ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1176 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1177 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1178 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Never gets old.... (▰˘◡˘▰)

Image

http://discovermagazine.com/2013/septem ... ESkBTR_3oY#
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1179 Re: ASTRONOMIJA

Post by espn »

Naučnici otkrili vodu u atmosferi planete 111 svjetlosnih godina od Zemlje

https://www.klix.ba/scitech/nauka/naucn ... /190911114

A neznalice pričaju da smo sami u Svemiru.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1180 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

espn wrote:Naučnici otkrili vodu u atmosferi planete 111 svjetlosnih godina od Zemlje

https://www.klix.ba/scitech/nauka/naucn ... /190911114

A neznalice pričaju da smo sami u Svemiru.
Tuga je da bi nam sa interplanetarnom sondom New horizons trebalo čak 2,2 miliona godina da stignemo do K2-18b
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1181 Re: ASTRONOMIJA

Post by espn »

Postoje Solarna jedra pogonjena laserima, koliko bi nam trebalo da stignemo sa njima?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1182 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

espn wrote:Postoje Solarna jedra pogonjena laserima, koliko bi nam trebalo da stignemo sa njima?
+/- 580 godina...Zavisno od uslova okoline i količine fotona koju primaju jedra....
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1183 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1184 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

SmokingMan wrote:
espn wrote:Postoje Solarna jedra pogonjena laserima, koliko bi nam trebalo da stignemo sa njima?
+/- 580 godina...Zavisno od uslova okoline i količine fotona koju primaju jedra....
Je li kočenje uračunato ili je samo prolaz?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1185 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Zato sam stavio +/1-,a velika je vjerovatnoća da bi sonde bile uništene uslijed sudara sa krhotinama ostataka nebeskih tijela....
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1186 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
Last edited by SmokingMan on 07/10/2019 14:54, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1187 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Jedan divan osvrt na "glasnika jeseni",najusamljeniju Zvijezdu unutar južne hemisfere,a vjerovatno i čitavog noćnog neba,Fomalhaut.

https://www.space.com/fomalhaut-autumn- ... 6G9G9A-XN0
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1188 Re: ASTRONOMIJA

Post by espn »

NASA želi na Mars stići uz pomoć nuklearne propulzije:

https://www.wired.com/story/nasa-wants- ... d-mars/amp

Šta mislite o ovom, koliko je realno?

Elon Musk skoro dovršio pravljenje rakete Starship koja se može više puta iskoristiti i koja može 10 letova hiljade puta više ponijeti tereta nego postojeće rakete. Šta mislite hoće li ljudi uz pomoć ove rakete stići na Mars?

User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1189 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Update:U toku je nastavak rada na projektu radio-teleskopa po propisanim parametrima,naravno mom se projektu pridružio još jedan vrsni poznavalac RF.a iz istočnog Sarajeva sa kojim sam lično prošlog mjeseca obavio konsultacije oko korištenja rijetke opreme za testiranje filtera neutralnog vodika.Prva etapa će se zanisvati na izradi filtera koji pročišćava ciljanu frekvenciju koju nastojimo detektovati,imam detaljnu šemu sa dimenzijama,mjestima na auiminijskom profilu gdje je neophodno napraviti otvore za RF konektore.Planirano je da čitav proces,zbog nedostatka financijskih sredstava i tehničke opreme traje do kraja 2020.godine,a najkasnije do ljeta 2021.

Još bi se jednom zahvalio svima koji su doprinjeli ovome projektu svojom donacijom tehničke opreme @Zforumaš (sa nevjerovatnom donacijom računarske opreme),@Bloo,i ostali.

Ukoliko bi se neko eventualno našao da dobrovoljno donira simboličnu novčanu svotu za projekat (nabavku jeftinije elektronske opreme:konektori,kablovi,resiver...) neka me kontaktira na PM.Uskoro ću izbaciti i čitav plan utroška,do detalja,koliko bi sve moglo koštati,tako da svi mogu imati uvid u šta bi eventualno donirani novac otišao.

Lično,od ovoga projekta nemam apsolutno nikakvih vlastitih financijskih interesa,sve se svodi na trošenje vlastitih sredstava,kao ni moji kooperanti,koji mi besplatno pružaju svu neophodnu pomoć,posebno u teoretskom dijelu.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1190 Re: ASTRONOMIJA

Post by zijancer »

:bih:
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#1191 Re: ASTRONOMIJA

Post by planamac »

:bih: :bih: :bih:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1192 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1193 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#1194 Re: ASTRONOMIJA

Post by planamac »

:bih: Hvala @SmokingMan :bih:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1195 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1196 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Razmatram da preselim na drugi forum, budući da ovaj pa gotovo više normalno ne može funkcionisati.Srećom, sačuvao sam dobar dio back up članaka koje sam ovde postao, tako da bi ih vjerovatno mogao ucaciti na drugi url. Priča se svakako nastavlja, ali sve su prilike na drugoj adresi, na žalost, a najviše zbog meni neki dragih ljudi koje sam ovde upoznao...Šta da vam kažem, pratite, čitajte, komentarišite, postavljate pitanja, dajte golem doprinos da astronomija ne bude samo usputna stanica za odmor. Dajte razloga da nekada do kasno ostanemo budni zbog rasprave.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1197 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

SmokingMan wrote:Razmatram da preselim na drugi forum, budući da ovaj pa gotovo više normalno ne može funkcionisati.Srećom, sačuvao sam dobar dio back up članaka koje sam ovde postao, tako da bi ih vjerovatno mogao ucaciti na drugi url. Priča se svakako nastavlja, ali sve su prilike na drugoj adresi, na žalost, a najviše zbog meni neki dragih ljudi koje sam ovde upoznao...Šta da vam kažem, pratite, čitajte, komentarišite, postavljate pitanja, dajte golem doprinos da astronomija ne bude samo usputna stanica za odmor. Dajte razloga da nekada do kasno ostanemo budni zbog rasprave.
:(

Ostavi bar link za drugi forum. Ima nas koji rado citamo tvoje postove ovdje. :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#1198 Re: ASTRONOMIJA

Post by banjaluka078 »

zforumas wrote:
SmokingMan wrote:Razmatram da preselim na drugi forum, budući da ovaj pa gotovo više normalno ne može funkcionisati.Srećom, sačuvao sam dobar dio back up članaka koje sam ovde postao, tako da bi ih vjerovatno mogao ucaciti na drugi url. Priča se svakako nastavlja, ali sve su prilike na drugoj adresi, na žalost, a najviše zbog meni neki dragih ljudi koje sam ovde upoznao...Šta da vam kažem, pratite, čitajte, komentarišite, postavljate pitanja, dajte golem doprinos da astronomija ne bude samo usputna stanica za odmor. Dajte razloga da nekada do kasno ostanemo budni zbog rasprave.
:(

Ostavi bar link za drugi forum. Ima nas koji rado citamo tvoje postove ovdje. :thumbup:

I meni, molim. Nisam diskutovala, ali sam redovno pratila i, evo, zahvaljujem na svemu što sam na ovoj temi naučila.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1199 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Poject update!!!

Ok, tu sam gdje jesam, za dalje, vidjet ćemo.

Da napišem i nekoliko rečenica o projektu sa čijim prvim testiranjem će se krenuti za 3-5 sedmica, ako planirani materijal za konstruisanje filtera, neophodnog za "peglanje" željene frekvencije, bude nabavljen unutar predviđenog roka, tu je naravno mnogo zahtjevnog preciznog mjerenja, sječenja, bušenja aluminijskih profila. Šta više, ovome projektu mi se aktivno priključuje jedan momak iz Lukavice, i on će na svoje insistiranje snositi dio troškova za isti, i naravno korstit ćemo i njegovu opremu koja se veoma rijetko upotrebljava u ekektronici, i za ovu svrhu, uglavnom neophodna je za RF tehnologiju.Filter (na prikazu ispod) koji namjeravamo koristiti je veoma praktična za konstruisati, i predstavlja tek jednu od varijacija, onih jeftinijih, a čija izgradnja obično može koštati i do nekoliko hiljada, ili desetina hiljada dolara, zavisno od kompleknosti projekta...

Image

Naglasit ću da je kroz narudžbu stigla i još tri neophodna artikla, radi se o LNA amplifikatorima x 2 komada, kao i RTLDSRD prijemniku, i još mi preostaje da nabavim 10 metara kabla od 50 Ohma, i nekolicinu SMA-F konektora, mada je iste naručio i moj saradnik, vdijet ću o kojoj se količini radi.

Kao što sam obećao ranije, navest ću listu artikala koje sam preko Ebay.a i Aliexpress.a nabavio tokom proteklih 15 mjeseci

- Satelite finder 8.89 KM
- USB zvučna karta x 2 2.96 KM
- In Line amplifikatori x 1 +2 (5.28 + 10.96)
- LNA amplifikator x 1+2 (8,79 +52.02 KM)
- DC/DC konvertor 5.19 KM
- AUX kablovi x 2 (2 metra + 3 metra) 4.71 + 5.51 KM
- Coaxial cable wire striper + 20/RG6/RG59 F konektora 27.88 KM
- Adjustable DC power supply regulator 11.52 KM
- USB2.0 RTLSDR prijemnik 46.67 KM

Total 190,38 KM


Image

Ono što namjeravam je da preko pay pal accounta putem simboličnih donacija pokušam u narednih godinu dana sakupiti određenu svotu novca za matičnu ploču (ujedno i neophodan dio konfiguracije,i planiram da iznos ne pređe preko 130 KM), koja je adekvatna za procesuiranje prikupljenih podataka radio signala. Odluči osam i da sam sa svoga bankovnog računa mjesečno prebacujem određen iznos novca kako bi time izbjegao bespotrebno trošenje novčanih sredstava, koje se opet na bolji način mogu uštediti za ovaj projekat....Ukoliko želite da učestvujete u doniranju novca,a naravno nikako nije obavezno,maksimalan iznos novca (neobavezno) koji će se moći uplatiti na račun iznositi će 10 KM,ukoliko odonator želi da plati više od toga, primit ću donaciju do maksimalno 20 KM, u slučaju da neko donira i više, novac će biti vraćen donatoru na njegov račun, čak i uz insistiranje da taj novac bude zadržan sa moje strane.Tako,svaka donacija,čak i ona od nekoliko maraka/Eura ili šta već,je veoma dobro došla. Hvala vam ,donirali ili ne, vi ćete svakako biti dio ovga projekta, dovoljno je da pratite njegov progres, sa svim njegovim padovima i usponima... :)

Što se tiče ostalih stvari, kao što su: kablovi,konektori, dijelovi za antenu,software za obradu podataka, kojeg ću vjerovatno morati kupiti, u buduće neće biti uključeni u donatorski segment!!!

PAYPAL donacije.....

https://www.paypal.com/paypalme2/astrodonations
Last edited by SmokingMan on 29/10/2019 20:37, edited 4 times in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1200 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

Njb-li smo ako u buducnosti nemognemo nigdje kao vrsta dalje od Zemlje da idemo. Gledao i citao danas da je moguce da ove klimatske promjene nisu samo ljudskom aktivnoscu izazvane nego dodatno sa drugim nebeskim tijelima koja na Sunce i Zemlju uticu, prvenstveno Magnetar. Sad ne znam koliko ima istine u tome. Da ljudski faktor nije jedini koji utice na promjenu klime na nasoj planeti.

Laik sam, ali ipak se pitam koliko smo mi ljudi krivi i jesmo li mi jedini krivci za to.

PS. Mozda je komentar prikladniji za temu "Klimatske promjene...".
Post Reply