Arhitektura: Mala vrata - vratanca

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Arhitektura: Mala vrata - vratanca

Post by PipiDugaDevetka »

Bio sam u Staroj pravoslavnoj crkvi, Dairama i u kaahvi Tunel u Sarajevu...Svi ovi objekti imaju mala vrata za neke od ulaza/izlaza, a u Tunelu se vide i ostaci neke druge građevine.

Kakvo je objašnjenje za gradnju tako malih i nefunkcionalnih vrata?

Neka sam objašnjenja čuo, ali nisam siguran da su tačna. U Dairama je vjerovatno bila magaza, te za slučaj požara, ne bi sva roba izgorjela.
Ili, za Staru pravoslavnu crkvu, čuo sam objašnjenje da kada ulaziš u ''božju kuću'' moraš pognuti glavu. Drugo objašnjenje za istu crkvu je da ''Turci ne bi na konjima ulazili u nju''.

Molim da mi neko objasni, šta je stvarni razlog pravljenja malih nefunkcionalnih vrata na pomenutim objektima.

Ima li to ikakve veze sa uzrečicom: Doći će maca na vratanca? (Mala šala, nije na odmet, a objašnjenje me stvarno interesuje)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#2 Re: Arhitektura: Mala vrata - vratanca

Post by sojka »

Ima li to ikakve veze sa uzrečicom: Doći će maca na vratanca? (Mala šala, nije na odmet, a objašnjenje me stvarno interesuje)
:-)
I u ovome ima neceg...vratanca. Mozda su pravili mala vrata kao znak skromnosti ili zbog provalnika. I u Bibliji ima pasus o pravdi, istini koja ulazi na mala, uska vrata.
Ostaje na hipotezi.
Javi nam kada saznas vise i mene zanima. :)
branimir_s
Posts: 484
Joined: 28/04/2006 23:00
Location: Tamo gdje su Semiha i Tajo glavni

#3 Re: Arhitektura: Mala vrata - vratanca

Post by branimir_s »

KOnkretno - za pravoslavnu crkvu - puno svjetlosti bi narusilo sakralnost enterijera crkve. Tamo je sve jedna velika scena - ikonostas sa ikonama, dveri, svijece koje gore, zatamnjen prostor...I crkve brvnare su slicno koncipirane - bez prozora ( samo prorezi izmedju balvana) i jedna vratasca.
A narod ko narod...izmislio hiljadu legendi. Pocevsi od one sa crkvom velicine koze pa do one da Turci ne ujasu sa konjem.
Za Daire si u pravu - vatra i kradja su razlog, a i manja vrata je lakse napraviti. Pogotovo ih jos obloziti zeljezom. Mozes zamislit kakvebaglame bi trebale biti za vrata od dvije tone?
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#4 Re: Arhitektura: Mala vrata - vratanca

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

....
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5 Re: Arhitektura: Mala vrata - vratanca

Post by PipiDugaDevetka »

@branimire_s.,
Hvala na info i josh samo potpitanje:
Zasigurno znam da su mnogi Dalmatinci i Dubrovčani klesali i gradili štošta po Sarajevu za vrijeme turskog vakta. Ima li u tim krajevima sličnih pojava, malih vrata-vratanaca na objektima u, recimo, Šibeniku, Zadru, Splitu i DU?
Post Reply