Asimilacija BiH pravoslavaca i katolika u Srbe i Hrvate?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#1 Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

Za vrijeme Osmanskog carstva krajem 18 vijeka počinju znatna doseljavanja Srba iz Like na prostore Bosanskog Petrovca, Drvara i Grahova. Meni se čini kao dosta neobična pojava ako uzmemo u obzir nadaleko poznati "turski zulum". Neki su doslovno bježali u Bosnu jer nisu htjeli služiti austrijsku vojsku.
Znamo o seobama pred Turcima, ali ovo mi je dosta neobična pojava.

http://www.krnjeusa.com/istorija/index.html

Jedan od tih Ličana je i Branko Ćopić.

Sve je ovo poznato, ali slabo obrađeno.
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#2 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by komentar »

Nisam znao za ovaj podatak.
Da li se radilo o srbima slavenima ili vlasima?
User avatar
ČikaJosip
Posts: 250
Joined: 24/01/2011 12:17

#3 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by ČikaJosip »

Nisu to Srbi bili uglavnom. To su bili samo pravoslavci koji su pod utjecajem SPC postali Srbi. Vjerojatno su mnogi bili Vlasi. I majka Ante Starčevića je iz Like i bila je pravoslavka a nikada nije rekla ni ona ni njeni da su Srbi.

Također o Teslinom podrijetlu, što on sam piše u svome dnevniku.
"Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. Stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#4 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

Nije to bitno. Radi se o hrišćanima koji prelaze na teritoriju Osmanskog carstva po svemu sudeći -dobrovoljno. E sad, iz kojih razloga?
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#5 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by komentar »

Hm, to znači da su ti ljudi ilegalno prešli granicu i mogu se smatrati ilegalnim naseljenicima zar ne, jer niko od vlasti im nije to tada dozvolio.
:?:

Tako da legalno se mogu vratiti odakle su i došli kao svaki ilegalni imigranti. :D
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#6 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

A nisu ilegalno jer im begovi daju zemlju, nešto drugo bi moralo biti.
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#7 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by komentar »

michio wrote:A nisu ilegalno jer im begovi daju zemlju, nešto drugo bi moralo biti.
Gdje stoji da su im begovi dozvolil navedeno.

I što se npr. odriču svog porijekla.
Ja znam Vlahe u Istri koji su ponosni što su Vlasi to jest Ćići.
Ne kriju navedeno niti se stide jer sve govori da su Vlasi.
Prezimena, narodni običaji, narodna odjeća doduše jezik su masovno pozaboravljali.
zauzeti username
Posts: 79
Joined: 18/11/2010 18:19

#8 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by zauzeti username »

De se vi manite ovih glupih priča. Hajd vi recite nekom "šta je", i "zašto je dolazio", a posebno mu pričajte priču o njegovom mrtvom djedu pradjedu ili nekom daljem rodu iz 7 koljena, jer to čisto radite iz znanstvenih razloga, a ne kao povod da mu sutra glavu skinete.
Drugo vrijeme (okolnosti) bilo prije 50 godina, a ne prije 100, 200, preko 300 godina.

Nek svak za sebe kaže šta je, manite se odgovora iz "prošlosti" jer je to samo vid provokacije.
Meni ne treba neko dolazit sa pričom da "nisam Bošnjak" jer iz iskustva znam (zadnji rat) da bi mi taj isti što tako govori došao i sutra glavu otkinuo, DA MOŽE, ili bi šutio i čekao kad će to uradit neko drugi da mi on dođe kuću pljačkat, i sutra se pravit lud ko biva "ko zavadi" i "ne zna se ko je kriv ni za šta". De bola, pročitani ste svi.


Dokle god priče tipa "šta ti je bio predak iz stoljeća sedmog" imaju ovoliku publiku kao danas, ne treba se čudit da se na tavanu i u bašti čuva puška, jer (sa ovakvim stavom većine) je mahnit onaj ko je nema, a ne onaj ko je skriva.
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#9 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by breuer »

što bi rekli: nikola tesla je jedan od rijetkih za kojeg su se otimali i srbi i hrvati...

...zato što je bio amerikanac.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#10 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Fratris »

komentar wrote:Gdje stoji da su im begovi dozvolil navedeno.
Pa begovi su ih i doveli.

Joj, kakve gluposti ljudi pričaju na ovom forumu. Zapadna Bosna je u XVII. stoljeću skoro ispražnjena od stanovništva. Pogledajte defter iz 1604. koji to pokazuje. Raja je dovedena i iz Like, i iz Dalmacije, i sa Zmijanja, i iz Hercegovine jer beg nije lud da gleda kako mu dunumi zemlje stoje neobrađeni. Čuj, ljudi se sami naselili na tuđu zemlju. Možeš mislit.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#11 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

Pogrešno sam napisao. Rijec je o naseljavanju početkom 18 vijeka nakon a ne krajem 18 vijeka. Tu se vjerovatno radi o Srbima koji nisu htjeli ostati pod Austrijom nakon Bečkog rata, ali zašto su otišli sa Turcima. Ako su se borili na turskoj strani onda izrazita mržnja prema Turcima nema podloge, ako nisu zar im ne bi bilo bolje da su pod hrišćanskom vlašću . To iz današnje perspektive :D, možda im je izbor tada bio sasvim logičan.

Isto su zanimljiva nerijetka bježanja iz austrijske vojske u 19 vijeku.
Last edited by michio on 15/02/2011 09:16, edited 1 time in total.
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#12 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by komentar »

Fratris wrote:
komentar wrote:Gdje stoji da su im begovi dozvolil navedeno.
Pa begovi su ih i doveli.

Joj, kakve gluposti ljudi pričaju na ovom forumu. Zapadna Bosna je u XVII. stoljeću skoro ispražnjena od stanovništva. Pogledajte defter iz 1604. koji to pokazuje. Raja je dovedena i iz Like, i iz Dalmacije, i sa Zmijanja, i iz Hercegovine jer beg nije lud da gleda kako mu dunumi zemlje stoje neobrađeni. Čuj, ljudi se sami naselili na tuđu zemlju. Možeš mislit.
Nije ispražnjena u XVII već u XVI vijeku.
Tad su više-manje završili veliki pohodi na teritoriju zapadne Bosne.
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#13 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by sa obzirom na... »

Ma koliko mi ko Bosnjaku tesko priznati, u stvaranju R.srpske ima neke istorijske pravde i sudbinske osvete za lijenost bosnjackih begova.
Na prostor Bos. krajine Srbi su se naselili jer je trebalo hricanske raje koja ce obradjivati zemlju i koja ce placati poreze za raskalasni zivot begova i Porte.
Pa zar su oni stvarno mislili da ta raja nece nikad zatraziti pravo na tu zemlju koju obradjuje ?
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#14 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Fratris »

komentar wrote:Nije ispražnjena u XVII već u XVI vijeku.
Tad su više-manje završili veliki pohodi na teritoriju zapadne Bosne.
Kladuša, recimo, nije osvojena do 1633.
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#15 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by komentar »

sa obzirom na... wrote:Ma koliko mi ko Bosnjaku tesko priznati, u stvaranju R.srpske ima neke istorijske pravde i sudbinske osvete za lijenost bosnjackih begova.
Na prostor Bos. krajine Srbi su se naselili jer je trebalo hricanske raje koja ce obradjivati zemlju i koja ce placati poreze za raskalasni zivot begova i Porte.
Pa zar su oni stvarno mislili da ta raja nece nikad zatraziti pravo na tu zemlju koju obradjuje ?
Zemljište je onog čije je a ne onog koji je doveden kao najamnik i kasnije ga otima.
Fratris wrote:
komentar wrote:Nije ispražnjena u XVII već u XVI vijeku.
Tad su više-manje završili veliki pohodi na teritoriju zapadne Bosne.
Kladuša, recimo, nije osvojena do 1633.
Kladuša možda kao izuzetak ali Bihać nekih 50 godina ranije.
ROTOR 9
Posts: 243
Joined: 29/07/2009 15:38

#16 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by ROTOR 9 »

michio wrote:Pogrešno sam napisao. Rijec je o naseljavanju početkom 18 vijeka nakon a ne krajem 18 vijeka. Tu se vjerovatno radi o Srbima koji nisu htjeli ostati pod Austrijom nakon Bečkog rata, ali zašto su otišli sa Turcima. Ako su se borili na turskoj strani onda izrazita mržnja prema Turcima nema podloge, ako nisu zar im ne bi bilo bolje da su pod hrišćanskom vlašću . To iz današnje perspektive :D, možda im je izbor tada bio sasvim logičan.

Isto su zanimljiva nerijetka bježanja iz austrijske vojske u 19 vijeku.
I sto su mogli odkupit pravo NE u vojsku.. bilo zemlje za obradu., radili i tako stvarali novac kojim su kupovali "pravo" a tada bas kao i zadnjih 100 godina bosnjaci ginuli za tudje interese.. to sam citao u feljtonima koji cesto izlaze u Oslobodjenju..
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#17 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Pera Trta »

Srbi su uglavnom doseljavani na zapadne granice Osmanskog carstva, gdje su služili kao graničari određeni period u godini, dok su većinu vremena bili slobodni da rade šta hoće. Od ostalih pogodnosti dobijali su napuštenu zemlju na obradu, a još su bolje prolazili stočari ("vlasi"), jer nisu bili vezani za zemlju i uobičajene dažbine. Plaćali su samo godišnji porez po domaćinstvu (ne po glavi kao oni što su obrađivali zemlju) i davali nešto malo u stoci, mliječnim proizvodima i vuni.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#18 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Fratris »

Zanimljivo da se u ovoj cijeloj priči ne spominje da su i Bošnjaci i Hrvati zapadne Bosne isto većinom doseljenici iz Like. Konkretno, pošto je cijelu ovu priču pokrenuo članak o Krnjeuši, u čitavoj općini B. Petrovac ne postoji ni jedan rod, nezavisno o vjeri, koji je tu živio i prije 1600.

Lipovače su iz Like, Pozderci iz Požege, Alenu Islamoviću su preci robovi koje su Turci doveli odnekud iz Slovenije ili Hrvatske.

I da, preci Branka Ćopića(ne tako davni, djed ili možda čak i otac) su iz Suvaje kod Srba u Lici.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#19 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

Nije bitno odakle su muslimani već pravoslavci obzirom na priče o hajducima i zulumćarima.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#20 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Fratris »

michio wrote:Nije bitno odakle su muslimani već pravoslavci obzirom na priče o hajducima i zulumćarima.
Kakve priče? Znaš li ti ikog iz tog dijela zemlje? Ja imam jako dobrog prijatelja iz Krajine čiji su roditelji Srbi i obe strane porodice imaju tradiciju da su došljaci.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#21 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

To da su došljaci zna se a poznajem ih, puna ih je Banjaluka.

Nije stvar u tome što su došljaci već odnos prema muslimanima.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#22 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Fratris »

michio wrote:To da su došljaci zna se a poznajem ih, puna ih je Banjaluka.

Nije stvar u tome što su došljaci već odnos prema muslimanima.
Kakav odnos? Šta je ovdje poenta? Da je Turska bila divna država i da kmetu Srbinu nije bilo ništa gore nego begu Bošnjaku?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#23 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by michio »

Ne znam ja kakva je bila Turska. Poznate se neke uopštene stvari dok se o svakodnevnici vrlo malo zna.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#24 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Fratris »

Dobro, šta je onda poenta ove teme?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#25 Re: Naseljavanje zapadne Bosne Srbima iz Like

Post by Pera Trta »

Ništa tu nema neobično, samo narod ne zna. Ljudi se doseljavali gdje su mislili da će im ljepše biti ili tek da spasu goli život. Tako su mnogi Bošnjaci došli iz Like, Slavonije i Mađarske kada je Osmansko carstvo izgubilo ta područja u ratu sa Austrijom krajem 17.vijeka. Veliki dio Srbije naselio se pravoslavcima iz Crne Gore, Bosne i Sandžaka nakon ovog i slijedećeg austrijsko-turskog rata 30-40 godina kasnije, jer je srbija prije toga opustjela seobom na sjever, u Austriju.
Stalne migracije su sudbina Balkana...malo gdje su se uspjele dvije generacije zadržati u proteklih 400 godina.
Post Reply