarati.
A dzamije, crkve, sinangoge što više otvarati. To jee naša budućnost.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#164 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Nomad123 »

Ludzak wrote:
Nomad123 wrote:Nije samo religija donijela "jade", donijela ih je i nauka i donijece jako puno. Nova usrana religija "nauka". Bolan pa uvijek isto pa dokle dokle?????
Ma ja. Nauku treba zabraniti. Škole, fakultet, to treba sve pozatvarati.
A dzamije, crkve, sinangoge što više otvarati. To jee naša budućnost.[/quote]

:zid: :zid: :zid: :zid: :zid:
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#165 Re: Ateizam & Islam i Krscanstvo

Post by Nomad123 »

Ludzak wrote:
Nomad123 wrote:Nije samo religija donijela "jade", donijela ih je i nauka i donijece jako puno.
Ludzak wrote:Nova usrana religija "nauka". Bolan pa uvijek isto pa dokle dokle?????
Ma ja. Nauku treba zabraniti. Škole, fakultet, to treba sve pozatvarati.
A dzamije, crkve, sinangoge što više otvarati. To jee naša budućnost.
Tebe voli glupost jer si uzgojen ko agrum, ja nisam ko ti drug ja sam monstrum.
Post Reply