ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1201 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Vizionar 1985 wrote:Njb-li smo ako u buducnosti nemognemo nigdje kao vrsta dalje od Zemlje da idemo. Gledao i citao danas da je moguce da ove klimatske promjene nisu samo ljudskom aktivnoscu izazvane nego dodatno sa drugim nebeskim tijelima koja na Sunce i Zemlju uticu, prvenstveno Magnetar. Sad ne znam koliko ima istine u tome. Da ljudski faktor nije jedini koji utice na promjenu klime na nasoj planeti.

Laik sam, ali ipak se pitam koliko smo mi ljudi krivi i jesmo li mi jedini krivci za to.

PS. Mozda je komentar prikladniji za temu "Klimatske promjene...".
Mogao bih ti dati jedan dobar odgovor, ali mi ostavi nekih 30 dana da pročitam jednu zanimljivu knjigu o "vremenskim prilikama" u Univerzumu i njihovom utjecaju na klimu na Zemlji. Ništa nije toliko radikalno koliko se to pokušava provući kao jedna ekskluzivna vijest, od koje niko nema nikavih intelektualnih benificija, osim neosnovanog širenja straha među svijetom, širenjem neznanja i željom za tričavom popularnosti. Na žalost, ljud koji pokušavaju da sebe obogate znanjem često upadnu u zamke iz kojih se kasnije usmjeravaju u pogrešnim smjerovima. To se naravno svakome može desiti, samo je bitno da na stvari gledamo sa malo šireg apsekta, kritički, jer znanje samo po sebi nije definitvno, posebno kada govorimo o materiji koja u sebi sadrži toliko osjetljivih pitanja, sa najmanje još toliko nepoznatih odgovora ,kažem najmanje. Daj mi malo vremena da obogatim post, i da nešto ponovim što se vremenom svakako može zaboraviti, i prirodno je.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1202 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

Nema problema. Samo kazem sta sam citao ovih dana i gledao a i prije. Kazem da mi ljudi smo ipak mislim najvise uticali i uticemo na klimu na ovoj planeti ali ipak imam sumnju da i ostala nebeska tijela uticu na nju. Znamo odavno da Sunce utice od pjega njegovih pa do promjene polova na Suncu cak i promjene polova na Zemlji, i sama planeta utice na klimu na njoj samoj, znamo da Mjesec utice, plima i oseka i oni plimski valovi. Znam da su bili zabrinuti naucnici jedno vrijeme u vezi nekih nebeskih pojava kao primjerice Gama bljeskova i jos nekih pojava.

Znao sam za Neutronske zvijezde, Plusare i slicno. Prvi put ovih dana da sam cuo za Magnetar i da mozda utice na klimu ove nase planete. Mislim da smo mi ljudi ipak najveci krivci ali opet se pitam koliko?
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1203 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Meni su magnetari u domenu šbb kbb štiva, dobrog za novine i vijesti. Vulkanske erupcije, asteroidi, sunce i objekti u bližoj okolini su meni realnija i više opipljiva opcija što se tiče direktnog utjecaja na klimu zemlje. Vulkanske erupcije npr se često vremenski poklapaju sa globalnim izumiranjem na zemlji. Crne rupe, neutronske zvijezde i slično mogu utjecati ako ako blizu, ako su aktivne itd. Ne bi rekao da imamo konkretan dokaz ko je to bio blizu i kad - osim možda za jednu supernovu.Indikacije u najboljem slučaju. Btw baš me interesuje šta će Gaia reći u vezi ovoga.

Ne treba imati ni trunku sumnje da su ljudske amebe, pardon virus ovoga puta glavni (ali možda ne i jedini) krivci za globalne promjene u klimatu Zemlje. Možda smo čak i započeli slijedeći event globalnog izumiranja. Po planetu ništa strašno ali za nas koji kopamo svoj grob ovde malo gore...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1204 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1205 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Bio sam primoran da se prešaltam na drugi forum, tako da ću vremenom vjerovatno izgubiti kontakt sa ovim, osim ako on u potpunosti ne trohne sam od sebe. Nije bilo enutuzijazma da se forum unaprijedi, ostao je na svojim klimavim temeljima, na kojima ni sam ne može opstati... Pa na vratite, ako ste znatiželjni, dešavaju se zanimljive stvari...

https://bosanski-forum.com/viewtopic.ph ... 4#p2039024

Naša priča,tj. projekat se nastavlja dalje, imamo sitne pomake, kooperant mi je izašao u susret i od sebe kupio aluminijske cijevi koje dimenzijama upotpunosti odgovaraju onome što se zahtjeva da filter posjeduje. Testiranje filtera sprovodi moj vrsni poznavalac/kooperant RF tehnologije. Nakon filtera na red dolazi antena, čiji ćemo testni model izgraditi radi sigurnosti da će ona funkcionisati prema planiranom, i kako bi se izbjegli nepotrebni troškovi na materijalu...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1206 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Uprkos svemu, bit će upisa sa ovim člancima. Radi onih koji vole čitati o neobičnim stvarima....

Znate gdje me možete naći... :thumbup:

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1207 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1208 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1209 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1210 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1211 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Project update: Na žalost kuponjom LNA amplifikatora nismo uspjeli dobiti ono što smo očekivali, jer pojačivači nam daju nešto veći šum u decibelima, nego što je to poželjno da se pojavi tokom zaprimanja i obrade signala. Šta više nakon što je moj kooperant naručio iz Kine zamjenska kola za pojačala, pojavio se isti problem, ali su mu izašli u susret, tako da je dobio povrat novca. Kao što je naveo u poruci pristigloj večeras, ovaj put se odlučio na nešto skuplju varijantu, i nadam se da nije naručio sa on stranice za koju ja slutim da jeste. Znajući kakve su cijene u pitanju na zapadu, isključivo zbog kvalitete i garnacije na proizvod, bojim se da neće baš tako ni jeftino proći.

Ovo nam je trenutno i najveći problem prije prvog preliminarnog testiranja senzora planiranog za mjesec Januar, za koji sam počeo pripremati izvore neutralnog vodika, kao početne tačke na koje ćemo se oslanjati tokom zvaničnog puštanja u pogon čitavog sistema, koji je planiran, a i sve je izvjesnije da će se to desiti, prije zadnjeg kvartala ove godine.

Trenutno smo u potrazi za aluminijskom kutijom dimenzija 35x25 cm, ili 35x30 cm, a ako neko ima tanku aluminijsku ploču koja mu nije potrebna, voljan ju je pokloniti dobro bi nam došlo za konstruisanje kutije datih dimenzija, u koju bi se smjestili svi sitni dijelovi aprature. inče aluminiji je idealan "izolator" od neželjenih frekvencija koje dolaze iz vana, što ujedno anulira i dodatni šum koji bi mogao opteretiti proes detekcije, i napraviti neke poremećaje unutar signala.

Image

Dopuna: riječ je o doslovno "srcu" same šeme koja čini jedan low noise pojačalo, koje obezbjeđuje stabilnu struju naspram temperature, te procesuiranja varijacije praga napona. Ovo kolo SPF51225Z pruža ultra niski šum, kao i visoku linearnost unutar konfiguracije bloka pojačala.

Image

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1212 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1213 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Sutra na prirodno-matematičkom fakultetu u 14:00 predavanje iz fizike higsovog bozona (svečana sala) - ulaz slobodan za sve zaiteresirane

Predavač Dr. Admir Greljo. (CERN)

https://www.researchgate.net/profile/Admir_Greljo
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1214 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

Ovo za crne rupe sam pretpostavljao da je moguce davno kad sam cuo od jedne naucnice da se ovo desava galaksijama.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1215 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Sanjarko wrote: 27/12/2019 14:17 Ovo za crne rupe sam pretpostavljao da je moguce davno kad sam cuo od jedne naucnice da se ovo desava galaksijama.
Bilo bi dobro da nađeš neke citatez aovo što navodiš, pa da malo prošrimo horizonte,. Red je da se ne zaustavljamo na onome što nam je poznato. Juče me je profesor uvijerio da higsovo polje nije jedino na čemu će se fizika zaustaviti. :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1216 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

SmokingMan wrote: 28/12/2019 09:27
Sanjarko wrote: 27/12/2019 14:17 Ovo za crne rupe sam pretpostavljao da je moguce davno kad sam cuo od jedne naucnice da se ovo desava galaksijama.
Bilo bi dobro da nađeš neke citatez aovo što navodiš, pa da malo prošrimo horizonte,. Red je da se ne zaustavljamo na onome što nam je poznato. Juče me je profesor uvijerio da higsovo polje nije jedino na čemu će se fizika zaustaviti. :thumbup:
DW neka emisija dokumentarna. Ne znam ime i prezime naucnice. Ima dosta kako sam tu emisiju na DW-u gledao. Ne znam je li ona prva ovo otkrila. Nazvala je to desavanje kanibalizam galaksija ako se dobro sjecam.

Evo sad Googl-ao i ima par clanaka DW-a iz 2010 godine koji govore o tome kako su na Plankovom institutu tu teoriju potvrdili.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1217 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Sanjarko wrote: 28/12/2019 12:28
SmokingMan wrote: 28/12/2019 09:27
Sanjarko wrote: 27/12/2019 14:17 Ovo za crne rupe sam pretpostavljao da je moguce davno kad sam cuo od jedne naucnice da se ovo desava galaksijama.
Bilo bi dobro da nađeš neke citatez aovo što navodiš, pa da malo prošrimo horizonte,. Red je da se ne zaustavljamo na onome što nam je poznato. Juče me je profesor uvijerio da higsovo polje nije jedino na čemu će se fizika zaustaviti. :thumbup:
DW neka emisija dokumentarna. Ne znam ime i prezime naucnice. Ima dosta kako sam tu emisiju na DW-u gledao. Ne znam je li ona prva ovo otkrila. Nazvala je to desavanje kanibalizam galaksija ako se dobro sjecam.

Evo sad Googl-ao i ima par clanaka DW-a iz 2010 godine koji govore o tome kako su na Plankovom institutu tu teoriju potvrdili.
Da, to je već odavno poznata činjenica, nećemo ni mi biti lišeni tog procesa, samo će se on odvijati tokom veoma dugog vremenskog perioda. U tom vremenu teško da će postojati neko od živih bića na zemlji, osim što će, ako se sprpvede možda i posljednja industrijska revolucija, iza nas preostati visoko inteligetni računarski i autonomi sistemi koji bi mogli biti na znatnom većem nivou stepena svijesti nego što je to bio homo erectus danas.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1218 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1219 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1220 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1221 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1222 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1223 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
nookey
Posts: 1016
Joined: 13/10/2010 21:42

#1224 Re: ASTRONOMIJA

Post by nookey »

Ne znam je li pravo mjesto sa pitam ali da li sam ja poludio ili vec par mjeseci vidim zvijezdu mnogo svijetliju od ostalih koju nikad prije u svojih skoro 40 godina nisam vidio. Nalazi se nekako na jugozapadu bar meni u Sa.
O cemu je rijec zna li ko?
Evo i sad je vidljiva dok pisem...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1225 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

nookey wrote: 20/02/2020 19:51 Ne znam je li pravo mjesto sa pitam ali da li sam ja poludio ili vec par mjeseci vidim zvijezdu mnogo svijetliju od ostalih koju nikad prije u svojih skoro 40 godina nisam vidio. Nalazi se nekako na jugozapadu bar meni u Sa.
O cemu je rijec zna li ko?
Evo i sad je vidljiva dok pisem...
To ti je Venera.

Nema sjajnije zvijezde na nebu od Siriusa (sazviježđe Velikog Psa) ona ti je lijevo u pravcu sjever- sjevero/istok, lijevo od zvijezde Saiph, stopalo sazviježđa Orion.
Post Reply