ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#1076 Re: ASTRONOMIJA

Post by megaribi1 »

Danas sam uspio da vidim sve vidljive planete i Mjesec. U 20:50 Merkur je bio tri minute vidljiv na zapadu nakon zalaska Sunca, pa redom prema istoku Venera, Mjesec, Jupiter, Saturn vidljivi i prije pojave zvijezda, a Mars je postao predivno vidljiv zbog Trebevića u 23:00. Ko je na crnogorskom primorju moći će sutra oko 21:10 istovremeno da ih sve vidi, Merkur na zalasku, Mars na izlasku.
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#1077 Re: ASTRONOMIJA

Post by Modest Musorgski »

timpra
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1078 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1079 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1080 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Podsjetnik:Ako su predviđanja koliko toliko precizna imat ćemo sreće da prisustvujemo nesvakidašnju ekslpziju na nebu uzrokovanu spajanjem zvijezda binanog sistema,čije se atmosfere trenutno preklapaju,što je veoma neouobičajen slučaj.

Image

https://www.space.com/35290-star-explos ... -2022.html
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1081 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1082 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1083 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

SmokingMan wrote:Image
Hvala za priloge :thumbup:

Da se malo vratimo u našu avliju. Ove godine su nam baš bili nekako blizu Mars pa i Saturn,Jupiter manje više. Venera standardno uvijek tu a bilo je noći kad je i Merkur bio "dostupan" . Jesi ti šta "lovio", ja sam se s nekakvim poluameterstkim teleskopom na terasi zajebavo nekoliko noći al lijepo se vidjela svaka planeta ponaosob. Ko budala do 1 pola 2 buljim pa ujutro na posao al isplatilo se.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1084 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

splinter wrote: Da se malo vratimo u našu avliju. Ove godine su nam baš bili nekako blizu Mars pa i Saturn,Jupiter manje više. Venera standardno uvijek tu a bilo je noći kad je i Merkur bio "dostupan" . Jesi ti šta "lovio", ja sam se s nekakvim poluameterstkim teleskopom na terasi zajebavo nekoliko noći al lijepo se vidjela svaka planeta ponaosob. Ko budala do 1 pola 2 buljim pa ujutro na posao al isplatilo se.
Neam ti ja opreme,pa ja to uglavnom promatram odokativno,lijepe su ove noći pravo,posebno rano ujutro.oko 5, kada i krećem na posao,jako čist zrak što je velika rijetkost za ovu kotlinu,sazviježđe Orion se vidi bolje nego ikada prije,zimski heksagon i "sedam sestara" koje prije nisam iz moga naselja mogao promatrati golim,izgledaju istisnki spektalularno.Zna se koje gavni baja među njima,Sirius. :D Samo mi je žao što od ovih kuća u naselju ne mogu vidjeti meni naomiljeniju zvijezdu Fomalhaut,morat ću je nekako trackati večeras.Realno,veći sam zaljubljenik zvijezda,većih galaktičkih struktura nego samih planeta i egzoplaneta,imamo svakako već ovde na forumu individualca koji se profesionalno bavi time.

Da nije bilo nekih velikih troškova mogao sam na kredit uzeti sebi Nikon D 90,i neku solidnu leću za početak.Malo ću se strpiti do godine,i nadam se da ću do ljeta,a najdalje početka zime krajem slijedeće godine već imati fotoaparat u rukama.Imam dovoljno vremna,samac sam,tako da bi se svake sedmice poslije posla mogao preko noći ulogoriti se kod onog hrasničkog stana prema Igmanu,pa onda malo pred zoru pjehe do ilidže pa na posao. :thumbup:
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1085 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

Ma posmatranje svemira mi je antistres na ovome vaktu. I ja ću morati uzeti kakav aparat da ovjekovječim trenutke. Mislim da se I Orion i Sirijus vide dobro i u zimsko nebo, samo je kod nas magla i smog tako da je ljeto ipak u prednosti. U svakom slučaju nadam se da ćeš ostvariti to planirano :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1086 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Ne žalim para,malo ću se stisnuti.Još da nije ovoga ventilatora za plinski bojler kojeg treba promjeniti prije zime :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1087 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1088 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1089 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#1090 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

Za 4 dana bi na povrsinu Marsa trebala sletiti (nadam se u jednom komadu) sonda pod nazivom "InSight", njen zadatak je busenje tla Marsa na dubini od par metara i analizi uzoraka tla...sljetanje bi trebalo biti u ponedjeljak oko 9 ujutro po nasem vremenu

Image
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1091 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

Samprotivsviju wrote:Za 4 dana bi na povrsinu Marsa trebala sletiti (nadam se u jednom komadu) sonda pod nazivom "InSight", njen zadatak je busenje tla Marsa na dubini od par metara i analizi uzoraka tla...sljetanje bi trebalo biti u ponedjeljak oko 9 ujutro po nasem vremenu

Image
Imaš li neki link na ovu vijest?
Pozz
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1092 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

splinter wrote:
Samprotivsviju wrote:Za 4 dana bi na povrsinu Marsa trebala sletiti (nadam se u jednom komadu) sonda pod nazivom "InSight", njen zadatak je busenje tla Marsa na dubini od par metara i analizi uzoraka tla...sljetanje bi trebalo biti u ponedjeljak oko 9 ujutro po nasem vremenu

SLIKA
Imaš li neki link na ovu vijest?
Pozz
Nadam se da kolegi ne smeta, IZVOLI.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1093 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Jedino mi smeta kad ovde nema nikoga. :thumbup:

Štaviše,mogao bi se pokrenuti kakav Mjesečni news feed,neki forumski eksperimentalni .pdf časopis,.Možemo svi dati mali doprinos tome.Ako bude zainteresiranih javite se.
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1094 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

SmokingMan wrote:Jedino mi smeta kad ovde nema nikoga. :thumbup:

Štaviše,mogao bi se pokrenuti kakav Mjesečni news feed,neki forumski eksperimentalni .pdf časopis,.Možemo svi dati mali doprinos tome.Ako bude zainteresiranih javite se.
Dobar prijedlog. Mene koci vrijeme, tj. nemam taj luksuz da kod kuce mogu za racunar sjesti. Ovo sto "forumam" je sve preko mobitela. A mobitelom editovati i raditi tako nesto je jako tesko.
Valjda ce biti bolje kad malac poraste.
Do tad, rado citam sve sto postavite. :thumbup:
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1095 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

zforumas wrote:
splinter wrote:
Samprotivsviju wrote:Za 4 dana bi na povrsinu Marsa trebala sletiti (nadam se u jednom komadu) sonda pod nazivom "InSight", njen zadatak je busenje tla Marsa na dubini od par metara i analizi uzoraka tla...sljetanje bi trebalo biti u ponedjeljak oko 9 ujutro po nasem vremenu

SLIKA
Imaš li neki link na ovu vijest?
Pozz
Nadam se da kolegi ne smeta, IZVOLI.
Zahvaljujem.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1096 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

zforumas wrote:
SmokingMan wrote:Jedino mi smeta kad ovde nema nikoga. :thumbup:

Štaviše,mogao bi se pokrenuti kakav Mjesečni news feed,neki forumski eksperimentalni .pdf časopis,.Možemo svi dati mali doprinos tome.Ako bude zainteresiranih javite se.
Dobar prijedlog. Mene koci vrijeme, tj. nemam taj luksuz da kod kuce mogu za racunar sjesti. Ovo sto "forumam" je sve preko mobitela. A mobitelom editovati i raditi tako nesto je jako tesko.
Valjda ce biti bolje kad malac poraste.
Do tad, rado citam sve sto postavite. :thumbup:
Super kada pored posla imaš obaveza prema malcu.Sve drugo treba da bude hobi.Za ovo sam i realno najviše vezan poslije posla.Posao-kuća-posao-kuća,pmalo druženje,i tako to.Doduše meni skroz pogoduje radno vrijeme koje imam,što ne znači da se u budućnosti neće promjeniti i posao i radno vrijeme,a i navike.Mada bi volio da sa ovim nikako ne popustim,budući da u skorije vrijeme prelazim i na radio-astronomiju,gdje planiram neke male dugoročne projekte.Šta više postao sam veliki zaljubljenik frekvencija

Zahvaljujem za link,ovo moram pročitati,iako moj fokus nije usmjeren na planetarnu astronomiju. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1097 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#1098 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

jos par sati nas djeli od sljetanja InSight na Mars
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1099 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

Uspjesno sletio i vec poslao prvu sliku :thumbup:
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#1100 Re: ASTRONOMIJA

Post by Samprotivsviju »

kad skontas koji su samo ovo proracuni da se isplanira citava misija :-)
Post Reply