Asimilacija naroda u BiH i regionu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1 Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by SkyLimit »

Koliko toga ima danas na ovim prostorima?

Mene je iznenadilo kad sam otkrio koliko Bošnjaka koje poznajem imaju albansko porijeklo.

Slučaj 1:

Momak čiji je djed Albanac koji je zasnovao porodicu sa lokalkom. Već ovaj momak ne osjeća nikakvu vezu sa albanskim identitetom, u međuvremenu su i prezime slavizirali tj. dodali IĆ, a i on ima malog sina koji ne zna uopće šta je to "Albanac".

Slučaj 2:

Djevojka čiji je otac Albanac koji je zasnovao porodicu sa lokalkom. Prezime je albansko, ali ona ne osjeća nikakvu poveznicu sa albanskim identitetom.

Slučaj 3:

Čovjek kojeg sam poznavao čitav život a tek nedavno, a on sada ima preko 60 godina, saznao sam da je on zapravo Albanac koji je u mladosti došao u BiH. Čovjek priča tečnim bosanskim, čak mu je i mentalitet "sav bosanski", ne bi nikad rekao. I on je oženio lokalku i ne trebam ni naglašavati da mu djeca ne osjećaju nikakvu poveznicu sa albanskim identitetom.


Ovo se vjerovatno događa zbog iste religije, Albanci muslimani se u BiH veoma lahko asimiliraju u Bošnjake.



S druge strane naveo bih primjer Bošnjaka u Hrvatskoj koji se u velikom broju asimiliraju u Hrvate.

Uglavnom to ide po ovom kalupu:

Čovjek se osjeća i izjašnjava kao Bošnjak ili čak često i kao Hrvat musliman, a oženi se Hrvaticom katolkinjom. Već njihova djeca su i Hrvati i katolici, ili u najboljem slučaju ateisti ili obilježavaju i Bajram i Božić, no ono što je sigurno, njihova djeca će obilježavati samo Božić.

Ja imam vrlo jednostavan metod utvrđivanja šta je ko po nacionalnosti: Ono si što su ti djeca.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by supercali »

Nije to bas ono si sta su ti djeca
Dijete ti moze roditi se I odrasti vani pa poslije 10 godina da se vrati kod tebe u zemlju (pretpostavka da je I majka iz vana tj od tamo gdje je dijete odraslo)
Jel to znaci da si ceh francuz ili sl?

Moji su porijeklom talijani sa oceve strane
Al ja se ne osjecam talijanom al sam ponosan na talijanske korijene
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#3 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by LolaLola »

Ne znam koliko si imao prilike da posmatras intermix brakove, samim tim i djecu, ali u praksi je to da djeca lice na mame. Tj djeca se ugledaju na majku vise nego na oca. (nije ovo pravilo, ni generalizacija, ali velika vecina je tako).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by julisiz es grant »

To vjerovatno nisu pravi Albanci, nego Goranci, oni koje mi pogrešno smatramo Albancima i zovemo šiptarima....To su oni koji uglavnom rade kao slastičari, burekdžije, pekari i prezimena im se završavaju na -i.
Stari narod, slavenskog porijekla, sa Kosova i Makedonije. Uglavnom se smatraju Bošnjacima ili Muslimanima, tj oni se tako izjašnjavaju.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gorani_people
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#5 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by dječak sa šibicama »

Goranci dolaze sa Gore na padinama Sar Planine i uglavnom sebe smatraju Srbima ili Makedoncima muslimanima, recimo nekadasnji poznati fudbaler Igor Duljaj je Goranac.

Albanci ih ne vole.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by fortaleza »

LolaLola wrote:Ne znam koliko si imao prilike da posmatras intermix brakove, samim tim i djecu, ali u praksi je to da djeca lice na mame. Tj djeca se ugledaju na majku vise nego na oca. (nije ovo pravilo, ni generalizacija, ali velika vecina je tako).
Elaboracija, zašto bi bilo tako, čisto informativno? :)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#7 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by sadie_forever »

U mjesanim brakovima obicno bosnjaci najebu
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#8 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by Ajatolah_ »

LolaLola wrote:Ne znam koliko si imao prilike da posmatras intermix brakove, samim tim i djecu, ali u praksi je to da djeca lice na mame. Tj djeca se ugledaju na majku vise nego na oca. (nije ovo pravilo, ni generalizacija, ali velika vecina je tako).
Prije da se ugledaju na većinu u sredini u kojoj živi, poznajem različitih ljudi iz različitih kombinacija i ne bih rekao da ima posebne veze sa spolom roditelja. :) Podrazumijevajući da je jedan od roditelja pripadnik većinskog naroda.
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#9 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by LolaLola »

Ne generazlizujem, ali iz mog nekog skromnog iskustva, i to iz prve linije, vidim da su djeca, koja su inace i svugdje u svijetu, privrzenije majkama, samim tim i vuku na majcinu stranu. To je nesvjesno i totalno nenamejrno.
A slozicu se isto da djeca isto tako vuku na sredinu u kojoj zive.


I brat i ja smo privrzeniji maminoj strani. Sto ne znaci da manje volimo i ocevu stranu. Bliza i domaCIJa mi je majkina strana.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#10 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by uglavnomja »

.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#11 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by Gojeni H »

Dominantna kultura guta inferiornu. Vecina apsorbuje manjinu.
Isti slucaj se desio i desava se nasim ljudima u inostranstvu, bila to Hrvatska ili Amerika.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#12 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by Bobi »

Nema ovdje asimilacije...svi ostajemo b b b b balkanci :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#13 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by mali_balon »

Ja mislim da treba prebrojatio krvna zrnca.....samo kod nas se gleda ko je odlakle i ciji je....nikad napredka vazda mahalski kompleksi i mentalitet
Boli me neka stvar ko je odakle i kako se zove i ko su mu babo i mati...bitno je da je covjek, da postuje zakone i obicaje drzave u kojoj zivi i da prihvati norme ponasanje okoline.....to je asimilacija a ne ko ja koga ozenio jel sin plemenskog poglavice mutambe ozenio sadikovu malu iz pizdica pa joj sad djeca love antilpoe po africi a zaboravila na dobrog dedu sadika a i malo su crni....,
samo se kod nas asimilacijom smatra odricanje svoje ili uzimanje tudje vjere....dajta ba malo dignite glavuse iz pjeska
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#14 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by pukepuke »

fortaleza wrote:
LolaLola wrote:Ne znam koliko si imao prilike da posmatras intermix brakove, samim tim i djecu, ali u praksi je to da djeca lice na mame. Tj djeca se ugledaju na majku vise nego na oca. (nije ovo pravilo, ni generalizacija, ali velika vecina je tako).
Elaboracija, zašto bi bilo tako, čisto informativno? :)
Rekla bih da je to tako naprosto zato što majke više sudjeluju u odgoju djece.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#15 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by kosava »

Gojeni H wrote:Dominantna kultura guta inferiornu. Vecina apsorbuje manjinu.
Isti slucaj se desio i desava se nasim ljudima u inostranstvu, bila to Hrvatska ili Amerika.

Gojeni to ti je do kucnog odgoja, ako ti djete zna koje praznike slavi odakle je doslo i ako roditelji provode dovoljno vremena sa djecom, znace ko su i sta su a to je drugi par cipela sto raja trci za parama pa dijete vise provodi vremena sa svojom rajom nego sa roditeljima jos dodaj paranoje i komplekse malih naroda i jos povedi djecu pa ostavi ih da se "druze" u Bosni sa nenom i dedom a ti i zena od sjela do sjela ima djete da dobije alergijsku reakciju na pomen Bosne kada se vrati "kuci" na Zapad.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#16 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by kosava »

mali_balon wrote:Ja mislim da treba prebrojatio krvna zrnca.....samo kod nas se gleda ko je odlakle i ciji je....nikad napredka vazda mahalski kompleksi i mentalitet
Boli me neka stvar ko je odakle i kako se zove i ko su mu babo i mati...bitno je da je covjek, da postuje zakone i obicaje drzave u kojoj zivi i da prihvati norme ponasanje okoline.....to je asimilacija a ne ko ja koga ozenio jel sin plemenskog poglavice mutambe ozenio sadikovu malu iz pizdica pa joj sad djeca love antilpoe po africi a zaboravila na dobrog dedu sadika a i malo su crni....,
samo se kod nas asimilacijom smatra odricanje svoje ili uzimanje tudje vjere....dajta ba malo dignite glavuse iz pjeska

Vazno je od koga je mlada/mladozenja od kojih kuca i gdje se njihovi kopaju jer postoje nasljedne bolesti nije sve sto u nas uvrijezno pogresno razmisljanje a sad sto mahala voli da zna sta je danas za rucak kod komsija je mahalska zajebancija.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#17 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by Gojeni H »

kosava wrote:
Gojeni H wrote:Dominantna kultura guta inferiornu. Vecina apsorbuje manjinu.
Isti slucaj se desio i desava se nasim ljudima u inostranstvu, bila to Hrvatska ili Amerika.

Gojeni to ti je do kucnog odgoja, ako ti djete zna koje praznike slavi odakle je doslo i ako roditelji provode dovoljno vremena sa djecom, znace ko su i sta su a to je drugi par cipela sto raja trci za parama pa dijete vise provodi vremena sa svojom rajom nego sa roditeljima jos dodaj paranoje i komplekse malih naroda i jos povedi djecu pa ostavi ih da se "druze" u Bosni sa nenom i dedom a ti i zena od sjela do sjela ima djete da dobije alergijsku reakciju na pomen Bosne kada se vrati "kuci" na Zapad.
:thumbup:

Nabrojao si sve probleme danasnje dijaspore, a podebljani je najproblematicniji.
Andora je nekome patuljasta drzavica, a nekome sasvim pristojan dom i domovina. ;-)
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#18 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by kosava »

Gojeni znas da ja nisam ljubitelj preseravanja i pisanja ko kisa oko Smederva,

Rade po 60-80 sati onda kada su slobodni po mahali cugaju i onda se cude sto dijete nerazumije Bosanski osim kada mu mater skrpi. A blizi mu komsija Tom i komsinica Rachel od oca i majke a to sve kaze jer bas Amerikanci nisu na glasu ko bliski sa komsijama da ulaze u kucu ko promaja.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by insomnia78 »

A zasto navodnici na "kuca" toj djeci kuca i jeste tamo?
Ljutite se kada ekipa rodjena u BiH istu bas i ne dozivljava svojom a predlazete iste stvari



S moje sokoćalo
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#20 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:A zasto navodnici na "kuca" toj djeci kuca i jeste tamo?
Ljutite se kada ekipa rodjena u BiH istu bas i ne dozivljava svojom a predlazete iste stvari



S moje sokoćalo
Pa nista drug ... odgajaj dijete kao Francusce. Valjda svako ima svoj izbor.
Tema je asimilacija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by insomnia78 »

Hocu hvala
Necu valjda praviti neprilagodjenog debila koji nije prispio ni tamo ni vamo? Ko arapi ovdje po fr. Ta djeca se nikad nece vratiti zivjeti u BiH ako se ne uklope ovamo gdje su rodjeni, zive, idu u skolu nema im od zivota nista.
Naravno da dijete treba znati ko je i odakle je, biti ponosno na svoje porjeklo, poznavati jezik (moja razumije i prica oba bez problema) ali isto to treba osjecati i za svoju domovinu



S moje sokoćalo
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#22 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:Hocu hvala
Necu valjda praviti neprilagodjenog debila koji nije prispio ni tamo ni vamo? Ko arapi ovdje po fr. Ta djeca se nikad nece vratiti zivjeti u BiH ako se ne uklope ovamo gdje su rodjeni, zive, idu u skolu nema im od zivota nista.
Naravno da dijete treba znati ko je i odakle je, biti ponosno na svoje porjeklo, poznavati jezik (moja razumije i prica oba bez problema) ali isto to treba osjecati i za svoju domovinu



S moje sokoćalo
Kao sto sam i rekao, asimilacija je neumoljiva ... to je realnost.
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#23 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by deer_hunter »

sadie_forever wrote:U mjesanim brakovima obicno bosnjaci najebu
pa kad su papucari jbg :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#24 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by sadie_forever »

deer_hunter wrote:
sadie_forever wrote:U mjesanim brakovima obicno bosnjaci najebu
pa kad su papucari jbg :D
jbg to stoji,ne znam ni jednog bosnju a da mu zena ne kroji sve kako ona hoce

to je dobro dok god je bosnjakinja zena :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#25 Re: Asimilacija naroda u BiH i regionu

Post by hAZNADAR »


insomnia78 wrote:

Hocu hvala
Necu valjda praviti neprilagodjenog debila koji nije prispio ni tamo ni vamo? Ko arapi ovdje po fr. Ta djeca se nikad nece vratiti zivjeti u BiH ako se ne uklope ovamo gdje su rodjeni, zive, idu u skolu nema im od zivota nista.
Naravno da dijete treba znati ko je i odakle je, biti ponosno na svoje porjeklo, poznavati jezik (moja razumije i prica oba bez problema) ali isto to treba osjecati i za svoju domovinu




S moje sokoćalo
Zavisi od mnogo faktora.
U sredinama sa islamofobijom se svakako ne mogu asimilirati.

Kod Bosnjaka bi mogli ako budu nepopularni i diskriminisani vezano za posao i sl.
Ako budu rado vidjeni gosti i popularni - bice veci Arapi kod nas nego dole.
Last edited by hAZNADAR on 03/07/2016 12:53, edited 1 time in total.
Post Reply