ARGETA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#101

Post by Eshek »

:D :D
Last edited by Eshek on 08/08/2006 17:22, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#102

Post by PipiDugaDevetka »

@Eshek,
Meni kao potrošaču bi više odgovaralo da imam efikasno udruženje potrošača jer nekada mi treba kvalitetan poljoprivredni proizvod, a nekada tekstilni, bijela tehnika, itd.
Proguglah i ne nađoh niti jednu web str. nekog udruženja potrošača u Sarajevu. :(
Možebiti da se učlanim u ovu APEMA-u, ali avaj, ništa im ja neću pomoći(nema se $), samo ću tražiti pomoć.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#103

Post by Eshek »

:D
Last edited by Eshek on 08/08/2006 17:24, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#104

Post by PipiDugaDevetka »

I onda mi udruženje potrošača zalijepi nekakvu svoju markicu da mentol i "gumene" bombone garantovano ne sadrže klempu, da je argeta halal, da Jaffa (Haifa) narandže nisu voskom i fungicidima obogaćene,...
@Shoba,
Kako je sa ovim markicama udruženjaa potrošača tamo, preko Bare?
Kod nas ni za lijeka.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#105

Post by Eshek »

:D :D
Last edited by Eshek on 08/08/2006 17:14, edited 1 time in total.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#106

Post by Shoba »

PipiDugaDevetka wrote:I onda mi udruženje potrošača zalijepi nekakvu svoju markicu da mentol i "gumene" bombone garantovano ne sadrže klempu, da je argeta halal, da Jaffa (Haifa) narandže nisu voskom i fungicidima obogaćene,...
@Shoba,
Kako je sa ovim markicama udruženjaa potrošača tamo, preko Bare?
Kod nas ni za lijeka.
ma ovde ima svega, ali sve se svodi na lovu. Kokuzi poput mene moraju biti obazrivi kad kupuju jeftinu robu, jer se svasta podvaljuje. Ja se informacijama uglavnom snadbdijevam na internetu. Ovde zivi 300 miliona pa neko mora nesto da zna, majka mu stara. pored toga, amerikanci kad saznaju da su prevareni, ta firma koja je podvalila bukvalno propada. Kod nas bi Lijanovic za onaj skandal sa "Pili" svinjetinom ovde propao.

Ima dosta organske hrane, dolaze farmeri u grad i imaju svoje pijace. problem je sto je to skupo. Ne mozes naci jabuku koju je napao crv ni za lijeka medju "obicnim" jabukama. Neki dan sam usao u prodavnicu u otmjenom dijelu grada i kada sam vidio da je komad od 20 dekagrama najboljeg francuskog Comte-a 10 dolara, pobjegao sam bez osvrtanja. Vjerovali ili ne u vecini prodavnica u njujorku imate ajvar, uglavnom iz bugarske i makedonije, a ima ga i iz turske. Ide ko halva. ja kupujem makedonski i dobar je. Od nasih stvari ima kupiti travnickog sira, i svega ostalog sto ja ne kupujem (pastete, sudzuke), Ima par nasih ljudi koji suse meso, i imaju dobru robu.

Znaci, uglavnom se snalazim, i plaho sam na oprezu kad idem u granap. Svaki proizvod okrecem da vidim sadrzaj. Ovde mora sve pisati na etiketi, tu su rigorozni,mada ja nikom ne vjerujem.

Kupujem jogurt bez masti, kao i gotove hamburgere od soje, cokoladu bez secera, pivo sa manje kalorija,itd.

Ovde se inace svi hrane po restoranima. kad sracunas izadje te isto a ne gubis vrijeme kuhajuci. Hljeb (ko nas) kosta tri dolara, a imas kod indijca na uglu pileci curry s rizom za cetiri. Ja u principu kuham sve sam jer ne vjerujem nikom. kad se pozelim restorana onda furam kod japanaca ili tajlandjana, tu se ne mozes mnogo zajebat kao kod kineza ili meksikanaca.

Prosle godine sam slaviogodisnjicu braka sa zenom u jednom od najboljih Steak House u njujorku. http://www.peterluger.com/ i stvarno odvaljuju. Vec godinama ih proglasavaju za jedan od najboljih restorana u gradu. jedini problem je da nas je vecera izasla 140$.....huh...........ali se isplatilo. Meso je prva liga.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#107

Post by PipiDugaDevetka »

@Eshek,
Pa i ne znam za Jaffa narandže koje odaaavno nisam kupovao, ali zato sam u MerkatorJu kupovao turske narandže firme Batman, sorte washington i na original pakovanju pishe da su zbog skladištenja i transporta narandže tretirane fungicidima:THIABENDAZOLE, ORTHO-PHENYL PHENATE i IMAZALIL. Vosak se može vidjeti golim okom-sjaj. Proguglati ove fungicide=otrovi II kategorije prema EPA-i i na pakovanju moraju nositi oznaku Warning!

@Shoba, TNX!
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#108

Post by Eshek »

:D :D
Dzemalce
Posts: 1
Joined: 11/08/2009 16:02

#109 Re: ARGETA

Post by Dzemalce »

Evo sada ima afera oko te ARGETE i u Njemackoj i dokazali su i saopcili da u PILECOJ PASTETI da ima svinjetine. Cak je objavljena i slika u turskim novinama u Njemackoj. Fotografije dokaza http://www.dijaspora.org/index.php?opti ... i#JOSC_TOP
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#110 Re: ARGETA

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

http://www.dijaspora.org/index.php?opti ... i#JOSC_TOP
Iako ne jedem ARGETU, ja ne vjerujem da u ARGETA pašteti koja se proizvodi u Hadžićima ima svinjetine.

Godinu ili dvije prije otvaranja fabrike u Hadžićima Slovenci su donirali specijalni aparat Veterinarskom fakultetu za kontrolu hrane životinjskog porijekla.

To je čas posla za njih provjeriti ove informacije.
zelenooka blogerica
Posts: 85
Joined: 07/01/2007 21:28
Location: Sarajevo

#111 Re: ARGETA

Post by zelenooka blogerica »

Ja fakat ne volim onu kokosju argetu, nikad je nisam voljela i nije se jela kod nas kuci.
Konzumiram ovako pilecu i argetu od tune (stvarno je super).
Sumnjam da u "hadzickoj argeti" ima gicetine...
User avatar
atom62
Posts: 281
Joined: 04/02/2008 14:33

#112 Re: ARGETA

Post by atom62 »

nije to nego je poruka:
samo treba jestibosnjacke dobre pastete, jer samo tu lijepe bosnjacke zene licno mjesaju meso lijepih bosnjackih kokoski koje opet se hrane samo sa lijepim bosnjackim kukuruzom i travom.
koji sheet! sve pastete su smece i ne treba ih jesti! zdravo!
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#113 Re: ARGETA

Post by Sounder »

Kada sam bio davnih dana na predavanju il hemije il ishrane, ne sjecam se tacno, nastavnica je govorila o nekim hemijskim sastojcima iz svinjske masti i da se svinjska mast najcesce moze naci u pasti za zube. Niko se nikada nije najeo od paste za zube, ali eto mozda bi neki htjeli da znaju
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#114 Re: ARGETA

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Off topic - jedan lik, koji je svojevremeno boravio na klinici za liječenje ovisnosti od alkohola, u nedostatku rakije, pitralona, briona i pino silvestre-a je u usta istresao kompletnu tubu Signala. Valjda da osjeti ljutinu :D

Hoće reći - jedan haram zamijenio drugim :D
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#115 Re: ARGETA

Post by sarayewo »

Samo kratko, posto nemam vremena... U sklopu svog posla sam svojevremeno prosao detaljno kroz proces proizvodnje argete u tvornici u Hadzicima, i svojim ocima vidio da proces tece najkrace opisano ovako: CItavo pile iz zamrzivaca ulazi u masinu za "raskostavanje" (skidanje mesa s kostiju) - kosti idu u jednu stranu, meso ide dalje na mljevenje, te potom u veliki kazan na mijesanje sa zacinima. Potom ide na pakirku gdje se pakuje u konzerve i na kraju ide u pec koja na cca 300 stepeni ubija bilo kakve bakterije.

Ima jos gomila sitnih koraka, tipa kontrole kakvoce mesa, drzanja smjese u frizideru dok ne dodje na pakovanje, itd. ali ovo je u najkracim crtama to.

I sam sam odrastao na argeti i citav mi zivot pricaju kako ima ovo ili ono, ali nista dok ne vidis svojim ocima...
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#116 Re: ARGETA

Post by neprilagodjena »

Volim i ja Argetu ali da bi se bas 'poklala' sa svojom prijateljicom oko sastojaka u njoj :roll: :roll: ne bih.


Mozda i ima svinjske masti u njoj ali nisu stavili na pakovanje.
Nikad se ne zna.
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#117 Re: ARGETA

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

sarayewo wrote:CItavo pile iz zamrzivaca ulazi u masinu za "raskostavanje" (skidanje mesa s kostiju) - kosti idu u jednu stranu, meso ide dalje na mljevenje, te potom u veliki kazan na mijesanje sa zacinima. Potom ide na pakirku gdje se pakuje u konzerve i na kraju ide u pec koja na cca 300 stepeni ubija bilo kakve bakterije.
Ne reče nam gdje završi perje!? :D
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#118 Re: ARGETA

Post by HomeArt »

Ova vijest iz sabaha je najobicnija ubleha ko ne vjeruje moze otici u fabriku i pogledati. Ono sto nije receno nigdje je da Lijanovic preko sandzacke veze ulazi na Tursko trziste dalje zakljucite sami. :D
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#119 Re: ARGETA

Post by tech10 »

Kako bilo da bilo, ja sam bas sad smazao przhenicu sa Argetom.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#120 Re: ARGETA

Post by idealnaM »

:shock: Šta li je tek u kobasima....huh... :lol:
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#121 Re: ARGETA

Post by bosniak.m »

Neki ljudi nikako da shvate; ne radi se o tome da li se nekome sviđa Argeta ili ne. Naprosto, ako su lagali i prodavali "muda pod bubrege", vjerujem da će njihovo tržište, barem što se tiče dijela BiH - propasti...

Neka se ovo desi u nekoj drugoj državi, ne mora se raditi o halal-certifikatu, ali neka, recimo, u konzervi goveđeg mesa nađete tragove nekog drugog - dobit ćete doživotni ban na plasiranje tog proizvoda.

U svakom slučaju, još jedan primjer kako većina forumaša ne poštuje uvjerenja muslimana kojima je zdrava ishrana bitan dio života i koji mnogo pažnje polanjaju tome šta će i kako jesti. Kome se jede Argeta sa svinjetinom - nema nikakvih problema. Ali ako ja ne želim takav proizvod - nemoj mi ga prodavati pod lažnom deklaracijom.
daisy007
Posts: 101
Joined: 19/01/2009 12:20

#122 Re: ARGETA

Post by daisy007 »

Hocemo staru Argetuuu ... nova je bljaaaaaaaaaaaak :oops:
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#123 Re: ARGETA

Post by bosniak.m »

Komentari ti je... stvarnooo.... Imaš "stare" argete koliko hoćeš, nije sva bez svinjetine. Ustvari, nisam siguran da li je uopće ima bez svinjetine...
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#124 Re: ARGETA

Post by sarayewo »

@bosniak.m procitaj sta sam iznad napisao... Osim ako su izumili svinje koje izgledaju kao pilad, onda U ARGETI NEMA SVINJETINE. Boli me za bilo kakve nalaze, znam sta sam svojim ocima gledao.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#125 Re: ARGETA

Post by Maystor »

Treba razlikovati neke stvari, jedno je stavljati svinjece meso, a drugo su industrisjki dodaci, emulgatori, pojacivaci i sl. Ne znam sta ima u argeti ali znam da mnogi emulgatori sadrze svinjece masti. Striktno govoreci, skoro da nema proizvoda tipa sladoledi, cokolade, keksi i sl. , a da u nekoj formi ne sadrzi tragove svinjetine.
Locked