ARBiH

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#176 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by The 51st State »

Saveznici.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#177 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by kv99 »

nosara wrote:
kv99 wrote:
1) Zasto nisu slali efikasnu pomoc procitaj Klinonove memoare i sta su mu govorili Miteran i Mejdzor.
2) Donacije koje su dolazile na taj nacin su bile i te kako znacajne jer ako ne znas sta je bilo tada informisi se kako to ide danas. Vidjeces da je i pored toga sto je npr drzava Saudijska Arabija jedan od najvaznijih saveznika u borbi protiv Al-Kaide jer je i ona meta najveci i najvazniji finasijeri Al-Kaide bas pojedinci i grupe iz Saudijske Arabije. O tome se pricalo polu javno ali sada kada su telegrami izasli na vidjelo sve pise crno na bijelo . Znaci nije isto ono sto zeli neka drzava i sto zele grupe ili pojedinci iz te drzave. A te grupe i pojedini su trazili " dokaze " da pare koje salju idu muslimanima a "dokaz " su bili jedinice zasnovane na muslimanskom principu, mudzahedini koji su slali feedback informacije svojim finansijerima itd. Mudzahedini su bili cijena kojom je placena pomoc u parama za koje je onda kupovano oruje. Iransko i Tursko oruzje je pocelo da pristize vecinom kada je potpisao primirje sa Hrvatima ali do tada u peridodu kada je bilo najteze 93/94 pare koje su stizale preko tih grupa i pojedinaca su bile jedini vid pomoci. Sta mislis odakle pare sa kojima se kupovalo oruzje u zimu 1993/94 ?

P.S Opet ponavljam pitanje na koje niko nece ili ne smije da odgovori : KOJA JE BILA ALTERNATIVA ?
Jesu li te donacije dio onih popljackanih 7 milijardi, ili je to baska...?

Kakve je alternative Tito imao...? Ko je partizanima slao donacije...?
Popljackanih 7 milijardi je od donacija koje su dolazile poslije rata ali kako bi se izdrzalo do tada bez jedine pomoci koja je dolazila 93/94. Ako imas neke druge informacije npr da su Amerikanci ili Nijemci slali ili bili psremni da salju pare za odbranu tada bujrum pa podijeli .
Ne znam koje je alternative Tito imao vec pitam tebe i sve ostale : KOJE SU ALTERNATIVE BILE 93/94 ? Ako znas da nije trebalo primati jedinu pomoc koja je tada dolazila ma kakva bila, recite koja je bila alternativa.

P.S Ovdje se javlja dosta po svojim tvrdnjama bivsih vojnika ABIH koji pljuju na Aliju jer je primao mudzahedine i njihove pare ali nisam nikada cuo za slucaj da su u ratu vojnici bacali oruzje ili municiju jer su bili kupljeni od njihovih para. Da li ste vi to radili jer su vam smetali sto su kupljeni sa tim parama ili vam nije bilo stalo kako je i odakle doslo oruzje i municija vec je bilo vazno samo da ih ima ? Pitam vas i sve ostale koji pljujete KOJA JE BILA ALTERNATIVA ?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#178 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

dosta po svojim tvrdnjama bivsih vojnika

armija bih bi imala 300 hiljada vojnika,kao sto neko prije rece,pusti suplju :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#179 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by nosara »

The 51st State wrote:Saveznici.
:lol:
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#180 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by michio »

Koliko znam partizani nikad nisu branili niti jedan grad.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#181 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

Bitnije je za koje se ciljeve borila Armija, nego procenat drugih naroda u njoj. Mogla je biti 100% sačinjena od Bošnjaka, ali ukoliko je njen cilj bila odbrana BiH a ne stvaranje nekakve državice Islamske Republike Bosne, može se reći da ona nije islamizirana i podređene samo za ostvarenje ciljeva jednog naroda.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#182 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by nosara »

michio wrote:Koliko znam partizani nikad nisu branili niti jedan grad.
Bolje bi bilo da ne otvaramo temu ratne doktrine AI... Bolje bi bilo...
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#183 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

Ratna ilahija,mozda nekima na forumu smeta ali meni puno znaci ,budi mnoga sjecanja :(



o ova:

michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#184 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by michio »

nosara wrote:
michio wrote:Koliko znam partizani nikad nisu branili niti jedan grad.
Bolje bi bilo da ne otvaramo temu ratne doktrine AI... Bolje bi bilo...
Kad vec stalno govoris kako je Tito mogao mislis li da je bilo bolje da je i Alija otisao u sumu?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#185 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by nosara »

michio wrote:
nosara wrote:
michio wrote:Koliko znam partizani nikad nisu branili niti jedan grad.
Bolje bi bilo da ne otvaramo temu ratne doktrine AI... Bolje bi bilo...
Kad vec stalno govoris kako je Tito mogao mislis li da je bilo bolje da je i Alija otisao u sumu?
Alija je sa vojskom trebao bit u sumi prije sds-a... Pitaj Sefera...

A ti, desnicar iz debele hladovine u Gustafovoj kraljevini... :D Ako vec mora bit pjesma, neka bude ova...

nista novo
Posts: 511
Joined: 15/09/2010 15:41

#186 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by nista novo »

Armija BiH :-) ilahije , sehidi, alah ekber i sta ja znam jos.. :shock: :shock:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#187 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

nista novo wrote:Armija BiH :-) ilahije , sehidi, alah ekber i sta ja znam jos.. :shock: :shock:
Ako nekome smetaju te stvari ne da nije imao šta raditi u Armiji BiH, nego nema šta raditi ni u BiH. ;-)
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#188 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Nele9 »

Navodno je u 3 tuzlanske brigade bilo 28 % Srba. Ovo je naravno, neprovjereno. Ne znam da li ovaj podatak važi samo za 92 ili kompletan ratni period.
U Tuzli jeste bilo dosta Srba i Hrvata u ARBiH ali ne znam da li je bio ovako visok broj.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#189 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by michio »

Srba je u Tuzli bilo 15%. Tesko da ih je u vojsci moglo biti 28% :D
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#190 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by nosara »

Bosanska Krajina wrote:
Bosanski_kralj wrote:
nista novo wrote:Armija BiH :-) ilahije , sehidi, alah ekber i sta ja znam jos.. :shock: :shock:
Ako nekome smetaju te stvari ne da nije imao šta raditi u Armiji BiH, nego nema šta raditi ni u BiH. ;-)
Tako je :thumbup: :thumbup: :thumbup: .Ljudi da nisu imali vjeru u Boga(ne samo muslimani vec i katolici i pravoslavci) i da nisu imali ljubav prema domovini BiH nebi se ni odlucili da idu u rat.Po islamu stroga je obaveza braniti vjeru,domovinu i narod.To je i Arape dovelu u BiH.I oni znaju da im je obaveza braniti islam,jer su bili vjerski uceni.Mnogi sad islamizaciju porede sa Arapima,jer kazu da su Arapi branili islam.Jesu Arapi branili islam,a branila je i ARBiH.Samo sto je ARBiH pored islama branila i krscanstvo.A cetnici su i ubijali Bosnjake zato sto su muslimani,ili nisu.Oni koji zagovaraju tu islamizaciju ce mi reci da nisu,a kad god su Cete dobijali naredjenje ono je glasilo pokoljite sve muslimane(u nekim situacijama i katolike u zavisnosti od mjesta).
To nema veze sa politikom drzavnog i vojnog vrha... Jedno je privatno osjecanje, a drugo je nedobra politika monoteizacije vojske...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#191 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by nosara »

michio wrote:Srba je u Tuzli bilo 15%. Tesko da ih je u vojsci moglo biti 28% :D
Nema to veze...
Vec pocetkom augusta 1992. BiH je branilo 28 brigada, 138 odreda, 16 samostalnih bataljona, jedan oklopni bataljon, dva artiljerijska diviziona… ukupno, oko 170.000 boraca. Niko nije tajio: mahom Bosnjaka, ali i sa znacajnih 25 procenata Hrvata, Srba i ostalih.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#192 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by michio »

:D kako nema veze
U ovom slucaju radilo bi se o nekoj izuzetnoj ljubavi tuzlanskih Srba prema BiH o kojoj nista ne znamo do ovih 28%.

I tih 25% za cijelu BiH je previse. 42500 nebošnjaka. :-)

Srba je moglo biti u Sarajevu i Tuzli, ali ne u srednjoj Bosni gdje je bila jaka ustaška propaganda pred sami rat. Pojedinaca je naravno bilo.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#193 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

A ti, desnicar iz debele hladovine u Gustafovoj kraljevini... :D Ako vec mora bit pjesma, neka bude ova...

e nece vec ce biti ona Safetova,a sad se pokrij ako hoces :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#194 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

Bosanski_kralj wrote:
nista novo wrote:Armija BiH :-) ilahije , sehidi, alah ekber i sta ja znam jos.. :shock: :shock:
Ako nekome smetaju te stvari ne da nije imao šta raditi u Armiji BiH, nego nema šta raditi ni u BiH. ;-)

Bas tako!!!! :thumbup:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#195 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

willson wrote:Kralju ne smeta nikome kada je to privatna stvar ali pocne smetati kada postane pravilo u Armiji svih gradjana Republike BiH i ocekivana norma ponasanja.
Je li i u jednom državnom aktu naređeno da se vojnici moraju pozdravljati samo sellamom, da moraju uzvikivati tekbir, da je cilj Armije stvaranje Islamske Republike BiH? Koliko ja znam toga nije bilo.

Zar je trebao vrh Republike da naredi jedinicama kada kreću u ofanzivu da ne smiju uzvikivati tekbir?

Svi pričaju o islamizaciji Armije, a niko ne definiše šta smatraju pod tim pojmom. Neki navode dovođenje Arapa kod nas, a je li mislite da Englezi, Njemci ili Kinezi isto ne bi bili prihvaćeni u našu vojsku samo da su to htjeli?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#196 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

to cujemo sad od tebe,,i treba jel da povjerujemo? :-) :-)
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#197 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

willson wrote: Joj kralju bas si kralj je li naredjeno pa svo vrijeme su postojala dva paralelna sistema zvanicni i onaj manje zvanican a ti o aktima i uredbama de postedi me nije ni Rasim komandovao el mudjahidom nego eto ja sam.

Islamizacija ti je kada ja po Visokom u po Ramazana kupujem kese bureka jer moji suborci koji nisu nikada postili poste jer moraju , bezbjednjak vodi zabiljeske ko ne posti pa posto ja nisam obavezan da postim kupujem tim novim postacima bureke koje oni jedu krisom .
Kada moralista prestane da prica o Jedinstvenoj suvernoj nezavisnoj a pocne o tome kako je Islam najcisca vjera sto je sasvim uredu u mesdjidu ali nema mjesta kada se u istoj prostori nalaze borci ne-Islamske vjeroispovjesti.
Postojanje odreda el mudžahid nije dokaz islamizacije. Vjerujem da bi neki takav odred Engleza koji bi se htjeli boriti u sastavu Armije također bio prihvaćen kao što su i Arapi. Da li bi u tom slučaju to značilo kršćanizaciju Armije? :-)

Za ovo u vezi posta ti ne vjerujem, nikad ni od kog nisam čuo za takvo što.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#198 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by argyle »

7. Muslimanska, El Mudzahid, Iranska pomoc, itd


User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#199 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by argyle »

SRPSKA DOBROVOLJACKA BRIGADA ARMIJE BiH U TUZLI
WED, 27 JUL 1994 23:08:44 GMT

FORMACIJA ZA GRADJANSKE SLOBODE

Srpski oslobodilacki bataljon u Tuzli bice formiran ovih dana kao dobrovoljna jedinica koja se u postrojbama Armije Republike Bosne i Hercegovine bori za svoja gradjanska prava i legalni i legitimni poredak RBiH.

AIM Tuzla, 27.07.94. U Tuzli se ovih dana privode kraju pripreme za formiranje Srpskog oslobodilackog bataljona, koji ce formacijski pripadati Petoj operativnoj grupi u ovom gradu, odnosno Drugom korpusu Armije RBiH. Miso Bozic, predsjednik Srpskog gradjanskog vijeca Tuzle i Lazar Cikoja, aktivista istog vijeca iz Gracanice, te Momir Djuric, Rade Golic, Zoran Jovanovic i Bosko Milic, dobrovoljci i starjesine u Petoj operativnoj grupi Drugog korpusa od pocetka srbijansko-crnogorske agresije na BiH, inicijatori su osnivanja ovakve brigade u Tuzli.

- Mi imamo tri motiva za formiranje ovakve jedinice sa srpskih predznakom - rijeci su Mise Bozica - odbrambeno-oslobodilacki, politicki i moralni. Patriotske motive pokazali smo i dokazali ostajuci ovdje u gradjanski opredjeljenoj Tuzli i ucescem u odbrambenom ratu protiv srbijansko-crnogorskih agresora. Dosta je Srba u ovom gradu s pocetka shavilo da je agresija posljedica nacional-sovinistickih opredjeljenja velikosrpskih struja, dosta ih je shvatilo da je to ludilo i peijwtnja gradjanskoj politici, te perijetnja za suzivot u multinacionalnoj, multikonfesionalnoj i multikulturnoj zajednici, tvrdi Bozic.

Slicne razloge pominju i ostali inicijatori Srpske dobrovoljacke brigade i sami ukljuceni, kako kazu, u oruzane snage Republike Bosne i Hercegovine u odbrani legalnog poretka i legitimne vlasti. Naravno, imali su i oni nezgoda od pojedinih struja na slobodnoj teritoriji BiH, osjecali da se moraju, na neki nacin ili za razliku od drugih, dokazivati kao lojalni gradjani, ali su istovremeno porucili kako to jeste i mora biti proslost jer gradjanski raspolozeni Srbi su pokazali i dokazali da nema dobrog i loseg naroda, dobrih i losih konfesija, vec postoje samo tolerantni i gradjanski raspolozeni pojedinci, ako i iskljucive i sovinisticke politike od kojih nije imuna ni jedna populacija na balkanskim i drugim prostorima. S takvim ubjedjenjem mnogi Srbi od pocetka agresije na RBiH ratuju u njenim oruzanim snagama, mnogi su polosili svoje zivote za to, a ukljucivanje "doraslih pusci" mladica srpske nacionalnosti u bh. odbrambene formacije, kontinuiran je proces.

Djuric, Golic, Bozic i Milic vole naglasiti da formacija koju organiziraju, opet, nece biti jednonacionalna, vec jedinica u kojoj ce se dobrovoljno ukljuciti pripadnici svih naroda, svi patriotski raspolozeni gradjani, kakve su sve jedinice na ovim prostorima.

- Kad bi to bila etnicki cista jedinica ne bih joj pristupio - kategorican je Momir Djuric. - Etnicka podvajanja i iskljucivostsu uzrokovali ovaj rat. Svojim ucescem u oruzanim sbagama Republike Bosne i Hercegovine od pocetka srbijansko- crnogorske agresije mi smo pokazali i dokazali da smo za suzivot i toleranciju. Srba s istim ovakvim opredjeljenjima ima i na teritoriji koju kontrolisu Karadziceve falange, takvih ima i u Srbiji i Crnoj Gori, ali im je tesko, ili nemoguce, uticati na raspolozenje tamosnjih zitelja. Ima i tamo pripadnika vojnih formacija koji nisu uprljali ruke, vec su prisilno uvuceni u rat.

No, vec pri samom najavljivanju osnivanja Srpskog oslobodilackog bataljona "paljanska tv" lansirala je tezu o navodnom prisiljavanju Srba da formiraju takvu jedinicu. Bosko Milic na to kaze: "Da, mi jesmo prisiljeni da se borimo u oruzanim snagama RBiH, ali nas je na to prisilio agresor od koga se branimo, i od kojeg branomo nasa gradjanska i ljudska prava, ali i ovaj legalni i legitimno poredak!"

Lazar Cikoja takodjer tvrdi da mnogi Srbi sve vise shvataju zamke velikosrpske ideologije ciji su ideolozi pripremili uvod u agresiju a time izazvali prlimu iskljucivosti i na slobodnim bh. teritorijama:

- Mi smo igrom slucaja pravoslavci, muslimani ili katolici, ali smo svi, za druge, samo Bosanci. To, opet, nije slucajno kao sto ni mi Srbi nismo slucajno u Armiji RBiH. S puskom u ruci branimo svoju privatnu imovinu, branimo pravo na suzivot sa susjedima, bez obzira na vjersku pripadnost, branimo drzavno ustrojstvo u kojem mozemo zivjeti kao slobodni gradjani i drzavljani, a sne kao pripadnici unisone grupe, poput vjerskih, nacionalnih i drugih referenci. Te reference su sekundarna svojina slobodnog gradjanina i mi ih mozemo potpuno slobodno upraznjavati. Nase crkve su ostale citave u Tuzli, Gracanici, Likavcu i mnogim drugim mjestima koje kontrolise Armija RBiH. Nasa je armija casna vojna formacija koja brani gradjanski poredak i gradjanska prava svih ljudi, objasnjava Cikoja.

Zoran Jovanovic veli da se s pocetka agresije podozrivo gledalo na ucesce Srba u jednicama Armije BiH ni da je to danas sasvim drugacije jer su za ove dvije godine nestale sumnje pojedinaca i grupa koje su tako gledale na njihovu opredjeljenost. "Nevjernih Toma" ponegdje jos uvijek ima, ali dominira stav da Srbi nisu isto sto i cetnici i pripadnici velikosrpskih ideja. Svjesni su i ovdasnji Srbi da je nacionalna sloboda samo dio gradjanske za koju se zajedno bore u Armiji BiH.

Srpski oslobodilacki bataljon bice formiran ovih dana kao dobrovoljacka jedinica, multikonfesionalnog i multinacionalnog sastava, kako boraca tako i komande. Formacija ce, po misljenju osnivaca, vjerovatno prerasti u visi oblik - brigadu. Ona ce biti most za gradjanski orijentisane Srbe koji su prisilno mobilisani u Karadziceve falange. Jer, povratak na sopstvena ognjista i na sopstvena imanja svi Srbi kao i ostali narodi na ovim i susjednim prostorima, mogu ostvariti samo ukoliko se izbore za svoja ljudska prava i gradjansku drzavu. U nacionalnim "slobodama" dobar dio njih ce biti i ostati vjeciti prognanik.

Vehid Jahic
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#200 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Nele9 »

michio wrote::D kako nema veze
U ovom slucaju radilo bi se o nekoj izuzetnoj ljubavi tuzlanskih Srba prema BiH o kojoj nista ne znamo do ovih 28%.

I tih 25% za cijelu BiH je previse. 42500 nebošnjaka. :-)

Srba je moglo biti u Sarajevu i Tuzli, ali ne u srednjoj Bosni gdje je bila jaka ustaška propaganda pred sami rat. Pojedinaca je naravno bilo.


I u Tuzli kao i u Lukavcu je većina dojučerašnjih komšija Srba nekoliko dana prije 15-og maja otišlo na ˝vikendice da kopaju bašte˝. :D :x Tako da sam pristalica neidealiziranja broja neBošnjaka u ARBiH. Istovremeno je tu dovoljan broj tih patriota koji su zajedno sa nama proživljavali najgore i prolijevali krv za domovinu. Kapa dole!
U izvidjačko-diverzantskim/manevarskim/specijalnim/interventnim jedinicama ih sigurno nije bilo ni 5%. Ovo govorim zato što smo se sastajali na raznim terenima. Komanda, vojna i civilna policija...možda. Doduše samnom je na obuci bio čovjek koji se zvao ni manje ni više nego Aleksandar Obrenović. :D
Bilo je i žestokih momaka poput pokojnog Gorana ˝Ustaše˝, Dragana, itd, itd.
Ovaj podatak od 28 % neBošnjaka sam dobio od nekog lika koji je k´o fol bio neki faktor u 2 korpusu.
Post Reply