ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1101 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

Dobro jutro s Marsa :)

Image
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1102 Re: ASTRONOMIJA

Post by lajkujMe »

Jedan video za vas ovi koji su strucni u ovom polju da pitam koliko je realna ova teorija?
Ako se ovo dokaze a objavljeni su u znanstvenim casopisima to bi znacilo da je ova teorija u rangu Einstajna, Njutona.... i promjenilo bi se sve.



I link do kanala zanstvenika koji je kreirao teoriju.

https://www.youtube.com/channel/UC8ltFt ... ec0l-VxMsg

Da jos kazem ukratko o cemu se radi, covjek je objavio teoriju da je Dark Mater i Dark energy jedna te ista stvar to jeste dark fliud koja ima negativnu masu i odbija se od normalne materije.
Implikacije ako je ovo istina je u biti teorija gravitacije, teorija dark mater i dark energije i teorije nulte vakum energije.
To bi dovesti do nove ere covjecanstva.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1103 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image

Image

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1104 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Napokon je i Voyager 2 dostigao međuzvijezdani prostor. :thumbup:

https://www.livescience.com/64269-voyag ... e=facebook
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#1105 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Dosta zanimljivih stvari o radioastronomiji cak i pored matematike :D od Nacionalnog Radio Obzervatorija http://www.nrao.edu
https://www.cv.nrao.edu/~sransom/web/xxx.html
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1106 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

sinuhe wrote:Dosta zanimljivih stvari o radioastronomiji cak i pored matematike :D od Nacionalnog Radio Obzervatorija http://www.nrao.edu
https://www.cv.nrao.edu/~sransom/web/xxx.html
Upravo završavam jednu knjigu iz ove oblasti pa prelazim na osnove RF elektronike koja je jako bitna za aparaturu neophodnu za radio astronomiju.I trenutno mi je jedan inžinjer iz Srbije,koji inače testira uređaje za Simens,pomaže oko konstrisanja solarnog teleskopa,ali sa nešto modifkovanijom aparaturom.Kada se dovrši taj projekt,do kraja godine bi se trebalo krenuti i sa radio teleskopom za detektovanje atoma neutralnog vodika.Mislio sam isprava da je sve ovo lahko sastaviti i pustit u funkciju i to je sva priča.ali kada sam se malo bolje upoznao sa prirodom frekvencije,stvari su postale mnogo zanimljivije ali nešto komplikovanije,pa je potrebno pročitati više od jedne knjige za početak,da bi se moglo uopšte krenuti sa nekim konkretnijim analizama (ako su ambicije nešto veće)

.Oprema za solarni teleskop je najjeftinija od svih opcija i opremu je veoma lahko nabaviti,dok radio teleskop je za Hydrogen 21 cm line poprilično komplikovan i ne baš jednostavan za konstrukciju,jer se striktno mora voditi računa o opremi koja će pomoći pri detekciji,pravilnom prenošenju i obradi signala pri frekvenciji od 1.4 Ghz,posebno u okolnostima gdje postoji velika zagušenost frekvencijama iz drugih izvora,kao što su televizori,releji,radari,etc.Pa je stoga za ovaj radio teleskop najbolje odabrati lokaciju gdje gotovo da ne postoji nikakva mogućnost mješanja drugih frekvencija iz okoline sa signalom kojeg pokušavamo da detektujemo,tako da je najidealnije riješenje u odabiru neke izolovane planinske lokacije,ili nizije gdje nema obližnjih emitera drugih signala.
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1107 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

Na OVOM linku (Hubble Space Telescope) se mogu naci slike razlicitih objekata u visokoj rezoluciji, sa mogucnoscu zoomiranja.

ANDROMEDA
TRIANGULUM
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1108 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

zforumas wrote:Na OVOM linku (Hubble Space Telescope) se mogu naci slike razlicitih objekata u visokoj rezoluciji, sa mogucnoscu zoomiranja.

ANDROMEDA
TRIANGULUM
:thumbup:

Ovo je ona čuvena panorama od 1,5 biliona piksela,zaista dugo vremena kontam da uložim novac u štampanje ove panorame i postavljanju iste na dugačak zid moje sobe na donjem spratu.Za podlogu bi lahko,to se može ručno napraviti od špere i letvica.Morat ću skoknuti do jedne štamparije da vidim koliko bi me izašlo para.
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1109 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

SmokingMan wrote:
zforumas wrote:Na OVOM linku (Hubble Space Telescope) se mogu naci slike razlicitih objekata u visokoj rezoluciji, sa mogucnoscu zoomiranja.

ANDROMEDA
TRIANGULUM
:thumbup:

Ovo je ona čuvena panorama od 1,5 biliona piksela,zaista dugo vremena kontam da uložim novac u štampanje ove panorame i postavljanju iste na dugačak zid moje sobe na donjem spratu.Za podlogu bi lahko,to se može ručno napraviti od špere i letvica.Morat ću skoknuti do jedne štamparije da vidim koliko bi me izašlo para.
Da, to je to :)
Super ideja :thumbup:
Zamisli odstampati na neku vrstu folije i dodati par led lampica na odgovarajuca mjesta...ali to je vec malo veci i skuplji projekat.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1110 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

zforumas wrote: podlogu bi lahko,to se može ručno napraviti od špere i letvica.Morat ću skoknuti do jedne štamparije da vidim koliko bi me izašlo para.
Da, to je to :)
Super ideja :thumbup:
Zamisli odstampati na neku vrstu folije i dodati par led lampica na odgovarajuca mjesta...ali to je vec malo veci i skuplji projekat.[/quote]

Fenomenalno,kada dođe za to vrijeme,mogao bi se iskoristit pleksiglas kao podloga i mreža od led lampica,ne toliko preskupo,koliko je potrebno volje. :D

Sada radim na pripremi dva projekta,treba vremena da se dosta toga pročita,ponovi,jedva čekam da to uđe u testnu fazu.Sreća pa imam nekoga ko mi to olakšava,tako što testira određene uređaje i za sebe i za mene,pa ih tako po preporuci mogu nabavljati,sreća tu su ebay i braća kinezi,niakda ne podcjenjute njihovu elektroniku. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1111 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Za sae one koji gaje interes za ovu neobičnu ali i teoretski i tehnički zahtjevnu disciplinu.Pregršt korisnih informacija kroz 24 polusatne epizode (u prosjeku),od samih začetaka radio astronomije do današnje moderne aparature koja je neizostavan alat u lovu na frekvencije koje nam neprekidno dolaze iz sviih dijelova kosmosa,ali i sredine u kojoj živimo. :thumbup:


Ako vam bude potrebno seedanje,bacite pm,doku se baš teško može naći na torrentima.


Image



Evo i linka za download.Uživajte. :thumbup:

https://mega.nz/#F!qUJyjabD!dZ_nPsRGT4LyLD-iB7-mxQ
Last edited by SmokingMan on 07/02/2019 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1112 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1113 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1114 Re: ASTRONOMIJA

Post by BHCluster »

Samo da uletim onako. @SmokingMan milina i zadovoljstvo te je citati na ovoj temi. Hvala za sav doprinos i rad. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1115 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1116 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
Image
Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1117 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

SmokingMan wrote:Image
Mene ustvari interesuje sta je bilo ranije i da li je bilo bliskih susreta sa Andromedom i prije (ne sudara jer toga ocigledno bilo nije jer bi se vidjelo). Ako ne, odakle onda dolazi.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1118 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Arminovski wrote:
SmokingMan wrote:
Mene ustvari interesuje sta je bilo ranije i da li je bilo bliskih susreta sa Andromedom i prije (ne sudara jer toga ocigledno bilo nije jer bi se vidjelo). Ako ne, odakle onda dolazi.
Svi članci koje prevodim su rađeni na osnovu analiza,tačnije simulacija koje su astrofozičari izvodili na osnovu svojih osmatranja i prilika u lokalnoj grupi galaksija,postoji sijaset ovih analiza koje se opet moraju uzeti sa velikom dozom opreza,jer se svako malo rade reanalize predhodnih simulacija koje,manje-više ne odudaraju od predhodnih.Ovaj tekst (ukratko) govori o budućem spajanju dvije galaksije,koje opet nije izolovan slučaj jer su se kroz istoriju Univerzuma dešavala spajanja galaksija unutar drugih dijelova Kosmosa,ili sa druge strane,neke od galaksija trenutno prolaze kroz ovaj proces što toj pojavi daje specifičan oblik jedne iregularne galaksije,zbog prirode sudara dvaju galaksija i procesa koji se odvijaju unutar nje,kao što su obogaćivanje sredine dodatnim količinama neutralnog vodika,molekularnih oblaka,etc.Što ujedno pokreće novi lanac formiranja zvijezda.

Neke galaksije zbog svog mofološkog profila pokazuju karakteristike koje nam govore da su upravo one nastale spajanjem jedne ili više manjih galaksija,a akođe je poznato kako formiranje galaksija može biti monolitno ili hijerarhijsko (možda drugom prilikom napišem nešto opšrirnije na ovu tematiku),i svaka od tih galaksija je prije sjedinjavanja sa drugom nosila svoj određeni hemijski potpis,koji nam manje više može reći o njenom ranijem sastavu,da li je u prošlosti galaksija sadržavala veći ili manji metalictet.A to se često može ogledati u metalicitetu zvijezda unutar galaksija,odnosno da li one sadržavaju manju ili veću količinu metala težih od helija.

Na osnovu jedne studije ne postoje jaki dokazi da je galaksija Andromeda kroz svoju istoriju prošla kroz proces sjedinjavanja sa nekom od obližnih galaksija,iako su postojale indicije da je imala blizak susret sa patuljstom galaksijom M32,koja se nalazi u njenoj neposrednoj blizini,iako je postojala mogućnost da je vremenom,kroz "primnu interakciju" dvaju galaksija (kao što je to slučaj sa našom galaksijom i magelanovim oblacima),galaksija Andromeda "otkinula" znatan dio materije,koja je M32 u prošlosti činila kompaktnijom i masivnijom nego što je to slučaj danas.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1119 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Ako je neko zaintersiran da učestvuje u jednom ambicioznom i dugoročnom projektu iz radio-astronomije svakako je dobrodošao.Međutim da odmah budem jasan kako ovi projekti zahtjeaju znjanje ,veliki entuzijazam,određeno slobodno vrijeme i vlastiti novac,naravno mora se imati na umu sva "neisplativost" projekta jer ne postoji nešto što bi mogli nazvati "povratom uloženih sredstava".Ovde se radi o prvenstveno o hobiju iz ljubavi i željom da se ova disciplina u budućnosti popularizuje među ljudima,a posebice omladinom.

Projekat je naravno u svom veoma ranom stadiju razvoja i zahtjeva određeno dodatno izučavanje neophodnog štiva pošto je ova oblast veoma obinma ,ali sve to ne bi moglo biti ni započeto da nije bilo nesebične stručne pomoći iz oblasti elektronike od strane mog mentora,a inače inženjera elektrotehnike,Nebojše Kovačevića,koji živi i radi (za Simens) u Švedskoj.Iako sam pribavio znatan dio neophodne opreme,posebice iz Kine,a nešto kroz donacije od strane poznatih i nepoznatih osoba (ovim putem bi se zahvalio forumašu @Filter koji mi je poklonio satelitsku antenu,koja je možda i najbitnija karika čitavog detektora),bilo je potrebno sprovesti određene kustomizacije opreme kako bi skuplje varijante zamjenio nešto jeftinijom ali jednako efikasnom opremom.

Danas sam započeo i naravno odmah završio sa kustomizacijom napojne jedinice računara,koja sada uz sebe sadržri step down regulator napona,što bi mi trebalo omogučiti da manipulišem naponom u rasponu od 0-22 Volta,a što je za detektor koji je u procesu izgradjne,sasvim dostatno,iako je predviđen za neke od zahtjevinjih detektora,od kojih će još jedan u skorije vrijeme biti izgrađen.Multimetrom sam obavio dodatne analize,i one su pokazale kako konvertor radi veoma dobro uz jako mala odstupanja od 0.28 Volti,što nimalo ne bi trebalo uticati na preformanse opreme koja će biti spojena na njega.Ulazni napon u konvertor je stabilan i on iznosi 12.18 Volti (u skladu sa referencama),dok na izlazu prema potrošaču (u ovome slučaju PSU fan,kojeg sam koristio) ne pravi gotovo nikakve oscilacije,kao što sam predhodno naveo,odstupanja su veoma mala.

Mislim da je ovo za sada sasvim dovoljno u uvodu.Iako sam već sutra imao namjeru nastaviti projekat,moram podleći novom odgađanju zbog nepredviđenog kvara napojne na kućištu PC.ja koji mi je neophodan za prikupljanje i analizu dobivenih podataka,tako da ću se baciti na neke druge sitnice dok ne donesem novu PSU od prijatelja....Ostalo je jako jako mnogo posla,mogućih neuspjeha,ali šta je tu je,ide se dalje...Nešto što vi smatrate smećem od elektronike,vrijedno bqacanja,posebie,računarskih dijelova,to drugi smatraju velikim blagom od kojeg mogu stvorit nešto veliko.Tako da,rado primam islužene dijelove starih računara koji se veoma dobro mogu iskoristit u ove svrhe.Prije svega mislim na napojne jedinice,radnu memoriju i ventilatore koji su neophodni za rashlađivanje određene oporeme u punome opterećenju.Budući da se zbog veoma visoke cijene ne može pribjeći korištenju tečog vodika.Ima tu dosta korisnih stvari...

Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1120 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

SmokingMan wrote:
Arminovski wrote:
SmokingMan wrote:
Mene ustvari interesuje sta je bilo ranije i da li je bilo bliskih susreta sa Andromedom i prije (ne sudara jer toga ocigledno bilo nije jer bi se vidjelo). Ako ne, odakle onda dolazi.
Svi članci koje prevodim su rađeni na osnovu analiza,tačnije simulacija koje su astrofozičari izvodili na osnovu svojih osmatranja i prilika u lokalnoj grupi galaksija,postoji sijaset ovih analiza koje se opet moraju uzeti sa velikom dozom opreza,jer se svako malo rade reanalize predhodnih simulacija koje,manje-više ne odudaraju od predhodnih.Ovaj tekst (ukratko) govori o budućem spajanju dvije galaksije,koje opet nije izolovan slučaj jer su se kroz istoriju Univerzuma dešavala spajanja galaksija unutar drugih dijelova Kosmosa,ili sa druge strane,neke od galaksija trenutno prolaze kroz ovaj proces što toj pojavi daje specifičan oblik jedne iregularne galaksije,zbog prirode sudara dvaju galaksija i procesa koji se odvijaju unutar nje,kao što su obogaćivanje sredine dodatnim količinama neutralnog vodika,molekularnih oblaka,etc.Što ujedno pokreće novi lanac formiranja zvijezda.

Neke galaksije zbog svog mofološkog profila pokazuju karakteristike koje nam govore da su upravo one nastale spajanjem jedne ili više manjih galaksija,a akođe je poznato kako formiranje galaksija može biti monolitno ili hijerarhijsko (možda drugom prilikom napišem nešto opšrirnije na ovu tematiku),i svaka od tih galaksija je prije sjedinjavanja sa drugom nosila svoj određeni hemijski potpis,koji nam manje više može reći o njenom ranijem sastavu,da li je u prošlosti galaksija sadržavala veći ili manji metalictet.A to se često može ogledati u metalicitetu zvijezda unutar galaksija,odnosno da li one sadržavaju manju ili veću količinu metala težih od helija.

Na osnovu jedne studije ne postoje jaki dokazi da je galaksija Andromeda kroz svoju istoriju prošla kroz proces sjedinjavanja sa nekom od obližnih galaksija,iako su postojale indicije da je imala blizak susret sa patuljstom galaksijom M32,koja se nalazi u njenoj neposrednoj blizini,iako je postojala mogućnost da je vremenom,kroz "primnu interakciju" dvaju galaksija (kao što je to slučaj sa našom galaksijom i magelanovim oblacima),galaksija Andromeda "otkinula" znatan dio materije,koja je M32 u prošlosti činila kompaktnijom i masivnijom nego što je to slučaj danas.
Znam ja to drugar. Inetesuje me samo sta bi bilo kad bi sat vracali unazad. :) Jesmo li uvijek bili povezani i tako to, onako kao sto traze "sestre i bracu" od Sunca tj zvijezde koje su se formirale iz istog oblaka kao i Sunce. Znam da odgovor na to trenutno ne postoji ali volio bi znati detaljnio kretanja u lokalnoj grupi i Laniakei inace koja su dovela do toga da Andromeda i mi jurimo jedni prema drugima.
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1121 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

]Mislim da bi te ove stvari mogle interesovati u vezi toga sto si rekao


1. Ukucaj giant southern stream u google. Andromeda i navodna interakcija sa jednim satelitom.

2.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1122 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Arminovski wrote: Znam ja to drugar. Inetesuje me samo sta bi bilo kad bi sat vracali unazad. :) Jesmo li uvijek bili povezani i tako to, onako kao sto traze "sestre i bracu" od Sunca tj zvijezde koje su se formirale iz istog oblaka kao i Sunce. Znam da odgovor na to trenutno ne postoji ali volio bi znati detaljnio kretanja u lokalnoj grupi i Laniakei inace koja su dovela do toga da Andromeda i mi jurimo jedni prema drugima.
Putanje galaksija su određene posredstvom gravitacionih interakcija između galaksija ali i posredstvom utjecaja velikog ataktora na okolna tijela koji je smješten negdje u samom središtu superskupine Laniakea(Norma),a koji također igra veliku ulogu u grupisanju skupina galaksija oko jedne težišne tačke.Ovome treba dodati kako i Crna materija,čiji sastav nam je nepoznat,kao i to da li opšte dolazi u interakciju sa normalnom materijom,igra značajnu ulogu u održavanju distribucije galaksija unutar skupina i superskupina galaksija,ali i filamenata koji čine mostove između susjednih superskupina galaksija,poput Pavo-Indus "mosta" (superskupine) koji povezuje Lanikeu sa superskupinom galaksija Ophiuchus.

Kada već govorimo o "velikom atraktoru" na većim skalama,onaj koji na okupu "održava" gotovo 150.000 galaksija,onaj manjih razmjera obitava unutar našeg lokalnog arhipelaga kojeg čini nekoliko desetina galaksija,čiji se centar nalazi negdje na polovini puta između naše galaksije i galaksije Andromeda,a koji sa sobom vuče i ostale manje članove skupine,zadržavajući ih tako unutar volumena koji se,zajedno sa velikim supeskupinama galaksija u našem susjednom okruženju,odupire neumornoj sili kosmološke konstante koja tjera Univerzum na njegovo neprestano širenje.Shodno onome što već znamo njegovoj funkciji,to opravdava i samu činjenicu kako ova centralna sila privlačenja potvršuje i ranije spomenute studije koje nam govore o budućem sjedinjavanju ovih dvaju galaksija u jednu cjelinu,koja će se desiti u etapama.Jer samo sjedinjavanje podrazumjeva postepene interakcije,koje će sa sobom donijeti određene postepene morfološe promjene kod obje galaksije,ali i obogaćivanju sredine "materijalom",i slično.

Po prirodi,bolje rečeno teoriji relativiteta,veliki atraktor je "produkt" gravitacionog kolapsa mase i njene koncentracije unutar jedne zamišljenje sferiodične površine,koja u suštini jeste i sama lokalna grupa,ili superskupina galaksija,čije granice nemaju vidljive obrise,već su "obilježene" vlastitom prirodom privlačenja.

@Arminovski,hvala za video. :thumbup:
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1123 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Pogledaj i giant southern stream na google pa mi reci sta mislis. :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1124 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Arminovski wrote:Pogledaj i giant southern stream na google pa mi reci sta mislis. :)
Ništa dok ne isprintam rad,koji će naravno nakon čitanja ići u registrator.Ako naletiš na još šta korisno preporuči.arXiv,org je nepregledan,pa i Kembridž baza... :thumbup:
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1125 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

SmokingMan wrote:
Arminovski wrote:Pogledaj i giant southern stream na google pa mi reci sta mislis. :)
Ništa dok ne isprintam rad,koji će naravno nakon čitanja ići u registrator.Ako naletiš na još šta korisno preporuči.arXiv,org je nepregledan,pa i Kembridž baza... :thumbup:
Starac tesko. Slabo citam taj tip literature iz ove oblasti. Jedino pokoju knjigu a i to malo. Jednom davno jesam ali sada gledam druga mjesta jer mi ovo nije profesija pa ne stizem a bilo bi fino. Gledam cesto par kanala na youtubu onako ko vijesti, vidis malo sta je novo i nahranis znatizelju. Kontao sam pomalo sjediti sa starim knjigama iz matematike fizike i tako to ali opet vrijeme me supa a treba biti i fantom pa de nakaniti opet. :/
Post Reply