ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1 ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by iz dna duše »

Ja sam o Asa Preventu Group imala mišljenje kao o jednoj jakoj bh. kompaniji, koja stoji na zdravim nogama i u kojoj je sve zaista ekstra.
Međutim, više puta sam čula da nije isto biti Prevent u Zenici ili npr. Visokom, bar za radnike.
Sada, nakon ovog štrajka sam negdje pročitala pažljivo sročeno saopštenje Vedrana Peršića, njihovog PR menadžera, pomislila da je sve riješeno, međutim, očito nije tako. Radnici iznose neku drugačiju sliku, i, kako to često biva, suprotnu od one zvanično prezentirane.

Ja sam svjesna da nije prava istina ni jedna ni druga verzija (dakle, ni ona koju predstavlja poslovodstvo niti ona, koju nam prikaže radnik). Veliki broj poslodavaca se ponaša tako da radnik treba biti sretan da ima posao, pa makar radio i po 12 sati, bio prijavljen na minimalac, ne ostvarivao mnoga druga prava iz Zakona o radu, (što poslodavac nikada ne priznaje javno, jer ne plaća prekovremeni rad i dr.). Također, postoje radnici kojima je sve teško, pa i doći na vrijeme na posao, ne ići za vrijeme rada na Facebook, ne dopisivati se non-stop putem Messenger-a, ne udaljavati se sa radnog mjesta, sem za vrijeme pauze, a da nadređeni nije obaviješten, dakle, sve neke univerzalne stvari koje traži svaki poslodavac.

Pitam namjerno za ovu kompaniju, koju sam uvijek pominjala u pozitivnom svjetlu, ali sam na osnovu par svojih iskustava sa njima i nekih saznanja, koje sam dobila od radnika stekla utisak da nije zlato sve što sija. U slučaju ove kompanije bih voljela da nisam u pravu i da nju recesija ili nešto drugo neće načeti?!

Znam da oni imaju malo bolje odnose sa vlasti, nego druge, manje kompanije i da će im, ako zatreba, vlast pomoći, jer je svjesna značaja ove kompanije za BiH.
(Ne mislim da bi im vlast pomogla samo zbog poklona a'la Pasat, koji je navodno Nihad Imamović poklonio Tihiću, to je sitnica)
Šta kažete vi, koji možda stvari poznajete malo bolje od mene i imate sa njima bogatija dobra ili loša iskustva? :?:
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#2 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by ins »

Prvo, svaki "pogon" u okviru grupacije se razlikuje, naravno "riba uvijek smrdi od glave" pa prema tome kakav je direktor takav je i pogon.

Sto se uposlenih tamo tice, dijele se na dvije grupe: oni koji misle da su se zaposlili u BH telekomu, pa dane provode na MSN, Facebooku dok ostatak vremena rade o glavi onih drugih, koji su u ASA Prevent dosli misleci da ce imati ambijent da grade karijeru. Generalno govoreci, tamo su ljudi dovedeni nepotizmom, pogotovo prvih par generacija uposlenika, od 1997-2006, gdje su uposljavani iskljucivo jer su neciji "mali", ili zato sto su naucili njemacki (radeci na bausteli :-) ) , i funkcionisu na principu da imaju nekog svog ko ne da da im se bilo sta desi...


Ali najbitnije na kraju: ASA Prevent uprkos svemu jeste jedan vrlo, vrlo ozbiljan biznis! :bih:
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#3 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by downtoearth »

jedino bitno u svemu tomu je da li poduzeće (i slična takva) isplaćuje redovito plaće svojih uposlenika, da li plaća poreze i doprinose državi i da li stimulira rad i lojalnost sa jedne strane a sa druge sankcionira nemar i nerad! Ako je tomu tako onda je to dobro poduzeće i uvijeć mu dati sovju potporu... Ali ako vlasnik i uprava profit stiču na malim plaćama djelatnika i ne plaćanju obveza državi onda ne možemo govoriti o poštovanju vrijednom poduzeću bez obzira kolika mu je dobit
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by jefferson »

Ponasanje preduzeca po principu da radnik treba biti sretan sto ima posao ce se nastaviti sve dok imate 44% nezaposlenih na birou! Jednostavno, ponuda i potraznja. Ponuda poslova je mala, potraznja velika, i poslodavci mogu uslovljavati, bilo to eticki i moralno. Na kraju, sto bi jedan direktor ASA Preventa, Cimosa ili Mittala gradio drzavu i brinuo o radnicima mimo zakonskog okvira kada to izabrani predstavnici tih radnika u vlasti nece?
Nameti na plate u FBiH su 68% i niko NORMALAN nece doci ulagati u ovu drzavu, a da nema neke jos interese ili stvarno neki extra profit kada su nameti u Slovackoj, Rumuniji ili Bugarskoj za pola manji! Menadzer Coca Cole je to rekao prije par godina: Kada bi Coca Cola sad odlucivala o pogonu, izabrali bi Moldaviju prije BiH zbog X stvari, ali najvaznije je zbog poslovnog ambijenta!
Sto je Zenica odskocila po ulaganjima od ostalih gradova? Jer su opcinski duznosnici, prvenstveno nacelnik, skontali da moraju nesto dati investitorima da bi dobili. Ako KTG ostvari svoj projekat gasne termoelektrane u Zenici, a sve su prilike da hoce, svi bi se mi trebali zapitati sto to moze u Zenici a ne moze u Mostaru, Bihacu, Sarajevu ili banja Luci?
Mi moramo izbiti iz svoje glave onaj mentalitet gdje je neko duzan nama doci u BiH!
Amerika je i dan danas brj 1 drzava po investicijama i ambijentu za ulaganje, ali drzave u Americi znaju da se odreknu i po 300 miliona dolara poreza da bi dosla neka kompanija u njihovu drzavu.
Tennessee se odrekao oko 226 miliona dolara poreza, slozili se da ce sagraditi puteve prilazne, infrastrukturu te skole oko buduce VW-ove tvornice. Pobjedili su Alabamu za 4 miliona dolara u porezima!!!
Kada je Mercedes dolazio u Alabamu, drzava se slozila da plati plate radnicima prvu godinu, skoluje ih o svom trosku, izgradi infrastrukturu itd.
Sta smo mi u BiH uradili???
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#5 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by Amazonka27 »

znam da nikad necu raditi za ASA prevent jer nemam nikakve rodbinske veze sa vrhom piramide...Poznajem nekoliko ljudi koji tamo rade i neki od njih su zaista pametni i vrijedni a neki vala...ne znaju sami sebi cipele zavezati...Niko od njih nije primljen preko konkursa i sl...nego robinsko/jaranskim vezama...zakon je takav da vlasniku privatnog preduzeca daje za pravo ovako pribavljanje radnika i tu se nista ne moze...
Sto se tice fb, msn i sl stvari...uvijek je toga bilo...i prije se u firmama naklacivalo na telefone....pa zoves sve redom iz imenika...meni je moj sef dozvoljavao i fb i msn ali zato mu nikad nisam nabijala tel racun...i nikad mi posao nije trpio zbog internet zabave...svi mi manje vise volimo da predahnemo na par minuta od posla...na radnom sam mjestu, pored telefona na usluzi strankama i sefu, punim baterije za sljedecu navalu posla...Stvar je organizacije radnika. Ako on sebi dozvoli da mu se posao nagomilava zbog interneta...onda on nije zadovoljan poslom i sef ne moze biti zadovoljan sa njim...onda slijede sankcije...opalis ga malo po plati i okacis jedan ukor.
Uzmimo za prijemr Google....oni imaju strasnu motivacijsku strategiju. Dodji u pidzami, ali samo radi kvalitetno.


Image

Image

Image

Image


Image
User avatar
Jed1217
Posts: 236
Joined: 10/02/2008 21:28

#6 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by Jed1217 »

Nemamo mađarskih, ali imamo karakternih kurvi koje nas jeftino prodaše kolonizatorima!


Nakon teksta koji sam objavio pod naslovom "Visoko kao kolonija Sarajlija, Tuzlaka, Sandžaklija, Turaka i inih kolonizatora uz svesrdnu pomoć banaka", dobio sam raznoraznih mailova i oprečnih mišljenja, međutim jedno zapažanje se izdvojilo od ostalih. Naime, moja najbolja drugarica iz osnovne škole, a kasnije i srednje od koje sam često prepisivao zadaće, uporedila je današnju situaciju u Visokom sa jednom sjajnom pripovjetkom Zije Dizdarevića pod naslovom "Čemernica" . Ta situacija iz vremena Austrougarske se može najbolje preslikati na današnju situaciju u Visokom i koloniziranje istog, te momenat u kojem su nas kupili za lizalo. Doktorica Mirsada Pašić jedne prilike mi je rekla..."nisi ni svjestan šta ovo povlači za sobom, tek za deset godina ćemo osjetiti na zdravlju koliko nas sve ovo košta". Kasnije sam se i sam uvjerio gledajući nalaze nekih ljudi koliko je doktorica Pašić bila u pravu.

Da se vratimo na pripovjetku.

Austrijanci su otvorili rudnik, zaposlili domaće stanovništvo, svi su bili sretni, iako su radili u rudniku na teškom poslu, iskopavali živu koja je strašno smrdila, ali su imali plate i nove kundure. Austrijanci su se pobrinuli i da pored rudnika otvore kafane i u njih dovedu mađarske kurve, pa su tako dobri Bosanci odmah nakon primanja plate istu imali i gdje potrošiti.

Za par godina svi muškarci su umrli, a ostale su samo žene s djecom da se bore na bosanskoj zemlji za goli život... tada o tome nije imao niko da govori, ljudi nisu ni znali. Danas imamo internet i nezavisne medije, pa možda bude drugačije.

Poenta je u slijedećem. Neupitno je da su ljudi došli u Visoko, zaposlili stanovništvo, dali kakvu-takvu platu, prijavili radnike na minimalac, sebe osigurali u raznoraznim "Grawe" osiguranjima, plate obračunavali u KM, a poslodavcu prijavljivali u Eurima. Niko ne kontroliše njihove M4 obrasce, niko i ne smije da pita zašto im se ne obraćunavaju "crveni" prekovremeni sati, gdje je regres, itd, itd... Lijepo je kada se čuje da smo počeli nešto u Visokom proizvoditi i za jahte, brodove, čamce..., ali se pri tome ne pitamo zašto se to više ne proizvodi u Hrvatskoj!? Odnosno, zašto jednostavno ne Googleu ne pogledamo stav hrvatskog Ministarstva okoliša po tom pitanju, jer da to valja ne bi došlo iz okoline Splita u Visoko.

Kako sam nedavno bio na operaciji često sam posljednjih dana bio u Hitnoj pomoći išavši na previjanja, tamo sam vidio da dolazi puno visočkih radnika koji rade u tim "gigantima" koji nam daju plate. Ali ti radnici nemaju ovjerene knjižice!? Uz sve to Visoko i dalje smrdi isto kao u Zijinoj pripovjetci. Istina kod nas nema mađarskih kurvi, ali imamo puno više lihvarsko-poltronskih karakternih kurvi koje zbog boljeg položaja u firmi žrtvuju zdravlje svih nas. Možemo li izvući neku pouku? Dok nas predstvalja ova lažna ekonomska i politička "elita" ne možemo, oni su baš ova vrsta karakternih jeftinih kurvi koje spomenuh maloprije.


Adnan Jasho Jašarspahić



Ovdje je dosta rečeno... :-?
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#7 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by illuminated »

plata jednog kolege inzinjera 650KM.
Toliko o bh ponosu.


Prije vise godina je jedan moj profesor, akademik, rekao da je to najobicnija trgovina.
Kako su istekle carinske povlastice, sve je krenulo niz brdo.

Tu nema nigdje visoke tehnologije. A auto BH klaster je najveca ubleha.
Za ovo godina koliko postoje mogu proizvesti ispusnu granu motora (odredjenog tipa) i mozda jos po koju sitnicu.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#8 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by BarbaDue »

10. 07. 2009.
ASA Prevent, poslovni lider BiH: Drugi po prihodu i treći izvoznik - U 2008. godini ostvaren prihod od 798 mil. KM

Najuspješni privatni poslovni sistem u Bosni i Hercegovini okuplja firme ASA-e i Preventa. Grupacija je u 2008. godini ostvarila godišnji prihod od 798 miliona KM, što je za 96 miliona KM više u odnosu na 2007. godinu. Ovaj poslovni sistem je na osnovu ankete Poslovnih novina "100 najvećih u BiH" zauzeo drugo mjesto po prihodu odmah iz Javnog preduzeća Elektropriverda BiH, čiji prihod u 2008. godini iznosi 907 miliona KM. Trećeplasirani je svjetski proizvođač sitrovog željeza i čelika ArcelorMittal sa prihodom od oko 717 miliona KM, a dalje slijede dva javna teleoperatera BH Telecom i Telekomunikacije Republike Srpske, te Aluminij d.d. iz Mostara.

Poslovni sistem ASA-e i Preventa čini 18 firmi iz ASA grupacije koje su se profilirale u oblastima vozila, finansija i usluge, te 6 firmi iz Prevent grupacije koji se bave proizvodnjom komponenti za automobilsku industriju, izradom zaštitnih rukavice i druge zaštitne opreme, te odnedavno proizvodnjom gumenih čamaca.

Preuzimajući nagradu tokom ceremonije u Sarajevu, potpredsjednik Uprave ASA Holdinga i direktor finansijske divizije Emir Ahmetagić osvrnuo se na svjetsku ekonomsku krizu koja pogađa sve komapnije, te izrazio nadu da će Grupacije zadržati poziciju najjače privatne bh. firme uz dalje osvajanje domaćeg i stranog tržišta.

"Održavanje poslovne stabilnosti je naš prioritet. Koristićemo naše interne rezerve, ali nećemo ni propustiti poslovne prilike koje nam se ukazuju na uzdrmanom tržištu da povećamo svoje učešće", istakao je Ahmetagić.

Grupacije je treći najveći bh. izvoznik sa 280 miliona KM odmah iza Aluminija i ArcelorMittala, a ispred Elektroprivrede BiH, Energoinvesta i Cimos TMD AI-a. Izvoz Aluminija je bio preko 480 miliona KM, a ArcelorMittal preko 380 miliona KM.

"Ova nagrada je priznanje za naših 3.000 radnika koji su uprkos ekonomskoj krizi, koja je najviše pogodila automobilsku industriju, ostvarili rezultate vrijedne pažnje i još jednom potvrdili svjetsku klasu u proizvodnji automobilskih komponenti", rekao je Admir Pejkušić, predsjednik Uprave Preventa BH prilikom preuzimanja nagrade.

Prošle godine Grupacija je ostvarila prihodu od 702 miliona KM, te izvoz od 245 miliona KM, navodi se u saopćenju Grupacije.

eKapija
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#9 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by Serenity »

Ima li neko da je uposlen u menadžerskom dijelu pa da nam iznese njegov pogled? Ovo sa strane je sve previše subjektivno.

I samo jedan reply:
Plata od 650 KM za inžinjera u preduzeću koje će ako Bog da u 10 godina se udesetorostručiti
je veča
od plate inžinjera u EP od 1600 KM koje će bankrotirati za 5 godina.

Jer za 10 godina:
ASA inžinjer 2400 KM
EP inžinjer 0 ili 440 KM
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by tranquil »

Serenity wrote:I samo jedan reply:
Plata od 650 KM za inžinjera u preduzeću koje će ako Bog da u 10 godina se udesetorostručiti
je veča
od plate inžinjera u EP od 1600 KM koje će bankrotirati za 5 godina.

Jer za 10 godina:
ASA inžinjer 2400 KM
EP inžinjer 0 ili 440 KM
Bez da ulazim u analizu pomenutih preduzeća, jer zaista ne znam ništa o njima, moram pomenuti da preduzeća koja ne cijene svoje stručne ljude u sadašnjosti i nemaju baš svijetlu budućnost, barem ne na normalnom tržištu, tako da se ja ne bih upuštao u ovakve špekulacije.

Isto moja bivša firma - godinama ista priča - "strpite se, strpite se, biće bolje za koji mjesec, dugoročni plan je ludilo, gradićemo poslovnu zgradu svu u staklu, zaposlićemo trocifren broj ljudi, bićemo najjači" itd itd.

Sada tamo rade direktor/vlasnik, dva uposlenika iz struke i sekretarica.
nadrealista
Posts: 69
Joined: 17/07/2008 11:04

#11 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by nadrealista »

ins wrote:Prvo, svaki "pogon" u okviru grupacije se razlikuje, naravno "riba uvijek smrdi od glave" pa prema tome kakav je direktor takav je i pogon.

Sto se uposlenih tamo tice, dijele se na dvije grupe: oni koji misle da su se zaposlili u BH telekomu, pa dane provode na MSN, Facebooku dok ostatak vremena rade o glavi onih drugih, koji su u ASA Prevent dosli misleci da ce imati ambijent da grade karijeru. Generalno govoreci, tamo su ljudi dovedeni nepotizmom, pogotovo prvih par generacija uposlenika, od 1997-2006, gdje su uposljavani iskljucivo jer su neciji "mali", ili zato sto su naucili njemacki (radeci na bausteli :-) ) , i funkcionisu na principu da imaju nekog svog ko ne da da im se bilo sta desi...


Ali najbitnije na kraju: ASA Prevent uprkos svemu jeste jedan vrlo, vrlo ozbiljan biznis! :bih:

Kao bivši dugogodišnji uposlenik ove kompanije slažem se sa podjelom grupa uposlenika. APG je kompanija u kojoj ukoliko nekom
srećom "upadnete"(vjerovali ili ne i toga ima) možete steći veliko iskustvo na mnogim poljima i dobrim i lošim. Najidealnija je za pripravnike koji dođu friško sa fakulteta, steknu iskustvo i poznanstva i :run: To je prije svega jedan "veliki" sistem a ko ima iskustva u radu u nekom sistemu zna da to znači da je tu "pojedinac" jedna velika 0. Nekome, ko nema velikih ambicija u životu, to odgovara (prva gore navedena grupa) i to su mahom "nečiji" ljudi koji su zaštićeni ko "međedi" i njih je nažalost većina. Drugi dio su ljudi koji imaju u životu cilj stvoriti nešto, neku karijeru a ne samo klimati glavom i čekati kad će kraj radnog vremena. U APG 2.000 ljudi da ne dođe na posao, ništa se ne bi osjetilo, a 3 čovjeka da ne dođu na posao sve bi stalo :bih:
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#12 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 21:56, edited 1 time in total.
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#13 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Amazonka27 wrote: Image

Image

Image

Image


Image
"E, slikanje je završeno! Fotografi, napustite prostorije!!"

"Jesu l' otišli?" - "Jesu."

"Hajmo sad, dosta zejeb... Na posao!"

"Ti, mali, ne kotrljaj te kugle po stolu, NA POSAO :x !!!"


:D
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#14 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by ins »

Judge_Dread wrote:
izvini ne mogu odoliti al takvo misljenje moze imat neko ko samo cita avaz i slicne pravovjerne drzavne medije i nije navikao malo gledat sa strane:) lako je bit uspjesan kad si direktni produzetak trenutne politike u cijem krilu si ponikao i kad je svaki tender tvoj i kad djelujes ili si djelovao na trzistu gdje je povlasten polozaj bio zakonski reguliran i aminovan. Nesto sto bi bivsi nam premijer rekao ne znam al sve je po zakonu :D :D Moja stara bi garnat isto tako mogla biti uspjesan menadzer da joj stvoris uslove kakve ima ASA :zzzz: nju bi onda zvali Tenderbegovica :D :D

Doduse to jeste osbiljan biznis al njegovu pravu validaciju mozemo vidjeti tek kad ovo bude normalna drzava. Dakle nacekacemo se :run:
izvini ne mogu odoliti al takvo misljenje moze imat neko ko ne cita ozbiljne poslovne medije vec po cijeli dan presipa iz supljeg u prazno.

Dakle, cinjenica da ASA Auto dobija sve bitne tendere zahvaljujuci podrsci SDA i SBiH.
Ali isto tako, cinjenica je da uvoz i prodaja automobila cine svega nekih 15-20% ukupnog biznisa ASA Preventa.

Drugim rijecima, oni prodaju auta u vrijednosti nekih 150.000.000, ali izvezu autodijelova ukupne vrijednosti oko 450.000.000, plus ovo ostalo cime se bave.

Naravno, treba pretpostaviti da ASA Prevent ipak nema tako dobro politicke veze po Njemackoj ili Francuskoj, koje bi natjeralo PSA, VW ili BMW da od njih kupuju dijelove...
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#15 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by illuminated »

Serenity wrote:Ima li neko da je uposlen u menadžerskom dijelu pa da nam iznese njegov pogled? Ovo sa strane je sve previše subjektivno.

I samo jedan reply:
Plata od 650 KM za inžinjera u preduzeću koje će ako Bog da u 10 godina se udesetorostručiti
je veča
od plate inžinjera u EP od 1600 KM koje će bankrotirati za 5 godina.

Jer za 10 godina:
ASA inžinjer 2400 KM
EP inžinjer 0 ili 440 KM
mora da se salis?

jer stvarno mislis da ce neko ko ista vrijedi, i ko trljao klupe na faxu 5 godina, ima bar malo samo postovanja, raditi za 650KM?

Nakon ukidanja bescarinskog uvoza i katastrofalne situacije globalno u auto industriji, ne vidim neku perspektivu u skorije vrijeme.
Porazgovaraj s nekim ko radi u ASA-i.
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#16 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by PeshtA »

Imam prijatelja koji radi u ASA Preventu u njihovom IT odjelu. Momak je rodom iz Vlasenice, nema oca, majka mu je domacica, ja sam ga upoznao 90 i neke kada su u ratu dosli u moj grad, znaci to rodbinske veze, politika, stranka i fazoni .... za***i. Momak je carobnjak sa data bazama, programiranjem itd, zaposlen je jer vlada znanjem, i otkad je poceo raditi u ASA Preventu dozivio je totalni zivotni preporod, sto bi se reklo uspio u zivotu. 23-4 su mu godine, sam je sebi kupio auto novo, sam sve i svaka mu chast. Ja iz te perspektive onoga sto znam od njega, o ASA Preventu firmi koja ih salje non stop na specijalizacije, doobuke, po Evropi i svijetu, firmi koja ih salje na jedrenja i odmore, mogu reci samo, hocu i ja!
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#17 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by illuminated »

PeshtA wrote:Imam prijatelja koji radi u ASA Preventu u njihovom IT odjelu. Momak je rodom iz Vlasenice, nema oca, majka mu je domacica, ja sam ga upoznao 90 i neke kada su u ratu dosli u moj grad, znaci to rodbinske veze, politika, stranka i fazoni .... za***i. Momak je carobnjak sa data bazama, programiranjem itd, zaposlen je jer vlada znanjem, i otkad je poceo raditi u ASA Preventu dozivio je totalni zivotni preporod, sto bi se reklo uspio u zivotu. 23-4 su mu godine, sam je sebi kupio auto novo, sam sve i svaka mu chast. Ja iz te perspektive onoga sto znam od njega, o ASA Preventu firmi koja ih salje non stop na specijalizacije, doobuke, po Evropi i svijetu, firmi koja ih salje na jedrenja i odmore, mogu reci samo, hocu i ja!
drago mi je zbog njega, zaista.

Ne zelim da se sada ovo tema pretvori u omalovazavanje bilo koje firme ili osobe. Sve zavisi i na kojoj je covjek poziciji.
Ja licno znam 5 dobrih, fakultetski obrazovanih ljudi od kojih niko nema preko 1000KM. Ovaj sto ima oko 1000KM, je cak i neki menadzer za nesto,
i radi ponekad i vikendom. Prosjecan inzinjer zaradjuje 650-800KM.
(I nisu u pitanju neki lijevi faxovi, nego masinstvo, matematika itd)
Za mene, licno (dakle, do kraja subjektivan stav), je to malo.

Sto se tice auta, vjerovatno dobiju mogucnost da kupe jeftino (leasing ili povoljan kredit) preko firme sto je za pozdraviti.
Evo jos jedan primjer razvikane firme, gdje su prilicno male plate je Bosnalijek.

S druge strane, Elektroprivreda ne salje na obuke, ali je plata skoro svakom inzinjeru preko 2000KM.

Mozda ovi moji prijatelji koji sam spomenuo nisu bili u stanje da sebi izpregovaraju bolje uslove, mozda su sami krivi, ne znam.
U svakom slucaju, moji stavovi su subjektivni, i objektivno je ono sto covjeku ponudi firma prilikom pregovora o plati.
Ako je neki covjek sretan sa svojim poslom i platom i ja sam.

pozz.
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#18 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 21:55, edited 1 time in total.
nadrealista
Posts: 69
Joined: 17/07/2008 11:04

#19 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by nadrealista »

Sve si rekao u prvo recenici jer moj post se i odnosio na BiH poslovanje. Ja Njemacku i slicne nisam spominjao tako da nisi imao razloga relativiziranja ocitog :thumbup: al ok razumijem da je to cool odbrambeni mehanizam posebno ako si na neki konkretan nacin vezan uz spomenuti subjekt. Nemoj se ljutit al post ti lici na PR uradak :))) doduse dobar :thumbup:[/quote]





Griješiš ako misliš da se jedino kod nas (veliki)tenderi dobivaju na osnovu političke podrške.Primjer iz bližeg EU okruženja Slovenije je afera sa nabavkom nekih oklopnih transportera gdje je mislim i premijer Slovenije upetljan...ima toga dosta samo nam nije "pred nosom" kao ASA.
Najvažnija stvar je da ASA NE IZNOSI NOVAC IZ BIH. Dakle, zarada ide u dalje investicije (i naravno domaće džepove određenih ljudi) i to se vidi ..zgrade, fabrike, KK Bosna, SFF itd. , oko 3.000 ljudi prima platu, XY miliona se plati poreza godišnje(PDV, porez na dobit). E sad , što je to neko sve uvez"o i sad zarađuje to je njegov "uspjeh" , način na koji se to radi je stvar inspekcija i organa države ali je činjenica da od ASe dosta ljudi ima koristi i bolje bi nam svima bilo da imamo više firmi sa domaćim vlasnicima koji dalje investiraju dobit u našu zemlju a ne izvlače novac u Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju itd...
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#20 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 21:56, edited 1 time in total.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#21 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by ins »

Nijaz Hastor kada je u jesen 1995 dosao u BiH vec je imao svoj milion. Zapravo, vise desetina njih.

@velecasni,

Informisi se malo, kako rekoh...
aglocobosna
Posts: 6
Joined: 23/09/2009 11:36

#22 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by aglocobosna »

Prevent je KRAVA kojoj je GLAVA u VISOKOM a vime u SARAJEVU. S tim da je i G****A u VISOKOM pa VISOKO strasno smrdi.
Last edited by aglocobosna on 23/09/2009 15:50, edited 1 time in total.
aglocobosna
Posts: 6
Joined: 23/09/2009 11:36

#23 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by aglocobosna »

ins wrote:Prvo, svaki "pogon" u okviru grupacije se razlikuje, naravno "riba uvijek smrdi od glave" pa prema tome kakav je direktor takav je i pogon.

Sto se uposlenih tamo tice, dijele se na dvije grupe: oni koji misle da su se zaposlili u BH telekomu, pa dane provode na MSN, Facebooku dok ostatak vremena rade o glavi onih drugih, koji su u ASA Prevent dosli misleci da ce imati ambijent da grade karijeru. Generalno govoreci, tamo su ljudi dovedeni nepotizmom, pogotovo prvih par generacija uposlenika, od 1997-2006, gdje su uposljavani iskljucivo jer su neciji "mali", ili zato sto su naucili njemacki (radeci na bausteli :-) ) , i funkcionisu na principu da imaju nekog svog ko ne da da im se bilo sta desi...


Ali najbitnije na kraju: ASA Prevent uprkos svemu jeste jedan vrlo, vrlo ozbiljan biznis! :bih:
Oprosti "ins" ali ne slazem se sa tobom. Ako pogledas unazad dvije godine, mogu ti navestipar direktora koje je dovela "nova" linija u Prevent i koji su dosli takodjer jer su neciji "mali" a koji su udaljeni ili su se sami udaljili u zadnjih godinu dana i to sa rukovodecih mjesta. Tako da tvoja konstatacija ne stoji. Pogledaj malo "Establish" pa vidi kako ljudi bjeze u zadnje 3 godine. Mislim da se 70% ljudi promijenilo. A u Preventu Visoko trnutno karijeru mogu graditi samo poslusnici iz ASE, a uposlenici sa licnom kartom iz Visokog mogu samo da mastaju o napredovanju.

Ali i dalje naglasavam da je PREVENT ZA POLJUBIT I NA CELO STAVIT u odnosu kako rade druge firme u BiH. Samo mi smeta sto prodaju damu pod bubrege!
aglocobosna
Posts: 6
Joined: 23/09/2009 11:36

#24 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by aglocobosna »

Serenity wrote:Ima li neko da je uposlen u menadžerskom dijelu pa da nam iznese njegov pogled? Ovo sa strane je sve previše subjektivno.

I samo jedan reply:
Plata od 650 KM za inžinjera u preduzeću koje će ako Bog da u 10 godina se udesetorostručiti
je veča
od plate inžinjera u EP od 1600 KM koje će bankrotirati za 5 godina.

Jer za 10 godina:
ASA inžinjer 2400 KM
EP inžinjer 0 ili 440 KM
Za 10 godine ASAprevent ce zavrsiti kao Prevent Global u Sloveniji i to bankrotom. A pogotovo ako znamo da se Prevent vec "vrti" po Rusiji i trazi proizvodne pogone. Mislim da je suvisno da pricamo o lokal patriotizmu.
Prije 10 godina Prevent Global u Sloveniji je bio cudo privrede i automobilske industirije. Tada je prosjecna plata bila oko 400 eur ili 800 maraka. Zadnji pokazatelji govore da je u FBiH prosjecna plata 792 KM. U tekstilnoj industriji je oko 450 KM. To znaci da kada cijena rada u tekstilnoj indistriji dostigne cca 800 KM slijedi sljedeci scenario:

24.8.2009 10:42:00 | Powered by PressCut

Danas će se održati sjednica skupštine dioničara Prevent Globala, koji se bavi proizvodnjom automobilskih navlaka. Društvo ima ukupno 52 milijuna eura duga, od čega ove godine mora vratiti 9 milijuna, za što nema dovoljno sredstava.

Uprava pod vodstvom Ivana Majcena danas će predložiti dokapitalizaciju u vrijednosti do 5 milijuna eura. Za potvrdu zaključka o dokapitalizaciji potrebno je 75 posto glasova prisutnih dioničara.

Vlasnici Janko Zakeršnik (52-postotni udio) i Nijaz Hastor (45 posto) dosad nisu postigli nikakav dogovor. Izvori bliski Hastoru tvrde da prijedlog nije moguće prihvatiti jer nije posve jasno za što će se novac od dokapitalizacije namijeniti.
(http://www.finance.si)

30.7.2009 12:47:00 | Powered by PressCut

Prevent Globalu, koje je krovno poduzeće grupe Prevent Global, uskoro će zaprijetiti uvođenje stečajnog postupka, potvrđuju poznavatelji situacije. Prema nekim informacijama, stanje u tvrtki je već sada jako zabrinjavajuće jer Prevent Global, kojeg vodi predsjednik uprave Ivan Majcen, osim pada narudžbi ima i velike probleme kako sa servisiranjem tako i s reprogramiranjem kredita.

Na pitanje prijeti li Prevent Globalu zaista stečajni postupak, predsjednik uprave Ivan Majcen nije odgovorio od prošle srijede. Dok Majcen ne odgovara na pitanja novinara je li Prevent Global već sada u problemima i suočava li se s nelikvidnosti, iz sazivanja sjednice koja će biti krajem kolovoza može se vidjeti kako će bez dokapitalizacije i dodatnih ulaganja tvrtka teško preživjeti. Zato uprava i nadzornici od vlasnika zahtijevaju brzo reagiranje.
(Dnevnik)

16.7.2009 8:40:00 | Powered by PressCut

U sljedećih nekoliko dana, 119 zaposlenika društva Prevent, koje izrađuje navlake za automobilska sjedala, primit će obavijesti o otkazivanju ugovora o radu, dok će u kolovozu 50 osoba iz matičnog društva Prevent Global također ostati bez posla. Do kraja godine ne predviđaju se nova otpuštanja, poručeno je iz Prevent Globala.

Društvo je u prvom polugodištu zabilježilo 46-postotni pad narudžbi, a u 2. polugodištu očekuju 30-postotan pad u odnosu na prošlu godinu. Zbog pooštrene gospodarske situacije Prevent je prije nekoliko mjeseci najavio otpuštanja, koja u skladu s programom rješavanja viška zaposlenika sada i ostvaruje.
(http://www.vecer.si)
aglocobosna
Posts: 6
Joined: 23/09/2009 11:36

#25 Re: ASA PREVENT-bh. ponos i dika?

Post by aglocobosna »

Zbog problema sa Poreskom upravom Prevent odustaje od kupovine dijela KTK!?
23.09.2009. @ 14:08
Adnan Jasho Jašarspahić

Iako je potvrđeno i ranije ozvaničeno da je Prevent kupio dio KTK Visoko, ipak bi se moglo desiti da Prevent odustane od te kupovine. Kao razlog ovakvog razvoja događaja navodi se skidanje hipoteke Poreske uprave koja nije urađena u predviđenom roku od šezdeset dana, a zbog naknadnog tumačenja Federalne poreske uprave o tome da će skidanje hipoteke koju Prevent kupuje biti moguće u skladu sa Zakonom 50, Zakona o Poreskoj upravi dva dana po uplati duga za koji se tereti KTK, a nikako prije uplate kako je Prevent tražio (Iz KTK smatraju da je ovo neopravdano nametnuta hipoteka nad cijelom imovinom u Visokom)



Zbog različitog tumačenja Kantonalnog poreskog ureda Zenica i Federalnog poreskog ureda skidanje hipoteke nad dijelom objekata, kao uvjet koji je tražio Prevent nije moguće uraditi.



Do sutra se očekuje pismeni stav Preventa u Agenciji za privatizaciju , kako bi se znao i njihov zvaničan stav, a od strane KTK zatraženo je produženje roka za trideset dana za realizaciju Ugovora.



Kako nezvanično saznajemo vrlo je moguće da Prevent odustane od cijele priče, jer opet nezvanično razlog tome je i najavljena blokada Preventa od strane Poreske uprave u jednom drugom slučaju. Više detalja svakako će biti poznato sutra nakon 11 sati za kada je zakazana press konferencija na kojoj će se o ovoj temi novinarima obratiti direktor Preventa u BiH, Adnan Smailbegović.

visoko.co.ba
Post Reply