Arhitektonski fakultet Sarajevo 2021

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Sweet_dandelion
Posts: 2
Joined: 31/05/2021 18:47

#1 Arhitektonski fakultet Sarajevo 2021

Post by Sweet_dandelion »

Hi!
Planiram upisati arhitekturu u Sarajevu I imam nekoliko pitanja za one koji se razumiju. Nadam se da se ne ponavljam sa ovim prethodnim postovima od na ovu temu, ali ove godine kao I prosle, situacija je malo drugačija.
S obzirom da nema prijemnog, primanje studenata se vrši na osnovu opsteg uspjeha I uspjeha iz relevantnih predmeta. Nigdje nisam nasla koji su to tacno predmeti jer sve srednje skole nemaju iste predemte. Tako da mi Nema logike da to bude Historija umjetnosti ili nacrtna geometrija koju neke skole nemaju, a ja npr sa 5.0 iz opste I izborne nastave matematike u gimnaziji nemam nista?

Drugo, koliko otprilike Kosta skolovanje?
Nisam u idealnoj financijskoj situaciji ali ide Hvala Bogu. Bojim se da necu upast na budzet jer sam 4.7/8 uspjeha srednje. Nasla sam pdf na kojem pise da je samofinansirajuci 1800 KM godina? Uz to, koliko otp ode na kopiranje, papire I one modele sto se prave? Sedmicno ili mjesecno.


Crtanje I predznanje iz informatike.
Jer nema prijemnog, prima se svako a sta oni znaju koliko ko zna crtat. Pripremna nastava af od 225 KM mi je preskupa. Zanima me samo sta da ocekujem. Zelim da se spremim koliko je max moguce. Nisam bas dobra u crtanju ali nadam se da se moze izvjezbati do Pocetka studija.
Šta je sve potrebno za informatiku jer sam tu nula, I ako ima nekih studenata af koje laptope koristite jer moram kupit Novi a ne znam koliko jak treba biti da izdrzi sve one programe.
Svaka Informacija je dobro dosla. :)
Last edited by Sweet_dandelion on 01/06/2021 15:29, edited 1 time in total.
VonBismarck91
Posts: 165
Joined: 15/09/2020 12:06

#2 Re: Arhitektonski fakultet Sarajevo

Post by VonBismarck91 »

Sweet_dandelion wrote: 31/05/2021 19:01 Hi!
Planiram upisati arhitekturu u Sarajevu I imam nekoliko pitanja za one koji se razumiju. Nadam se da se ne ponavljam sa ovim prethodnim postovima od na ovu temu, ali ove godine kao I prosle, situacija je malo drugačija.
S obzirom da nema prijemnog, primanje studenata se vrši na osnovu opsteg uspjeha I uspjeha iz relevantnih predmeta. Nigdje nisam nasla koji su to tacno predmeti jer sve srednje skole nemaju iste predemte. Tako da mi Nema logike da to bude Historija umjetnosti ili nacrtna geometrija koju neke skole nemaju, a ja npr sa 5.0 iz opste I izborne nastave matematike u gimnaziji nemam nista?

Drugo, koliko otprilike Kosta skolovanje?
Nisam u idealnoj financijskoj situaciji ali ide Hvala Bogu. Bojim se da necu upast na budzet jer sam 4.7/8 uspjeha srednje. Nasla sam pdf na kojem pise da je samofinansirajuci 1800 KM godina? Uz to, koliko otp ode na kopiranje, papire I one modele sto se prave? Sedmicno ili mjesecno.


Crtanje I predznanje iz informatike.
Jer nema prijemnog, prima se svako a sta oni znaju koliko ko zna crtat. Pripremna nastava af od 225 KM mi je preskupa. Zanima me samo sta da ocekujem. Zelim da se spremim koliko je max moguce. Nisam bas dobra u crtanju ali nadam se da se moze izvjezbati do Pocetka studija.
Šta je sve potrebno za informatiku jer sam tu nula, I ako ima nekih studenata af koje laptope koristite jer moram kupit Novi a ne znam koliko jak treba biti da izdrzi sve one programe.
Svaka Informacija je dobro dosla. :)
Pozdrav...
Za prvi paragraf bi bilo najbolje da otides do zgrade fakulteta i pitas studentsku sluzbu koji se predmetu vrednuju ili ako nisi iz Sarajeva proguglaj broj studentske sluzbe i pitaj...

Ja kad sam studirao prije 10g trosio sam otprilike 1000km mjesecno, s tim da sam iznajmljivao vlastiti stan i jeo gdje stignem, tako da to moze i nize. Na prvoj godini ces samo crtat rukom tako na kopiranje i printanje ces potrosit minimalno, ALI posto tek upisijes dosta ces potrosit na radni materijal tipa rajšna, trokutasto mjerilo, ploča za crtanje, A3 papir i sl... i racunaj da ces redovono kupovat nove trokutove/olovke/sestare jer se potrose ili izgube. Koliko kosta za samofinancirajuce pitaj studentsku sluzbu, ako si u blizini Sarajeva napravi jedan dnevni izlet i priupitaj sve sta te zanima.

Oprosti, ali cemu sluzi pripremna nastava ako nema prijemnog? :-)
Ako ova pripremna nastava sluzi samo za pripremu za studij onda ti bas i ne treba. Ako nemas nekog velikog iskustva u crtanju ili generalno se ne snalazis u crtanje NE moras da se brines sve jer ces to na studiju naucit.

Ja kad sam studirao prije 10 godina samo se na 1. godini crtalo rukom a na visim godinama na kompjuteru. Tako da ce ti laptop trebat tek od druge godine. I probaj uzet laptop a ne stolno racunalo jer ce se desit da ces moras crtat na faxu...

Izuzev programa koji se neophodno koriste za studij tipa AutoCAD/SketcUp/Word nikakvo drugo informaticko znanje ti nije potrebno.

Jos jedna stvar oko laptopa, ako mislis upisivat arhitekturu pocni sad skupjat za laptop, minimum cijena bi bila oko 1500km pa na vise, jer neces samo koristit AutoCAD bit ce tu i zahtijevnih programa za 3D crtanje. Tipa 3DSmax/Blender/Rhino. Kad smo kod Autocada, ja kad sam studirao nije postojao niti jedan predmet koji bi nas naucio modeliranj/crtanju na kompjuteru, profesori su jednostavno ocekivali da sami to naucimo, ne znam kako je sad. Tako da do pocetka 2.godine pokusaj naucit crtat u Autocad i SketchUp, to je najjedenostavnija kombinacija.

Jos jedan dobronamjeran savijet, pocni ucit NJEMACKI, vjeruj mi kakvo god misljenje imas o faxu, kad ga zavrsis htjet ces imat neke opcije.

Zelim ti puno srece. :zjev:

I da potrazi na Facebooku grupe od fakulteta i tu isto mozes naci dobre informacije...
Sweet_dandelion
Posts: 2
Joined: 31/05/2021 18:47

#3 Re: Arhitektonski fakultet Sarajevo

Post by Sweet_dandelion »

Hvala puno!!
Zivim puno dalje od sarajeva tako da se za izlet mora bas isplanirati. I meni je glupo to za pripremnu nastavu, dva kursa ukupno oko 500KM bezvezno pranje para..
Post Reply