ARNAUDIJA - BL

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#26 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote:
Mislis sadaka? :D

Po obicaju. :oops:
Ničeg novog ovdje... Uostalom, ne očekuješ valjda da muftija lovu koju dobija rasprodajom vakufa ulaže u obnu džamija?!

Sasvim sam sigurna da je od svih donacija koje su uplaćene svih ovih godina za Ferhadiju moglo biti sasvim dovoljno i za Arnaudiju i za sahat-kulu...da se samo knjižilo kako treba, da nije bilo malverzacija s upisom ispravne valute na priznanicu, da je sva lova išla u kutiju za koju je namijenjena....
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#27 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Image
Image

Image
Image


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#28 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Jedina neobnovljena džamija u Banjoj Luci: Na proljeće polaganje kamena temeljca za Arnaudiju

Kamen temeljac za ponovnu gradnju Arnaudije džamije u Banjaluci, koja je srušena 1993. godine, mogao bi biti položen na proljeće sljedeće godine.

Arnaudija džamija poznata i kao Defterdarija, jedina je neobnovljena džamija od ukupno 15 džamija koliko ih je devedesetih godina porušeno u Banjaluci.

Muhedin ef. Spahić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Banja Luka za Anadoliju ispričao je da su Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosne i Hercegovine, i Adnan Ertem, direktor Generalne direkcije vakufa Turske, potpisali Protokol o realizaciji projekta ponovne izgradnje Arnaudije.

"Mi smo u fazi pribavljanja ponuda za njenu gradnju. Ta procedura ide svojim tokom i ukoliko bi se predviđene aktivnosti završile u planiranom vremenskom periodu mi bi smo ovdje na proljeće imali kamen temeljac ako Bog da i početak njene gradnje", istakao je Spahić.

Kaže da je obnova ove džamije jako važna i u kulturnom i u istorijskom pogledu jer je Arnadudija pored Ferhat-pašine džamije u Banjaluci bila svojevrsni dragulj.

"Naša je obaveza da ovu džamiju obnovimo i stavimo u funkciju vjernicima", kazao je Spahić.

Ekipa AA sa Muhedinom ef. Spahićem razgovarala je na samom lokalitetu Arnaudije prvobitno izgrađene 1595. godine, u neposrednoj blizini Ferhadije. Ove dvije džamije srušene su na isti dan 7. maja 1993. godine.

"Koliko raspolažemo informacijama da je ovaj lokalitet zajedno sa džamijom proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Naravno naša je želja da to bude i spomenik kulture na listi UNESCO-a", rekao je Spahić.

Gradilište je spremno, urađeni su potrebni priključci i što je prema riječima Spahića najvažnije - dobili su i građevinsku dozvolu. Iskopani su i temelji Arnaudije, te napravljene nastrešnice koje će olakšati rad majstorima.

"Očekujemo i nadamo se da će ovaj projekat realizirati se u što je moguće kraćem vremenskom periodu", rekao je Spahić.

Kolika će biti vrijednost izgradnje ovog značajnog kulturno-istorijskog objekta za sada nije poznato.

"Mi smo u fazi pribavljanja ponuda na osnovu premjera građevinskih radova, a ranije koliko mi je poznato spominjala se cifra od oko tri miliona KM", rekao je Spahić.

Na lokalitetu džamije Arnaudija nalaze se i dijelovi koji su pronađeni nakon što je srušena.

"Imamo i ** No links ** gdje su smješteni ostaci Arnaudije, a tu su bili i ostaci Ferhadije koji su ugrađeni u Ferhadiju, na jednoj vakufskoj parceli u naselju Vrbanja i oni će se ugraditi u džamiju i nastojaće se da se što više originalnih fragmenata vrati", rekao je Spahić i napomenuo da je potrebno posebno ispitivanje i priprema pronađenih fragmenata kako bi bili spremni za ugradnju.

Arnaudija je bila specifična akšam-tašu koji je služio za pozivanje vjernika na molitvu, a prema prvim ispitivanjima, 3D skeniranjem utvrđeno je da su sačuvani i fragmenti akšam-taša.

Arnaudija osim što se nalazila u neposrednoj blizini Ferhadije, bila je i prema stilu slična ovoj džamiji. S obzirom da je ipak manja, ali i na iskustvo koje je Medžilis Islamske zajednice Banjaluka stekao prilikom obnove Ferhadije, procjenjuje se da će za obnovu Arnaudije trebati i manje vremena i novca.

Prema istorijskim podacima graditelj Arnaudija džamije bio je Hasan-defterdar, ministar finansija Bosanskog pašaluka i prijatelj Ferhad-paše Sokolovića. Arnaudija je u tadašnjem Donjem Šeheru izgrađena u klasičnom Otomanskom stilu. O vremenu njene izgradnje svjedočio je napis uklesan u kamenu nad ulazom.

Arnaudija džamija pripada tipu potkupolnih džamija sa trijemom i kamenom munarom. Cjelina se sastojala od ulazne kapije čiji gornji dio je krasila akšam-taš munara, te pokaldrmisanog dvorišta, objekta džamije i harema. U toku gradnje džamije dozidano je turbe za Hasana-defterdara i njegovu ženu, a bilo je spojeno s molitvenim prostorom džamije. Arnaudija je imala tri kamene kupolice iznad trijema, te kupolu iznad molitvenog prostora i kamenu munaru visine 30 metara.

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... iju/184933
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#29 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Čujem da 22. aprila konačno počinju radovi na ponovnoj izgradnji Arnaudije.
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#30 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Image
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#31 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#32 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Hvala Bogu, docekali smo i ovaj dan.......kamen temeljac :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#33 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Maraschino »

Mezzo-x wrote:Hvala Bogu, docekali smo i ovaj dan.......kamen temeljac :thumbup:
Neka je sa srecom a u njihovim medijima ni rijeci. :roll:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#34 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Maraschino wrote:
Neka je sa srecom a u njihovim medijima ni rijeci. :roll:
http://www.nezavisne.com/novosti/banjal ... ija/423065
http://www.atvbl.com/polozen-kamen-teme ... arnaudiju/
http://www.6yka.com/novost/123287/poloz ... -arnaudija

Mnogi vjernici su danas bili tužni, jer nisu mogli ni prismrditi ovom događaju, nisu bili pozvani.
A muftija se mogao potruditi i ugurati ovo u program obilježavanja dana grada, ali ne bi on da se štagod zamjeri vlastima, trebaju mu za građevinske dozvole...
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#35 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Image

Image

Image

Image

Image
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#36 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Na tabli pise "2017-2018-2019", to znaci da ce svecano otvaranje Arnaudija dzamije biti: 7.maja 2019 ili najkasnije 7.maja 2020 god. :thumbup:
Zeo
Posts: 3
Joined: 15/10/2009 20:01

#37 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Zeo »

banjaluka078 wrote:
Mnogi vjernici su danas bili tužni, jer nisu mogli ni prismrditi ovom događaju, nisu bili pozvani.
.
ne znam ništa o tom, npr. ja sam znao da je u 1400h i uključio sam se u kolonu kod marinera, a što sam mogao iz svake sporedne ulice i prisustvovao.

zar su bili pozivi? nisam bio kod ferhadije, ali izgledalo je sve ok

moguće što kažeš
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#38 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Maraschino »

Zeo wrote:
banjaluka078 wrote:
Mnogi vjernici su danas bili tužni, jer nisu mogli ni prismrditi ovom događaju, nisu bili pozvani.
.
ne znam ništa o tom, npr. ja sam znao da je u 1400h i uključio sam se u kolonu kod marinera, a što sam mogao iz svake sporedne ulice i prisustvovao.

zar su bili pozivi? nisam bio kod ferhadije, ali izgledalo je sve ok

moguće što kažeš
Ove iste recenice sjecam se da si napisao/la i prilikom otvaranja Ferhadije.

Kako i zasto, ne znam.
Mezzo-x
Posts: 581
Joined: 11/02/2008 11:18

#39 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Mezzo-x »

Image

Image

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#40 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Tipicoti »

Image

Image

Image

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#41 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Tipicoti »

Image

Džamija Arnaudija uvrštena je na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u. Hasan efendija podigao je 1595. Godine. Bila je izgrađena u klasičnom osmanlijskom stilu kao i Ferhadija. Svojim stilskim i tipološkim karakteristikama pripadala je grupi jednoprostornih džamija sa kupolom i tri kupolice.
Arnaudija se isticala svojim skladnim proporcijama i harmonijom oblika, konstruktivnim rješenjem sa trompama, te masivnim osmerostranim kamenim turbetom sa kupolom uz korpus džamije, kao i malom munarom u ogradi, akšamluk-munaricom ili ezan-tasom koja je činila jedinstven detalj čitavog kompleksa.
Arnaudija je jedina neobnovljene banjalučka džamija. Defterdarija ili Arnaudija džamija je jedna od 15 u ratu srušenih džamija u Banjoj Luci. Zajedno sa turbetom i vitkom kamenom munarom uz njega porušena je u noći između 6. i 7. maja 1993. godine, iste noći kada je porušena i najpoznatija banjalučka džamija Ferhadija.

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#42 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Tipicoti »

Image

Image

Image

Image
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#43 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

fotografije preuzete s FB-a

Kakav je ovo "temelj" munare, kakav oslonac?


Image

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#44 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Tipicoti »

Image
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#45 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Ovim tempom, biće za deset godina.
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#46 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Tipicoti »

Arnaudija ce biti brzo gotova, jer se nece obnavljati kao Ferhadija detaljno kamen-po kamen, centimetar po centimetar.
Udaraju se temelji, pa zidanje. Ono orginalnog kamenja sto se naslo uzidat ce se i to je to.
Do proljeca ce biti zavrsene kupole kao i minaret, a za Kurban Bajram 2019 ce biti svecano otvaranje.

Bar se tako nadam. :dajba:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#47 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Upravo zato što se neće zidati kao Ferhadija sam to i napisala. Kamen temeljac je postavljen u proljeće prošle godine. Da je bilo kako treba, ovaj Kurban-bajram bi se u njoj klanjao. Godinu dana nisu prstom mrdnuli.
Svakog dana prođem pored nje. Na prste mogu nabrojati dane kad sam vidjela neku aktivnost na gradilištu.
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#48 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Tipicoti »

Image

Nadati se da ce biti gotova u datom roku 2017-2019.

Jedna me stvar nasmijala neki dan kad sam prolazio pored nje. Par metara od Arnaudije pored igralista od Gimnazije na cosku prema kruznom toku postavljen XXXL bilbord da se dzamija ne vidi. :)
Mozda grijesim da je to bila namjera ..... meni ipak smijesno.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#49 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:Upravo zato što se neće zidati kao Ferhadija sam to i napisala. Kamen temeljac je postavljen u proljeće prošle godine. Da je bilo kako treba, ovaj Kurban-bajram bi se u njoj klanjao. Godinu dana nisu prstom mrdnuli.
Svakog dana prođem pored nje. Na prste mogu nabrojati dane kad sam vidjela neku aktivnost na gradilištu.
znas li razlog zasto nisu mrdnuli prstom??
Mislim da ja znam , ali ne mogu o tome pisati ..
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#50 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

mO k3 wrote: znas li razlog zasto nisu mrdnuli prstom??
Mislim da ja znam , ali ne mogu o tome pisati ..
Iskreno da ti kažem, ja više nemam ni živaca ni interesa da slušam njihove izgovore i petljanja. Srećom ovaj narod ovdje ne zavisi od njihovog zalaganja za bilo šta.
Post Reply