ARNAUDIJA - BL

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#101 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Dado dijasporitus »

Da ne budem puno off topic ali da li se zna sta se desava sa rekonstrukcijom Banjalucke sahat kule. Vecina dzamija u BiH su replike slicnih iz Turske. Nerijetko su graditelji dolazili u BiH sa identicnim nacrtima dzamija koje su vec bile izgradjene negdje u Osmanlijskom carstvu.

Saha kule s druge strane su skoro autohtone gradjevine specificne za BiH a koje se nemogu naci, osim u pojedinim iznimnim slucajevima, u drugim dijelovima bivse Ottomanske imperije. Banjalucka sahat-kula je bila prva izgradjena u BiH

https://bs.wikipedia.org/wiki/Banjalu%C ... sahat-kula

Image
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#102 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Bivši gradonačelnik i IZ BL su potpisali ugovor o izgradnji.

ferhadija-bl-t51793s225.html#p16910724
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#103 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Dado dijasporitus »

banjaluka078 wrote: 30/04/2021 15:55 Bivši gradonačelnik i IZ BL su potpisali ugovor o izgradnji.

ferhadija-bl-t51793s225.html#p16910724
Ako sam dobro procitao, izgradnju ce finansirati Vakufnama (citaj goli narod ako nemaju sadaku iz inostranstva) a grad (koji je i srusio sahat kulu) ce eto odobriti izgradnju. :shock: :cry: Mislim da im ni SS nije ravan.

Da ne govorim da ce vjerovatno i lokalne gradjevinske filme biti angazovane dakle rusiteljima ni iz dzepa ali u dzep. :roll:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#104 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Dado dijasporitus wrote: 30/04/2021 19:47 Ako sam dobro procitao, izgradnju ce finansirati Vakufnama (citaj goli narod ako nemaju sadaku iz inostranstva) a grad (koji je i srusio sahat kulu) ce eto odobriti izgradnju. :shock: :cry: Mislim da im ni SS nije ravan.

Da ne govorim da ce vjerovatno i lokalne gradjevinske filme biti angazovane dakle rusiteljima ni iz dzepa ali u dzep. :roll:
Vakufska direkcija finansira, kad su aminovali raskućivanje BL vakufa, sad neka i vrate makar na taj način. Ali daće TIKA pare, iskamčiće oni to od Turaka.
A za izvođaće, ne znam šta da ti kažem, neka samo angažuju nekog ko će imati materijal i radnike, a ne da razvuku kao s Arnaudijom. Kad imaju tri čovjeka na gradilištu, to je za feštu. Uzeće opet neku od ekipa iz Krajine, najčešće tako bude.
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#105 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Zeleni most »

Image

Danas, 26. maja 2021. godine u prostorijama Medžlisa IZ Banja Luka održan je sastanak predstavnika Muftijstva na čelu sa muftijom banjalučkim, mr Nusret ef. Abdibegovićem, Vakufske direkcije IZ u BiH na čelu sa direktorom dr. Senaidom Zajimovićem i Medžlisa IZ Banja Luka sa članovima Nadzornog organa za obnovu Arnaudije Sastanku su prisustvovali i predstavnici izvođača radova "Neimari" koji trenutno nabacuju finu maltu na unutarnje zidove džamije nakon čega će ugraditi pristiglu stolariju, a u planu su ugraditi i ogradu na mahfilu kao i uraditi završne radove na mihrabu. Kako su nas izvjestili članovi Nadzornog organa potpisan je ugovor sa firmama iz Sarajeva i Tešnja koje su u obavezi da do kraja građevinske sezone završe radove na vanjskom uređenju harema sa izgradnjom pratećih sadržaja, što podrazumjeva izgradnju abdesthane, šadrvana, čišćenje i ravnanje terena oko džamije, popločavanje, zidanje kamenog zida i ugradnja ograde, instaliranje rasvjete, uređenje mezarja te ugradnja grijanja i podnih obloga u džamiji.
Radovi će se nastaviti prema planiranom rasporedu

Izvor: FB Džamija I Vakufi Ferhad Paše Sokolovića
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#106 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Zeleni most »

ARNAUDIJA
8.6.2021.
MONTIRANJE MAGFILA (ŽENSKOG KLANJAČKOG PROSTORA)


Image

Image
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#107 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Zeleni most »

Zna li neko da li je skela jos na dzamiji ?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#108 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

danas

Image
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#109 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Zeleni most »

Hvala
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#110 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Zeleni most »

Arnaudija 7.5.1993.

Image

Image

Image

Image
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#111 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by escobar__ »

Duša me boli samo kad pogledam fotografije, mogu mislit kako su se Banjalučani (pravi, ne ova fašistička bagra što ju je naselila) osjećali tih dana kada su džamije srušene. 😭
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#112 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

I to Ferhadija i Arnaudija u istoj noći. Užas. Gimnazija je između, bila sam prva smjena, čini mi se da se prašina još slijegala. Totalni šok.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#114 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Danas.

Image

Image

Image

Image
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#115 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#116 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Poznat datum otvaranja: Džamija Arnaudija u Banjaluci obnovljena


Svečano otvaranje Arnaudija džamije planirano je za 4. maj ove godine kada će ovaj sakralni objekat otvoriti svoja vrata za vjernike i posjetioce, a prema riječima muftije banjalučkog Ismaila Smajlovića, džamija je spremna za otvaranje.

Kako je istakao muftija Smajlović, otvaranjem Arnaudije biće završen proces obnove 16 porušenih banjalučkih džamija.

“Gradnja Arnaudije pokazuje širinu, a unutar džamijskog zdanja sadrži toplinu za ljudska srca. Arnaudija je jedna od tri znamenite banjalučke džamije koje imaju posebnu vrijednost. Ako ‘preskočimo’ period vladavine rušilačke svijesti koja je poravnala sve džamije u Banjaluci, s Arnaudijom možemo otvoriti svijetlu stranicu banjalučke ljepote koje ovdje ima u izobilju, od čiste vode rijeke Vrbasa, prirodnog zelenila, grada svjetlosti i drugih prirodnih ljepota u koje se ljudski rod treba i zagledati i ogledati jer bi to mogao biti pravac za ugodniji život“, rekao je on.

Istakao je da su se u obnovu Arnaudije uključili čestiti građani Banjaluke, državni organi koji su dali potrebne dokumente za gradnju, graditelji i donatori koji su finansirali obnovu, prenose Nezavisne.

“S radošću mogu kazati da je Arnaudija spremna za otvaranje. Predstoje određene radnje kako bi bilo sve spremno za 4. maj 2024. godine u okviru obilježavanja Dana džamija i džemata, odnosno Dana vakufa u Islamskoj zajednici”, kazao je on.

Takođe, banjalučka medresa “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” ove godine ispratiće prvu generaciju učenika, što će pored otvaranja Aranudije, biti veliki događaj za Muftijstvo banjalučko.

“Radostan sam što je mladost medrese prihvaćena u Banjaluci i to je dodatno bogatstvo i ukras koji ohrabruje čestite osobe. Medresa kao obrazovna ustanova se etablira i njeni učenici su se na primjeren način integrirali, sada predstoji promocija stečenih znanja kroz studij i druge mogućnosti za svršenike, a rukovodstvo da otvori saradnju sa srodnim obrazovnim centrima u Banjaluci i šire. Svakako, vrijedno pažnje je razumijevanje državnih organa koji su dali potrebna odobrenja za rad i građane Banjaluke koji su prihvatili učenike u svoje okrilje”, istakao je muftija Smajlović.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#117 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Benjaminsky »

Gledam slike Arnaudije i... nije sarkazam, ali ova "nova" Arnaudija mi ljepše izgleda od one bivše. Možda zato što je kamen nov, tek isklesan. Sviđa mi se kako su uradili posao. Svaka im čast! Ona bivše mi je bila jednako draga, ali je bila oronula.

Nisam u toku pa pitam zbog ovog: "...biće završen proces obnove 16 porušenih banjalučkih džamija."

Znači li to da je svih 16 džamija obnovljeno?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#118 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by banjaluka078 »

Na Hisetama su radovi još u toku, ne znam jesu li na Pobrđu dovršeni.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#119 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Benjaminsky »

banjaluka078 wrote: 26/02/2024 17:38Na Hisetama su radovi još u toku, ne znam jesu li na Pobrđu dovršeni.
Znači, sve bi bile obnovljene do kraja godine. Hajd' dobro je, bilo je krajnje vrijeme. Samo da opet ne počnu nekome smetati...
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#120 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by escobar__ »

Prvom prilikom kad se sljedbenici svetosavske sekte pomame možeš očekivat probleme na džamijama.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#121 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by Benjaminsky »

escobar__ wrote: 05/03/2024 20:10Prvom prilikom kad se sljedbenici svetosavske sekte pomame možeš očekivat probleme na džamijama.
Nažalost, isto mislim. A opet ne znam kako bi se to moglo spriječiti.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#122 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by kuli1961 »

escobar__ wrote: 05/03/2024 20:10 Prvom prilikom kad se sljedbenici svetosavske sekte pomame možeš očekivat probleme na džamijama.
Ne mislim tako.
Sada se radi drugacije, sofisticiranije.. npr. svaka oficijelna web stranica bilo kojeg nivoa vlasti u RS je primarno na ćirilici, tj. ona se prva nudi i otvara u pretrazivacu. Naravno, nemam nista protiv cirilice, naprotiv, smatram ga veoma lijepim kitnjastim pismom. Takodje, smatram bogatstvom to sto jezik kojim govorim mogu pisati i citati na dva pisma.
Ali, ipak cirilica nije bila dominantna na ovim prostorima, sada se favorizuje, po meni nepotrebno i to toliko da upotreba latiničnog pisma prestaje biti ravnopravna sa ćiriličnim, a ta ravnopravnost je ustavna kategorija. Akti organa vlasti su mahom na čirilici.
Značajnije saobraćajne table su na ćirilici i engleskom, kod naziva ulica, sarenilo.
U javnim medijima sve češće čujem upotrebu ekavskog izgovora, a po Ustavu, u RS se koristi ijekavski izgovor.
Uvedene su slave opština, gradova ministarstava, za velike pravoslavne praznike Božić i Uskrs, ne rade ni javne republičke, gradske i opštinske ustanove-od ministarstava u Vladi RS pa do Pošte, kao javnog servisa, a to NISU državni praznici.
Republički organi vlasti-pojedinci kao nosioci te vlasti, spominju mahom samo srpski narod
Predsjednik Republike, kad god ima priliku, potencira srpski narod a za bošnjački narod koristi pojam "muslimani"a "Bošnjaci" vrlo vrlo rijetko, sto smatram izrazito negativnom konotacijom. U njegovom rječniku nema građana i ostalih.
Ne znam kakvo je stanje osnovnog obrazovanja- da li djeca jednu zadacnicu pisu na latinici a drugu na ćirilici? Kakvi su im udzbenici istorije, jezika?
Ili. kakve veze hajduk Todor od Stalaća ima sa ovim podnebljem da bi dobio ulicu, a jeste? Ili od Zmijanja Rajko?
Zar je pjesnikinja Nasiha Kapidzic Hadzic toliko "nevrijedna" da u Banjaluci za nju nema mjesta ni u kom smislu?

Drugo, SPC je sve vise i vise prisutna u javnom (čitaj -političkom) životu. Po mom mišljenju, nijednoj religiji nije tu mjesto.
Sve su to elementi minimiziranja jedne grupe, a istovremeno favorizacija druge. Nazalost, stanje drustvene, kulturne i ponajprije ekonomske propasti u kojoj se nalazimo je takvo da iz BiH u neko inostranstvo odlazi upravo "ciljna grupa" te favorizacije, pa se pitam ko ce ostati da koristi tu blagodet?
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123 Re: ARNAUDIJA - BL

Post by sumirprimus »

kuli1961 wrote: 07/03/2024 01:42
escobar__ wrote: 05/03/2024 20:10 Prvom prilikom kad se sljedbenici svetosavske sekte pomame možeš očekivat probleme na džamijama.
Ne mislim tako.
Sada se radi drugacije, sofisticiranije.. npr. svaka oficijelna web stranica bilo kojeg nivoa vlasti u RS je primarno na ćirilici, tj. ona se prva nudi i otvara u pretrazivacu. Naravno, nemam nista protiv cirilice, naprotiv, smatram ga veoma lijepim kitnjastim pismom. Takodje, smatram bogatstvom to sto jezik kojim govorim mogu pisati i citati na dva pisma.
Ali, ipak cirilica nije bila dominantna na ovim prostorima, sada se favorizuje, po meni nepotrebno i to toliko da upotreba latiničnog pisma prestaje biti ravnopravna sa ćiriličnim, a ta ravnopravnost je ustavna kategorija. Akti organa vlasti su mahom na čirilici.
Značajnije saobraćajne table su na ćirilici i engleskom, kod naziva ulica, sarenilo.
U javnim medijima sve češće čujem upotrebu ekavskog izgovora, a po Ustavu, u RS se koristi ijekavski izgovor.
Uvedene su slave opština, gradova ministarstava, za velike pravoslavne praznike Božić i Uskrs, ne rade ni javne republičke, gradske i opštinske ustanove-od ministarstava u Vladi RS pa do Pošte, kao javnog servisa, a to NISU državni praznici.
Republički organi vlasti-pojedinci kao nosioci te vlasti, spominju mahom samo srpski narod
Predsjednik Republike, kad god ima priliku, potencira srpski narod a za bošnjački narod koristi pojam "muslimani"a "Bošnjaci" vrlo vrlo rijetko, sto smatram izrazito negativnom konotacijom. U njegovom rječniku nema građana i ostalih.
Ne znam kakvo je stanje osnovnog obrazovanja- da li djeca jednu zadacnicu pisu na latinici a drugu na ćirilici? Kakvi su im udzbenici istorije, jezika?
Ili. kakve veze hajduk Todor od Stalaća ima sa ovim podnebljem da bi dobio ulicu, a jeste? Ili od Zmijanja Rajko?
Zar je pjesnikinja Nasiha Kapidzic Hadzic toliko "nevrijedna" da u Banjaluci za nju nema mjesta ni u kom smislu?

Drugo, SPC je sve vise i vise prisutna u javnom (čitaj -političkom) životu. Po mom mišljenju, nijednoj religiji nije tu mjesto.
Sve su to elementi minimiziranja jedne grupe, a istovremeno favorizacija druge. Nazalost, stanje drustvene, kulturne i ponajprije ekonomske propasti u kojoj se nalazimo je takvo da iz BiH u neko inostranstvo odlazi upravo "ciljna grupa" te favorizacije, pa se pitam ko ce ostati da koristi tu blagodet?
+
Post Reply