Astrofizika, Kozmologija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#76 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Bloo »

Znači napokon imamo analizu za svemirski :fight:
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#77 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Men_of_Numenor »

Da se prijavim!
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#78 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Horcrux »

Pratim.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#79 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Mišo_Kovač »

Ova tema pod hitno treba dozu Smrčka da vam objasni kako ste u svi u zabludi i da baci par numeričkih čudesa iz pustinje... Brez toga, pupa hava :evil:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#80 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Bloo »

sinuhe wrote:Kako se dodje do ovih informacija https://phys.org/news/2016-09-scientists-universe.html ?
Jesu li svi teleskopi zapravo Fourier transformatori?
Biće još detaljnije jednom kada izgrade SKA :)
Ja koliko razumijem, neka me neko ispravi ako griješim, postoji razlika između interferometara koji se koriste u ovom iz tvog linka i FFT (fast furier transform) teleskopa, te čitave začkoljice oko Murovog zakona.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#81 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Mišo_Kovač »

Bloo wrote:
sinuhe wrote:Kako se dodje do ovih informacija https://phys.org/news/2016-09-scientists-universe.html ?
Jesu li svi teleskopi zapravo Fourier transformatori?
Biće još detaljnije jednom kada izgrade SKA :)
Ja koliko razumijem, neka me neko ispravi ako griješim, postoji razlika između interferometara koji se koriste u ovom iz tvog linka i FFT (fast furier transform) teleskopa, te čitave začkoljice oko Murovog zakona.
Čisto da se nadovežem na ovo dvoje - ne postoje Furijeovi <transformatori> :D FFT, ili brza furijeova transformacija, je algoritam za "brzo" izračunavanje diskretne furijeove transformacije, koja je, logično, furijeova transformacija za obradu digitalnih signala.

Ukoliko je riječ o obradi digitalnih signala, "rastavljanje" signala na frekventne komponente, koliko ja znam, u vecini slucajeva se radi pomocu furijeove analize :D nisam astrofizicar, vec automaticar, so take it as you will :D
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#82 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by hidr4 »

Koliko sam citao, cinjenica da se Svemir širi u svim pravcima je dokazano unutar teorija strune, i to ima par godina, al tko zna, mozda se ne sjecam dobro.

Ta teorija struna (String Theory) mi je definitivno nešto najfascinatnije unutar fizike (iako sa samom fizikom nemam baš neke veze) kad bi je samo uspjeli dokazati .
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#83 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Bloo »

Mišo_Kovač wrote:
Bloo wrote:
sinuhe wrote:Kako se dodje do ovih informacija https://phys.org/news/2016-09-scientists-universe.html ?
Jesu li svi teleskopi zapravo Fourier transformatori?
Biće još detaljnije jednom kada izgrade SKA :)
Ja koliko razumijem, neka me neko ispravi ako griješim, postoji razlika između interferometara koji se koriste u ovom iz tvog linka i FFT (fast furier transform) teleskopa, te čitave začkoljice oko Murovog zakona.
Čisto da se nadovežem na ovo dvoje - ne postoje Furijeovi <transformatori> :D FFT, ili brza furijeova transformacija, je algoritam za "brzo" izračunavanje diskretne furijeove transformacije, koja je, logično, furijeova transformacija za obradu digitalnih signala.

Ukoliko je riječ o obradi digitalnih signala, "rastavljanje" signala na frekventne komponente, koliko ja znam, u vecini slucajeva se radi pomocu furijeove analize :D nisam astrofizicar, vec automaticar, so take it as you will :D
Jbg znaš kad se nešto udomaći u raji, anyway kao što napisah FFT teleskopi (lakše mi ih je ovako zvati), osnosno spektometri u suštini koriste istu konfiguraciju beamsplitera i ogledala kao i interferometri, s tim da je razlika u paralelnosti samih mirrora i još toga.

Gosn automatičaru :kakoste:
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#84 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Mišo_Kovač »

Bloo wrote: Jbg znaš kad se nešto udomaći u raji, anyway kao što napisah FFT teleskopi (lakše mi ih je ovako zvati), osnosno spektometri u suštini koriste istu konfiguraciju beamsplitera i ogledala kao i interferometri, s tim da je razlika u paralelnosti samih mirrora i još toga.

Gosn automatičaru :kakoste:
Ma ja sam se više nadovezao na ovo što je sinuhe napisao, al eto, uhvatio i tvoj post :D Svaki racunar je furijeov <transformator> i sluzi za sta sluzi, a sad, kakva ce biti akvizicija podataka, to je druga problematika :D
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#85 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Arminovski »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#86 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Bloo »

Arminovski wrote:Preporuka:
https://www.amazon.com/gp/aw/d/0465096107
$3.39
used.
pravi bargain :mrgreen:

hvala :kakoste:
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#87 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Arminovski »

Bloo wrote:
Arminovski wrote:Preporuka:
https://www.amazon.com/gp/aw/d/0465096107
$3.39
used.
pravi bargain :mrgreen:

hvala :kakoste:
Molim. Sigurno ima negdje i pdf. Kraj je posebno zanimljiv. Na moment kao da kritikuke sve od crnih rupa pa do inflacije, tamne materije i multiversa ali ustvari kaze nesto sasvim osnovno: Previse se forsira samo jedna slika svijeta. Zao mi je sto nema jos nekih 100-ak stranica dublje diskusije o svemu tome.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#88 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Bloo »

Arminovski wrote:
Bloo wrote:
Arminovski wrote:Preporuka:
https://www.amazon.com/gp/aw/d/0465096107
$3.39
used.
pravi bargain :mrgreen:

hvala :kakoste:
Molim. Sigurno ima negdje i pdf. Kraj je posebno zanimljiv. Na moment kao da kritikuke sve od crnih rupa pa do inflacije, tamne materije i multiversa ali ustvari kaze nesto sasvim osnovno: Previse se forsira samo jedna slika svijeta. Zao mi je sto nema jos nekih 100-ak stranica dublje diskusije o svemu tome.
Nije uopšte toliko skupo (shipmment je oko 4 dolara), a papir je papir :D
Mislim da će potrajati dok dođem do kraja i 360 strana :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#89 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by SmokingMan »

User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#90 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Euridika »

Hvala. :thumbup:
Sad ću ovo na Kindle šibnuti i da uživam danas popodne. :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#91 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Connaisseur Karlin »

imas kafu od mene :-D :kiss: :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#92 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by SmokingMan »

Zahvalite i @arminovskom,ovo je njegov prijdelog.

More mala sa šlagom. :D

Uživajte. :thumbup:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#93 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Euridika »

SmokingMan wrote:Zahvalite i @arminovskom,ovo je njegov prijdelog.

More mala sa šlagom. :D

Uživajte. :thumbup:
Svakako zahvala i njemu. A da ti ne reče da mu zahvalimo, ja bih ostala u ubjeđenju da sam njega kvotala i napisala zahvalu (bila sam ubijeđena da je sve postove stavio on).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#94 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by SmokingMan »

Euridika wrote:
SmokingMan wrote:Zahvalite i @arminovskom,ovo je njegov prijdelog.

More mala sa šlagom. :D

Uživajte. :thumbup:
Svakako zahvala i njemu. A da ti ne reče da mu zahvalimo, ja bih ostala u ubjeđenju da sam njega kvotala i napisala zahvalu (bila sam ubijeđena da je sve postove stavio on).
:D

Kada zatreba kakvih .pdf.ova iz ove oblasti javite.Većina stvari se može naći bez ikakvih problema.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#95 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Euridika »

SmokingMan wrote:
Euridika wrote:
SmokingMan wrote:Zahvalite i @arminovskom,ovo je njegov prijdelog.

More mala sa šlagom. :D

Uživajte. :thumbup:
Svakako zahvala i njemu. A da ti ne reče da mu zahvalimo, ja bih ostala u ubjeđenju da sam njega kvotala i napisala zahvalu (bila sam ubijeđena da je sve postove stavio on).
:D

Kada zatreba kakvih .pdf.ova iz ove oblasti javite.Većina stvari se može naći bez ikakvih problema.
Daj linkove, bolje da se zanimam ovim štivom nego ostalim internet glupostima. :thumbup:
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#96 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by Arminovski »

U redu je
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#97 Re: Astrofizika, Kozmologija

Post by zforumas »

Arminovski wrote:U redu je
Hvala i od mene. Procitao sam knjigu "u jednom dahu". :thumbup:
Na jednom mjestu (negdje na pocetku) kao da je nekome ostao Post-It na jednoj stranici, pa je na scanu bijeli kvadrat umjesto teksta.

Ako neko ima jos pdf knjiga sa slicnim temama neka podijeli linkove, ovdje ili na pp.
Trenutno mi je lakse citati pdf nego hard copy, dijete mi podera sve sto mu dopadne pod ruku :mrgreen:
Post Reply