ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1476 Re: ASTRONOMIJA

Post by Avetinho »

Arminovski wrote: 13/04/2023 12:50
Avetinho wrote: 11/04/2023 16:09

Pa da. Svi znamo da je samo nas Bog stvorio i smjestio nas u pripizdinu na planeti koja je pripizdina u suncevom sistemu kojiu je pripizdina u galasksiji koja je pripizdina u Univerzumu. I to sve za šest dana da bi se sedmog dana odmarao.
Želiš li ozbiljan odgovor ili ne?

Želim.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1477 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

aston_martin wrote: 09/04/2023 19:22 zar je moguce da tu nema nigdje zivota?
Možda u drugom primitivnijem obliku, niko ne znam, a i da ne postoji razlog da više saznamo o podmorskim vulkanima. Uprkos što smo toliko tvrdoglavi da pokušamo na krilima multimilijardera i filantropa kolonizujemo Mars, poražavajuće je da još dovoljno ne poznajemo život u najdubljim morskim i oceanskim pukotinama, a to nam je opet bliže nego sve što se nalazi izvan zemljine orbite. Ako negdje postoji voda, i ostali osnovni potrebni sastojci ne znači da još postoje neki uslovi koji bi omogućili formiranje višećelijskih formi života.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1478 Re: ASTRONOMIJA

Post by zforumas »

SmokingMan wrote: 13/04/2023 22:42
aston_martin wrote: 09/04/2023 19:22 zar je moguce da tu nema nigdje zivota?
Možda u drugom primitivnijem obliku, niko ne znam, a i da ne postoji razlog da više saznamo o podmorskim vulkanima. Uprkos što smo toliko tvrdoglavi da pokušamo na krilima multimilijardera i filantropa kolonizujemo Mars, poražavajuće je da još dovoljno ne poznajemo život u najdubljim morskim i oceanskim pukotinama, a to nam je opet bliže nego sve što se nalazi izvan zemljine orbite. Ako negdje postoji voda, i ostali osnovni potrebni sastojci ne znači da još postoje neki uslovi koji bi omogućili formiranje višećelijskih formi života.
Bil Bryson je to lijepo opisao u jednom poglavlju svoje knjige "A Short History o Nearly Everything".
Nije bilo interesa, ponajvise nije bilo interesa americke mornarice. koja nije vidjela neku korist u istrazivanju dubina okana.
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#1479 Re: ASTRONOMIJA

Post by H323 »

Momci, zna li ko šta je najnovije za opservatorij na Trebeviću?

Znam da je odrađena elaborat, imaju tri varijante renovacije i poslovanja, ali nisam upratio da li su izabrali već, i koju.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1480 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

@H323

Koliko se sjećam ovo je bilo zadnje što smo saznali. Ne slažem se sa nekim stvarima, no, ne dajem ja pare iz vlastitog džepa.

https://www.klix.ba/scitech/nauka/prvi- ... /230224107
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#1481 Re: ASTRONOMIJA

Post by H323 »

SmokingMan wrote: 14/04/2023 11:32 @H323

Koliko se sjećam ovo je bilo zadnje što smo saznali. Ne slažem se sa nekim stvarima, no, ne dajem ja pare iz vlastitog džepa.

https://www.klix.ba/scitech/nauka/prvi- ... /230224107
Eh hvala, mašio me nekako ovaj članak, samo sam pregledao površno elaborat.
Treća varijanta koja je ocijenjena i najboljom, uključuje i izgradnju dodatnih sadržaja.
Valjda ovo znači da je ta i izabrana.

Vrlo optimistično da će ovo biti gotovo kroz godinu i po, ali hajde, našli su čovjeka, otvara se katedra na PMF, pa vidjećemo dokle ide.

Za opremu i sl nisam baš stručan, a za pravne peripetije oko same opservatorije još pogotovo nisam stručan (klonim se Oriona), ali hajde idemo s onim "samo nek se nešto radi".

Vidim ne priča se puno o tome ovdje, ako imaš kakvih mišljenja (koja su za javnost :mrgreen:), slobodno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1482 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

H323 wrote: 14/04/2023 12:06
SmokingMan wrote: 14/04/2023 11:32 @H323

Koliko se sjećam ovo je bilo zadnje što smo saznali. Ne slažem se sa nekim stvarima, no, ne dajem ja pare iz vlastitog džepa.

https://www.klix.ba/scitech/nauka/prvi- ... /230224107
Eh hvala, mašio me nekako ovaj članak, samo sam pregledao površno elaborat.
Treća varijanta koja je ocijenjena i najboljom, uključuje i izgradnju dodatnih sadržaja.
Valjda ovo znači da je ta i izabrana.

Vrlo optimistično da će ovo biti gotovo kroz godinu i po, ali hajde, našli su čovjeka, otvara se katedra na PMF, pa vidjećemo dokle ide.

Za opremu i sl nisam baš stručan, a za pravne peripetije oko same opservatorije još pogotovo nisam stručan (klonim se Oriona), ali hajde idemo s onim "samo nek se nešto radi".

Vidim ne priča se puno o tome ovdje, ako imaš kakvih mišljenja (koja su za javnost :mrgreen:), slobodno.
Koga su našli, i da li će se moći uključiti zainteresirani koji nisu studenti? Ako znaš još toga dodatnog napiši.

Izbrisao sam prethodni podugačak pasus, iz uvjerenja da je gubitak vremena govoriti o tome što mi se ne sviđa, šta bi se moglo bolje uraditi, jer se svakako ništa ne bi ni moglo promijeniti. Čisto pisanje u ništavilo, što bi se reklo, jeste možda ispravnije, ali. Nisam član udruženja, niti me nešto privlači da budem, jedino će mi se pružiti prilika da mogu koristi pravi teleskop. Sasim dovoljno od njih, taman da me niko ne uznemirava. Pokaži mi što ne znam, i ljubazno hvala. :mrgreen:

Sve je ovo jako lijepo, iskreno me raduje, ali da se ne pretvori u nešto u što se pretvorila Vijećnica, pa je to postalo trendi okupljalište, mjesto za svirke, ostale karakonđule, umjesto da joj vrate njenu prvobitnu svrhu. Nisam siguran da li tamo uopšte i ima tragova od knjiga, jer sam jednom, samo jednom ušao nakon obnove, i to haman u prolazu.
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#1483 Re: ASTRONOMIJA

Post by H323 »

SmokingMan wrote: 14/04/2023 12:56 Koga su našli, i da li će se moći uključiti zainteresirani koji nisu studenti? Ako znaš još toga dodatnog napiši.
Ne znam koliko je korektno da javno imenujem čovjeka jer ne znam za sigurno da je već potpisan ugovor, ali je kosmolog (što nije baš ista stvar i ne znam koliko je dobro), spominje se kao konsultant u svim člancima vezanim za opservatorij. Koliko će biti otvoreno za javnost, ne znam iskreno, a vjerovatno još niko i ne zna jer mislim da ništa konkretno nije dogovoreno oko organizacije (je li to "drži" PMF, ili će biti naguravanja s Orionom, ili je glavni Grad a svi ostali gosti itd). Volio bih ti reći da će biti nagodno za samostalne amatere, ali uzmi u obzir da će trebati bar godinu-dvije da se ta oprema stavi u pogon, ljudi obuče itd prije nego što dođemo do nelagode davanja na korištenje trećim licima :mrgreen:
Sve je ovo jako lijepo, iskreno me raduje, ali da se ne pretvori u nešto u što se pretvorila Vijećnica, pa je to postalo trendi okupljalište, mjesto za svirke, ostale karakonđule, umjesto da joj vrate njenu prvobitnu svrhu. Nisam siguran da li tamo uopšte i ima tragova od knjiga, jer sam jednom, samo jednom ušao nakon obnove, i to haman u prolazu.
U principu, ja nisam protiv turističkog korištenja. Naprotiv, bilo bi lijepo da postane trendi nešto vezano za astronomiju (ili što joj donosi pare) i da od rupe postane nešto gdje ljudi dolaze pa makar popiti kafu uz lijep pogled. Još da se sjete to malo srediti da bude umjetnički lijepo, kao npr https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Pozdrav_Suncu bilo bi super. Doduše, ja nisam emocionalno vezan za šta je nekad tu bilo, nebitna rupa je od kad sam živ, a ruku na srce nije nikad ni bilo nešto aman zaman. Malo kontroverzno, ali eto.

Što se tiče naučnog rada i doprinosa, mislim da se trebaju malo spustiti očekivanja. Ovo je lijepo, ali će (po mom mišljenju) biti primarno zabavno-edukativnog karaktera, bit će izazovno iz ovoga cijediti nešto dovoljno relevantno za objave radova. Mogu se raditi možda neke longitudinalne studije za koje ozbiljniji teleskopi nemaju vremena, možda se dadne iskopati neka niša. Za ozbiljniji naučni rad bi trebalo desetine puta više para i sasvim druga lokacija i puno više od eto jedno, dvoje ljudi i..., ali to nažalost nikome nije poseban cilj već marketing šuplja. PMF, i dok je imao studenata, a i sad, izvozi vani sve iole sposobne ljude jer nema kako i čim da ih uposli kao istraživače.

Inače, lajtmotiv naše nauke je da se od poklonjenih sitnica (a ovo je realno sitno, samo izgleda golemo kad nemaš ništa) očekuje neki ogroman skok u naučnoj produktivnosti. Ozbiljne sistematske i dugotrajne podrške za nauku nema, i neće je ni biti u dogledno vrijeme, a i kad dođe trebat će godine da bude nešto od toga.

Bez obzira na ovo, opet je pravo lijepo da se gradi i da će biti nešto od toga, jedva čekam.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1484 Re: ASTRONOMIJA

Post by Avetinho »

SmokingMan wrote: 13/04/2023 22:42
aston_martin wrote: 09/04/2023 19:22 zar je moguce da tu nema nigdje zivota?
Možda u drugom primitivnijem obliku, niko ne znam, a i da ne postoji razlog da više saznamo o podmorskim vulkanima. Uprkos što smo toliko tvrdoglavi da pokušamo na krilima multimilijardera i filantropa kolonizujemo Mars, poražavajuće je da još dovoljno ne poznajemo život u najdubljim morskim i oceanskim pukotinama, a to nam je opet bliže nego sve što se nalazi izvan zemljine orbite. Ako negdje postoji voda, i ostali osnovni potrebni sastojci ne znači da još postoje neki uslovi koji bi omogućili formiranje višećelijskih formi života.
Zašto primitivnijem? Starost ljudske rase je gotovo nemjerljiva u poredjenju sa starošću Svemira. Ko zna šta će od nas nastati za par miliončića godina, vjerovatno mnogo superiornija bića nego što smo mi danas. Ne dopustiti mogućnost da takva naprednija bića već postoje negdje u gotovo beskonačnom Svemiru je, blago rečeno, arogantno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1485 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

@H323 Bio sam prije par godina kada je bilo predavanje od Higsovom bozonu, A.Geljo je odradio sjajan čas,nekako bi volio da makar jednom godišnje održi neko predavanje iz fizike čestica. Ali prateći situacijusa eksperimentima, teško da ima tu šta novo da se doda. :D

Nemam namjeru da umanjujem nešto što je nedostajalo ovome gradu, i od velike je važnosti za daljnje profilisanje amatarske astronomije. Normalno je da je naprednije bolje, ali i skuplje za održavati, plus što mi nemamo stručno osoblje za upravljajnje komplikovanom opremom, a sistem takav kakav jeste i ovo smatra više teretom, jer to se vidi kroz maćehinski odnos svih ovih godina. Jedino što očekujem je da Adela kao do sada radi posao sa omladinom, ima tu fina entuzijastična ekipa mladih pametnih ljudi okupljena oko ideje. :thumbup: :bih:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1486 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Avetinho wrote: 14/04/2023 15:07
SmokingMan wrote: 13/04/2023 22:42

Možda u drugom primitivnijem obliku, niko ne znam, a i da ne postoji razlog da više saznamo o podmorskim vulkanima. Uprkos što smo toliko tvrdoglavi da pokušamo na krilima multimilijardera i filantropa kolonizujemo Mars, poražavajuće je da još dovoljno ne poznajemo život u najdubljim morskim i oceanskim pukotinama, a to nam je opet bliže nego sve što se nalazi izvan zemljine orbite. Ako negdje postoji voda, i ostali osnovni potrebni sastojci ne znači da još postoje neki uslovi koji bi omogućili formiranje višećelijskih formi života.
Zašto primitivnijem? Starost ljudske rase je gotovo nemjerljiva u poredjenju sa starošću Svemira. Ko zna šta će od nas nastati za par miliončića godina, vjerovatno mnogo superiornija bića nego što smo mi danas. Ne dopustiti mogućnost da takva naprednija bića već postoje negdje u gotovo beskonačnom Svemiru je, blago rečeno, arogantno.
Odgovorim uskoro, mozak mi je rastaljen na kvark- gluonsku plazmu, ništa nije ni-ščim, nema formiranih atomskih jezgri, sve je trenutno u velikom neredu, rasulu, haosu, katastrofa. Um mi spao sa električne mreže. :mrgreen:
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1487 Re: ASTRONOMIJA

Post by pojedinac »

SmokingMan wrote: 13/04/2023 22:42 Možda u drugom primitivnijem obliku, niko ne znam, a i da ne postoji razlog da više saznamo o podmorskim vulkanima. Uprkos što smo toliko tvrdoglavi da pokušamo na krilima multimilijardera i filantropa kolonizujemo Mars, poražavajuće je da još dovoljno ne poznajemo život u najdubljim morskim i oceanskim pukotinama, a to nam je opet bliže nego sve što se nalazi izvan zemljine orbite. Ako negdje postoji voda, i ostali osnovni potrebni sastojci ne znači da još postoje neki uslovi koji bi omogućili formiranje višećelijskih formi života.
:thumbup:
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1488 Re: ASTRONOMIJA

Post by pojedinac »

Stara izreka: "Sad znam da ništa ne znam."

User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1489 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Avetinho wrote: 13/04/2023 12:55
Arminovski wrote: 13/04/2023 12:50

Želiš li ozbiljan odgovor ili ne?

Želim.
Zato što jednostavno do danas nemamo ni jednog definitivnog dokaza za jedno ili drugo pa bi najinteligentniji odgovor bio "ne znamo". Tačno je da smo na neke stvari dobili prve odgovore kao npr postojanje planeta u drugim sistemima ali još uvijek je previše opcija i otvorenih pitanja na koje nemamo odgovore. Polaziti od ličnih osjećaja pa i religije u ovom pitanju, što mnogi često rade je pogrešan pristup.

I da, onim uvodom nisi zaslužio ozbiljan odgovor.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1490 Re: ASTRONOMIJA

Post by aston_martin »

Arminovski wrote: 15/04/2023 15:29
Avetinho wrote: 13/04/2023 12:55


Želim.
Zato što jednostavno do danas nemamo ni jednog definitivnog dokaza za jedno ili drugo pa bi najinteligentniji odgovor bio "ne znamo". Tačno je da smo na neke stvari dobili prve odgovore kao npr postojanje planeta u drugim sistemima ali još uvijek je previše opcija i otvorenih pitanja na koje nemamo odgovore. Polaziti od ličnih osjećaja pa i religije u ovom pitanju, što mnogi često rade je pogrešan pristup.

I da, onim uvodom nisi zaslužio ozbiljan odgovor.
dok ne posaljemo sonde na te planete ne mozemo znati.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#1491 Re: ASTRONOMIJA

Post by toska »

Avetinho wrote: 14/04/2023 15:07

Zašto primitivnijem? Starost ljudske rase je gotovo nemjerljiva u poredjenju sa starošću Svemira. Ko zna šta će od nas nastati za par miliončića godina, vjerovatno mnogo superiornija bića nego što smo mi danas. Ne dopustiti mogućnost da takva naprednija bića već postoje negdje u gotovo beskonačnom Svemiru je, blago rečeno, arogantno.
ako se život razvio na Zemlji onda može i bilo gdje u svemiru u sličnim okolnostima, zakoni su svugdje isti.
to bi svakako bila ispravana logika, neoboriva, ali imamo problem, samo postojanje Univerzuma ne izdržava nikakav logički test tako da ljudski razum i nije neka referenca.

kako god, neka udaljena napredna civilizacija bi neminovno koristila elektromagnetni spektar i ako je dovoljno stara signali bi već stigli na Zemlju.
za sada vlada tišina, mrtva priroda.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1492 Re: ASTRONOMIJA

Post by studiorum_tuzlaensis »

"takva civilizacija bi neminovno koristila elektromagnetni spektar"


Klasični primjer kad čovjek tankog znanja pokušava da podmetne neki argument u svoju korist. Al eto, diskutujemo...


Moje pitanje
Zašto bi takva civilizacija koristila EM spektar?


Brzina svjetlosti (EM valova) je mizerna u odnosu na dimenzije svemira koje mi možemo opservirati.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#1493 Re: ASTRONOMIJA

Post by toska »

ne vrijedi odgovora i truda
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1494 Re: ASTRONOMIJA

Post by studiorum_tuzlaensis »

To sam i očekivao. Ko rizla.
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#1495 Re: ASTRONOMIJA

Post by H323 »

SmokingMan wrote: 14/04/2023 17:42 A.Geljo je odradio sjajan čas,nekako bi volio da makar jednom godišnje održi neko predavanje iz fizike čestica
Svake druge godine se održava Sarajevo School of HEP. Sljedeći je 2024, ulaz je otvoren za javnost. Bude dosta različitih oblasti (npr kosmologija), samo trebaš pratiti i registrovati se.
studiorum_tuzlaensis wrote: 16/04/2023 02:14 Moje pitanje
Zašto bi takva civilizacija koristila EM spektar?


Brzina svjetlosti (EM valova) je mizerna u odnosu na dimenzije svemira koje mi možemo opservirati.
Šta bi drugo, a da je brže :mrgreen:
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1496 Re: ASTRONOMIJA

Post by pojedinac »

Michio Kaku: "all of a sudden we realize that we may have to
rewrite all the textbooks about the beginning of the universe."

User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1497 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

H323 wrote: 16/04/2023 09:34

Svake druge godine se održava Sarajevo School of HEP. Sljedeći je 2024, ulaz je otvoren za javnost. Bude dosta različitih oblasti (npr kosmologija), samo trebaš pratiti i registrovati se.
Imat će se na umu. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1498 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Avetinho wrote: 14/04/2023 15:07
SmokingMan wrote: 13/04/2023 22:42

Možda u drugom primitivnijem obliku, niko ne znam, a i da ne postoji razlog da više saznamo o podmorskim vulkanima. Uprkos što smo toliko tvrdoglavi da pokušamo na krilima multimilijardera i filantropa kolonizujemo Mars, poražavajuće je da još dovoljno ne poznajemo život u najdubljim morskim i oceanskim pukotinama, a to nam je opet bliže nego sve što se nalazi izvan zemljine orbite. Ako negdje postoji voda, i ostali osnovni potrebni sastojci ne znači da još postoje neki uslovi koji bi omogućili formiranje višećelijskih formi života.
Zašto primitivnijem? Starost ljudske rase je gotovo nemjerljiva u poredjenju sa starošću Svemira. Ko zna šta će od nas nastati za par miliončića godina, vjerovatno mnogo superiornija bića nego što smo mi danas. Ne dopustiti mogućnost da takva naprednija bića već postoje negdje u gotovo beskonačnom Svemiru je, blago rečeno, arogantno.
Krenimo toga kako do sada nije otkriveno niti ijedno strano jedinjenje koje u biologiji nije poznato, neki hemijski spoj, molekule, iako svaki dan na zemlju padne na tone kosmičke prašine, uglavnom iz unutarnje regije solarnog sistema. Usput je važno napomnenuti kako je solarni sistem milionima godina prolazio a i dalje prolazi kroz lokalne mjehurove, tačnije oblake izbačenog materijala ostataka eksplozije supernovih. Procesi u kojima uglavnom nastaju teži elementi, kao cink, uranij, živa, etc.

To što mi danas nemamo toliko naprednu tehnoligiju koja bi nam omogućila da možemo uspostavljati ne samo interplanetarna, već i međuzvijzdana putovanja, ne znači da nije bilo dovoljno vremena kroz istoriju da nas posjeti neka od naprednijih civilizacija, i ostavi stvarno veliki trag na današnju civilizaciju, pogotovo svojim fizičkim prisustvomm, tehnološkim dostignućima koja su po našim poimanjima nalik nekoj vrsti magije, iluzije. To bi bio očiti primjer da je u potpunosti održiva ideja o postojanju ne samo jednog takvog naprednog oblika, već i više njih. Mi još njihovo mitološko prisustvo u dalekoj prošlosti održavamo živim kroz nejasna apstraktna objašnjenja, pogotovo u kontekstu ranije izgubljenih civilizacija, iza kojih je ostalo malo zfizičkih ili arheoloških tragova, iako mi još nemamo jasan uvid šta je to doveko do njihovog nestanka.

Recimo postoji jedan zaboravljeni paradox, Olbersov paradoks, tamo negjde iz 60.tih, ako se ne varam, koji je zagovarao da je Univerzum beskonačan i da se takav širi zauvijek, u njemu obitava beskonačan broj zvijezda. Međutim, sama današnja osmatranja i nisu pokazala da je to baš tako, jer da je usitinu Univerzum beskonačan, sjaj noćnog neba bi bio znatno znatno intenzivniji. E sada možeš zatvoriti oči i zamisliti barem 8 puta manji razmak između svih zvijezda koje danas vidimo na tamnom noćnom nebu, i kakav bi sjaj one kombinovano emitovale. Neutmitno da bi u pun mjesec skoro bio zanemariv u poređenju sa gotovo homogenom svjetlošću koja dolazi iz svih pravaca jednog takvog lolaknog i globalnog Univezuma. Teško je zamisliti da bi noć više nalikovala periodu samom izlasku Sunca nego
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1499 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

SmokingMan wrote: 16/04/2023 21:56
Avetinho wrote: 14/04/2023 15:07

Zašto primitivnijem? Starost ljudske rase je gotovo nemjerljiva u poredjenju sa starošću Svemira. Ko zna šta će od nas nastati za par miliončića godina, vjerovatno mnogo superiornija bića nego što smo mi danas. Ne dopustiti mogućnost da takva naprednija bića već postoje negdje u gotovo beskonačnom Svemiru je, blago rečeno, arogantno.


Krenimo toga kako do sada nije otkriveno niti ijedno strano jedinjenje koje u biologiji nije poznato, neki hemijski spoj, molekule, iako svaki dan na zemlju padne na tone kosmičke prašine, uglavnom iz unutarnje regije solarnog sistema. Usput je važno napomnenuti kako je solarni sistem milionima godina prolazio a i dalje prolazi kroz lokalne mjehurove, tačnije oblake izbačenog materijala ostataka eksplozije supernovih. Procesi u kojima uglavnom nastaju teži elementi, kao cink, uranij, živa, etc.

To što mi danas nemamo toliko naprednu tehnoligiju koja bi nam omogućila da možemo uspostavljati ne samo interplanetarna, već i međuzvijzdana putovanja, ne znači da nije bilo dovoljno vremena kroz istoriju da nas posjeti neka od naprednijih civilizacija, i ostavi stvarno veliki trag na današnju civilizaciju, pogotovo svojim fizičkim prisustvomm, tehnološkim dostignućima koja su po našim poimanjima nalik nekoj vrsti magije, iluzije. To bi bio očiti primjer da je u potpunosti održiva ideja o postojanju ne samo jednog takvog naprednog oblika, već i više njih. Mi još njihovo mitološko prisustvo u dalekoj prošlosti održavamo živim kroz nejasna apstraktna objašnjenja, pogotovo u kontekstu ranije izgubljenih civilizacija, iza kojih je ostalo malo zfizičkih ili arheoloških tragova, iako mi još nemamo jasan uvid šta je to doveko do njihovog nestanka.

Recimo postoji jedan zaboravljeni paradox, Olbersov paradoks, tamo negjde iz 60.tih, ako se ne varam, koji je zagovarao da je Univerzum beskonačan i da se takav širi zauvijek, u njemu obitava beskonačan broj zvijezda. Međutim, sama današnja osmatranja i nisu pokazala da je to baš tako, jer da je usitinu Univerzum beskonačan, sjaj noćnog neba bi bio znatno znatno intenzivniji. E sada možeš zatvoriti oči i zamisliti barem 8 puta manji razmak između svih zvijezda koje danas vidimo na tamnom noćnom nebu, i kakav bi sjaj one kombinovano emitovale. Neutmitno da bi u pun mjesec skoro bio zanemariv u poređenju sa gotovo homogenom svjetlošću koja dolazi iz svih pravaca jednog takvog lolaknog i globalnog Univezuma. Teško je zamisliti da bi noć više nalikovala periodu samom izlasku Sunca nego
Nisam siguran šta si htio reći ali ovaj drugi dio bi ispravio. Potpuno je moguće imati beskonačan prostor i tamno nebo kao što jeste. Paradoks koji navodiš ne podrazumijeva da zvijezde ne žive beskonačno, ni veliki prasak tj da univerzum nije postojao zauvijek i svjetlost drugih zvijezda nije imala dovoljno vremena da dođe do nas, niti tamnu energiju koja još pojačava taj efekat.Sa tamnom energijom moguće je imati observaciju da je noćno nemo tamno a ujedno i univerzum koji je beskonačan i koji nema ni granica.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1500 Re: ASTRONOMIJA

Post by studiorum_tuzlaensis »

H323 wrote: 16/04/2023 09:34
SmokingMan wrote: 14/04/2023 17:42 A.Geljo je odradio sjajan čas,nekako bi volio da makar jednom godišnje održi neko predavanje iz fizike čestica
Svake druge godine se održava Sarajevo School of HEP. Sljedeći je 2024, ulaz je otvoren za javnost. Bude dosta različitih oblasti (npr kosmologija), samo trebaš pratiti i registrovati se.
studiorum_tuzlaensis wrote: 16/04/2023 02:14 Moje pitanje
Zašto bi takva civilizacija koristila EM spektar?


Brzina svjetlosti (EM valova) je mizerna u odnosu na dimenzije svemira koje mi možemo opservirati.
Šta bi drugo, a da je brže :mrgreen:

zamisli da postavis to isto pitanje u doba prije formulacije Maxwellovh jednačina elektromagnetizma ili otkrica fotona... nase znanje o svemiru 2023. godine je i dalje veoma ograničeno nažalost.

Elektromagnetizam i gravitacija jos uvijek nisu opisane jedinstvenom prihvatljivom teorijom da bi se odgovorilo na ta pitanja.

Jos lutamo u mraku, barem dok kvantna teorija ne uspostavi minimum veze sa teorijom relativiteta.

Drukčije rečeno, u crnim rupama se krije odgovor, u tom se svi slažu.
Post Reply