ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Samprotivsviju
Posts: 6410
Joined: 03/12/2011 13:10

#1326 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

Prati li ko, prve 2 faze gotove....sada 3ca :-)
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#1327 Re: ASTRONOMIJA

Post by vaučer »

Ide dobro zasad.
Ajmo Zlatko, možeš ti to.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#1328 Re: ASTRONOMIJA

Post by Hercegoviina »

Samprotivsviju wrote: 25/12/2021 13:36 Prati li ko, prve 2 faze gotove....sada 3ca :-)
da, sve ide uredno
Samprotivsviju
Posts: 6410
Joined: 03/12/2011 13:10

#1329 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

Koji je ovo inžinjering :-)
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1330 Re: ASTRONOMIJA

Post by bingov buraz »

Kruži oko sunca.
Impresivno.


Nema popravka ako se šta obatali,predaleko je za poslati majstora :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1331 Re: ASTRONOMIJA

Post by ExNihilo »

Dobro je, bio sam anskiozan hoće li lansiranje uspjeti. :trema:
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#1332 Re: ASTRONOMIJA

Post by ferratilis »

User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#1333 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Milion kilometara i milion pokretnih dijelova.
Potencijalno najvece inzinjersko dostignuce.
Samprotivsviju
Posts: 6410
Joined: 03/12/2011 13:10

#1334 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

Image
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1335 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

Ko zeli, OVDJE moze pratiti dokle je dos'o :mrgreen:
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#1336 Re: ASTRONOMIJA

Post by djugum »

Da li mi moze neko od ovdje pametnih ljudi odgovoriti na jedno pitanje. Pratim kretanje WEBB teleskopa od lansiranja, prije svega me zbunjuje brzina tj. promjena brzine teleskopa. Znaci prvo je bila oko 7 km/s, sada je trenutno oko 1 km/s. Sta konkretno usporava teleskop? Meni jedino naumpada da zemljina gravitacija jos uvijek djeluje na datom rastojanju i usporava. Alternativa je da manuelno koce u cilju da poprave kurs, mada ako koce onda samim smanjuju orbitu po kojoj se krece. Vidi slijedeci klip:

https://www.youtube.com/watch?v=hKdpzag ... oringSpace

Zna li iko nesto vise da pojasni.

Hvala unaprijed.
User avatar
karanana
Posts: 47225
Joined: 26/02/2004 00:00

#1337 Re: ASTRONOMIJA

Post by karanana »

laik sam ali zainteresovani laik, i mislim da sam procito to za smanjenje brzine je u sustini da se brzina svede na ono sto ce biti kada dodje u L2. laicki govoreci, zaletio se na pocetku i sada pici na taj zalet i kontrolisanu brzinu da ne proshisha L2.

evo jedno glupavo pitanje za koje mislim da znam odgovor i odgovoricu ga sa upitnikom:

teleskop i sada pichi nekom brzinom od nekoliko hiljada kilometara na sat. i dok pichi on otvara raznorazna jedra, stitove, ogledala......
eh sad kad bi to radio u zemljinoj atmosferi sve bi se to poderalo jer bi zrak stvarao otpor i sve bi otislo u kurac. ovo se ne desava u svemiru jer nema otpora? znaci kojom god brzinom da ides, ustvari kao da ne ides i klizis i nista se nece poderat zbog brzine jel tako? ma jeste sigurno. postoji li sila inercije u svemiru? ono kad nesto pichi brzo da sve ode nazad ili kad koci da sve ode naprijed. ali valjda to ne fercera tako u beztezinskom stanju? ma nemam pojma, dosta zakona fizike ne vrijede u svemiru.

imo sam jos nekih pitanja pa cu vjerovatno kasnije kad ih se ponovo sjetim doci ovdje da pitam. nekako mi lakse nego googlati, da mi ljudi ovde laicki odgovore.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#1338 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Vaze zakoni i u svemiru jer u suprotnom ne bi bili zakoni prirode.
Usporava ga gravitacija kao jedina sila koja djeluje na njega. Svoj pogon koristi za korekciju putanje.
User avatar
karanana
Posts: 47225
Joined: 26/02/2004 00:00

#1340 Re: ASTRONOMIJA

Post by karanana »

kad kazu L2 orbit, L2 je sta? neka lokacija ili neko svemirsko tijelo? nesto sumnjam da je tijelo, pa sta onda znaci orbit? hoce li se teleskop vrtiti oko necega?
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#1341 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

karanana wrote: 28/12/2021 22:02 kad kazu L2 orbit, L2 je sta? neka lokacija ili neko svemirsko tijelo? nesto sumnjam da je tijelo, pa sta onda znaci orbit? hoce li se teleskop vrtiti oko necega?
Image
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1342 Re: ASTRONOMIJA

Post by bingov buraz »

karanana wrote: 28/12/2021 22:02 kad kazu L2 orbit, L2 je sta? neka lokacija ili neko svemirsko tijelo? nesto sumnjam da je tijelo, pa sta onda znaci orbit? hoce li se teleskop vrtiti oko necega?
Komplikovano je i možda griješim,mjesta u našem sunčevom sistemu gdje ne djeluje gravitacija planeta na neko tijelo,odnosno gdje jedna gravitacija poništava drugu.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Lagrangeova_ta%C4%8Dka
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#1343 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

bingov buraz wrote: 29/12/2021 01:41
karanana wrote: 28/12/2021 22:02 kad kazu L2 orbit, L2 je sta? neka lokacija ili neko svemirsko tijelo? nesto sumnjam da je tijelo, pa sta onda znaci orbit? hoce li se teleskop vrtiti oko necega?
Komplikovano je i možda griješim,mjesta u našem sunčevom sistemu gdje ne djeluje gravitacija planeta na neko tijelo,odnosno gdje jedna gravitacija poništava drugu.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Lagrangeova_ta%C4%8Dka
Otrpilike. To su tačke u kojima je poništeno djelovanje centrifugalne sile usljed gravitacione sile drugih tjela, pa se stvaraju tzv halo orbite oko tih tački ( periodična i 2 dimenzionalna) Vidi se na onoj animaciji što sam postavio razlika između npr zemljine orbite i putanje i putanje ovog satelita u halo orbiti.
Pogledaj udaljenost od zemlje. 1,5 milion kilometara ( 4x veća nego udaljenost mjeseca) kada satelit ne bi bio u nekoj stabilnoj orbiti, djelovanjem centrifugalne sile bi otišao ka nekom većem tijelu koje bi ga privuklo svojom gravitacijom.
Neko je pitao za brzinu, vjerovatno je u pitanju brzina kruženja ili orbitalna brzina koja je na površini zemlje 7,9 km/s, kao početna brzina a udaljavanjem od zemlje brzina se smanjuje, moguće da će dolaskom na L2 tačku ponovo povećati da bi ostao u toj orbiti.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#1344 Re: ASTRONOMIJA

Post by djugum »

karanana wrote: 28/12/2021 18:19 laik sam ali zainteresovani laik, i mislim da sam procito to za smanjenje brzine je u sustini da se brzina svede na ono sto ce biti kada dodje u L2. laicki govoreci, zaletio se na pocetku i sada pici na taj zalet i kontrolisanu brzinu da ne proshisha L2.

evo jedno glupavo pitanje za koje mislim da znam odgovor i odgovoricu ga sa upitnikom:

teleskop i sada pichi nekom brzinom od nekoliko hiljada kilometara na sat. i dok pichi on otvara raznorazna jedra, stitove, ogledala......
eh sad kad bi to radio u zemljinoj atmosferi sve bi se to poderalo jer bi zrak stvarao otpor i sve bi otislo u kurac. ovo se ne desava u svemiru jer nema otpora? znaci kojom god brzinom da ides, ustvari kao da ne ides i klizis i nista se nece poderat zbog brzine jel tako? ma jeste sigurno. postoji li sila inercije u svemiru? ono kad nesto pichi brzo da sve ode nazad ili kad koci da sve ode naprijed. ali valjda to ne fercera tako u beztezinskom stanju? ma nemam pojma, dosta zakona fizike ne vrijede u svemiru.

imo sam jos nekih pitanja pa cu vjerovatno kasnije kad ih se ponovo sjetim doci ovdje da pitam. nekako mi lakse nego googlati, da mi ljudi ovde laicki odgovore.
Malo sam se informisao, kod elipticne orbite se uvjek brzina tjela smanjuje pri vecem udaljavanju od centra gravitacije (sunca). Drugi Keplarov zakon.
Image
Mislim da djelovanje gravitacije zemlje djeluje marginalno u odnosu na sunce, s obzirom da je teleskop vec prosisao mjesec.
ANONIMU
Posts: 102
Joined: 28/12/2021 00:39
Vozim: Mercedesa
Horoskop: Blizanac

#1345 Re: ASTRONOMIJA

Post by ANONIMU »

djugum wrote: 29/12/2021 18:57
karanana wrote: 28/12/2021 18:19 laik sam ali zainteresovani laik, i mislim da sam procito to za smanjenje brzine je u sustini da se brzina svede na ono sto ce biti kada dodje u L2. laicki govoreci, zaletio se na pocetku i sada pici na taj zalet i kontrolisanu brzinu da ne proshisha L2.

evo jedno glupavo pitanje za koje mislim da znam odgovor i odgovoricu ga sa upitnikom:

teleskop i sada pichi nekom brzinom od nekoliko hiljada kilometara na sat. i dok pichi on otvara raznorazna jedra, stitove, ogledala......
eh sad kad bi to radio u zemljinoj atmosferi sve bi se to poderalo jer bi zrak stvarao otpor i sve bi otislo u kurac. ovo se ne desava u svemiru jer nema otpora? znaci kojom god brzinom da ides, ustvari kao da ne ides i klizis i nista se nece poderat zbog brzine jel tako? ma jeste sigurno. postoji li sila inercije u svemiru? ono kad nesto pichi brzo da sve ode nazad ili kad koci da sve ode naprijed. ali valjda to ne fercera tako u beztezinskom stanju? ma nemam pojma, dosta zakona fizike ne vrijede u svemiru.

imo sam jos nekih pitanja pa cu vjerovatno kasnije kad ih se ponovo sjetim doci ovdje da pitam. nekako mi lakse nego googlati, da mi ljudi ovde laicki odgovore.
Malo sam se informisao, kod elipticne orbite se uvjek brzina tjela smanjuje pri vecem udaljavanju od centra gravitacije (sunca). Drugi Keplarov zakon.
Image
Mislim da djelovanje gravitacije zemlje djeluje marginalno u odnosu na sunce, s obzirom da je teleskop vec prosisao mjesec.
:-D
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#1346 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Suncobran u potpunosti otvoren.
Tensioning of all 5 layers of the sunshield is complete which puts the sunshield in its fully deployed state.

Temperatures on the Sun/hot side of the sunshield will reach a maximum of approximately 383K or approximately 230 degrees F and on the cold mirror/instruments side of the sunshield, a minimum of approximately 36K or around -394 degrees F. Due to the engineering of the sunshield, this incredible transition takes place across a distance of approximately six feet.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#1347 Re: ASTRONOMIJA

Post by djugum »

sinuhe wrote: 05/01/2022 06:55 Suncobran u potpunosti otvoren.
Tensioning of all 5 layers of the sunshield is complete which puts the sunshield in its fully deployed state.

Temperatures on the Sun/hot side of the sunshield will reach a maximum of approximately 383K or approximately 230 degrees F and on the cold mirror/instruments side of the sunshield, a minimum of approximately 36K or around -394 degrees F. Due to the engineering of the sunshield, this incredible transition takes place across a distance of approximately six feet.
:thumbup:

Slijedeci koraci su otvaranje ogledala?
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#1348 Re: ASTRONOMIJA

Post by breba »

:thumbup:

User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1349 Re: ASTRONOMIJA

Post by bingov buraz »

Webb stigao na odredište.
Prve fotografije na ljeto.
toska
Posts: 2965
Joined: 26/09/2016 14:08

#1350 Re: ASTRONOMIJA

Post by toska »

karanana wrote: 28/12/2021 18:19 ...
postoji li sila inercije u svemiru? ono kad nesto pichi brzo da sve ode nazad ili kad koci da sve ode naprijed. ali valjda to ne fercera tako u beztezinskom stanju? ma nemam pojma, dosta zakona fizike ne vrijede u svemiru.
naravno da postoji, sve isto kao i na Zemlji, mogao si povezati kao i ostalo
Post Reply