ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1251 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Napomena!

Naš projekat iz radio astronomije, tiče se detektora galaktičkog neutralnog vodika, a koji je bio pri samom zvršetku, je suspendiran do daljnjeg. Moj saradnik u projektu zbog pojave zaraze nije uspio obaviti tehnička samostalna, a i simultana testiranja, kako bi radio-teleskop nakon 2 godine planiranja napokon bio pušten u rad. Prva planirana testiranja su bila na programu početkom ljeta, što na žalost, zbog novonastale situacije neće biti izvodljivo. Svi oni koji su donacijama učetvovali u ovome projektu, a tiče se nekolicine forumaša, će pravovremeno biti obaviješteni o eventualnom početku čitave kampanje, gdje je bilo osmišljeno da se u suradnji sa astronomskim društvom Orion, održi polusatno predavanje, kao i prezentovanje rezultatata do kojih smo došli prvim analizama.
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#1252 Re: ASTRONOMIJA

Post by odmor »

SmokingMan wrote: 13/04/2020 09:20
odmor wrote: 12/04/2020 20:17
SmokingMan wrote: 12/04/2020 09:21

Od optike nemam ništa, jer je takva vrsta investicije ne baš jetin sport, mada koristim DSLR aparat sa širim objektivom, i mogu se postići fini rezultati, ako fotografišeš širi pojas noćnog neba.
Aha, kod mene ovaj kolega ima neki totalno amaterski teleskopcic. Ne znam sad bas kolku magnitudu postize, uglavnom 3 incha je velicina. Kad Jupiter uveca, vide se oko njega 4 mjeseca. Znam da je jedno vrijeme Ceres ganjao, al nije uspio naci. Doduse, kod Ceresa je slab Albedo.
Kolko ti mozes postici s tim aparatom? Vidis li Jupiterove mjesece, Plejade, Andromedu?
Vodlio bi da si u Sarajevu, da to isprobam napoko, jer me samo eo onako usput interesuje uživo kakav jeosjećaj sve to promatrati uživo.

Ne mogu ništa što se tiče dubine neba, ali mogu što se tiče širine, i sadržaja fotografije, mada je i to malo mukotrpan proces, valja kasnije malo obrađivati fotografije, kako bi se dobila baš prihvatljiva kvaliteta slike.

Inače za dublje promatranje neba, nekada u budućnosti pplaniram uzeti fiksni rokinonov objektiv od 135 mm, f/2.0, te Ha filter za DSLR aparat, te neki jeftiniji star tracker tripod. Mogu se obit ispektakularne slike nekih od obližnjih maglina.
Osjecaj je bas cudan kad vidis taj Jupiter sa malim mjesecima oko njega, a posebno nestvarno djeluje kad vidis uzivo Saturn. Ono, bas cudno vidjeti nesto da ima prsten.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1253 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

odmor wrote: 13/04/2020 23:23

Osjecaj je bas cudan kad vidis taj Jupiter sa malim mjesecima oko njega, a posebno nestvarno djeluje kad vidis uzivo Saturn. Ono, bas cudno vidjeti nesto da ima prsten.
Nisam niakda imao prilike, bilo bi to dobro iskoristit sa aparatom, ostaviti na dužu ekspozciju i napraviti mali timelapse. :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1254 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

Ova kometa Atlas nailazi ako sam dobro skonto oko mog rodzendana. Kao i Halejeva sto treba na oko 100ti moj rodzendan da naleti pod uslovom da pozivim toliko. :shock: :mrgreen:
User avatar
aveos
Posts: 1659
Joined: 28/02/2012 08:42

#1255 Re: ASTRONOMIJA

Post by aveos »

Sanjarko wrote: 18/04/2020 09:09 Ova kometa Atlas nailazi ako sam dobro skonto oko mog rodzendana. Kao i Halejeva sto treba na oko 100ti moj rodzendan da naleti pod uslovom da pozivim toliko. :shock: :mrgreen:
Koliko sam ja negdje upratio cini se da se kometa Atlas raspala...
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1256 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

aveos wrote: 18/04/2020 09:57
Sanjarko wrote: 18/04/2020 09:09 Ova kometa Atlas nailazi ako sam dobro skonto oko mog rodzendana. Kao i Halejeva sto treba na oko 100ti moj rodzendan da naleti pod uslovom da pozivim toliko. :shock: :mrgreen:
Koliko sam ja negdje upratio cini se da se kometa Atlas raspala...
Da, nazalost raspala se jezgra komete i sada nekoliko njenih dijelova putije prema Suncu gdje ce vjerovatno i zavrsiti svoje putovanje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1257 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

aveos wrote: 18/04/2020 09:57
Sanjarko wrote: 18/04/2020 09:09 Ova kometa Atlas nailazi ako sam dobro skonto oko mog rodzendana. Kao i Halejeva sto treba na oko 100ti moj rodzendan da naleti pod uslovom da pozivim toliko. :shock: :mrgreen:
Koliko sam ja negdje upratio cini se da se kometa Atlas raspala...
Jbga onda. Ja mislio prezivjet ce dio komete do tad. :|
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#1258 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

Sanjarko wrote: 18/04/2020 14:50
aveos wrote: 18/04/2020 09:57
Sanjarko wrote: 18/04/2020 09:09 Ova kometa Atlas nailazi ako sam dobro skonto oko mog rodzendana. Kao i Halejeva sto treba na oko 100ti moj rodzendan da naleti pod uslovom da pozivim toliko. :shock: :mrgreen:
Koliko sam ja negdje upratio cini se da se kometa Atlas raspala...
Jbga onda. Ja mislio prezivjet ce dio komete do tad. :|
Mozda budes imao vise srece sa Swanom :)
I on bi trebao nekada u maju da "naleti"
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1259 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sanjarko »

zforumas wrote: 21/04/2020 17:25
Sanjarko wrote: 18/04/2020 14:50
aveos wrote: 18/04/2020 09:57

Koliko sam ja negdje upratio cini se da se kometa Atlas raspala...
Jbga onda. Ja mislio prezivjet ce dio komete do tad. :|
Mozda budes imao vise srece sa Swanom :)
I on bi trebao nekada u maju da "naleti"
Prerano on dolijece. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1260 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1261 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1262 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1263 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1264 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1265 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1266 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Interferometar ALMA otkrio masivni rotirajući disk u ranom Univerzumu

U našem, 13.8 milijardi godina starom Univerzumu, većina galaksija, nalik Mlijčnom putu, su se vremenom postepeno fomirale, dostižući svoju veliku masu u relativnu kasnom periodu evolucije. Međutim, novo otkriće masivnog rotirajućeg galaktičkog diska, koji je formiran kada je Univerzum bio samo 10 % od svoje trenutne starosti, dovodi u pitanje tradicionalne modele formiranja galaksija.

Galaksija naziva DLA0817g (imenovana kao Wolfe disk, po astronomu Arturu M. Volfu) spada u red najudaljnijih rotirajućih galaksija ikada otkrivenih. Iznimna snaga mjerenja interferometra ALMA je omogućila da ustanovimo brzinu rotacije galaksija koja iznosi 272 km/s, a koja je ujedno i ekvivaltna brzini rotaciji Mliječnog puta.

"Dok su prethodne sprovedene studije samo nagovještavale mogućnost postojanja rotirajućih diskova galaksija bogatih gasovima, danas zahvaljujući interferometru ALMA imamo nedvosmislene dokaze, koji ukazuju na postojanost galaksija oko 1.5 milijarde godina nakon Velikog praska." - izjavio je Marsel Nileman, vodeći autor studije sa odjela za astronomiju, instituta Max Plank u Hajdelbergu/Njemačka.

Kako se formirao disk galaksije DLA0817g ?

Otkriće diska galaksije DLA0817g predstavlja izazov mnogim aktuelnim simulacijskim modelima galaksija, koje predviđaju kako su masivne galaksije tokom datog perioda evolucije Univerzuma srasle kroz mnoga spajanja sa drugim manjim galaksijama, ali i vrelim koncentracijama gasa.

"Većina galaksija koje smo pronašliu u ranom periodu Univerzuma izgledaju poput olupina, jer su prošle kroz učestala nasilna spajanja. Ovi burni događaju su neminovno uticali na formiranje dobro uređenih, rashlađenih rotirajućih diskova koje promatramo u današnjem Univerzumu." - izjavio je Nileman.

Prema većini scenarija fomiranja galaksija, galaksije su počele prikazivati svoje dobro formirane struktre diska tek oko 6 milijardi godina nakon Velikog praska. Budući kako su astronomi pronašli strukturu diska kada je Univerzum bio tek na oko 10 % od svoje trenutne starosti, to ukazuje kako su drugi procesi morali uzeti svoje učešće u hijerarhijskom načinu stvaranja galaksije.

"Smatramo kako je ovaj disk primarno rastao zahvaljujući konstatnoj akumulaciji rashlađenog gasa iz nejgove okoline. Međutim, i dalje je ostalo nepoznato kako je bilo moguće kocentrisati tako veliku količnu mase uz istovremeno održavanje relativno stabilnog, rotirajućeg diska." - izjavio je Havijer Prohaska, profesor sa univeziteta Kalifornija, Santa Kruz, ujedno i ko-autor ove studije.

Formiranje zvijezda

Naučnici su, koristeći se velikim nizom antena radio teleskopa VLA Karl G. Jansky, i NASA/ESA.inim svemirskim teleskopom Hubble nastojali da saznaju više o prirodi formiranja zvijezda unutar ovog rotirajućeg Wolfe diska. Kroz analizu radio talasa interferometra ALMA praćeno je gibanje galaksije kao i njen sadržaj atomskog gasa i prašine, dok je veliki niz antena radio taleskopa VLA Karl G. Jansky bio fokusiran ka mjerenje količine molekularne mase - goriva neophodnog pri formiranju novih zvijezda. Unutar UV spektra Hubble je neometano obavljao analizu zvijezda diska.

"Stopa formiranja zvijezda unutar diSka galaksije DLA0817g je oko deset puta veći u odnosu na stopu formiranja zvijezda unutar Mliječnog puta, i vjerovati je kako ova galaksija spada u red najproduktivnijih galaksija ranog Unvierzuma." - Izjavio je Prohaska.

"Normalna" galaksija

Disk galaksije Wolf je putem interferometra ALMA otkriven još tokom 2017.godine. Nileman i njegov tim su otkrili galaksiju tokom analize svjetlosti sa udaljenog kvazara. Svjestlost koja je dolazila iz pravca kvazara je prolazila kroz masivni rezervoar gasa vodika koji okružuje galaksiju. Umjesto da su obratili pažnju na izravnu svjetlost koja je dolazila sa iznimno blještavih, ali veoma rijetkih tipova galaksija, astronomi su se poslužili ovom metodom "apsorbacije" kako bi pronašli slabašne, i više "normalnije" galaksije iz perioda ranog Univerzuma.

"Zbog činjenice da smo, koristeći se ovom metodom, detektovali disk galaksije, to nam govori kako ona pripada grupaciji normalnih galaksija iz tog perioda. Kada su naša najnovija promatranja, sprovedena uz pomoć inteferometra ALMA, potvrdila njenu rotaciju, shvatili smo kako rotirajuće disk-galaksije iz ranog perioda Univerzuma i nisu tako rijetka pojava kako se to ranije smatralo, i da bi ih zbog toga trebalo biti u većem broju." - Izjavio je Nileman

"Ovo promatranje objašnajva kako je naše shvatanje Univerzuma potpomognuto naprednom osjetljivošću sa kojom interferometar ALMA odprinosi astronomiji. Interferometar ALMA nam omogućava da, sa gotovo svakim promatranjem, ostvarimo nova i neočekivana otkrića." - izjavio je Džo Peske, direktor astronomskog programa nacionalne naučne fondacije (NSF).

Linkovi:

https://public.nrao.edu/
https://www.nature.com/articles/s41586-020-2276-y
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1267 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Interferometar ALMA uočio svjetlucavo središte Mliječnog puta


Astronomi su koristeći se interferometrom ALMA, u središtu Mliječnog puta (Sagittarius A*) pronašli kvazi-periodične titraje unutar milimetarskih valova. Oni su protumačili kako su ovi titraji nastali uslijed rotacije "radio" izvora koji, u jednoj uskoj orbiti, kruže oko središta supermasivne Crne rupe.

"Od ranije je bilo poznato da Sagitarius A* emituje milimetarske radio valove. Ovog puta smo prikupili podatke visoke kvalitete o promjeni intenziteta radio-siglana za Sgr A* za period od deset dana, a koje su trajale 70 minuta. Uz to smo otkrili dva trenda: kvazi-periodične varijacije sa tipičnim vremenskim intervaom od 30 minuta, te sporije varijacije u trajanju od jednog sata." - izjavio je Yuhei Iwata, diplomirani student univerziteta Keio, ujedno i vodeći autor studije, objavljene u arhivi Astrophysical Journal Letters

Astronomi pretpostavljaju kako je supemasvina Crna rupa, sa masom manjom od 4 milijarde solarnih masam, smještena u središtu galaksije, Sgr A*. Baklje koje proizvodi ova supermasivna Crna rupa nije samo promatrana kroz milimetarske valove interferometra ALMA, već i kroz infracrvenu svjetlost kao i X-zrake. Međutim varijacije detektovane uz pomoć interferometra ALMA, su znatno manje od onih koji su prethodno otkrivene, i vjerovatno je kako se ovi nivoi manjih varijacija obično javljaju unutar Sgr A*.

Crna rupa sama od sebe ne proizvodi bilo kakav oblik emisije. Izvor emisije se može pripisati usijanom gasovitom disku koji okružuje Crnu rupu. Gas oko Crne rupe ne propada direktno u gravitacijski bunar, već se kreće duž rubnih dijelova Crne rupe, formirajući jedan akrecioni disk.

Tim, koji je bio usredotočen na kratkoperiodične varijacije, je otkrio kako je period varijacije od 30 minuta uporediv sa orbitalnim periodom unutarnjeg ruba akrecionog diska, opsega od 0.2 astronomskih jedinica. Poređenja radi, Merkur, najbliža planeta solarnog sistema Suncu, kruži oko Sunca na udaljenosti od 0.4 astronomke jedinice. S obzirom na kolosalnu masu središta Crne rupe, njen gravitacioni efekat unutar akrecionog diska je takođe iznimno ekstreman.

"Ova emisija bi mogla biti povezana sa nekim egzotičnim fenomenom, koji se odvija na rubovima otvora Crne rupe." - izjavio je Omaharu Oka, profesor na univerzitetu Keio.

Scenariji do kojeg su oni došli je slijedeći; Zarišne tačke su sporadično formirane unutar diska i one kruže oko Crne rupe, emitijući jake radio-valove. Prema Ajnštajnovoj teoriji specijalnog relativiteta, emisija se uveliko pojačava kako se izvor kreće prema posmatraču pri brzini sličnoj brzini svjetlosti. Rotaciona brzina unutarnjeg ruba akrecionog diska je poprilično velika, uslijed čega i nastaje ovaj izvandredni efekat. Astronomi vjeruju kako je ovo izvor kratkoročnih varijacija unutar milimetarske emisije iz pravca Sgr A*.

Tim naučnika petpostavlja kako bi ove varijacije mogle uticati na napor da se, uz pomoć teleskopa Event horizont, sačini sveukupna slika supermasvine Crne rupe. "U suštini, što je veća brzina akrecionog diska, time je i znatno teže dobiti jasniju sliku objekta. Umjesto toga, sama promjena emisije za utjehu pruža uvjerljiviju sliku kretanja gasa." - Izjavio je Omaharu Oka.

Izvor:

https://www.almaobservatory.org/en/home/
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1268 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Instrumenti Južnog Europskog Opservatorija (ESO) otkrili do sada nama najbližu Crnu rupu

Image


Tim astronoma sa Južnog Europskog Opservatorija i drugih instituta su otkrili Crnu rupu, smještenu na udaljenosti od samo 1.000 svjetlosnih godina od Zemlje. Ova Crna rupa je i zvanično najbliža Crna rupa ikada otkrivena, i ona čini dio trostrukog sistema, koji se može promatrati golim okom. Koristeći se 2.2 metarskim MPG/ESO astornomi su otkrili dvije prateće zvijezde sistema, što je omogućilo njeno detektovanje. Istraživači kazali kako bi otkriće ovog sistema mogao biti samo vrh ledenog brijega, budući da bi prisustvo ovakvih Crnih rupa moglo pronaći u skorijoj budućnosti.

"Ostali smo potpuno iznenađeni kada smo shvatili kako je ovo prvi zvijezdani sistem sa Crnom rupom, koji se može promatrati golim okom." - Izjavio je Petr Hadrava, emeritus.- znanstvenik, naučne akademije u Pragu, ujedno i ko-autor ovog istraživanja. Budući da je sistem smješten unutar sazviježđa Telecsopium, ovaj sistem je doliko blizak nama da se njegove zvijezde mogu, tokom tamnih noći, bez prisustva oblaka kao i korištenja dvogleda i teleskopa, promatrati sa južne hemisfere. "Ovaj sistem posjeduje nama najbližu poznatu Crnu rupu." - izjavio je naučnih ESO instituta Tomas Rivinus, ujedno vodeći autor studije, objavljenje u žurnalu Astronomy & Astrophysics.

U sklopu studije o dvostrukim sistemima zvijezda, tim naučnika je izvorno pratio sistem HR 6819. Međutim, dok su analizirali podatke ostali su iznenađeni kada su zapazili treće, do tada još neotkriveno tijelo unutar sistema HR 6819; Crnu rupu. Opservacije uz pomoć spektrografa FEROS, 2.2 metarskog teleskopa je otkrio kako jedna od dvije zvijezde, tokom perioda od 40 dana, orbitira oko nevidljivog objekta, dok se druga zvijezda nalazi na velikoj udaljenosti u odnosu ovaj unutarnji par sistema.

Emeritus-astronom Ditrih Bade, član ESO.a u njemačkom gradu Garching, naglašava "Promatranja koja su bila neophodna, kako bi se ustanovio orbitalni peirod od 40 dana, su morala biti sprovedena tokom perioda od nekoliko mjeseci. To je bilo moguće zahvaljujući ESO.ovoj pionirskom inovativnom pristupu, pod kojim ESO sprovodi eksperimente za potrebne naučne studije drugih instituta."

Zaklonjena Crna rupa unutar ovog sistema je jedna među prvim Crnim rupama zvijezdanih masa, koje nisu u nasilnoj interakciji sa okolinom u kojoj obitavaju, i samim tim, izgledaju uistinu crno. Uprkos tome, tim naučnika je mogao otkriti njenu prisutnost, ali i izračunati masu na osnovu orbite zvijezde unutrašnjeg para sistema. "Jedan nevidljiv objekat sa masom četiri puta većom od mase Sunca jedino može biti Crna rupa." - Dodao je Tomas Rivinus.

Astronomi su do danas u ununtar Mliječnog puta uspjeli otkriti nekoliko desetina Crnih rupa, od kojih su gotovo sve u jakoj interakciji sa svojom okolinom, gdje kroz oslobađanje velike količine X-zraka potvrđuju svoju prisutnost. Ipak, naučnici smatraju kao se tokom životnog vijeka naše galaksije, Mliječni put, veliki broj zvijezda urušio u Crne rupe. Otkriće pomalo mirne i nevidljive Crne rupe unutar sistema HR 6819, pruža naznake o tome gdje bi se, unutar naše galaksije, mogle nalaziti mnoge druge skrivene Crne rupe. "Vjerovatno je kako postoji na milione Crnih rupa, međutim, mi smo do sada uspjeli otkriti samo nekolicinu njih. "Znajući za čime sada treba tragati nas stavlja u povoljan položaj da efikasnije sprovodimo naša istraživanja." - Izjavio je Rivinus.

Astonomi već sada vjeruju kako bi njihovo otkriće moglo pružiti potporu u skorijem pronalasku novog sistema. "Shvatili smo kako bi drugi sistem, LB-1, takođe mogao biti trostruki sistem, samo smatramo kako su nam neophodna dodatna istraživanja koja potvrđuju njegovu prisutnost. LB-1 je udaljeniji od našeg Solarnog sistema, ali je još na prihvatljivoj udaljenosti u astronomskom smislu, što znači kako vjerovatno postoji još ovakvih sistema u neposrednoj blizini. Pronalaženjem i proučavanjem ovih sistema mi možemo naučiti mnogo o formiranju i evoluciji ovih iznimno rijetkih zvijezda, koje svoj životni vijek započinju sa masama i do 8 puta većim od mase Sunca, a skončavaju u eksploziji Supernove, koja za sobom ostavlja Crnu rupu. " - izjavila je Mairan Heida, ko-autor studije.

Otkriće ovakvih trostrukih sistema, sa jednim unutarnjim parom i udaljenom zvijezdom u spoljašnjoj orbiti, takođe može pružiti uvid u nasilna kosmička spajanja, koja oslobađaju dovoljno jake gravitacione valove, koji se mogu detektovati na Zemlji. Neki astronomi vjeruju kako se spajanja objekata odvijaju u sistemima sličnih koniguracija kao što su sistemi HR 6819 ili LB-1, ali gdje se unutarnji par sistema sastoji od dvije Crne rupe ili Crne rupe i neutronske zvijezde. Udaljeniji spoljašnji objekat takvog jednog sistema može gravitaciono utjecati na unutarnji par na način da pokreće spajanje ali i oslobađanje gravitacionih valova. Iako sistemi HR 6819 i LB-1 u svom sastavu imaju po jednu Crnu rupu, ali ne i neutronsku zvijezdu, ovi sistemi bi mogli pomoći naučnicima da shvate na koji način se unutar trostrukih zvijezdanih sistema dešavaju specifične zvijezdane kolizije.

Ovo istraživanje je predstavljeno u radu "A naked-eye triple system with a nonaccreting black hole in the inner binary.", objavljeno u žurnalu Astronomy & Astrophysics.

Izvor:

https://www.sciencedaily.com/
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1269 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1270 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Porast anomalija prilikom eksperimenata sprovedenim unutar Velikog Hadronskog Sudarača čestica


Image

Uslijed haotičnih lanaca događaja, koji nastaju kada se protoni međusobno sukobljavaju unutar Velikog hadronskog sudarača čestica u Ženevi, došlo je do "iskakanja" čestice za koju se smatra kako se ista dalje raspada na veoma neuobičajen način.

Ovaj put sva pažnja je bila usmjerena na B mezon, zavađeni par čestica kvarka. Imajući u vidu ranije neočekivano ponašanje B mezona, naučnici sa CERN.a su proveli godine dokumentujući različite ishode sudara čestica, u nadi da će doći do pouzdanog dokaza kako se sa ovim česticama mješaju nove fudamentalne čestice ili određene pojave koje se javljaju među njima.

U posljednjoj studiji, fizičari u otkrili kako se u nekoliko mjrerenja ovi raspadi, koja uključuju raspadanje B mezona, pomalo sukobljavaju sa predviđnjima standardnog modela - vladajući skup jednačina koje opisuju subatomski svijet. "Po prvi put u mojoj karijer analizirana su različita raspadanja koja prikazuju jrajnje anomalije, koje se međusobno podudaraju." - Izjavio je Miteš Patel, fizičar čestica na kraljevskom koledžu u Londonu, koji usko sarađuje sa CERN.om.

B mezon je dobio naziv budući da sadrži donji kvark, jedan od 6 fudamentalnih kvark čestica, koje čine većinu vidljive mateije u Univerzumu. Iz nepoznatih razloga, kvarkovi se raspadaju na tri generacije: teške, srednje i lahke, od kojih svaki ima kvark sa suprotnih električnim nabojem. Teži kravkovi se raspadaju u njihove lakše varijante, gotovo uvijek mjenjajući svoj naboj. Na prijmer, kad negativno nabijeni teži donji kvark unutar B mezona izbaci narednu generaciju, on obično postane srednje težak, pozitivno nabijen "charm" kvark.

U svakom bilionitom raspadu B mezona, kojeg naučnici mogu promatrati tokom sudara čestica, može se detektovati kako jedan buntovni donji kvark, koji metamorforzira u "strange" kvark, oslobađa narednu generaciju kvarka, koji ipak zadržava svoj negatvini naboj. Standarni model čestica predviđa iznimno nisku stopu ovih događaju, kao i način na koji će se oni dogoditi. Zbog činjenice kako su ovi događaji iznomno rijetki, sva podešavanja koja proizilaze iz neotkrivenih čestica ili efekata raspadanja, koji se javljaju tokom interakcija, trebaju biti očigledna.

Nova CERN-ova analiza pokriva 4.500 rijetkih raspada B mezona, približno duplo više slučajeva nego što je to prethodno zabilježeno 2015.godine. Svaka transformacija završava sa četiri izlazne čestice koje koje udaraju u detektor oblika prstena. Kada su naučnici uporedili različite međusobnog ugaonog položaja sa položajima čestica predviđenim standardnim modelom, naišli su na odstupanja od ranije predviđenog obrasca. Kolektivni značaj anomalijskih uglova je blago porastao u posljednjim eksperimentima, a istraživači tvrde kako nam nova mjerenja takođe mogu ispričati jedinstvenu priču: "Potrebno je istaći kako je u kratkom vremenskom periodu konsistentnost između različitih ugaonih opažanja postala znatno bolja." - izjavio je Feliks Kres, istraživač na CERN.u.

Uslijed gibanja, nastalim kroz sudar čestica, statističke fluktuacije će se sigurno pojaviti, a za to će fizičari morati akumulirati dvoljnu količinu raspada B mezona, kako bi prikazali odstupanja koja ne mogu biti zanemarica. "Ukoliko se ovde radi o novoj fizici za kojom tragamo duže vremena, onda ova ostupanja nam neće biti od neke značajnije koristi." - izjavio je Jure Župan, teoretski fizičar sa univerziteta Sinsinati.

Međutim, promatrani obrazac nagovještava kako nešto nije uredu sa poizvodima raspada B mezona u porodicu leptona, drugu kategoriju čestica materije. Poput kvarkova, leptoni dolaze u težim, srednjim i lakšim generacijama (zvane Tau česice, Mouni i elektroni); standardni model nam govori kako su svi leptoni jednaki, izuzev njihovih masa. Svaki raspad B mezona završava izbacivanjem blizanačkog para bilo koje vrste leptona. Nadogradnjom Velikog Hadronskog Sudarača bit će nam omogućeno praćenje anomalnog ugaonog uzorka, proizvedenog u muonskom događaju, kojeg je najlakše detktovati.

Eksperiment takođe bilježi manji broj raspada B mezona, koji završavaju u formi elektrona. Stanardni model zathjeva da se obje vrste raspada odvijaju na potpuno isti način, međutim CERN.ova analiza iz 2014.godine otkriva moguću razliku između događaja raspada B mezona u muone i događaja raspda B mezona u elekrone. U globalu, ove anomalije bi mogle rezultirati novim pojavama u slijedu događaj prilikom raspada, koji može biti ne samo kod muona, već i kod elektrona.

Ukoliko su anomalije B mezona stvarne, fizičari imaju dva načina kako da objasne ove pojave.

Nova- kao hipotetički nosioc sile, čestica zvana Z bozon, bi mogla odgovarati slaboj sili standardnog modela, sili koja jednu česticu pretvara u drugu. Dodatno tome, Z bozon bi takođe mogao ukazivati na postojanost dodatne masivne čestice, koja bi mogla biti sastavni dio Tamne materije u Unvierzumu. "Prelazimo na slijedeći korak, u kojem pokušavamo objasniti ne samo anomalije, već i povezanost anomalija sa drugim problemima." - izjavio je Žoakim Matijas. teoretski fizičar sa autonomnog univerziteta Barselona.

Više egzotična vjrovatnoća je ta da su istraživači na CERN.u otkrili nagovještaje o postojanosti bajkovite čestice - leptokvark - koja može preobraziti lepton u kvark i obrnuto. Teoratičari su dugo vremena razmatrali mogućnost postojanosti leptokvarkova, međutim, ideja je postala manje popularna, budući da su ekspementi isključivali mogućnost prisustva najjednostavnijih vrsta čestica. Ipak, familjarno stablo tri generacije kvarkova čini se sumnjivim poput generacijskog stabla leptona, tako da se niti ijedan obrazac preobrazbe nije mogao dovoljno dobro razraditi.

Na poslijetku, zajednica fizičara će morati pričekati određeno vrijeme na potvrde postojanost ove čestice sa drugih eksperimentalnih postrojenja, kao što je Belle II u Japanu, ili jednog od dva glavna detektora Velikog Hadronskog Sudrača čestica u Ženevi. Iako istraživači imaju sve neophodne mehanizme i alate na raspolaganju, dokazivanje ili eliminisnje anomalija B mezona bit će veoma izazovan poduhvat u budućnosti.

Izvor:

https://www.quantamagazine.org/
zilog
Posts: 7460
Joined: 06/03/2009 11:19

#1271 Re: ASTRONOMIJA

Post by zilog »

Vec 14 godina cekam sta ce se utvrditi za:

SCP 06F6

https://en.wikipedia.org/wiki/SCP_06F6

Dodje mi da pitam Becky... :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1272 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Ako je neka nova i rijetka pojava, pogotovo iz perioda ranog Univerzuma, onda će trebati poraditi na novim metodama i instrumentima, što astronomija svakako zahtjeva od nas. Prije cca 100 godina smo mislili da se Univerzum završava unutar Miliječnog puta, a danas smo već na dobrom putu da zavirimo pa gotovo do samog začetka vremena.
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1273 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

Trafalgar Law wrote: 11/06/2020 11:38 Ako je neka nova i rijetka pojava, pogotovo iz perioda ranog Univerzuma, onda će trebati poraditi na novim metodama i instrumentima, što astronomija svakako zahtjeva od nas. Prije cca 100 godina smo mislili da se Univerzum završava unutar Miliječnog puta, a danas smo već na dobrom putu da zavirimo pa gotovo do samog začetka vremena.
Smoking man?
https://www.klix.ba/scitech/nauka/drugi ... /200610034
Šta misliš o ovome? Šta je u pitanju?
Fast Radio Burst (FRB) su relativno nova pojava, o njima se baš malo zna.
Ali obzirom da regija emisije nije veća od nekoliko stotina kilometara, koliko je realno ovo da su toliko precizno locirali mjesto nastanka jer kako navode da signal dolazi iz dijela svemira koji je udaljen od Zemlje čak tri milijarde svjetlosnih godina?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1274 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

splinter wrote: 11/06/2020 12:57
Trafalgar Law wrote: 11/06/2020 11:38 Ako je neka nova i rijetka pojava, pogotovo iz perioda ranog Univerzuma, onda će trebati poraditi na novim metodama i instrumentima, što astronomija svakako zahtjeva od nas. Prije cca 100 godina smo mislili da se Univerzum završava unutar Miliječnog puta, a danas smo već na dobrom putu da zavirimo pa gotovo do samog začetka vremena.
Smoking man?
https://www.klix.ba/scitech/nauka/drugi ... /200610034
Šta misliš o ovome? Šta je u pitanju?
Fast Radio Burst (FRB) su relativno nova pojava, o njima se baš malo zna.
Ali obzirom da regija emisije nije veća od nekoliko stotina kilometara, koliko je realno ovo da su toliko precizno locirali mjesto nastanka jer kako navode da signal dolazi iz dijela svemira koji je udaljen od Zemlje čak tri milijarde svjetlosnih godina?
Ja sam smatrao da se radi o klasičnom pulsaru, ali samo opet bio djelimično upravu. Radilo se zapravo o magnetaru koji i nije bio toliko udaljen kao što se smatralo za ovu "misteriznu" pojavu. Ponuđena su dva rijeŠenja koja opusiju ovu neobičnu pojavu, sa kojom se rijetko susrećemo kod magnetara, iako znamo da i oni imaju svoju nestabilnu koru koja "pleše" sa magnetnim poljem.

Prvi scenario opisuje kako zarobljeni snop energije ostaje vezan za koru Magnetara. Kako dolazi do rotiranja ove kore, nemonovno je da će i silnice magnenog polja pratit injegovu rotaciju, sve do povrtka magnetnog polja i silnica u normalno stanje, ka da se ona isprepletu, oslobađajući enormne količine nergije u vidu radio snopa.

Drugi scenariji; podrazumjeva izbačenog energetskog snopa koji se sudara sa ranijim ostacima (u formi ranijih izbačaja čestica,generisanih prije određenog vremena) stvarajući udarni val, sabijajući magnetiziranu plazmu čestica ispred sebe i kreirajući magnetno polje. Kako se elektroni kroz utjecaj magnetnog polja nastavljaju komešati unutar plazme, dolazi do formiranja novog izbačaja radio valova, to jeste onih radio valova koje je u konačnici detektovao naš radi oteleskop.

Image
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1275 Re: ASTRONOMIJA

Post by splinter »

Trafalgar Law wrote: 12/06/2020 14:07
splinter wrote: 11/06/2020 12:57
Trafalgar Law wrote: 11/06/2020 11:38 Ako je neka nova i rijetka pojava, pogotovo iz perioda ranog Univerzuma, onda će trebati poraditi na novim metodama i instrumentima, što astronomija svakako zahtjeva od nas. Prije cca 100 godina smo mislili da se Univerzum završava unutar Miliječnog puta, a danas smo već na dobrom putu da zavirimo pa gotovo do samog začetka vremena.
Smoking man?
https://www.klix.ba/scitech/nauka/drugi ... /200610034
Šta misliš o ovome? Šta je u pitanju?
Fast Radio Burst (FRB) su relativno nova pojava, o njima se baš malo zna.
Ali obzirom da regija emisije nije veća od nekoliko stotina kilometara, koliko je realno ovo da su toliko precizno locirali mjesto nastanka jer kako navode da signal dolazi iz dijela svemira koji je udaljen od Zemlje čak tri milijarde svjetlosnih godina?
Ja sam smatrao da se radi o klasičnom pulsaru, ali samo opet bio djelimično upravu. Radilo se zapravo o magnetaru koji i nije bio toliko udaljen kao što se smatralo za ovu "misteriznu" pojavu. Ponuđena su dva rijeŠenja koja opusiju ovu neobičnu pojavu, sa kojom se rijetko susrećemo kod magnetara, iako znamo da i oni imaju svoju nestabilnu koru koja "pleše" sa magnetnim poljem.

Prvi scenario opisuje kako zarobljeni snop energije ostaje vezan za koru Magnetara. Kako dolazi do rotiranja ove kore, nemonovno je da će i silnice magnenog polja pratit injegovu rotaciju, sve do povrtka magnetnog polja i silnica u normalno stanje, ka da se ona isprepletu, oslobađajući enormne količine nergije u vidu radio snopa.

Drugi scenariji; podrazumjeva izbačenog energetskog snopa koji se sudara sa ranijim ostacima (u formi ranijih izbačaja čestica,generisanih prije određenog vremena) stvarajući udarni val, sabijajući magnetiziranu plazmu čestica ispred sebe i kreirajući magnetno polje. Kako se elektroni kroz utjecaj magnetnog polja nastavljaju komešati unutar plazme, dolazi do formiranja novog izbačaja radio valova, to jeste onih radio valova koje je u konačnici detektovao naš radi oteleskop.

Image
Ok, hvala na pojašnjenju.
Ali me malo buni da ipak ima Magnetara znatno bližih nama i da li je ovo tačna procjena lokacija porijekla signala?
Post Reply