ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1126 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Arminovski wrote:
SmokingMan wrote:
Arminovski wrote:Pogledaj i giant southern stream na google pa mi reci sta mislis. :)
Ništa dok ne isprintam rad,koji će naravno nakon čitanja ići u registrator.Ako naletiš na još šta korisno preporuči.arXiv,org je nepregledan,pa i Kembridž baza... :thumbup:
Starac tesko. Slabo citam taj tip literature iz ove oblasti. Jedino pokoju knjigu a i to malo. Jednom davno jesam ali sada gledam druga mjesta jer mi ovo nije profesija pa ne stizem a bilo bi fino. Gledam cesto par kanala na youtubu onako ko vijesti, vidis malo sta je novo i nahranis znatizelju. Kontao sam pomalo sjediti sa starim knjigama iz matematike fizike i tako to ali opet vrijeme me supa a treba biti i fantom pa de nakaniti opet. :/
Razumijem,stežu obaveze,prema poslu,prema porodici,to nas malo ograničava.Ali opet,dobro je kada se koliko toliko drži korak sa ovim.Zanimljivo je,ali je zanimljivije kada tu ima još ljudi,pa jedni druge "nadopunjuju" znanjem.Bilo bi dobro da ovde imamo još kakvog profesionalnog astronoma,ili astrofizičara,ili više njih,da nas "poguraju" sa svojim obimnjim znanjem.Mi smo ipak entuzijasti,i to je opet golema stvar,to je neka polazna tačka,ali se i ne treba zanositi da smo pametniji od ostalih,tako barem ja tvrdim za sebe na prvome mjestu.Dobro je dok i nas ima,da se ovo održava u životu,da se o ovome govori,a ja se iskreno nadam da će ovo nekada zaživjeti u nešto obimnijem formatu,kao što je kod naših susjeda,pa možda i ozbiljnije.

Ne zaboravi baciti kakav koristan video,kao onaj predhodni.Navrati,da pročalkulamo,kada to vrijeme dozvoljava.Moram ti reći da si mi dao mali zadatak sa onim o čemu smo predhodno govorili.Pronašao sam šta sam tražio,nadopunio se.Pa o tome napišem nešto uskoro.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1127 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Eh,ovako budući da sam pročitao neke od radova koji govore o velikom južnom toku došao sam do slijedećeg zaključka,i on je veoma bitan kada se govori o interakciji između galaksije Andromeda i M32,koji je u ovome slučaju samo ostatak jedne ogoljene galaksije iza koje je ostala samo jedna izuzeno blještava jezgra u kojoj se i danas dan nastavlja intenzivno formiranje zvijezda.Po nekim teorijama smatra se kako je ona nekada bila jedna od najmasivnijih galaksija u našem susjedstvu,ali je vremenom izgubila svoju masu kroz bliske interakcije galaksijom Andromeda,kojih je ukupno po nekim simulacijama bilo ukupno tri,i koje su se desile u vremenskom razdoblju prije nekih 700.000 - 1.000.000 godina.

Tipično njenoj blizini galaksiji Andromeda neophdno je pomenuti i veliki južni tok koji se prostire na udaljenosti od 100 do 150 kiloparseka u odnosu na središe galaksije Andromeda,unutar kojeg se nalaze zvijezde metaliciteta sličnom Suncu,ali i starije crvene divovske zvijezde.Osim formiranja ovoga toka,distribucija materije tokom interakcija je dala svoj veliki doprinos u obogaćivanju oreola Andromede.Osim M32 treba staviti mali naglasak na tzv najsjajniju globularnu skupinu unutar Lokalne skupine galaksija,Mayall II (G1) - pozicionirane jugo-zapadno u odnosu na disk M31,i ako ona u sušiti svojim izgledom podsjeća na globularnu skupinu,zapravo radi se o jednoj ogoljenoj patuljastoj galaksiji koja je vremenom doslovno postala defunkcionalna,jer je veći dio svoje mase izgubila tokom jakih interakcija sa Andromedom.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1128 Re: ASTRONOMIJA

Post by Naslovnica »

https://www.youtube.com/watch?v=Dr20f19 ... re=em-lbrm

https://www.index.hr/vijesti/clanak/uzi ... 77409.aspx

U 15 SATI bit će objavljena prva fotografija crne rupe u povijesti čovječanstva.

Riječ je o dugo iščekivanim rezultatima kolaboracije Event Horizon Telescope (EHT).
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1129 Re: ASTRONOMIJA

Post by Naslovnica »

Image
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#1130 Re: ASTRONOMIJA

Post by l33t »

Lici na krofnu
edit: najjaci su mi streamovi NASE i ostalih agencija kao i ove.. Imaju high tech za sve sto rade ali ne mogu pustiti kvalitetan stream u 720p60fps ili 1080p60fps :lol:
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#1131 Re: ASTRONOMIJA

Post by shin »

To što se vidi je accretion disk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Accretion_disk
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1132 Re: ASTRONOMIJA

Post by Naslovnica »

shin wrote:To što se vidi je accretion disk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Accretion_disk
Da, o ono što se ne vidi unutar tog diska je crna rupa.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1133 Re: ASTRONOMIJA

Post by Naslovnica »

Image
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#1134 Re: ASTRONOMIJA

Post by shin »

Naslovnica wrote:
shin wrote:To što se vidi je accretion disk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Accretion_disk
Da, o ono što se ne vidi unutar tog diska je crna rupa.

To je valjda jasno
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1135 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Jedva čekam konkretnije rezultate.... :thumbup:

Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1136 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Radi se valjda o dvije crne rupe: Messier 87 i nasa
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1137 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1138 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Da i za M87.Postoje mišljenja:kako je središnja regija (crna rupa) pomjerena sa njene uobičajene pozicije zbog utjecaja mlaznice čestica (koja je usmjerena prema nama) - jer je u sutšini M87 jedna radio galaksija koja generiše sinhrotronu emisiju;kao i mišljenje kako je pomjeranje Crne rupe uzrokovano spajanjem dvaju supermasivnih Crnih rupa - tokom procesa spajanja galaksija.

Zanimljiv grafikon nasumičnog kretanja zvijezda unutar galaksije M87.Plave tačkice predstavljaju kretanje zvijezda u našem pravcu,dok crvene ukazuju na kretanje zvijezda u suprotnom pravcu (ekvivaletno crvenom pomaku),dok su zelena i žuta indikatori između predhodno navedena dva ekstrema.

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1139 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

"Perjanice" astronomije,teleskopi koji čine veliku globalnu mrežu teleskopa (EHT),zaslužnu za veliki skok u vizualizaciji crne rupe.

NOEMA interferometar,frqancuski Alpi,2250m nadmorske visine (operira pri frekvenciji od 230 GHz)

Image

IRAM radio teleskop,Siera Nevada,Španija,2850m nadmorske visine (operira pri frekvencijama od 80 i 300 GHz)

Image

100-metarski Radio teleskop Efelsberg instituta Max Planck,Bonn,Njemačka (MPIfR),319m nadmorske visine (operira pri frekvenciji od 408 i 86.000 MHz)

Image

40 m-metarski teleskopa ospervatorija Yebes,Španija,931m nadmorske visine (operira pri frekvencijama od 2.2 do 110 GHz)

Image

10-metarski South pole teleskop,Antarktik,2.800m nadmorske visine (operira pri frekcencijama od 95 do 225 GHz)

Image

100-metarski Gren bank teleskop,zapadna Vidrdžinija,USA (operira pri frekvencijama od 0.1 do 116 GHz)

Image

Sistem teleskopa Very Long base Array (VLBA) (operira pri frekvencijama od 0.3 do 96 Ghz)

Image

12-metarski ARO radio teleskop,Kit Pik,arizona,USA,nadmorska visina 1914m,i submilimetarski teleskop Heinrich Hertz,mount Graham,Arizona,USA (zajedno pokrivaju milimetarski i submlilimetarski "prozor" 0d 0.6 do 4.6 milimetara)

Image

Image

50-metarski Large milimeter teleskop (LMT),Sierra Negra.Meksiko,4.640m nadmorske visine (operira pri frekvencijama od 85–116 GHz)

Image

"Submilimetarski" teleskop James Clerk Maxwell,Manua Kea,Havaji (USA),nadmorska visina 4.092m/Niz 6-metarsko "submilimetarskih" teleskopa,Manua Kea,Havaji (USA),nadmorska visina 4.080 metara (SMA)

Image

Image

12-metarski Atacama Pathfinder Experiment teleskop (APEX),pustinja Atakama,Čile,nadmorska visina 5.100 metara (operira pri frekvencijama od 1.5mm/infracrveno svjetlo do 0.2 THz)

Image

Astronmmski interferometar ALMA - niz od 66 teleskopa,pustinja Atakama,Čile,nadmorska visina 5.058m (operira pri frekvencijama od 0.31 do 1GHz)

Image
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1140 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

Je li i FAST dio EHT mreze?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1141 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

zforumas wrote:Je li i FAST dio EHT mreze?
Nije učestvovao u projektu zbog toga što nije bilo "kalibriran".Trebao bi biti uvršten kada se steknu uslovi.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1142 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1143 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image

User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1144 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image

User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1145 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Ovim putem želim da se zahvalim donatorima za moj projekat koji je još u samim početcima,jer kuburim sa optimalnim napajanjem za sistem radio-teleskopa.Bez toga jednostavno ne mogu da radim.Uskoro će i to abd biti riješeno. :thumbup:

@Bloo za donirano kućište,matičnu,napojnu,i ostali sitniš. :thumbup:
@Zforumaš koji je bio izdašan i donirao mi poprilično bogat asortiman u 90% slučajeva novih dijelova za HP računar.A tu je i Win 10 pro licenca.... :thumbup:

Usput pozivam sve oni koji se bave amaterskom astronomijom kao i one koji dobro barataju elektronikom i entuzijasti su u svome poslu da se pridruže za sada amaterskom ali isključivo neprofitabilnom projektu,koji bi u budućnosti mogao doživjeti značajniju afirmaciju. :thumbup:

Image
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#1146 Re: ASTRONOMIJA

Post by yamakashii »

Treba biti realan, u 21. stoljecu, mi kao ljudska rasa ne mozemo meda na kasiku, kakvi mi, svemir i bakraci, treba prvo pomesti svoju mahalu (Zemlju) i jos pure jesti... Murov zakon se pokazao tacnim, Geoffrey Hinton, jedan od pionira u umjetnoj inteligenciji tvrdi da smo opasno za*rali u tom polju i da treba krenuti ispocetka, jos uvijek 95% okeana nije istrazeno, ljudi sirom svijeta i dalje gladuju, gdje god pogledas samo jad i bijeda, grije se na cumur i na ostala fosilna goriva, krpimo onu skalameriju od ISS zadnjih 20tak godina koja nam btw predstavlja jedno od najvecih dostignuca nakon spejs utrke tokom hladnog i mi bi da putujemo brzinom brzom od svijetlosi, sta vam je ba... :skoljka: Sa trenutom tehnologijom koju imamo i trenutnim naucnim trendovima, covjek ce moci kolonizirati svemir ali samo preko Stellarisa i slicnih video igrica koje budu popularne u to vrijeme. Samo novi svjetski poredatak moze iznjedriti nova naucna dostignuca i tehnoloske inovacije.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1147 Re: ASTRONOMIJA

Post by studiorum_tuzlaensis »

yamakashii wrote:Treba biti realan, u 21. stoljecu, mi kao ljudska rasa ne mozemo meda na kasiku, kakvi mi, svemir i bakraci, treba prvo pomesti svoju mahalu (Zemlju) i jos pure jesti... Murov zakon se pokazao tacnim, Geoffrey Hinton, jedan od pionira u umjetnoj inteligenciji tvrdi da smo opasno za*rali u tom polju i da treba krenuti ispocetka, jos uvijek 95% okeana nije istrazeno, ljudi sirom svijeta i dalje gladuju, gdje god pogledas samo jad i bijeda, grije se na cumur i na ostala fosilna goriva, krpimo onu skalameriju od ISS zadnjih 20tak godina koja nam btw predstavlja jedno od najvecih dostignuca nakon spejs utrke tokom hladnog i mi bi da putujemo brzinom brzom od svijetlosi, sta vam je ba... :skoljka: Sa trenutom tehnologijom koju imamo i trenutnim naucnim trendovima, covjek ce moci kolonizirati svemir ali samo preko Stellarisa i slicnih video igrica koje budu popularne u to vrijeme. Samo novi svjetski poredatak moze iznjedriti nova naucna dostignuca i tehnoloske inovacije.
Normalno da smo zasrali, kad otpočetka nismo krenuli kako treba, sve velike vizionare je uništio sistem...

Ako ti nije mrsko, pogledaj ovaj dokumentarac o Alanu Turingu, po meni najvećem umu modernog doba odmah iza Nikole Tesle. Ova dvojica ljudi su trebali da predstavljaju "giant leap" u nauci i tehnologiji, obojica su uništena mentalno i fizički od strane pohlepnika i nisu postigli ni 10% svog potencijala.



Svemir će istražiti i dosegnuti samo vještačka inteligencija i mašine koje su sposobne same da se repliciraju i unaprijeđuju. Čovjek nema kapacitet za to.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1148 Re: ASTRONOMIJA

Post by bunk »

Ljudska rasa nije sposobna da sama opstane u raju kakav je planet Zemlja a da imamo interakciju sa nekom vanzemaljskom inteligencijom.Ako su nas posmatrali globalno kao rasu par mjeseci uvidjeli su da je sa ovakvima interakcija bez sukoba nemoguca i pobjegli su odavdje glavom bez obzira ili ako su jaci onda nas jos nisu otkrili.
Zagadili planet,iscrpili resurse,pogresno koristimo ono sto imamo,bacamo upotrebljivu hranu,bijeli mrze crne i zute i smedje i obrnuto..da ne pominjem religiju ,sexualnu orjentaciju ili sam odnos musko-zensko...
Kakvo istrazivanje svemira ..
p.s
nije Rodnijev sindrom :mrgreen:
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1149 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Drzite se teme astronomija.
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1150 Re: ASTRONOMIJA

Post by lajkujMe »

yamakashii wrote:Treba biti realan, u 21. stoljecu, mi kao ljudska rasa ne mozemo meda na kasiku, kakvi mi, svemir i bakraci, treba prvo pomesti svoju mahalu (Zemlju) i jos pure jesti... Murov zakon se pokazao tacnim, Geoffrey Hinton, jedan od pionira u umjetnoj inteligenciji tvrdi da smo opasno za*rali u tom polju i da treba krenuti ispocetka, jos uvijek 95% okeana nije istrazeno, ljudi sirom svijeta i dalje gladuju, gdje god pogledas samo jad i bijeda, grije se na cumur i na ostala fosilna goriva, krpimo onu skalameriju od ISS zadnjih 20tak godina koja nam btw predstavlja jedno od najvecih dostignuca nakon spejs utrke tokom hladnog i mi bi da putujemo brzinom brzom od svijetlosi, sta vam je ba... :skoljka: Sa trenutom tehnologijom koju imamo i trenutnim naucnim trendovima, covjek ce moci kolonizirati svemir ali samo preko Stellarisa i slicnih video igrica koje budu popularne u to vrijeme. Samo novi svjetski poredatak moze iznjedriti nova naucna dostignuca i tehnoloske inovacije.

Ti bas pesimista :) da te podsjetim, prije 100 godina jedna tvoja poruka je putovala danima pa i sedmicama do primatelja. Ljudi su koristili konje za transport i slicno.
Tehnologija covjecanstva se razvija po potrebi tog doba.
Ide se jedno po jedno neke stvari sami ne damo da se razvije jer smatramo da nismo dovoljno zreli za to. Tipa nuklearna goriva i rakete, genetske manipulacije itd.
Treba vremena za neke stvari.
Od prvih parnih masina do prvih vozova na paru proslo je 100 godina od prvih vozova na paru do malih auta na unutrašnje sagorijevanje proslo je 100 godina.
Mali izumi danas sutra mogu biti prekretnica.
Ja smatram da najveci izazovi covjecanstva tek dolaze.
Potreba za obnovljivim resursima je sve vise ocita i mic po mic idemo u pravcu samoodrzive civilizacije.
Ekspanzija u svemir je dio toga.
I ta ekspanzija se desava upravo sada.
Prije samo 20 godina cijena slanja 1 Kg materijala u orbitu je kostao 20.000$, a sada zahvaljujući privatnim firmama spustila se na 1000$.
Cilj je u dogledno vrijeme to spustiti na 100$.
I to ce postati prekretnica. Ponajviše zato sto ce se desiti razvoj industrije bazirane u svemiru.
Prvo rudarenje elemenata koji su rijetki na zemlji, pa onda i proizvodnja u svemiru i naseljavanje istog.
Ja sam ubijedjen da ce zemlja za 100 godina imati milione ljudi u svemiru tu pogotovo mislim na Mjesec, Mars i orbita zemlje sve pokazuje da se ide u tom pravcu da se mora ici u tom pravcu. Zivimo u slicno doba kao kad je Kolumbo otkrio novi svijet.
Post Reply