ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1051 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Bloo wrote:
SmokingMan wrote:Kakvih par lijepih proteklih noći,posebno period zalaska Sunca;Mjesec,pa nda uvijek primjetni jarko narandžasti Aldebaran,zvijezde koje čine golemi zimski heksagon i negdje tamo iza 21:00 Jupiter,zvijezde Arcturus i Spica iz pravca Jugo-istok.Nebeska erotika za oči. :thumbup:
Da nije možda Alderaan? :mrgreen:








zezam se
:run:
Mogli bi jednom raspaliti roštilj ili logorsku vatru,nabacati u nju krompira ispod zvijezda i šupljirati o nastanku svega do ranih jutarnjih sati.Nije tajna da ja već planiram u Maju prenoćiti na otvorenom na jednoj od planina u okolini Sarajeva,upravo zbog ovakvih prizora,još kada se uzme u obzir da na planinama nema svjetlosnog zagađenja,znam kakav me spektakl očekuje ispod vedrog noćnog neba.Upravo sebi tražim šatorčić i jednu vreću za spavanje,čisto ako se ne naleti na neku kućicu prije sumraka.Još kada bi se našo po neki vrli i elokvetni entuzijasta... :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1052 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bloo »

SmokingMan wrote:
Mogli bi jednom raspaliti roštilj ili logorsku vatru,nabacati u nju krompira ispod zvijezda i šupljirati o nastanku svega do ranih jutarnjih sati.Nije tajna da ja već planiram u Maju prenoćiti na otvorenom na jednoj od planina u okolini Sarajeva,upravo zbog ovakvih prizora,još kada se uzme u obzir da na planinama nema svjetlosnog zagađenja,znam kakav me spektakl očekuje ispod vedrog noćnog neba.Upravo sebi tražim šatorčić i jednu vreću za spavanje,čisto ako se ne naleti na neku kućicu prije sumraka.Još kada bi se našo po neki vrli i elokvetni entuzijasta... :thumbup:
Preporučujem ti kraj maja/početaj juna (tlo je jo pravo hladno) i to Crepoljsko :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1053 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Bloo wrote:
SmokingMan wrote:
Mogli bi jednom raspaliti roštilj ili logorsku vatru,nabacati u nju krompira ispod zvijezda i šupljirati o nastanku svega do ranih jutarnjih sati.Nije tajna da ja već planiram u Maju prenoćiti na otvorenom na jednoj od planina u okolini Sarajeva,upravo zbog ovakvih prizora,još kada se uzme u obzir da na planinama nema svjetlosnog zagađenja,znam kakav me spektakl očekuje ispod vedrog noćnog neba.Upravo sebi tražim šatorčić i jednu vreću za spavanje,čisto ako se ne naleti na neku kućicu prije sumraka.Još kada bi se našo po neki vrli i elokvetni entuzijasta... :thumbup:
Preporučujem ti kraj maja/početaj juna (tlo je jo pravo hladno) i to Crepoljsko :)

Imao sam namjeru pred kraj,jer mi je 25.og narednog mjeseca rođendan,da sebe počastim. :D

Blizu je i mogu pjehe do gore bez pola muke,otprilike 4-4.5 sata hoda,nikakav problem.

Imam dogovor i sa dvojicom poznanika (Treskavica/noćenje kod jezera,isti povod),ali kao da gledam da od toga neće biti ništa.Baš sam peh po pitanju organiziranja ovih ruta pješačenja ili autom,tako to,ili neko stvarno ne može,ali u večini sluačajeva raji je mrsko uprkos višku vremena,trutovi jedni... :oops:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1054 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bloo »

SmokingMan wrote: Imao sam namjeru pred kraj,jer mi je 25.og narednog mjeseca rođendan,da sebe počastim. :D

Blizu je i mogu pjehe do gore bez pola muke,otprilike 4-4.5 sata hoda,nikakav problem.

Imam dogovor i sa dvojicom poznanika,ali kao da gledam da od toga neće biti ništa.Baš sam peh po pitanju organiziranja ovih ruta pješačenja,ili neko stvarno ne može,ali u večini sluačajeva raji je mrsko uprkos višku vremena,trutovi jedni... :oops:
Ne znam odakle krećeš, ali ako nemaš auto, ja standardno idem busom do zadnje stanice, onda kroz šumu do pješčane ravni pa do Crepoljskog :) Ako ćeš nositi šator i vreću plus standardno nema potrebe da se umaraš tolikim hodom sa tim opterećenjem.

A nebo stvarno bude prekrasno :-D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1055 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Bloo wrote:
SmokingMan wrote: Imao sam namjeru pred kraj,jer mi je 25.og narednog mjeseca rođendan,da sebe počastim. :D

Blizu je i mogu pjehe do gore bez pola muke,otprilike 4-4.5 sata hoda,nikakav problem.

Imam dogovor i sa dvojicom poznanika,ali kao da gledam da od toga neće biti ništa.Baš sam peh po pitanju organiziranja ovih ruta pješačenja,ili neko stvarno ne može,ali u večini sluačajeva raji je mrsko uprkos višku vremena,trutovi jedni... :oops:
Ne znam odakle krećeš, ali ako nemaš auto, ja standardno idem busom do zadnje stanice, onda kroz šumu do pješčane ravni pa do Crepoljskog :) Ako ćeš nositi šator i vreću plus standardno nema potrebe da se umaraš tolikim hodom sa tim opterećenjem.

A nebo stvarno bude prekrasno :-D
Stupsko brdo,al' neam ništa protiv da se pola puta pređe prevozom.Nije mi mrsko nositi ništa što smatram da mi je potrebno,navikao sam ja na hodanje sa "punom" opremom,jer ionako se pripremam za noćni polumaraton ovog ljeta,pa mi je uspinjanje osim trčanja,i brzog hodanja jako bitno.Omlitavilo se tokom zime,i malo više jelo slatko,više leškarilo,manje vježbalo. :oops: :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1056 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

SmokingMan wrote:
Bloo wrote:
Ne znam odakle krećeš, ali ako nemaš auto, ja standardno idem busom do zadnje stanice, onda kroz šumu do pješčane ravni pa do Crepoljskog :) Ako ćeš nositi šator i vreću plus standardno nema potrebe da se umaraš tolikim hodom sa tim opterećenjem.

A nebo stvarno bude prekrasno :-D
Stupsko brdo,al' neam ništa protiv da se pola puta pređe prevozom.Nije mi mrsko nositi ništa što smatram da mi je potrebno,navikao sam ja na hodanje sa "punom" opremom,jer ionako se pripremam za noćni polumaraton ovog ljeta,pa mi je uspinjanje osim trčanja,i brzog hodanja jako bitno.Omlitavilo se tokom zime,i malo više jelo slatko,više leškarilo,manje vježbalo. :oops: :mrgreen:
SmokingMan , koji model teleskopa korsitis u svojim foto avanturama :-D :kiss:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1057 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Gauss :-D
Gauss’s original wonder towards the cosmos was driven by the need for a better understanding of navigation. In the early 18th century shipping was unanimous with economy, and there was a massive need to understand how the earth moved in relation to other celestial bodies.

Gauss’s developments in Astronomy instigated his most important contribution to statistics: The Gaussian (or Normal) Distribution.
Which latitude?
Latitude comes in at least four non-equivalent flavours...

Geodetic latitude. This is the angle between the normal to the surface of the ellipsoid and the equatorial plane. This variety is also called Geographic latitude and is used on maps. However it is a right pain to calculate with, but came into use because it is closer to the astronomical latitude which people can measure with a sextant. I will denote it by tex2html_wrap_inline1237.
Astronomical latitude. This is the angle between a plumb line and the equatorial plane. Although [Schrieber 1943] implies that Geodetic latitude is Astronomical latitude, there may be up to a minute of arc difference between the two [Bowditch 1958].
Geocentric latitude. The angle between a line joining the point on the surface of the earth and the center of the earth, and the equatorial plane. I will denote it be t and use it in most of the subsequent calculations.
Conformal latitude. The Gauss Conform transformation function is not analytic when expressed in terms of any of the above latitudes, but is when expressed in terms of the conformal latitude.

User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1058 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1059 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#1060 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sentinel »

User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1061 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Nešto i iz oblasti astrohemije (tačnije o Benzonitrilu,organskom aromatskom spoju),bit će uskoro još zanimljivim tekstova.

https://i.imgur.com/VUoABpI.jpg
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1062 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

User avatar
avetinja
Posts: 31423
Joined: 19/07/2014 13:31

#1063 Re: ASTRONOMIJA

Post by avetinja »

Vidi njega gdje se preselio. :mrgreen:

Vidio da nema hljeba od praćenja Premijer lige, pa počeo pratiti zvijezde? :lol:

De mi reci, koliko uvećanje teleskop mora podržavati da bi vidio planetu? Sa ovima od par stoja se ne može ništa vidjeti? :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1064 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

avetinja wrote:
Vidi njega gdje se preselio. :mrgreen:

Vidio da nema hljeba od praćenja Premijer lige, pa počeo pratiti zvijezde? :lol:

De mi reci, koliko uvećanje teleskop mora podržavati da bi vidio planetu? Sa ovima od par stoja se ne može ništa vidjeti? :D
Nema od ovoga nikakve financijske koristi,barem ne za mene.Sve što radim radim iz ljubavi.

Stalno pratim dešavanja pa najzanimljivije vijesti postavljam ovde.

Ja se više bavim teorijom,a ima ovde raje koja ima dosta iskustva sa aparaturom i koja će ti svakako izaći u susret. :thumbup:

Premijer liga nije zanimljiva,još manje iz perspektive rasprave. :D
User avatar
avetinja
Posts: 31423
Joined: 19/07/2014 13:31

#1065 Re: ASTRONOMIJA

Post by avetinja »

Mislio sam više u smislu emotivnog zadovoljstva "nema hljeba". :D

Ništa onda, prati, pa nam javi prijeti li nam kakav meteor. :mrgreen:
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#1066 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

avetinja wrote:
Vidi njega gdje se preselio. :mrgreen:

Vidio da nema hljeba od praćenja Premijer lige, pa počeo pratiti zvijezde? :lol:

De mi reci, koliko uvećanje teleskop mora podržavati da bi vidio planetu? Sa ovima od par stoja se ne može ništa vidjeti? :D
SmokingMan je jedan načitanijih astronoma na forumu i često je na ovoj temi. Ne treba ti teleskop uopće, ovih dana se jupiter i saturn ( istok, jug) fino vide skoro svaku noć golim okom a i venera ( zapad ) al nešto ranije. Kad se napravi observatorija akobogda vala ćemo organizovati jedno forumsko posmatranje. Mi ćemo gledati na južnu poluloptu a kone na sjevernu :)
User avatar
avetinja
Posts: 31423
Joined: 19/07/2014 13:31

#1067 Re: ASTRONOMIJA

Post by avetinja »

splinter wrote:SmokingMan je jedan načitanijih astronoma na forumu i često je na ovoj temi. Ne treba ti teleskop uopće, ovih dana se jupiter i saturn ( istok, jug) fino vide skoro svaku noć golim okom a i venera ( zapad ) al nešto ranije. Kad se napravi observatorija akobogda vala ćemo organizovati jedno forumsko posmatranje. Mi ćemo gledati na južnu poluloptu a kone na sjevernu :)
Nisam ni sumnjao. Džomet momak. :thumbup:

Hvala. :thumbup:

Hoćemo vala. A kada se to čudo desi, vjerujem da će se desiti i neko čudo na nebu, supernova ili tako nešto. :D
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#1068 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

avetinja wrote:
splinter wrote:SmokingMan je jedan načitanijih astronoma na forumu i često je na ovoj temi. Ne treba ti teleskop uopće, ovih dana se jupiter i saturn ( istok, jug) fino vide skoro svaku noć golim okom a i venera ( zapad ) al nešto ranije. Kad se napravi observatorija akobogda vala ćemo organizovati jedno forumsko posmatranje. Mi ćemo gledati na južnu poluloptu a kone na sjevernu :)
Nisam ni sumnjao. Džomet momak. :thumbup:

Hvala. :thumbup:

Hoćemo vala. A kada se to čudo desi, vjerujem da će se desiti i neko čudo na nebu, supernova ili tako nešto. :D
:thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1069 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Što više čitam zapravo uviđam koliko malo znam,stoga ovo ću shvatit kao šalu. :D

Abd nadam se i kakvom druženju,posebice kada se osmatačnica dovede u pravo stanje. :thumbup:

Elem,eksplozije Supernovih su jako rijedak događaj (posebno za životni vijek čovjeka naspram starosti samog Univerzuma),u prosjeku,tek se jedna u 100.godina dogodi unutar našeg Mliječnog puta.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#1070 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

SmokingMan samo nastavi sa clancima.
Ja nemam kad lutati po internet bespucima u potrazi za vijestima i zanimljivostima, pa uletim ovdje mada skoro rijetko ima neki novi post.
Ako imas nekih knjiga u pdf i nije ti zao podijeliti, slobodno proslijedi na PP.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1071 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

zforumas wrote:SmokingMan samo nastavi sa clancima.
Ja nemam kad lutati po internet bespucima u potrazi za vijestima i zanimljivostima, pa uletim ovdje mada skoro rijetko ima neki novi post.
Ako imas nekih knjiga u pdf i nije ti zao podijeliti, slobodno proslijedi na PP.
Lično bi volio da svi učestvuju u ovome,onoliko koliko im vrijeme to dozvoljava. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1072 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Jedan kratak članak iz magazina New Scientist koji govori o neukrotivim kosmičkim lutalicama.

https://i.imgur.com/p3TqraB.jpg
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1073 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Univerzum je definitvno prepun nepoznatih i neobičnih stvari i pojava,ipak,da bi razumjeli prirodu prostorvremena moramo se vratit na fudamentalne stvari iz sfere mikroskopskog svijeta.

https://i.imgur.com/66BFIIz.jpg
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1074 Re: ASTRONOMIJA

Post by Nastasia »

Bloo wrote:
SmokingMan wrote: Imao sam namjeru pred kraj,jer mi je 25.og narednog mjeseca rođendan,da sebe počastim. :D

Blizu je i mogu pjehe do gore bez pola muke,otprilike 4-4.5 sata hoda,nikakav problem.

Imam dogovor i sa dvojicom poznanika,ali kao da gledam da od toga neće biti ništa.Baš sam peh po pitanju organiziranja ovih ruta pješačenja,ili neko stvarno ne može,ali u večini sluačajeva raji je mrsko uprkos višku vremena,trutovi jedni... :oops:
Ne znam odakle krećeš, ali ako nemaš auto, ja standardno idem busom do zadnje stanice, onda kroz šumu do pješčane ravni pa do Crepoljskog :) Ako ćeš nositi šator i vreću plus standardno nema potrebe da se umaraš tolikim hodom sa tim opterećenjem.

A nebo stvarno bude prekrasno :-D

Jao bljoo, kad ćeš mene vodit da gledamo zvijezde :oops: :evil: :evil: :evil:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1075 Re: ASTRONOMIJA

Post by pirmin »

Otkrili jos 12 Jupiterovih satelita.
Tek sad? :?
Post Reply