ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1026 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bloo »

Sentinel wrote:Knjigu "Naš svemir" možete od ove sedmice naći u knjižarama "Sarajevo publishing"/bivša "Veselin Masleša" (Titova - preko puta Centralne banke, Zelenih Beretki - preko puta pravoslavne crkve i Hamze Hume - preko puta Ali-pašine džamije), u knjižari "Buybook" (Radićeva) i knjižari "Svjetlost" (Titova - kod Vječne vatre, M. Kantardžića - kod parka do ekonomskog fakulteta, Ćumurija - kod hotela Central, Ilidža).

Image
:thumbup: super knjiga
Inace Alan ima fenomenalne fotografije
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1027 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Bloo wrote:
Sentinel wrote:Knjigu "Naš svemir" možete od ove sedmice naći u knjižarama "Sarajevo publishing"/bivša "Veselin Masleša" (Titova - preko puta Centralne banke, Zelenih Beretki - preko puta pravoslavne crkve i Hamze Hume - preko puta Ali-pašine džamije), u knjižari "Buybook" (Radićeva) i knjižari "Svjetlost" (Titova - kod Vječne vatre, M. Kantardžića - kod parka do ekonomskog fakulteta, Ćumurija - kod hotela Central, Ilidža).

Image
:thumbup: super knjiga
Inace Alan ima fenomenalne fotografije
Jesil pročitala da mi je posudiš? :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1028 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bloo »

SmokingMan wrote: Jesil pročitala da mi je posudiš? :D
:lol: :lol: :lol: :lol:
Šta bi sa onim support your local artist :D?
Zezam se... pročitala sam i posudila...čim mi vrate, mogu ti posuditi :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1029 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Bloo wrote:
SmokingMan wrote: Jesil pročitala da mi je posudiš? :D
:lol: :lol: :lol: :lol:
Šta bi sa onim support your local artist :D?
Zezam se... pročitala sam i posudila...čim mi vrate, mogu ti posuditi :)
Kupit ću je samo ovih mjeseci štedim za neku solidnu foto opremu,pa ne mogu uzimati ove skuplje knjige.Moram se fakat malo stegnuti.

Imam i ja neke ovde knjige koje sam pročitao nedavno,pa da se mjenjamo (al ne za posve. :D ). :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1030 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bloo »

SmokingMan wrote:
Bloo wrote:
SmokingMan wrote: Jesil pročitala da mi je posudiš? :D
:lol: :lol: :lol: :lol:
Šta bi sa onim support your local artist :D?
Zezam se... pročitala sam i posudila...čim mi vrate, mogu ti posuditi :)
Kupit ću je samo ovih mjeseci štedim za neku solidnu foto opremu,pa ne mogu uzimati ove skuplje knjige.Moram se fakat malo stegnuti.

Imam i ja neke ovde knjige koje sam pročitao nedavno,pa da se mjenjamo (al ne za posve. :D ). :thumbup:
čuj ne za posve :D jesi neki :lol: :lol:
Naravno, knjige su blago koje treba ljubomorno čuvati i proganjati osobu koja ne vraća knjige i na onom tamo svijetu :D

Koje knjige imaš? Imam poveliku bibilioteku, pa možda imam još nešto interesantno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1031 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

hm, kad torpediraju James Webb, tad cemo tek progledati :thumbup: ali Hubble nam je deifnitvno dao priliku da posmtaramo Svemir drugacij, tj. do 1990 godine, nitko iz strusnih krugova nije imao blage veze o Svemiru :) zato teoriju Velikog Praska , kao i mnoge torje formirane prije 1990 ignoriram bez problema :D
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1032 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Connaisseur Karlin wrote:hm, kad torpediraju James Webb, tad cemo tek progledati :thumbup: ali Hubble nam je deifnitvno dao priliku da posmtaramo Svemir drugacij, tj. do 1990 godine, nitko iz strusnih krugova nije imao blage veze o Svemiru :) zato teoriju Velikog Praska , kao i mnoge torje formirane prije 1990 ignoriram bez problema :D
Ja sam skeptik da ce JWST vidjeti ista. Previse tacki koje mogu da zakazu, onako odoka. Zaglavice se i nece se nikad otvoriti.

Za ovo drugo mora da se salis.
Last edited by Arminovski on 13/02/2018 03:20, edited 1 time in total.
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#1033 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

kakva je situVacija sa teorijama nastanka svemira?
odnosno, da li je bolje reci hipotezama?

do sada je najprihvatljivija teorija velikog praska ako se ne varam, sta je sa skupljanjem i sirenjem (ciklicno) itd.... citao sam o ovim hipotezama u hawkingovim knjigama.
koliko su to samo postavljene hipoteze, a koliko naucne teorije? tu je i prica o pozadinskom zracenju koje su otkrili penzias i wilson (cini mi se i nobela da su dobili za ovo, da ne guglam sada). njihova prica ide u prilog big beng-a. malo sam zbunjen, da li je teorija velikog praska postala naucna teorija ili je samo hipoteza koju treba potvrditi?

knjige koje sam citao su pisane prije desetak godina, a neke i prije nekoliko desetina godina. moram priznati da nisam pratio desavanja unazad 7-8 godina izuzev vijesti koje sam procitao
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1034 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Arminovski wrote::sax: :thumbup: :bih: :run:
Connaisseur Karlin wrote:hm, kad torpediraju James Webb, tad cemo tek progledati :thumbup: ali Hubble nam je deifnitvno dao priliku da posmtaramo Svemir drugacij, tj. do 1990 godine, nitko iz strusnih krugova nije imao blage veze o Svemiru :) zato teoriju Velikog Praska , kao i mnoge torje formirane prije 1990 ignoriram bez problema :D
Ja sam skeptik da ce JWST vidjeti ista. Previse tacki koje mogu da zakazu, onako odoka. Zaglavice se i nece se nikad otvoriti.

Za ovo drugo mora da se salis.
JWST i HUbble ce nastviti zajednicki rad, jer oba , tehnicki, funkcioniraju razlicito , zato su oba nepohodna za dljanja istrazivanja :)

ne salim se, ostavljam prosto za moguce promjene :-D
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1035 Re: ASTRONOMIJA

Post by BHCluster »


Kako ovo izgleda sexy.
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1036 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Connaisseur Karlin wrote:
Arminovski wrote:
Connaisseur Karlin wrote:hm, kad torpediraju James Webb, tad cemo tek progledati :thumbup: ali Hubble nam je deifnitvno dao priliku da posmtaramo Svemir drugacij, tj. do 1990 godine, nitko iz strusnih krugova nije imao blage veze o Svemiru :) zato teoriju Velikog Praska , kao i mnoge torje formirane prije 1990 ignoriram bez problema :D
Ja sam skeptik da ce JWST vidjeti ista. Previse tacki koje mogu da zakazu, onako odoka. Zaglavice se i nece se nikad otvoriti.

Za ovo drugo mora da se salis.
JWST i HUbble ce nastviti zajednicki rad, jer oba , tehnicki, funkcioniraju razlicito , zato su oba nepohodna za dljanja istrazivanja :)

ne salim se, ostavljam prosto za moguce promjene :-D
Npr?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1037 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

This asteroid will pass closer than the moon on Friday

http://earthsky.org/space/asteroid-2018 ... ign=buffer
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1038 Re: ASTRONOMIJA

Post by pirmin »

Na osnovu svih dokumentaraca koje pregledah zakljucih da mi necemo maketi sa ove planete nikad a mozda ni tad. Pod maketi mislim pokupiti se i naseliti i razviti civilizaciju na nekom drugom tijelu univerzuma.
I ono sto se planira sa misijom na Mars je propraceno sa milion upitnika.
Suvise smo hafifni za prostor van matice a distance su za nase oskudno poimanje vremena i prostora enormne.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1039 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

pirmin wrote:Na osnovu svih dokumentaraca koje pregledah zakljucih da mi necemo maketi sa ove planete nikad a mozda ni tad. Pod maketi mislim pokupiti se i naseliti i razviti civilizaciju na nekom drugom tijelu univerzuma.
I ono sto se planira sa misijom na Mars je propraceno sa milion upitnika.
Suvise smo hafifni za prostor van matice a distance su za nase oskudno poimanje vremena i prostora enormne.
Mi trenutno nismo ni dostigli nivo civilizacije tipa 0.7 po kardaševoj skali,gdje bi u punom kapacitetu mogli koristiti svu prikupljenu sunčevu energiju.Sve iznad toga zahtjeva visokotehnološku napredak koje koče ratovi,zamisli sada da u istoriji civilizacije do sada nije postojao niti ijedan sukob,rat,i da se do sada sav novac isključivo ulagao u napredak društva i tehnologije.Civilizacija bi sigurno bila 1.000 godina ispred današnjeg vrmenena,i postoji mogućnost da bi do sada na nekoliko planeta unutar solarnog sistema postojale manje kolonije.A na Mjesecu bi vjerovatno postojalo neko napredno postorjenje koje se bavi akumulacijom antimaterije,ko zna šta je alternativni put mogao donijeti ljudskoj rasi da su isti izabrali razumniji put za svoj napredak i napredak budućih naraštaja. :thumbup:
Rob_Atl
Posts: 5329
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#1040 Re: ASTRONOMIJA

Post by Rob_Atl »

Do drugog najblizeg suncevog sistema nam treba 78 000 godina sa trenutnom tehnologijom, tako da... :D :run:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1041 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

SmokingMan wrote:
pirmin wrote:Na osnovu svih dokumentaraca koje pregledah zakljucih da mi necemo maketi sa ove planete nikad a mozda ni tad. Pod maketi mislim pokupiti se i naseliti i razviti civilizaciju na nekom drugom tijelu univerzuma.
I ono sto se planira sa misijom na Mars je propraceno sa milion upitnika.
Suvise smo hafifni za prostor van matice a distance su za nase oskudno poimanje vremena i prostora enormne.
Mi trenutno nismo ni dostigli nivo civilizacije tipa 0.7 po kardaševoj skali,gdje bi u punom kapacitetu mogli koristiti svu prikupljenu sunčevu energiju.Sve iznad toga zahtjeva visokotehnološku napredak koje koče ratovi,zamisli sada da u istoriji civilizacije do sada nije postojao niti ijedan sukob,rat,i da se do sada sav novac isključivo ulagao u napredak društva i tehnologije.Civilizacija bi sigurno bila 1.000 godina ispred današnjeg vrmenena,i postoji mogućnost da bi do sada na nekoliko planeta unutar solarnog sistema postojale manje kolonije.A na Mjesecu bi vjerovatno postojalo neko napredno postorjenje koje se bavi akumulacijom antimaterije,ko zna šta je alternativni put mogao donijeti ljudskoj rasi da su isti izabrali razumniji put za svoj napredak i napredak budućih naraštaja. :thumbup:
Koliko god mrzio rat, moje misljenje je da rat ubrzava tehnolpski razvoj. Jednostavno potreba natjera ljude da naprave nesto, a da ne govorim da su jedino tada sva sredstva usmjerena na taj razvoj.

Vojna (ratna) tehnologija i je, na kraju krajeva, i zasluzna sto smo dosli bar do ovdje gdje smo sada.
Rob_Atl wrote:Do drugog najblizeg suncevog sistema nam treba 78 000 godina sa trenutnom tehnologijom, tako da... :D :run:
Ih, mirzet (ovi sa PDF Auto znaju o kome se radi) bi to sa svojim AMG-om presao za 50 000g.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1042 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Rob_Atl wrote:Do drugog najblizeg suncevog sistema nam treba 78 000 godina sa trenutnom tehnologijom, tako da... :D :run:
Ako izuzmeš aktuelniBreakthrough Starshot projekt konvencionalnom raketom je potrebno oko 170.000 godina.
Last edited by SmokingMan on 01/03/2018 10:36, edited 2 times in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1043 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

zforumas wrote:
Koliko god mrzio rat, moje misljenje je da rat ubrzava tehnolpski razvoj. Jednostavno potreba natjera ljude da naprave nesto, a da ne govorim da su jedino tada sva sredstva usmjerena na taj razvoj.

Vojna (ratna) tehnologija i je, na kraju krajeva, i zasluzna sto smo dosli bar do ovdje gdje smo sada.
Vonja industrija je spontano imala utjecaja na kasnije inovacije koje su uslijedile za izgradnju zdravih temelja u istraživanju svemira.

Što se tiče finansiranja razvoja svemirskog programa tu ćemo morati definisati dvije veoma jednostavne stvari,u USA postoje dva odvojena budžeta,budžet za razvoj naoružanja i budžet za razvoj svemirskg programa.Primjerice samo su 2016.godine amerikanci za razvoj naoružanja i njegovo održavanje izdvojili 598.5 milijardi dolara,dok je za svemirski program izdvojeno svega 18.5 milijardi dolara.

Što se tiče desetogodišnjeg ruskog federalnog svemriskog programa stvar su slijedeće,planirano je da država Rusija za ovaj program izdvoji nešto više od od 26 milijardi dolara.

-26.3 milijarde za druga istraživanja i razvoj.
-8.1 milijarda za druge troškoge
-1.9 milijardi dolara za glavne troškove.

Za vojnu industriju su 2016.godine izdvojili 34.8 milijardi dolara.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#1044 Re: ASTRONOMIJA

Post by Men_of_Numenor »

User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#1045 Re: ASTRONOMIJA

Post by Men_of_Numenor »

User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#1046 Re: ASTRONOMIJA

Post by Men_of_Numenor »

"SURPRISE ASTEROID FLYBY: With little warning, a relatively large asteroid flew through the Earth-Moon system on April 15th only 192,200 km (0.5 LD) from our planet. 2018 GE3 was discovered by the Catalina Sky Survey approaching Earth on April 14th. Hours later, amateur astronomer Michael Jäger of Weißenkirchen Austria video-recorded the space rock gliding through the southern constellation Serpens: http://spaceweather.com/images2018/…/20 ... _anim2.gif

"According to Wikipedia, 2018 GE3 is the largest known asteroid to pass that close to Earth in observational history," says Jäger. "It was shining like a 13th magnitude star at the time of my observations."

Based on the intensity of its reflected sunlight, 2018 GE3 must be 48 to 110 meters wide, according to NASA-JPL. This puts it into the same class as the 60-meter Tunguska impactor that leveled a forest in Siberia in 1908. A more recent point of comparison is the Chelyabinsk meteor--a ~20-meter asteroid that exploded in the atmosphere over Russia on Feb. 15, 2013, shattering windows and toppling onlookers as a fireball brighter than the sun blossomed in the blue morning Ural sky. 2018 GE3 could be 5 to 6 times wider than that object.

If 2018 GE3 had hit Earth, it would have caused regional, not global, damage, and might have disintegrated in the atmosphere before reaching the ground. Nevertheless, it is a significant asteroid, illustrating how even large space rocks can still take us by surprise. 2018 GE3 was found less than a day before before its closest approach.

Based on an observational arc of only 1 day, 2018 GE3 appears to follow an elliptical orbit which stretches from the asteroid belt to deep inside the inner solar system. Every ~2.5 years the space rock crosses the orbits of Mercury, Venus, Earth, and Mars--although not necessarily making close approaches to the planets themselves".

Ljudi jeste li tu?
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#1047 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

Men_of_Numenor wrote:"SURPRISE ASTEROID FLYBY: With little warning, a relatively large asteroid flew through the Earth-Moon system on April 15th only 192,200 km (0.5 LD) from our planet. 2018 GE3 was discovered by the Catalina Sky Survey approaching Earth on April 14th. Hours later, amateur astronomer Michael Jäger of Weißenkirchen Austria video-recorded the space rock gliding through the southern constellation Serpens: http://spaceweather.com/images2018/…/20 ... _anim2.gif

"According to Wikipedia, 2018 GE3 is the largest known asteroid to pass that close to Earth in observational history," says Jäger. "It was shining like a 13th magnitude star at the time of my observations."

Based on the intensity of its reflected sunlight, 2018 GE3 must be 48 to 110 meters wide, according to NASA-JPL. This puts it into the same class as the 60-meter Tunguska impactor that leveled a forest in Siberia in 1908. A more recent point of comparison is the Chelyabinsk meteor--a ~20-meter asteroid that exploded in the atmosphere over Russia on Feb. 15, 2013, shattering windows and toppling onlookers as a fireball brighter than the sun blossomed in the blue morning Ural sky. 2018 GE3 could be 5 to 6 times wider than that object.

If 2018 GE3 had hit Earth, it would have caused regional, not global, damage, and might have disintegrated in the atmosphere before reaching the ground. Nevertheless, it is a significant asteroid, illustrating how even large space rocks can still take us by surprise. 2018 GE3 was found less than a day before before its closest approach.

Based on an observational arc of only 1 day, 2018 GE3 appears to follow an elliptical orbit which stretches from the asteroid belt to deep inside the inner solar system. Every ~2.5 years the space rock crosses the orbits of Mercury, Venus, Earth, and Mars--although not necessarily making close approaches to the planets themselves".

Ljudi jeste li tu?
Pa tu smo, živi smo. Hajd nek se nešto dešava. Koliko ovakvih objekata prozuji pored nas neotkriveno. Šta bi smo da nema astronoma amatera. Toliki sistemi nadzora, ranog otkrivanja jbg valja oprati svu tu silnu lovu.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#1048 Re: ASTRONOMIJA

Post by Men_of_Numenor »

Bilo je blizu, vrlo blizu.

A i imali smo sreće do sada stvarno.

Koliko se samo ovih asteroida nalazi oko nas dobro nismo nestali sa planete.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1049 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Kakvih par lijepih proteklih noći,posebno period zalaska Sunca;Mjesec,pa nda uvijek primjetni jarko narandžasti Aldebaran,zvijezde koje čine golemi zimski heksagon i negdje tamo iza 21:00 Jupiter,zvijezde Arcturus i Spica iz pravca Jugo-istok.Nebeska erotika za oči. :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1050 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bloo »

SmokingMan wrote:Kakvih par lijepih proteklih noći,posebno period zalaska Sunca;Mjesec,pa nda uvijek primjetni jarko narandžasti Aldebaran,zvijezde koje čine golemi zimski heksagon i negdje tamo iza 21:00 Jupiter,zvijezde Arcturus i Spica iz pravca Jugo-istok.Nebeska erotika za oči. :thumbup:
Da nije možda Alderaan? :mrgreen:








zezam se
:run:
Post Reply